Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχετε γράψει τόσα πολλά γι'αυτήν την ταινία, που μου ήρθε ειδοποίηση από το terrarium ότι είναι διαθέσιμη και πραγματικά τρόμαξα.

 

Δεν θα την δω ούτε από περιέργεια.

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω, τι αρέσει σε πολλούς στα horror. Το αίμα, τα ανοιγμένα κεφάλια, όλα τα αηδιαστικά που δείχνει με παιδάκια νεκροζώντανα;

 

 

Κάποτε είδα το νεκρός την αυγή και το hellraiser και πραγματικά απορώ.

 

Γούστα είναι θα μου πείτε, αλλά...τι γούστο είναι αυτό; Πραγματικά.

 

Κάθε εβδομάδα βλέπω καμιά δεκαριά νέες ταινίες και οι 8 από αυτές είναι σπλατερ χορορ τερρορ κλπ.

Άρα... Είναι προφανές πως εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω και δεν διασκεδάζω με νεκροζώντανα παιδιά που κόβουν χέρια και τύπους με τσεκούρια και αλυσοπρίονα.

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Για τον ίδιο λόγο που σε κάποιους αρέσει ο Bieber ή η Black Metal. ;)

 

Στάλθηκε από το Mate 10 Pro μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ απορώ που ασχολείστε με τον Λάνθιμο. Ένα εκατομμύριο φορες καλύτερος του ο Γιάννης Οικονομίδης!

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ίδιο λόγο που σε κάποιους αρέσει ο Bieber ή η Black Metal. ;)

 

Στάλθηκε από το Mate 10 Pro μου.

Σωστό. Μου αρέσει το metal. Το death, μάλλον όχι. Μερικά κομμάτια ναι.

 

Εκεί εγώ μπορώ να σου πω, έχει μάπα στίχο και φωνές. Έχει όμως κομμάτια, που τα riffs είναι πραγματικά καλά και ακούγονται.

 

Σε έναν που έχει ένα τσεκούρι και κόβει ένα κεφάλι και γεμίζει αίμα η οθόνη; Έχει ωραία φωτογραφία και εφέ;

 

Δεκτό, είπαμε γούστα.

 

Συγγνώμη για το off topic. Μια απορία είχα και την έγραψα.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Μου αρέσει το metal. Το death, μάλλον όχι. Μερικά κομμάτια ναι.

 

Εκεί εγώ μπορώ να σου πω, έχει μάπα στίχο και φωνές. Έχει όμως κομμάτια, που τα riffs είναι πραγματικά καλά και ακούγονται.

 

Σε έναν που έχει ένα τσεκούρι και κόβει ένα κεφάλι και γεμίζει αίμα η οθόνη; Έχει ωραία φωτογραφία και εφέ;

 

Δεκτό, είπαμε γούστα.

 

Συγγνώμη για το off topic. Μια απορία είχα και την έγραψα.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Για αυτό και δεν ασχολούνται όλοι με αυτή την κατηγορία ταινιών. Όπως και το Metal σε όλες του τις μορφές, ήταν κάποτε ένα περιθωριοποιημενο είδος μουσικής, όπως και τα άτομα που το άκουγαν. Σήμερα όλοι ακούνε Metal, ακόμη και οι γιαγιάδες. Έτσι είναι και με αυτές τις ταινίες. Τις εβλεπε ένα συγκεκριμένο μικρό κοινό και σήμερα δεν έχει προβλημα, έστω και για χαβαλε, να τις δει οποιοσδήποτε.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα πολύ καλή ταινία. Καιρό είχα να ενθουσιαστώ τόσο με μία απλή φαινομενικά δραματική ταινία με στοιχεία θρίλερ.

Super dark times.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποιο θρίλερ και απορώ για το πολύ καλή που έγραψες.

Μια ταινία με παιδάκια, low budget που επειδή αναφέρθηκε εδώ περίμενα να δω κάποιο εξαιρετική εξέλιξη ή κάποιο μυστικό και που τελικά δεν είχε καμία ανατροπή και καμια ιδιαίτερη υπόθεση.

 

5/10

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποιο θρίλερ και απορώ για το πολύ καλή που έγραψες.

Μια ταινία με παιδάκια, low budget που επειδή αναφέρθηκε εδώ περίμενα να δω κάποιο εξαιρετική εξέλιξη ή κάποιο μυστικό και που τελικά δεν είχε καμία ανατροπή και καμια ιδιαίτερη υπόθεση.

 

5/10

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

Δεν μπορούν να αρέσουν όλες οι ταινίες σε όλους.

Και εννοείται είχε στοιχεία θρίλερ. Ειδικά στο τέλος

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τον ίδιο λόγο που σε κάποιους αρέσει ο Bieber ή η Black Metal. ;)

Αυτα τα 2 μαζι... Ποναει η καρδια μου :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο το Έτερος εγώ. Πόσο υπέροχο σενάριο. Σε πόση σκέψη σε βάζει.

 

Πραγματικά υπέροχο.

8+/10 και χαλαρά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο το Έτερος εγώ. Πόσο υπέροχο σενάριο. Σε πόση σκέψη σε βάζει.

 

Πραγματικά υπέροχο.

8+/10 και χαλαρά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Μόλις το τελείωσα και εγώ.

Μπράβο τους που έβγαλαν κάτι τόσο ενδιαφέρον.

Μπλέκει αρχαία μαθηματικά με τους αγραφους νόμους της κοινωνίας.

 

Και μου άρεσε που όσα περιγράφει είναι τόσο ανθρώπινα. Πραγματικά το σκηνικό στην αρχή θα μπορούσε να τύχει στον οποιονδήποτε.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είδα πριν λίγες μέρες στο ΕΨΙΛΟΝ το daybreakers 2019''.6/10...αρκετό αίμα και σφαγές..καλό αυτό για κάποιον που θέλει ταινία με βρικόλακες!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

The Hitman's Bodyguard 7/10

 

Περιπέτεια με δράση , ανάλαφρη και με χιούμορ σε κάποια σημεία. Βλέπετε ευχάριστα χωρίς να κουράσει.

 

Χωρίς ταυτόγχρονα να έχει κάτι ιδιαίτερο σε υπόθεση, για να περάσει ευχάριστα η ώρα.

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Killing of a Sacred Deer

 

Λοιπόν αυτή η ταινία έχει ωραία πλάνα και ωραία μουσική. Πέρα από αυτό, έχει ένα σενάριο που θα μπορούσε να είχε καλύτερη υλοποίηση (αν ο σκηνοθέτης δεν ήθελε να την κάνει τόσο μελαγχολική [=βαρετή] από.. ""άποψη""). Την σώνουν τα παραπάνω στοιχεία που ανέφερα και, πάνω από όλα, οι πρωταγωνιστές (Φάρελ και Κίντμαν). Από το σενάριο δεν μου έμεινε τίποτα, από ανάπτυξη χαρακτήρων δεν υπάρχει τίποτα, και οι ερμηνείες ήταν νεκρές.

Link to comment
Share on other sites

Killing of a Sacred Deer

 

Λοιπόν αυτή η ταινία έχει ωραία πλάνα και ωραία μουσική. Πέρα από αυτό, έχει ένα σενάριο που θα μπορούσε να είχε καλύτερη υλοποίηση (αν ο σκηνοθέτης δεν ήθελε να την κάνει τόσο μελαγχολική [=βαρετή] από.. ""άποψη""). Την σώνουν τα παραπάνω στοιχεία που ανέφερα και, πάνω από όλα, οι πρωταγωνιστές (Φάρελ και Κίντμαν). Από το σενάριο δεν μου έμεινε τίποτα, από ανάπτυξη χαρακτήρων δεν υπάρχει τίποτα, και οι ερμηνείες ήταν νεκρές.

Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη για την ταινία.

Αλλά από την άλλη γούστα είναι αυτά...

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη για την ταινία.

Αλλά από την άλλη γούστα είναι αυτά...

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες.

Είσαι ο μοναδικός που του άρεσε.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και το sacred deer και ο αστακός, και ο κυνοδοντας δεν είναι ταινίες της σειράς, είναι ταινίες για λιγους. Προσωπικά μου αρέσουν κ οι 3.

 

Ούτε η οδύσσεια του διαστήματος το κουρδιστό πορτοκάλι ή η έβδομη σφραγίδα είναι ταινίες για πολλούς, αλλα έχουν το κοινό τους.

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο το Έτερος εγώ. Πόσο υπέροχο σενάριο. Σε πόση σκέψη σε βάζει.

 

Πραγματικά υπέροχο.

8+/10 και χαλαρά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Που το είδατε ρε παίδες να το δούμε και εμείς!

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γιουτουμπ (10 τσαρς)
Σε ευχαριστώ. Θα την δω....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη για την ταινία.

Αλλά από την άλλη γούστα είναι αυτά...

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

 

Καλά ναι... σε σχέση ας πούμε με τον Κυνόδοντα, το Sacred Deer φαντάζει Citizen Kane.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι έγινε στην τελευταία σκηνή του "έτερος εγώ";

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και το sacred deer και ο αστακός, και ο κυνοδοντας δεν είναι ταινίες της σειράς, είναι ταινίες για λιγους.

 

..είναι ταινίες "εναλλακτικές" και ποιοτικές, όπου βλέπουμε ποικίλες καλλιτεχνικές εκφράσεις, όπως τα θαμνώδη γεννητικά όργανα του πατέρα, του γιου, των δύο κορών και μίας πληρωμένης. Όπως την κόρη να ξαπλώνει πάνω τον πατέρα για να τον καλοπιάσει γλείφοντάς τον, την αιμομιξία μεταξύ κόρης/γιου και άλλες δωροδοκίες με αντάλλαγμα σεξουαλικές πράξεις.. Καλλιτεχνικές εκφράσεις όπως η αρρώστια/εμμονή δύο γονιών να φυλακίζουν τα παιδιά τους, πράγμα που ποτέ δεν εξηγείται.. Οι χαρακτήρες ήταν ρηχοί, αργοπορημένοι, αναίσθητοι και αντιπαθητικοί. Το τέλος; Βαρετό και ρηχό (όπως και όλη η ταινία).

 

Μετά το Ιερό Ελάφι, δεν περίμενα να δω κάτι χειρότερο και όμως, μπροστά στον Κυνόδοντα ήταν όντως αριστούργημα.

 

Ό,τι έχω δει προς το παρόν από αυτόν τον σκηνοθέτη (Κυνόδοντας, Ιερό Ελάφι) πραγματικά δεν απευθύνεται σε κάποιο εκλεκτό και ξεχωριστό κοινό. Αλλά μάλλον στο κοινό που νομίζει ότι είναι εκλεπτυσμένο, με ιδιαίτερα γούστα, που εμείς οι λαουτζίκοι δεν μπορούμε να καταλάβουμε.

 

Προτείνω τον Κυνόδοντα σε όσους θέλουν βοήθεια στην.. αυτοκτονία :wacko:

 

2/10 (και μόνο για την έξυπνη ιδέα του σεναρίου, που ωστόσο υλοποιήθηκε με τον πιο άτεχνο τρόπο)

 

*Βάζουμε Κιούμπρικ και Λάνθιμο στην ίδια κατηγορία.. Τραγικό

Link to comment
Share on other sites

..των δύο κορών και μίας πληρωμένης. Όπως την κόρη να ξαπλώνει πάνω τον πατέρα για να τον καλοπιάσει γλείφοντάς τον, την αιμομιξία μεταξύ κόρης/γιου

 

Με εψησες να την δω :shifty:

 

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες.

Είσαι ο μοναδικός που του άρεσε.

Εγω ξερω αρκετους που τους αρεσε λιγο η πολυ. Γουστα ειναι αυτα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι έγινε στην τελευταία σκηνή του "έτερος εγώ";

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

 

 

Τι εννοείς; Δεν την είδες; Την είδες αλλά δεν την κατάλαβες;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

..είναι ταινίες "εναλλακτικές" και ποιοτικές, όπου βλέπουμε ποικίλες καλλιτεχνικές εκφράσεις, όπως τα θαμνώδη γεννητικά όργανα του πατέρα, του γιου, των δύο κορών και μίας πληρωμένης. Όπως την κόρη να ξαπλώνει πάνω τον πατέρα για να τον καλοπιάσει γλείφοντάς τον, την αιμομιξία μεταξύ κόρης/γιου και άλλες δωροδοκίες με αντάλλαγμα σεξουαλικές πράξεις.. Καλλιτεχνικές εκφράσεις όπως η αρρώστια/εμμονή δύο γονιών να φυλακίζουν τα παιδιά τους, πράγμα που ποτέ δεν εξηγείται.. Οι χαρακτήρες ήταν ρηχοί, αργοπορημένοι, αναίσθητοι και αντιπαθητικοί. Το τέλος; Βαρετό και ρηχό (όπως και όλη η ταινία).

 

Μετά το Ιερό Ελάφι, δεν περίμενα να δω κάτι χειρότερο και όμως, μπροστά στον Κυνόδοντα ήταν όντως αριστούργημα.

 

Ό,τι έχω δει προς το παρόν από αυτόν τον σκηνοθέτη (Κυνόδοντας, Ιερό Ελάφι) πραγματικά δεν απευθύνεται σε κάποιο εκλεκτό και ξεχωριστό κοινό. Αλλά μάλλον στο κοινό που νομίζει ότι είναι εκλεπτυσμένο, με ιδιαίτερα γούστα, που εμείς οι λαουτζίκοι δεν μπορούμε να καταλάβουμε.

 

Προτείνω τον Κυνόδοντα σε όσους θέλουν βοήθεια στην.. αυτοκτονία :wacko:

 

2/10 (και μόνο για την έξυπνη ιδέα του σεναρίου, που ωστόσο υλοποιήθηκε με τον πιο άτεχνο τρόπο)

 

*Βάζουμε Κιούμπρικ και Λάνθιμο στην ίδια κατηγορία.. Τραγικό

Μπορώ κι εγώ να γράψω πολλά σχόλια αλλά δεν θα πέσω στο επίπεδο σου.

 

Ωστόσο αν αισθάνεσαι "λαουτζίκος" επειδή δεν βρίσκεις κάτι καλό στις ταινίες του λανθιμου, είναι δικαίωμα σου.

 

Τώρα όσον αφορά το σοκ που προκαλούν κάποιες σκηνές από τις ταινίες του, και επειδή έδω πανω απ'όλα συζήτηση κάνουμε και προτείνουμε καμία ταινία [εξαιρώντας κάποια τρόλς που μπαίνουν για να την πουν στο άλλον επειδή έχει διαφορετική άποψη και γνωμη]

Θα προτείνω στα παιδιά που αντέχει το στομάχι τους τις 3 πρώτες που μου ήρθαν στο μυαλό και είναι οι: martyrs 2008, human centipede, a Serbian film.

 

Αν κάποιος θεωρεί τον κυνόδοντα βαρύ ας μη μπει καν στο κόπο γτ μπροστά σε αυτές είναι κωμωδία.

 

ΥΓ. Ασχετο αλλα για κάποιους που ίσως δεν γνωρίζουν, ο κυνοδοντας δεν είναι ταινία του 2009 αλλά ουσιαστικά remake του μεξικάνικου Εl Castillo de la Pureza παραγωγής 1973.

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Link to comment
Share on other sites

To Martyrs ειναι εξαιρετικο. Τα Human centipede και ειδικα το δευτερο ειναι απλως κακες ταινιες...

 

Οσο για το Serbian film, τεραστια προειδοποιηση σε οποιον θελησει να τη δει, γιατι υπαρχουν 3 η 4 μαλλον σκηνες που δε θα ξεχασετε ΠΟΤΕ... ΔΕΝ ειναι ταινια για τον οποιονδηποτε και οχι τοσο στο να του αρεσει οσο και στο να κατσει να τη δει γενικα. Η πεμπτουσια της αρρωστιας, θα ελεγα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...