Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τιτλος στα αγγλικα παρακαλω?:)

 

το ιδιο :)

 

δες εδω

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την ταινια. καλη ηταν. δεν πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα για σινεμα.

μ'αρεσε το θεματακι με τον μαγκνιτο. ο καθηγητης ηταν πολυ φλωρος :p

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Σαν τα άλλα τα πρώτα Χ-ΜΕΝ, δεν πιάνει "μία"!

Είμαι "φανάτικ" ΓΟΥΛΒΕΡΙΝ-άκιας και ακόμα και το ίδιο το "ΓΟΥΛΒΕΡΙΝ" (η ταινία) ήταν αρκετά κατώτερη του Χ-ΜΕΝ 2/3 (και το 1 καλό ήταν, αλλά στα άλλα δύο "ΤΖΕΤ" ο Λόγκαν!!!)...

Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt1092026/

για οσους ειναι λατρεις των ταινιων επιστημονικης φαντασιας σιγουρα αυτη η ταινια θα τους κανει να γελασουν με την ψυχη τους καθοτι κλασσικα δεν προκειται για μια αμερικανικη χαζοκωμωδια του στυλ κανω μεμονωμενα αστεια ασυνδετα για να χω γελια.

Το Paul τολμα να περπατησει στα βηματα της παρωδιας και με εμφανη χιουμορ σατυριζει παλαιοτερες ιστοριες,οι ηθοποιοι ειναι ξεκαρδιστικοι και παιζει στην ταινια ακομα και ο θρυλος των alien .

Bασικα θεωρω την ταινια σαν φορο τιμης των ταινιων επιστημονικης φαντασιας των προηγουμενων χρονων αλλα με πολυ γελιο και με ενα δυναμικο διδυμο ηθοποιων ενω ο paul δινει ρεστα.

Δεν ειναι τυχαια η βαθμολογια στο imdb και για οσους ειναι λατρεις κωμωδιων και ταινιων φαντασιας προτεινεται ανεπιφυλακτα .

Προσωπικη βαθμολογια 8/10

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως! το θεμα ειναι ομως να γινεται μια "καλη" αντιγραφη και οχι η σαβουρα που εχει μαζευτει τα τελευταια χρονια.

 

*Desert: ναι ρε φιλε! ακριβως αυτο εννουσα! δεν σου δειχνει κατι στην ουσια, αλλα και μονο που το υποθετεις ειναι το ιδιο τρομακτικο με το να το εδειχνε (μπορει και περισσοτερο)

 

Χαίρομαι :)

Δεν ξέρω γιατί αλλά ειδικά εκείνη η σκηνή με

τη μητέρα που μπαίνει στο δωμάτιο του μωρού και βλέπει κάποιον πάνω από το κρεβάτι του

και ενώ δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, εμένα με ανατρίχιασε. Σκέφτηκα "φαντάσου να ήσουν στη θέση της".

 

 

Την ειδα πριν μερικες μερες. Χωρις να ειμαι αυστηρος γενικα σε αυτου του ειδους ταινιες, γιατι δεν βγαινουν και πολλα θριλερ καλα πια, βλεπω ανετα και μετριας βαθμολογιας θριλερακια χωρις να περιμενω να χασω τον υπνο μου εννοειται . Ειχε ωραια ατμοσφαιρα και αρκετα καλες και δυνατες σκηνες , αλλα το περιμενα σε καποια σημεια πιο καλοφτιαγμενο, να'ναι πιο πολυ αληθοφανες. Αξιζει ομως να το δει καποιος, περασε ωραια η ωρα!

πχ

Οταν περνουσαν τα "πνευματα" μεσα στο σπιτι, ηταν λες και ειχαν ντυθει κανονικοι ανθρωποι με ρουχα εποχης, δεν εδειχναν για νεκροι. Λες και απλα εμπαινε ενας κλεφτης και περιφεροταν στο σπιτι. Μονο εκεινος ο δαιμονας με την κοκκινη μουρη εβγαζε κατι ψαρωτικο, και καλο ηταν και εκεινο το ανθρωπακι με την τραγιασκα.. :D

 

 

Αυτες τις μερες θα δω και το "The ward" , το εχει δει καποιος?

Επισης ενα ψιλοαγνωστο θριλερ το Shadow , για καποιον που δεν εχει κατι αλλο να δει, πιστευω αξιζει. http://www.imdb.com/title/tt1425253/

Link to comment
Share on other sites

The Tourist(2010)

 

Μετανιώνω την ώρα και την στιγμή που πήγα και το νοίκιασα...Μιάμιση ώρα πήγε χαμένη...δεν το συστήνω σε κανένα...Ειδικά σε αυτούς που περιμένουν να δουν μια περιπέτεια... Μια ρομαντική κωμωδία είναι, σε πολλά σημεία με ηλίθιους διαλόγους. Για να μην πω για τους πρωταγώνιστες...Ακόμα και ο Johnny Depp ήταν λες και τον έβαλαν με το ζόρι να παίξει...Πλήρως αδιάφορη ταινία. :zzz:

Link to comment
Share on other sites

The Tourist(2010)

 

Μετανιώνω την ώρα και την στιγμή που πήγα και το νοίκιασα...Μιάμιση ώρα πήγε χαμένη...δεν το συστήνω σε κανένα...Ειδικά σε αυτούς που περιμένουν να δουν μια περιπέτεια... Μια ρομαντική κωμωδία είναι, σε πολλά σημεία με ηλίθιους διαλόγους. Για να μην πω για τους πρωταγώνιστες...Ακόμα και ο Johnny Depp ήταν λες και τον έβαλαν με το ζόρι να παίξει...Πλήρως αδιάφορη ταινία. :zzz:

και μην μιλησουμε για την βλακωδη ανατροπη στο τελος αφου δεν ειπηρχαν ουτε μικρα clues στη ταινια να δικαιολογησουν αυτο το τελος.Στην εκτη αισθηση ας πουμε ασχετο αλλα με ενα ανατρεπτικο τελος μπορουσες να δεις αν το βλεπες το εργο ξανα καποια στοιχεια μικρουλικα που να φανερωναν την ανατροπη .Εδω ηταν μονο και μονο να χει ενα ενδιαφερον τελος που για μενα ηταν ΑΣΤΕΙΟ..

αυτο παντως που με αρεσε στο tourist ηταν η εξαιρετη σκηνοθεσια η αγωνια και η εκθαμβοτικη αντζελινα τζολι καθως και το ρομαντζο με τον ντεπ αν και προσωπικα δεν πιστευω οτι ειπηρχε χημεια μεταξυ τους.Η ταινια σιγουρα δεν ειναι για να δωσεις λεφτα σε σινεμα να το δεις....

Ειδα το julias eyes το νεο θριλερακι απο τον γκουιλιαμ τελτερο .Το εργο ηταν πολυ καλο και ατμοσφαιρικο. Δεν ηταν ιδιαιετερα τρομακτικο ουτε εντονο οπως το Ορφανοτροφειο αν και δω επαιζε η ιδια ηθοπιος απ το ορφανοτροφειο.<πολυ την προωθει αυτην ο τελτερο χμμμμ> Το εργο ειχε ενα καλο σε κρατουσε σε διαρκη αγωνια οπως ειχε γινει με το σουπερ 8 να δεις τι συνεβαινε και τι κρυβοταν πισω απ τον εφιαλτη που ζουσε η πρωταγωνιστρια.Κυνουταν δηλ αναμεσα στο υπεφυσικο και μη .

αν και προς το τελος το julias eyes γινοταν παρομοιο με αμερικανικα θριλερακια για να σε κανουν να τρομαξεις ηταν συγκλονιστικο δραματικο και συγκινιτικο ταυτοχρονα.Η μεγαλη δειαρκεια λιγο κουραζει αλλα μπορει και σε καθηλωνει μεχρι το φιναλε.ενα 7 και μιση απο μενα και 10 με τονο για τις ερμηνειες ιδιως απ την σεξι ξανθια

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθες. Πολύ ωραίο. Μετάνιωσα που το είδα σε κανονική προβολή και όχι σε 3D.

Νομίζω είναι το καλύτερο της τριλογίας. :happy:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

@sakiss

Το είδα. Για μένα μια βλακεία και μισή!!!

 

Την τρίτη είδα και το Transformers 3 σε 3D , απλά τέλειο!!! πέρασαν 2,5 ώρες χωρίς να πάρω χαμπάρι.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Το super 8 που εχει top κριτικες το ειδε κανεις?

 

μούφα είναι. Εντελώς αμερικανιά. Αν θες να το δεις για το

"τέρας"

μην ελπίζεις και πολλά καθώς αυτό είναι περισσότερο το sidestory. Απογοήτευση...

Link to comment
Share on other sites

ειδα το insidious... ειχα ακουσει καλες κριτικες και οτι ειναι πολυ τρομαχτικο αλλα δεν... μπορω να πω οτι καποια στιγμη βαρεθηκα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα μολις το Ticking Clock . Δεν βαρεθηκα καθολου .

 

Μου αρεσε αν και εχει μια δοση επιστημονικης φαντασιας ή μελλοντικης τεχνολογιας .

 

Ανετα την προτεινω να την δειτε και τις βαζω 8/10 .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

για πειτε 4-5 ταινιες στο στορυ που ψαχνω...

 

αμερικανια, παρεα παιρνει αμαξι για διακοπες, καπου στο δρομο (συνηθως στην αχανη ευθεια) ολο κατι τυχαινει και χαλαει το αμαξι (λαστιχο, μηχανη, τρακαρισμα, κλπ).

ε, τοτε εμφανιζεται ενας τυπας που ειναι δολοφονος :p και ξεκιναει το "παρτυ" :lol:

 

για πειτε καμια τετοια ταινια βρε παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

για πειτε 4-5 ταινιες στο στορυ που ψαχνω...

 

αμερικανια, παρεα παιρνει αμαξι για διακοπες, καπου στο δρομο (συνηθως στην αχανη ευθεια) ολο κατι τυχαινει και χαλαει το αμαξι (λαστιχο, μηχανη, τρακαρισμα, κλπ).

ε, τοτε εμφανιζεται ενας τυπας που ειναι δολοφονος :p και ξεκιναει το "παρτυ" :lol:

 

για πειτε καμια τετοια ταινια βρε παιδια :)

 

ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ (και συνήθως χάλια)

Εχεις προτίμηση σε ανθρωπο ή τέρας δολοφόνο; :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

για πειτε 4-5 ταινιες στο στορυ που ψαχνω...

 

αμερικανια, παρεα παιρνει αμαξι για διακοπες, καπου στο δρομο (συνηθως στην αχανη ευθεια) ολο κατι τυχαινει και χαλαει το αμαξι (λαστιχο, μηχανη, τρακαρισμα, κλπ).

ε, τοτε εμφανιζεται ενας τυπας που ειναι δολοφονος :p και ξεκιναει το "παρτυ" :lol:

 

για πειτε καμια τετοια ταινια βρε παιδια :)

 

Οι πρωτες που μου ηρθαν..

http://www.imdb.com/title/tt0295700/

http://www.imdb.com/title/tt0263488/

http://www.imdb.com/title/tt0454841/

http://www.imdb.com/title/tt0397065/

http://www.imdb.com/title/tt0206314/

http://www.imdb.com/title/tt0324216/

http://www.imdb.com/title/tt0416315/

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ (και συνήθως χάλια)

Εχεις προτίμηση σε ανθρωπο ή τέρας δολοφόνο; :p

δεν εχω θεμα :p

 

αρκει να ειναι τετοιο το στορυ... :ninja:

 

 

θενξ dimis_pj! μερικες απο αυτες τις εχω δει :)

 

 

με επιασε μανια με τις καμενες αμερικανιες τις τελευταιαες μερες. και το κακο ειναι οτι την κολλησα στην παρεα μου και ψαχνουμε τετοιες χ@ζομαρες (το λεω κοσμια) να δουμε:X

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω θεμα :p

 

αρκει να ειναι τετοιο το στορυ... :ninja:

 

 

θενξ dimis_pj! μερικες απο αυτες τις εχω δει :)

 

 

με επιασε μανια με τις καμενες αμερικανιες τις τελευταιαες μερες. και το κακο ειναι οτι την κολλησα στην παρεα μου και ψαχνουμε τετοιες χ@ζομαρες (το λεω κοσμια) να δουμε:X

Βρηκα μια λιστα στο Imdb που μπορει και να σου κανει. Αν ψαξεις λιγο μπορει να βρεις κι αλλες...

 

http://www.imdb.com/list/tvHypc2cxmw/

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

ok! εγινε! θα κοιταξω να δω τι παιζει :)

 

με μια γρηγορη ματια, πετυχα το frozen, το οποιο ειναι τρελη ΠΑΤΑΤΑ. οποιος δεν το δε... ΜΗ το δει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Transformers σε 3d λεει τιποτα η να το δω στο απλο? :p

 

ΕΝΝΟΕΤΑΙ 3D!

 

Καλό είναι το "Turistas", για τέτοιο θρίλερ που ζητά ο φίλος.

Κι ένα άλλο ΙΣΠΑΝΙΚΟ, με έναν τύπο που του χαλά το αμάξι στην άκρη του πουθενά... Κι άλλο ένα, νομίζω στην Τσεχία, που ένα ζευγάρι (μια δασκάλα κι ένας συγγραφέας) πηγαίνουν να μείνουν σ' ένα παλιό αρχοντικό... Και τέλος, ένα φοβερό αγγλικό έργο, με μια δασκαλίτσα και τον γκόμενό της, που πηγαίνουν σε μια αγγλική λίμνη για σαββατοκύριακο και τους "την πέφτουν" μια παρέα/συμμορία παιδιών.

 

Βέβαια, άσχετα με το στόρυ, το ισπανικό "REC" είναι πολύ καλό θριλεράκι, καθώς κι ένα σουηδικό (με σίκουελ) που 'ναι μια παρέα με σκιέρ που μένουν απομονωμένοι σ' ένα ξενοδοχείο που 'ναι έρημο, πάνω στο βουνό.

 

(Σόρρυ, δεν θυμάμαι τους τίτλους, αλλά από την περιγραφή θα κατάλαβε κάποιος και θα γράψει τους τίτλους).

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΝΟΕΤΑΙ 3D!

 

Καλό είναι το "Turistas", για τέτοιο θρίλερ που ζητά ο φίλος.

Κι ένα άλλο ΙΣΠΑΝΙΚΟ, με έναν τύπο που του χαλά το αμάξι στην άκρη του πουθενά... Κι άλλο ένα, νομίζω στην Τσεχία, που ένα ζευγάρι (μια δασκάλα κι ένας συγγραφέας) πηγαίνουν να μείνουν σ' ένα παλιό αρχοντικό... Και τέλος, ένα φοβερό αγγλικό έργο, με μια δασκαλίτσα και τον γκόμενό της, που πηγαίνουν σε μια αγγλική λίμνη για σαββατοκύριακο και τους "την πέφτουν" μια παρέα/συμμορία παιδιών.

 

Βέβαια, άσχετα με το στόρυ, το ισπανικό "REC" είναι πολύ καλό θριλεράκι, καθώς κι ένα σουηδικό (με σίκουελ) που 'ναι μια παρέα με σκιέρ που μένουν απομονωμένοι σ' ένα ξενοδοχείο που 'ναι έρημο, πάνω στο βουνό.

 

(Σόρρυ, δεν θυμάμαι τους τίτλους, αλλά από την περιγραφή θα κατάλαβε κάποιος και θα γράψει τους τίτλους).

 

Αυτό που λες με τη δασκάλα και το συγγραφέα, νομίζω ειναι το Ils (Them) και είναι γαλλικορουμανικό.

Το άλλο με την τύπισσα που πηγαίνει στη λίμνη μάλλον είναι το Eden Lake.

 

To ισπανικό δεν ξέρω ποιό εννοείς. Το μόνο που θυμάμαι που χαλάει αυτοκίνητο τύπου στη μέση του δρόμου και είναι και ισπανικό είναι το Calvaire (The Ordeal)

 

Eνα που κάπως μου άρεσε ήταν το Rest Stop (αν και μόνο το πρώτο, το δεύτερο δε βλεπότανε). Κλασική horror αμερικανιά, αλλά το είδα ευχάριστα (που λέει ο λόγος :p).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με τη δασκάλα και το συγγραφέα, νομίζω ειναι το Ils (Them) και είναι γαλλικορουμανικό.

Το άλλο με την τύπισσα που πηγαίνει στη λίμνη μάλλον είναι το Eden Lake.

 

To ισπανικό δεν ξέρω ποιό εννοείς. Το μόνο που θυμάμαι που χαλάει αυτοκίνητο τύπου στη μέση του δρόμου και είναι και ισπανικό είναι το Calvaire (The Ordeal)

 

Eνα που κάπως μου άρεσε ήταν το Rest Stop (αν και μόνο το πρώτο, το δεύτερο δε βλεπότανε). Κλασική horror αμερικανιά, αλλά το είδα ευχάριστα (που λέει ο λόγος :p).

 

MΠΡΑΒΟ! Αυτές είναι...

 

===========

 

Τα 3D είναι ΦΟΒΕΡΑ στις action ταινίες! Ακόμα κι εκείνη η "MAJOR-ΠΑΤΑΤΑ"... "Clash of the Titans", ήταν πολύ καλή σε 3D!

Π.χ. το Avatar, το 'χω δει σε κανονική έκδοση, σε 3D, ενώ αγόρασα την very-best Special Director's Cut edition... Αν και το σπέσιαλ DVD "ΜΑΜΕΙ" κανονικά (και με καμιά 40 λεπτά ΕΠΙΠΛΕΟΝ ταινία, παρακαλώ!), το 3D ήταν απλώς... ΕΠΙΚΟ!

 

===========

 

Περιμένω να δω το "Transformers 3" (αν και δεν πολυγουστάρω ρομπότ και τέτοιες αηδίες), το "Thor" (αν και μου 'παν ότι ΔΕΝ ΛΕΕΙ πολλά), το "X-Men" το καινούργιο (κι αυτό λένε δεν πολυ-είναι καλό), το Fast&Furious 5 (που λένε ότι ΑΞΙΖΕΙ!),...

...ενώ περιμένω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το "Captain America" (αν και ποτέ δεν τον γούσταρα σαν κόμικ-χαρακτήρα), ενώ (ΦΥΣΙΚΑ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!) περιμένω το ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μου κόμικ να "ξαναζωντανέψει" στην μεγάλη οθόνη, το "ΚΟΝΑΝ Ο ΒΑΡΒΑΡΟΣ" (Αύγουστος)!!!

 

===========

 

Βέβαια, όσοι ΔΕΝ το 'χουν κάνει ακόμα, βρείτε και δείτε την ΣΕΙΡΑ... "ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΣΤΕΜΜΑΤΟΣ" ή για να το πούμε στην αγγλική... "GAME OF THRONES"!!!... Για μένα, "Band of Brothers", "Rome", "Galactica", "Spartacus" ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΕΙΡΑ, είναι μακράν οι κορυφαίες των τελευταίων χρόνων!

Link to comment
Share on other sites

Έχω όλη τη σειρά "Band of Brothers" και είναι πραγματικά εξαιρετική. Κάθε επεισόδιο (δέκα στο σύνολο αν θυμάμαι καλά) είναι μία μίνι ταινία. Ο Σπιλμπεργκ σε όλο του το μεγαλείο.

Τώρα ψήνομαι για να ψάξω την αντίστοιχη σειρά, σαν συνέχεια ασπούμε του ΒοΒ, "Pacific"(Steven Spielberg πάλι) με θέμα τον πόλεμο ΗΠΑ-Ιαπωνίας στο 2 ΠΠ. Αν γνώριζει κανείς κάτι για τη σειρά (προσωπικές σας απόψεις κλπ) εδώ είμαι.

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...