Jump to content

Nip/Tuck (FX Networks)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γίναμε 2...(ίσως και πολλοί περισσότεροι..) :O

το έβλεπα φανατικά ( από τις πρώτες σειρές που κόλησα μαζί με το 24) και το απολάμβανα σε κάθε πτυχή του...από το σενάριο, τους χαρακτήρες, τα ωραία κορίτσια :O κτλ κτλ...

farewell και από μένα...αργά ή γρήγορα θα μου λείψει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελειωσε το Nip/Tuck;:blink:Για αυτο μου φανηκε λιγο διαφορετικο το ενατο επεισοδιο:p.Η αληθεια ειναι πως η σειρα εκανε κοιλια αλλα οι προηγουμενοι κυκλοι ηταν αρκετοι για να μπει στο Top-5 μου.Τι να πρωτοθυμηθω απο αυτη τη σειρα;Τον Carver;Την Eden;Την ψυχωτικη manager του Sean;Ηταν εργο τεχνης και θα μου λειψει.

 

 

 

(Αντε να παιρνει σειρα και το Heroes:lol: )

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σειρά στο ξεκίνημα της αλλά ο τελευταίος κύκλος δεν την πάλευε καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

λατρεμενη σειρα....

φαν κανονικοτατος....:):)

ειμαι στον 6ο κυκλο τωρα και πραγματικα δεν θελω να τελειωσει.....

ειδικα οι 4 πρωτοι κυκλοι ηταν κορυφή...

και μενα θα μου λειψει......:)

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτική σειρα!δεν παρακολούθησα κανένα επεισόδιο του τελευταίου κύκλου για να τα δω ολα μαζεμένα...για εμένα το τέλος της είχε έρθει από τα μέσα του 5ου κύκλου γιατί απλά βαρέθηκα να ασχολούμαι και αυτο είναι πραγματικά περίεργο γιατί είχα λατρεψει αυτή τη σειρα στα χρόνια της επιτυχίας της....δεν μου αρέσει να ακούω ότι το φινάλε ήταν απογοητευτικό γιατί ήταν η τελευταία μου ελπίδα!! :D
Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγώ φαν, την παρακολούθησα όλη, είδα και το τέλος...μπορώ να πω ότι κι εγώ απογοητεύτητκα αλλά δε νομίζω ότι φταίει η σειρά -όχι ότι δεν είχε ξεφτιλιστεί το θέμα, δε το συζητώ... απλά η σειρά τελείωσε ως αυτό που ήταν. Μια ωμή ρεαλιστική απεικόνιση της πραγματικότητας. Μετά από όλα όσα είχαν συμβεί και μετά από όλα όσα κατρακυλούσαν προς το τελείωμα του 7ου κύκλου, ε... ήταν δυνατόν να συμβεί καμιά μαγική στιγμή και να ανατραπούν όλα ξαφνικά κάπως; ο Κρίστιαν είναι πάντα ο Κρίστιαν... ο Σον...είχε παραγίνει το θέμα του.... ο Ματ (ασχολίαστο...)... νομίζω ότι αυτό ήταν που με απογοήτευσε πάνω από όλα... ίσως καταβάθος αποζητάμε από μια σειρά όπου κάποιος γράφει ένα σενάριο και δεν είναι ζωή, έστω και την τελευταία στιγμή να κάνει μια μικρή ανατροπή και να δώσει ένα σχήμα πιο αισιόδοξο, πιο ανθρώπινο, πιο μαγικό... (αν και τότε θα γκρίνιαζα: ναι, τι βλακείες, αυτά συμβαίνουν μόνο σε σενάρια επιστημονικής φαντασίας κλπ) δεν ξέρω, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου... αλλά αν δεν μπορούμε να κρατήσουμε ένα δικό μας, ανθρώπινο, φανταστικό δημιούργημα σε μια αξιοπρεπή κατάσταση, αν δεν μπορούμε να δώσουμε ένα τέλος, να αποχαιρετήσουμε μια σειρά - ένα σενάριο, κάποιους χαρακτήρες δίνοντας τους μια μαγική αύρα, μια ολοκλήρωση που δε θα είναι ισοπεδωτική αλλά λίγο πιο πάνω από την καθημερινή μιζέρια... αν δεν μπορούεμ να κάνουεμ ούτε αυτό και θυσιάζονται όλα χάριν της λογικής πραγματικότητας... τότε τι έχουμε να περιμένουεμ από τη ζωή;; αν δεν το κάνει ούτε η φαντασία μας...

 

εντάξει μεγάλη ανάλυση για το τέλος του Νιπ-Τακ... έχω υπαρξιακούς προβληματισμούς φαίνεται... εδώ ακόμα και ο Χάουζ προσπαθεί να αλλάξει...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν νομίζω πως οι ήρωες από κάποια φάση και μετά δρούσαν με βάση τη λογική.

Ούτε ο Ματ (που μια την έβλεπε ληστής-μίμος, μια παντρευόταν, μια ερωτευόταν την άλλη), ούτε ο Sean (που μια γκρίνιαζε για τον Christian, μια του έλεγε πως είναι η οικογένειά του, μια έπινε σαν τον Ορέστη Μακρή και μια τα έφτιαχνε με την γυναίκα του καλύτερού του φίλου), ούτε ο Chistian (που μια παντρευόταν, μια χώριζε, μια ήθελε παιδί, μια ήθελε να κάνει η άλλη έκτρωση), ούτε καν η Julia (που μια ήθελε άντρες, μια έκανε σοβαρή σχέση με γυναίκα, μια ερχόταν και μας παρουσίαζε έναν πλούσιο Άγγλο σαν τον έρωτα της ζωής της από το πουθενά).

 

Είχε χάσει προ πολλού τη λογική της συνοχή η σειρά. Προς το τέλος ένιωθα πως οι σεναριογράφοι απλά προσπαθούσαν να βρουν προβλήματα για να φορτώσουν στους ήρωες, χωρίς να νοιάζονται για το πόσο ρεαλιστικά φαίνονταν αυτά ή κατα πόσο θα κόλλαγαν με τους χαρακτήρες που είχαν φτιάξει τόσα χρόνια τώρα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανε και τελειωσε βασικα

 

το ειχανε παρατραβηξει

απο τον 5ο και μετα βλεπαμε... βλακειες

καμια σχεση με 1-2-3-4 που ηταν αριστουργηματα...

 

Παντως οπως και να χει σιγουρα ειναι η σειρα που αλλαξε τα δεδομενα.

Η σηψη εξω απο τα δοντια

 

Την αγαπαμε και θα τη θυμομαστε παντα!

:X
Link to comment
Share on other sites

Πάει το Nip/Tuck...

 

Καλό το φινάλε

που ο καθένας κατέληξε εκεί που του αξίζει/κάνει ευτυχισμένο. Προσπάθησαν να αλλάξουν τους εαυτούς τους και όλους τους πελάτες τους και δε μπόρεσαν. Έτσι αποδέχτηκαν τον εαυτό τους.

 

 

Αλλά να πω την αλήθεια

σαν τέλος θα με ικανοποιούσε αν ο Mat αυτοκτονούσε ή κάτι τέτοιο. ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΏΝΕΨΑ ΠΟΤΈ ΑΥΤΌΝ ΤΟΝ ΤΎΠΟ! DIE MATT DIE!

 

 

Oh well... μας έδωσε μεγάλες στιγμές σαν σειρά η αλήθεια να λέγεται. Escobar, Ava(!),Carver,τη θεότρελη manager, Eden, Teddy.

 

Και σίγουρα μας έδωσε και πιο γερό στομάχι.

Link to comment
Share on other sites

Απο την σειρα για μενα αξιζουν μονο οι 3ις πρωτοι κυκλοι....4o κυκλο με την εισοδο της Michelle οι υπερβολες εδιναν και επαιρναν...απο εκει που ο christian χτυπαγε γκομενακια τον πιασανε τα ψυχολογικα του :p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πάει το Nip/Tuck...Αλλά να πω την αλήθεια

σαν τέλος θα με ικανοποιούσε αν ο Mat αυτοκτονούσε ή κάτι τέτοιο. ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΏΝΕΨΑ ΠΟΤΈ ΑΥΤΌΝ ΤΟΝ ΤΎΠΟ! DIE MATT DIE!

 

 

:lol::lol: συμφωνώ πολύ μαζί σου... ναι μάλλον αυτό χρειαζόταν...είχε παραγίνει το κακό...:p:lol:

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εδώ και κάτι μήνες άρχισα να βλέπω τη σειρά, από επαναλήψεις του Σταρ τα βράδια της Κυριακής μέχρι που σταμάτησαν (η συνήθης τακτική του καναλιού να τα αφήνει όλα στη μέση). Τώρα δουλεύει dvd (δεν τα πάω καλά με κατέβασμα επεισοδίων...συγχρονισμό υπότιτλων κλπ κλπ). Μόλις τέλειωσα την 3η σεζόν (η καλύτερη συγκριτικά με 1&2) και ξεκινάω την 4η.

 

Υπάρχει ένα πρόβλημα... Στο βιντεοκλαμπ έχει μέχρι τη σεζόν 5. Γκούγκλαρα μπας και βρω την έκτη σεζόν αλλά δεν υπάρχει. Ξέρετε κάποιο dvdαδικο εντός Αθήνας που να έχει season 6???

Link to comment
Share on other sites

οι σεναριογραφοι που τα σκεφτηκαν ολα αυτα ή καμμενοι απο drugs ειναι ή οι ζωες τους παραειναι χυμα;P

οι τελευταιες season 6-7(λογικα και οι πρωηγουμενες) εχουν κυκλοφορησει σε gr tracker με ενσωματωμενους subs.για officials dvds θα αργησουν...

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

οι σεναριογραφοι που τα σκεφτηκαν ολα αυτα ή καμμενοι απο drugs ειναι ή οι ζωες τους παραειναι χυμα;P

οι τελευταιες season 6-7(λογικα και οι πρωηγουμενες) εχουν κυκλοφορησει σε gr tracker με ενσωματωμενους subs.για officials dvds θα αργησουν...

 

Στο greek tracker αν δεν έχεις λογαριασμό, είναι αδύνατο να κάνεις...

 

Γιατί λέτε όλοι για 7 κύκλους? Στο imdb αναφέρει 6 ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο greek tracker αν δεν έχεις λογαριασμό, είναι αδύνατο να κάνεις...

 

Γιατί λέτε όλοι για 7 κύκλους? Στο imdb αναφέρει 6 ;)

Γιατί ο πέμπτος ήταν χωρισμένος σε δύο κομμάτια που προβλήθηκαν με διαφορά σχεδόν ενός χρόνου, οπότε πολλοί το μπερδεύουν με δύο διαφορετικές σεζόν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα την έκτη σεζόν στο greekddl σε μορφή rapidshare και με ενσωματομένους υπότιτλους! Μεγάλη ανακούφιση! Υπάρχουν όλες οι season μέχρι και την έκτη!

 

Πάντως η 4η σεζόν με έχει απογοητεύσει συγκριτικά με μια σούπερ 3η. Μερικές υποθέσεις έχουν τραβηχτεί από τα μαλλιά (ο γάμος του Σον), οι ιατρικές υποθέσεις έχουν περάσει σε δεύτερη μοίρα (ή μάλλον έχουν εξαφανιστεί εντελώς) και όλο το βάρος έχει πέσει στα σεξουαλικά των δυο πλαστικών.... Μέχρι και την 3η σεζόν, μέσα στην όλη υπερβολή, υπήρχε μια αιτία για ό,τι γινόταν. Πλέον δεν δικαιολογείται τίποτα, ο κάθε χαρακτήρας μπορεί να κάνει τα πάντα οποτεδήποτε. Ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα την έκτη σεζόν στο greekddl σε μορφή rapidshare και με ενσωματομένους υπότιτλους! Μεγάλη ανακούφιση! Υπάρχουν όλες οι season μέχρι και την έκτη!

 

Πάντως η 4η σεζόν με έχει απογοητεύσει συγκριτικά με μια σούπερ 3η. Μερικές υποθέσεις έχουν τραβηχτεί από τα μαλλιά (ο γάμος του Σον), οι ιατρικές υποθέσεις έχουν περάσει σε δεύτερη μοίρα (ή μάλλον έχουν εξαφανιστεί εντελώς) και όλο το βάρος έχει πέσει στα σεξουαλικά των δυο πλαστικών.... Μέχρι και την 3η σεζόν, μέσα στην όλη υπερβολή, υπήρχε μια αιτία για ό,τι γινόταν. Πλέον δεν δικαιολογείται τίποτα, ο κάθε χαρακτήρας μπορεί να κάνει τα πάντα οποτεδήποτε. Ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα παρακάτω.

ελπίζεις... αλλά θα απελπιστείς σύντομα.

Μετά από κάποια φάση το Nip/Tuck το βλέπαμε όλοι απλά επειδή το είχαμε συνηθίσει και για να δούμε τι άλλο ανώμαλο θα σκεφτούν οι σεναριογράφοι. Αλλά όποια λογική ή συνοχή υπήρχε, μπορείς να είσαι σίγουρος πως τελειώνει στην 3η σεζόν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα την 4η σεζόν. Τα τελευταία επεισόδια ήταν κάπως καλύτερα σε σχέση με την αρχή του κύκλου, κι έτσι ξεκίνησα σήμερα την 5η σεζόν με μια σχετική αγωνία.

 

Το ξεκίνημα της 5ης σεζόν ήταν αλλόκοτο από κάθε άποψη. Λες και...δεν έχουν υπάρξει προηγούμενοι κύκλοι και οι γιατροί αρχίζουν από το μηδέν! Λες και αρχίζει τώρα η σειρά...Ουδεμία σύνδεση με τα προηγούμενα γεγονότα, ούτε καν πρόσωπα. Οι γιατροί μετακομίζουν στο ΛΑ για μια νέα αρχή. Ποιό το ενδιαφέρον σε όλο αυτό?

 

Τζούλια? Ματ? Κίμπερ? Πού είναι οεο? Την παλεύουν οι σεναριογράφοι? Εξαφάνισαν...όλο το παρελθόν της σειράς και στη θέση του βάζουν μια σαπουνόπερα & μια δημοσιοσχεσίτρια που...θα ανεβάσουν το πεσμένο πελατολόγιο της επιχείρησης?

 

Δεν ξέρω τι θα γίνει παρακάτω, αν εξακολουθήσει να μην υπάρχει κάτι ενδιαφέρον. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πλέον το βλέπω μόνο και μόνο για τους δυο πολύ καλούς πρωταγωνιστές - που έτσι όπως το πάνε οι δημιουργοί, θα με κάνουν να ξενερώσω και με αυτούς!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε μπορεί να απελπιστείς από τώρα!!!

 

Σε παρακαλώ δλδ. υπάρχει ακόμα δρόμος μπροστά.... αυτό που μπορώ να κάνω για σε διευκολύνω είναι απλά να συμβουλεύσω να συνεχίσεις να το βλέπεις ως κωμική σειρά... αν το παρείς αλλιώς πιστεύω ότι θα γελάσεις πολύ, άλλωστε ο 5ος κύκλος προσφέρει άφθονες στιγμές αυθεντικού γέλιου!!!

 

όσο για τους αγαπημένους μας ήρωες, μην ανησυχείς, είναι όλοι εδώ... θα επανέλθουν σύντομα, απτόητοι και θα συνεχίζουν να μας βασανίζουν μέχρι το τέλος!!! Άλλωστε αποδεικνύεται συχνά στη ζωή ότι "ο παλιός είναι αλλιώς" Ω ναι!! με μεγαλύτερη δραστηριότητα από όλους ο Ματ φυσικά.... ναι ναι... πραγματικά αυτό το παιδί... (πόσα απωθημένα μπορεί να έιχαν αυτοί οι σεναριογράφοι;;;)

 

εγώ πάντως από ένα σημείο και πέρα το έβλεπα με απόλυτη περιέργεια, για να δω ποια θα μπορούσε να ήταν η κατάληξη αυτής της σειράς... θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σου όταν φτάσεις στο τέλος... (τι μου θυμίζεις!!! ένδοξο Νιπ/Τακ)....

 

με αγωνιστικούς χαιρετισμούς, καλή συνέχεια φίλε μου!!!

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στο 8ο επεισόδιο, εκεί όπου

η Τζούλια κάνει σεξ με τον Κρίστιαν και ο Ματ έχει καεί...

 

 

Τελικά δεν είχα δίκιο... Και οι βασικοί ήρωες επέστρεψαν και με νέες ιστορίες, αν και για να είμαι ειλικρινής -όχι δεν είμαι ρατσιστής, το αντίθετο- δεν κόλλαγε καθόλου το "σταδιακό" γκεϊλίκι της Τζούλιας... Σεναριακά θα μπορούσαν να το στηρίξουν πολύ περισσότερο αν μας είχαν...προειδοποιήσει λίγο στους προηγούμενους κύκλους. Έτσι όπως το παρουσίασαν, οι σεναριογράφοι μου απέδειξαν για άλλη μια φορά ότι βάζουν γεγονότα μόνο και μόνο για να σοκάρουν... Πλέον το παρακολουθώ για να βρω τι άλλο θα με εκπλήξει κι όχι για τους χαρακτήρες.

 

Παρατηρώ τα εξής: ο Κρίστιαν έχει μπει σε δεύτερο (ενδεχομένως και σε τρίτο) ρόλο με τον Σον και τη Τζούλια να πρωταγωνιστούν, ο καθένας με τα δικά του. Έχω ξενερώσει γιατί ο κυριότερος λόγος που το βλέπω είναι ο Κρίστιαν και πραγματικά δεν του αξίζει όλη αυτή η "υποτίμηση".

 

Όσον αφορά τις περαιτέρω υποθέσεις, είναι αρκετά ενδιαφέρουσες αλλά ας δείξουν και κάτι πέρα από εμμονικές γκόμενες (Κίμπερ, Ίντεν...ποιά έχει σειρά?). Ένα επίσης τελείως αδικαιολόγητο συμβάν ήταν ο τρόπος που παράτησε η Κίμπερ τον Ματ. Ένα επεισόδιο πριν, πήγε στα τσοντογυρίσματα του Ματ και τον πήρε από κει με φιλιά κι αγκαλιές ζητώντας του να μην το κάνει. Στο επόμενο, τον παρατάει σαν να ήταν ένα τίποτα...

Τα ιατρικά ασφαλώς έχουν περάσει σε δεύτερη μοίρα ( εμφανίζονται μόνο για να λύσουν τα προβλήματα των πρωταγωνιστών - π.χ. επεμβάσεις σε Ίντεν, Κίμπερ). Πάντως δεν σκέφτομαι να το παρατήσω. Θα είναι η πρώτη ξένη σειρά που θα ολοκληρώσω, όπως φαίνεται...:p

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλος λοιπόν...

 

Διαβάζοντας μηνύματα εδώ και αλλού, σχετικά με τη σειρά, η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να την βλέπω με αρνητική προδιάθεση. Αυτό στην πορεία άλλαξε.

 

Για μένα, το ζητούμενο όταν βλέπω μια σειρά ή μια ταινία, είναι να μην φαίνεται στημένη. Να με κάνει να πιστέψω ότι απλά τρύπωσε μια κάμερα στη ζωή μιας ομάδας ανθρώπων... Το Nip/tuck αν μη τι άλλο το κατόρθωσε. Μέσα στην όλη του υπερβολή, ούτε για μια στιγμή δεν σκέφτηκα ότι αυτό που βλέπω είναι ένα γύρισμα.

 

Θα μου λείψουν...

-ότι οποιαδήποτε ώρα και στιγμή μπορούσε να συμβεί το οτιδήποτε

-οι εμμονικές γκόμενες που αν δεν τους κάθονταν οι γιατροί, ήταν ικανές από το να τους σκοτώσουν μέχρι να τους διαλύσουν την οικογένεια

-το χαμόγελο του Κρίστιαν, ο δυναμικός του χαρακτήρας, οι ατακές του, τα πισωκολλητά με τις γκόμενες, τα πάντα, ήταν απλά υπέροχος...

-οι ιστορίες των ασθενών που πάντα ήταν πολύ, πολύ ενδιαφέρουσες, αν και ολίγον τραβηγμένες....

-η ιστορία του "χασάπη" από τον τρίτο κύκλο και γενικά ο τρίτος κύκλος, ήταν πραγματικά εμπνευσμένα επεισόδια

-η τύπισσα με την εμπορία νεφρών, άπαιχτη

-οι εκφράσεις του Σον

-τα γυμνά

 

Δεν θα μου λείψουν καθόλου...

-τα επεισόδια μετά τον έκτο κύκλο, σκέτη κατάθλιψη. Οι ήρως αναρωτιόντουσαν τι θα αλλάξει στη ζωή τους, ψυχαναλύσεις, παιδιά να πέφτουν βροχή, αυτοκτονίες και γενικά ένα "γιατί να ζω" που με ξενέρωσε απίστευτα

-οι πρώτοι δύο κύκλοι

-η Κίμπερ, έπρεπε να είχε αυτοκτονήσει εδώ και πολλά επεισόδια

-ο μονίμως ξινός Ματ

-η επίσης θεόξινη Τζούλια

-οι επεμβάσεις...ολίγον αηδία τόσο αίμα

 

Σχετικά με το φινάλε

Περίμενα κάτι διαφορετικό, κάτι ανατρεπτικό, μια εξέλιξη των ηρώων...δεν ξέρω. Διάβασα σε ένα σχόλιο ότι ο καθένας πήρε αυτό που του άξιζε. Συγνώμη, μήπως είδα κάτι άλλο? Τι ακριβώς πήρε ο καθένας? Αυτό δεν ήταν τέλος, ας μην κοροϊδευόμαστε. Ένα ταξιδάκι, ένας γάμος και ένας μένει πίσω στα ίδια... Είναι αυτή κατάληξη βασικών πρωταγωνιστών μιας σειράς 100 επεισοδίων? Το Νιp/Tuck για μένα θα πρεπε να τελειώσει στα τέλη του πέμπτου κύκλου, με τον Κρίστιαν να πεθαίνει από καρκίνο ή έστω να φεύγει για το ταξίδι του με τη Λιζ και να υπονοείται ένα τέτοιο τέλος...ενώ ο Σον να τα βρίσκει με τη Τζούλια και να τελειώνει το κρυφτό...ή να κλείνει για κάποιο λόγο η επιχείρηση...κάτι πιο ανατρεπτικό. Δεν μου έδωσε την αίσθηση ότι τελείωσε, ότι ολοκληρώθηκε. Αντιθέτως, είναι σαν να υπολοίπεται ακόμα ένας κύκλος...και πιστεύω ότι σε ένα, δύο χρόνια θα επιστρέψει η σειρά. Δεν μπορεί να ήταν αυτό το τέλος...

 

Κρίνοντας το συνολικά, δεδομένων των δύσκολων θεμάτων που διαχειρίστηκε, θα του βάλω 10/10 γιατί ήταν αληθινό, αναπάντεχο, συναισθηματικό και δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο σίριαλ. Περιμένω τη συνέχεια, όποτε υπάρξει. Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, αν είχε τελείωσει στο τέλος του 5ου κύκλου (ή ήταν το τέλος του μισού 6ου, δε θυμάμαι πια :p) με τον Christian να

πεθαίνει από καρκίνο ή να καταλήγει ένας ευτυχισμένος οικογενειάρχης

θα του έδινε μια πιο σαφή ολοκλήρωση.

 

Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η συγκεκριμένη σειρά πάντα πάταγε πάνω στο γεγονός πως οι χαρακτήρες δεν ήταν ποτέ επι της ουσίας διατεθειμένοι να αλλάξουν.

 

Ο Christian ό,τι και να πέρασε (προβλήματα υγείας και συναισθηματικά ζητήματα) ΠΑΝΤΑ επέστρεφε στις παλιές, καλές :p του συνήθειες.

O Sean όσο και να το πάλεψε μέσα του ήταν πάντα ο "αγαθός" Sean που ήθελε περισσότερο να νιώθει πως προσφέρει και πως το ταλέντο του βοηθάει ανθρώπους που το έχουν ανάγκη, παρά να βγάζει λεφτά και να ζει τη ζωή του Christian. Όπως επίσης δεν κατάφερε ποτέ να ξεπεράσει τη Julia.

Η Ava από την πρώτη φορά που την είδαμε μέχρι και το τέλος της σειράς, ήταν πάντα η ίδια εκμεταλλεύτρια.

Ο Matt ήταν το ίδια μαλακιστ*** από τότε που τον γνωρίσαμε μέχρι το τέλος της σειράς. Όσο και να προσπαθούσε να αλλάξει, δεν έπαψε ποτέ να είναι ένας loser με πλούσιους μπαμπάδες.

Η Gιna από τότε που τη γνωρίσαμε μέχρι και ο τρόπος που

σκοτώθηκε "κατά λάθος" από τον Christian

δείχνει πως ποτέ δεν έπαψε να είναι μια σεξομανιακή και δολοπλόκα γυναίκα.

Η Julia ξεκίνησε να αλλάξει τη ζωή της γιατί δεν ήθελε να είναι μια απλή νοικοκυρούλα, όμως κάθε λίγο και λιγάκι έπαιζε τον ίδιο ρόλο είτε στο πλάι ενός άντρα ή μιας γυναίκας αλλά και μη τελειώνοντας τις σπουδές της.

 

Αυτό που θέλω να πω νομίζω είναι το ίδιο που είπε και σε μια πρόταση ο billyavl.

"Προσπάθησαν να αλλάξουν τους εαυτούς τους και όλους τους πελάτες τους και δε μπόρεσαν. Έτσι αποδέχτηκαν τον εαυτό τους."

 

Ο Christian και ο Sean μπορούσαν να πάρουν ένα νυστέρι και να αλλάξουν τελείως την εικόνα ενός ανθρώπου (το είχαμε δει άλλωστε και στην πράξη πολλές φορές, όπως με τον Escobar) αλλά κυρίως μπορούσαν να αλλάξουν τον τρόπο που οι άνθρωποι αυτοί έβλεπαν τον εαυτό τους. Οι ίδιοι οι ήρωες, απλά δεν μπορούσαν.

 

Και αυτό οφείλεται σε μια από τις δύο παρακάτω πιθανότητες

α) Οι σεναριογράφοι δεν ήταν αρκετά καλοί ώστε να δείξουν την εξέλιξη του χαρακτήρα των πρωταγωνιστών :p

ή β) Κατάλαβαν μετά από αρκετό κόπο, πως μερικές φορές είναι καλύτερα να μένεις όπως είσαι και να είσαι ευτυχισμένος με αυτό παρά να αλλάζεις τελείως την εικόνα σου προσπαθώντας να ευχαριστήσεις τους άλλους γύρω σου, και ελπίζοντας πως θα είσαι ευτυχισμένος και στη νέα σου κατάσταση.

 

Και αν με ρωτάς, προτιμώ τη δεύτερη πιθανότητα.

Αλλιώς βλέπαμε τόσα χρόνια μια σειρά, από ατάλαντους σεναριογράφους που είχαν στερέψει από ιδέες στις δυο-τρεις πρώτες σεζόν. :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Ότι δηλαδή το μήνυμα μπορεί να είναι πώς προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν να αλλάξουν. Θα ήθελα να ισχύει αυτό. Όχι ότι αποκλείω να φτάσαμε σε αυτό το συμπέρασμα λόγω της ανικανότητας των σεναριογράφων να δώσουν ένα τέλος με κάποιο ιδιαίτερο νόημα :p

 

Anyway. To nip/tuck είναι ένα κόσμιμα σε σύγκριση με τα δικά μας, άθλια σίριαλ, αλλά και κάμποσα αμερικάνικα. Οι Έλληνες δημιουργοί/τα κανάλια/οι παραγωγοί δεν θα καταφέρουν ποτέ να γυρίσουν μια σειρά τέτοιων προδιαγραφών, τόσο άρτια, τόσο ακριβά. Μόνο και μόνο γι αυτό, θα πρέπει να το επαινούμε. Και να ελπίζουμε σε ένα δυνατό come back.........

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέροντα τα σχόλια που διαβάζω... πράγματι κι εγώ προβληματίστηκα σε σχέση με αυτή τη σειρά. θα μπορούσα να συμφωνήσω με την άποψη ότι το μήνυμα είναι πως οι χαρακτήρες δεν αλλάζουν ό,τι και να κάνουν αλλά αυτό δε με καλύπτει όπως έγινε.

α) Δεν μπορεί όλοι - όλοι - οι χαρακτήρες να μην αλλάζουν. θα έπρεπε οι σεναριογράφοι να κάνουν ένα κλικ, έναν διαχωρισμό, ας διάλεγαν έστω έναν, κάτι, κάπως... άλλωστε αυτό το μήνυμα το έδιναν συνεχώς και μόνο αν παρακολουθούσε το γνωστό μαλ*********** όπως πολύ σωστά είπε και ο προλαλήσας (ό,τι απαίσιο και αποτρόπαιο χαρακτηρισμό έχετε γι' αυτόν τον χαρακτήρα θα συμφωνήσω, στο λαιμό μου κάθεται... με πολύ γέλιο βέβαια... δεν αξίζει καν να του βάλεις αρσενικό άρθρο...όχι... ουδέτερο και πολύ του είναι) (κι αφού έβγαλα τη χολή μου για τον Ματ, ας συνεχίσω)

β) αν επέμεναν ότι αυτό είναι το μήνυμα, θα ήθελα στο τέλος να δω κάποιον απ' αυτούς ν ατο συνειδητοποιεί και να έχει κάποια αντίδραση σε αυτό, τι κάνει, τι σκέφτεται... πώς το αποδέχεται... εδώ το μόνο που είδα ήταν άνθρωποι που γύρισαν στα ίδια μόνο και μόνο γιατί αυτό έκαναν τόσα χρόνια και σωστό ή λάθος, καλό ή κακό, σ' αυτό ένιωθαν ασφαλείς...

 

γι' αυτό καταλήγω στο πρωτο συμπέρασμα ότι οι σεναριογράφοι δεν μπορούσαν να δώσουν κάτι περισσότερο κι είναι πολύ κρίμα γιατί αυτή η σειρά ξεκίνησε με μοναδικές προοπτικές... και με εξαιρετικούς ηθοποιούς. για μενα δεν μπόρεσαν να εξελίξουν τους χαρακτήρες τους.

 

Πάντως από πλευράς γεγονότων, ο 3ος και ο 4ος κύκλος, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άρεσαν τόσο πολύ, είχε δράση οκ, μυστήριο, συμβάντα, αλλά όλα αυτά μου φαίνονταν άθλια... τραβγμένα από τα μαλλιά.... πιο νορμάλ μου φαινόταν όταν άλλαξαν στον 5ο και προσπαθούσαν να επιβιώσουν από την αρχή... anyway.... ήταν μια ξεχωριστή σειρά, με χαζό φινάλε για μενα...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Βλέπω για δεύτερη φορά το niptuck έπειτα από ένα χρόνο και ομολογώ ότι για άλλη μια φορά καταλαβαίνω γιατί λάτρεψα τόσο αυτή τη σειρά. Έχει αλήθεια. Αλήθεια στις επεμβάσεις, στους χαρακτήρες, στις υποθέσεις, στο συναίσθημα. Αρκετοί φίλοι μου που τους λέω ότι έχω κολλήσει με το niptuck, δυσανασχετούν απορώντας τι το ενδιαφέρον έχει μια σειρά με χειρουργία και αίματα. Κι όμως! Το niptuck για μενα είναι μια αμιγώς κοινωνική σειρά, που σε καμία περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα ιατρική. Ναι, έχει ιατρικά περιστατικά. Όχι, δεν εστιάζει μόνο σε αυτά. Ίσως εστιάζει πολύ περισσότερο στην ερωτική ζωή των πρωταγωνιστών παρά στις πλαστικές. Κι αυτό ακριβώς είναι το στοιχείο που θα την κάνει διαχρονική.

 

Θεωρώ απίθανο κάποιος να ξεκινήσει να βλέπει τη σειρά και να την παρατήσει. Κολλάς! Κολλάς ακόμη και στην επανάληψη! Με ελάχιστες σειρές μου έχει συμβεί αυτό. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν το έχουν δει. Ειδικά όποιος βαριέται ή δεν έχει δουλειά, θα αποκτήσει τρομερό ενδιαφέρον το καλοκαίρι του!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...