Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε ξέρω που βλέπεις τις τιμές και βγάζεις συμπέρασμα, πάντως στο σκρουτζ, η εξέλιξη τιμής ένα μήνα μετά την κυκλοφορία των συσκευών, το 5 είναι ελάχιστα πιο πάνω. Τώρα αν βρήκες ένα μαγαζί τρύπα, που έχει κόψει τιμολόγιο 3 φορές την ίδια συσκευή και σου δώσει απόδειξη από 2η και 3η ταμειακή, εκεί πάω πάσο.

Δεν είναι συσκευή που θα κάνει πωλήσεις σαν τρελή. Το fold μου θυμίζει την εποχή που βγήκε το Note 1. Όλοι κορόιδευαν, έκραζαν και έλεγαν ότι θα πατωσει τόσο μεγάλη συσκευή . Fast forward 10 χρόνια μετά τα phablets είναι εδώ.

Καλώς ή κακώς τα fold είναι το μέλλον. Όλοι κράζουν την Samsung ενώ όλοι περιμένουν να λύσουν τα προβλήματα ώστε να βγάλουν και οι ίδιοι Fold(call me apple).

Εν τέλει, μέχρι να σκεφτεί ο λογικός, ο τρελός πέρασε το ποτάμι. Πλέον δε μπορώ να αλλάξω συσκευή, όπως και το 90% όσων έχουν fold πάνω από 3 μέρες χρήσης...

Sent from my SM-F946B using Tapatalk

Πολύ σωστός εγώ θυμάμαι ότι εποχή fold 2 είχα βρει ένα τρυποσκρουτζομαγαζο να το πάρω τοτε στα 1000 ευρώ και του ζητάω τιμολόγιο και να επιμένει καλύτερα απόδειξη θα σου κάνω καλύτερη τιμή και άλλα τέτοια τεσπα μετά μου ζητούσε έγγραφα για το τιμολόγιο και ότι θα καθυστερήσει έτσι η αγορα του οπότε προχώρησα με απόδειξη που όντως μου έκανε μια καλύτερη τιμή... το πήρα και έφυγα.. μετά από κάνα 7 μηνο ήθελα να το πουλήσω δείχνω την απόδειξη στον άνθρωπο που το ήθελε και μου λέει ότι αυτό είναι προσφορά και δεν είναι απόδειξη λιανικής.. ντράπηκα τόσο πολύ ... ο άνθρωπος αυτός ήξερε τι λαμογιο ήταν αυτός που είχε αυτή την τρύπα ευτυχώς και μου είπε ότι τον τρέξανε αρκετοί σε σημείο να κλείσει το μαγαζί πιο μαγαζί δηλαδή μια αποθήκη ήταν κάπου προς Αργυρούπολη αν θυμάμαι καλά.
Από τότε αγοράζω μόνο από επίσημους μεταπωλητές και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.. αυτή την στιγμή στο σκρουτζ μπορεί να έχει και 500 ευρώ δεν με απασχολεί καθόλου θα το αγοράσω με 1999 από επίσημο.. άρα η τιμή του για εμένα είναι τα 1999 και όχι τα 500 .. θα κοιτάξω εκεί και όχι σύγκριση με τα λαμογια του σκρουτζ.

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

P30 pro
Link to comment
Share on other sites

Στο bestPrice υπάρχει eshop με τις τιμές που λεω. Τωρα είναι καλο, κακο eshop, κάνει "κόλπα", άγνωστο. Πάντως ξέρω πολλούς που πήραν απο εκει χωρίς κανένα πρόβλημα. Βασικά υπήρχε ένα πρόβλημα όντως, καθυστερούσε τις παραγγελίες κάποιες φορές, αλλά στο τέλος δεν είχε πρόβλημα κανείς μέχρι τώρα. Δεν το συζητάμε τα μαγαζιά τα κανονικά είναι η ποιο σίγουρη λυση, άλλα με τέτοιες τιμές να δούμε πόσοι θα αγοράσουν. 

On 16/9/2023 at 12:54 ΠΜ, sosimple2 said:

Εχει βάλει κανείς nova launcher? Δουλεύει το task bar στον nova? Φαντάζομαι δε θα δουλεύει, όπως δε δουλεύει και στο galaxy tab s8 ultra που εχω.. 

Απαντάω στον εαυτό μου, αν τον ενδιαφέρει κανέναν. Δεν εχω το fold, αλλα εχω διαβάζεις στο xda ότι δουλεύει στο fold το συγκεκριμένο κόλπο, και το τεσταρα στο galaxy tab s8 ultra που εχω, και εχει την ίδια Taskbar που έχει και το fold.

Η λύση είναι αυτή, και είναι η μόνη που δουλεύει. Κανα 2 αλλες λύσεις μετά τα update σταμάτησαν να δουλεύουν. Ισχύει για ολα τα fold. 

Install Good lock and nav star. at the bottom of nav star, turn on "show task stack". It'll only show recently used apps, but the task bar will show consistently.

Θα έβαζα link του thread στο xda, που έχει και φωτο, αλλά κάθε φορά που πάω να βάλω link εδω, δε με αφήνει να ποσταρω. Δεν ξέρω τι παίζει με το forum.. Αμα διαβάσει κανας moderator ποτέ ας το κοιτάξει. 

Επισης υπάρχει ενας launcher που σε αφήνει να βάλεις διαφορετικα εικονίδια, widget κλπ στη μικρή οθόνη, και διαφορετικα στη μεγάλη. Τον χρησιμοποιώ και αυτον. Αλλα ειναι δύσκολος στην εκμάθηση την 1η φορά, εχει εντελώς διαφορετικη φιλοσοφία. Αν δε δεις μερικά βίντεο δεν βγάζεις άκρη πως δουλεύει. Πάντως για το fold, είναι σωτηρία ο συγκεκριμένος.. 

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Στο bestPrice υπάρχει eshop με τις τιμές που λεω. Τωρα είναι καλο, κακο eshop, κάνει "κόλπα", άγνωστο. Πάντως ξέρω πολλούς που πήραν απο εκει χωρίς κανένα πρόβλημα. Βασικά υπήρχε ένα πρόβλημα όντως, καθυστερούσε τις παραγγελίες κάποιες φορές, αλλά στο τέλος δεν είχε πρόβλημα κανείς μέχρι τώρα. Δεν το συζητάμε τα μαγαζιά τα κανονικά είναι η ποιο σίγουρη λυση, άλλα με τέτοιες τιμές να δούμε πόσοι θα αγοράσουν. 
Απαντάω στον εαυτό μου, αν τον ενδιαφέρει κανέναν. Δεν εχω το fold, αλλα εχω διαβάζεις στο xda ότι δουλεύει στο fold το συγκεκριμένο κόλπο, και το τεσταρα στο galaxy tab s8 ultra που εχω, και εχει την ίδια Taskbar που έχει και το fold.
Η λύση είναι αυτή, και είναι η μόνη που δουλεύει. Κανα 2 αλλες λύσεις μετά τα update σταμάτησαν να δουλεύουν. Ισχύει για ολα τα fold. 
Install Good lock and nav star. at the bottom of nav star, turn on "show task stack". It'll only show recently used apps, but the task bar will show consistently.
Θα έβαζα link του thread στο xda, που έχει και φωτο, αλλά κάθε φορά που πάω να βάλω link εδω, δε με αφήνει να ποσταρω. Δεν ξέρω τι παίζει με το forum.. Αμα διαβάσει κανας moderator ποτέ ας το κοιτάξει. 
Επισης υπάρχει ενας launcher που σε αφήνει να βάλεις διαφορετικα εικονίδια, widget κλπ στη μικρή οθόνη, και διαφορετικα στη μεγάλη. Τον χρησιμοποιώ και αυτον. Αλλα ειναι δύσκολος στην εκμάθηση την 1η φορά, εχει εντελώς διαφορετικη φιλοσοφία. Αν δε δεις μερικά βίντεο δεν βγάζεις άκρη πως δουλεύει. Πάντως για το fold, είναι σωτηρία ο συγκεκριμένος.. 
1545 έχει στο bestprice το 1Τ. Τέλος πάντων, όπως και να έχει, το ότι 1 μαγαζί έχει τόσο χαμηλή τιμή, δε σημαίνει ότι η συσκευή έγινε σώβρακο.

Και στον μαμά launcher μπορείς να επιλέξεις αν θα είναι ίδιο ή διαφορετικό το setup σε κάθε οθόνη.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ntinoscrypton said:

1545 έχει στο bestprice το 1Τ. Τέλος πάντων, όπως και να έχει, το ότι 1 μαγαζί έχει τόσο χαμηλή τιμή, δε σημαίνει ότι η συσκευή έγινε σώβρακο.

Και στον μαμά launcher μπορείς να επιλέξεις αν θα είναι ίδιο ή διαφορετικό το setup σε κάθε οθόνη.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk
 

Είπα ήδη ότι τόσο είχε και εξάντληθηκε το 1 tb. Μείνανε τα άλλα 2 που επίσης είναι φθηνότερα απ τα υπόλοιπα σκρουτζομαγαζα. 

Στο μαμά launcher είναι ο μόνος, σχεδόν, που γίνεται, αυτό το ξέρουν ολοι. Το ζήτημα είναι τι κάνεις αν θες να αλλάξεις launcher. Πχ στο nova που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι που βγάζουν το μαμά launcher, ΔΕΝ γίνεται. Γι αυτό κυκλοφορούν ένα σωρό λύσεις με tasker που δουλεύουν χάλια. Ο μόνος που ξέρω και το κάνει πλην μαμά, είναι ο total. Που άμα τον βάλεις και δεις το Default θέμα του, θα πεις τι μ.. κια είναι αυτη. Αν δώσεις χρόνο αρκετο, είναι η αλήθεια , και έχεις λιγες γνώσεις κάνεις παπάδες. Μπορείς να αναδημιουργησεις πχ ίδιο launcher με το μαμα, και απλώς να έχεις ολα τα έχτρα (οσα εικονίδια θες, οσο μέγεθος, widget σε κάθε μέγεθος και διάσταση, κλπ, όσα δεν κανει ο μαμα). Εγω εχω φτιάξει με τον total ενα θεμα ολόιδιο με Windows 11. Εντελώς ολόιδιο. Αμα το δεις νομίζεις είναι Windows. Αυτό, πλην Total, δεν γίνεται με κανένα launcher. Αλλά είναι δύσκολος, για το 90% δεν κάνει. 

Όποιος ξερει αλλον launcher πλην total που το κάνει ας το γραψει. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Ναι γιατί το s23 ultra που έχει κίνηση είναι μέσα στα προβλήματα...
Δεν ισχύει αυτό που λες

sent from my S23Ultra 12/512
 

Δεν ασχολούμαι με άλλα νήματα αλλά στου s23u τι ακριβώς λέτε σε τόσες σελίδες;

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι με άλλα νήματα αλλά στου s23u τι ακριβώς λέτε σε τόσες σελίδες;
Μπες και δες ....

Επίσης δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα δύο νήματα... Το fold το έχουν ελάχιστοι...

sent from my S23Ultra 12/512


Link to comment
Share on other sites

Το Flip 5 κανενας δεν το εχει παρει; Δεν υπαρχει τιποτα στο νημα. 
Θεωρώ το flip την πιο αποτυχημένη συσκευή της Samsung. 3 flip έχω δει και τα 2 έβγαλαν πρόβλημα.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση (μίας και παρήγγειλα το fold 5 αλλά θα κάνει κανα μηνα να φτάσει), η θήκη με το spen που βλέπω στα σκρουτζομαγαζα, Samsung Slim S-pen Back Cover Σιλικόνης, συμπεριλαμβάνει το πενάκι, ή πρέπει να να το αγοράσω έχτρα? Αν δεν συμπεριλαμβάνεται ποσο κοστηστιζει αυτό? (edit, την τιμή την βρήκα, οκ). 

Ξέρει κανείς αν θα δουλεύει το πενάκι απ το galaxy tab s8 ultra? 

Thanks, 

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση (μίας και παρήγγειλα το fold 5 αλλά θα κάνει κανα μηνα να φτάσει), η θήκη με το spen που βλέπω στα σκρουτζομαγαζα, Samsung Slim S-pen Back Cover Σιλικόνης, συμπεριλαμβάνει το πενάκι, ή πρέπει να να το αγοράσω έχτρα? Αν δεν συμπεριλαμβάνεται ποσο κοστηστιζει αυτό? 
Ξέρει κανείς αν θα δουλεύει το πενάκι απ το galaxy tab s8 ultra? 
Thanks, 
Η θήκη έχει το πενάκι. Το fold δουλεύει μόνο με fold edition πενάκι.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ntinoscrypton said:

Η θήκη έχει το πενάκι. Το fold δουλεύει μόνο με fold edition πενάκι.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk
 

Σίγουρα το έχει? Πριν ειμουν στα public, μου δείχνει τη θήκη, βρίσκει τιμή 99.9€. Του λεω, απο οτι ξέρω εχει και το πενάκι. Νομίζω όχι λεει, κατσε να ρωτήσω. Ρωτάει, και μου λεει, δεν το εχει. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το έχει? Πριν ειμουν στα public, μου δείχνει τη θήκη, βρίσκει τιμή 99.9€. Του λεω, απο οτι ξέρω εχει και το πενάκι. Νομίζω όχι λεει, κατσε να ρωτήσω. Ρωτάει, και μου λεει, δεν το εχει. 
Ναι το έχει κανονικά..

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ναι το έχει κανονικά.. απορώ γιατί δουλεύουνε σε τέτοια μαγαζιά όταν δεν ξέρουν τι πουλάνε..

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

P30 pro
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το έχει? Πριν ειμουν στα public, μου δείχνει τη θήκη, βρίσκει τιμή 99.9€. Του λεω, απο οτι ξέρω εχει και το πενάκι. Νομίζω όχι λεει, κατσε να ρωτήσω. Ρωτάει, και μου λεει, δεν το εχει. 
Αν μιλάμε για αυτήν, τότε ναι,το έχει ενσωματωμένο στην πλάτη της θήκης.

https://www.skroutz.gr/s/44738137/Samsung-Slim-S-pen-Back-Cover-Silikonis-Mple-Galaxy-Z-Fold5-EF-OF94PCLEGWW.html

Sent from my SM-F946B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι ζηλεύω πολύ από το 5άρι είναι αυτή η θήκη/μέγεθος πένας. Αν κρίνω σωστά από φωτό και βίντεο είναι σχεδόν σαν των Note/Ultra σε πάχος αλλά πιο μακρύ, σωστά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, konstantinoslp said:

Αν κάτι ζηλεύω πολύ από το 5άρι είναι αυτή η θήκη/μέγεθος πένας. Αν κρίνω σωστά από φωτό και βίντεο είναι σχεδόν σαν των Note/Ultra σε πάχος αλλά πιο μακρύ, σωστά;

Δεν το έχω δει, αλλά όντως κάπως ετσι. Εντωμεταξυ δε βγαζει τη συγκεκριμένη θήκη για fold 4 ώστε να αναγκάσει τον κόσμο να παει στο 5..

22 minutes ago, ntinoscrypton said:

Αν μιλάμε για αυτήν, τότε ναι,το έχει ενσωματωμένο στην πλάτη της θήκης.

https://www.skroutz.gr/s/44738137/Samsung-Slim-S-pen-Back-Cover-Silikonis-Mple-Galaxy-Z-Fold5-EF-OF94PCLEGWW.html

Sent from my SM-F946B using Tapatalk
 

Thanks. Ναι, ακριβώς γι αυτη μιλαμε. Περίεργο να κάνει τοσο λάθος στα παπλικ. Πηγε και ρώτησε υποτίθεται. Εκτός και αν στο σκρουτζ τη δίνει με πενακι, και στα παπλικ χωρίς, πράγμα όχι και τόσο πιθανό. Ίσως έκανε λάθος. Καλύτερα πριν την παραγγείλω να ρωτήσω πρώτα για σιγουριά. 

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Ναι, ακριβώς γι αυτη μιλαμε. Περίεργο να κάνει τοσο λάθος στα παπλικ. Πηγε και ρώτησε υποτίθεται. Εκτός και αν στο σκρουτζ τη δίνει με πενακι, και στα παπλικ χωρίς, πράγμα όχι και τόσο πιθανό. Ίσως έκανε λάθος. Καλύτερα πριν την παραγγείλω να ρωτήσω πρώτα για σιγουριά. 
Καλά, μη παίρνεις και στα σοβαρά το τι λένε στα public. Υπάρχει και θήκη σιλικόνης σκέτη. Μπορεί να τα μπέρδεψαν.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2023 at 12:33 ΠΜ, ntinoscrypton said:

Θεωρώ το flip την πιο αποτυχημένη συσκευή της Samsung. 3 flip έχω δει και τα 2 έβγαλαν πρόβλημα.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk
 

Τοσο χαλια; Εγω εχω το 4 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια; Εγω εχω το 4 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος
Και τα 3 ήταν flip 3.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα αυτή τη θήκη.. Είναι πολύ λεπτή, άμα έρθει θα πω τη γνώμη μου αν αξίζει.. 

https://www.amazon.de/dp/B0CB13MFQ1/ref=pe_27091401_487024491_TE_item

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα αυτή τη θήκη.. Είναι πολύ λεπτή, άμα έρθει θα πω τη γνώμη μου αν αξίζει.. 
https://www.amazon.de/dp/B0CB13MFQ1/ref=pe_27091401_487024491_TE_item
Έχω πάρει αυτή https://a.aliexpress.com/_mMDKcV8 και κάθεται τέλεια. Αν έχεις σκοπό να αλλάζεις θήκες, τότε αγόρασε και μια ταινία διπλής όψεως 2mm ώστε να μπορείς να βάζεις στις θήκες.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ntinoscrypton said:

Έχω πάρει αυτή https://a.aliexpress.com/_mMDKcV8 και κάθεται τέλεια. Αν έχεις σκοπό να αλλάζεις θήκες, τότε αγόρασε και μια ταινία διπλής όψεως 2mm ώστε να μπορείς να βάζεις στις θήκες.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk
 

Μπορεί να είναι και η ίδια που παρήγγειλα στο amazon.. Την βρήκα ποιο φτηνά απο οσο γράφει, used as new. 

Ναι έχω δει βίντεακια στο YouTube και εχω ψιλο καταλάβει οτι ίσως χρειαστεί ταινία.. Προστατεύει καθόλου, πως την βλέπεις? Αν και απο οσο έχω καταλάβει, οτι θήκη και να πάρεις οσο χοντρή και να είναι, αμα πεσει και χτυπήσει ο μεντεσές, αυτος είναι απροστάτευτος οπότε η ζημιά θα γίνει.. 

Πρώτη φορά που παραγγέλνω θήκη πριν φτάσει το κινητο.. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και η ίδια που παρήγγειλα στο amazon.. Την βρήκα ποιο φτηνά απο οσο γράφει, used as new. 
Ναι έχω δει βίντεακια στο YouTube και εχω ψιλο καταλάβει οτι ίσως χρειαστεί ταινία.. Προστατεύει καθόλου, πως την βλέπεις? Αν και απο οσο έχω καταλάβει, οτι θήκη και να πάρεις οσο χοντρή και να είναι, αμα πεσει και χτυπήσει ο μεντεσές, αυτος είναι απροστάτευτος οπότε η ζημιά θα γίνει.. 
Πρώτη φορά που παραγγέλνω θήκη πριν φτάσει το κινητο..
Είναι πάρα πολύ λεπτή σε σημείο που δε τη νιώθεις ιδιαίτερα.

Το μόνο μείον που έχει η δικιά μου είναι η προστασία στους φακούς της κάμερας. Οριακά δεν ακουμπάνε αν το βάλεις πάνω στο τραπέζι .

Sent from my SM-F946B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites


Κι ενώ ήμουν έτοιμος να έρθω στο 5αρι βλέπω αυτό που δείχνει ίδια αυτονομία μεταξύ των 4 και 5

https://youtu.be/HZiw_S7U_cI?si=Yex_n9NgLLoaoPqy

Αν κι η αυτονομία στην πράξη είναι ίδια ο μόνος λόγος να κάνεις justify την αναβάθμιση είναι το hinge. Αρκεί...??? 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites


Κι ενώ ήμουν έτοιμος να έρθω στο 5αρι βλέπω αυτό που δείχνει ίδια αυτονομία μεταξύ των 4 και 5

Αν κι η αυτονομία στην πράξη είναι ίδια ο μόνος λόγος να κάνεις justify την αναβάθμιση είναι το hinge. Αρκεί...??? 
Προσωπικά έχω δει διαφορά. Δεν αξίζει όμως η διαφορά.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ntinoscrypton said:

Προσωπικά έχω δει διαφορά. Δεν αξίζει όμως η διαφορά.

Sent from my SM-F946B using Tapatalk
 

Αρχίζω να πιστεύω ότι η διαφορά πιστώνεται κυρίως στην πιο φρέσκια μπαταρία (πχ ένα 1 έτους fold 4 μπορεί να έχει 5-10% battery wear) και στο ότι είναι φρεσκοστημενο. Έστω κι  ένα 10% αν δίνει το νέο soc, βέβαια, δεν είναι άσχημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...