Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[REC]³ Génesis

 

Πριν κανα 2ωρο το είδα. Δεν ήταν τόσο τρομαχτικό όσο το 1 & 2 δηλ. με τόσο απότομες σκηνές και χωρίς να είναι εξολοκλήρου First Person View Camera.

Είναι αρκετά καλό για να περάσει το μεσημέρι. Κυρίως στηρίζεται στη σχέση του παντρεμένου ανδρόγυνου. Δεν έχει αυτή τη μυστικότητα που είχαν τα 2 προηγούμενα μιας και εξελίσσεται σε πιο ανοιχτό χώρο.

Ωραίο τελείωμα... Θύμισε λίγο πιο zombie η κατάσταση!

 

Ούτε που είχα πάρει χαμπάρι ότι βγήκε το 3ο.

Και μάλλον καλύτερα γιατί τώρα που το είδα απογοητεύτηκα απίστευτα.

 

Το REC 3 είναι το καλύτερο παράδειγμα του τι σημαίνει "μας τελείωσαν οι ιδέες".

Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την ατμόσφαιρα των δύο πρώτων ταινιών, ούτε και ο τρόπος που παρουσιάζεται δεν είναι ο ίδιος. Δεν ανήκουν καν στην ίδια κατηγορία ταινιών: τα δύο πρώτα REC ήταν ταινίες τρόμου. το REC 3 είναι κάτι ανάμεσα σε παρωδία και splatter.

 

Αν ήταν μια απλή ταινία και όχι συνέχεια των δύο προηγούμενων θα ήταν μια μέτρια μαύρη κωμωδία με ζόμπι. Τώρα είναι απλά ένα πάρα, πάρα πολύ κακό sequel.

 

2/10 από εμένα και πολύ του είναι έτσι που μαγάρισε μια από τις καλύτερες ταινίες τρόμου του σύγχρονου Ευρωπαϊκού κινηματογράφου.

 

ΥΓ: Το ήξερα ότι το 3ο θα είναι πατάτα απο το γεγονός πως μπλέξανε

τη θρησκεία

στο δεύτερο. Ζόμπι και

θρησκείες

δεν κολλάνε και ακόμα και να κόλλαγαν κάπως τo REC δεν ήταν η ταινία που το κατάφερε.

 

Κρίμα... άλλη μια αγαπημένη σειρά ταινιών φτάνει στον πάτο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

το πρωτο παραμενει η μοναδικη ταινια που εχω τρομαξει... και μαλιστα ημουν και με παρεα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο παραμενει η μοναδικη ταινια που εχω τρομαξει... και μαλιστα ημουν και με παρεα...

 

Η πρώτη ήταν πάρα πολύ καλή. Με τι τρομάζει ο καθένας είναι υποκειμενικό, αλλά τουλάχιστον ήταν μια ταινία που μπορεί να άρεσε ή να μην άρεσε για το στυλ της και την ιστορία της, αλλά δεν προσέβαλε τη νοημοσύνη των θεατών της.

 

Πάω να ξαναδω το πρώτο να ξεχάσω ότι είδα αυτή την πατάτα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ούτε που είχα πάρει χαμπάρι ότι βγήκε το 3ο.

Και μάλλον καλύτερα γιατί τώρα που το είδα απογοητεύτηκα απίστευτα.

 

Το REC 3 είναι το καλύτερο παράδειγμα του τι σημαίνει "μας τελείωσαν οι ιδέες".

Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την ατμόσφαιρα των δύο πρώτων ταινιών, ούτε και ο τρόπος που παρουσιάζεται δεν είναι ο ίδιος. Δεν ανήκουν καν στην ίδια κατηγορία ταινιών: τα δύο πρώτα REC ήταν ταινίες τρόμου. το REC 3 είναι κάτι ανάμεσα σε παρωδία και splatter.

 

Αν ήταν μια απλή ταινία και όχι συνέχεια των δύο προηγούμενων θα ήταν μια μέτρια μαύρη κωμωδία με ζόμπι. Τώρα είναι απλά ένα πάρα, πάρα πολύ κακό sequel.

 

2/10 από εμένα και πολύ του είναι έτσι που μαγάρισε μια από τις καλύτερες ταινίες τρόμου του σύγχρονου Ευρωπαϊκού κινηματογράφου.

 

ΥΓ: Το ήξερα ότι το 3ο θα είναι πατάτα απο το γεγονός πως μπλέξανε

τη θρησκεία

στο δεύτερο. Ζόμπι και

θρησκείες

δεν κολλάνε και ακόμα και να κόλλαγαν κάπως τo REC δεν ήταν η ταινία που το κατάφερε.

 

Κρίμα... άλλη μια αγαπημένη σειρά ταινιών φτάνει στον πάτο.

Ακριβώς το ίδιο ένιωσα μόλις την είδα.

Πήραν ένα καλό zombie movie και το κάναν B splatter movie.

 

Μολις γύρισα από το DICTATOR.

Θεϊκές ατάκες για τα πάντα από τον απίστευτο Sacha Baron Cohen . Όλο το σινεμά είχε ξεραθεί στα γέλια!!! :lol::lol:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα παρει χαμπαρι οτι ειχε βγει Rec 3. Το πρωτο πραγματικα ηταν κορυφαιο κατα την αποψη μου και δυσκολα το συγκρινω ακομα και τωρα μετα απο τοσα χρονια με αλλη ταινια του ειδους του.

Θα το δω και θα σας πω την αποψη μου αν και αμα ειναι σαν το 2 θα ειναι πολυ μετριο.

 

@ kprse

Ναι φιλε, το πρωτο Batman ηταν καλο(6,5/10 για εμενα). Ειναι λογικο ομως καθως σου δινει μια τελειως διαφορετικη οπτικη απ οτι ειχαμε συνηθησει στα παλαιοτερα που ηταν τελειως παιδικα. Μου αρεσε πολυ που εδωσε αυτη την πτυχη του Batman και αυτο το εσωσε για εμενα.

Αλλα φιλε μου ειναι μονο η αρχη. Δες το The Dark Knight και θα δεις οτι μιλαμε για αριστουργημα, κατα με παντα. Πραγματικα η ταινια ειναι εξαιρετικη.

 

The Raven

Οπως ειπε κι ο φιλος Ταξιδιωτης παρα πολυ καλη! Την προτεινω ανεπιφυλακτα! Πολυ εξυπνη, κραταει το σασπενς εως και το τελος της και πολυ καλες ερμηνειες. 7,5/10

 

Ice Age 4

Πραγματιακ οι ανθρωποι το κρατανε εκει που του πρεπει. Για εμενα ειναι μεσα στα κορυφαια animation που εχουν βγει. Και οντως το 4ο ειναι απλα μια παρα πολυ καλη συνεχεια των υπολοιπων 3. 7,5/10

 

American Pie The Reunion

Ενταξει δεν περιμενα κατι το φοβερο, προφανως. Αλλα με τιποτα δεν συγκρινεται με τα αλλα American Pie. Ελαχιστες σκηνες που το γελιο ηταν αβιαστο και αυτο χαρη στον Στιφλερ βεβαια. Για να περασει η ωρα καλη ειναι. 5,5/10

 

Johnny English 2: Reborn

Μπορει να το αδικω αλλα δεν μου αρεσε. Τη θεωρησα μετρια ταινια, καμια σχεση με την πρωτη(οχι οτι ηταν αριστουργημα η 1η αλλα για το ειδος της αρκετα καλη), και εδω το γελιο δεν μου εβγαινε αβιαστα παρα μονο σε 2 σκηνες(ναι, μετρημενες). 5/10

 

Η κοκκινοσκουφιτσα

Πωπω παιδια πραγματικα λυπαμαι που εχασα αυτες τις κοντα 2 ωρες της ζωης μου. Ηθελα να περασει η ωρα μου, δεν λεω, αλλα οχι κι ετσι.

2,5/10 Τα 2,5 τα δινω λογω της Amanda Seyfried

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

American Pie Reunion: ειχε αρκετο γελιο ωρες ωρες, 7ρακι....

 

Ice Age 4 πραγματικα, καμια σχεση με τα αλλα... δε το ειδα καν ολο, δε μου αρεσε καθολου :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε που είχα πάρει χαμπάρι ότι βγήκε το 3ο.

Και μάλλον καλύτερα γιατί τώρα που το είδα απογοητεύτηκα απίστευτα.

 

Το REC 3 είναι το καλύτερο παράδειγμα του τι σημαίνει "μας τελείωσαν οι ιδέες".

Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την ατμόσφαιρα των δύο πρώτων ταινιών, ούτε και ο τρόπος που παρουσιάζεται δεν είναι ο ίδιος. Δεν ανήκουν καν στην ίδια κατηγορία ταινιών: τα δύο πρώτα REC ήταν ταινίες τρόμου. το REC 3 είναι κάτι ανάμεσα σε παρωδία και splatter.

 

Αν ήταν μια απλή ταινία και όχι συνέχεια των δύο προηγούμενων θα ήταν μια μέτρια μαύρη κωμωδία με ζόμπι. Τώρα είναι απλά ένα πάρα, πάρα πολύ κακό sequel.

 

2/10 από εμένα και πολύ του είναι έτσι που μαγάρισε μια από τις καλύτερες ταινίες τρόμου του σύγχρονου Ευρωπαϊκού κινηματογράφου.

 

ΥΓ: Το ήξερα ότι το 3ο θα είναι πατάτα απο το γεγονός πως μπλέξανε

τη θρησκεία

στο δεύτερο. Ζόμπι και

θρησκείες

δεν κολλάνε και ακόμα και να κόλλαγαν κάπως τo REC δεν ήταν η ταινία που το κατάφερε.

 

Κρίμα... άλλη μια αγαπημένη σειρά ταινιών φτάνει στον πάτο.

 

Πραγματικά απαράδεκτη ταινία για το όνομα και μόνο που κουβάλαγε πάνω της. Ο ορισμός του αρμέγματος ενός concept/franchise του στυλ saw, final destination κλπ. :down:

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ μπροστά η ταινία, θύμισε πάρα πολύ video game. Εντωμεταξύ, το είχα κατεβάσει και δεν είχα πάρει χαμπάρι πως είναι μόνο 25 λεπτά. Έφαγα μια ξενέρα, μόλις έγραψε συνεχίζεται. Έυκολα το έβλεπα αν ήταν 1-1,5 ώρες. Καθαρά πιστολίδι, νέες τεχνολογίες στρατού κτλ ωραία πράγματα για να βλέπουν τα αγοράκια !!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι προτάσεις μου:

 

The Dictator Αρκετά καλό!!! :D

 

The Raven Πολύ καλή πλοκή μέχρι τέλος!

 

Special Forces Μου άρεσε αρκετά! Δεν ήταν μόνο :kill:

 

The Hunger Games Απογοητεύτηκα! (θύμισε Twilight, αν και δεν το χω δει ποτέ)

 

Zombie 108 Όχι κάτι ιδιαίτερο, απλά να περάσει η ώρα σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

The Hunger Games Απογοητεύτηκα! (θύμισε Twilight, αν και δεν το χω δει ποτέ)

 

Αφού δεν το έχεις δει, πώς "θύμισε Twilight";; :blink:

Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Συγκριτικά τα βιβλία και οι ταινίες του Hunger Games είναι μπροστά στα βιβλία και τις ταινίες του Twilight, Shakespeare και Hitchcock αντίστοιχα.:shifty:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

θα με κανεις να διαλεξω Twilight? :lol: επειδη Χιτσκοκ προτιμω με τα μπουνια ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

θα με κανεις να διαλεξω Twilight? :lol: επειδη Χιτσκοκ προτιμω με τα μπουνια ;)

 

Ναι η αλήθεια είναι ότι έτσι που το έγαψα κάπως έτσι θα το εκλάβει κανείς :p

Εννοώ ότι τα βιβλία της σειράς Hunger Games μοιάζουν ποιότητας Shakespeare αν τα συγκρίνεις με τα βιβλία της σειράς Twilight και αντίστοιχα η ταινία Hunger Games μοιάζουν ποιότητας Hitchcock μπροστά στις ταινίες Twilight. :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν το έχεις δει, πώς "θύμισε Twilight";; :blink:

 

Όλο το ρομάντζο αυτό μου έβγαλε... ερωτευμένα παιδιά σε περίεργες καταστάσεις!

Αν έχω καταλάβει καλά το Twilight αναφερεται σε ερωτες μεταξυ λυκανθρωπων-βαμπιρ κτλ

 

Sorry αν κανω λαθος! δεν μου αρεσε παντως, το περιμενα πιο επιστημονικης φαντασιας...

Link to comment
Share on other sites

Όλο το ρομάντζο αυτό μου έβγαλε... ερωτευμένα παιδιά σε περίεργες καταστάσεις!

Αν έχω καταλάβει καλά το Twilight αναφερεται σε ερωτες μεταξυ λυκανθρωπων-βαμπιρ κτλ

 

Sorry αν κανω λαθος! δεν μου αρεσε παντως, το περιμενα πιο επιστημονικης φαντασιας...

 

Δε στη λέω ρε συ, εννοείται πως έχεις το δικαίωμα να έχεις τη γνώμη σου :p

Βασικά για εμένα το Hunger Games είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον όσον αφορά τους χαρακτήρες παρά τη δράση.

Είχε πολλά θέματα τα οποία θα μπορούσε κανείς να συζητήσει: το πόσα είναι διατεθειμένοι οι άνθρωποι να κάνουν για να επιβιώσουν, τι μπορεί να κάνει ένα καθεστώς για να διατηρήσει την εξουσία πάνω στους πολίτες, ποιά είναι η αξία της ανθρώπινης ζωής και πότε το να τη θυσιάζεις είναι πιο σημαντικό από το να "κρύβεσαι" για να επιβιώνεις, το αν μπορεί να υπάρξει έρωτας/συναισθήματα κάτω από τέτοιες συνθήκες ακόμα και το πόσο μας έχουν αναισθητοποιήσει τα ριάλιτι σε σημείο να μην μπορούμε να ξεχωρίσουμε την διασκέδαση από την βια.

 

Το Twilight από την άλλη πραγματεύεται το πόσο δύσκολο είναι να μην έχεις γκόμενο.

 

Βάλ' τα κάτω και πες μου :p

 

Πάντως η ταινία, προσωπική μου άποψη, ήταν αρκετά καλή. Έχει ένα πολύ δύσκολο θέμα (παιδιά που ρίχνονται σε μια αρένα και στο τέλος μόνο ένα επιβιώνει σε ένα ανώμαλο ριάλιτι) το οποίο έχει μεν ξαναειπωθεί (από τον μύθο του Θησέα μέχρι το Battle Royale) αλλά είναι πάντα επίκαιρο. Και τα βιβλία δεν είναι ιδιαίτερα βίαια βέβαια γιατί απευθύνονται σε μεγάλους εφήβους ή μικρούς ενήλικες, αλλά σε αυτό το κομμάτι όντως η ταινία ήταν πιο πολύ κοντά στο Twilight όσον αφορά τη δράση. Κατά τα άλλα, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Μπορεί να μην είναι τίποτα τρελά καλό οι ταινίες, αλλά τόσο "τίποτα" όσο το Twilight πολύ λίγες ταινίες είναι. :rolleyes:

 

ΥΓ: Και βασικά δεν είναι "ερωτευμένα παιδιά". Κάποιοι από αυτούς είναι ερωτευμένοι, κάποιοι άλλοι το χρησιμοποιούν για να δώσουν στο κοινό θέαμα και να γλιτώσουν κτλ. Ακόμα και αυτό είναι ενδιαφέρον από κάποια άποψη που δεν έχει να κάνει με το αν π.χ. θα παντρευτούν στο τέλος όπως το Twilight.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ: Και βασικά δεν είναι "ερωτευμένα παιδιά". Κάποιοι από αυτούς είναι ερωτευμένοι, κάποιοι άλλοι το χρησιμοποιούν για να δώσουν στο κοινό θέαμα και να γλιτώσουν κτλ. Ακόμα και αυτό είναι ενδιαφέρον από κάποια άποψη που δεν έχει να κάνει με το αν π.χ. θα παντρευτούν στο τέλος όπως το Twilight.

 

Κατάλαβα από τις πρώτες στιγμές στο δάσος τα ερωτευμένα παιδιά. Ίσως κι εγώ να το περίμενα καλύτερο, διότι είχα πιάσει το story που λες και γενικά μου αρέσουν τέτοιου τύπου ταινίες... Αναμένουμε συνέχεια και βλέπουμε. Η δράση πάντως στην αrena έλεγε κάτι. Βασικά δεν μου άρεσε όλο αυτό με τα κουστούμια και η δήθεν χλιδή του μέλλοντος. Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Σεβαστή απόλυτα η άποψή σου μιας και έχεις διαβάσει ή τουλάχιστον ξέρεις για τα βιβλία και τις 2 ταινίες. Δεν μου ερχόταν κάτι άλλο στο μυαλό γι'αυτό έκανα την αρχική σύγκριση. Μην νομίζεις τα love story πουλάνε πολλύ και σίγουρα θα υπάρχουν άτομα στον κόσμο να μάθουν τη συνέχεια στο ερωτικό ειδύλλιο παρά να δουν τη συνέχεια που έγινε όπως η αλλαγή στους κανονισμούς, η αντίδραση των περιφερειών κτλ

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα από τις πρώτες στιγμές στο δάσος τα ερωτευμένα παιδιά. Ίσως κι εγώ να το περίμενα καλύτερο, διότι είχα πιάσει το story που λες και γενικά μου αρέσουν τέτοιου τύπου ταινίες... Αναμένουμε συνέχεια και βλέπουμε. Η δράση πάντως στην αrena έλεγε κάτι. Βασικά δεν μου άρεσε όλο αυτό με τα κουστούμια και η δήθεν χλιδή του μέλλοντος. Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Σεβαστή απόλυτα η άποψή σου μιας και έχεις διαβάσει ή τουλάχιστον ξέρεις για τα βιβλία και τις 2 ταινίες. Δεν μου ερχόταν κάτι άλλο στο μυαλό γι'αυτό έκανα την αρχική σύγκριση. Μην νομίζεις τα love story πουλάνε πολλύ και σίγουρα θα υπάρχουν άτομα στον κόσμο να μάθουν τη συνέχεια στο ερωτικό ειδύλλιο παρά να δουν τη συνέχεια που έγινε όπως η αλλαγή στους κανονισμούς, η αντίδραση των περιφερειών κτλ

 

Όχι δεν είναι ερωτευμένα τα παιδιά στο δάσος ;) αλλά δε λέω άλλα γιατί μπορεί να θεωρηθούν spoiler :p

 

Εννοείται ότι τα love story πουλάνε. Γι'αυτό πούλησε και το Twilight, το πιο χαζό love story όλων των εποχών. Ο κόσμος (και κυρίως οι γυναίκες για να είμαστε πιο ακριβείς) ψάχνει ρομαντισμό αλλά το κακό είναι ότι τον βρίσκει στις χειρότερες μορφές του - όπως η μορφή του ρομαντισμού του Twilight. Αλλά και στο Hunger Games υπάρχουν κορίτσια που θέλουν η πρωταγωνίστρια να καταλήξει με τον ένα και άλλα που θέλουν να καταλήξει με τον άλλο, οπότε ναι ίσως να μοιάζει και εκεί στο Twilight, αλλά γι'αυτό δε φταίει το βιβλίο, φταίει το κοινό που ντε και καλά πρέπει να κάνει όλες τις ιστορίες ερωτικά τρίγωνα και τα κινηματογραφικά studio που για να πουλήσει η εκάστοτε ταινία την πουλάνε διαφορετικά απ'ότι την είχε στο μυαλό του ο συγγραφέας. Εγώ προσωπικά όταν διάβασα τα βιβλία, δε μου καιγόταν καρφί για το ερωτικό κομμάτι του θέματος. Για εμένα η αρένα, οι αγώνες, οι περιφέρειες και τα παιδιιά που λάμβαναν μέρος στους αγώνες ήταν μια μεγάλη αλληγορία και αυτό ήταν που μου άρεσε.

 

Όσο για τα κουστούμια που λες, το όλο σκηνικό έχει ένα βαθύτερο νόημα. Το "The girl who was on fire" που λέγανε για την Katniss, το οποίο βγήκε από τη στολή της, έχει μια πιο πλατιά έννοια στην εξέλιξη της ιστορίας (στα παρακάτω βιβλία). Δε θα πω περισσότερα για να μην αποκαλύψω λεπτομέρειες, απλά θα πω πως η φωτιά στα βιβλία και τις ταινίες συνήθως συμβολίζει την αναγέννηση και την οργή και κατ'επέκταση το κορίτσι που φλέγεται συμβολίζει και αυτό με τη σειρά του κάτι.

 

ΥΓ: Ξεκαθαρίζω πάντως πως και εγώ δε θεωρώ το Hunger Games την ταινία της χρονιάς. Είχε ωραία μουσική, καλούτσικες ερμηνείες και γρήγορη εξέλιξη. Αλλά μέχρι εκεί. Και τα βιβλία επίσης είναι αρκετά αξιόλογα ώστε να τα προτείνω - ιδιαίτερα σε κάποιον που δεν ξέρει τι να διαβάσει και θέλει ένα βιβλίο που να τα έχει όλα μέσα - αλλά δεν είναι και λογοτεχνικά αριστουργήματα. Είναι απλά καλύτερα από το 90% των βιβλίων που κυκλοφορούν για το συγκεκριμένο κοινό (έφηβοι, μικροί ενήλικες)

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ελεγα να δω το Hunger Games αυτό το Σαββατοκύριακο. Το Twilight το χω δει και το θεωρώ τελείως για πέταμα. Ξέρω όμως ότι ένα κοινό αμέσως αμέσως είναι ότι και τα δύο είναι σειρές βιβλίων "για εφήβους", το οποίο ως χαρακτηρισμός και μόνο, που τον ασπάζονται οι συγγραφείς τους, τους δίνει αυτόματα κάποια κλισέ χαρακτηριστικά που απευθύνονται στο τάργκετ γκρουπ τους (εφηβικό ρομάντζο, ευκολη αφήγηση και δήθεν βαθιές ατάκες που προορίζονται για facebook status). Έχω όμως ακούσει σχετικά καλά λόγια, οπότε ελπίζω ότι θα ναι πιο έξυπνο από το πανηλίθιο και συντηρητικό twilight - ένα καλό δείγμα δηλαδή της "λογοτεχνίας για εφήβους" (με την οποία έχω πολύ αρνητικά προηγούμενα/απωθημένα: όποιος πέρασε τη φάση της "συλλογής περιστέρια"/"χελιδόνια"/"κύκνοι" του Πατάκη θα καταλαβαίνει τι λέω - ακόμα κλαίω τις ατελείωτες ώρες διαβάσματος που θα μπορούσαν να χουν αφιερωθεί σε αληθινή λογοτεχνία).

 

Όσο για το Hunger games, υπάρχει μια παλιότερη ταινία πολύ παρόμοιας θεματολογίας με πολύ καλύτερες κριτικές: Battle Royale. Δεν το χω δει, αλλά μου την έχουν συστήσει ως καλύτερη βερσιόν του hunger games.

 

Εδιτ: Sorry DesertSMisSRaiN, δεν είχα προσέξει ότι κι εσύ είχες αναφέρει το BattleRoyale και το θέμα της "λογοτεχνίας για εφήβους" - ουσιαστικά στα λόγια σου έρχομαι :p

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

ελεγα να δω το Hunger Games αυτό το Σαββατοκύριακο. Το Twilight το χω δει και το θεωρώ τελείως για πέταμα. Ξέρω όμως ότι ένα κοινό αμέσως αμέσως είναι ότι και τα δύο είναι σειρές βιβλίων "για εφήβους", το οποίο ως χαρακτηρισμός και μόνο, που τον ασπάζονται οι συγγραφείς τους, τους δίνει αυτόματα κάποια κλισέ χαρακτηριστικά που απευθύνονται στο τάργκετ γκρουπ τους (εφηβικό ρομάντζο, ευκολη αφήγηση και δήθεν βαθιές ατάκες που προορίζονται για facebook status). Έχω όμως ακούσει σχετικά καλά λόγια, οπότε ελπίζω ότι θα ναι πιο έξυπνο από το πανηλίθιο και συντηρητικό twilight - ένα καλό δείγμα δηλαδή της "λογοτεχνίας για εφήβους" (με την οποία έχω πολύ αρνητικά προηγούμενα/απωθημένα: όποιος πέρασε τη φάση της "συλλογής περιστέρια"/"χελιδόνια"/"κύκνοι" του Πατάκη θα καταλαβαίνει τι λέω - ακόμα κλαίω τις ατελείωτες ώρες διαβάσματος που θα μπορούσαν να χουν αφιερωθεί σε αληθινή λογοτεχνία).

 

Βασικά δεν ξέρω αν θα σε απογοητεύσω ή όχι, αλλά μην περιμένεις να βρεις βαθιές ατάκες. Γενικά το βιβλίο είναι πολύ απλά γραμμένο. Δεν είναι κακογραμμένα σε καμία περίπτωση, αλλά δεν έχουν ιδιαίτερα δύσκολες λέξεις ή βαθύτερα νοήματα, τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που παρουσιάζονται σε άλλα βιβλία π.χ. πομπώδεις εκφράσεις και αυτό που όπως πολύ σωστά θέτεις :p ατάκες που προορίζονται για status στο facebook. Εγώ που έχω διαβάσει τα βιβλία το μοναδικό που μου έχει μείνει σαν ατάκα είναι το "May the odds be ever in your favor" που είναι και η catchphrase της σειράς :p

Kαι για να πω την αλήθεια αυτό μου άρεσε πολύ, το ότι δηλαδή ενώ η συγγραφέας γράφει απλά (άλλωστε απευθύνεται και σε συγκεκριμένο κοινό) σου κρατάει το ενδιαφέρον και διατηρεί την αγωνία σε όλο το βιβλίο. Ακόμα και σε σημεία που είσαι έτοιμος να πεις ότι το παρατάς γιατί βαρέθηκες κάτι θα βρει να κάνει να σε ξυπνήσει. Πιστεύω για να καταλάβεις πως το βιβλίο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στις εξετάσεις του Proficiency για την έκθεση/προφορικά - τουλάχιστον κάπως έτσι μπορούσαμε να εξεταστούμε όταν έδινα εγώ :p. Και αυτό δεν είναι υποτιμητικό καθόλου γιατί τότε εγώ διάβασα to "Day of the Triffids" του Wyndham που θεωρείται πλέον κλασικός.

 

Όσο για τα περι "συλλογής περιστέρια"/"χελιδόνια"/"κύκνοι" του Πατάκη, δεν έκανες λάθος ρε συ. Δε μπορείς να πας κατευθείαν στον Νίτσε. Πρέπει να μάθεις να αγαπάς το βιβλίο για να το καταλαβαίνεις και για να εκτιμάς την ποιότητά του ;).

 

Όσο για το Hunger games, υπάρχει μια παλιότερη ταινία πολύ παρόμοιας θεματολογίας με πολύ καλύτερες κριτικές: Battle Royale. Δεν το χω δει, αλλά μου την έχουν συστήσει ως καλύτερη βερσιόν του hunger games.

 

Εδιτ: Sorry DesertSMisSRaiN, δεν είχα προσέξει ότι κι εσύ είχες αναφέρει το BattleRoyale και το θέμα της "λογοτεχνίας για εφήβους" - ουσιαστικά στα λόγια σου έρχομαι :p

 

Eμένα το Battle Royale δε μου άρεσε καθόλου. Καθόλου όμως.

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και ίσως να είμαι προκατειλημμένος γιατί πολύ σπάνια μου αρέσουν ταινίες ασιατικού κινηματογράφου, αλλά ολόκληρη η ταινία μου φάνηκε αστεία. Από το σκηνικό μέχρι τις απίστευτα υπερβολικές αντιδράσεις των παιδιών στο Battle Royale, μόνο γέλιο μου έβγαλε.

Αλλά το ξαναλέω, δεν είμαι ο κατάλληλος να κρίνω το BR, γιατί ο ασιατικός κινηματογράφος συνήθως με κάνει να βαριέμαι. Πάντως έχει σίγουρα περισσότερη βία. Το Hunger Games είναι Hollywood άλλωστε :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Hunger Games καμιά σχέση με την ταινία για μικρά κοριτσάκια Twilight.

Πολύ πιο ενδιαφέρον story και αρκετή δράση.

 

Είδα ένα ενδιαφέρον θρίλερ με Jessica Biel σχετικά με εξαφανίσεις παιδιών σε μια περίεργη πόλη.

Το τέλος τρελή ανατροπή με πολύ πρωτότυπο σενάριο. The Tall Man

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και εγω το hunger games για το οποιο αρκετος θορυβος εγινε, θα ειμαι αδικος μαζι του γιατι τελικα ειναι πολυ εκτος των γουστων μου και αυτο διοτι δεν μου αρεσουν τα love stories. Η πλοκη τιποτα το ιδιαιτερο και η εισαγωγη της ταινιας αρκετα μεγαλη, δηλαδη μεχρι να αρχισει το παιχνιδι, ενω η αναπτυξη των χαρακτηρων των υπολοιπων παιδιων εκτος των δυο πρωταγωνιστων ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Πολυ μετρια κατα την αποψη μου, πηγε να περασει μηνυματα αλλα τα αφησε στην... μεση, το σικουελ ειναι σιγουρο και μαλιστα με ακομα περισσοτερους ποιοτικους ηθοποιους(π.χ. Philip Seymour Hoffman) ωστοσο αυτη τη φορα θα το προσπερασω ευκολα... (4/10)
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Dictator, κλασικός Sasha, έλιωσα ώρες ώρες...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Είδα ένα ενδιαφέρον θρίλερ με Jessica Biel σχετικά με εξαφανίσεις παιδιών σε μια περίεργη πόλη.

Το τέλος τρελή ανατροπή με πολύ πρωτότυπο σενάριο. The Tall Man

Σχετικά καλό χωρίς να είναι και κάτι το σπουδαίο,την κατέβασα προχτές και την είδα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα με φίλους μια ταινία που ήταν λίγο εκτός τόπου χρόνου καθώς εμείς λιώναμε από τη ζέστη και στην ταινία ήταν παραμονή Χριστουγέννων. Το ξέρω, είμαστε "άκυροι". :p

 

Η ταινία ήταν το The Holiday και της βάζω 6/10 καθώς πέρα από το ότι έλεγε κάποιες αλήθειες για τις σημερινές ταινίες και μας έδειχνε και πως είναι η Αγγλία και το Λος Άντζελες τα Χριστούγεννα, δεν είχε κάτι άλλο αξιόλογο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...