Jump to content

[Επίσημο] Nokia N71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη για το 2πλοποστάρισμα απλά θέλω να δείξω το τι γίνεται με την κάμερα

 

Εξωτερική Κάμερα

 

 

 

Εσωτερική Κάμερα

 

 

Όπως προανέφερα και προηγουμένως η εξωτερική δεν ανοίγει ΚΑΝ ενώ η εσωτερική δουλεύει κανονικά..

 

Έλα Παναγία μου, με τα κ@λομαραφέτια

Πήγαινε καλύτερα σε Nokia Shop, κάτι παίζει με το module της κάμερας.

Εφόσον έκανες και format και δεν διορθώθηκε, το Nokia Shop είναι μονόδρομος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήγαινε καλύτερα σε Nokia Shop, κάτι παίζει με το module της κάμερας.

Εφόσον έκανες και format και δεν διορθώθηκε, το Nokia Shop είναι μονόδρομος.

Και είναι ακριβοί αυτοί;

 

Ρωτάω γιατί παλιά είχα ένα V200 και μου έβγαζε μαύρη οθόνη όταν άνοιγα την κάμερα, το πήγα για επισκευή και μου ζήτησαν 200€ :blink:

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Και είναι ακριβοί αυτοί;

 

Ρωτάω γιατί παλιά είχα ένα V200 και μου έβγαζε μαύρη οθόνη όταν άνοιγα την κάμερα, το πήγα για επισκευή και μου ζήτησαν 200€ :blink:

Τελείως ενδεικτικά η εξωτερική κάμερα έχει γύρω στα 50€ -> http://mobile-parts.gr/catalog/product_info.php/products_id/4600. Ίσως όμως να είναι και κάτι πολύ πιο απλό και να μη χρειαστεί αντικατάσταση :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι: πόση μνήμη πιάνει το λειτουργικό του κινητού περίπου;

 

Ρωτάω γιατί πήρα το N73 ME και πάω να κάνω sync τις επαφές απ' το N71, με την εφαρμογή που έχει μέσα το κινητό (Transfer στα Tools). Πριν το sync ήταν ok, μετά το sync όμως μου πετάει μήνυμα "Free some memory". Α να σημειώσω ότι την πρώτη φορά που έκανα sync το διέκοψα (από την επιλογή του κινητού) και μετά το ξανάτρεξα (βέβαια ούτε εκεί τελείωσε κανονικά, αλλά αυτή τη φορά ο λόγος ήταν ότι μου πέταξε το μήνυμα "Out of memory", το οποίο τώρα βγάζει μετά από κάθε restart). Τέσπα, κοιτάζω και πράγματι και τα 14MB είναι used. Όμως στη μνήμη του κινητού άντε να έχω αποθηκεύσει 1ΜΒ δεδομένα (sms, επαφές κτλ.). Τα υπόλοιπα MB ποιός τα τρώει; Κοίταξα και με PC suite και τα ίδια... η μνήμη full, αλλά το σύνολο των files το πολύ 1ΜΒ... Εσάς πόση μνήμη πιάνει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι για ν' αναφέρω ότι το πρόβλημα λύθηκε με format της μνήμης τηλεφώνου (όπου η μνήμη ήρθε στα ίσια της)! Πέρασα και την τελευταία έκδοση λειτουργικού, ok.

 

Όμως εμφανίζεται τώρα ένα άλλο πρόβλημα (πιο πολύ ενοχλητικό είναι παρά πρόβλημα): μετά το format άρχισε, με κάθε start up, να πετάει ένα μήνυμα "Installing..." όπου προφανώς κάτι προσπαθεί να εγκαταστήσει. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα αποτυγχάνει, οπότε και μου πετάει μήνυμα: "Unable to install application from memory card, please use Application Manager". Άρα κάτι έχει να κάνει με τη memory card. Και πράγματι, όταν την αφαιρώ και την ξανατοποθετώ (με το κινητό σε λειτουργία) εμφανίζονται τα ίδια. Άρα είναι η κάρτα. Να σημειώσω ότι είχα πάρει μεγαλύτερη κάρτα απ' τη μαμίσια και αυτή χρησιμοποιώ (όπου έκανα copy τα applications κτλ.). Λέω για να δοκιμάσω και με την original. Δοκιμάζω και... τα ίδια! Κουφό δεν είναι; Τι μπορεί να προκαλεί κάτι τέτοιο;

 

Α και μετά το firmware update πάλι τα ίδια έχω (αλλά μάλλον δε φταίει το update αφού το πρόβλημα υπήρχε και πριν, απλά το update δεν το διόρθωσε). Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι για ν' αναφέρω ότι το πρόβλημα λύθηκε με format της μνήμης τηλεφώνου (όπου η μνήμη ήρθε στα ίσια της)! Πέρασα και την τελευταία έκδοση λειτουργικού, ok.

 

Όμως εμφανίζεται τώρα ένα άλλο πρόβλημα (πιο πολύ ενοχλητικό είναι παρά πρόβλημα): μετά το format άρχισε, με κάθε start up, να πετάει ένα μήνυμα "Installing..." όπου προφανώς κάτι προσπαθεί να εγκαταστήσει. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα αποτυγχάνει, οπότε και μου πετάει μήνυμα: "Unable to install application from memory card, please use Application Manager". Άρα κάτι έχει να κάνει με τη memory card. Και πράγματι, όταν την αφαιρώ και την ξανατοποθετώ (με το κινητό σε λειτουργία) εμφανίζονται τα ίδια. Άρα είναι η κάρτα. Να σημειώσω ότι είχα πάρει μεγαλύτερη κάρτα απ' τη μαμίσια και αυτή χρησιμοποιώ (όπου έκανα copy τα applications κτλ.). Λέω για να δοκιμάσω και με την original. Δοκιμάζω και... τα ίδια! Κουφό δεν είναι; Τι μπορεί να προκαλεί κάτι τέτοιο;

 

Α και μετά το firmware update πάλι τα ίδια έχω (αλλά μάλλον δε φταίει το update αφού το πρόβλημα υπήρχε και πριν, απλά το update δεν το διόρθωσε). Καμιά ιδέα;

Βρίσκει τις προηγούμενες εφαρμογές που είχες εγκαταστήσει, γι' αυτό το κάνει αυτό!

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:

 

Να πας στη Διαχείριση Εφαρμογών όπου λογικά θα σου εμφανίζει εφαρμογές με ακαταλαβίστικα ονόματα (σε Δεκαεξαδική μορφή) και να τις κάνεις εγκατάσταση.

 

Ή να κάνεις format τη κάρτα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... εφαρμογές με δεκαεξαδικά ονόματα δε βρήκα στη Διαχείριση Εφαρμογών. Επίσης απ' όσο είδα όλες εγκατεστημένες είναι (και αυτές που δεν είναι τις αφαίρεσα). Τέσπα, θα ξανακοιτάξω αργότερα (δεν έχω το κινητό αυτή τη στιγμή στα χέρια μου). Το κουφό όμως είναι με την original κάρτα... αυτή δεν την είχα χρησιμοποιήσει καθόλου, δεν είχα κάνει install καμία εφαρμογή από εκεί και παρόλαυτά μού βγάζει το ίδιο error... Τέσπα θα το κοιτάξω.

 

Η καλύτερη λύση είναι φυσικά το format, αλλά έλα που θέλω τα παιχνιδάκια που έχει μέσα η κάρτα :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα εκανα update το software του κινητου ενα N71 και εκει που εφτανε στο τελος τραβαει ενα κρασαρισμα το μπου.... ο υπολογιστης βγαζει τη μπλε κλασικη οθονη και σβησαν ολα με αποτελεσμα να σβησει το κινητο και να μην αναβει με τη καμια.

καμια βοηθεια υπαρχει ξερει κανεις τι γινεται. το τηλεφωνο ειναι στο φορτιστη οπως λεγανε οι οδηγιες αλλα καμια ενδειξη οτι φορτιζει

Link to comment
Share on other sites

@torque διαβασε το 2075 και 2076 ποστ :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

τα εχω παρει στο κρανος τιποτα δεν κανει ουτε hard format. λες και ειναι συσκευη χωρις ρευμα, χωρις λειτουργικο, χωρις τιποτα, δεν αντιδραει σε τιποτα.

Αμα φαει μια στον τοιχο θα αντιδρασει ομως. εχε χαρη που τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν.

Μαλλον με βλεπω nokia store. Ειναι υποχρωμενοι να το διορθωσουν το προβλημα δωρεαν η πρεπει να πληρωσω τις κ..οτριχιες μου?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να περασεις την ιδια αναβαθμιση απο επανω..

 

Δεν γνωριζω εαν σου παρουν χρηματα αναλογα πως θα το δουν :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να του κανω οτιδηποτε, εφοσων ειναι νεκρο. αν μπορουσα να κανω κατι για να ανοιξει θα ξαναπερναγα απο πανω την αναβαθμιση για δοκιμη και οτι γινει
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα καλα το αρχικο ποστ σου δυστυχος δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο μονος σου :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι μπει είναι δυνατό, αλλά θα χρεώνεσαι βάσει του τρέχοντος τιμολογίου των υπηρεσιών 3G/GPRS.

Κάνε μια αναζήτηση στα "γνωστά μαγαζάκια" για το Windows Live Messenger.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ειναι λιγο κουλη η ερωτηση αλλα θα την κανω οπως και να εχει...!

 

οταν μιλαω στο κινητο πιανονται τα γενια στο πορτακι [στο μεταλλικο περογραμμα γυρω απο την οθονη δλδ] με αποτελεσμα οταν να θελω να απομακρυνω το κινητο απο το αυτι να ποναω απο το ξεριζωμα των τριχων...

και η ερωτηση ειναι ειναι ετσι κατασκευασμενο η ειναι καποιο ειδος ελλατωματος?

ρωταω επισης επειδη εχω δει οτι η καμερα εχει μαζεψει σκονη μεσα απο το τζαμακι?

thanks

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι γνωστό σε αρκετά ακόμα τηλέφωνα και η σίγουρη λύση είναι μία. Το ξύρισμα. :)
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με το Ν82 δεν θα εχεις προβλημα. Εαν θελεις να μαθεις κατι για μια συσκευη καλυτερα να ρωτας στο επισημο θεμα της συσκευης.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα candybar. Συνήθως αυτό συμβαίνει στα slide. Πολλοί είχαν παραπονεθεί για το ίδιο πρόβλημα στο Ε65. Αλλά φαίνεται ξυρίζονται και δεν έχει ξανακουστεί τίποτα. :lol: :lol: :D
Link to comment
Share on other sites

Παίδες αυτό το πρόβλημα το είχα κι εγώ με το N71, δεν είναι φαντασμένος ο φίλος viper! Και μάλιστα δε διορθώνεται με το ξύρισμα όπως είπε κάποιος γιατί ήταν ακριβώς στη φαβορίτα το πρόβλημα! Ήταν ένας από τους σημαντικούς λόγους που το είχα δώσει, αλλιώς μπορεί να το είχα ακόμα!! Πολύ σπαστικό πράγμα... :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω ενα προβλημα με το n71

εκλεισα το κιν και οταν το ξανανοιξα παρατηρησα οτι εχει κολλησει η εξωτερικη οθονη στο λογοτυπο της nokia και εχει καμια αλλη λειτουργια!

ξερει κανεις τπτ για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μετα τι εκανες? Εβγαλες την μπαταρια και δοκιμασες να το ξανα ανοιξεις.. ανοιξε?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις hard format, αλλά θα χάσεις τα δεδομένα σου δηλαδή, μηνύματα, επαφές, ημερολόγιο και γενικά ό,τι έχεις στη μνήμη της συσκευής, όχι στην επέκταση.

 

Αν το πας σε Nokia Shop, αυτοί το πρώτο πράγμα που θα κάνουν είναι αυτό με αποτέλεσμα να χάσεις και πάλι τα δεδομένα σου.

 

Διαλέγεις και παίρνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...