Jump to content

Φοροτεχνικές συμβουλές


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν υπάρχει κάποιος φοροτεχνικός ανάμεσα μας θα εκτιμούσα μια μικρή βοήθεια γιατί θα με τρελάνει το φορολογικό σύστημα της Ελλάδας.

 

 

Το πρόβλημα μου:

 

Είμαι μισθωτός και πληρώνω ΙΚΑ κάθε μήνα, τα απογεύματα μου φτιάχνω ιστοσελίδες και θέλω να κόβω δελτίο παροχής υπηρεσιών γι αυτό. Άρα πρέπει να ανοίξω βιβλία στο ΤΕΒΕ.

 

Το καλό μας κράτος λοιπόν μου ζητάει αν είναι σωστά αυτά που έχουν πει επιπλέον από αυτά που δίνω στο ΙΚΑ 370 ευρώ το δίμηνο.

 

Ισχύει αυτό το ποσό? Το πληρώνω ανεξαρτήτως τζίρου? Δεν υπάρχει μια αναλογικότητα όπως στο ΙΚΑ? Μπορώ με κάποιο τρόπο να αποφύγω ή το ΙΚΑ ή το ΤΕΒΕ? Να πάρω μια επιστροφή στο τέλος του χρόνου? Κάτι τελοσπαντων ώστε να μη δουλεύω για το ΤΕΒΕ αλλά να μου μένει και κάτι?

 

Ερώτηση δεύτερη: Ο πατέρας μου έχει μαγαζί που κάνει εμπορία αλουμινίου και έχει φυσικά ΤΕΒΕ, δε μπορεί όμως να μου κόψει τιμολόγιο για υπηρεσίες πληροφορικής, θα το πάνε μέσα. Μπορεί να κάνει επέκταση των δραστηριοτήτων της εταιρίας του? Να είναι εμπόριο αλουμινίου και υπηρεσιών πληροφορικής ας πούμε? Με τι φορολογικές συνέπιες?

 

Ερώτηση τρίτη και τελευταία. Τα ανοίγω τα βιβλία. Πόσο εύκολα τα ξανακλείνω?

 

Ευχαριστώ

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι φοροτεχνικός αλλά απ'οσο ξέρω αν έχεις μια ασφάλιση (ΙΚΑ) και θες να έχεις κι άλλες δραστηριότητες (παροχή υπηρεσιών) μπορείς άνετα να κάνεις έναρξη στην εφορία χωρίς να χρειάζεται να πληρώνεις ΤΕΒΕ, καθώς έχεις ήδη ασφάλιση.Απλά χρειάζεται να αποδείξεις στο ΤΕΒΕ ότι είσαι ήδη ασφαλισμένος.Ελπίζω να βοήθησα
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

όταν είσαι ασφαλισμένος και στους 2 ασφαλιστικούς φορείς τότε για να μην διπλοπληρώνεις παίρνεις μια βεβαίωση απο τον ένα την πηγαίνεις στον άλλον και ζητάς απόφαση απαλλαγής απο τις εισφορές, δίνεις μόνο κάτι λίγα που δεν γίνεται να τα αποφύγεις.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

η γνώμη σου μετράει... https://www.24net.gr

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους 2. Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι μπορω να γλυτωσω τη νοσοκομειακη ασφαλεια, αλλα οχι τη συνταξη. Η οποια δυστυχως φτανει τα 370 € το διμηνο :(

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

όταν είσαι ασφαλισμένος και στους 2 ασφαλιστικούς φορείς τότε για να μην διπλοπληρώνεις παίρνεις μια βεβαίωση απο τον ένα την πηγαίνεις στον άλλον και ζητάς απόφαση απαλλαγής απο τις εισφορές, δίνεις μόνο κάτι λίγα που δεν γίνεται να τα αποφύγεις.

Αυτο ειναι το σωστο. Η και στα δυο ,ομως με συνταξη στο ενα και υγεια στιο αλλο ή μονο στο ενα ολα και μια μικρη εισφορα στο αλλο (πχ15ευρω).

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ασφαλισμένη σε 2 ασφαλιστικούς φορείς είμαι. Πληρώνω μόνο το ΙΚΑ.

Και ρώτησα κάποιον φοροτεχνικό και μου είπε ότι θα έχω επιστροφή στο τέλος του χρόνου. Όλο κρατήσεις είναι αυτό το ΙΚΑ :mad:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ασφαλισμένη σε 2 ασφαλιστικούς φορείς είμαι. Πληρώνω μόνο το ΙΚΑ.

Και ρώτησα κάποιον φοροτεχνικό και μου είπε ότι θα έχω επιστροφή στο τέλος του χρόνου. Όλο κρατήσεις είναι αυτό το ΙΚΑ :mad:

 

Δεν μπορει να εισαι σε 2 ταμεια και μην πληρωνεις και τα δυο, εστω και με μικρο ποσο! :w00t:

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είμαι μισθωτός και πληρώνω ΙΚΑ κάθε μήνα, τα απογεύματα μου φτιάχνω ιστοσελίδες και θέλω να κόβω δελτίο παροχής υπηρεσιών γι αυτό. Άρα πρέπει να ανοίξω βιβλία στο ΤΕΒΕ.

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ!!!

Τελικά τι εκανες? Γινετε να εχεις δελτιο παροχής υπηρεσιών και να μην πληρώνεις στο ΤΕΒΕ (ή έστω ένα μικρό ποσό???)

 

Γιατί άμα είναι να σκοτώνομαι να δουλέυω και στο τελος να τα παίρνει όλα το ΙΚΑ και το ΤΕΒΕ δεν είναι και πολύ ωραίο!!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

πολλά παιδιά στην δουλειά ΄κανουν 2 δουλειές και έχουν πάρει απαλλαγή από το ΤΕΒΕ και δεν πληρώνουν όσο ισχύει η βεβαίωση.ΝΟμίζω αν δεν κάνω λάθος όμως θα πρέπει το προηγούμενο έτος να έχεις κάνει κάποιον αριθμό ενσήμων στο ΙΚΑ για να γλυτώσεις το ΤΕΒΕ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα και καλη ανασταση σε ολους,μηπως υπαρχει κανεις λογιστης στο φορουμ η τουλαχιστον καποιος που να ξερει απο φορολογικες δηλωσεις?θελω να κανω μια ερωτησουλα!αναμενω...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θα κανω την φορολογικη μου δηλωση και εχω το εξης ερωτημα.α)ειμαι μισθωτος και το συνολο των μισθωτων υπηρεσιων μου ειναι 8000 ευρω.

β) απο καποιες διαφημισεις που εχω κανει εχω παρει περιπου 4000 ευρω,αυτα τα χρηματα φαινονται σαν οδοιπορικα στην αποδειξη απολαβων που μου εδωσε η διαφημιστικη εταιρια.

 

το τελικο μου εισοδημα που θα φαινεται στην δηλωση μου θα ειναι 12000 ευρω ή λαμβανεται υποψιν μονο οι μισθωτες υπηρεσιες?

τα πωταω ολα αυτα γιατι θελω να εχω μεγαλο εισοδημα προκειμενου να κανω καποιες αγορες του χρονου!

Link to comment
Share on other sites

Το εισόδημα που θα δηλώσεις είναι φυσικά 12000 €.Το θέμα είναι τι ακριβώς εισόδημα είναι τα 4000 €.Γιατί αν πρόκειται για παροχή υπηρεσιών πρέπει να σου έχουν κάνει παρακράτηση φόρου οπότε θα πάρεις και επιστροφή.Σε κάθε άλλη περίπτωση θα πληρώσεις και 150 € φόρο γιατί το αφορολόγητο όριο για μισθωτούς είναι 11000 €.(υποθέτω ότι στη βεβαίωση από τη δουλειά σου δε υπάρχει ποσό στη στήλη "φόρος που παρακρατήθηκε")
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

τα οδοιπορικα δεν εχουν φορο καθολου,νομιζα οτι μονο οι μισθωτες υπηρεσιες φαινονται σαν εισοδημα.οποτε το εισοδημα μου θα ειναι 12.000 ευρω,ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγω μια βοήθεια. Δουλευω σε δημόσιο οργανισμο με σύμβαση ΥΠΟΤΡΟΦΙΑΣ. Προφανως ο λογος που αναφέρεται η σύμβαση ως υποτροφίας είναι για να μην υπάρχει πιθανότητα μονιμοποίησης και για να μην δινουν δωρα και επιδόματα.

Το θέμα είναι οτι μου έχουν πει ότι απο τι στιγμή που χαρακτηρίζεται ως υποτροφία μπορεί να δηλωθεί στα εισοδήματα που δεν υπόκεινται σε φόρο. Ισχύει αυτό? (αν ναι με βολεύει πολύ γιατί θα πάρω πίσω όλο τον παρακρατούμενο) Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω να σου δώσω μια σίγουρη απάντηση και δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα.Πάντως από τη στιγμή που είσαι μισθωτός, άσχετα με το είδος της σύμβασης, τα εισοδήματα υπόκεινται σε φορολόγηση.Άλλωστε δεν νομίζω να γινόταν παρακράτηση φόρου σε εισόδημα που δεν φορολογήτε.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πολλά παιδιά στην δουλειά ΄κανουν 2 δουλειές και έχουν πάρει απαλλαγή από το ΤΕΒΕ και δεν πληρώνουν όσο ισχύει η βεβαίωση.ΝΟμίζω αν δεν κάνω λάθος όμως θα πρέπει το προηγούμενο έτος να έχεις κάνει κάποιον αριθμό ενσήμων στο ΙΚΑ για να γλυτώσεις το ΤΕΒΕ.

 

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει τι χαρτιά χρειάζονται για να βγάλω το δελτιό και αν ξέρει πόσες καιρό θα μου πάρει???

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

mpes kai kane tis idies erotiseis sto http://www.gus.gr ή http://www.taxheaven.gr το ιδιο ειναι.

 

Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Αππαλγη περνεις για το νοσοκομειακο του ΤΕΒΕ και πληρωνεις το συνταξιοδοτικο ή το αντιθετο δε θυμαμαι. Αν καποιος βρει λυση ας μου πει και μενα γιατι εγω ακρη δεν εβγαλα :(

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής τους λογιστές του φορουμ.

Τις εισφορές που πληρώνω στο ΤΣΑΙ κάθε 6μηνο τις βάζω στο βιβλίο εξόδων – εσόδων ή απλά τα βάζω σε ειδικό πεδίο όταν υποβάλλω φορολογική δήλωση???

 

Επίσης οι αποδείξεις που έχω από συνέδρια, που είναι απόδειξη είσπραξης, κάνω το ίδιο με το παραπάνω ή μπορώ να τα περάσω κανονικά?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Υπαρχει μηπως διαθεσιμος καποιος που να γνωριζει με φορολογικα για να ρωτησω κατι για την συμπληρωση της φορολογικης μου δηλωσης;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας πληροφοίες για τις εκπιπτόμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία, βλέπω ότι κάθε λογιστής έχει άλλη άποψη. Πχ άλλοι λένε 100% των λογαριασμών κινητού, των καυσίμων και του service, άλλοι το 50% και άλλοι το 25%.

Επίσης άλλοι δέχονται κάποιες δαπάνες και άλλοι όχι.

Και ρωτάω εγώ: Αφού στην ουσία οι λογιστές συμπληρώνουν απλώς τη δήλωση, πως είναι δυνατόν να μπορούν να δικαιολογούν ο καθένας ό,τι ποσοστό θέλει;

Δεν υπάρχει κάποιο κοινό πλαίσιο; Αν όχι, γιατί πχ δεν δέχονται όλοι οι λογιστές το 100% ;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας πληροφοίες για τις εκπιπτόμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία, βλέπω ότι κάθε λογιστής έχει άλλη άποψη. Πχ άλλοι λένε 100% των λογαριασμών κινητού, των καυσίμων και του service, άλλοι το 50% και άλλοι το 25%.

Επίσης άλλοι δέχονται κάποιες δαπάνες και άλλοι όχι.

Και ρωτάω εγώ: Αφού στην ουσία οι λογιστές συμπληρώνουν απλώς τη δήλωση, πως είναι δυνατόν να μπορούν να δικαιολογούν ο καθένας ό,τι ποσοστό θέλει;

Δεν υπάρχει κάποιο κοινό πλαίσιο; Αν όχι, γιατί πχ δεν δέχονται όλοι οι λογιστές το 100% ;

 

Welcome to the club! Την ίδια ακριβώς απορία έχω και εγώ, αλλά τα πράγματα είναι απλά όπως μου εξήγησε κάποιος εφοριακός: Το νομικό πλαίσιο είναι αρκετά ασαφές και αρκετά πράγματα ρυθμίζονται κατά περίπτωση με εγκυκλίους, επίσης διφορούμενης ερμηνείας. Σαν αποτέλεσμα τελικά παίζει το πόσο "μυστήριοι" είναι στην εφορία που ανήκεις και πόσο ενημερωμένος είναι ο λογιστής για τα "παραθυράκια" ώστε να μπορεί να δικαιολογεί ανάλογα τις δαπάνες. Και όταν λέω ενημερωμένος, δεν εννοώ μόνο να τα ξέρει, αλλά να έχει και στα χέρια του τις εγκυκλίους, γιατί όταν σε καλέσουν στην εφορία για έλεγχο, ως γνωστό θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Και είναι τόσο τραγελαφική η κατάσταση, ώστε μια λέξη διαφορετική π.χ. στην αιτιολογία μιας δαπάνης, καθορίζει αν γίνεται αποδεκτή και σε τι ποσοστό στην περίπτωσή σου.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...