Jump to content

Motorola Edge 40 vs Motorola Edge 40 Neo


TeoT
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω την βοήθεια σας ..

Μετά την αλλαγή  κινητού της συζύγου μου  με το Motorola Edge 30 Neo  καλοβλέπω να αλλάξω και το δικό μου Realme 6s.

Είμαι ανάμεσα στα Motorola Edge 40  και  Motorola Edge 40 Neo.

Η χρήση που κάνω... τηλεφωνία, viber, messager, outlook για email, σύνδεση με Auto Android (καλωδιακά) για  πλοήγηση, πολλές ώρες hotspot το καλοκαίρι στο εξοχικό, φωτογραφίες όταν μου αρέσει κάτι και δεν έχω την dslr,  ελάχιστες ελαφρές εφαρμογές, σπάνια youtube, καθόλου παιχνίδια και ταινίες.

Μεταξύ των δύο που προανέφερα πιο θα επιλέγατε ; 

Link to comment
Share on other sites

Λόγω λίγο καλύτερης αυτονομίας θα πήγαινα στο edge 40

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... 

Μιας και το έχω εδώ και ένα μήνα και είμαι ευχαριστημένος  edge 40 το κανονικό . 

Καλύτερος επεξεργαστής και καλύτερη αυτονομία σε σχέση με το neo . 

Δεν ξέρω για το neo αλλά , κάμερα καλή όπως και οθόνη  και γρήγορο είναι το κανονικό edge 40 . 

Το αγόρασα 202€ με απαλλαγή ΦΠΑ (  κλέβεις εκκλησία ) από το JMCtech, αλλά και στα 250€ κανονική τιμή νομίζω ότι είναι μονόδρομος . 

Μοναδικό μειονέκτημα ο μεγάλος χρόνος ( 20-30 μέρες περίπου ) παραλαβής από το κατάστημα . 

Καλό απόγευμα 

Link to comment
Share on other sites

Το απλό 40, έχει καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερες νυχτερινές φωτογραφίες, καλύτερη αυτονομία μπαταρίας και ας έχει μικρότερη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις μάλλον στο Edge 40 θα καταλήξω.

Το μόνο που με προβληματίζει βλέποντας τα Endge 30 Neo της συζύγου ειναι τα κάπως ξεπλυμένα χρώματα που έχει (και αν κατάλαβα καλά είναι γενικό στα Motorola) σε σχέση με το 6s... αλλά θα το συνηθίσω και αυτό.... 

Και πάλι ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, TeoT said:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις μάλλον στο Edge 40 θα καταλήξω.

Το μόνο που με προβληματίζει βλέποντας τα Endge 30 Neo της συζύγου ειναι τα κάπως ξεπλυμένα χρώματα που έχει (και αν κατάλαβα καλά είναι γενικό στα Motorola) σε σχέση με το 6s... αλλά θα το συνηθίσω και αυτό.... 

Και πάλι ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Στην οθόνη του Edge 40 πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάτι....ίσως κάνω λάθος βέβαια . 

Καλό βράδυ 

Edited by Polson
Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταία ερώτηση.

Επειδή οπως ειδα στο 30 Neo πάνω στο κουτί δεν γραφεί το EU αλλά γράφει  τις χώρες Ευρώπης, είναι για την ευρωπαική αγορά, σωστά?  

IMG20240122144301.jpg

 

Υπάρχει τρόπος έλεγχου  με το ΙΜΕΙ  η με τον σειριακό αριθμό απο την σελίδα της Motorola για ποια χώρα προορίζεται ;

Edited by TeoT
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το απλο 40 που το βρίσκεις; μονο το neo βλεπω σε σκρουτζ και το 5g με τιμη κοντα στα 350

Επίσης το edge 40 5g είναι 8/256

Το neo 12/256

Και με αυτά τα specs το απλό είναι καλυτερο;

250€ πάντως δεν το βλέπω κάπου...

Edited by MTS
Link to comment
Share on other sites

€350 έχει το απλό Edge 40 που έχει καλύτερη κάμερα ειδικά στις νυχτερινές φωτογραφίες, καλύτερο επεξεργαστή, σώμα αλουμινίου αντί πλαστικού που έχει το neo και παρόλο που έχει μικρότερη μπαταρία κρατάει παραπάνω από το neo.

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2024 at 1:20 ΜΜ, MTS said:

Το απλο 40 που το βρίσκεις; μονο το neo βλεπω σε σκρουτζ και το 5g με τιμη κοντα στα 350

Επίσης το edge 40 5g είναι 8/256

Το neo 12/256

Και με αυτά τα specs το απλό είναι καλυτερο;

250€ πάντως δεν το βλέπω κάπου...

250€ ήταν η τιμή του στο JMCtech τον Γενάρη , πλέον δεν νομίζω να υπάρχει αυτή η τιμή . 

Ναι είναι καλύτερο το κανονικό edge 40 από το neo. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...