Jump to content

[Επίσημο] HTC TyTN (Hermes)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν πατήσεις το κουμπί της φωνητικής κλήσης της συσκευής τότε χρησιμοποιείται το μικρόφωνο της συσκευής(tytn).

Αν πατήσεις σύντομα το κουμπί του bluetooth τότε ανοίγει η εφαρμογή των φωνητικών κλήσεων και χρησιμοποιείται το μικρόφωνο του Bluetooth

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα δοκιμασμένα το μικρόφωνο του bt δεν χρησιμοποιείται ...... καμια ιδέα ? :rolleyes:

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανεις λαθος. Κινητη τηλεφωνια στην Αμερικη δεν υπηρχε στo extend που ειταν εδω. Και μη ξεχνας οτι στην Αμερικη πληρωνει αυτος που δεχεται την κληση και οχι αυτος που παιρνει. Το αλλο ειναι οτι δεν υπαρχουν dedicated cellular codes αλλα χρησιμοποιουν τα area codes. Αντι να ειχαμε πχ 69χχχχχχχ να ειχαμε 210χχχχχ στα κινητα.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω φιλε μου,αλλα υποθετω οτι οταν υπαρχουν κινητες τηλεφωνιες σε αλλες χωρες (ειδικα στην αμερικη η κινητη τηλ ειναι πιο φθηνη και απο τα σταθερα μας...:( εδω και χρονια μαλιστα...)σιγουρα και η ογκοχρεωση τους θα ειναι αναλογη...

 

παντως πιο παλια ειχα ενα εξτρα παγιο στην βονταφον που μου εδινε 5μβ δωρεαν(πρωπληρωμενα με το παγιο δλδ τι δωρεαν...δεν την ξερουν αυτη την λεξη αυτες οι εταιρειες..:mad:)

 

Κανεις λαθος. Κινητη τηλεφωνια στην Αμερικη δεν υπηρχε στo extend που ειταν εδω. Και μη ξεχνας οτι στην Αμερικη πληρωνει αυτος που δεχεται την κληση και οχι αυτος που παιρνει. Το αλλο ειναι οτι δεν υπαρχουν dedicated cellular codes αλλα χρησιμοποιουν τα area codes. Αντι να ειχαμε πχ 69χχχχχχχ να ειχαμε 210χχχχχ στα κινητα.

 

I'm sorry for double posting, but I made a mistake on the previous

Link to comment
Share on other sites

εδώ θα διαφωνήσω.

στο θέμα με την ογκοχρέωση στα κινητά στο GPRS nomiizo ότι συμφέρει γιατί μιλάμε για χρήση κινητού και όχι data. Δηλαδή σκέφτεσαι το push email με activesync που έχει συνεχεια connection με GPRS να πλήρωνες με την ώρα ?

ή το MSN που έχω εγώ συνεχεια ανοικτό δεν πληρώνω παρα μονο το παγιο διότι πάει με τα data και ποτε δεν πας μερικά kb την ημερα.

 

ολα αυτά θα ήταν αδιανόητα αν είχες χρονοχρέωση, ειδικά το push email !!

 

δεν το εξηγησα καλα μαλλον :)

 

η χρεωση στο κινητο μεσω gprs ειναι ανα kb

 

η vodafone για παραδειγμα χρεωνει 0.01ε/kb σε συνδρομητη με συμβολαιο και με συσκευη ΟΧΙ vodafone live.

 

χρεωνονται με αυτη τη τιμη και τα σταλθεντα αλλα και τα ληφθεντα kb κατα την περιηγηση μας στο ιντερνετ,ληψη emails η msn .:(

 

α και επι τη ευκαιρια :worry:

 

push email......συνεχεια συνδεμενος??εγω οποτε συνδεομαι για ταχυδρομειο μεσω gprs χρεωνομαι:confused:

τι εχω χασει ? :X

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. Κινητη τηλεφωνια στην Αμερικη δεν υπηρχε στo extend που ειταν εδω. Και μη ξεχνας οτι στην Αμερικη πληρωνει αυτος που δεχεται την κληση και οχι αυτος που παιρνει. Το αλλο ειναι οτι δεν υπαρχουν dedicated cellular codes αλλα χρησιμοποιουν τα area codes. Αντι να ειχαμε πχ 69χχχχχχχ να ειχαμε 210χχχχχ στα κινητα.

 

I'm sorry for double posting, but I made a mistake on the previous

 

δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να εχεις δικιο...σορυ για την παραπληροφορηση.

μετεφερα λεγομενα συγγενη που μενει μονιμα ΗΠΑ αλλα μαλλον με παραμυθιαζε....

 

δλδ εκτος της πολυ χαμηλης χρεωσης συγκριτικα με την ελλαδα , μου ειχε πει οτι σβκ ...δεν χρεωνοντουσαν καν :blink:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι αχωνεσται αφου υπαρχει και το wifi..εξαλου ποσεs φορεs θα μπειτε στο net???:confused:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν το εξηγησα καλα μαλλον :)

 

η χρεωση στο κινητο μεσω gprs ειναι ανα kb

 

η vodafone για παραδειγμα χρεωνει 0.01ε/kb σε συνδρομητη με συμβολαιο και με συσκευη ΟΧΙ vodafone live.

 

χρεωνονται με αυτη τη τιμη και τα σταλθεντα αλλα και τα ληφθεντα kb κατα την περιηγηση μας στο ιντερνετ,ληψη emails η msn .:(

 

α και επι τη ευκαιρια :worry:

 

push email......συνεχεια συνδεμενος??εγω οποτε συνδεομαι για ταχυδρομειο μεσω gprs χρεωνομαι:confused:

τι εχω χασει ? :X

 

δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορα με αυτό που λέω..το ίδιο πράγμα δεν λέμε ??

 

στο push email δεν εννοώ το pop3 που μπορεί να παίρνει κανεις με send/receive αλλα για activesync με exchange και την τεχνολογία push email που έχει.

Και αυτό μέσο GPRS είναι δεν λέω εγώ το αντίθετο απλά αλλάζει το πως παίρνεις τα mail.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορα με αυτό που λέω..το ίδιο πράγμα δεν λέμε ??

 

στο push email δεν εννοώ το pop3 που μπορεί να παίρνει κανεις με send/receive αλλα για activesync με exchange και την τεχνολογία push email που έχει.

Και αυτό μέσο GPRS είναι δεν λέω εγώ το αντίθετο απλά αλλάζει το πως παίρνεις τα mail.

 

 

:rolleyes:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα.Θα το έχω στα χέρια μου τη Τετάρτη.Ελπίζω να με βοήθεισετε να το αξιοποιήσω γιατί είναι το πρώτο μου PPC και είμαι εντελώς άσχετος.Μην πάνε χαμένα τόσα λεφτά κρίμα είναι. Είμαι σίγουρος πως θα μου περάσετε έστω ένα μέρος από το "Know how" που διαθέτετε. Βασικά νιώθω όπως όταν οδήγησα για πρώτη φορά.Και αγχωμένος και ενθουσιασμένος.:cry: :)
Link to comment
Share on other sites

δεν το εξηγησα καλα μαλλον :)

 

η χρεωση στο κινητο μεσω gprs ειναι ανα kb

 

η vodafone για παραδειγμα χρεωνει 0.01ε/kb σε συνδρομητη με συμβολαιο και με συσκευη ΟΧΙ vodafone live.

 

χρεωνονται με αυτη τη τιμη και τα σταλθεντα αλλα και τα ληφθεντα kb κατα την περιηγηση μας στο ιντερνετ,ληψη emails η msn .:(

 

α και επι τη ευκαιρια :worry:

 

push email......συνεχεια συνδεμενος??εγω οποτε συνδεομαι για ταχυδρομειο μεσω gprs χρεωνομαι:confused:

τι εχω χασει ? :X

 

Η χρέωση σε κάθε εταιρία, αν ΔΕΝ έχεις προπληρωμένο συμβόλαιο όπως π.χ. Cosmote Internet 40, (40 MB δωρεάν με πάγιο), είναι ανά KByte. Αν έχεις κάποιο πακέτο όπως εγώ π.χ. το Cosmote Internet 40, έχεις 40ΜΒ free και τα επιπλέον ανά KByte χρέωση.

 

 

Η τεχνολογία Push Email χρησιμοποιεί την υπάρχουσα σύνδεση του χρήστη, όπως GPRS (ή 3G αν έχει κατάλληλο κινητό) και συνδέει τη συσκευή αδιάκοπα με τον κατάλληλο email server. Αυτός πρέπει να είναι συμβατός (Microsoft Exchange) ή IMAP, όταν και το κινητό σου παραμένει συνδεδεμένο με το ηλεκτρονικό σου ταχυδρομείο (χωρίς πρακτική χρέωση σε KBytes) και τη στιγμή που θα έρθει Email χρησιμοποιεί τη σύνδεση, καταναλώνει Kbytes και στο φέρνει στην οθόνη του κινητου. Η διαφορά του Push Email server με έναν απλό POP3, είναι οτι με τον δεύτερο ΕΣΥ επιλέγεις πότε θα τον ελέγξεις για Email, έτσι αν ελέγξεις τώρα και μετά από ένα λεπτό έρθει Email, ΔΕΝ θα το λάβεις παρά μόνο με τον επόμενο έλεγχό σου, όποτε και αν γίνει. Με την Push email τεχνολογία η συσκευή είναι συνεχώς συνδεδεμένη με τον server και με το που θα έρθει το email στο κατεβάζει αυτόματα στο κινητό χωρίς να το ζητήσεις εσύ, ή να το κάνεις εσύ χειροκίνητα. ;)

 

Αυτά... ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση σε κάθε εταιρία, αν ΔΕΝ έχεις προπληρωμένο συμβόλαιο όπως π.χ. Cosmote Internet 40, (40 MB δωρεάν με πάγιο), είναι ανά KByte. Αν έχεις κάποιο πακέτο όπως εγώ π.χ. το Cosmote Internet 40, έχεις 40ΜΒ free και τα επιπλέον ανά KByte χρέωση.

 

 

Η τεχνολογία Push Email χρησιμοποιεί την υπάρχουσα σύνδεση του χρήστη, όπως GPRS (ή 3G αν έχει κατάλληλο κινητό) και συνδέει τη συσκευή αδιάκοπα με τον κατάλληλο email server. Αυτός πρέπει να είναι συμβατός (Microsoft Exchange) ή IMAP, όταν και το κινητό σου παραμένει συνδεδεμένο με το ηλεκτρονικό σου ταχυδρομείο (χωρίς πρακτική χρέωση σε KBytes) και τη στιγμή που θα έρθει Email χρησιμοποιεί τη σύνδεση, καταναλώνει Kbytes και στο φέρνει στην οθόνη του κινητου. Η διαφορά του Push Email server με έναν απλό POP3, είναι οτι με τον δεύτερο ΕΣΥ επιλέγεις πότε θα τον ελέγξεις για Email, έτσι αν ελέγξεις τώρα και μετά από ένα λεπτό έρθει Email, ΔΕΝ θα το λάβεις παρά μόνο με τον επόμενο έλεγχό σου, όποτε και αν γίνει. Με την Push email τεχνολογία η συσκευή είναι συνεχώς συνδεδεμένη με τον server και με το που θα έρθει το email στο κατεβάζει αυτόματα στο κινητό χωρίς να το ζητήσεις εσύ, ή να το κάνεις εσύ χειροκίνητα. ;)

 

Αυτά... ;)

 

:blink::blink:

μηπως..λεω μηπως ....πρεπει να αλλαξω εταιρεια???και να παω cosmote??

 

και που το βρισκω το λογισμικο για push email??

εχω το HTC TyTN και δεν βρηκα πουθενα αυτη την επιλογη...το qtek s200 αν θυμαμαι καλα το ειχε :O

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink:

μηπως..λεω μηπως ....πρεπει να αλλαξω εταιρεια???και να παω cosmote??

 

και που το βρισκω το λογισμικο για push email??

εχω το HTC TyTN και δεν βρηκα πουθενα αυτη την επιλογη...το qtek s200 αν θυμαμαι καλα το ειχε :O

 

 

Κάθε εταιρία έχει νομίζω τέτοια πακέτα σε GPRS. Όσο για το TyTN τσέκαρε τις ρυθμίσεις ActiveSync και την προσθήκη νέου Server. Εκεί πρέπει να προσθέσεις ότι χρειάζεται. Τις ρυθμίσεις θα τις βρεις από την εταιρία σου, γιατί όπως είπαμε δεν είναι κοινοί email λογαριασμοί οι Push Email.

 

Δε μπορείς π.χ. να βάλεις ρυθμίσεις Gmail, Yahoo, MSN κλπ :p

 

P.S. Από όσο έμαθα παίζει το TyTN να μην έχει υποστήριξη για Push Email, αφού δεν έχει την AKU ROM που έχουν τα S200, 9100, 9000... Τσέκαρέ το.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μεσα στην εβδομαδα θα το χτυπησω και εγω.το ειδα σημερα στο πλαισιο και μου αρεσε αρκετα και η camera πολυ καλη και το μεγεθοs.οσοι το εχετε σαs παρουσιασε κανενα προβλημα??:rolleyes:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μεσα στην εβδομαδα θα το χτυπησω και εγω.το ειδα σημερα στο πλαισιο και μου αρεσε αρκετα και η camera πολυ καλη και το μεγεθοs.οσοι το εχετε σαs παρουσιασε κανενα προβλημα??:rolleyes:

 

αντε να το παρεις για να δεις την διαφορα ενος κλειστου και ενος ανοιχτου λειτουργικου...ειχες κολλησει με τα vodalive...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Κάθε εταιρία έχει νομίζω τέτοια πακέτα σε GPRS. Όσο για το TyTN τσέκαρε τις ρυθμίσεις ActiveSync και την προσθήκη νέου Server. Εκεί πρέπει να προσθέσεις ότι χρειάζεται. Τις ρυθμίσεις θα τις βρεις από την εταιρία σου, γιατί όπως είπαμε δεν είναι κοινοί email λογαριασμοί οι Push Email.

 

Δε μπορείς π.χ. να βάλεις ρυθμίσεις Gmail, Yahoo, MSN κλπ :p

 

P.S. Από όσο έμαθα παίζει το TyTN να μην έχει υποστήριξη για Push Email, αφού δεν έχει την AKU ROM που έχουν τα S200, 9100, 9000... Τσέκαρέ το.

ρωτησα τελικα στην βονταφον και μου ειπαν τι χρειαζεται...23,80ε το μηνα παγιο (εκτος φυσικα του τηλεφωνου) και εχω 10μβ.........δωρεαν!!!!(23,80

τον μηνα και δωρεαν....μαλλον δεν πανε μαζι ε??) και μετα αν τα υπερβω χρεωση ανα κβ....:mad:

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες mythozz :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. Κινητη τηλεφωνια στην Αμερικη δεν υπηρχε στo extend που ειταν εδω. Και μη ξεχνας οτι στην Αμερικη πληρωνει αυτος που δεχεται την κληση και οχι αυτος που παιρνει. Το αλλο ειναι οτι δεν υπαρχουν dedicated cellular codes αλλα χρησιμοποιουν τα area codes. Αντι να ειχαμε πχ 69χχχχχχχ να ειχαμε 210χχχχχ στα κινητα.

 

Δυστυχώς, η πραγματικότητα στην αντίπερα όχθη, θέλει και τα δύο μέρη μιας κλήσης να πληρώνουν, και όχι μόνο αυτός που κάνει την κλήση (το λογικό) ή μόνο αυτός που τη λαμβάνει (το εντελώς παράλογο). Γενικά, οι χρεώσεις κινητής στην Αμερική δεν είναι και τόσο φθηνές όσο πολλοί πιστεύουν. Αυτό που τις κάνει να "μοιάζουν" προσιτές είναι τα προγράμματα δωρεάν χρόνου ομιλίας που έχουν.

 

Π.χ. με τα περισσότερα πρόγραμματα συμβολαίου, χρήστες της AT&T/Cingular που επικοινωνούν με άλλους χρήστες του ίδιου δικτύου δεν πληρώνουν δραχμή (ή για την ακρίβεια δολλάριο)! Επίσης δωρεάν μπορεί να παίρνει κανείς σε όλη την Αμερικανική επικράτεια τα βράδυα (21:00 με 06:00) και τα Σαββατοκύριακα. Ενδεικτικά, ένα πρόγραμμα με τα παραπάνω + 900 λεπτά δωρεάν χρόνου ομιλίας ανέρχεται στα $60/μήνα χωρίς ΦΠΑ.

 

Τα SMS εξακολουθούν να είναι ασύμφορα, κυρίως επειδή πληρώνει τόσο ο αποστολέας όσο και ο παραλήπτης. Ο μέσος Αμερικανός σπανίως να στείλει μήνυμα.

 

Όσο για τις καρτοκινητές συνδέσεις, προτιμώ της Ελλάδας. Αυτή τη στιμγή έχω καρτοκινητό του οποίου οι όροι χρήσης είναι οι εξής: Πληρώνω $1 τη μέρα εφόσον χρησιμοποιήσω το κινητό μου, έστω αν δεχθώ (και απαντήσω) κλήση ή μήνυμα! Εφόσον μιλήσω με κάποιον της ίδιας εταιρίας δεν πληρώνω (πέραν του $1), διαφορετικά χρεώνομαι $0.10 το λεπτό. Ακόμα και αν κάποιος αφήσει μήνυμα στον τηλρφωνητή μου, το $1 τη μέρα το χάνω!!!

 

Όσο για GPRS: το πάγιο για 10ΜΒ το μήνα ανέρχεται στα $25 επιπλέον!

 

Το ηθικό δίδαγμα πιστεύω είναι πως κάθε εταιρία ανά τον κόσμο έχει τα χούγια της. Εξαρτάται τη χρήση κάνεις, και απ'ότι φαίνεται, οι Αμερικάνοι αρέσκονται στο να μιλάνε περισσότερο και να στέλνουν μηνύματα / δεδομένα λιγότερο. Ως εκ τούτου, αν και λείπω το τελευταίο διάστημα από την Ελλάδα, δεν πιστεύω οι χρεώσεις κινητής στη χώρα μας να είναι παράλογα ακριβές - απλά η... νοοτροπία αλλάζει ;)

ernani
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ...

 

παιδια μεσα στην εβδομαδα θα το χτυπησω και εγω.το ειδα σημερα στο πλαισιο και μου αρεσε αρκετα και η camera πολυ καλη και το μεγεθοs.οσοι το εχετε σαs παρουσιασε κανενα προβλημα??:rolleyes:

 

Φίλε Άρη, το TyTN είναι εξαιρετικό εργαλείο, αλλά βρήκες κι εσύ πράγματα να σε εντυπωσιάσουν, βρε παιδί μου! :)

Το μέγεθος είναι πράγματι ό,τι πρέπει -η κάμερα, όμως, είναι κάπως της πλάκας, ειδικά σε δύσκολες φωτιστικές συνθήκες.

 

Κι όσο για προβλήματα, θα πω μόνο ότι χθες παρέλαβα από την Ace Hellas τη συσκευή αντικατάστασης της αρχικής μου, που είχα αγοράσει από Expansys, εξαιτίας των διαφόρων προβλημάτων -κυρίως με την οθόνη, που, όποτε της ερχόταν, έχανε το alignment. Πρόσθεσε σ' αυτό κι ένα προβληματάκι με τη γραφίδα, που χάλασε το σύστημα συγκράτησής της μέσα στις δύο πρώτες εβδομάδες και καταλαβαίνεις...

 

Πάντως, και παρά τις αντιξοότητες των πρώτων παρτίδων συσκευών, συνεχίζω να μη μετανιώνω καθόλου για την επιλογή μου -το TyTN είναι ο καλύτερος συμβιβασμός, αυτή την εποχή, για όποιον επιθυμεί να τα έχει λίγο - πολύ όλα, σε μία και μόνο συσκευή... :)

iPhone 3Gs 32
Link to comment
Share on other sites

 

P.S. Από όσο έμαθα παίζει το TyTN να μην έχει υποστήριξη για Push Email, αφού δεν έχει την AKU ROM που έχουν τα S200, 9100, 9000... Τσέκαρέ το.

τι ειναι αυτα που λες τωρα δεν υπαρχει καμια περιπτωση!!!!

 

Η τεχνολογία Push Email χρησιμοποιεί την υπάρχουσα σύνδεση του χρήστη, όπως GPRS (ή 3G αν έχει κατάλληλο κινητό) και συνδέει τη συσκευή αδιάκοπα με τον κατάλληλο email server. Αυτός πρέπει να είναι συμβατός (Microsoft Exchange) ή IMAP,

 

ειναι μονο για exchange active sync και οχι ΙΜΑP

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η πραγματικότητα στην αντίπερα όχθη, θέλει και τα δύο μέρη μιας κλήσης να πληρώνουν, και όχι μόνο αυτός που κάνει την κλήση (το λογικό) ή μόνο αυτός που τη λαμβάνει (το εντελώς παράλογο). Γενικά, οι χρεώσεις κινητής στην Αμερική δεν είναι και τόσο φθηνές όσο πολλοί πιστεύουν. Αυτό που τις κάνει να "μοιάζουν" προσιτές είναι τα προγράμματα δωρεάν χρόνου ομιλίας που έχουν.

 

Π.χ. με τα περισσότερα πρόγραμματα συμβολαίου, χρήστες της AT&T/Cingular που επικοινωνούν με άλλους χρήστες του ίδιου δικτύου δεν πληρώνουν δραχμή (ή για την ακρίβεια δολλάριο)! Επίσης δωρεάν μπορεί να παίρνει κανείς σε όλη την Αμερικανική επικράτεια τα βράδυα (21:00 με 06:00) και τα Σαββατοκύριακα. Ενδεικτικά, ένα πρόγραμμα με τα παραπάνω + 900 λεπτά δωρεάν χρόνου ομιλίας ανέρχεται στα $60/μήνα χωρίς ΦΠΑ.

 

Τα SMS εξακολουθούν να είναι ασύμφορα, κυρίως επειδή πληρώνει τόσο ο αποστολέας όσο και ο παραλήπτης. Ο μέσος Αμερικανός σπανίως να στείλει μήνυμα.

 

Όσο για τις καρτοκινητές συνδέσεις, προτιμώ της Ελλάδας. Αυτή τη στιμγή έχω καρτοκινητό του οποίου οι όροι χρήσης είναι οι εξής: Πληρώνω $1 τη μέρα εφόσον χρησιμοποιήσω το κινητό μου, έστω αν δεχθώ (και απαντήσω) κλήση ή μήνυμα! Εφόσον μιλήσω με κάποιον της ίδιας εταιρίας δεν πληρώνω (πέραν του $1), διαφορετικά χρεώνομαι $0.10 το λεπτό. Ακόμα και αν κάποιος αφήσει μήνυμα στον τηλρφωνητή μου, το $1 τη μέρα το χάνω!!!

για αυτο και στην Αμερικη παιζει παρα μα παρα πολυ οι beepers και τα βλεπεις και λες μα καλα γιατι να τον παρει στον beeper και οχι στο κινητο κατευθειαν ?

στο θεμα της κινητης η Αμερικη δεν εχει καμια σχεση με την Ευρωπη, εχουν διαφορετικη φιλοσοφια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ...

 

 

 

Φίλε Άρη, το TyTN είναι εξαιρετικό εργαλείο, αλλά βρήκες κι εσύ πράγματα να σε εντυπωσιάσουν, βρε παιδί μου! :)

Το μέγεθος είναι πράγματι ό,τι πρέπει -η κάμερα, όμως, είναι κάπως της πλάκας, ειδικά σε δύσκολες φωτιστικές συνθήκες.

 

Κι όσο για προβλήματα, θα πω μόνο ότι χθες παρέλαβα από την Ace Hellas τη συσκευή αντικατάστασης της αρχικής μου, που είχα αγοράσει από Expansys, εξαιτίας των διαφόρων προβλημάτων -κυρίως με την οθόνη, που, όποτε της ερχόταν, έχανε το alignment. Πρόσθεσε σ' αυτό κι ένα προβληματάκι με τη γραφίδα, που χάλασε το σύστημα συγκράτησής της μέσα στις δύο πρώτες εβδομάδες και καταλαβαίνεις...

 

Πάντως, και παρά τις αντιξοότητες των πρώτων παρτίδων συσκευών, συνεχίζω να μη μετανιώνω καθόλου για την επιλογή μου -το TyTN είναι ο καλύτερος συμβιβασμός, αυτή την εποχή, για όποιον επιθυμεί να τα έχει λίγο - πολύ όλα, σε μία και μόνο συσκευή... :)

 

με εντυπωσιασε με την λογικη οτι δεν μπορουσα να το τσεκαρω πολυ,γιατι περιμεναν και αλλοι να το δουνε και προλαβα να δω μονο 2 πραγματα.τωρα οκ ε??ελπιζω να μην εχω και εγω παρομοια προβληματα.:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η πραγματικότητα στην αντίπερα όχθη, θέλει και τα δύο μέρη μιας κλήσης να πληρώνουν, και όχι μόνο αυτός που κάνει την κλήση (το λογικό) ή μόνο αυτός που τη λαμβάνει (το εντελώς παράλογο). Γενικά, οι χρεώσεις κινητής στην Αμερική δεν είναι και τόσο φθηνές όσο πολλοί πιστεύουν. Αυτό που τις κάνει να "μοιάζουν" προσιτές είναι τα προγράμματα δωρεάν χρόνου ομιλίας που έχουν.

 

Π.χ. με τα περισσότερα πρόγραμματα συμβολαίου, χρήστες της AT&T/Cingular που επικοινωνούν με άλλους χρήστες του ίδιου δικτύου δεν πληρώνουν δραχμή (ή για την ακρίβεια δολλάριο)! Επίσης δωρεάν μπορεί να παίρνει κανείς σε όλη την Αμερικανική επικράτεια τα βράδυα (21:00 με 06:00) και τα Σαββατοκύριακα. Ενδεικτικά, ένα πρόγραμμα με τα παραπάνω + 900 λεπτά δωρεάν χρόνου ομιλίας ανέρχεται στα $60/μήνα χωρίς ΦΠΑ.

 

Τα SMS εξακολουθούν να είναι ασύμφορα, κυρίως επειδή πληρώνει τόσο ο αποστολέας όσο και ο παραλήπτης. Ο μέσος Αμερικανός σπανίως να στείλει μήνυμα.

 

Όσο για τις καρτοκινητές συνδέσεις, προτιμώ της Ελλάδας. Αυτή τη στιμγή έχω καρτοκινητό του οποίου οι όροι χρήσης είναι οι εξής: Πληρώνω $1 τη μέρα εφόσον χρησιμοποιήσω το κινητό μου, έστω αν δεχθώ (και απαντήσω) κλήση ή μήνυμα! Εφόσον μιλήσω με κάποιον της ίδιας εταιρίας δεν πληρώνω (πέραν του $1), διαφορετικά χρεώνομαι $0.10 το λεπτό. Ακόμα και αν κάποιος αφήσει μήνυμα στον τηλρφωνητή μου, το $1 τη μέρα το χάνω!!!

 

Όσο για GPRS: το πάγιο για 10ΜΒ το μήνα ανέρχεται στα $25 επιπλέον!

 

Το ηθικό δίδαγμα πιστεύω είναι πως κάθε εταιρία ανά τον κόσμο έχει τα χούγια της. Εξαρτάται τη χρήση κάνεις, και απ'ότι φαίνεται, οι Αμερικάνοι αρέσκονται στο να μιλάνε περισσότερο και να στέλνουν μηνύματα / δεδομένα λιγότερο. Ως εκ τούτου, αν και λείπω το τελευταίο διάστημα από την Ελλάδα, δεν πιστεύω οι χρεώσεις κινητής στη χώρα μας να είναι παράλογα ακριβές - απλά η... νοοτροπία αλλάζει ;)

 

Μεχρι το 2002 που εφυγα, ουτε δωρεαν χρονος ομιλιας υπηρχε, ουτε sms μπορουσες να στειλεις. Τωρα κατι εχουν αλλαξει και εκει. :lol: Στη Verizon παντως που ειχα, πληρωνα εγω ολες τις κλησεις αν ημουνα στο LA που ειχα το συμβολαιο, και εκτος County πληρωναμε και οι δυο. Ασχετο αλλα σε πιο State eisai?

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει, πάλι μπερδεύτηκα! :confused:

Σωτήρη,υπάρχει κι έκδοση του tytn χωρίς πληκτρολόγιο ή αναφέρεσαι σε συσκευή άλλης εταιρίας; Ρωτάω γιατί αν υπάρχει έκδοση χωρίς πληκτρολόγιο θα πάω αύριο πρωι-πρωι να το πάρω!

 

Άργησα λίγο να απαντήσω φίλε μου αλλά δουλειές...

 

Λοιπόν, μερικές σελίδες πιο πίσω (σόρυ που δεν έψαξα αλλά τρέχω όλη μέρα) θα βρεις ένα ποστ όπου κάποιος ρωτάει για νέο μοντέλο HTC. Δίνει και λίνκ όπου φαίνεται ότι ετοιμάζεται το ίδιο ακριβώς μοντέλο με τον τιτάνα αλλά χωρίς πληκτρολόγιο.

 

Μια ερώτηση γενικού περιεχομένου για όλα τα παιδιά του φόρουμ.

Είναι τόσο αργό στις κλήσεις επειδή είναι ππσ - δηλαδή άλλης τεχνοτροπίας - από τα σμαρτφόουνς ή εγώ έχω πρόβλημα;

 

τερματίζω κλήση και κλείνει μετά από 2 - 3 δευτρερόλεπτα!

Προσπαθώ να περάσω γρήγορα από μια ενεργή κλήση που μόλις τερματίζεται σε μια που είναι σε αναμονή και ..."φέξε μου και γλύστρησα!"

Στα εικονικά πλήκτρα, πιέζεις πρώτα το ένα νούμερο να ακουστεί και το μπιπ και αφού χορτάσεις μπιπ, μπορείς να πιέσεις και το επόμενο!

Άνοιγμα - κλείσιμο τηλεφώνου αργό μέχρι αγανακτήσεως! Προχθές μάλιστα νόμιζα ότι κόλλησε και πήγα να του κάνω σοφτ ρισέτ!

Συμβαίνει σε όλους;

:blink:

Και ναι, πρόσεξα να μην έχω πολλά προγράμματα να τρέχουν "από πίσω", για την ακρίβεια μάλιστα τα έκλεινα όλα και το τηλέφωνο (σε λειτουργία ως τηλέφωνο) εξακολουθούσε και σερνόταν...

 

Σοφτ ρισέτ χρειάστηκε και κάποια στιγμή που το πληκτρολόγιο (χαρντγουέαρ) δεν άλλαζε σε ελληνικά... Βρε τίποτα λέμε... Μετά το σοφτ επανήλθε βέβαια... :happy:

 

Να σημειώσω επίσης ότι το τηλέφωνο αργεί να ανταποκριθεί και σε κουμπιά χαρντγουέαρ. Τελειώνεις την κλήση και πατάς το κόκκινο τηλεφωνάκι κι αυτό μετράει μερικά ακόμη δεύτερα μέχρι να κλείσει επιτέλους τη ρημάδα τη γραμμή... :(

 

Μερικές φορές, αργεί τόσο που φοβάμαι να πω οτιδήποτε (ξέρεις παίρνει το αφεντικό και μόλις το κλείνεις τον στέλνεις στο διάολο) μη τυχόν και ακούει ακόμη!!! :lol:

 

Κάνω κάτι λάθος το στραβάδι;

 

Υ.Γ. Ρε παιδιά έλεος! Με την ηχώ στο μπλέ δόντι (για όσους με ακούν) υπάρχει λύση ή φταίει το ακουστικό που είναι παλιό ΝΟΚΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορεί να αλλάξει το background στο Phone? Αλλάζω themes, αλλάζει το background στην today screen αλλά αυτό το πράσινο background στο phone δε λέει να αλλάξει. Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορεί να αλλάξει το background στο Phone? Αλλάζω themes, αλλάζει το background στην today screen αλλά αυτό το πράσινο background στο phone δε λέει να αλλάξει. Καμιά ιδέα?

 

Βρέθηκε λύση. Για όσουν ενδιαφέρονται: http://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=59729&highlight=

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε λύση. Για όσουν ενδιαφέρονται: http://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=59729&highlight=

 

Μάλον: http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=Hermes_Dialers καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...