Jump to content

Ρ900: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper (30 Σεπ. 2004 , 10:44)

 

Καλορίζικο! :)

 

Συνήθως αυτό συμβαίνει όταν τρέχουν πολλές εφαρμογές στο background κι έχει μείνει ελάχιστη μνήμη.Τα Ρ800/Ρ900 δεν έχουν τη δυνατότητα να κλείνουν μόνα τους τις ανοιχτές εφαρμογές.Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα task manager.

Μπορεί να φταίει και το Tracker,δοκίμασες τη συμπεριφορά του τηλεφώνου σου χωρίς το Tracker;

 

 

Βρηκα τη λυση,για να μην βγαζει λευκη οθονη πρεπει να να εχεις κλεισει ολες τις εφαρμογες πριν κλεισεις το πορτακι! Το περιεργο ειναι οτι οταν λεμε ολες εννοουμε ολες,ακομα και τα μηνυματα,τις Εφαρμογες κτλ

Τελος παντων το ελυσα αυτο,τωρα εχουμε αλλο!!!

 

Το αγορασα μεταχειρισμενο και το παιδι που μου το πουλησε μου ειπε πως η μπαταρια του κραταγε σχεδον 3 μερες! Εμενα σημερα μου κρατησε απο τις 10:30 το πρωι μεχρι τις 7 το απογευμα με κανονικη χρηση!

Μιλησα 24 λεπτα συνολικα με Bluetooth ακουστικο και το μονο που ετρεχε οσο το κινητο ηταν στην αναμονη ηταν το Tracker 4.03 με ενεργοποιημενη τη μελωδια στο ανοιγμα και το κλεισιμο του καπακιου και ενεργοποιημενη την επιλογη Flipclose flush!

Ξερω σιγουρα οτι δεν ετρεχε τιποτα αλλο γιατι τα εκλεινα ολα για να δουλευει σωστα το Tracker!

Γενικοτερα το παιδι που μου το πουλησε ηταν πολυ ενταξει και το κινητο αψογο! Δεν εχω λογους να μην τον πιστεψω!

Εχω σκεφτει να το χρησιμοποιησω χωρις το Tracker για μια μερα και να ανταλλαξω μπαταρια με ενα φιλο μου που κι αυτουνου του κραταει 2 μερες να δουμε τι θα γινει!

 

Sorry για το μεγαλο post αλλα ειναι να βρουμε καμια ακρη...!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που θα συνιστούσα εγώ είναι να κοιτάξεις αν η μπαταρία του κινητού είναι η δικιά του η αν την ειχε αλλάξει προτού σου το πουλήσει. Απ'οτι έχω υπόψη μου η μπαταρία που έχει το P900 όταν το αγοράσεις καινούριο δεν κυκλοφορεί στην αγορά ακριβώς η ίδια. Το μοντέλο είναι το ίδιο αλλά τα mAh ειναι διαφορετικά. Αυτή που έρχεται με το κινητό έχει 1260mAh ενώ αυτή που κυκλοφορεί στην αγορά έχει 1000 όπως κι αυτή του P800.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και το δίκτυο σου. Αν για παράδειγμα αυτός ήτανε στη Vodafone κι εσυ στην Cosmote τότε η μπαταρία θα κρατάει λιγότερο. Επίσης μπορεί να μην έχεις δυνατό σήμα.

Τα πιο πάνω όμως δε δικαιολογούν την τεράστια διαφορά που βλέπεις εσύ.

Απ'την άλλη όμως εξαρτάται κι απ'τη χρήση που κάνεις στο κινητό.

εμενα πχ μπορεί να κρατήσει και 4 ημέρες με κανονική χρήση, ή ακόμη και 6-7 ώρες αν ακούω συνεχώς mp3

Ελπίζω να βοήθησα κάπως

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος P900 (30 Σεπ. 2004 , 21:03)

 

Το πρωτο που θα συνιστούσα εγώ είναι να κοιτάξεις αν η μπαταρία του κινητού είναι η δικιά του η αν την ειχε αλλάξει προτού σου το πουλήσει. Απ'οτι έχω υπόψη μου η μπαταρία που έχει το P900 όταν το αγοράσεις καινούριο δεν κυκλοφορεί στην αγορά ακριβώς η ίδια. Το μοντέλο είναι το ίδιο αλλά τα mAh ειναι διαφορετικά. Αυτή που έρχεται με το κινητό έχει 1260mAh ενώ αυτή που κυκλοφορεί στην αγορά έχει 1000 όπως κι αυτή του P800.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και το δίκτυο σου. Αν για παράδειγμα αυτός ήτανε στη Vodafone κι εσυ στην Cosmote τότε η μπαταρία θα κρατάει λιγότερο. Επίσης μπορεί να μην έχεις δυνατό σήμα.

Τα πιο πάνω όμως δε δικαιολογούν την τεράστια διαφορά που βλέπεις εσύ.

Απ'την άλλη όμως εξαρτάται κι απ'τη χρήση που κάνεις στο κινητό.

εμενα πχ μπορεί να κρατήσει και 4 ημέρες με κανονική χρήση, ή ακόμη και 6-7 ώρες αν ακούω συνεχώς mp3

Ελπίζω να βοήθησα κάπως

 

 

H battaria einai h dikia tou 1260 mAh

h xrhsh htan mono klhseis alla me akoustiko Bluetooth

kai to diktyo htan to oikonomikotero oson afora thn katanalwsh, TIM!

Twra to shma htan normal opws kai ta merh sta opoia kinh8hka!

Ayta pou mou les den aforoun sygekrimena to P900 alla opoiodhpote kinhto! Ola ephrreazontai apo aytes tis parametrous!

Kati allo trexei alla den 3erw ti?

 

Eyxaristw pantws gia thn prospa8eia ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geomed (30 Σεπ. 2004 , 21:49)

 

Βγήκε το photoacute σε beta, free, αλλά δεν μου τρέχει στο p900 (kernel exec...closed!!!) Έχει συμβεί και σε άλλον? καμία λύση???

 

Το ιδιο βγαζει και σ'εμενα,θα πρεπει να περιμενουμε λιγο ακομα.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georg (30 Σεπ. 2004 , 21:42)

 

H battaria einai h dikia tou 1260 mAh

h xrhsh htan mono klhseis alla me akoustiko Bluetooth

kai to diktyo htan to oikonomikotero oson afora thn katanalwsh, TIM!

Twra to shma htan normal opws kai ta merh sta opoia kinh8hka!

Ayta pou mou les den aforoun sygekrimena to P900 alla opoiodhpote kinhto! Ola ephrreazontai apo aytes tis parametrous!

Kati allo trexei alla den 3erw ti?

 

Eyxaristw pantws gia thn prospa8eia ;)

 

Ο "μπαταριοφάγος" είναι το Tracker.Κάντο απεγκατάσταση και χρησιμοποίησε το κινητό για λίγες μέρες χωρίς αυτό.

Όπως είπαμε τις εφαρμογές να τις κλείνεις πάντα γιατί "τρώνε" μπαταρία όταν τρέχουν στο background.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper ( 1 Οκτ. 2004 , 01:23)

 

Ο "μπαταριοφάγος" είναι το Tracker.Κάντο απεγκατάσταση και χρησιμοποίησε το κινητό για λίγες μέρες χωρίς αυτό.

Όπως είπαμε τις εφαρμογές να τις κλείνεις πάντα γιατί "τρώνε" μπαταρία όταν τρέχουν στο background.

 

 

Ela re,olos o kosmos to xrhsimopoiei kai den exei problhma aytonomias! Ki o filos mou me to P900 exei tis idies efarmoges me mena alla h battaria tou krataei poly perissotero!

Ki an to bgalw gia liges meres ti 8a alla3ei? Aplws 8a ma8w an ontws ftaiei h battaria!

Phra P900 kai de 8a exw Tracker?

To exei parathrhsei kaneis me thn ekdosh 4.03?

Palaioteres den eixa gia na 3erw ti ginotan!

 

Thanx gia th boh8eia!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geomed (30 Σεπ. 2004 , 21:49)

 

Βγήκε το photoacute σε beta, free, αλλά δεν μου τρέχει στο p900 (kernel exec...closed!!!) Έχει συμβεί και σε άλλον? καμία λύση???

 

Το ιδιο και σε μενα !!Υπομονη μεχρι να βγει μια stable εκδοση!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georg ( 1 Οκτ. 2004 , 01:39)

 

Ela re,olos o kosmos to xrhsimopoiei kai den exei problhma aytonomias! Ki o filos mou me to P900 exei tis idies efarmoges me mena alla h battaria tou krataei poly perissotero!

Ki an to bgalw gia liges meres ti 8a alla3ei? Aplws 8a ma8w an ontws ftaiei h battaria!

Phra P900 kai de 8a exw Tracker?

To exei parathrhsei kaneis me thn ekdosh 4.03?

Palaioteres den eixa gia na 3erw ti ginotan!

 

Thanx gia th boh8eia!

 

Φιλαράκο μην το λες. Και εγώ δεν το πίστευα αλλά από τότε που έβγαλα το tracker και έβαλα το handyday - πάντα με το sman φορτωμένο για να κάνει task flush- βρήκα την υγειά μου. Η μπαταρία κρατάει εμφανώς περισσότερο. Με το tracker, κάθε επαφή στην οθόνη -πχ στην τσέπη- άναβε η οθόνη!!!

Γ.Μ.
Link to comment
Share on other sites

Kala ta lei o geomed kai mena mou roufage kyriolektika thn mpataria!!!!Egw oute prokete pote na to ksanabalw auto to programa roufixtra mia xara eimai me to handy day.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ξαφνικά ένα πρόβλημα

Το κινητό δε γράφει ελληνικά στα μηνύματα με χρήση του stylus.

Είχα εγκαταστήσει το eziTap. Μετά το απεγκατέστησα.

Στην εισαγωγή κειμένου έχω επιλέξει Βασική: CICs JotPro και Εναλλακτική : Εικονικό πληκτρολόγιο.

Όταν πάω να στείλω ένα μήνυμα με το εικονικό πληκτρολόγιο δεν υπάρχουν πια ελληνικά αλλά μόνο αγγλικά. Το απίστευτο είναι ότι στην πάνω σειρά υπάρχουν τα ελληνικά φωνήεντα τονισμένα και με διαλυτικά.

Το ίδιο πρόβλημα ισχύει και για το σημειωματάριο και άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιούν εισαγωγή κειμένου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpas ( 1 Οκτ. 2004 , 11:13)

 

Παιδιά έχω ξαφνικά ένα πρόβλημα

Το κινητό δε γράφει ελληνικά στα μηνύματα με χρήση του stylus.

Είχα εγκαταστήσει το eziTap. Μετά το απεγκατέστησα.

Στην εισαγωγή κειμένου έχω επιλέξει Βασική: CICs JotPro και Εναλλακτική : Εικονικό πληκτρολόγιο.

Όταν πάω να στείλω ένα μήνυμα με το εικονικό πληκτρολόγιο δεν υπάρχουν πια ελληνικά αλλά μόνο αγγλικά. Το απίστευτο είναι ότι στην πάνω σειρά υπάρχουν τα ελληνικά φωνήεντα τονισμένα και με διαλυτικά.

Το ίδιο πρόβλημα ισχύει και για το σημειωματάριο και άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιούν εισαγωγή κειμένου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

 

Με ανοιχτό το εικονικό πληκτρολόγιο κάνε κλικ στην πάνω μεριά της μπάρας που έχει ένα βελάκι και από εκεί Διαμόρφωση > Ελληνικά.

Ο άλλος τρόπος είναι μέσα απο την εισαγωγή κειμένου και στην καρτέλα εναλλακτική : εικονικό πληκτρολόγιο να πας πάλι Διαμόρφωση και να διαλέξεις τα ελληνικά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geomed ( 1 Οκτ. 2004 , 05:59)

 

Φιλαράκο μην το λες. Και εγώ δεν το πίστευα αλλά από τότε που έβγαλα το tracker και έβαλα το handyday - πάντα με το sman φορτωμένο για να κάνει task flush- βρήκα την υγειά μου. Η μπαταρία κρατάει εμφανώς περισσότερο. Με το tracker, κάθε επαφή στην οθόνη -πχ στην τσέπη- άναβε η οθόνη!!!

 

 

Telika mallon de ftaiei to Tracker! Shmera to prwi mesa se mia wra kai xwris ka8olou xrhsh me to sman na exeis flush ta tasks kai xwris na to peira3w ka8olou kai akinhto dld me sta8ero shma h battaria apo 99% eftase sto 90%! Kai na pou na er8ei kai to apogeuma pali 8a 3emeinw kata tis 6!

Phra sth Sonyericsson kai mou eipan pws yparxei tropos ektos apo to kin na eleg8ei kai h battaria! 8a to paw na mou poun ti paizei!

Alh8euei oti h ergostasiakh battaria twn 1260 mAh den diatei8etai san a3esouar?

 

Filika

Link to comment
Share on other sites

Molis ema8a apo to service oti to P900 leei den prepei na to fortizoume olh nyxta alla prepei na to parafylame kata tis 4 pou 8a exei oloklhrw8ei h fortish gia na to bgaloume!!! :wacko:

 

Xalaei leei h battaria an menei parapanw wres sto fortisth!

kai ti na kanoume dld na to fortizoume apo to brady? Kai 8a xanoume kai 7-8 wres aytonomias pou 8a menei anoixto olh nyxta?

H mhpws na 3ypname kata tis 5 na to baloume na fortisei?

Allh lysh einai na trexoume olh mera stis douleies mas me to fortisth paramaskala alla kai pali den tyxainei na kanoume oloi douleies grafeiou!

 

3erei kanenas tipota diaforetiko h' exei kapoios kati kalytero na proteinei?

Egw pantws kai 50 kinhta pou exw alla3ei panta olh nyxta ta fortiza kai pote den eixa xalasei battaria akoma ki apo thn epoxh twn Ni-Cad!

8a exoume problhma twra me to li8io to hli8io? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georg ( 1 Οκτ. 2004 , 12:49)

 

Molis ema8a apo to service oti to P900 leei den prepei na to fortizoume olh nyxta alla prepei na to parafylame kata tis 4 pou 8a exei oloklhrw8ei h fortish gia na to bgaloume!!! :wacko:

....

Egw pantws kai 50 kinhta pou exw alla3ei panta olh nyxta ta fortiza kai pote den eixa xalasei battaria akoma ki apo thn epoxh twn Ni-Cad!

8a exoume problhma twra me to li8io to hli8io? :p

 

Δεν ξέρω φίλε μου, έχω σοβαρές αμφιβολίες γι'αυτό (χωρίς να είμαι και απόλυτος όμως !). Από διάφορες αντιπροσωπείες έχουμε ακούσει ό,τι θες κατά καιρούς :blink: και μου φαίνεται κάπως περίεργο αυτό που σου είπαν, δεν συμβαδίζει με τίποτα από όσα ξέρω από μπαταρίες / φορτίσεις κλπ !

 

Επίσης - εγώ το δικό μου κάθε φορά το φορτίζω για ώωωωωρες (αφού όμως πέσει η μπαταρία τουλάχιστον στο 10%) και δεν έχω κανένα πρόβλημα (2-4 24ωρα αυτονομία, ανάλογα με τη χρήση).

 

nixx

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν φημίζονται όλοι οι υπάλληλοι για τις γνώσεις τους...

Φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο,ξέρουν ότι όταν φορτίσει η μπαταρία πλήρως η παροχή ρεύματος σταματά αυτόματα;!

Don't worry δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα αν το βάλεις τη νύχτα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper ( 1 Οκτ. 2004 , 14:32)

 

Συνήθως δεν φημίζονται όλοι οι υπάλληλοι για τις γνώσεις τους...

Φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο,ξέρουν ότι όταν φορτίσει η μπαταρία πλήρως η παροχή ρεύματος σταματά αυτόματα;!

Don't worry δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα αν το βάλεις τη νύχτα.

 

 

μου θυμισες εναν υπαλληλο στο telephone support της ericsson οπου

περνω εχτες το βραδυ τηλ για να τον ρωτήσω που εχει εξουσιοδοτημένο

κοντα στο παγκράτι.... (εψαχνα το laser torch της ericsson και τα ειχα

παρει :mad: γιατι δεν το εβρισκα πουθενα :( )΄

 

ακολουθεί ο διαλογος

ΥΠΑΛ. -Καλησπέρα σας .... ο ταδε.. πως μπορώ να σας εξυπηρετήσω?

 

ΕΓΩ -θα ηθελα να μου πειτε που εχει εξ. καταστημα SE κοντα στο παγκράτι

 

ΥΠΑΛ. -Τι θα θελατε??

 

ΕΓΩ -(τρωω το πρώτο φλας, :eek: λες και θα μου το εδινε απο

το τηλεφωνο η θα ηθελα να παραγγείλω πιτσα :cool: )

Να αγοράσω ενα accessory της SE, το laser.... :)

(και μου "πετάει" την απίστευτη ατακα....!!! :alien: )

 

ΥΠΑΛ. -ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΝΕ ACCESSORIES τα εξουσιοδοτημένα της

ERICSSON.... :wacko: :blink: :cry:

 

ΕΓΩ - και στο εξουσιοδοτημενο στην Γλυφάδα απο το οποιο γυρνάω

μολις τωρα και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου πουλήσουν γιατι

κανουν απογραφή και του οποιου ηταν γεματα τα ραφια τι

πουλαγανε γκαζες και μπροκολα????

 

καταλαβαινετε το επιπεδο τις συζητησης που ακολουθησε......

 

anyway, sorry για την παρενθεση.....

αλλα ........ ηθελα να το πω καπου

καλο σαβ/κο

-----------------------------------------------

Current Multimedia BOX.: HTC ARTEMIS - P3300 :tease:

-----------------------------------------------

(mou kopsane ta polla polla.... ;-(( )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geomed (30 Σεπ. 2004 , 21:49)

 

Βγήκε το photoacute σε beta, free, αλλά δεν μου τρέχει στο p900 (kernel exec...closed!!!) Έχει συμβεί και σε άλλον? καμία λύση???

 

 

Παιδιά sorry αλλά σ'εμένα δουλεύει άψογα κι απ'οτι βλέπω κανει αρκετά καλή δουλειά αν και είναι λιγάκι αργό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος drTV ( 2 Οκτ. 2004 , 13:56)

 

Mipos kserei kaneis pos mporo na grafo Ellinika me to stylus?

Exo ta Ellinika sto eikoniko pliktrologio alla otan grafo me to stylus kano poly pio grigora.

Yparxei mipos kapoio programma?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=43720

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις την ίδια ερώτηση δύο φορές.Να είσαι σίγουρος ότι αν κάποιο από τα παιδιά γνωρίζει την απάντηση θα βοηθήσει. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

hmmm ego nomizw oti xreiazetai na ksanakanw tin erotisi mou giati den exw lavei apantisi edo kai mia vdomada. Sorry!!! :)

An kanw full backup to kinito, diladi epafes, mnimi, memory card klp

kai mou anava8misoune to P900 8a mporo na exo ksana oles tis efarmoges pou eixa prin tin anava8misi symperilamvanomenwn kai kapoiwn stoixeiwn pou eixa valei sto handy safe kai gene8liwn pou eixa valei sto datemate i 8a xreiastei na ta ksanagrafo ena ena ap'tin arxi?

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος P900 ( 2 Οκτ. 2004 , 23:10)

 

hmmm ego nomizw oti xreiazetai na ksanakanw tin erotisi mou giati den exw lavei apantisi edo kai mia vdomada. Sorry!!! :)

An kanw full backup to kinito, diladi epafes, mnimi, memory card klp

kai mou anava8misoune to P900 8a mporo na exo ksana oles tis efarmoges pou eixa prin tin anava8misi symperilamvanomenwn kai kapoiwn stoixeiwn pou eixa valei sto handy safe kai gene8liwn pou eixa valei sto datemate i 8a xreiastei na ta ksanagrafo ena ena ap'tin arxi?

 

αν εχεις παρει backup πριν δεν νομιζω να εχεις προβλημα ;)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...