Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το 6233 εδω και 15 ημέρες περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ερώτηση:

Έχω μία ταχεία κλήση σε κάποιο πλήκτρο π.χ στο 5. Όταν τΟ κρατάω πατημένο για να ξεκινήσει η κλήση, κάνει προσπάθεια ΠΡΩΤΑ για βίντεο κλήση, και αφού "δει" οτι δεν γίνεται (το έχω να δουλεύει μόνο σε GSM) τότε κάνει επανάλκηση σε κλήση φωνής. Πώς θα γίνει να κάνει κατευθείαν απλή κλήση;. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Είναι απλά θέμα αναβάθμισης. Στο προηγούμενο Post μου έγραψα ότι έκανα αναβάθμιση επειδή είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Τώρα έχω την έκδοση 4.52 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Γρήγορα λοιπόν σε Nokia service point! Πάντως καλού κακού, κάνε έναν έλεγχο στο είδος δικτύου αν έχεις επιλέξει μόνον GSM (πας Ρυθμίσεις - Τηλέφωνο - Λειτουργία δικτύου) Από την αρχική του ρύθμιση έχει το GSM/UMTS. Εσύ να επιλέξεις GSM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το αγόρασα τελικά χθες, είμαι ευχαριστημένος από όλα, αλλά ...

οι φωτογραφίες είναι χάλια!!!

 

Τα έχω δοκιμάσει όλα, νυχτερινή λήψη, μέγιστη ανάληση, μέγιστο μέγεθος, μέγιστη ποιότητα , τίποτα....

 

βγάζει κάτι φωτογραφίες με μέγεθος αρχείου 500000 και κάτι άλλες απλές φωτογραφίες από ιστοσελίδες, που κατέβασα, είναι πολύ μικρότερες σε μέγεθος αρχείου αλλά παρόλα αυτά στο κινητό φαίνονται πεντακάθαρες...

 

πως γίνεται αυτό;

 

μήπως πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις;

 

όταν λέω χάλια εννοώ πως δεν είναι καθαρές καθόλου και υπάρχουν μεγάλα "τετράγωνα" απαράδεκτα σας λέω...

 

αν μπορεί κανείς να βοηθήσει...

 

ευχαριστώ!!!

 

(αν πάλι αυτή είναι η ποιότητα τότε στο Ε50 που έχει 1,3 κάμερα τι ποιότητα φωτογραφίες βγάζει; και να φανταστείτε ότι προτίμησα από τα δύο το 6233 για την κάμερά του)

 

Ας μου απαντήσει κάποιος (αφού δει και την συνημμένη φωτογραφία) ή ας επισυνάψει κάποια φωτο δικιά του για να ξέρω, αν χρειαστεί να πάω να το αλλάξω να κάνω σύντομα.

 

Το αγόρασα από κατάστημα της ΤΙΜ (αν και δεν είμαι πελάτης της ΤΙΜ) για σκέτη συσκευή και υπήρχαν μέσα κάτι κόλπα της ΤΙΜ (themes) τα οποία δεν επιθυμούσα και τα αντικατέστησα με αυτά της NOKIA...

Μου είπαν να κρατήσω την απόδειξη και ότι έχω δύο χρόνια εγγύηση σε οποιοδήποτε κατάστημα της ΤΙΜ στην Ελλάδα...

Για ποιο λόγο όχι στην ALPHA COPY?

Ξέρει κανείς;

Μήπως πρόκειται για παραεισαγωγή;

Είναι κατασκευασμένο στην Γερμανία, και είχε στην συσκευασία οδηγίες στα ελληνικά (είχε και 100€ δωρο υπηρεσίες της ΤΙΜ) Και τα αυτοκόλητά του είναι εντάξει όχι φωτοτυπίες...

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορούν να μου το αλλάξουν και στην Αlpha copy;

Link to comment
Share on other sites

Ας μου απαντήσει κάποιος (αφού δει και την συνημμένη φωτογραφία) ή ας επισυνάψει κάποια φωτο δικιά του για να ξέρω, αν χρειαστεί να πάω να το αλλάξω να κάνω σύντομα.

 

Το αγόρασα από κατάστημα της ΤΙΜ (αν και δεν είμαι πελάτης της ΤΙΜ) για σκέτη συσκευή και υπήρχαν μέσα κάτι κόλπα της ΤΙΜ (themes) τα οποία δεν επιθυμούσα και τα αντικατέστησα με αυτά της NOKIA...

Μου είπαν να κρατήσω την απόδειξη και ότι έχω δύο χρόνια εγγύηση σε οποιοδήποτε κατάστημα της ΤΙΜ στην Ελλάδα...

Για ποιο λόγο όχι στην ALPHA COPY?

Ξέρει κανείς;

Μήπως πρόκειται για παραεισαγωγή;

Είναι κατασκευασμένο στην Γερμανία, και είχε στην συσκευασία οδηγίες στα ελληνικά (είχε και 100€ δωρο υπηρεσίες της ΤΙΜ) Και τα αυτοκόλητά του είναι εντάξει όχι φωτοτυπίες...

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορούν να μου το αλλάξουν και στην Αlpha copy;

Σε καμία περίπτωση δεν βγάζει τέτοιες φωτογραφίες το 6233.

Με κάθε επιφυλάξει:

Το τηλέφωνο στο αλλάζουν από εκεί που το πήρες μέσα σε 7 ημέρες από την αγορά του.

Μην δεκτής αντικατάσταση από Νοκια, αυτή είναι για μετά της 7 μέρες.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε jfam στις ρυθμίσεις εκτός από τις διαστάσεις της φωτογραφίας, έχει και ρύθμιση ποιότητας. Έχεις επιλέξει ποιότητα εικόνας "Υψηλή";
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η φωτογραφία που τράβηξα είναι

 

Α.κοντά (1 μέτρο) σε μέρος που υπάρχει

1)υπολογιστής με bluetooth

2)Ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι

Β.Είναι νύχτα δηλαδή όχι σε φως ημέρας

Γ.Έξω από το δωμάτιο σε απόσταση 2 με 5 μέτρα από το μπαλκόνι υπάρχουν καλώδια της ΔΕΗ (είναι δεύτερος όροφος ακριβώς στο ύψος στύλου της ΔΕΗ)

 

Πριν από λίγο τράβηξα άλλη μία η οποία είναι πολύ καλύτερη (είμαι υπερ ευχαριστημένος) σε ένα δωμάτιο το οποίο είναι γύρω στα 6 μέτρα από το σημέιο που τράβούσα τις μάπα φωτογραφίες και απελπιζόμουνα...

 

Το θέμα είναι ότι το είχα δοκιμάσει και στο γραφείο και εκέι έβγαιναν μάπα (γιαυτό και μπερδεύτηκα) όπου επίσης υπάρχει υπολογιστής με bluetooth αλλά χωρίς ασύρματες συσκευές, και δεν θυμάμαι αν υπάρχουν καλώδια της ΔΕΗ αλλά είναι κι αυτό κατά σύμπτωση στον 2ο όροφο...

 

Λέτε να φταίει το τροφοδοτικό του υπολογιστή; (το μαγνητικό του πεδίο;)

Ή τα καλώδια της ΔΕΗ;

 

Θα δοκιμάσω και δε άλλα μέρη παιδιά σόρρυ αν σας προβλημάτισα άδικα αλλά το είχα μόνο μια μέρα, και ήταν και η σύμπτωση του γραφείου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η φωτογραφία που τράβηξα είναι

 

Α.κοντά (1 μέτρο) σε μέρος που υπάρχει

1)υπολογιστής με bluetooth

2)Ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι

Β.Είναι νύχτα δηλαδή όχι σε φως ημέρας

Γ.Έξω από το δωμάτιο σε απόσταση 2 με 5 μέτρα από το μπαλκόνι υπάρχουν καλώδια της ΔΕΗ (είναι δεύτερος όροφος ακριβώς στο ύψος στύλου της ΔΕΗ)

 

Πριν από λίγο τράβηξα άλλη μία η οποία είναι πολύ καλύτερη (είμαι υπερ ευχαριστημένος) σε ένα δωμάτιο το οποίο είναι γύρω στα 6 μέτρα από το σημέιο που τράβούσα τις μάπα φωτογραφίες και απελπιζόμουνα...

 

Το θέμα είναι ότι το είχα δοκιμάσει και στο γραφείο και εκέι έβγαιναν μάπα (γιαυτό και μπερδεύτηκα) όπου επίσης υπάρχει υπολογιστής με bluetooth αλλά χωρίς ασύρματες συσκευές, και δεν θυμάμαι αν υπάρχουν καλώδια της ΔΕΗ αλλά είναι κι αυτό κατά σύμπτωση στον 2ο όροφο...

 

Λέτε να φταίει το τροφοδοτικό του υπολογιστή; (το μαγνητικό του πεδίο;)

Ή τα καλώδια της ΔΕΗ;

 

Θα δοκιμάσω και δε άλλα μέρη παιδιά σόρρυ αν σας προβλημάτισα άδικα αλλά το είχα μόνο μια μέρα, και ήταν και η σύμπτωση του γραφείου...

 

Είπα και εγώ… το ΔΙΚΟ ΜΑΣ κινητό να είναι ΜΑΠΑ

Χωρίς αστεία τώρα, τέλος καλό όλα καλά.

Αν και το δικό μου είναι στην Ιταλία έχανε το σήμα. Ελπίζω να μου δώσουν καινούργιο. Πέντε μήνες μαζί του και μου λείπει.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

jfam to kinito sou sta pliktra exei kai tous ellinikous xaraktires ektos apo tous agglikous?exw tin entipwsi pws ta alpha copy exoun kai tous ellinikous panw..koitakse to!:rolleyes:

 

ναι φίλε έχει... Τελικά το πρόβλημα με τις φωτογραφίες είναι οι κλειστοί χώροι, έξω στον ήλιο μια χαρά είναι οι φωτο...

 

Είπα και εγώ… το ΔΙΚΟ ΜΑΣ κινητό να είναι ΜΑΠΑ

Χωρίς αστεία τώρα, τέλος καλό όλα καλά.

Αν και το δικό μου είναι στην Ιταλία έχανε το σήμα. Ελπίζω να μου δώσουν καινούργιο. Πέντε μήνες μαζί του και μου λείπει.

 

Το κινητό είναι πραγματικά εντυπωσιακό... για τις φωτογραφίες μίλησα, οι οποίες δεν με ενδιαφέρουν και πολύ, να φανταστείς ότι πριν 2 μέρες είχα το 6310i

 

Απλώς ήθελα να ξέρω αν η δική μου συσκευή είναι προβληματική για να πάω να την αλλάξω...

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ήθελα να ξέρω αν η δική μου συσκευή είναι προβληματική για να πάω να την αλλάξω...

Νομίζω τελικά πως ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις αν έχει πρόβλημα η κάμερα είναι να βρεις κάποιον με 6233 και να τραβήξετε φωτογραφία το ίδιο σημείο με τις ίδιες ρυθμίσεις :wacko:. Λίγο "μανάβικη" λύση αλλά ίσως σου δώσει μια ιδέα για το τι παίζει ;)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον περιμενε γιατι το μοντελο δεν ειναι καινουργιο και περιμενουν νεες παραγγελιες, τωρα σε οτι αφορα τις φωτογραφιες καλου κακου ο φιλος μπορει να δει αν στην φωτο του εκτος απο τη χαμηλη ποιοτητα υπαχουν κουκιδες η γραμμες ανεπαισθητες αλλα διακρινονται με το ματι. Μετα αντε για σερβις.
Link to comment
Share on other sites

den iparxoun apothemata sta kentrika tis nokia!!!!:blink: etsi mou eipan gi'auto kathisterei edw kai toso kairo i siskeui!!mou eipan apto nokia club perimenoume kainouria partida,logika tha exei kai to kainourio to logismiko..gia na doume!!
Link to comment
Share on other sites

kalhmera eimai kai egw edw kai mia eudomada pleon katoxos tou 6233 to thlefwno einai poly kalo an eksairesoume oti: h entash tou akoustikou tou einai poly xamhlh kai merikes fores akougontai kati triksimata,epishs to pisw kapakaki arxise na kounietai kai na trizei xwris na exei bgei oute mia fora opws to ebala etsi emeine kai to poio sobaro problhma DEN SYNDEETAI me BLUETOOTH me alles syskeyes(kamia) para mono me BT handsfree kai to PC ola einai etsi h mono to diko mou??? exw thn v04.52 eyxaristw
Link to comment
Share on other sites

kalhmera eimai kai egw edw kai mia eudomada pleon katoxos tou 6233 to thlefwno einai poly kalo an eksairesoume oti: h entash tou akoustikou tou einai poly xamhlh kai merikes fores akougontai kati triksimata,epishs to pisw kapakaki arxise na kounietai kai na trizei xwris na exei bgei oute mia fora opws to ebala etsi emeine kai to poio sobaro problhma DEN SYNDEETAI me BLUETOOTH me alles syskeyes(kamia) para mono me BT handsfree kai to PC ola einai etsi h mono to diko mou??? exw thn v04.52 eyxaristw

Αφού το κινητό σου συνδέεται έστω με 1-2 διαφορετικές συσκευές, για τις άλλες που δεν γίνεται σύνδεση κάνε έναν έλεγχο στις ρυθμίσεις των άλλων συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα 110 gr. του τηλεφώνου δεν είναι κάπως πολλά?

Έχει πραγματικά υψηλή φορητότητα όπως υποστηρίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αφού το κινητό σου συνδέεται έστω με 1-2 διαφορετικές συσκευές, για τις άλλες που δεν γίνεται σύνδεση κάνε έναν έλεγχο στις ρυθμίσεις των άλλων συσκευών.

εχω τσεκαρει τισ ρυθμισεις και ειναι οκ αλλα παλι τιποτα χθες προσπαθησα να το συνδεσω με ενα Ε50 κανω αναζητηση απο το 6233 δεν βρισκει τιποτα κανω απο το Ε50 το βρηκε κανονικα και συνδεθηκε κανονικα τωρα με τις υπολοιπες συσκευες γιατι δεν συνδεεται...δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει

Link to comment
Share on other sites

εχω τσεκαρει τισ ρυθμισεις και ειναι οκ αλλα παλι τιποτα χθες προσπαθησα να το συνδεσω με ενα Ε50 κανω αναζητηση απο το 6233 δεν βρισκει τιποτα κανω απο το Ε50 το βρηκε κανονικα και συνδεθηκε κανονικα τωρα με τις υπολοιπες συσκευες γιατι δεν συνδεεται...δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει

 

:wacko: :blink: :what: :confused:

Link to comment
Share on other sites

to pira kai egw simera :D ola kala mono pou stin arxi molis to anoiksa otan epeza kanena mp3 akoma kai se video ekane epanekkinisi.:lol: alla meta apo xrisi oli ti mera den ksana ekane kati tetoio.efxaristimenos omws...
Link to comment
Share on other sites

Ήλθε το τηλέφωνο μου μετά από μια βόλτα στην Ιταλία.

Εντυπώσεις - Παρατηρήσεις : Α) Ήλθε στην ώρα του. Β) Λείπουν δυο από τα παιχνίδια που είχε στην μνήμη τηλεφώνου κατά την αγορά του. ( στην αναβάθμιση που του είχα κάνει εδώ είχε χάσει το ένα ). Γ) Έκδοση V. 4.52 06 07 06 RM -145. Δ) Πάει πιο γρήγορα στην κάρτα.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ την 04.52.

Έχω το εξής πρόβλημα.

Στις επαφές επιλέγω : Προβολή ονομάτων - Επώνυμο πρώτα.

Πηγαίνω στον τηλ. κατάλογο και όλα ΟΚ.

Κλείνω και ξαναανοίγω το τηλέφωνο.

1) Οι επαφές που έχουν επώνυμο + όνομα, εμφανίζονται στην σωστή σειρά μεν, αλλα πρώτα εμφανίζεται το Όνομα και μετά το Επώνυμο!:wacko:

2) Δεν λειτουργεί η αναζήτηση. :wacko:

Άν πάω ρυθμίσεις και ξαναεπιλέξω το ήδη επελεγμένο "Επώνυμο πρώτα" ξαναλειτουργούν όλα καλα... μέχρι την επόμενη επανεκκίνηση.:O

Buq;:dizzy:

Οι ταχείες κλήσεις δουλεύουν σωστά (πάλι καλά)...:X

Και...πού πήγε το ΦΙΔΑΚΙ ΟΕΟ;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να αναβαθμίσω το λογισμικό το 6233 μου σήμερα σε ένα Club Νokia !

Εκεί που δούλευε, ξαφνικά διακόπηκε στο 50%!

Κλαψ, κλουψ, σνιφ, λιγμ... :cry:

Δεν ανάβει πλέον...

Πρέπει να πάει στα Κεντρικά!

Άλλος κανείς ανάλογες περιπτώσεις;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τα γεφυρώματα που απαιτούνται στο 3310 για να λειτουργεί σε hands free mode? Εχω ένα στο συρτάρι και θέλω να είναι "κρυφό αυτί".. Είδα ότι και με κάποια files γίνεται αυτό, αλλα θέλω να ασχοληθώ στο hardware Κομμάτι...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αγόρασα και εγώ το 6233. Σε γενικές γραμμές μου φαίνεται πάρα πολύ καλό. Το firmware της συσκευής είναι το 3.70, σκέφτομαι να πάω στην Alpha copy στην Αγία παρασκευή να το αναβαθμίσω. Αυτα που έχω παρατηρήσει είναι τα εξής:

 

1) Στην πρώτη σελίδα του thread, με τισ φωτογραφίες, το μενού το εμφανίζει με όλα τα εικονίδια όπως στα erickson, δηλαδή όλα στην οθόνη και με τα πανω κάτω και αριστερά δεξιά επιλέγετε κατηγορία. Εμένα τα έχει όλα σε μία drop down list,δηλαδή το ένα κάτω από το άλλο.

 

2)Όταν επιλέγω γλώσσα αυτόματη, μου βάζει τα αγγλικά. Όταν το γυίσω στα ελληνικά και επιλέξω και ελληνικούς χαρακτήρες στα μνμ, τότε το κάθε μηνυμα λέει οτι ειναι 70 χαρακτήρες. Αν όμως επιλέξω χαρακτήρες αγγλικούς, τότε είναι 160 χαρακτήρες το κάθε μήνυμα. Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό? Δεν θέλω να γράγω στα αγγλικά τα μηνύματα μου, μήπως είναι κάποια ρύθμιση? Μήπως με την αναβάθμιση θα φτιαχτεί?

 

3)Και εμένα η ένταση του ακουστικού μου φαίνεται λιγάκι χαμηλά, ακόμα και με την ρύθμιση στο 10. Μήπως με την αναβάθμιση θα αλλάξει?

 

(Σορυ, δεν μπόρεσα να διαβάσω 70 σελίδεσ, διάβασα αρκετές πάντως.)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά είμαι κάτοχος του 6233 και δεν μπορώ να βρω παιχνίδια. Μόνο για τις σειρές S40 java games. Αλλά και δεν είναι τόσο καλά αλλά και δεν παίζουν σε όλη την οθόνη!Παίζουν μόνο πάνω αριστερά!

Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...