Jump to content

Redmi 12 5G


Brainmorf
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έτυχε να είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου smartphone οπότε να πω δύο λόγια ώστε να βοηθήσω στην επιλογή συσκευής.

Λοιπόν , έχω την έκδοση με 4GB ram + 4 GB με επέκταση μνήμης και 128GB αποθηκευτικού χώρου ( UFS 2.2 ). Σίγουρα είναι οριακά ιδιαίτερα με το Android 13 ( MIUI 14.0.1 ). Η κατάσταση με το λογισμικό χειροτέρεψε αφού πλέον δεν γίνονται απεγκατασταση apps όπως Google TV , Mi Browser , Φωτογραφίες Google , Mi Video , Game Center , Google Chrome. Συνήθως μετά από εκκαθάριση μνήμης μένουν ελεύθερα 1,5 GB έως 1,9GB ( δεν έχει γίνει εγκατάσταση επιπλέον εφαρμογών ). Τα εφέ πάνε αργά  όμως οι εφαρμογές δεν κολλάνε , ίσως βοηθάει ο επεξεργαστής Snapdragon 4 Gen 2. Δεν μου αρέσει το κέντρο ελέγχου ( προτιμώ το παλαιό αλλά δεν υπάρχει η επιλογή πλέον ) , επίσης είναι Hybrid Dual SIM. Να μην ξεχάσω ότι υπάρχει επιλογή για το κλείδωμα των εφαρμογών, χρήσιμο.

Η οθόνη του είναι 6.79" ιντσών IPS καλής ποιότητας και όπως βλέπω δεν κουράζει τα μάτια , Full HD+ ανάλυση 1080x2460 στα 90HZ. Εξαιρετική η επιλογή για την λειτουργία φωτός αφού δεν έχω ενεργοποιήσει την αυτόματη φωτεινότητα.

Υποστηρίζει NFC , WiFi στα 5GHz , Bluetooth 5.3, και φυσικά είναι 5G ( μέχρι 350 Mbps έχω δει στο speedtest αλλά θα γίνουν και άλλες μετρήσεις σε διάφορα σημεία ). Στα θετικά η υποστήριξη ραδιοφώνου FM και το IR blaster με το application Mi remote να είναι προεγκατεστημένο. Έχει ενημέρωση ασφαλείας Ιουλίου 2023 και του Google Play Οκτωβρίου 2023.  Επίσης είναι στην λίστα των συσκευών που θα δωθεί το Hyper OS του χρόνου.

Θα πρέπει να αναφέρω την εξαιρετική διαχείριση ενέργειας και το "δυνατό"  ηχείο που πλαισιώνεται από τα ισχυρά μικρόφωνα της συσκευής. Γρήγορη φόρτιση στα 18W και μπαταρία 5000mAh.

Η συσκευασία περιλαμβάνει ένα back cover , καλώδιο φόρτισης αλλά όχι φορτιστή. Το κινητό έχει μεμβράνη προστασίας και είναι σίγουρα βαρύ σε σύγκριση με άλλα smartphones. 

 

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites



Καλησπέρα, έτυχε να είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου smartphone οπότε να πω δύο λόγια ώστε να βοηθήσω στην επιλογή συσκευής.
Λοιπόν , έχω την έκδοση με 4GB ram + 4 GB με επέκταση μνήμης και 128GB αποθηκευτικού χώρου ( UFS 2.2 ).
 
 


Αυτό 4 ram + 4 δε το καταλαβαίνω.
Η 4 πουλιέται σα συσκευή ή 8 ραμ
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2023 at 1:12 ΜΜ, takpanos said:


 

 


Αυτό 4 ram + 4 δε το καταλαβαίνω.
Η 4 πουλιέται σα συσκευή ή 8 ραμ

 

Εικονική μνήμη είναι,  από τον αποθηκευτικό χώρο δεσμεύει ( αν θες γίνεται απενεργοποίηση ).

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έλεγα για την TCL στο θέμα των ενημερώσεων αλλά και η Xiaomi δεν τα πάει καλύτερα ( με εκατοντάδες συσκευές βέβαια ) με το Redmi 12 5G.

Από το καλοκαίρι που έγινε η αγορά, είναι με την ενημέρωση ασφαλείας του Ιουλίου 2023 και έκδοση MIUI 14.0.1.

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, martini424 said:

Ακριβώς τα ίδια και σε εμένα στην ίδια έκδοση είναι  και ακόμα δεν έχει πάρει καμία αναβάθμιση 

Μου είπαν σήμερα από την Xiaomi , ότι θα πάρει Hyper OS μέχρι τον Μάρτιο μαζί με το security patch.

Οι ενημερώσεις ασφαλείας θα έπρεπε τουλάχιστον κάθε δύο - τρείς μήνες για να μην πω κάθε μήνα όπως κάνει η Nokia , Motorola, Samsung και νομίζω τα Realme. 

Δεν έχω παράπονο μέχρι στιγμής, αξίζει τα λεφτά που ζητάει ( θα ήθελα βέβαια να είχε 6GB ram ).

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Brainmorf said:

Μου είπαν σήμερα από την Xiaomi , ότι θα πάρει Hyper OS μέχρι τον Μάρτιο μαζί με το security patch.

Οι ενημερώσεις ασφαλείας θα έπρεπε τουλάχιστον κάθε δύο - τρείς μήνες για να μην πω κάθε μήνα όπως κάνει η Nokia , Motorola, Samsung και νομίζω τα Realme. 

Δεν έχω παράπονο μέχρι στιγμής, αξίζει τα λεφτά που ζητάει ( θα ήθελα βέβαια να είχε 6GB ram ).

 

Ναι συμφωνώ καλό το τηλέφωνο για τα χρήματα του αλλά αυτό το θέμα με τις αναβαθμίσεις της Xiaomi  κανταταει κουραστικό πολυ

Edited by martini424
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο updater συνεχίζει να μην βρίσκει ενημέρωση όμως βγήκε η έκδοση HyperOS 1.0.1.0.UMWEUXM στο miuirom.org. 

Μήνυμα σφάλματος και δεν προχωράει σε εγκατάσταση.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο 4G η ενημέρωση του νέου λειτουργικού ήρθε τη προηγούμενη εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 14/2/2024 at 4:02 ΜΜ, left_ace said:

Στο 4G η ενημέρωση του νέου λειτουργικού ήρθε τη προηγούμενη εβδομάδα. 

Εξαιρετικά, το έχω πουλήσει λόγω του MIUI που δεν σε αφήνει να διαγράψεις ή να γίνει απενεργοποίηση των εφαρμογών. Αν το φτιάξουν ποτέ, ίσως αγοράσω ξανά Xiaomi. Προς το παρόν μόνο activity tracker , smarwatch και ασύρματα με ακουστικά.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...