Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Conjuring Universe, όσο παλιότερη τόσο καλύτερη... (όπως και στο insidious). Με εξαίρεση την καλόγρια και την Γιορόνα που αν και πιο πρόσφατα, ήταν αρκετά καλά (αν και όχι κορυφή).

 

Από την τριλογία της Annabelle, η καλύτερη ήταν σίγουρα η Annabelle (2014). Το prequel "The creation" και το φετινό sequel "comes home" είναι σίγουρα κατώτερα των υπολοίπων...

Για την Annabelle για την πρώτη ταινία έχω διαβάσει τα χειρότερα για αυτό και δεν μπήκα στον κόπο να την δω ακόμα. Η δεύτερη ήταν καλύτερη της τρίτης. Η πρώτη περνει κοντά στο 5 βαθμολογία δεν βλέπετε λένε. Θα την δω προσεχώς. Και για την καλόγρια διαβάζω τα χειρότερα κοντά στο 5 και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για την Annabelle για την πρώτη ταινία έχω διαβάσει τα χειρότερα για αυτό και δεν μπήκα στον κόπο να την δω ακόμα. Η δεύτερη ήταν καλύτερη της τρίτης. Η πρώτη περνει κοντά στο 5 βαθμολογία δεν βλέπετε λένε. Θα την δω προσεχώς. Και για την καλόγρια διαβάζω τα χειρότερα κοντά στο 5 και αυτή.

 

Έχω καιρό να την δω την καλόγρια, ήταν αρκετά σκοτεινή ταινία, είχε πολλά εφέ και επικό φινάλε από τα καλύτερα σε ταινίες τρόμου, αν και στο σύνολο δεν είχε πάρα πολλή δράση. Θα έλεγα δεν φτάνει τα δύο Conjuring που σε κρατάνε σε όλη την διάρκεια, αλλά σίγουρα ανώτερη από τη φετινή Annabelle και από τις υπόλοιπες φετινές τρόμου.

 

Πέρασε καιρός βέβαια, αλλά νομίζω προσωπικά ένα 7.5-8/10 θα της έβαζα (με την δική μου κλίμακα) και γενικά 1 μονάδα πάνω από τη φετινή Annabelle (π.χ. στην δική σου κλίμακα γύρω στο 7 την κόβω)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να την δω την καλόγρια, ήταν αρκετά σκοτεινή ταινία, είχε πολλά εφέ και επικό φινάλε από τα καλύτερα σε ταινίες τρόμου, αν και στο σύνολο δεν είχε πάρα πολλή δράση. Θα έλεγα δεν φτάνει τα δύο Conjuring που σε κρατάνε σε όλη την διάρκεια, αλλά σίγουρα ανώτερη από τη φετινή Annabelle και από τις υπόλοιπες φετινές τρόμου.

 

Πέρασε καιρός βέβαια, αλλά νομίζω προσωπικά ένα 7.5-8/10 θα της έβαζα (με την δική μου κλίμακα) και γενικά 1 μονάδα πάνω από τη φετινή Annabelle (π.χ. στην δική σου κλίμακα γύρω στο 7 την κόβω)

Θα κατεβάσω να την δω και αυτή. Ελπιζω να είναι όπως τα λες και να την απολαύσω. Το 5.4 στο imdb δεν με αφήνει μεγάλες προσδοκίες. Τα conjuring έχουν 7+ και το τελευταίο Annabelle 6.1. Συνήθως ταιριαζω με τις βαθμολογίες του imdb.

Link to comment
Share on other sites

Το Godzilla κυκλοφορεί να το βρούμε σε έκδοση 3D?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Godzilla κυκλοφορεί να το βρούμε σε έκδοση 3D?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προχθές κυκλοφόρησε λογικά από βδομάδα θα βγουν τα rips. Για το 2 αυτά. Το 1 το είδα σε 3d.

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Evil Dead (2013)

 

https://www.imdb.com/title/tt1288558/

 

MV5BNTQ3OTkwNTgyN15BMl5BanBnXkFtZTcwNTAzOTAzOQ@@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg

 

Πήγα σε λίγο παλαιότερες ταινίες τρόμου, μιας και οι τελευταίες δεν είναι πολύ δυνατές. Η συγκεκριμένη είναι από τις πιο δυνατές ταινίες που έχω δει. Πολλή δράση, εφέ, μακιγιάζ κλπ, ο εξορκιστής μπροστά του είναι για μικρά παιδάκια. Αγωνία σε όλη την διάρκεια της ταινίας και συνεχείς ανατροπές. Στα μείον, το παράκαναν λίγο με τις σάλτσες και λίγο τραβηγμένη γενικά, αλλά ήθελαν να δώσουν πολλή ένταση υποθέτω.

 

8/10 από μένα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Προχθές κυκλοφόρησε λογικά από βδομάδα θα βγουν τα rips. Για το 2 αυτά. Το 1 το είδα σε 3d.

 

Ποιο είναι το 1 και το 2 ρε παιδιά?

 

Τι δεν καταλαβαίνω καλά?

Link to comment
Share on other sites

Evil Dead (2013)

 

 

 

https://www.imdb.com/title/tt1288558/

 

 

 

MV5BNTQ3OTkwNTgyN15BMl5BanBnXkFtZTcwNTAzOTAzOQ@@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg

 

 

 

Πήγα σε λίγο παλαιότερες ταινίες τρόμου, μιας και οι τελευταίες δεν είναι πολύ δυνατές. Η συγκεκριμένη είναι από τις πιο δυνατές ταινίες που έχω δει. Πολλή δράση, εφέ, μακιγιάζ κλπ, ο εξορκιστής μπροστά του είναι για μικρά παιδάκια. Αγωνία σε όλη την διάρκεια της ταινίας και συνεχείς ανατροπές. Στα μείον, το παράκαναν λίγο με τις σάλτσες και λίγο τραβηγμένη γενικά, αλλά ήθελαν να δώσουν πολλή ένταση υποθέτω.

 

 

 

8/10 από μένα

Σαν τα παλιά Evil Dead με τον Bruce Campbell, κανένα! Καμία σχέση με φοβερά εφέ, όλα έκαναν μπαμ πως ήταν ψεύτικα και πλαστικά, αλλά ταυτόχρονα και πολύ αηδιαστικά.

 

Η ατμόσφαιρα σαφέστατα καλύτερη από των σημερινών ταινιών, όπως συμβαίνει ούτως η άλλως στις παλιές ταινίες τρόμου.

 

Επίσης πολύ γέλιο! Γκριμάτσες του Campbell κυρίως. Ατάκες που άφησαν ιστορία και χρησιμοποίησαν πολλά death metal συγκροτήματα σε εισαγωγές δίσκων και κομματιών τούς.

 

Γενικά τα b-movies τρόμου και splatter της δεκαετίας του '80, εκτός από την αηδία και την καφριλα, είχαν πολύ γέλιο και ήταν πολύ πιο διασκεδαστικές. Και μόνο που στο νέο Evil Dead έχουμε γυναίκα πρωταγωνίστρια, έφαγε ακυρο.

 

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το 1 και το 2 ρε παιδιά?

 

Τι δεν καταλαβαίνω καλά?

Για τα godzilla ρώτησε βρε συ. Το πρώτο godzilla κυκλοφορεί καιρό σε 3d rips. Το δεύτερο το kings of monsters βγήκε προχθες.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τα παλιά Evil Dead με τον Bruce Campbell, κανένα!

 

Τα παλιά δεν έτυχε να τα δω και για να βρεις τόσο παλιές ταινίες σήμερα, θέλει ψάξιμο. Αν μπορέσεω και τα βρω θα τα δω να κάνω σύγκριση :)

 

Το remake πάντως ως ανεξάρτητη ταινία (μιας και δεν έχω δει τα παλιά) ήταν αρκετά δυνατή (αν και το παράκαναν με τις σάλτσες για θρίλερ δαιμονισμού όπως έγραψα νωρίτερα)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τα παλιά δεν έτυχε να τα δω και για να βρεις τόσο παλιές ταινίες σήμερα, θέλει ψάξιμο. Αν μπορέσεω και τα βρω θα τα δω να κάνω σύγκριση :)

 

 

 

Το remake πάντως ως ανεξάρτητη ταινία (μιας και δεν έχω δει τα παλιά) ήταν αρκετά δυνατή (αν και το παράκαναν με τις σάλτσες για θρίλερ δαιμονισμού όπως έγραψα νωρίτερα)

 

Δεν πρόκειται για θρίλερ με δαιμονισμο απλά. Είναι ταινία τρόμου με μπόλικη δόση splatter. Γι' αυτό και οι τόσες σάλτσες, διαμελισμοι, gore και δε συμμαζευεται. Που να δεις και το Brain-dead δηλαδή του '89.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ηταν ασχημη αλλα οχι κατι που δεν εχουμε ξαναδει σε πιο εξυπνα σεναρια. Η βαρβατιλα και η τεστοστερόνη επιασαν ταβανι. Οι 2 πρωταγωνιστες εξαιρετικοι στον ρολο τους ωραιο δεμενο σεναριο με τα κλισε του με μια "οκ" ληστεια εχει τις στιγμες της που γινεται ωμη οπως και συναισθηματικη. Τιμιο το twist στο τελος ετοιμαζετε και δευτερη συνεχεια. 6.8/10

 

The Nun[2018]

51mTpE5QG6L._SY606_.jpg

 

 

Πραγματικα απορω με τα χαμηλα ratings. Η ταινια διαδραματιζετε στη Ρουμανια του 1952 σε ενα μοναστηρι. Prequel του conjuring. Τρομερη ατμοσφαιρα και τα 90 λεπτα αξιοποιουνται οπως πρεπει στο κομματι του μυστηριου και του τρομου που βγαινει προς τον θεατη. Με καλα ακουστικα σε 2-3 στιγμες τρομαξα και ανατριχιασα. Πολυ καλα τα εφε της καλογριας και μου αρεσε το ολο origin του συγκεκριμενου δαιμονα. Στο τελος δειχνει και τη συνδεση με το conjuring. 7.3/10

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω καιρό να την δω την καλόγρια, ήταν αρκετά σκοτεινή ταινία, είχε πολλά εφέ και επικό φινάλε από τα καλύτερα σε ταινίες τρόμου, αν και στο σύνολο δεν είχε πάρα πολλή δράση. Θα έλεγα δεν φτάνει τα δύο Conjuring που σε κρατάνε σε όλη την διάρκεια, αλλά σίγουρα ανώτερη από τη φετινή Annabelle και από τις υπόλοιπες φετινές τρόμου.

 

Πέρασε καιρός βέβαια, αλλά νομίζω προσωπικά ένα 7.5-8/10 θα της έβαζα (με την δική μου κλίμακα) και γενικά 1 μονάδα πάνω από τη φετινή Annabelle (π.χ. στην δική σου κλίμακα γύρω στο 7 την κόβω)

 

Τελικα ειχες απολυτα δικιο για το the nun. Πολυ ανωτερη απο το τελευταιο annabelle πολυ καλα εφε origins και δεν σε αφηνει σε ησυχια με τις τρομακτικες σκηνες και την τρομερη σκοτεινη ατμοσφαιρα στο μοναστηρι. Λιγο πιο κατω απο τα conjuring.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω όλες τις ταινίες που σχετίζονται με το conjuring

Ποια σειρά να ακολουθήσω? Έτσι όπως βγήκαν?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω όλες τις ταινίες που σχετίζονται με το conjuring

Ποια σειρά να ακολουθήσω? Έτσι όπως βγήκαν?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καμία σχέση όπως βγήκαν.

 

Η σειρά είναι η εξής

 

1. The Nun (παλαιότερη χρονολογικά όλων, αλλά και μερικώς ανεξάρτητη, μπορείς να την δεις και τελευταία, μιας και κάνει μια εμφάνιση στο Conjuring 2)

2. Annabelle the creation (2017), είναι το prequel

3. Annabelle (2014)

4. Annabelle comes home (2019)

5. The Conjuring 1.

6. The Conjuring 2.

 

Υπάρχει και η κατάρα της Γιορόνα (2019), ανεξάρτητη των υπολοίπων, αλλά εμφανίζεται ένας ιερέας που ήταν και στην Annabelle, αυτή είναι και η μόνη σύνδεση με το Conjuring Universe. Μπορείς να την δεις μετά την τριλογία Annabelle και πριν τα δύο Conjuring που είναι οι κορυφαίες ταινίες της σειράς.

 

Αν κάνω κάπου λάθος επειδή ήταν πολλές οι ταινίες, ας με διορθώσει κάποιος :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μέσα δεκαετίας 80 στο βίντεο κλαμπ,είχα δει να κυκλοφορεί ένα θρίλερ που έγραφε ότι στις σκηνές που είχαν βια,είχαν χρησιμοποιήσει αληθινά πτώματα.ηταν ακατάλληλο για ανηλίκους και έτσι ο ιδιοκτήτης του βίντεο κλαμπ δεν μου το νοικιαζε.καθοτι ανήλικος.γνωριχει καποιος κάτι;αν θυμάμαι είχε σχέση με ζόμπι.μπορει βέβαια και η κασέτα να έγραφε ψέματα για τα αληθινά πτώματα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση όπως βγήκαν.

 

Η σειρά είναι η εξής

 

1. The Nun (παλαιότερη χρονολογικά όλων, αλλά και μερικώς ανεξάρτητη, μπορείς να την δεις και τελευταία, μιας και κάνει μια εμφάνιση στο Conjuring 2)

2. Annabelle the creation (2017), είναι το prequel

3. Annabelle (2014)

4. Annabelle comes home (2019)

5. The Conjuring 1.

6. The Conjuring 2.

 

Υπάρχει και η κατάρα της Γιορόνα (2019), ανεξάρτητη των υπολοίπων, αλλά εμφανίζεται ένας ιερέας που ήταν και στην Annabelle, αυτή είναι και η μόνη σύνδεση με το Conjuring Universe. Μπορείς να την δεις μετά την τριλογία Annabelle και πριν τα δύο Conjuring που είναι οι κορυφαίες ταινίες της σειράς.

 

Αν κάνω κάπου λάθος επειδή ήταν πολλές οι ταινίες, ας με διορθώσει κάποιος :)

 

Άρα τις βλέπω με την σειρά που είπες.

 

Conjuring 1+2 και Annabelle (2014) τις έχω δει, βέβαια δε θυμάμαι και πολλά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα τις βλέπω με την σειρά που είπες.

 

Conjuring 1+2 και Annabelle (2014) τις έχω δει, βέβαια δε θυμάμαι και πολλά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εγώ έχω καιρό να δω τις παλιότερες. Κάποια στιγμή θα τις βάλω κι εγώ να τις ξαναδώ, στην σωστή χρονολογική σειρά στην οποία τοποθετούνται. Τα καλύτερα είναι τα 2 Conjuring, μετά θα έλεγα η καλόγρια και τέλος η τριλογία Annabelle στα ίδια επίπεδα με την κατάρα της Γιορόνα (από όσο θυμάμαι τουλάχιστον)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα ειχες απολυτα δικιο για το the nun. Πολυ ανωτερη απο το τελευταιο annabelle πολυ καλα εφε origins και δεν σε αφηνει σε ησυχια με τις τρομακτικες σκηνες και την τρομερη σκοτεινη ατμοσφαιρα στο μοναστηρι. Λιγο πιο κατω απο τα conjuring.

 

Δυστυχώς ήταν και η τελευταία από τις δυνατές που έχω δει. Οι δύο νεότερες Annabelle (the creation και comes home) ήταν αρκετά κατώτερες, ενώ η κατάρα της Γιορόνα, αν και καλή, επίσης δεν φτάνει υψηλά επίπεδα... Είχα ακούσει θα έβγαζαν το The Crooked Man (ως ανεξάρτητη-spin off, τύπου prequel των conjuring), αλλά και το Conjuring 3 με μια τελευταία υπόθεση στην οποία έγινε αναφορά στο Conjuring 2 (επίσης πραγματική υπόθεση). Εάν και εφόσον βγουν, ελπίζω να ξαναπιάσουν τα υψηλά επίπεδα των περασμένων ετών

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω καιρό να δω τις παλιότερες. Κάποια στιγμή θα τις βάλω κι εγώ να τις ξαναδώ, στην σωστή χρονολογική σειρά στην οποία τοποθετούνται. Τα καλύτερα είναι τα 2 Conjuring, μετά θα έλεγα η καλόγρια και τέλος η τριλογία Annabelle στα ίδια επίπεδα με την κατάρα της Γιορόνα (από όσο θυμάμαι τουλάχιστον)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Δυστυχώς ήταν και η τελευταία από τις δυνατές που έχω δει. Οι δύο νεότερες Annabelle (the creation και comes home) ήταν αρκετά κατώτερες, ενώ η κατάρα της Γιορόνα, αν και καλή, επίσης δεν φτάνει υψηλά επίπεδα... Είχα ακούσει θα έβγαζαν το The Crooked Man (ως ανεξάρτητη-spin off, τύπου prequel των conjuring), αλλά και το Conjuring 3 με μια τελευταία υπόθεση στην οποία έγινε αναφορά στο Conjuring 2 (επίσης πραγματική υπόθεση). Εάν και εφόσον βγουν, ελπίζω να ξαναπιάσουν τα υψηλά επίπεδα των περασμένων ετών

Δύσκολο πολύ να ξαναπιασουν το επίπεδο των πρώτων.

Όλες οι τελευταίες ήταν πολύ χειρότερες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω καιρό να δω τις παλιότερες. Κάποια στιγμή θα τις βάλω κι εγώ να τις ξαναδώ, στην σωστή χρονολογική σειρά στην οποία τοποθετούνται. Τα καλύτερα είναι τα 2 Conjuring, μετά θα έλεγα η καλόγρια και τέλος η τριλογία Annabelle στα ίδια επίπεδα με την κατάρα της Γιορόνα (από όσο θυμάμαι τουλάχιστον)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δυστυχώς ήταν και η τελευταία από τις δυνατές που έχω δει. Οι δύο νεότερες Annabelle (the creation και comes home) ήταν αρκετά κατώτερες, ενώ η κατάρα της Γιορόνα, αν και καλή, επίσης δεν φτάνει υψηλά επίπεδα... Είχα ακούσει θα έβγαζαν το The Crooked Man (ως ανεξάρτητη-spin off, τύπου prequel των conjuring), αλλά και το Conjuring 3 με μια τελευταία υπόθεση στην οποία έγινε αναφορά στο Conjuring 2 (επίσης πραγματική υπόθεση). Εάν και εφόσον βγουν, ελπίζω να ξαναπιάσουν τα υψηλά επίπεδα των περασμένων ετών

 

Ολο και κατι θα βγει που θα παει. Σημερα θα δω το πρωτο Annabelle. Μακαρι να ειναι στο επιπεδο του the nun και αυτο. Το Γιορονα το εχω στα υποψιν και δεν εχω δει και το sinister 2. Conjuring 3 θα βγει μελλοντικα. Ωραιο συμπαν εχουν φτιαξει παντως με τα conjuring/annabelle/nun. Αν θελουν μπορουν να προσθεσουν αρκετους ακομα απο τους δαιμονες που ειδαμε στο τελευταιο annabelle.

Link to comment
Share on other sites

Drag me to hell (2009)

 

https://www.imdb.com/title/tt1127180/

 

MV5BMTQwNTMyNjc5Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwOTI2MTQ0Mg@@._V1_.jpg

 

Ψάχνοντας ταινίες τρόμου περασμένων ετών που δεν έχω δει, βρήκα άλλη μια ενδιαφέρουσα. Αγωνία σε όλη την διάρκεια της ταινίας με κάποιες ανατροπές μέχρι και το τέλος. Πώς η κατάρα μιας τσιγγάνας μπορεί να στοιχειώσει κάποιον. Ψυχολογικό θρίλερ, χωρίς τις σάλτσες του evil dead. Καλή στο σύνολο, φτωχά όμως εφέ, αλλά είναι και παλαιότερη, οπότε έχει μια δικαιολογία. Τη συστήνω.

 

7-7.5/10 από μένα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ολο και κατι θα βγει που θα παει. Σημερα θα δω το πρωτο Annabelle. Μακαρι να ειναι στο επιπεδο του the nun και αυτο. Το Γιορονα το εχω στα υποψιν και δεν εχω δει και το sinister 2. Conjuring 3 θα βγει μελλοντικα. Ωραιο συμπαν εχουν φτιαξει παντως με τα conjuring/annabelle/nun. Αν θελουν μπορουν να προσθεσουν αρκετους ακομα απο τους δαιμονες που ειδαμε στο τελευταιο annabelle.
το the nun για μένα ηταν σαν βλεπω κινούμενα σχέδια.... βαλε ενα conjuring 2 να την ακούσεις

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το the nun για μένα ηταν σαν βλεπω κινούμενα σχέδια.... βαλε ενα conjuring 2 να την ακούσεις

 

Ποια είναι τα κορυφαία θρίλερ για σένα κατά την γνώμη σου; Από οποιαδήποτε εποχή εννοώ. Ρωτάω επειδή ψάχνεσαι με τις ταινίες τρόμου, αν έχεις καμιά πρόταση

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

το the nun για μένα ηταν σαν βλεπω κινούμενα σχέδια.... βαλε ενα conjuring 2 να την ακούσεις

 

Τα εχω δει και τα 2 conjuring κορυφαια συμφωνω. Και το the nun μου αρεσε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

The Collector (2009)

 

https://www.imdb.com/title/tt0844479/

 

MV5BMTQ4NTU3OTE3OF5BMl5BanBnXkFtZTcwNTkxMjA3Mg@@._V1_SY1000_CR0,0,675,1000_AL_.jpg

 

Ο συλλέκτης λοιπόν έχει ξεκάθαρη επιρροή από τον Ed Gein, όπως και πλήθος άλλων ταινιών, Ψυχώ, Χάνιμπαλ Λέκτερ, ο δολοφόνος με το πριόνι κλπ. Συλλέκτης λοιπόν που κόβει και ράβει. Ένα τεράστιο μυαλό που ξέρει πως να ενορχηστρώνει τα πάντα και να βάζει έξυπνες παγίδες, αλλά κι ένα εντελώς διεστραμμένο μυαλό όπως θα δείτε, εάν το δείτε. Έφυγα λίγο από τα ψυχολογικά θρίλερ και βρήκα κάτι που προειδοποιώ είναι για γερά στομάχια. Αν και δεν είμαι φαν, μου άρεσε όλο το στήσιμο των παγίδων και το κρυφτό-κυνηγητό είχε ενδιαφέρον.

 

7/10 από μένα

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

The collection (2012)

 

https://www.imdb.com/title/tt1748227/?ref_=tt_sims_tt

 

the-collection.jpg

 

Η συνέχεια του συλλέκτη. Εδώ καταφέρνουμε να μπούμε στη βάση του συλλέκτη όπου και εκεί έχει άπειρες παγίδες, αλλά φυσικά και την ιδιαίτερη συλλογή του. Τρομερά έξυπνο και ταυτόχρονα διεστραμμένο μυαλό. Δεν έχει το σκοτάδι και την αγωνία της πρώτης και επίσης είναι περισσότερα άτομα εναντίον του συλλέκτη, ενώ στην πρώτη ήταν πρακτικά ένας, αλλά είχε αρκετό ενδιαφέρον η ίδια η βάση του συλλέκτη, και το φινάλε επίσης πολύ καλό. Είδα ότι του χρόνου θα βγει και 3ο αλλά θα δείξει.

 

Χάνει στην αγωνία και το σκοτάδι όπου νικάει σίγουρα η πρώτη, κερδίζει όμως στις εγκαταστάσεις και στην συλλογή, αλλά και στο φινάλε.

 

7-7.5/10 από μένα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Annabelle Comes Home[2019]

annabelle-comes-home-ver4.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt8350360/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Ξεκιναμε με τους 2 πρωταγωνιστες μας απο τα 2 Conjuring να μεταφερουν την Annabelle στο σπιτι τους και να την περιοριζουν στο μερος που εχουν ολα τα δαιμονια πραγματα. Μενουν σπιτι η κορη τους με την babysitter και ερχεται και μια φιλη που εχει τα δικα της θεματα. Η πρωτη ωρα κυλαει πολυ μονοτονα και αργα χτιζοντας οτι θα ακολουθησει. Η ατμοσφαιρα ειναι στα επιπεδα της προηγουμενης ταινιας Annabelle αλλα παιζει με safe επιλογες κατι που την κανει μια απο τα ιδια και σιγουρα κατωτερη των Conjuring. Κραταω την ατμοσφαιρα με την ηχητικη επενδυση που σου σηκωνει λιγο την τριχα αλλα κριμα γιατι θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη στο μερος που εγινε ολο το σκηνικο. Για την ιστορια 6.5 ειχα βαλει στην δευτερη ταινια την πρωτη δεν την ειδα ακομα. 6/10

 

Συμφωνώ με οσα λες, μονο στο τελευταιο 20 λεπτα ειχε λιγο δραση. Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο. 5/10

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...