Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από καιρό είδα τον πύθωνα 1 στο ΣΚΑΙ... ωραία ταινία όσες φορές και αν τη δεις.Τη 2η ταινία την έβαζε συνέχεια το MEGA στα τελευταία του.
Ανακοντα εννοείς :)

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τι φιδια κ ανακοντα ρε παιδιά δειτε κανα American Ninja 2 να γουστάρετε

 

Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τι φιδια κ ανακοντα ρε παιδιά δειτε κανα American Ninja 2 να γουστάρετε

Όχι, αλλά σίγουρα μπορούμε να πούμε πόσο φοβερή ταινία ήταν το "Primal fear" που είχε η τηλεόραση πριν 2 μέρες και πόσο φοβερός ηθοποιός είναι ο Edward Norton, ειδικά σε αυτόν τον πολυσύνθετο ρόλο του. Η πρώτη του ταινία και καταπληκτικό παίξιμο.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Celda 211 (2009) 7/10

 

Ισπανικό αστυνομικό δράμα. Πολύ καλό. Αρκετά καλές ερμηνείες, απρόσμενο φινάλε.

 

Cinderella (2015) 6/10

 

Μέτρια διασκευή της Σταχτοπούτας. Το κινούμενο σχέδιο του 1950 απείρως ανώτερο. Μέχρι και το πιο πρόσφατο EverAfter (1998) μου είχε αφήσει καλύτερη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοντα εννοείς :)

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστά :lol::lol::lol:

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό είδα τον πύθωνα 1 στο ΣΚΑΙ... ωραία ταινία όσες φορές και αν τη δεις.Τη 2η ταινία την έβαζε συνέχεια το MEGA στα τελευταία του.

 

Αν εννοείς το Anaconda, το πρώτο ήταν το καλύτερο (έπαιζε και η JLo) και αρκετά καλό ήταν και το 2ο. Οι συνέχειες 3 και 4 απλά δεν...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το Anaconda, το πρώτο ήταν το καλύτερο (έπαιζε και η JLo) και αρκετά καλό ήταν και το 2ο. Οι συνέχειες 3 και 4 απλά δεν...

Ναι αυτό.Το 3ο και το 4ο δεν θυμάμαι να το έχω δει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Avengers: Endgame

TRJ3-R4-920x584.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt4154796/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Εξαιρετικο και εκλεισε οσο καλυτερα γινοταν την φαση 3 του συμπαντος της Marvel. Παρολη την 3ωρη διάρκεια της η ώρα πέρασε νεράκι. Σωστη ισορροπία μεταξύ χιούμορ δράματος και δράσης. Τα Easter eggs από το παρελθόν ειναι το κερασάκι στην τούρτα και τα απολαυσα αρκετα. Ο καθε χαρακτηρας πηρε τον χρονο του στην ταινια και η τελικη μαχη επικη με ολους τους χαρακτηρες που αγαπησαμε εναντια στο κακο. Μου αρεσε οσο και το Infinity War. Τα εφε η εικονα και ο ηχος στο υψιστο επιπεδο. Σιγουρα θα την ξαναδω μολις βγει σε 3D. 9/10

Link to comment
Share on other sites

Avengers: Endgame

TRJ3-R4-920x584.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt4154796/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Εξαιρετικο και εκλεισε οσο καλυτερα γινοταν την φαση 3 του συμπαντος της Marvel. Παρολη την 3ωρη διάρκεια της η ώρα πέρασε νεράκι. Σωστη ισορροπία μεταξύ χιούμορ δράματος και δράσης. Τα Easter eggs από το παρελθόν ειναι το κερασάκι στην τούρτα και τα απολαυσα αρκετα. Ο καθε χαρακτηρας πηρε τον χρονο του στην ταινια και η τελικη μαχη επικη με ολους τους χαρακτηρες που αγαπησαμε εναντια στο κακο. Μου αρεσε οσο και το Infinity War. Τα εφε η εικονα και ο ηχος στο υψιστο επιπεδο. Σιγουρα θα την ξαναδω μολις βγει σε 3D. 9/10

Τι σημαίνει μόλις βγει σε 3D.

Από την αρχή βγήκε σε 3D σε όλες τις μεγάλες αίθουσες.

Μήπως ενώνεις κριτικές από διάφορες ταινίες;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει μόλις βγει σε 3D.

Από την αρχή βγήκε σε 3D σε όλες τις μεγάλες αίθουσες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Μολις βγει σε 3D σε bluray ωστε να το δω στην 3D τηλεοραση που εχω. Συνηθως βγαινει κανα μηνα μετα το επισημο release του bluray. Τωρα την ειδα σε 24GB αρχειο που ειναι και το καλυτερο μετα το 4Κ που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη στα γνωστα μερη. Δεν ειχα τη δυνατοτητα να την δω οταν βγηκε στο cinema.

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

A League of Their Own (1992) 7/10

 

Πολύ καλή ταινία στη κατηγορία κοινωνικό δράμα με τον Τομ Χανκς. Είχε στιγμές συγκίνησης. Η σκηνοθέτης Penny Marshall που "έφυγε" πρόσφατα έχει κάνει επίσης τα εξίσου καλά Awakenings (1990) και Big (1988).

 

Against All Odds (1984) 5/10

 

Το τελευταίο μισάωρο μισοκοιμόμουν. Διασκευή του Out of the Past (1947) το οποίο ήταν πολύ ανώτερο. Αδιάφορη σκηνοθεσία και ερμηνείες από τους πρωταγωνιστές. Το μόνο που άξιζε είναι το τραγούδι Take a Look at Me Now του Phil Collins.

Link to comment
Share on other sites

Avengers: Endgame

TRJ3-R4-920x584.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt4154796/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Εξαιρετικο και εκλεισε οσο καλυτερα γινοταν την φαση 3 του συμπαντος της Marvel. Παρολη την 3ωρη διάρκεια της η ώρα πέρασε νεράκι. Σωστη ισορροπία μεταξύ χιούμορ δράματος και δράσης. Τα Easter eggs από το παρελθόν ειναι το κερασάκι στην τούρτα και τα απολαυσα αρκετα. Ο καθε χαρακτηρας πηρε τον χρονο του στην ταινια και η τελικη μαχη επικη με ολους τους χαρακτηρες που αγαπησαμε εναντια στο κακο. Μου αρεσε οσο και το Infinity War. Τα εφε η εικονα και ο ηχος στο υψιστο επιπεδο. Σιγουρα θα την ξαναδω μολις βγει σε 3D. 9/10

 

Την είδα και εγώ χθες. Συμφωνώ με όσα λες. Νομίζω η καλύτερη ταινία της Marvel. 10/10

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Την είδα και εγώ χθες. Συμφωνώ με όσα λες. Νομίζω η καλύτερη ταινία της Marvel. 10/10

Η marvel κατάφερε και εφτιαξε ένα τρομερό σύμπαν από το πρώτο Iron man και μετά ο κόσμος το αγάπησε και 10 χρόνια μετά μπόρεσε να συνδέσει τόσο αρμονικά τόσες παράλληλες ιστορίες. Δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο για την DC η οποία κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Στην τελική μάχη στο endgame ανατρίχιασα όταν άρχισε ο strange να φέρνει όλους τους ηρωες που επανήλθαν για να πολεμήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Η marvel κατάφερε και εφτιαξε ένα τρομερό σύμπαν από το πρώτο Iron man και μετά ο κόσμος το αγάπησε και 10 χρόνια μετά μπόρεσε να συνδέσει τόσο αρμονικά τόσες παράλληλες ιστορίες. Δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο για την DC η οποία κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Στην τελική μάχη στο endgame ανατρίχιασα όταν άρχισε ο strange να φέρνει όλους τους ηρωες που επανήλθαν για να πολεμήσουν.

 

Αν και κατά την γνώμη μου δεν φτάνει το Infinity War, είναι πολύ καλή και προσπαθεί να συνδέσει πολλές ταινίες της Marvel μαζί ως επίλογος. Δεν μου άρεσε το τέλος για έναν από τους ήρωες, αλλά μου άρεσε για έναν άλλον (δεν μπορώ να γράψω περισσότερα για όσους δεν έχουν δει την ταινία :) )

 

Κι εγώ ένα 9/10 θα το έβαζα, αν έβαζα 9.5/10 στο Infinity War

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν και κατά την γνώμη μου δεν φτάνει το Infinity War, είναι πολύ καλή και προσπαθεί να συνδέσει πολλές ταινίες της Marvel μαζί ως επίλογος. Δεν μου άρεσε το τέλος για έναν από τους ήρωες, αλλά μου άρεσε για έναν άλλον (δεν μπορώ να γράψω περισσότερα για όσους δεν έχουν δει την ταινία :) )

 

 

 

Κι εγώ ένα 9/10 θα το έβαζα, αν έβαζα 9.5/10 στο Infinity War

Η ανατριχίλα που νιώθεις την στιγμή που εμφανίζονται από το πουθενά όλοι οι σύμμαχοι των Avengers και ακούς το "Avengers Assembe" δεν υπάρχει σε καμία άλλη Marvel ταινία.

 

Εφόσον κατάφερε κάτι τέτοιο το Endgame,.τέλος είναι η καλύτερη Marvel ταινία μέχρι στιγμής.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν και κατά την γνώμη μου δεν φτάνει το Infinity War, είναι πολύ καλή και προσπαθεί να συνδέσει πολλές ταινίες της Marvel μαζί ως επίλογος. Δεν μου άρεσε το τέλος για έναν από τους ήρωες, αλλά μου άρεσε για έναν άλλον (δεν μπορώ να γράψω περισσότερα για όσους δεν έχουν δει την ταινία :) )

 

Κι εγώ ένα 9/10 θα το έβαζα, αν έβαζα 9.5/10 στο Infinity War

Προσπαθεί και το καταφέρνει εξαιρετικά καλά. Ειδικά όταν πήγαν στο παρελθόν για τους λιθους το δούλεψαν για μένα όσο καλύτερα γινόταν. Και το infinity War παραμένει έπος έχω κάνει αναλυτικό review και για εκείνο πέρσι. Αναμένω τριτη φάση με μεγάλη αγωνία. Στεναχωρηθηκα για 2 χαρακτήρες και χάρηκα για έναν.

Link to comment
Share on other sites

Boyz n the Hood (1991) 7/10

 

Πολύ καλή. Εξαιρετικές ερμηνείες και σενάριο. Αποζημιώνει από την αρχή μέχρι το τέλος.

 

Buffalo '66 (1998) 7/10

 

Πρωτότυπη. Συμπαθητικές ερμηνείες από τους πρωταγωνιστές. Καλό φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

Godzilla 2: King of the Monsters (2019)

 

MV5BOGFjYWNkMTMtMTg1ZC00Y2I4LTg0ZTYtN2ZlMzI4MGQwNzg4XkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt3741700/

 

Συνέχεια της ταινίας Γοτζίλα (2014). Μου άρεσε ακόμη πιο πολύ από την πρώτη. Πάρα πολύ καλή σκηνογραφία, εφέ και πάρα πολλή δράση. Υπάρχουν και κάποια κλισέ (τύπου σύνδρομο "Thanos"), αλλά έχει και ωραίες ανατροπές. Θα υπάρξει και συνέχεια.

 

Να τονισω ότι πρόκειται για ταινίες βασισμένες στις αρχικές ιστορίες φαντασίας των τεράτων (ότι δηλαδή προϋπήρχαν) και όχι σε σχετικά πιο ρεαλιστικά σενάρια τύπου Γκοτζίλα (1998), όπου δεν υπήρχαν, αλλά δημιουργήθηκαν από μεταλλάξεις λόγω ραδιενέργειας κλπ. Βάζουν παρόλα αυτά κάποια επιπλέον στοιχεία όπως ο ραδιενεργός πυρήνας της γης ή η θεωρία της κοίλης γης, τα οποία είναι άλλη ιστορία από μόνα τους.

 

Σαν σύνολο βάζω 9/10 τουλάχιστον. Έκαναν εξαιρετική δουλειά με όλα τα εφέ και την σκηνογραφία, όπως και τα επιβλητικά τέρατα και τις "χορταστικές" μάχες.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Children of Heaven (1997) 8/10

 

Πολύ καλή ταινία από το Ιράν. Δε μου άρεσε η απογοήτευση που άφησε το τέλος. Υποψήφια για όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας το 1999 και έχασε από τον Μπενίνι και το Life Is Beautiful.

 

Catch-22 (1970) 6/10

 

O Mike Nichols ήταν καλός σκηνοθέτης αλλά σε αυτή τη ταινία μέτριος. Είχε μια-δυο καλές σκηνές αλλά σε γενικές γραμμές ξεπερασμένη.

Link to comment
Share on other sites

The Children Act (2017) 6/10

 

Μετριότατη. Αν δεν ήταν η πολύ καλή Emma Thompson θα πήγαινε στα αζήτητα.

 

Cloudy with a Chance of Meatballs (2009) 6/10

 

Μέτριο κινούμενο σχέδιο για να περνά η ώρα χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Harry Potter and the Sorcerer's Stone[2001][ultimate Extended Edition]

 

fe9dccd46220b8039c4d6234f475d2f9.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0241527/?ref_=fn_al_tt_1

 

Μια ταινια που σιγουρα ολοι θα εχουμε δει στο παρελθον. Η πρωτη ταινια που ειδα στο cinema και αυτη που καταφερε να μας βαλει στον κοσμο της μαγειας. Η ταινια προσφερει μια οικειότητα και ζεστασια στον θεατη με τους 3 μικρους μας ηρωες να κανουν το καλυτερο δυνατο. Προφανως υπαρχει μια σχετικη αφελεια αλλα συγχωρειτε μιας και μιλαμε για 11 χρονων παιδια αλλα κραταει το dark theme της μεχρι το τελος. Η Extended εκδοση προσθετει καποιες επιπλεον σκηνες που δεν χρηζουν αναφορας αλλα ουτε θα ενοχλησουν. Παρολη την διαρκεια της βλεπετε πολυ ευχαριστα χωρις να κουραζει. 7.6/10

Link to comment
Share on other sites

Harry Potter and the Chamber of Secrets[2002][ultimate Extended Edition]

d7cbd3d041bdcae29528f52218a478a8.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0295297/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Στο ιδιο μηκος κυματος με το πρωτο με ενα πιο δεμενο σεναριο που μας βαζει ολο και πιο βαθια στον κοσμο του Hogwarts και τα μυστικα του. Οι πρωταγωνιστες μας εμφανως μεγαλυτεροι βαδιζοντας σε πιο σκοτεινα μονοπατια. Το τελος μου αρεσε περισσοτερο απο την πρωτη ταινια. Το soundtrack προκαλει δεος και δενει απολυτα με την ατμοσφαιρα. Το σημειο με τις αραχνες αρκετα creepy. Καποιες αδυναμες σκηνες δεν λειπουν βεβαια. H extended εκδοση προσθετει καποια κενα που υπαρχουν στην theatrical και δειχνει πιο ολοκληρωμενη. 7.4/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Detroit (2017) 7/10

 

Ευχάριστη έκπληξη. Αληθινή ιστορία σε σκηνοθεσία της Kathryn Bigelow. Πειστική ατμόσφαιρα και καλές ερμηνείες από άγνωστους ηθοποιούς.

 

Infamous (2006) 6/10

 

Όχι κάτι ιδιαίτερο παρά τους γνωστούς ηθοποιούς. Οι ταινίες Capote (2005) και In Cold Blood (1967) είναι πιο εποικοδομητικές για το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Happy Feet (2006) 7/10

 

Χαριτωμένο μουσικό κινούμενο σχέδιο με γνωστούς ηθοποιούς. Δε μου άρεσε τόσο ώστε να με κάνει να δω το δεύτερο μέρος. Μου έκανε εντύπωση που ο ίδιος σκηνοθέτης έκανε τα Mad Max.

 

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (2005) 7/10

 

Καλομέτρια. Δεν ήταν στο γούστο μου αλλά πέρασα ένα ευχάριστο δίωρο. Δε νομίζω να δω το δεύτερο και το τρίτο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

The Hurricane (1999) 7/10

 

Πολύ καλή αληθινή ιστορία με εξαιρετική ερμηνεία από Denzel Washington. Πολύ καλός και ο Rod Steiger στο ρόλο του δικαστή.

 

Message in a Bottle (1999) 5/10

 

Αδιάφορο ρομαντικό δράμα με αδιάφορες ερμηνείες.

 

21 Grams (2003) 8/10

 

Εξαιρετικό δράμα με υποδειγματικές ερμηνείες. Ο Alejandro G. Inarritu ειναι πολύ καλός σκηνοθέτης. Μη τη χάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...