Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αμερικάνικο είδες;

Ποιό ακριβώς;

Και για ποια σειρά μιλάς; Μια γνωρίζω με μία σεζόν/37 επεισόδια.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είχα την εντύπωση ότι έχουν βγει και side series. Λάθος μου αν όχι.

Ναι, το αμερικάνικο είδα που βγήκε τώρα.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

What Happened To Monday

 

What-Happened-to-Monday-Seven-Sisters-5.jpg?ssl=1

 

 

Αρκετα καλο ταινιακι με μια Rapace στα καλυτερα της.Αρκετη δραση χωρις να κουραζει με ενα story οχι τοσο μακρινο να γινει πραγματικοτητα. 7.5/10

 

The Hitman's Bodyguard

 

http://orig13.deviantart.net/47da/f/2017/106/a/5/the_hitman_s_bodyguard__2017__v3_by_drdarkdoom-db6195b.png

 

 

Xαζοταινια που ομως καταφερνει να σε κρατησει στη θεση σου και να σε κανει να γελασεις σε αρκετες στιγμες. Reynolds και Jackson παιζουν αψογα και σιγουρα ανεβαζουν την ταινια. Αν θελετε απλα μια ταινια να περασει ευχαριστα η βραδια σας με τα ποπ κορν και να γελασετε δειτε την. 7/10

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και γω το "seven sisters". Οντως ωραία ταινία και έξυπνο story.

 

Επιπλέον είδα το Exam. Δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσίασε.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το HITMAN'S BODYGUARD το περίμενα κωμωδία, αλλά τελικά έχει αρκετό πιστολίδι.

Ο Jackson τρομερός, ο Raynolds αδιάφορος.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Mόλις είδα το Shot Caller.

 

Πάρα πολύ καλό και όσο για τη συζήτηση σε προηγούμενες σελίδες...

 

SPOILER:

μιά χαρά εξηγεί πως άλλαξε ο χαρακτήρας του. Και με λόγια εκεί που λένε "ότι κάποιος μπορεί να αλλάξει μέσα στη φυλακή κ.λ.π και με τις πράξεις σε όλη την ταινία... πρώτα για να μπορέσει να επιβιώσει μπήκε σε συμμορία νεοναζί, έσφαξε μερικούς στο προαύλιο της φυλακής, και μετά από αρκετά χρόνια που βγήκε τον εκβίαζαν με την οικογένειά του γα να κάνει "δουλειές" και να αποφέρει χρήματα στους εντός φυλακής. Ένα είναι το βασικό δίδαγμα της ταινίας: ότι μέσα στη φυλακή μπορείς να γίνεις οτιδήποτε

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα το It Comes at Night.

Ως δράμα, τρώγεται. Γιατί

πρέπει να σκοτώνεται ο σκύλος στις ταινίες; Δε μπορώ να την παλέψω με αυτό το θέμα!

 

Ως ταινία τρόμου ήταν κάκιστο.

Βέβαια, μπορεί να φταίω και εγώ που δεν έψαξα περισσότερο τι είναι πριν το δω. Γιατί είχα την εντύπωση ότι είναι ταινία τρόμου από το τρέιλερ.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Mόλις είδα το Shot Caller.

 

Πάρα πολύ καλό και όσο για τη συζήτηση σε προηγούμενες σελίδες...

 

SPOILER:

μιά χαρά εξηγεί πως άλλαξε ο χαρακτήρας του. Και με λόγια εκεί που λένε "ότι κάποιος μπορεί να αλλάξει μέσα στη φυλακή κ.λ.π και με τις πράξεις σε όλη την ταινία... πρώτα για να μπορέσει να επιβιώσει μπήκε σε συμμορία νεοναζί, έσφαξε μερικούς στο προαύλιο της φυλακής, και μετά από αρκετά χρόνια που βγήκε τον εκβίαζαν με την οικογένειά του γα να κάνει "δουλειές" και να αποφέρει χρήματα στους εντός φυλακής. Ένα είναι το βασικό δίδαγμα της ταινίας: ότι μέσα στη φυλακή μπορείς να γίνεις οτιδήποτε

 

Εμεις δεν ειπαμε οτι δεν το εξηγει. Ειπαμε οτι ενω σε ολα τα υπολοιπα η ταινια ειναι ρεαλιστικοτατη και πηγαινει γραμμικα απο το Α στο Β...

 

 

την ευκολια και την παντελη ελλειψη δισταγμου ή τρεμουλου ενος χαρτογιακα χρηματιστη στο πρωτο μαχαιρωμα στο κελι ενος συγκρατουμενου, δεν την εξηγει. Ειναι πολυ ευκολο να πατησεις μια σκανδαλη, το καναμε ολοι στο στρατο, και ειχε πλακα. Δοκιμασε ομως με μαχαιρι να αφαιρεσεις τη ζωη ακομα και μιας κοτας και θα καταλαβεις ποσο δυσκολο ειναι, για καποιον που το κανει για πρωτη φορα.

Εκει ειναι το μονο σημειο που κατα τη γνωμη μου χανει η ταινια. Αν εχεις δει την περσινη σειρα The night of, θα καταλαβεις ποια ειναι η "φυσιολογικη" εξελικτικη πορεια ενος καθημερινου ανθρωπου απο την εισοδο στη φυλακη μεχρι την προσχωρηση του σε συμμορια

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αυτό προφανώς δε μπορεί να στο δείξει λεπτομερεστατα σε μια 2ωρη το πολύ ταινία. Σε μια φάση για παράδειγμα, σου δείχνει τον γιο του στο σπίτι 5 χρόνων και μετά των ξανασυνανταει στα 15. Επρεπε να δείξει και αυτό το χρονικό διάστημα πώς μεγάλωσε ο γιος του ξέρω γω?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δω τους τελευταίους Πειρατές της Καραϊβικής κι ενώ περίμενα από τις κριτικές ότι όντως θα ήταν κακό αλλά ήθελα να χαζοπεράσω την ώρα μου, ήταν ακόμα πολύ χειρότερο απ' ότι περίμενα.

 

Γιατί το έκανα αυτό στον εαυτό μου;

Γιατί δεν ακούω τουλάχιστον κανα δυο κριτικές που εμπιστεύομαι;

Γιατί δεν κατάφερα να γελάσω έστω στη γκαγκ σκηνή με τη λαιμητόμο;

 

Απορώ με τους συντελεστές και την παραγωγή. Πώς το κατάφεραν αυτό και βγάλανε μια τόσο τρομερά κακή ταινία; Και που πήγαν τόσα πολλά λεφτά για να μας δείξουν CGI χειρίστου είδους δεκαετίας '80; Τι αηδία αστεία νόμιζαν ότι τα περνούσαν για έξυπνα πάσαραν στο σενάριο;

 

Ο Πωλ Μακάρτνεϊ στο πιο άχρηστο και κακόγουστο cameo από καταβολής κινηματογράφου.

 

Τηλεοπτική ελληνική κωμωδία νόμιζαν ότι γύριζαν;

 

Τεσπά, βάζω μόνο 2/10 που ο Χαβιέ Μπαρδέμ και κυρίως ο Τζέφρι Ρας

πήγαν στο καλό και δεν θα μας ξαναγράφουν στους επόμενους Πειρατές.

 

 

ΥΓ. Αν πείτε έλα μωρέ παιδική ταινία είναι σας πληροφορώ ότι δεν κάνει ούτε για παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν ειπαμε οτι δεν το εξηγει. Ειπαμε οτι ενω σε ολα τα υπολοιπα η ταινια ειναι ρεαλιστικοτατη και πηγαινει γραμμικα απο το Α στο Β...

 

Αν δεν το είχες αναφέρει ούτε που θα το έπερνα χαμπάρι το όλο σκηνικό.

Δεν με εξέπληξε δηλαδή, μου φάνηκε σαν κάτι που μπορεί να συμβεί.

Και για να μην το πλατιάζω δεν το θεωρώ φυσιολογικό αλλά στη διάρκεια των 2 ωρών μιά χαρά πήγε το όλο στόρυ

 

 

Επίσης συμφωνώ απολύτως με τον baiosss

 

Εντάξει, αυτό προφανώς δε μπορεί να στο δείξει λεπτομερεστατα σε μια 2ωρη το πολύ ταινία.
Link to comment
Share on other sites

Είπα να δω τους τελευταίους Πειρατές της Καραϊβικής κι ενώ περίμενα από τις κριτικές ότι όντως θα ήταν κακό αλλά ήθελα να χαζοπεράσω την ώρα μου, ήταν ακόμα πολύ χειρότερο απ' ότι περίμενα.

 

Γιατί το έκανα αυτό στον εαυτό μου;

Γιατί δεν ακούω τουλάχιστον κανα δυο κριτικές που εμπιστεύομαι;

Γιατί δεν κατάφερα να γελάσω έστω στη γκαγκ σκηνή με τη λαιμητόμο;

 

Απορώ με τους συντελεστές και την παραγωγή. Πώς το κατάφεραν αυτό και βγάλανε μια τόσο τρομερά κακή ταινία; Και που πήγαν τόσα πολλά λεφτά για να μας δείξουν CGI χειρίστου είδους δεκαετίας '80; Τι αηδία αστεία νόμιζαν ότι τα περνούσαν για έξυπνα πάσαραν στο σενάριο;

 

Ο Πωλ Μακάρτνεϊ στο πιο άχρηστο και κακόγουστο cameo από καταβολής κινηματογράφου.

 

Τηλεοπτική ελληνική κωμωδία νόμιζαν ότι γύριζαν;

 

Τεσπά, βάζω μόνο 2/10 που ο Χαβιέ Μπαρδέμ και κυρίως ο Τζέφρι Ρας

πήγαν στο καλό και δεν θα μας ξαναγράφουν στους επόμενους Πειρατές.

 

 

ΥΓ. Αν πείτε έλα μωρέ παιδική ταινία είναι σας πληροφορώ ότι δεν κάνει ούτε για παιδιά!

Δεν το βρήκα τόσο χάλια.

Το είδα άνετα, ο Τζόνι είναι στο στοιχείο του, τα γραφικά μου φάνηκαν μια χαρά και είχε και χαβαλέ.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

"A Dark Song", καλό θριλεράκι. Απλό, 2 ηθοποιοί όλοι κι' όλοι, αλλά μ' άρεσε. Δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα, δεν αφήνει κενά στο τέλος να μαντέψεις εσύ τι έγινε, δεν έχει υπερβολικά jump scares και χαζο-cgi.

 

Περνάει ευχάριστα η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

"A Dark Song", καλό θριλεράκι. Απλό, 2 ηθοποιοί όλοι κι' όλοι, αλλά μ' άρεσε. Δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα, δεν αφήνει κενά στο τέλος να μαντέψεις εσύ τι έγινε, δεν έχει υπερβολικά jump scares και χαζο-cgi.

 

Περνάει ευχάριστα η ώρα.

 

Από τις πιο περίεργες ταινίες που έχω δει.

Δεν ήταν ασχημη, όμως.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αυτό προφανώς δε μπορεί να στο δείξει λεπτομερεστατα σε μια 2ωρη το πολύ ταινία. Σε μια φάση για παράδειγμα, σου δείχνει τον γιο του στο σπίτι 5 χρόνων και μετά των ξανασυνανταει στα 15. Επρεπε να δείξει και αυτό το χρονικό διάστημα πώς μεγάλωσε ο γιος του ξέρω γω?

 

Οντως εχουμε πλατιασει για μια πολυ καλη ταινια. Ο λογος ομως που επιμενω (για τελευταιο ποστ) ειναι οτι ακριβως επειδη ειναι το κεντρικο θεμα της ταινιας (που μπορει να καταληξει ενας καθημερινος ανθρωπος στη φυλακη) θα περιμενα να ασχοληθει παραπανω (ενα 5λεπτο τουλαχιστον) με το γιατι τοσο ευκολα μεταλλαχθηκε παρα πχ

με την απωλεια της παρθενιας του

 

Link to comment
Share on other sites

It comes at night..

Μια ακόμη ταινία που το trailer είναι κλάσεις ανώτερο..αργή, χωρίς σενάριο και προβλέψιμη..7 για την ατμόσφαιρα, 5 στο σύνολο...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Αφού σας το είπαμε εδώ και μέρες ότι είναι σάπια.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το it ποτε έρχεται ελλαδα???

 

Στάλθηκε από το COLORTAB 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

Το it ποτε έρχεται ελλαδα???

 

Στάλθηκε από το COLORTAB 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

28 Σεπτεμβρίου

Link to comment
Share on other sites

Είδα την Πέμπτη το Αnnabelle. Δεν θα αναφερθώ στην ταινία η οποία μου άρεσε πάρα πολύ (όπως και το πρώτο) αφού είχε κάποια πολύ καλά jump scares καποια ωραια easter eggs και τρομερή ατμόσφαιρα. Αλλά θέλω να μιλήσω για κάτι off topic χωρίς να χρειάζεται να επεκταθούμε.

Διάλεξα επίτηδες την πιο βραδυνή προβολή για να αποφύγω αυτά που τελικά δεν απέφυγα. Κατά την μεγαλύτερη διάρκεια της ταινίας, μιλούσαν και γελούσαν πάρα πολλοί. Καταλαβαίνω ότι όταν φοβάσαι, ψάχνεις τρόπους να διασκεδάσεις τον φόβο σου αλλά γιατί πρέπει να μας χαλάσεις την ταινία. Δεν σου βάζω μέσα τα 5-7-10 ευρώ που πλήρωσα για να απολαύσω μία ταινία (και που φυσικά δεν περισσεύουν σε όλους) αλλά τουλάχιστον σεβάσου τον άλλον που θέλει να δει κάτι και να μπει στην ατμόσφαιρα. Ειδικά όταν μιλάμε για ταινία τρόμου δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να περιμένεις να συμβεί κάτι και να ακούς δίπλα σου φωνές και ομιλίες. Τους μπροστινούς τους έκραξα αλλά ηταν σε πολλά καθίσματα αυτό το φαινόμενο. Κάτσε σπίτι σου παιδάκι μου και μην χαλάς και τα λεφτά σου τσάμπα και τη δικιά μας διασκέδαση. Κάτι τέτοια μου έχουν κόψει το σινεμά στις ταινίες τρόμου. Φταίω και εγώ που δεν βάζω μυαλό καθώς την έχω πατήσει αρκετές φορές με κορυφαία το Βabadook το οποίο το είχα δει και σε νύχτες πρεμιέρας για αυτόν τον λόγο που υποτίθεται πάνε οι πιο... ψαγμένοι. Τσίρκο το είχαν κάνει. Αλλά φταίνε και τα σινεμά που δεν τους διώχνουν και δεν κάνουν ούτε καν μια παρατήρηση οι ταξιθέτες. Μετά μας λένε να μην κατεβάζουμε ταινίες...

Ήθελα να πάω να δω και το ΙΤ αλλά δεν πρόκειται να πάω γιατι θα ξεκινήσω ώστε να περάσω όμορφα και θα φύγω τσαντισμένος.

Αυτά. Σόρρυ για το off απλά ήθελα να πω τον πόνο μου. :p

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάποιοι κοψανε το σινεμά, διότι γίνανε "νεκροταφεία" και δεν υπάρχει το διάλειμμα, ενώ δεν περισσεύουν και τα ευρώ. Σορρυ για το offtopic.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο κυκλος (2017)

Ωραια μπορω να πω, θεμα επικαιρο(social media, κλπ)

Περασε ευκολα η ωρα

 

Ρέκβιεμ γα ενα ονειρο (2000)

Απ τις καλύτερες κοινωνικες ταινιες που εχω δει. Σε αλλους αρεσει, αλλοι την σιχαίνονται.

Ανετα την ξαναβλεπω

 

Friend request(2016)

Thriller(?) που απλα το βλεπεις για να περασει η ωρα. Ευτυχως κραταει λιγο(μιαμιση)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τους λάτρεις των πολεμικών τεχνών, που έχουν δει σχεδόν όλες τις ταινίες του Donnie Yen, είδα εχθές το "Iron Protector" ή αλλιώς "The Bodyguard".... ωραία για το είδος της...

 

http://m.imdb.com/title/tt4970038/

 

Sent from my Redmi Note 4Χ using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Για τους λάτρεις των πολεμικών τεχνών, που έχουν δει σχεδόν όλες τις ταινίες του Donnie Yen, είδα εχθές το "Iron Protector" ή αλλιώς "The Bodyguard".... ωραία για το είδος της...

 

http://m.imdb.com/title/tt4970038/

 

Παίζει ο Donnie Yen?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ο Donnie Yen?:confused:
Όχι... Αλλά έχει ωραίες σκηνές πολεμικών τεχνών, ιδίου είδους...

 

Sent from my Redmi Note 4Χ using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...