Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Samsung Galaxy Z Fold 5

Το Samsung Galaxy Z Fold 5 αποκαλύφθηκε με τιμή $1800 και αναβαθμισμένο μεντεσέ

Η Samsung μόλις αποκάλυψε το πολυαναμενόμενο Galaxy Z Fold 5, στο δεύτερο Galaxy Unpacked σόου της για φέτος. Η μεγαλύτερη αναβάθμιση της συσκευής είναι ο ολοκαίνουργιος, ειδικά σχεδιασμένος μεντεσές για την αναδίπλωση, που μειώνει το κενό, το βάρος και το συνολικό πάχος της συσκευής, επιτρέποντάς της μάλιστα να διπλώνει εντελώς επίπεδα.

Περνώντας σε λεπτομέρειες, ο λεγόμενος ‘Flex’ μεντεσές του Z Fold 5 είναι παρόμοιος με αυτόν που βρίσκεται στο νέο Z Flip 5 και έχει χαρακτηριστεί από τη Samsung ως ο "πιο ανθεκτικός" μέχρι σήμερα. Μάλιστα, η εταιρία υποστηρίζει ότι προσφέρει καλύτερη εμπειρία αφής και θέασης όταν το smartphone είναι σε ανοιχτή διάταξη. Ωστόσο, η συσκευή έχει διατηρήσει συνολικά πολλά χαρακτηριστικά από το Z Fold 4, συμπεριλαμβανομένου του μεγέθους της οθόνης και της αναλογίας διαστάσεων, του μεγέθους της μπαταρίας, των ταχυτήτων φόρτισης και του συστήματος των καμερών. Μια διαφορά είναι πως η προστασία της οθόνης έχει αναβαθμιστεί σε Gorilla Glass Victus 2, αλλά η «τσάκιση» της συσκευής στο κέντρο παραμένει ορατή, αν και ελαφρώς λιγότερο εμφανής.

a8Pk126.jpg

Όσον αφορά την σημαντικότερη εσωτερική αλλαγή, αυτή είναι η ενσωμάτωση του Snapdragon 8 Gen 2, η οποία παρά το γεγονός ότι είναι προβλεπόμενη, δεν παύει να είναι αξιοσημείωτη. Πιο συγκεκριμένα, όσον αφορά τις επιδόσεις, το αποκλειστικό Snapdragon 8 Gen 2 chip της Samsung ανεβάζει σημαντική τον πήχη. Τα benchmarks δείχνουν ότι αυτό το chips δίνει στο Z Fold 5 σημαντικό πλεονέκτημα σε φόρτα εργασίας όπως το gaming με τερματισμένες ρυθμίσεις και παράλληλα θα μπορούσε επίσης να βελτιώσει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας λόγω της αποδεδειγμένης αποδοτικότητάς του.

Παρά τις βελτιώσεις αυτές, και στο εσωτερικό πολλά χαρακτηριστικά παραμένουν ίδια και απαράλλαχτα σε σύγκριση με το Z Fold 4, όπως οι επιλογές μνήμης και αποθήκευσης και η IPX8 πιστοποίηση της συσκευής. Και φέτος, λοιπόν, το αναδιπλούμενο smartphone εξακολουθεί να μην έχει αντοχή στη σκόνη, με την Samsung να μην συνιστά τη χρήση στην παραλία ή στην πισίνα.

Το Galaxy Z Fold 5 θα κυκλοφορήσει στην Αμερική με τιμή που ανέρχεται στα 1.800 δολάρια για τη βασική διαμόρφωση των 12GB/256GB, με την αναβάθμιση σε 512GB ή 1TB αποθηκευτικού χώρου να είναι διαθέσιμη με επιπλέον κόστος. Το τηλέφωνο είναι από σήμερα διαθέσιμο για προπαραγγελία μέχρι και τις 10 Αυγούστου, ενώ η επίσημη κυκλοφορία έχει δρομολογηθεί για τις 11 Αυγούστου.

Η Samsung παρουσίασε συγχρόνως και διάφορες επίσημες επιλογές θηκών για το Z Fold 5, συμπεριλαμβανομένης της Slim S Pen, Eco-Leather, Standing with Strap και Clear Gadget. Διατίθενται παράλληλα και επίσημα προστατευτικά οθόνης.

4godvOy.jpg

[Πηγή]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.ανοιγω το νήμα για όσους αποκτήσουμε το συγκεκριμένο θηρίο.

Έκανα την προπαραγγελια χθες και πριν λίγο με ενημέρωσαν ότι μέχρι 1/8 θα το εχω

 

DISPLAY Size:7.6 inches 

Resolution:2176 x 1812 pixels, 21.6:18 ratio, 373 PPI

Technology:Dynamic AMOLED

Refresh rate:120Hz

Screen-to-body:91.12 %

Features:Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor

Front cover display:6.2 inches, 2316 x 904 pixels, Dynamic AMOLED, 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2), Ambient light sensor, Proximity sensor

HARDWARE System chip:Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm)

Processor:Octa-core, 1x 3.36GHz Cortex-X3 + 2x 2.8GHz Cortex-A715 + 2x 2.8GHz Cortex-A710 + 3x 2.0GHz Cortex-A510

GPU:Adreno 740

RAM:12GB

Internal storage:256GB, 512GB, 1T ,not expandable

Device type:Smartphone

OS:Android (13)

BATTERY

Capacity:4400 mAh

Type:Not user replaceable

Charging:Fast charging, Qi wireless charging, Reverse wireless charging

CAMERA

Rear:Triple camera

Main camera:50 MP (OIS, PDAF)

Specifications:Aperture size: F1.8; Pixel size: 1.0 μm

Second camera:10 MP (Telephoto, OIS, PDAF)

Specifications:Optical zoom: 3.0x; Aperture size: F2.4; Pixel size: 1.0 μm

Third camera:12 MP (Ultra-wide)

Specifications:Aperture size: F2.2; Pixel size: 1.12 μm

Video recording:Yes

Front:4 MP (Under-screen)

Folded:10 MP

DESIGN

Size comparison

Dimensions:6.10 x 5.11 x 0.24 inches (154.9 x 129.9 x 6.1 mm)

Folded:(154.9 x 67.1 x 13.4 mm)

Weight:8.92 oz (253.0 g)

Materials:Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2); Frame: Aluminum

Resistance:Yes; IPX8

Biometrics:Fingerprint (touch)

Colors:Icy Blue, Phantom Black, Cream, Gray, Blue

CELLULAR

5G:5G Ready

Data Speed:LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s

SIM type:Dual Nano SIM + eSIM

MULTIMEDIA

Headphones:No 3.5mm jack

Speakers:Earpiece, Multiple speakers

Screen mirroring:Wireless screen share

Additional microphone(s):for Noise cancellation

CONNECTIVITY & FEATURES

Bluetooth:5.3

Wi-Fi:802.11 a, b, g, n, ac, ax, Wi-Fi 6E; Wi-Fi Direct, Hotspot

USB:Type-C (reversible)

Features:Charging, OTG

Location:GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning

Sensors:Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer

Other:NFC

AVAILABILITY

Officially announced:Jul 26, 2023

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Όνομα και πράγμα δλδ άνοιξε η στρόφιγγα...μεγια σου

Πόσο το μαλλί?

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Konstantine73 said:

Όνομα και πράγμα δλδ άνοιξε η στρόφιγγα...μεγια σου

Πόσο το μαλλί?

sent from my S23Ultra 12/512
 

Η τιμή είναι 1999 το 256 αλλά δίνει σ αυτή την τιμή το 512 σε όσους κάνουν προπαραγγελια.εγω το πήρα με απαλλαγή ΦΠΑ και κουπόνι 150€ από γνωστό κατάστημα 

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ ..απαλλαγή συν το κουπόνι..
Έλεγα να μην το πάρω αλλά με παρέσυρε το μικρόβιο.. πάντως όσοι έχουν το 4 να κάτσουν στα αβγά τους .. δεν αξίζει η μετάβαση ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

P30 pro
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση γιατι κατι δεν εχω καταλαβει καλα... απο την sammy μου ηρθε κωδικος για 150- το pandas λεει οτι στην τιμη του τηλ μου αλλα 150...

επειδη πολλες φορες βλεπω το 150.. τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ermenegildo said:

ερώτηση γιατι κατι δεν εχω καταλαβει καλα... απο την sammy μου ηρθε κωδικος για 150- το pandas λεει οτι στην τιμη του τηλ μου αλλα 150...

επειδη πολλες φορες βλεπω το 150.. τι παιζει?

Τα 150 της samsung η από οποιοδήποτε κατάστημα είναι για να το πάρεις φθηνότερα.απο το panda είναι για να αποσύρεις το παλιό και στην τιμή που θα στο κοστολογησουν θα βαλουν επιπλέον 150 ευρω

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sbxgr said:

Μια από τα ίδια και εγώ ..απαλλαγή συν το κουπόνι..
Έλεγα να μην το πάρω αλλά με παρέσυρε το μικρόβιο.. πάντως όσοι έχουν το 4 να κάτσουν στα αβγά τους .. δεν αξίζει η μετάβαση ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπερα γι αυτο και εγω πηγα στο Samsung Galaxy Z Flip 5 5G και οχι στο Z Fold 5 επειδη εχω ηδη το Z Fold 4. Καμια διαφορα δεν βλεπω.

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Strofigkas said:

Τα 150 της samsung η από οποιοδήποτε κατάστημα είναι για να το πάρεις φθηνότερα.απο το panda είναι για να αποσύρεις το παλιό και στην τιμή που θα στο κοστολογησουν θα βαλουν επιπλέον 150 ευρω

Οκ αυτο το εχω καταλαβει το ερωτημα μου ειναι.. πανε αυτα τα δυο συνδιαστικα??? και πιθανως ως πακετο?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ermenegildo said:

Οκ αυτο το εχω καταλαβει το ερωτημα μου ειναι.. πανε αυτα τα δυο συνδιαστικα??? και πιθανως ως πακετο?

Ναι πάνε.

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε όσους το περιμένουν. 

Έδωσε πολύ λίγα η σαμμυ φέτος. 

Οκ δεν περίμενα σοβαρές αλλαγές, αλλά τουλάχιστον ένα update στο σύστημα καμερών περίμενα. 

Με αλλαγή στο soc και αλλαγή hinge πλασάρει φέτος το διάδοχο. 

Μυστήρια πράγματα. 

Αντε να το δούμε κι αυτό, η αγορά των foldables μονόδρομος πλέον... 

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια περίεργη εμμονή με την στενή  αναλογία οθόνης δεν την καταλαβαίνω ενώ όλες οι άλλες εταιρείες έχουν δείξει ότι μπορούν έρθουν σε πιο φυσιολογικές αναλογίες

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, nikolasn80 said:

Έχει μια περίεργη εμμονή με την στενή  αναλογία οθόνης δεν την καταλαβαίνω ενώ όλες οι άλλες εταιρείες έχουν δείξει ότι μπορούν έρθουν σε πιο φυσιολογικές αναλογίες

Προφανώς έχει κάνει surveys για το τι θέλει ο κόσμος. Εκτιμώ ότι την εξωτερική οθόνη την κρατάει σε ένα κάδρο που είναι προσβάσιμο με το ένα δάκτυλο και γενικά για χρήση με το ένα χέρι... 

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2023 at 2:25 ΜΜ, Strofigkas said:

Καλησπέρα παιδιά.ανοιγω το νήμα για όσους αποκτήσουμε το συγκεκριμένο θηρίο.

Έκανα την προπαραγγελια χθες και πριν λίγο με ενημέρωσαν ότι μέχρι 1/8 θα το εχω

 

Επειδή το έκανα και εγώ προπαραγγελία από το πλαίσιο αν επιτρέπετε απο ποιο κατάστημα σου είπαν οτι θα παραλάβεις 1/8?

Διότι εμένα μου είπαν για 11/8...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dimitriossara said:

Επειδή το έκανα και εγώ προπαραγγελία από το πλαίσιο αν επιτρέπετε απο ποιο κατάστημα σου είπαν οτι θα παραλάβεις 1/8?

Διότι εμένα μου είπαν για 11/8...

Από το πλαίσιο και εγώ.ποτε το έκανες προπαραγγελια;

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στην Ινδία όπου βρίσκομαι 11 Αυγούστου λένε.

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Strofigkas said:

Από το πλαίσιο και εγώ.ποτε το έκανες προπαραγγελια;

Πλαίσιο Καλαμαριάς 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, steliosk said:

Πάντως και στην Ινδία όπου βρίσκομαι 11 Αυγούστου λένε.

Και εμένα όταν έκανα την προπαραγγελια για 11 Αυγούστου μου είχαν πει αλλά την επόμενη μέρα με πήραν τηλ και μου είπαν για 1/8 και έστειλαν και μέιλ επιβεβαιωσης

Screenshot_20230731_071513_Email.jpg

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια περίεργη εμμονή με την στενή  αναλογία οθόνης δεν την καταλαβαίνω ενώ όλες οι άλλες εταιρείες έχουν δείξει ότι μπορούν έρθουν σε πιο φυσιολογικές αναλογίες

Ενώ η εσωτερική έχει ένα πιο συμβατό κάδρο χρήσης

Σχεδόν παντού Black bars


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχθές με ενημέρωσαν από easy mail πως σήμερα θα παραλάβω . Η παραγγελία έγινε από samsung 27/7 .

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο παιδιά. 

Θα περιμένουμε εντυπώσεις από αυτονομία (ευελπιστώ σε ένα +15% από το 4 λόγω soc) και πιθανές βελτιώσεις σε κάμερα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένω να δω τρελή διαφορά μεταξύ 8 gen 1 plus vs 8 gen2... Ούτε στις κάμερες περιμένω κάτι οι ίδιες είναι.

Επίσης ούτε στην τσάκιση που και αυτή θα είναι ίδια.

Το μοναδικό πράγμα οπτικά που έχει αλλάξει είναι που πλέον δεν αφήνει κενό στο κλείσιμο....

Εάν ήμουν χρήστης του 4 δεν θα πήγαινα στο 5, αλλά στο 6

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...