Jump to content

Nova Home Internet 4G/5G


hercoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 minutes ago, MIKU said:

Αυτό σου λέω, προφανώς η κεραία σου είναι πνιγμένη.

Εάν, λοιπόν, είναι μονίμως πνιγμένη η κεραία μου, η εταιρεία θα έπρεπε να με έχει ενημερώσει για τις χαμηλές ταχύτητες πριν υπογράψω το συμβόλαιο. Άλλωστε για αυτό το λόγο γίνεται τόση φασαρία με τις διαθεσιμότητες και τις διευθύνσεις που δηλώνουμε.

Μόνο που η εταιρεία δεν κάνει αυτό που θα έπρεπε, εφόσον το προϊόν έχει γεωγραφικό περιορισμο και δεν μπορεί να μεταφερθεί εκτός της δηλωθείσας διεύθυνσης. Δεν με κλειδώνει σε συγκεκριμένη κυψέλη κι έτσι το ρούτερ παλεύει σαν γυρολόγος να βρει δίκτυο.

Η εταιρεια είναι αυτή που μου έλεγε πως έχω διαθεσιμότητα μόνο σε 4g, ενώ στο ίδιο σημείο γράφει τουλάχιστον 150 mbps το δικό της 5g στο κινητό μου. Άρα, (ορθα) έβαζε δικλειδες αξιοπιστίας και απροβληματιστης λειτουργίας, που στην περίπτωση μου δεν τις εφαρμόζει.

Η εταιρεία είναι αυτή που αναφέρει στην ιστοσελίδα της ταχύτητες 30 έως 100 στην διευθυνση μου και δεν μπορεί να μου παράσχει ούτε καν το minimum του 30.

 

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikkal said:

Εάν, λοιπόν, είναι μονίμως πνιγμένη η κεραία μου, η εταιρεία θα έπρεπε να με έχει ενημερώσει για τις χαμηλές ταχύτητες πριν υπογράψω το συμβόλαιο. Άλλωστε για αυτό το λόγο γίνεται τόση φασαρία με τις διαθεσιμότητες και τις διευθύνσεις που δηλώνουμε.

Μόνο που η εταιρεία δεν κάνει αυτό που θα έπρεπε, εφόσον το προϊόν έχει γεωγραφικό περιορισμο και δεν μπορεί να μεταφερθεί εκτός της δηλωθείσας διεύθυνσης. Δεν με κλειδώνει σε συγκεκριμένη κυψέλη κι έτσι το ρούτερ παλεύει σαν γυρολόγος να βρει δίκτυο.

Η εταιρεια είναι αυτή που μου έλεγε πως έχω διαθεσιμότητα μόνο σε 4g, ενώ στο ίδιο σημείο γράφει τουλάχιστον 150 mbps το δικό της 5g στο κινητό μου. Άρα, (ορθα) έβαζε δικλειδες αξιοπιστίας και απροβληματιστης λειτουργίας, που στην περίπτωση μου δεν τις εφαρμόζει.

Η εταιρεία είναι αυτή που αναφέρει στην ιστοσελίδα της ταχύτητες 30 έως 100 στην διευθυνση μου και δεν μπορεί να μου παράσχει ούτε καν το minimum του 30.

 

Εδώ εμένα σε διεύθυνση με 5G και πολύ καλές ταχύτητες, μου λέει μη διαθέσιμο, τι περιμένεις; 😂

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο, παντως, που σε κανεναν απο οσους γραφουν εδω μεσα myphone, δεν ειπαν οτο εχει διαθεσιμοτητα ως "επιλεξιμη" διευθυνση για 5G. Σε οσους γραφουν εδω εδωσαν ως "επιλεξιμους" για 4G. Στις διαφημισεις της Nova για το προιον λενε διαφημιζοντας κυριως για το 5G στα 26€, αλλα που το παει με αυτες τις "επιλεξιμοτητες" η Nova, μονο το αποτελεσμα θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κάνω λάθος έχει γράψει ένα μελος για 5G στην περιοχή της Καλλιθέας Αττικής. 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, η εταιρεία έκλεισε την βλάβη μου ως αποκατεστημένη, αλλά εγώ μετράω στα δύο μέτρα από το ρουτερ και τρέχω με 4,25...

Ήδη τους έστειλα ένα αναλυτικό κείμενο μέσω της φόρμας επικοινωνίας και αναμένω την απάντηση της, πριν κάνω τις επόμενες κινήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν τις 5 το απόγευμα έλαβα ενημέρωση για την αποκατάσταση της βλάβης.

Ιδού οι μετρήσεις ταχύτητας από εκείνη την στιγμή και μετά:

 

Screenshot_20240721_223801_Speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το δίκτυο στην περιοχή σας πώς είναι;

Φταίει το ρούτερ ή το δίκτυο;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα δοκιμές με τις δύο sim που μου έδωσαν σε διαφορετικά κινητά.

Και στα δύο οι ταχύτητες είναι υψηλότερες από του ρούτερ.

Αυτή την στιγμή μετράω μέσω wifi (στα 2,4 ghz) και σε απόσταση ενός μέτρου από το ρουτερ και είμαι στο 1,66. Το διπλανό κινητό με τα δεδομένα της Nova έγραψε 11,0.

Εν τω μεταξύ, το τελευταίο δίωρο έχει κάνει τρεις αποσυνδέσεις, με ταυτόχρονη διακοπή πρόσβασης στο διαδίκτυο. Το επιβεβαίωσα και οπτικά, καθώς ήταν σβηστές οι ενδείξεις δικτύου και wi-fi πάνω στο ρούτερ. Αυτο κράτησε λίγα δευτερόλεπτα και μετά άναψε πρώτα το λαμπάκι του δικτύου και μετά του wi-fi.

Για γέλια και για κλάματα μαζί...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Εχετε βγαλει τη sim απτο router να την βαλετε στο ιδιο κινητο (που αλλη sim δινει παραπανω Mbps), να δειτε τι μετρηση δινει;

Μπας και καταλαβουμε τι παιζει με τους "επιλεξιμους" για αυτο το προιον;

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος απεδω myphone ειναι "επιλεξιμος" για 5G και το παρει ΟΝΤΩΣ , ας μας πει. Αλλα εγω δεν ειδα σε κανεναν απεδω να μπορουν εστω να δωσουν το 5G!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, alteisei said:

Εχετε βγαλει τη sim απτο router να την βαλετε στο ιδιο κινητο (που αλλη sim δινει παραπανω Mbps), να δειτε τι μετρηση δινει;

Μπας και καταλαβουμε τι παιζει με τους "επιλεξιμους" για αυτο το προιον;

Δεν έχω κάνει την δοκιμή αυτή και δεν έχω την όρεξη να την κάνω.

Έχω τόσες μέρες που χάνω τον χρόνο μου και η εταιρεία σφυραει αδιάφορα.

Θα κινηθώ όπως ορίζει η Ε.Ε.Τ.Τ. και θα τους χαιρετήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον , τα γνωστα colpa που μονο "εδω" πιανουν, Και χαρουμενος μενει καποιος που γλιτωνει τα 6€ απτα 26€ του 5G. Γνωστα τα colpa.

Δλδ: "Δε θελω να ξερω. ΜΟΝΟ να φαω!".

Και η Nova κατεει να χειριζεται αυτη τη νοοτροπια της συντριπτικης πλειοψηφιας μας στη χωρα αυτη.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, nikkal said:

Δεν έχω κάνει την δοκιμή αυτή και δεν έχω την όρεξη να την κάνω.

Έχω τόσες μέρες που χάνω τον χρόνο μου και η εταιρεία σφυραει αδιάφορα.

Θα κινηθώ όπως ορίζει η Ε.Ε.Τ.Τ. και θα τους χαιρετήσω.

Σίγουρα υπάρχει αγανάκτηση και απογοήτευση αλλά καλό θα είναι να την κανείς τη δοκιμή και κάθε δοκιμή. 
Αυτό με το χρόνο είναι εντελώς λάθος σκέψη. (& τα παιδιά εδώ το χρόνο τους χαλάνε για μια λύση στο πρόβλημα). 
Είναι ένα νέο προϊόν, οι περισσότεροι δεν το έχουμε, και θα υπάρχουν τέτοια θέματα. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hercoulis said:

Σίγουρα υπάρχει αγανάκτηση και απογοήτευση αλλά καλό θα είναι να την κανείς τη δοκιμή και κάθε δοκιμή. 
Αυτό με το χρόνο είναι εντελώς λάθος σκέψη. (& τα παιδιά εδώ το χρόνο τους χαλάνε για μια λύση στο πρόβλημα). 
Είναι ένα νέο προϊόν, οι περισσότεροι δεν το έχουμε, και θα υπάρχουν τέτοια θέματα. 

 

Και θα πρέπει να ψάξω εγώ ως καταναλωτής την λύση στο πρόβλημα της Nova και της κάθε εταιρείας;

Όχι φίλε μου... Είσαι λάθος. Αυτό είναι υποχρέωση της εταιρείας. Έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω από το να ασχολούμαι με τα δικά τους τεχνικά θέματα. Οι άνθρωποι είναι τραγικοί. Αντί να κάνουν τα στοιχειώδη, όπως για παράδειγμα την αντικατάσταση του router, απλά κλείνουν τις βλάβες.

Εστάλη ήδη εμπεριστατωμενο μήνυμα και αναμένω την εγγραφή απάντηση τους όπως προβλέπεται. Εάν δεν βρουν αυτοί το πρόβλημα και δεν το επιλύσουν, θα αιτηθω διακοπή της σύνδεσης, δίχως χρέωση χρηματικης ποινής.

ΥΓ: Πάντως η ενημέρωση που έχω είναι πως η sim δεν δουλεύει σε άλλη συσκευή. 

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nikkal said:

Έκανα δοκιμές με τις δύο sim που μου έδωσαν σε διαφορετικά κινητά.

Και στα δύο οι ταχύτητες είναι υψηλότερες από του ρούτερ.

Αυτή την στιγμή μετράω μέσω wifi (στα 2,4 ghz) και σε απόσταση ενός μέτρου από το ρουτερ και είμαι στο 1,66. Το διπλανό κινητό με τα δεδομένα της Nova έγραψε 11,0.

Εν τω μεταξύ, το τελευταίο δίωρο έχει κάνει τρεις αποσυνδέσεις, με ταυτόχρονη διακοπή πρόσβασης στο διαδίκτυο. Το επιβεβαίωσα και οπτικά, καθώς ήταν σβηστές οι ενδείξεις δικτύου και wi-fi πάνω στο ρούτερ. Αυτο κράτησε λίγα δευτερόλεπτα και μετά άναψε πρώτα το λαμπάκι του δικτύου και μετά του wi-fi.

Για γέλια και για κλάματα μαζί...

Αυτό που περιγράφεις ως αποσύνδεση, είναι reboot του router και είναι ένα προβλημα που έχω εντοπίσει κι εγώ και άλλοι όπως ανέφερα στη συσκευή αυτή. Ευτυχώς είναι σε πολύ αραιή συχνότητα σε μένα και δε μου έχει δημιουργήσει ακόμη πρόβλημα. 

Περιττό να ρωτήσω αλλά το κινητό που έκανε τα speed tests παράλληλα με το router ήταν ρυθμισμένο σε δίκτυο 4G σωστά;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Αυτό που περιγράφεις ως αποσύνδεση, είναι reboot του router και είναι ένα προβλημα που έχω εντοπίσει κι εγώ και άλλοι όπως ανέφερα στη συσκευή αυτή. Ευτυχώς είναι σε πολύ αραιή συχνότητα σε μένα και δε μου έχει δημιουργήσει ακόμη πρόβλημα. 

Περιττό να ρωτήσω αλλά το κινητό που έκανε τα speed tests παράλληλα με το router ήταν ρυθμισμένο σε δίκτυο 4G σωστά;

Καλημέρα.

Σωστά. Το κινητό ήταν με 4g. Είναι παλιό άλλωστε και δεν έχει 5g.

Link to comment
Share on other sites

Θαυμαστε εδώ ταχύτητα. Σύμφωνα με την νόβα έγινε έλεγχος και όλα είναι κανονικά. Το 50αρι που διαφημίζουν είναι 2-3 και το θεωρούν νορμαλ.

 

Screenshot_2024-07-23-01-05-02-257_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Bill9 said:

Θαυμαστε εδώ ταχύτητα. Σύμφωνα με την νόβα έγινε έλεγχος και όλα είναι κανονικά. Το 50αρι που διαφημίζουν είναι 2-3 και το θεωρούν νορμαλ.

 

Screenshot_2024-07-23-01-05-02-257_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Όλα καλά!

Screenshot_20240723_012936_Speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ζητάνε τα ίδια χρήματα για χαμηλότερη ταχύτητα. 

Δίπλα στη λέξη "ξεφτίλα" στο λεξικό γράφει "Nova"

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...