Jump to content

Nova Home Internet 4G/5G


hercoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα αίτηση επικοινωνίας το πρωί και με πήραν μετά από λίγα λεπτά. Σημειώνω ότι έχω τέρμα 4G και 5G σήμα nova στο σπίτι μου. 

Πρώτον μου είπαν αφού έδωσα Διεύθυνση ότι για μένα υπάρχει μόνο το 4G και για κάποιο μαγικό λόγο όχι το 5G! Αφού έχω λέω σήμα στο κινητό Q τέρμα και στα δύο δίκτυα γιατί; ΓΙΑΤΊ ΈΤΣΙ ΛΈΕΙ ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ η απάντηση. 

Το τελειωτικό όμως ήταν όταν μου είπε ότι μετά τα 200GB η ταχύτητα τα πέφτει στα 2Mbps! Που το γραφει αυτό ρωτάω... Σας το λέω εγώ η απάντηση!

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Έκανα αίτηση επικοινωνίας το πρωί και με πήραν μετά από λίγα λεπτά. Σημειώνω ότι έχω τέρμα 4G και 5G σήμα nova στο σπίτι μου. 

Πρώτον μου είπαν αφού έδωσα Διεύθυνση ότι για μένα υπάρχει μόνο το 4G και για κάποιο μαγικό λόγο όχι το 5G! Αφού έχω λέω σήμα στο κινητό Q τέρμα και στα δύο δίκτυα γιατί; ΓΙΑΤΊ ΈΤΣΙ ΛΈΕΙ ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ η απάντηση. 

Το τελειωτικό όμως ήταν όταν μου είπε ότι μετά τα 200GB η ταχύτητα τα πέφτει στα 2Mbps! Που το γραφει αυτό ρωτάω... Σας το λέω εγώ η απάντηση!

Παίζει να μπερδεύονται ακόμη με το παλιό, εκτός αν έχει και αυτό περιορισμό και δεν το γράφουν πουθενά.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MIKU said:

Παίζει να μπερδεύονται ακόμη με το παλιό, εκτός αν έχει και αυτό περιορισμό και δεν το γράφουν πουθενά.

Θεωρώ ότι είναι απλά άσχετοι. 

Τα ίδια κάνουν και πολλοί πωλητές σε καταστήματα κινητής και μη, οι τύποι αυτοί θα έπρεπε να είχαν απολυθεί χθες ή να ενδιαφερονταν περισσότερο για το αντικείμενο τους. 

Εάν είχε περιορισμό θα έπρεπε να αναγραφοταν στην επίσημη σελίδα τους. 

Άπατο θα πάει κ αυτό.

Τελικά το starlink είναι μονόδρομος. 

 

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dsgeo said:

Θεωρώ ότι είναι απλά άσχετοι. 

Τα ίδια κάνουν και πολλοί πωλητές σε καταστήματα κινητής και μη, οι τύποι αυτοί θα έπρεπε να είχαν απολυθεί χθες ή να ενδιαφερονταν περισσότερο για το αντικείμενο τους. 

Εάν είχε περιορισμό θα έπρεπε να αναγραφοταν στην επίσημη σελίδα τους. 

Άπατο θα πάει κ αυτό.

Τελικά το starlink είναι μονόδρομος. 

 

ΔΕΝ το γράφει πουθενά για το όριο.

Ούτε στο PDF με τον τιμοκατάλογο!

Στο παλιό πακέτο το έλεγε.

Απλά μπερδεύονται, νομίζω ή είναι απατεώνες.

 

Οι όροι: https://nova.gr/download/terms/oroi-symbolaiwn-gia-symbolaia-pou-exoun-synafthei-apo-27-05-2024/873

Ο τιμοκατάλογος: https://nova.gr/download/terms/programmata-home-internet/870

 

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στο chat; Και σε περίπτωση περίεργης απάντησης απαίτηση για τεκμηρίωση.

Τα γραπτά μένουν!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Όλες παίζουν καλά;;

Κοίτα για τις δικές μου ανάγκες καλά είναι.. πιάνω τουλάχιστον 20-30mbps ανά πάσα στιγμή και μπορώ να φτάσω και 200-300 με 5g router. Οπότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Teiresias_ said:

Κοίτα για τις δικές μου ανάγκες καλά είναι.. πιάνω τουλάχιστον 20-30mbps ανά πάσα στιγμή και μπορώ να φτάσω και 200-300 με 5g router. Οπότε όλα καλά.

Πάνω από 100 δεν μπορείς να πας λόγω ορίου. Το οποίο το θεωρώ απαράδεκτο εφόσον υπάρχει η δυνατότητα και η διαθεσιμότητα στην περιοχή. 

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dsgeo said:

Πάνω από 100 δεν μπορείς να πας λόγω ορίου. Το οποίο το θεωρώ απαράδεκτο εφόσον υπάρχει η δυνατότητα και η διαθεσιμότητα στην περιοχή. 

Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο της nova, μιλάω γενικώς. Θα προτιμήσω να παίξω με την προσφορά των 7€ που είναι πραγματικά unlimited, παρά με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Teiresias_ said:

Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο της nova, μιλάω γενικώς. Θα προτιμήσω να παίξω με την προσφορά των 7€ που είναι πραγματικά unlimited, παρά με αυτό.

Ποιά προσφορά είναι αυτή αδερφέ; Πρώτη φορά το ακούω! Πες πληροφορίες. 

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, dsgeo said:

Ποιά προσφορά είναι αυτή αδερφέ; Πρώτη φορά το ακούω! Πες πληροφορίες. 

Πρόκειται περί προσωπικής (σχετικά) προσφοράς της καρτοκινητής της Nova (free2go και Q). Εάν λοιπόν έχεις ένα νουμεράκι τέτοιο, και δεν βάλεις κάρτα για καιρό, κατά 99,9% θα σου βγάλει μία προσφορά η οποία σου δίνει με 7€ unlimited δεδομένα και 1000 λεπτά για έναν μήνα.

Εγώ λοιπόν έχω 3-4 καρτούλες που έχουν φτάσει να μου δίνουν την προσφορά αυτή και τις βάζω στο ρούτερ με τη σειρά.

Ακούγεται λιγάκι μπελάς η φάση αλλά δεν είναι κάτι φοβερό και σίγουρα αξίζει τον κόπο.

16 ώρες πριν, dsgeo said:

Ήρθε η ώρα να μπουν στο παιχνίδι και οι άλλοι δύο παίχτες! 

Τραγικός ο περιορισμός της ταχύτητας. Από εμένα είναι όχι. 

 

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alteisei said:

Με 4,5€ και 8€ αντιστοιχα παραπανω απο αυτα της Nova....

 

Screenshot_20240613_123629_Chrome.jpg

Άκυρο! Δικό μου λάθος.. είναι απλές vdsl δεν είναι μέσω 5g..

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, alteisei said:

Με 4,5€ και 8€ αντιστοιχα παραπανω απο αυτα της Nova....

 

Screenshot_20240613_123629_Chrome.jpg

Καμιά, μα καμιά σχέση όμως.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το 4g giga on the spot με 22,5 και οριο 300 gb,η ταχύτητα μετά στα 12 mbps.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, kmpatra said:

Υπάρχει το 4g giga on the spot με 22,5 και οριο 300 gb,η ταχύτητα μετά στα 12 mbps.

Vodafone Giga WiFi Home Unlimited.

Το on the spot είναι άλλο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ναι σορρυ το εγραψα απο μνημης λάθος

εδωσα τηλεφωνο και με πηρε η νοβα

το οριο κατα τον υπαλληλο που μιλησαμε ειναι 2 TB και η ταχυτητα επειτα πεφτει στα 20 mbps.

Ζητησα διαθεσιμοτητα για ενα σημειο που ξερω οτι υπαρχει καλυψη απο κινητο, αλλα μου ειπε οτι δεν εχει διαθεσιμοτητα. Στην ερωτηση πως γινεται να εχει το κινητο καλυψη και οχι το συγκεκριμενο προγραμμα, απαντησε οτι δινει μονο στις περιοχες που υπαρχει σιγουρα καλυψη (προφανως της ταχυτητας εννοούσε). Γιατι οντως εκει δεν φτανει τα 50 τουλαχιστον το 4g απ'οτι ξερω.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, alteisei said:

Ο αριθμος τηλεφωνου που θα μας καλουν, μεσω της σταθερης τηλεφωνικης συσκευης συνδεδεμενης στη θυρα voip, και που θα φαινεται στον καλουμενο (σταθερο η κινητο), θα ειναι εκεινος της sim που θα εισαγουμε στη θυρα; Δλδ αριθμος κινητου 69xxxxxxxx?

Sig λεγεται η ενεργοποιημενη υπηρεσια στο router, ειδα στα τεχνικα χαρακτηριστικα του?

Λεει στα τεχνικα χαρακτηριστικα για τις κλησεις οτι μπορει να εχεις ηδη καλεσει τον αριθμο του καλουμενου και να περιμενεις ως και 10 δευτερολεπτα για να ακουσεις τονο καλουμενου!

Ξερει κανεις για το παραπανω;

Με 20€ και internet και κλησεις. Αλλα οι κλησεις τι αριθμο κλησης εχουν;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kmpatra said:

ναι σορρυ το εγραψα απο μνημης λάθος

εδωσα τηλεφωνο και με πηρε η νοβα

το οριο κατα τον υπαλληλο που μιλησαμε ειναι 2 TB και η ταχυτητα επειτα πεφτει στα 20 mbps.

Ζητησα διαθεσιμοτητα για ενα σημειο που ξερω οτι υπαρχει καλυψη απο κινητο, αλλα μου ειπε οτι δεν εχει διαθεσιμοτητα. Στην ερωτηση πως γινεται να εχει το κινητο καλυψη και οχι το συγκεκριμενο προγραμμα, απαντησε οτι δινει μονο στις περιοχες που υπαρχει σιγουρα καλυψη (προφανως της ταχυτητας εννοούσε). Γιατι οντως εκει δεν φτανει τα 50 τουλαχιστον το 4g απ'οτι ξερω.

Ο δικός μου λοιπόν έκοψε ένα μηδενικό στο όριο δεδομένων για τον κόφτη και ένα ακόμη μηδενικό στην ταχύτητα μετά τον κόφτη! Βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Η εξυπηρέτηση πάσχει, το ξέρουμε.

Εγώ πάω με βάση τον επίσημο τιμοκατάλογο και τους όρους που ανήρτησα πριν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα υπαρξει τροπος να μαθουμε τα ορια, σε GB και Mbps μετα, εαν δε τα τερματισει καποιος απο οσους το αγορασουν, στην πραξη. Ετσι ειναι σε αυτη την εταιρια, και καποιες φορες υπερ των καταναλωτων.

Δεν ειναι λογικο να μην υπαρχει οριο στα GB σε 4G router. Ποιο ειναι αυτο ειναι το θεμα, και εαν υπαρχει ψευδης διαφημιση εφοσον σε καποιον πελατη ειπωθει, εστω κατα λαθος απο τη γνωστη εξυπηρετηση πελατων αυτης της εταιριας, η υπονοηθει σε καποια μαζικη διαφημιση πχ στα social. Και τι μπορει να διεκδικησει τοτε οποιος πελατης παραπλανηθει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alteisei said:

Ξερει κανεις για το παραπανω;

Με 20€ και internet και κλησεις. Αλλα οι κλησεις τι αριθμο κλησης εχουν;

Το ρώτησα και αυτό και μου είπε ότι φαίνεται το σταθερό. Δεν τον άκουσα και πολύ σίγουρο για να πω την αλήθεια.

Το αντίστοιχο που είχε η cosmote φαινόταν το κινητό δηλαδή ο αριθμός της sim.

Επειδή μάλιστα στη γραμμή που ήθελα να φτιάξω συνδέεται συναγερμός ο οποίος καλεί το κέντρο, ρώτησα αν είναι και αυτό εφικτό. Πήρα την κουφή απάντηση ότι δεν γίνεται γιατί δε διαθέτει static ip το πακέτο. Δεν πα να εξηγουσα ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειάζεται ip, γιατί είναι πάνω στη γραμμή του σταθερού, τίποτα ίδια απάντηση έπαιρνα. Μάλλον μπέρδεψαν (γιατι ρώτησε άλλον) τον συναγερμό με τις κάμερες.

Στο μεταξύ απότι φαίνεται επειδή ρώτησα για διαθεσιμότητα, εάν σε κάποια περιοχή δεν πιάνει φουλ 50 ή φουλ 100, δεν δίνουν διαθεσιμότητα.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει  που έχει διαθεσιμότητα;

Εγω αν ανέβω όροφο έχω αλλά όχι 100 στο 5G Kai ούτε 50 στο 4G. Επίσης εκεί  που δεν καλύπτει σταθερή υψηλές ταχύτητες δε θα έπρεπε να το δίνουν?

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι κλαφτα η όλη φάση, όσοι μπορείτε μακριά. Καλύτερα starlink. 

Έχει όντως περιορισμό ταχύτητας μετά τα 2TB στα 20mbps για το 5G για το 4G δέκα φορές λιγότερα. 

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

Υποψιαζομαι οτι το νεο προιον εχει εξ'αρχης σκοπο να καλυψει συγκεκριμενες γεωγραφικες περιοχες (απο γειτονιες ως χωρια) που ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΟΝΟ Η NOVA ΞΕΡΕΙ, εχει προεπιλεξει ως "επιλεξιμα" για αυτο το προιον.

Πολυ πιθανον πχ καποιος να δηλωσει διευθυνση σε Mall και να του πουν οι υπαλληλοι στην εξυπηρετηση οτι "δεν ειναι διαθεσιμο στη διευθυνση του" ενω πιανει ταχυτητα 300+ εκει!

Οντως, "ετσι" του βγαζει του υπαλληλου το συστημα και ΜΟΝΟ Η NOVA ΞΕΡΕΙ "ΓΙΑΤΙ".

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το δώσουν εκεί που δεν μπορούν να δώσουν πάνω από 24 σε adsl. 
Αλλα όπως είπατε, μόνο η νόβα ξέρει. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova Home Internet 4G/5G
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...