Jump to content

ADSL σε παλιό υπολογιστή;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον εχω καποιες αποριες κ ελπιζω να μου τις λυσετε...

1)Εχω ενα σχετικα παλιο υπολογιστη που φοραει μια QDI Advance 10T η οποια υποστηριζει USB 1.1 kai oxi 2.0. Θα εχω προβλημα να βαλω το adsl modem?? Η να βαλω Ethernet modem?? Χρειαζεται καρτα δικτυου για αυτο??

2)Καλυτερα να διαλεξω ενα σταθερο φορεα προσβασης ADSL για να εχω adsl γραμμη και να αλλαζω provider ή να παρω καποιο all-in-one πακετο(π.χ FORTHnet ADSL 1Bill)???

Δε με πειραζει τοσο αν θα πληρωνω 40 ή 45 ευρω το μηνα π.χ. ,αλλα θελω να διαλεξω μια εταιρια που να ειναι αξιοπιστη και να μην δημιουργει προβληματα.Ποια εταιρια ειναι η πιο αξιοπιστη???(Μενω στο Ελληνικο ;) )

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου προτεινα να παρεις μια καρτα δικτυου (8-9€) και το αναλογο μοντεμ,γιατι δεν ξοδευει πορους (οσο η usb port) και ετσι δεν θα επιβαρυνεις το συστημα σου και αλλο.

Εγω προσωπικα θα εβαζα forthnet abill για να μου ερχοταν ενας λογαριασμος,αψογη η forthneτ.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου προτεινα να παρεις μια καρτα δικτυου (8-9€) και το αναλογο μοντεμ,γιατι δεν ξοδευει πορους (οσο η usb port) και ετσι δεν θα επιβαρυνεις το συστημα σου και αλλο.

Εγω προσωπικα θα εβαζα forthnet abill για να μου ερχοταν ενας λογαριασμος,αψογη η forthneτ.

Αυτο το συνδυασμο ακριβως σκεφτομαι κ εγω. Συμπαθω παρα πολυ την Forthnet και μου φαινεται η πιο σωστη εταιρια.Και μια αλλη απορια που μου ηρθε τωρα: Δε συμφερει να ξεκινησεις με adsl-in-a-box? Me 110 ευρω εχεις:

 

1) Τελος ενεργοποιησης γραμμης: 41 ευρω

2) 4 μηνες adsl σε ταχυτητα 384/128: 62 ευρω

3) ADSL μοντεμ που χρειαζεται μεχρι να παρεις καποιο αλλο ή για καβαντζα.

 

Δηλαδη εχεις adsl για 4 μηνες και μετα συνεχιζεις με οτι αλλο θες(οτενετ,vivodi ktl) Αληθεια αξιζει το μοντεμ που δινει το adsl-in-a-box? Ποιο τετοιο πακετο εχει καλο μοντεμ???

Link to comment
Share on other sites

Egw tha sou proteina na kotsareis sto pc sou mia (NIC) karta diktyou ethernet kostos gyrw sta 10€,me tin proypothesi na yparxei diathesimo PCI slot sto pc sou.Na pareis kai ena modem pou na einai kai router tautoxrona....kalo tha itan na exei oxi mono mia alla tesseris thyres ethernet an theleis na syndeseis kai allon ypologisti h' laptop kapoia stigmi ektos apo auto pou exeis idi...gyrw sta 80€ tha sou erthei auto..

Twra sto thema tis epilogis anamesa sto 'box' paketa kai tin lysi tou syndiasmou,des ti prosferei kathe paketo kai pws tha diaforopoioutan auto an dialeges ton allon tropo.Episis diavasa se kapoio forum (ellhniko) oti sta 'inthebox' i grammi einai sto onoma tis etaireias kai isws na exeis fasaria otan tha einai na allaxeis paroxo(isp).Psaxto kai des ti se symferei..

Link to comment
Share on other sites

για τον υπολογιστή όπως σου είπανε, είναι καλύτερα να το συνδέσεις με ethernet. Όχι όμως ότι θα έχεις πρόβλημα με το usb 1.1, απλά σέρνεται.

 

για το θέμα πακέτο ή σύνδεση, ας συνεχίσουμε εδώ, μήπως μπορέσουμε να μαζέψουμε λίγο τις απόψεις μας.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

την γραμμή (εφόσον αγοράσεις πακέτο) την κρατάς και είναι στο όνομα σου μόνο αν το πακέτο είναι της OTENET. Σε κάθε άλλη περίπτωση ξαναπληρώνεις για την μετατροπή-ενεργοποίηση ADSL

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το συνδυασμο ακριβως σκεφτομαι κ εγω. Συμπαθω παρα πολυ την Forthnet και μου φαινεται η πιο σωστη εταιρια.Και μια αλλη απορια που μου ηρθε τωρα: Δε συμφερει να ξεκινησεις με adsl-in-a-box? Me 110 ευρω εχεις:

 

1) Τελος ενεργοποιησης γραμμης: 41 ευρω

2) 4 μηνες adsl σε ταχυτητα 384/128: 62 ευρω

3) ADSL μοντεμ που χρειαζεται μεχρι να παρεις καποιο αλλο ή για καβαντζα.

 

Δηλαδη εχεις adsl για 4 μηνες και μετα συνεχιζεις με οτι αλλο θες(οτενετ,vivodi ktl) Αληθεια αξιζει το μοντεμ που δινει το adsl-in-a-box? Ποιο τετοιο πακετο εχει καλο μοντεμ???

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις ethernet για να είναι πιο σταθερό. Αλλά θα πρέπει να έχει και ethernet υποστίρηξη ο υπολογιστής (ή αν δεν έχει να του βάλεις εσύ μια κάρτα). ;)

 

Πάντως και εγώ Ελληνικό είμαι. Απογοήτευση το DSL στο Ελληνικό. Τα DSLAMs έχουν φθάσει στο απροχόρητο! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγω εναν σχετικα παλιο υπολογιστη εχω.Pentium ΙΙΙ στα 866 με USB 1.1 βεβαια. Ειμαι έτοιμος να χτυπησω το 6+6 μηνες πακετακι της HOL στα 512 με την προοπτικη να το χρησιμοποιησω και για κλησεις προς σταθερα(και εξωτερικου) και κινητα. Θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα? Υποψιν οτι εχω και καρτα δικτυου στον υπολογιστη. Παντως αν το μηχανακι μου δε δεχεται adsl θα παθω καταθλιψη :(
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,εχω ενα πολυ παλιο pc (PII 350Mhz) με ΧΡ και κανει τελεια την δουλεια του για internet και voip apps.

Αφοβα αγορασε το πακετο..μια χαρα μηχανημα εχεις,δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...