Jump to content

Πρόβλημα με USB;


Haris1977
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες..

 

Έχω συνδέσει ένα usb storage device (μάλλον USB 2 είναι σε θύρα 1.1? :mad: ) αλλά πολλές φορές όταν η τάση του ρεύμετος αυξομειώνεται η ακόμα και όταν ακουμπώ το mouse μετά από πολύ ώρα που το pc είναι idle :worry: ) μου βγαίνει το εξής μήνυμα (βλ. κάτω):

 

 

Πως να το διώξω??? :mad:

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς θα το διώξεις αφού δεν σου βγάζει κάποια αντίστοιχη επιλογή (να μην ξαναεμφανιστεί κλπ κλπ), αλλά πολύ φοβάμε ότι το τροφοδοτικό σου είναι μικρό και δουλεύει οριακά, δέν παρέχει τις απαραίτητες τάσεις στα USB port και κάθε λίγο και λιγάκι "ξαναβλέπει" το stick σαν να το έχεις μόλις βάλει στο PC. Υποθέτω ότι σε άλλο pc δουλεύει κανονικά???

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να δουλεύει κανονικά σε άλλο pc.. Βασικά το pc είναι πολύ πολύ παλιό (με τα σημερινά δεδομένα) και δεν το έχω αναβαθμίσει..Πιθανώς όμως να ναι και αυτο που λέω. Δηλαδή το card reader είναι usb 2.0 (που ίσως έχει άλλες απαιτήσεις..) ενώ οι usb slots του pc 1.0 ή 1.1 :(
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να δουλεύει κανονικά σε άλλο pc.. Βασικά το pc είναι πολύ πολύ παλιό (με τα σημερινά δεδομένα) και δεν το έχω αναβαθμίσει..Πιθανώς όμως να ναι και αυτο που λέω. Δηλαδή το card reader είναι usb 2.0 (που ίσως έχει άλλες απαιτήσεις..) ενώ οι usb slots του pc 1.0 ή 1.1 :(

Αυτό συμβαίνει οπωσδήποτε: έχω και εγώ ένα παλιό pc που διαθέτει μό usb 1.1 θύρες και κάθε φορά που του συνδέω κάτι μου βγάζει ένα μύνημα από το tray που λέει τα γνωστά: USB High speed device attached to non-high speed port. For a list of available ports click here και αν το πατήσω μου βγάζει το παράθυρο που σου βγαίνει και εσένα.

Αυτό δεν είναι τίποτα καθώς υπάρχει πλήρης συμβατότητα, απλά η high speed συσκευή λειτουργεί στις "ταπεινές" ταχύτητες του USB 1.1.

Για το θέμα του ρεύματος δε γνωρίζω, εμένα πάντως δε μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα η σύνδεση high speed συσκευών σε παλιά θύρα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να δουλεύει κανονικά σε άλλο pc.. Βασικά το pc είναι πολύ πολύ παλιό (με τα σημερινά δεδομένα) και δεν το έχω αναβαθμίσει..Πιθανώς όμως να ναι και αυτο που λέω. Δηλαδή το card reader είναι usb 2.0 (που ίσως έχει άλλες απαιτήσεις..) ενώ οι usb slots του pc 1.0 ή 1.1 :(

 

Sorry δική μου παράλειψη... και συμπληρώνω

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα να δουλέψεις μια συσκευή v2.0 σε μηχάνημα με v1.0 ή v1.1 διότι είναι συμβατές "προς τα πίσω". Απλά δεν πετυχαίνεις τις μέγιστες ταχύτητες του v2.0. Εγώ εννούσα ότι κάτι γίνεται με τις τάσεις και είναι σαν να βάζεις και να βγάζεις συνεχώς την συσκευή σου. Διαφορετικά θα έπρεπε να στο βγάλει μόνο μια φορά όταν το βάλεις και από εκεί και πέρα, να μην στο ξαναδείξει το μύνημα μέχρι να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις κάποια άλλη φορά.

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα περιμένω να αλλάξω τροφοδοτικό ή να κανω γενική αναβάθμιση..:(
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως βλεπουμε αν ο υπολογιστης εχει θυρες USB 2.0 η 1.1??

 

Σχεδόν ολες οι καινούριες συσκευές ειναι 2.0 και αν τις συνδέσεις σε 1.1 σου βγάζουν μήνυμα σαν αυτό του πρώτου ποστ ή από το tray.

Στην πράξη το βλέπεις μεταφέροντας μεγάλη ποσότητα δεδομένων, π.χ. γεμίζοντας ένα mp3 player ή αδειάζοντας την κάρτα μνήμης μιας φωτογραφικής μηχανής. Αν για να μεταφέρει 1GB θέλει μερικά λεπτά είναι 2.0 αν θέλει κοντά μία ώρα είναι 1.1

(Μπακάλικος τρόπος αλλά αξιόπιστος :p )

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως βλεπουμε αν ο υπολογιστης εχει θυρες USB 2.0 η 1.1??

Eφοσον έχεις περάσει καποιο service pack ,πηγαίνεις στο device manager και ελέγχεις αν στους usb controllers υπαρχει κάποιος Enhanced Ηοst Controler(ή Εμπλουτισμένος Ριζικος Διανομέας αν έχεις ελληνικά Windows).Σε περιπτωση που βρεις κάτι τέτοιο έχεις Usb 2 αν όχι τοτε ο υπολογιστής σου δεν έχει.Αυτο εμφανίζεται ακομα κι αν έχεις βάλει στο pc μια usb pci καρτα Usb 2

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απαντηση.

 

Σε μερικα μου λεει ..Intel..USB Universal Host Controller ... (σε 4 συγκεκριμενα)...

 

Σε αλλα μου λεει USB Root Hub (σε 5)

Σε ΕΝΑ λεει ...Intel...USB2 Enhanced Host Controller

Και εχει αλλο ενα USB Composite Device.

 

Συνολικα εχω 2 USB θυρες απ ευθειας απο τη M/b (εκει κατω απο τις PS/2) και εχω αλλες 4 στη θεση μιας καρτας PCI ...ΔΕΝ ειναι καρτα PCI ομως...εσωτερικα συνδεονται με καλωδια με την m/b χαμηλα χαμηλα..

 

Πως μπορω να ξερω ποια απ ολα ειναι USB2...

δεν με βοηθαει και το νουμερο δλδ γιατι μου βγαζει ΕΝΑ Enhanced...

Αν και νομιζω πως ειναι ολα (αν κρινω απο τις ταχυτητες)!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω και εγώ ένα πρόβλημα με τις USB μου.

 

Λειτουργούν κανονικά σε πολλές συσκευές (πχ printer, web cam) αλλά οταν προσπάθησα να συνδέσω το mp3 player ενώ το φορτιζε κανονικά δεν το έβλεπε για να του περάσω τραγούδια!!!

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει??

ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα πρόβλημα με τις USB μου.

 

Λειτουργούν κανονικά σε πολλές συσκευές (πχ printer, web cam) αλλά οταν προσπάθησα να συνδέσω το mp3 player ενώ το φορτιζε κανονικά δεν το έβλεπε για να του περάσω τραγούδια!!!

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει??

ευχαριστώ

 

καμια ιδεα-πρόταση κανείς??

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ξεφαβω αυτο το θεμα για να μην ανοιγω αλλο γιατι εχω προβλημα με τις θυρες usb . απο χθες οποια συσκευη κ να συνδεσω σε οποιαδηποτε θυρα εκτος απο αυτες που παντα εχει κατι επανω δεν αναγνωριζει τπτ. συνεχεια μου βγαζει unknown device.εχετε καμια ιδεα τι συμβαινει κ πως μπορει να λυθει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...