Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2200 το αναδιπλωμενο της one plus πρώτο μαγαζί στο σκρουτζ..  Καλά θα πάει αυτό.... 

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! 

Ερώτηση σε κατόχους fold 5 που ήρθαν από 4. Τελικά τι διαφορά σε αυτονομία είδατε; είναι στο 15-20% ή λιγότερο; 

Η σαμμυ έπρεπε να δώσει μικρο bump στη χωρητικότητα, το να πασχίζουν να κρατήσουν το πάχος σε χαμηλά επίπεδα για σκοπούς μάρκετινγκ είναι προς τη λάθος κατεύθυνση... 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερώτηση σχετικά με τις θήκες γιατί βλέπω οι περισσότερες εκτός των book style,  δεν έχουν προστασία από έξω στον μεντεσέδε, ακόμα και η original της samsung.  Πιστεύετε ότι είναι ανθεκτικό το σημείο αυτό για light πεσίματα; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, pchrono said:

Μια ερώτηση σχετικά με τις θήκες γιατί βλέπω οι περισσότερες εκτός των book style,  δεν έχουν προστασία από έξω στον μεντεσέδε, ακόμα και η original της samsung.  Πιστεύετε ότι είναι ανθεκτικό το σημείο αυτό για light πεσίματα; 

Τόσο βαρύ που είναι το fold, δεν υπάρχουν light πεσίματα.. Πάντως μέσα στο αμαξι μου έπεσε 2 φορες καθώς το άφηνα σε μαγνητική βαση, και ξεκόλλησε ο μαγνήτης 2 φορες. Εχω τη θήκη aramid carbon που εχω δείξει παραπάνω. Μισό χιλιοστο πάχος, σαν skin ειναι. Δεν έπαθε απολύτως τίποτα. Αλλα το αμαξι γενικά είναι ελαστικό το πάτωμα. Αν και τη μια φορά έπεσε σε σκληρό πλαστικό αλλα απόσταση 40 πόντους. Αμα πέσει σε κανα τσιμέντο όμως απο 1 μέτρο θα κανει λακκούβα ειδικά στο μεντεσε που δεν προστατεύεται. Απ την άλλη μιλάμε για ενα κινητο με παχος και βάρος σχεδόν χ 2 σε σχέση με νορμάλ κινητα. Προσωπικά στη χρήση δε με. Ενοχλεί καθόλου αυτό, αλλα αμα του βάλεις και θηκη χοντρή, ποσο μαλλον θήκη να προστατεύει και το μεντεσε, τότε γίνεται τέρας και εντελώς άβολο στη χρήση. Προσωπικά θα πήγαινα σε νορμάλ κινητό αν ειναι.. Το συγκεκριμένο κινητο το παίρνεις οπως είναι, και επειδή είναι χοντρό ηδη του βαζεις και μια λεπτή θήκη, αναλαμβάνοντας το Ρίσκου αν πέσει, ή πας σε νορμάλ κινητό.. Να έχεις ενα τέρας που δε θα το χαίρεσαι δεν έχει νόημα. Φυσικά αλλοι έχουν αλλη γνώμη, σεβαστό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα,

ποσο αξιοπιστο σας εχει βγει απο θεμα βλαβων? για το fold 4 διαβαζω ολο αναφορες για χαλασμενες οθονες τις οποιες μαλιστα δε καλυπτει το σερβις..τοσο χαμηλα που εχει πεσει η τιμη του 5 ψηνομαι..αλλα ειμαι επιφυλακτικος αν σε ενα χρονο απο τωρα απλα θα ειναι paperweight..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, duende said:

Καλημερα,

ποσο αξιοπιστο σας εχει βγει απο θεμα βλαβων? για το fold 4 διαβαζω ολο αναφορες για χαλασμενες οθονες τις οποιες μαλιστα δε καλυπτει το σερβις..τοσο χαμηλα που εχει πεσει η τιμη του 5 ψηνομαι..αλλα ειμαι επιφυλακτικος αν σε ενα χρονο απο τωρα απλα θα ειναι paperweight..

Περιμένεις να σου πουνε εδω ποσο αξιόπιστο έχει βγει, οταν κυκλοφορεί κανα 6μηνο? Διαβάζεις για προβλήματα στα προηγούμενα fold γιατι εχουν πχ 1.5-2 χρόνια χρησης. Ξανα ρωτα σε 1 χρόνο απο τωρα..

🙂

Στους μηνες που το έχω είναι απροβληματιστο, αλλα θα ηταν περίεργο να συνέβαινε κατι διαφορετικό. Δεν ειχα το 4, αλλά επειδή εχω χρησιμοποιησει και τα 2, η ποιότητα κατασκευής του 5 ειναι σίγουρα καλύτερη του 4. Απ την αλλη ,αν ηταν να στοιχηματίσω, θα έλεγα οτι δύσκολα θα βγάλει πανω απ τη 2ετια. Αν σε καλύπτει αυτη η διάρκεια προχώρα.  Μακαρι βέβαια να κανω λαθος και να βγάλει χρόνια.  Πάντως το έχω κατα ευχαριστηθεί. Απίστευτο τηλέφωνο για μια συγκεκριμένη κατηγορία που θελει την μεγάλη οθονη, με μεγάλα περιθώρια βελτίωσης βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 3ο fold (3,4 και πλέον στο 5) κι έχω να καταθέσω τα εξής :

1) Δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε με οθόνη, ούτε ζελατίνα στη μέσα οθόνη, τίποτα απολύτως. Βράχος αξιοπιστίας 

2) τα fold είναι ο λόγος που σταμάτησα να αλλάζω κινητά κάθε 15 ημέρες. Πλέον μια αλλαγή το χρόνο (και το 5 περιττό ήταν, περισσότερο εθιμοτυπικα το άλλαξα το 4αρι) 

3) Πιάνοντας συμβατικά slab phones δε μπορώ να κρατήσω πάνω από 2 λεπτά. Φαντάζουν απολύτως βαρετά. 

4) Κάνοντας χρήση της γραφίδας, με τα fold κατάργησα τα tablets. Με τα note, s21 ultra που είχα πάντα έψαχνα και μια μεγαλύτερη οθόνη για χρήση 

Συμπέρασματικα οποίος θέλει μεγάλη οθόνη προχωράει. Απλά be careful. Αν μείνετε λίγο καιρό δεν υπάρχει πισωγύρισμα σε συμβατικό τηλέφωνο.... 

 ΥΓ ελπίζω να μην κάνει καμία πατάτα η Σάμμυ και στο 6 δωσει τις ξεθωριασμενες οθονες που δίνει με το s23 ultra και -ακόμα χειρότερα φέτος- με το s24 ultra. Θέλουμε τον ίδιο τέλειο κορεσμό στη χρωματικη παλετα που βλέπουμε στα fold 4 και 5.

Samsung ακούς???

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δείτε ποιότητα καμερσςας fold 5 δίπλα σε S24 Ultra....

 

https://www.youtube.com/watch?v=s96pXhBkAb0

Και speedtest (!)

https://www.youtube.com/watch?v=1hIVuc2WDO0

 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, v@gelis said:

Δείτε ποιότητα καμερσςας fold 5 δίπλα σε S24 Ultra....

 

https://www.youtube.com/watch?v=s96pXhBkAb0

 

Γιατί τόσο παρόμοια ποιότητα? Σε ορισμένες φωτο φαίνεται καλύτερα στο fold 5.

Ίσως δεν είναι έτοιμο το s24 ultra. Με μερικά update μπορεί να φτιάξει και αλλο. Αν και προσωπικά δε βλέπω μεγάλες διαφορές τελευταία στις καμερες. Τωρα αμα δεις συγκριτικό στις 65 ίντσες ίσως υπάρχει διαφορά.. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κλείσει η ψαλίδα 

Εδώ πχ αν δεις το βίντεο με το speed comparison θα δεις ισάξια απόδοση επίσης και το fold 5 να είναι και ταχύτερο σε κάποια apps...

Link to comment
Share on other sites

Για τους fans του note taking, ενα video, που πρέπει να δουν οπωσδηποτε:

 

How to Take Notes on Samsung Galaxy Z Fold 5 with S Pen - 20 Powerful features for Samsung Notes (youtube.com)

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το 5αρι με άφησε απόλυτα ευχαριστημένο

Τόσο που βρήκα και αγόρασα την έκδοση 1ΤΒ  και δίνω το 512 μου... 

Μπαταρία περίπου 20% πάνω από το 4. Ο gen2 κάνει την απόλυτη διαχείριση... 

Άνοιγμα καλύτερο, smooth, και απόλυτα 180ο, δίνοντας την εντύπωση πως θα έχει καλύτερη συμπεριφορά στο χρόνο 

Αυτό που δεν περίμενα είναι το απόλυτο smoothness του gen2

Η συσκευή είναι βούτυρο - κανένα απολύτως χάσιμο frame που έβλεπα κάθε τόσο στο 4 (που και πάλι ήταν minimal, αλλά εδώ ανύπαρκτο) . 

Τέλος η θήκη με το spen είναι λεπτή και με καλή υφή, μέχρι να δούμε στο 6 ενσωματωμένο το spen είναι καλός συμβιβασμός χωρίς να εκτοξεύει το πάχος. 

Ένα πράγμα που δε μου αρέσει είναι ότι το ακουστικό κατά τη διάρκεια των κλήσεων είναι ξεκάθαρα υποδεέστερο από το 4. Σε high pitched voices, και με ένταση στο 90% δυσκολεύεται 

 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα. Επειδή στο σπίτι το σήμα της εταιρείας είναι άθλιο, ούτε μια γραμμή δουλεύω το WiFi calling για να μην χανω κλήσεις. Το θέμα είναι όμως ότι ενώ το έχω μόνιμα ενεργοποιημενο μερικές φορές δεν λειτουργεί με αποτελεσμα να μην μπορώ να δεχτώ κλήσεις. Αυτό είναι πρόβλημα της συσκευής που δεν λειτουργεί το WiFi calling  η του ρουτερ; 

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο πρόβλημα είχα στο παρελθόν επανηλημενα με διάφορες συσκευές. Ειχα κόσμοτε, αλλα ξέρω και άλλους σε αλλες εταιρείες με τα ιδια. Γι αυτο το λόγο πάντα απενεργοποιω τις κλήσεις μεσω wifi. Στην Ελλάδα απλα.δεν είναι 100% αξιόπιστες. Δε φταιει το fold. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2024 at 7:58 ΜΜ, Strofigkas said:

Έχω το εξής πρόβλημα. Επειδή στο σπίτι το σήμα της εταιρείας είναι άθλιο, ούτε μια γραμμή δουλεύω το WiFi calling για να μην χανω κλήσεις. Το θέμα είναι όμως ότι ενώ το έχω μόνιμα ενεργοποιημενο μερικές φορές δεν λειτουργεί με αποτελεσμα να μην μπορώ να δεχτώ κλήσεις. Αυτό είναι πρόβλημα της συσκευής που δεν λειτουργεί το WiFi calling  η του ρουτερ; 

Έβαλες το wifi calling: πάντα σε WiFi; έχει δύο επιλογές 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, pchrono said:

Έβαλες το wifi calling: πάντα σε WiFi; έχει δύο επιλογές 

Ναι

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
21 minutes ago, sosimple2 said:

Και εγω τωρα τη βαζω. Έχει τίποτα χρήσιμο? 

Δεν το πολυεψαξα αλλά νομίζω πολύς ντόρος για το τιποτα, άσε που ξενέρωσα γιατι δεν βρίσκω τις χειρονομίες στο κάτω μέρος της οθόνης αντί της γραμμής πλοήγησης. Χρησιμοποιούσα δεξια για πίσω, κέντρο για αρχική οθόνη και αριστερά για πρόσφατα και τώρα βρίσκω μόνο για αρχική οθόνη από οποίο σημείο της κάτω οθόνης και αν κάνεις την χειρονομια

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Strofigkas said:

Δεν το πολυεψαξα αλλά νομίζω πολύς ντόρος για το τιποτα, άσε που ξενέρωσα γιατι δεν βρίσκω τις χειρονομίες στο κάτω μέρος της οθόνης αντί της γραμμής πλοήγησης. Χρησιμοποιούσα δεξια για πίσω, κέντρο για αρχική οθόνη και αριστερά για πρόσφατα και τώρα βρίσκω μόνο για αρχική οθόνη από οποίο σημείο της κάτω οθόνης και αν κάνεις την χειρονομια

Αυτο ακριβώς θα ρώταγα τώρα.. Επειδή διαβαζα και το thread για το s24 ultra που είχε 6.1 εδω και καιρο νομίζω γίνεται να ξανά εμφανιστούν με το goodlock. Αλλά δε θυμάμαι πως. Αμα το βρω θα γραψω. 

Το μόνο που βρήκα για την ώρα είναι μεσω goodlock, navstar, εχει εξτρα επιλογές για τις χειρονομίες. Τουλάχιστον μπορείς να κανεις μικρότερη την ενδειξη. 

Ολο χαζομάρες αυτη η σαμσουνγκ. Τι τούς πείραζε όπως ήταν? Προσωπικά είχα την επιλογή genstures που έχεις 3 σημεία να σύρεις. Τώρα βλέπω το κατάργησε εντελώς αυτο εκτός και δεν το βλέπω εγώ. Το ιδιο που περιγράφεις και εσυ νομίζω.. 

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, sosimple2 said:

Αυτο ακριβώς θα ρώταγα τώρα.. Επειδή διαβαζα και το thread για το s24 ultra που είχε 6.1 εδω και καιρο νομίζω γίνεται να ξανά εμφανιστούν με το goodlock. Αλλά δε θυμάμαι πως. Αμα το βρω θα γραψω. 

Το μόνο που βρήκα για την ώρα είναι μεσω goodlock, navstar, εχει εξτρα επιλογές για τις χειρονομίες. Τουλάχιστον μπορείς να κανεις μικρότερη την ενδειξη. 

Ολο χαζομάρες αυτη η σαμσουνγκ. Τι τούς πείραζε όπως ήταν? Προσωπικά είχα την επιλογή genstures που έχεις 3 σημεία να σύρεις. Τώρα βλέπω το κατάργησε εντελώς αυτο εκτός και δεν το βλέπω εγώ. Το ιδιο που περιγράφεις και εσυ νομίζω.. 

Το κατάργησε ναι. Και εμένα με βόλευε πολύ. Τώρα από οποίο σημείο της κάτω οθόνης και να σύρεις προς τα πάνω πάει στην αρχική. Και έχει και την γραμμή να φαίνεται μόνιμα 🤨

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εβγαλα ακρη πως επαναφέρουμε τις 3 επιλογές χειρονομίων. 

Εγκατάθηστας goodlock, απο εκει εγκαθίστας navstar. Δεν φτάνει αυτο ομως, θελει update με το τελευταίο navstar που δεν το κατεβάζει από εκεί. Πας εδω και το κατεβάζεις :

https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/samsung-navstar/samsung-navstar-6-1-05-40-release/samsung-navstar-6-1-05-40-android-apk-download/download/?key=6b8ada012697ac120c4bc5bddd357b5aec960123

Μολις το βάλεις θα δεις μια νεα επιλογή στο navstar, enable extra gestures. Το κάνεις enable και αν πας τώρα στις ρυθμίσεις του κινητού θα βρεις την επιλογή που πριν δεν υπήρχε. Και μπορείς να κανεις να μη φαίνεται καν η υπόδειξη του gesture. Όπως ηταν πριν δηλαδή. 

Και όποιος θέλει οταν παει στις ρυθμίσεις μπαταρίας να έχει επιλογή να σου λεει ποσες ωρες οθονης εχεις απο την τελευταία φόρτιση και όχι μόνο ημερισιως βάζει αυτο :

https://twitter.com/KumarRenjerla/status/1772982327863390542?s=19

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, sosimple2 said:

Λοιπόν εβγαλα ακρη πως επαναφέρουμε τις 3 επιλογές χειρονομίων. 

Εγκατάθηστας goodlock, απο εκει εγκαθίστας navstar. Δεν φτάνει αυτο ομως, θελει update με το τελευταίο navstar που δεν το κατεβάζει από εκεί. Πας εδω και το κατεβάζεις :

https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/samsung-navstar/samsung-navstar-6-1-05-40-release/samsung-navstar-6-1-05-40-android-apk-download/download/?key=6b8ada012697ac120c4bc5bddd357b5aec960123

Μολις το βάλεις θα δεις μια νεα επιλογή στο navstar, enable extra gestures. Το κάνεις enable και αν πας τώρα στις ρυθμίσεις του κινητού θα βρεις την επιλογή που πριν δεν υπήρχε. Και μπορείς να κανεις να μη φαίνεται καν η υπόδειξη του gesture. Όπως ηταν πριν δηλαδή. 

 

Μπράβο φίλε...είσαι εξαιρετικός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...