Jump to content

Nothing Phone (2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του αρχικού Phone (1) της εταιρείας, το νέο μοντέλο διαθέτει ενημερωμένο σχεδιασμό και βελτιωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά, ενώ διατηρεί το διαφανές πίσω πάνελ για το οποίο είναι γνωστά τα τηλέφωνα Nothing σε συνδυασμό με το Glyph interface. Αυτό αποτελείται από LED φωτισμό (33 ζώνες), ο οποίος μέσω του λογισμικού μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διάφορες οπτικές ενδείξεις, με τη Nothing να προσθέτει φέτος περισσότερες δυνατότητες.

Το Nothing Phone (2) διαθέτει οθόνη OLED 6,7 ιντσών με ρυθμό ανανέωσης 120Hz (variable) για ομαλότερο scrolling ειδικά στο browsing. Στο εσωτερικό βρίσκουμε το Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 chipset με 8GB ή 12GB RAM ανάλογα με το μοντέλο. Οι επιλογές αποθήκευσης περιλαμβάνουν 128GB ή 256GB χωρίς δυνατότητα επέκτασης με κάποια microSD κάρτα. Όσον αφορά τις φωτογραφικές δυνατότητες της συσκευής, το Phone (2) διαθέτει διπλό σύστημα καμερών με ανάλυση 50MP. Η κύρια κάμερα χρησιμοποιεί τον αισθητήρα IMX766 της Sony με υποστήριξη OIS ενώ η μπροστινή selfie κάμερα διαθέτει ανάλυση 32MP. Σε ότι αφορά την εγγραφή βίντεο, υποστηρίζεται η 4K ανάλυση στα 60fps.

Ένα από τα μοναδικά χαρακτηριστικά του Phone (2) είναι η διαφανής πλάτη του, που επιτρέπει μια ματιά σε ορισμένα εσωτερικά εξαρτήματα, όπως τα πηνία ασύρματης φόρτισης. Ωστόσο ο διαφανής σχεδιασμός έχει βελτιωθεί με μαύρα στοιχεία ειδικά στο σύστημα καμερών που προσθέτει πόντους στην εμφάνιση. 

Η Nothing έδωσε επίσης μεγάλη έμφαση στην εμπειρία λογισμικού που προσφέρει το Phone (2). Τρέχει το Nothing OS της εταιρείας, το οποίο βασίζεται και φέτος στη vanilla έκδοση του Android. Αυτό δίνει τη δυνατότητα στη Nothing για μεγαλύτερη προσαρμογή και μια πιο απρόσκοπτη ενοποίηση hardware και software. Ειδικότερα σε ότι αφορά τις αναβαθμίσεις, το Phone (2) υποστηρίζει τριετείς ενημερώσεις εκδόσεων Android και τετραετείς ενημερώσεις ασφαλείας.

Η ενεργή ακύρωση θορύβου είναι ένα από τα κορυφαία χαρακτηριστικά των ηχητικών δυνατοτήτων του τηλεφώνου. Υπάρχουν επίσης δύο γυροσκόπια και απτικοί μηχανισμοί που επιτρέπουν προηγμένη απτική ανατροφοδότηση. Το Phone (2) υποστηρίζει ακόμα το πρότυπο αδιαβροχοποίησης IP54, καθώς και υποστήριξη ασύρματης και αντίστροφης ασύρματης φόρτισης. 

Η χωρητικότητα της μπαταρίας ανέρχεται σε 4.700 mAh, η οποία μπορεί να φτάσει σε φόρτιση 50% σε μόλις 30 λεπτά σύμφωνα με την Nothing. Η εταιρεία αναφέρει ότι δύο ημέρες χρήσης είναι κάτι που θα πρέπει να περιμένουν οι τυπικοί χρήστες ενώ η γρήγορη φόρτιση πραγματοποιείται μέσω μιας θύρας USB-C PD με ταχύτητες έως και 45W.

Το Nothing Phone (2) θα πωλείται για πρώτη φορά και στις ΗΠΑ από 399 δολάρια για το μοντέλο 8GB/128GB. Η παραλλαγή υψηλότερων προδιαγραφών 12GB/256GB κοστίζει 499 δολάρια. Στην Ευρώπη πάντως οι τιμές είναι αρκετά υψηλότερες αφού η αρχική έκδοση κοστίζει €649 ενώ το μοντέλο με διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο και 12GB μνήμη κοστίζει €699. Τέλος διαθέσιμη είναι και έκδοση με 12GB/512GB με κόστος €799. Υπενθυμίζουμε ότι πέρσι, το αρχικό μοντέλο του Nothing Phone (1), είχε κυκλοφορήσει στην ιστοσελίδα της εταιρεία με κόστος €469.

Η Nothing ιδρύθηκε από τον Carl Pei, που ήταν συνιδρυτής της εταιρείας OnePlus. Η νέα του εταιρεία έχει ως στόχο να ταρακουνήσει την καταναλωτική αγορά τεχνολογίας συνδυάζοντας ποιοτικό hardware με μια ξεχωριστή αισθητική σχεδιασμού. 

 
Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nothing Phone (2) - Μια υποσχόμενη συσκευή
  • The title was changed to Nothing Phone (2)
  • 3 weeks later...

Εγώ πάντως είχα αγοράσει το Nothing phone 1 από amazon αρκετά πιο φθηνά απ' ότι πωλούνταν Ελλάδα. Ακόμα και τώρα η έκδοση πχ 12/256 για το nothing phone 1 κοστίζει 200€ φθηνότερα στο amazon σε σχέση με πλαίσιο.

Λογικά η τιμή θα πέσει σε λίγους μήνες σε λογικές τιμές όπως έγινε και με το πρώτο μοντέλο, τουλάχιστον στα sites του εξωτερικού, οπότε τότε το βλέπουμε ξανά.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως το έχει πάρει κάποιος να μας πει εντυπώσεις; από ότι είδα έχει τις κλασσικές παθογένειες που έχει μια καινούρια εταιρεία με το μόλις 2ο κινητό της. Φαίνεται όμως ότι γίνονται πραγματάκια με τις ενημερώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε τσάμπα παιδιά.

Με μηδενική διαθεσιμότητα(Ελλαδα μονο το Πλαισιο που φερνει όμως την ακριβότερη έκδοση), μηδεν υποστήριξη στην χώρα μας και με περσινό τσιπάκι κιολας, δεν προκειται να ασχοληθει κανεις απλά λόγω του design.

Και ακόμα και από εξωτερικό απο amazon, η τιμή του φθηνότερου μοντέλου ξεπερνά τα 700ευρώ, χρήματα που βρισκεις Snap 8 gen2 συσκευές.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στα 499€ από το Πλαίσιο, με 3 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας

https://www.plaisio.gr/nothing-phone-2-256gb-5g-dark-gray_4289021

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αντιπροσωπεία της συγκεκριμένης εταιρείας στην χώρα μας.

Είτε το επισκευάζουν αυτοί, είτε το στέλνουν έξω για επισκευή.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Χαιρετε! Πριν 2 εβδομαδες το απεκτησα κι εγω απο το Πλαισιο, με τις ως τωρα εντυπωσεις να ειναι πολυ θετικες. Προερχομαι απο samsung galaxy s21 fe και ισως να φαινεται τρέλα που το άλλαξα, αλλά για την ωρα δεν το εχω μετανιωσει.

Εκεί που χάνει με τα χέρια κάτω είναι στη φωτογραφία.

Σε οθόνη, απόκριση, ταχύτητα, μπαταρία υπερτερεί. 

Εξωτερικά είναι πανέμορφο, κάθεται καλά στο χέρι.

Το OS του έχει τα απολύτως απαραίτητα και είναι απαλλαγμένο από τις διπλές και τριπλές εφαρμογές του samsung one ui. 

Ένα περίεργο θέμα που έχει είναι στη σύνδεση του dac της samsung που ειχα για την έξοδο ήχου σε aux, είναι εξαιρετικά χαμηλή η ένταση.

Με bluetooth δεν έχει θέμα.

Νομίζω πως αν δεν καβαλήσουν καλάμι σαν την oneplus, θα πάνε πολύ καλά .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 18/12/2023 at 11:00 ΠΜ, Solidarity said:

Χαιρετε! Πριν 2 εβδομαδες το απεκτησα κι εγω απο το Πλαισιο, με τις ως τωρα εντυπωσεις να ειναι πολυ θετικες. Προερχομαι απο samsung galaxy s21 fe και ισως να φαινεται τρέλα που το άλλαξα, αλλά για την ωρα δεν το εχω μετανιωσει.

Εκεί που χάνει με τα χέρια κάτω είναι στη φωτογραφία.

Σε οθόνη, απόκριση, ταχύτητα, μπαταρία υπερτερεί. 

Εξωτερικά είναι πανέμορφο, κάθεται καλά στο χέρι.

Το OS του έχει τα απολύτως απαραίτητα και είναι απαλλαγμένο από τις διπλές και τριπλές εφαρμογές του samsung one ui. 

Ένα περίεργο θέμα που έχει είναι στη σύνδεση του dac της samsung που ειχα για την έξοδο ήχου σε aux, είναι εξαιρετικά χαμηλή η ένταση.

Με bluetooth δεν έχει θέμα.

Νομίζω πως αν δεν καβαλήσουν καλάμι σαν την oneplus, θα πάνε πολύ καλά .

Στο πλαίσιο που το είδα, μου φάνηκε χαμηλή η φωτεινότητα σε σχέση με το σαμμυ, ισχύει ; η μπαταρία όντος καλή;;; (λόγο ότι είναι καθαρό από blotware) 

Οσον κ να μην είναι γνωστή μάρκα, βαρέθηκα τις μ@λα...της σαμμυ, και το σκέφτομαι, καλά από μεταπώληση άστο, σκεφτομαι επίσης να περιμένω τον Ιούλιο που λογικά πρέπει να βγει το Nothing 3

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

Στο πλαίσιο που το είδα, μου φάνηκε χαμηλή η φωτεινότητα σε σχέση με το σαμμυ, ισχύει ; η μπαταρία όντος καλή;;; (λόγο ότι είναι καθαρό από blotware) 

Οσον κ να μην είναι γνωστή μάρκα, βαρέθηκα τις μ@λα...της σαμμυ, και το σκέφτομαι, καλά από μεταπώληση άστο, σκεφτομαι επίσης να περιμένω τον Ιούλιο που λογικά πρέπει να βγει το Nothing 3

Καλησπέρα. Δεν βλέπω να το έχουν πολλοί, αλλά θα σου πω τη δική μου εμπειρία ως τώρα. 

Το βασικό: από μπαταρία σκίζει. Με μέτρια έως αρκετή χρήση βγάζω 2 μέρες, όταν το s21 fe αγκομαχούσε να βγάλει τη μέρα. 

Το UI του ειναι καθαρό, smooth, τέρμα τα σπασίματα της samsung (πληρώνεις κινητό 600 ευρω+ και έχει stutter).

Τώρα από φωτεινότητα τι να σου πω; σε full brightness βλέπεις την οθόνη κάτω από τον ήλιο εύκολα. Καλό είναι να το συγκρίνεις δίπλα-δίπλα με κάποιο άλλο κινητό που σε ενδιαφέρει.

Επίσης οι φωτογραφίες που βγάζει είναι πολύ αξιοπρεπείς. Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ το κινητό, έχω ξεχάσει το samsung .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο λίγη κίνηση στο νήμα? Θεωρώ ότι στην τιμή που το βρίσκεις (550 ευρώ) δεν βρίσκεις καλύτερο σε αυτό το μέγεθος με διαφορά 

Από Δευτέρα θα είμαι και εγώ κάτοχος 

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν απωθεί το γεγονός ότι δεν είναι "μεγάλη" μάρκα καθώς, απ' ότι φαίνεται, οι αγοραστές στρέφονται προς τα σιγουράκια της αγοράς, δεύτερον, στο θέμα κάλυψης ειδικά στη χώρα μας είναι λίγο θολό το τοπίο και επίσης, νομίζω ότι είναι μία πρόταση η οποία απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό, δεν είναι τόσο mainstream, πιθανόν γι'αυτό δεν υπάρχει ιδιαίτερη κινητικότητα. Επίσης, τα χρήματα θεωρητικά δεν είναι πολλά, δύσκολα όμως θα τα επενδύσει κάποιος σε κάτι μη επώνυμο.

Για να λέμε και του στραβου το δίκιο όμως, πρόκειται για μια συσκευή η οποία προσφέρει όντως το κάτι διαφορετικό, αν σκεφτούμε ότι ο ανταγωνισμός είναι κάπως τυποποιημένος....

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, tsimisde said:

Πιθανόν απωθεί το γεγονός ότι δεν είναι "μεγάλη" μάρκα καθώς, απ' ότι φαίνεται, οι αγοραστές στρέφονται προς τα σιγουράκια της αγοράς, δεύτερον, στο θέμα κάλυψης ειδικά στη χώρα μας είναι λίγο θολό το τοπίο και επίσης, νομίζω ότι είναι μία πρόταση η οποία απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό, δεν είναι τόσο mainstream, πιθανόν γι'αυτό δεν υπάρχει ιδιαίτερη κινητικότητα. Επίσης, τα χρήματα θεωρητικά δεν είναι πολλά, δύσκολα όμως θα τα επενδύσει κάποιος σε κάτι μη επώνυμο.

Για να λέμε και του στραβου το δίκιο όμως, πρόκειται για μια συσκευή η οποία προσφέρει όντως το κάτι διαφορετικό, αν σκεφτούμε ότι ο ανταγωνισμός είναι κάπως τυποποιημένος....

Να προσθέσουμε ότι δεν έχει κ μεγάλη ποικιλία, όσο για το θέμα κάλυψης εδώ ακόμα η Oneplus δεν έχει επίσημο σέρβις στην Ελλάδα, πιστεύω με την έλευση του Nothing phone 3 και μετά θα πάρει τα πάνω του. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsimisde said:

Πιθανόν απωθεί το γεγονός ότι δεν είναι "μεγάλη" μάρκα καθώς, απ' ότι φαίνεται, οι αγοραστές στρέφονται προς τα σιγουράκια της αγοράς, δεύτερον, στο θέμα κάλυψης ειδικά στη χώρα μας είναι λίγο θολό το τοπίο και επίσης, νομίζω ότι είναι μία πρόταση η οποία απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό, δεν είναι τόσο mainstream, πιθανόν γι'αυτό δεν υπάρχει ιδιαίτερη κινητικότητα. Επίσης, τα χρήματα θεωρητικά δεν είναι πολλά, δύσκολα όμως θα τα επενδύσει κάποιος σε κάτι μη επώνυμο.

Για να λέμε και του στραβου το δίκιο όμως, πρόκειται για μια συσκευή η οποία προσφέρει όντως το κάτι διαφορετικό, αν σκεφτούμε ότι ο ανταγωνισμός είναι κάπως τυποποιημένος....

Για το mainstream κοινό που αναφέρεις, προσωπικά δεν είναι το glyph αυτό που με κέρδισε, δεν με πολύ ενδιαφέρει κιόλας άσχετα αν το προωθούν κυρίως για αυτό και απενεργοποιείται πλήρως αν κάποιος το επιθυμεί κάνοντας το άλλο ένα τηλέφωνο με απλά όμορφη πλάτη . Παρόλα αυτά όπως ανέφερα και στο παραπάνω μήνυμα και χωρίς το glyph θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερη πρόταση στα χρήματα αυτά (μεγάλη οθόνη, 256gb). Δηλαδή το αντίστοιχο samsung κοστίζει 800 ευρώ, oneplus 10 pro είναι περίπου στα ίδια χρήματα αλλά είναι υποδεέστερη πρόταση 

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα το κινητό, είναι φανταστικό

Πολύ ωραίο ui, απόλυτα smooth, εξαιρετική οθόνη, μπαταρία σκύλος από ότι φαίνεται στην αρχή τουλάχιστον και το glyph θα έλεγα ότι είναι ευχάριστο. Σίγουρα το κινητό ξεχωρίζει και μόνο αρνητικό δεν είναι 

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι στην κάμερα που έχει αρκετα μεγάλο shutter lag και το nord 3 που εχω παράλληλα που φοράει ακριβώς τον ίδιο αισθητήρα βγάζει πιο γρήγορα φωτογραφίες. Θα το εξετάσω περαιτέρω βέβαια γιατί είναι ακόμα πρώιμες οι εντυπώσεις μου

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...