Jump to content

Samsung Galaxy A54 5G


OculatusAbis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενταξει ειναι ποιο καινουριο το a54 αλλα με Exynos 1380 δν νομιζω να ειναι ανωτερο απο τον snapdragon 778G!!

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ernesto1983 said:

ενταξει ειναι ποιο καινουριο το a54 αλλα με Exynos 1380 δν νομιζω να ειναι ανωτερο απο τον snapdragon 778G!!

Αν δεν δοκιμαστεί όντως δεν μπορούμε ξέρουμε αν είναι καλύτερος από τον 778. Πάντως υποστηρίζει και κάμερα 200mp άκουσα. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δοκιμαστεί όντως δεν μπορούμε ξέρουμε αν είναι καλύτερος από τον 778. Πάντως υποστηρίζει και κάμερα 200mp άκουσα. 

Τί να δοκιμαστεί, ίδιες επιδόσεις έχει με τον 778, ίσως και χειρότερες, κινητό 1.5 χρόνου μετά το Α52s
Link to comment
Share on other sites

κ εγω αυτο πιστευω.παντα ο exynos ηταν καταρα!!ας το δουμε λοιπον !!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Η λογική της Samsung είναι να δουλεύει τους δικού στις επεξεργαστές (κάτι σαν την apple) ώστε να έχει καλύτερη υποστήριξη , με το a53 τα πήγε σχετικά καλά με το 54 θα δείξει , ακόμα κ με το s21 ultra τα πάει καλά , ας μην βγάζουμε συμπέρασματα και με τους mediatek τα ίδια λέγαμε και τώρα πάνε καλά . Έπισεις μην βλέπετε μόνο ταχύτητα επεξεργαστή μόνο ,είναι πολλά που κάνουν το συνολικό πακέτο 

στο διαταυτα    η ερώτηση μου είναι όσοι το έχετε πως τα πάει σε θέμα μπαταρία ;;;; (Επειδή ειμαι συνέχεια έξω ,με καίει το θέμα )

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

Η λογική της Samsung είναι να δουλεύει τους δικού στις επεξεργαστές (κάτι σαν την apple) ώστε να έχει καλύτερη υποστήριξη , με το a53 τα πήγε σχετικά καλά με το 54 θα δείξει , ακόμα κ με το s21 ultra τα πάει καλά , ας μην βγάζουμε συμπέρασματα και με τους mediatek τα ίδια λέγαμε και τώρα πάνε καλά . Έπισεις μην βλέπετε μόνο ταχύτητα επεξεργαστή μόνο ,είναι πολλά που κάνουν το συνολικό πακέτο 

στο διαταυτα    η ερώτηση μου είναι όσοι το έχετε πως τα πάει σε θέμα μπαταρία ;;;; (Επειδή ειμαι συνέχεια έξω ,με καίει το θέμα )

Μια χαρα ειναι η μπαταρία. Καλυτερη απο του 53

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα στον γιο μου. Οι εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής είναι πολύ θετικές.

Σε σχέση με το Α53 που είχε, είναι πιο γρήγορο, χωρίς κολλήματα & Lags, η μπαταρία φαίνεται καλύτερη, αν και ακόμη είναι στην εκμάθηση των μοτίβων χρήσης του.

Οι εγκατάσταση των αναβαθμίσεων των εφαρμογών γίνεται πιο γρήγορα από το Α53, κάμερα πολύ καλή και με το nightography πολύ καλές φωτό σε χαμηλό φωτισμό.

Πολύ καλή φωτεινή οθόνη με ζωντανά χρώματα, (με την ρύθμιση στην φυσική απεικόνιση).

Τέλος στα θετικά και η αντικατάσταση του πλαστικού της πλάτης της συσκευής από το γυαλί.

Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι πως όταν ανάβει την οθόνη με διπλό "ταπ", για την αναγνώριση προσώπου, το "δαχτυλίδι" γύρω από την κάμερα δεν φωτίζει λευκό χρώμα, παρά μόνο μεγαλώνει, σε μαύρο χρώμα όμως και μετά ξεκλειδώνει. Δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτό και σε άλλους που πήραν την συσκευή ή πείραξε τίποτα ο γιος μου και έγινε έτσι...

Όποιος έχει την συσκευή ας αναφέρει σχετικά με αυτό,

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimmis11 said:

Το αγόρασα στον γιο μου. Οι εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής είναι πολύ θετικές.

Σε σχέση με το Α53 που είχε, είναι πιο γρήγορο, χωρίς κολλήματα & Lags, η μπαταρία φαίνεται καλύτερη, αν και ακόμη είναι στην εκμάθηση των μοτίβων χρήσης του.

Οι εγκατάσταση των αναβαθμίσεων των εφαρμογών γίνεται πιο γρήγορα από το Α53, κάμερα πολύ καλή και με το nightography πολύ καλές φωτό σε χαμηλό φωτισμό.

Πολύ καλή φωτεινή οθόνη με ζωντανά χρώματα, (με την ρύθμιση στην φυσική απεικόνιση).

Τέλος στα θετικά και η αντικατάσταση του πλαστικού της πλάτης της συσκευής από το γυαλί.

Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι πως όταν ανάβει την οθόνη με διπλό "ταπ", για την αναγνώριση προσώπου, το "δαχτυλίδι" γύρω από την κάμερα δεν φωτίζει λευκό χρώμα, παρά μόνο μεγαλώνει, σε μαύρο χρώμα όμως και μετά ξεκλειδώνει. Δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτό και σε άλλους που πήραν την συσκευή ή πείραξε τίποτα ο γιος μου και έγινε έτσι...

Όποιος έχει την συσκευή ας αναφέρει σχετικά με αυτό,

Δεν είναι γυαλί, πλαστικό είναι πίσω. 

https://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_a54-review-2546p2.php

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, evris2013 said:

Δεν είναι γυαλί, πλαστικό είναι πίσω. 

https://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_a54-review-2546p2.php

Κοίτα κι αυτοί δεν είναι σίγουροι, γράφουν "μάλλον είναι πλαστικό, αλλιώς η Samsung θα το διαφήμιζε", κάπου αλλού είχα διαβάζει πως είναι Gorilla Glass 5, όπως και της οθόνης.

Σε κάθε περίπτωση, είναι σίγουρα όμορφο οπτικά...

Πάντως έχουν σίγουρα ένα λάθος στην παρουσίασή τους, γιατί γράφουν για εκδόσεις 6/128 & 8/256, ενώ και η 128 έρχεται με 8 giga RAM και όχι με 6. 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κι αυτοί δεν είναι σίγουροι, γράφουν "μάλλον είναι πλαστικό, αλλιώς η Samsung θα το διαφήμιζε", κάπου αλλού είχα διαβάζει πως είναι Gorilla Glass 5, όπως και της οθόνης.
Σε κάθε περίπτωση, είναι σίγουρα όμορφο οπτικά...
Πάντως έχουν σίγουρα ένα λάθος στην παρουσίασή τους, γιατί γράφουν για εκδόσεις 6/128 & 8/256, ενώ και η 128 έρχεται με 8 giga RAM και όχι με 6. 
Υπάρχουν 2 εκδόσεις μια με 6/128 και μια με 8/128

Τουλάχιστον έτσι λέει το επίσημο σαιτ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jimmis11 said:

Κοίτα κι αυτοί δεν είναι σίγουροι, γράφουν "μάλλον είναι πλαστικό, αλλιώς η Samsung θα το διαφήμιζε", κάπου αλλού είχα διαβάζει πως είναι Gorilla Glass 5, όπως και της οθόνης.

Σε κάθε περίπτωση, είναι σίγουρα όμορφο οπτικά...

Πάντως έχουν σίγουρα ένα λάθος στην παρουσίασή τους, γιατί γράφουν για εκδόσεις 6/128 & 8/256, ενώ και η 128 έρχεται με 8 giga RAM και όχι με 6. 

Ναι η αλήθεια είναι ότι δείχνει πραγματικά όμορφο πίσω. Στις φωτογραφίες, αλλά και στην πραγματικότητα αφού το λες εσύ που το έχεις δει. Περιμένω νέα για φωτογραφική και μπαταρία. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, siberiantiger said:

Υπάρχουν 2 εκδόσεις μια με 6/128 και μια με 8/128

Τουλάχιστον έτσι λέει το επίσημο σαιτ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στο site Samsung Greece αναφέρει 8 gb τόσο στο 128 όσο και στο 256. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος που έχει πάρει το 128; 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάλι λένε ότι πίσω έχει όντως γυαλί αλλά τα πλαϊνά είναι από αλουμίνιο! Επίσης ξεκινάν από 6/128 και σ' αυτούς. Μήπως δεν την φέρνουν στην Ελλάδα; 

https://www.phonearena.com/phones/Samsung-Galaxy-A54-5G_id12036

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, evris2013 said:

Εδώ πάλι λένε ότι πίσω έχει όντως γυαλί αλλά τα πλαϊνά είναι από αλουμίνιο! Επίσης ξεκινάν από 6/128 και σ' αυτούς. Μήπως δεν την φέρνουν στην Ελλάδα; 

https://www.phonearena.com/phones/Samsung-Galaxy-A54-5G_id12036

δεν ερχεται Ελλάδα η 6/128... Παιδια ειναι υπεροχο το κινητο.. Οποοιος το πάρει δεν θα χασει...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ykostarikas said:

Τέλειο και μεγάλο review για όποιον το σκέφτεται!

https://www.youtube.com/watch?v=Kib_MVuG1LA

Πάντως κι αυτός plastic back λέει ότι έχει. Πριν ανοίξει ακόμα το κουτί. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γνωρίζουμε αν η συγκεκριμένη συσκευή έχει μηνιαίες ενημερώσεις?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tzanos13 said:

Καλησπέρα γνωρίζουμε αν η συγκεκριμένη συσκευή έχει μηνιαίες ενημερώσεις?

Φυσικά και έχει.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, so_what said:

Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα στο Α54 και σε xiaomi 13 lite. Θα προτείνατε samsung έναντι xiaomi?

Αν δεν θες Exynos πας στο Xiaomi. Υποκειμενικό είναι. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, so_what said:

Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα στο Α54 και σε xiaomi 13 lite. Θα προτείνατε samsung έναντι xiaomi?

Το oneui είναι έτη φωτός μπροστά από το τρισαθλιο miui 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, so_what said:

Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα στο Α54 και σε xiaomi 13 lite. Θα προτείνατε samsung έναντι xiaomi?

Εγώ πάλι θα σου πω τα εξής:

Αν και εγώ προσωπικά είμαι ένας από αυτούς που βλέπουν προκατειλημμένα τους Exynos επεξεργαστές, ομολογώ πως μέχρι στιγμής ο συγκεκριμένος τα πάει πολύ καλά και στην διαχείριση ενέργειας, και πολύ γρήγορος είναι χωρίς κολλήματα.

Συγκριτικά τέλος θα σου πω πως, ναι προτιμώ τον Snapdragon 7 Gen 1, ναι τα κινητά της Xiaomi κατά κανόνα δίνουν το κάτι παραπάνω σε χαμηλότερη τιμή σε σχέση με την Samsung, ΑΛΛΑ, αν θέλεις αναβαθμίσεις λειτουργικού για 4 χρόνια, καλύτερο περιβάλλον εργασίας UI χωρίς περιττές "κινεζιές" που υπάρχουν στο Xiaomi, τότε προτίμησε το Samsung, η Xiaomi άλλωστε στις αναβαθμίσεις δεν φημίζεται για την έγκαιρη ανταπόκρισή της... και "εγγυάται" 2 χρόνια αναβαθμίσεων, από εκεί και μετά είναι κάπως θολό το τοπίο. Μη ξεχνάς πως έχει πολλαπλάσια μοντέλα από την Samsung, πως να τα υποστηρίξει όλα αυτά;  

Και διευκρινίζω πως έχω κατά καιρούς και κινητά Xiaomi, (10Τ, 11Τ κλπ.), δεν μιλώ αόριστα.

Α και να μην το ξεχάσω, με το Xiaomi ξεκινάς με Android 12, άλλο ένα μείον αν αναλογιστής τις λίγες αναβαθμίσεις που δίνει η Xiaomi...

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...