Jump to content

[Επίσημο] Νokia 6600


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον akatsim

 

Ego kai me T9 kai xoris 160 exo. Mipos sou dosane tzoufio 6600? :)

 

 

den mou dosane tipota giati den thelw na mou dosoun ;)

to p900 erxetai kai tha perasei kai mia volta apo edw!

 

poly apla prospathisa na voithisw enan filo mou kai mia fili mou

pou espeusan na to agorasoun apo tin proti mera kykloforias tou

opote milame gia dyo diaforetikes syskeyes se dyo diaforetika diktya, voda kai cote alla me to idio provlima...

an esena sou douleuei kanonika, kanena provlima.

den asxoloume ksana giati den me afora ki olas... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μην παρεξηγείστε! Θα υπάρχει λογκή εξήγηση, δε μπορεί!! Πείτε την έκδοση λογισμικού σας, από που το προμηθευτήκατε...

Πάντως κι όλα έτσι να είναι, με μια αναβάθμιση θα διορθωθεί! Ενοχλητικό μεν, αλλά δεν ήρθε το τέλος του κόσμου!

 

Και μην ακούω για αναβαθμίσεις του P800, γιατί απ' ότι βλέπω εδώ η αναβάθμιση έρχεται με το επόμενο μοντέλο! :p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον iceman

 

Από συμβατότητα με τα προγράμματα του 7650 και του 3650 πως πάει?

 

 

Αν και ο john74 στο προηγούμενο topic που κλειδώθηκε αναφέρει ένα Link σχετικό, εγώ δοκίμασα τα εξής:

 

Total IR Remote: Δουλεύει πλήρως

Mini GPS: Δουλεύει πλήρως

IP View: Οχι

eFileManager: Πρόβλημα όταν πας να στείλεις εικόνα μέσω MMS - Κρασάρει και κλείνει. Κατα τα άλλα δουλεύει.

Lookup: Δουλεύει πλήρως

 

Το Operator Logo Μπαίνει με τον ίδιο τρόπο όπως και στο 7650.

Το NetMonitor δεν δουλεύει :'(

 

Δεν δοκίμασα άλλα (μέχρι στιγμής)...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

@powerrulez : όπως έχουμε ξαναπεί το 6600 δεν έχει hardware mp3 player αλλά μπορεί να παίξει μπ3 με προγράμματα τρίτων. Ο ήχος δεν είναι στερεο αλλά ΜΟΝΟ όπως και στο 3650. για την ποιοότητα δεν μπορώ να σου πω επειδή δεν έχω ακούσει;)
Forza scuderia
Link to comment
Share on other sites

Αν η μεταφορά γίνει με το PC Suite και σαν player χρησιμοποιήσεις τον ενσωματωμένο, τα κάνει όλα χάλια!

 

Εγώ έστειλα έτσι ένα stereo .mp3 των 4 και κάτι MBytes μου το έκανε 2 και κάτι MBytes, το μετονόμασε σε .wav, το έκανε mono με ποιότητα για κλωτσιές!

Λογικά αν μεταφερθεί αυτούσιο το mp3 και χρησιμοποιηθεί άλλος player, τα αποτελέσματα θα πρέπει να είναι σαφώς καλύτερα!

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Βρε παιδιά μην παρεξηγείστε! Θα υπάρχει λογκή εξήγηση, δε μπορεί!! Πείτε την έκδοση λογισμικού σας, από που το προμηθευτήκατε...

Πάντως κι όλα έτσι να είναι, με μια αναβάθμιση θα διορθωθεί! Ενοχλητικό μεν, αλλά δεν ήρθε το τέλος του κόσμου!

 

Και μην ακούω για αναβαθμίσεις του P800, γιατί απ' ότι βλέπω εδώ η αναβάθμιση έρχεται με το επόμενο μοντέλο! :p

 

εγω 2 που ειδα πριν λιγο στελναν 160 φιλε petran ;)
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

 

Αν η μεταφορά γίνει με το PC Suite και σαν player χρησιμοποιήσεις τον ενσωματωμένο, τα κάνει όλα χάλια!

 

Εγώ έστειλα έτσι ένα stereo .mp3 των 4 και κάτι MBytes μου το έκανε 2 και κάτι MBytes, το μετονόμασε σε .wav, το έκανε mono με ποιότητα για κλωτσιές!

Λογικά αν μεταφερθεί αυτούσιο το mp3 και χρησιμοποιηθεί άλλος player, τα αποτελέσματα θα πρέπει να είναι σαφώς καλύτερα!

 

εσενα ποσους χαρακτηρες στελνει σε μηνυμα? 160 κανονικα σε καθε μηνυμα?
Link to comment
Share on other sites

stereo den prokeite na ypostiriksei pote mesa apo akoustika dioti h eisodos twn akoustikwn/hands free (karfi) den mporei na metaferei thn

analogi plhroforia...

opws to 6510/8310 sto radiofono, pou eixan dipla akoustika alla oxi stereo!!! sto 5510 yphrxe kai deytero visma gia thn anaparagogi stereo mp3/radiofonou kai ola alaxan sta 6610/7210 pou balane to neo system conector me ta polla pins.

twra giati epelexan na mhn symperilavoun to neo system conector sto 6600 h apanthsh einai aplh: exoun to 3300 gia mp3!!!!! na mhn poylhsei kai auto??? tzampa to vgalane???

Link to comment
Share on other sites

παιδια, θα τρελλαθω.

τελικα δεν μπορει το τηλεφωνο να στειλει sms των 160 χαρακτηρων;

ας ενημερωσει καποιος επισημα που το εχει δοκιμασει για να μην κανουμε υποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το μεσημερι ειμαι και εγω αλλος ενας ευτυχης κατοχος 6600 :D

Το πηρα απο το cn Στο Αιγαλεω

Οι εντυπωσεις οσο το εχω ψαξει ειναι πολυ καλες,

Παντως δοκιμασα να στειλω sms (αν και δεν στελνω συχνα) και διαπιστωσα και στο δικο μου το ιδιο προβλημα ειτε γραφω με απλα ελληνικα ειτε με Τ9 χωριζει το μηνυμα σε 3 μερη :confused:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gr234567

 

παιδια, θα τρελλαθω.

τελικα δεν μπορει το τηλεφωνο να στειλει sms των 160 χαρακτηρων;

ας ενημερωσει καποιος επισημα που το εχει δοκιμασει για να μην κανουμε υποθεσεις.

 

 

Δοκιμάσατε από την επιλογή "γλώσσα γραφής" να επιλέξετε Ελληνικά?...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia5100/1.0 (3.02) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Paidia i kathigitria ton agglikon mou pire to 6600 kai thelei mms.Mporei kapoios ipeuthina na pei analitika ta vimata gia na energopoisis ta mms?Exei voda!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον manos the greek

 

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia5100/1.0 (3.02) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Paidia i kathigitria ton agglikon mou pire to 6600 kai thelei mms.Mporei kapoios ipeuthina na pei analitika ta vimata gia na energopoisis ta mms?Exei voda!

 

 

1. na MHN parei thl th vodafofone gia tis rythmiseis MMS, giati aytoi

tha tis poune oti tha tis steiloun kai tha to kanoun alla stelnontas tis rytmiseis gia 7650.

ta mms den tha fygoun pote kai otan xanakalesei tha tis poun

oti ftaiei h syskeyh!!!!

ayth tha perasei apo ena nokia service center opou den tha vgalei akri giati to thl tha einai ok...

 

opote kalytera na perimenei giati einai agnosto pote tha doulepsei sta diktya mas.. an kai kapoio lene oti to diktio tis telestet mporei na to ypostixi akoma kai tora... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον manos the greek

 

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia5100/1.0 (3.02) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Paidia i kathigitria ton agglikon mou pire to 6600 kai thelei mms.Mporei kapoios ipeuthina na pei analitika ta vimata gia na energopoisis ta mms?Exei voda!

 

 

Αχά! Καλά που μου το θύμισες:

 

MMS και 6600, Nokia says:

 

"Only MMS over HTTP is supported (μπίνγκο! Εδώ είναι η ασυμβατότητα). You should go for operator and ask if they have upgraded their previous WAP gateway to HTTP proxy (ξανά μπίνγκο! Πότε θα το κάνουν???).

In case they don't have a HTTP proxy available you are not able to send MMS messages or browse WML/XHTML pages.

You could try to use the WAP gateway IP as a proxy IP to see if it works. (σε μένα με σύνδεση Cosmote δεν δουλεύει...)"

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

μέρες διαβάζω το θέμα αυτό και βλέπω κάθε λογής μηνύματα: σοβαρά, χαλαρά.. ανούσια.

 

όλα είναι καλοδεχούμενα.

 

έχω να πω μια κουβέντα σε κάποιους που θέλουν (στην προσπάθεια θα μείνουν) να σαμποτάρουν το 6600.

 

αρχικά λέω ότι το κινητό δεν είναι για τον κάθε χρήστη είναι για high-end και μόνο. όσο και αν αυτό φαίνεται ρατσιστικό είναι η αλήθεια.

 

δεν δέχομαι να λέει κάποιος το 6600 βελτιωμένο 3650.

 

αρχίζουμε λοιπόν:

 

η κάμερα είναι απλά άριστη. είδα φωτό και από π900/800 αλλά και από το 7650 (το έχω μπροστά μου) αλλά και από το 3650 και είναι λιγάκι ανώτερη από το τελευταίο και σίγουρα καλύτερη από το όποιο SE.

 

όποιος το αμφησβητεί ας περάσει από εδώ. θα ανεβάσω σε λίγο και αύτριο φωτό πέρα από αυτές που έχω τώρα (http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php?ppuser=69&cat=500&password=) για να το δείξω.

συγκεκριμαίνει η κάμερα είναι πιο ευαίσθητη στο φωτισμό με αποτέλεσμα να μπορείς να τραβάς φωτογραφίες εκεί που το π800 τα έβλεπε μαύρα.

 

επίσης, συμβατότητα έχει ικανοποιητική, ότι ήξερα πως δεν παίζει δεν παίζει. λογικό είναι, Πχ το world mate 1.0, system tools, wireless irc 1.51 κλπ

 

μπαταρία με πολύ παίξιμο και χωρίς στρώσιμο (χθες το πήρα και το φόρτησα 5 ώρες μόνο) άντεξε από τις 7:05 το πρωί μέχρι τις 22:00.

 

μενού: πραγματικά εύκολο και εύχρηστο. με λειτουργίες όπως skins, true tones, multietasking (χωρίς κολλήματα), gallery η περιήγηση γίνεται παιχνίδι.

 

λειτουργικό σύστημα: ως τώρα κανένα κόλλημα και μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως το έχω λιώσει. πέρασα 27+ εφαρμογές και έκαμα πολλά πράγματα για να κολλήσει, αργούσε κάπου κάπου αλλά δεν κόλλησε.

 

σήμα: αρκετά καλό, σίγουρα καλύτερο από του ngage αλλά και του 7650 καλώς και του π800, το π900 δεν το έχω δοκιμάσει.

 

ποιότητα κατασκευής: επειδή ακούστηκαν πολλά έχω να πω πως το 6600 είναι ο γνήσιος και άξιος συνεχιστής του 7650. αυτό τα λέει όλα.

 

επίσης τα mp3 παίζουν αρκετά καλά δεν είδα διαφορά μεγάλη από το ngage αλλά το mp3go δεν είναι 100% συμβατό με το 6600 καθώς δεν αξιοποιεί σωστά τους πόρους του με αποτέλεσμα ένα buffering ανά 4-5 δεύτερα. αυτό διορθώνεται πολύ απλά με νέα έκδοση του προγράμματος.

 

sms: το ελληνικά που έχω εγώ τα δουλεύω στους 70 χαρακτήρες. λογικά θα υπάρξει αναβάθμιση μιας και το λειτουργικό είναι μισού μήνα (16-10). μικρό το κακό.

 

mms: η vodafone (μιας και με νοιάζει) έχει τα settings τα οποία θα δώσει στους καταναλωτές σε λίγες μέρες.

 

Internet: απλά κορυφή, αν και θα περίμενα να έιναι ίδιο με του ngage είναι απλά καλύτερο και από του π800 μιας και το tcp/ip όπως είπε και ο v@gelis κάμει την διαφορά. χαρακτηριστικό είναι το παραθυράκι για διαθέσημες συνδέσεις που λέει πάμπολες πληροφορίες όπως ταχύτητες up/dl κλπ κλπ

 

Wap browser: μεγάλη διαφορά από τους προηγούμενους, έχει απεικόνηση όγκου δεδομένων και μπαίνει στο Internet και χωρίς αναγκαία να έχουμε wap profile (ένα απλό internet φτάνει).

 

Opera: τον έχει από την αρχή. πολύ καλός και χωρίς κολλήματα. εγώ... προτημώ όπως και στο P800 τον webviewer.

 

wallet: η γνωστή λειτουργία από τα 40άρια ακόμα.

 

try& buy: αρκετές εφαρμογές (όλες άριστες εκτός του παιχνιδιού) που έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν 3 φορές. μετά κλειδώνουν και πρέπει να επέλθει αγορά τους.

 

Bluetooth: η επέλαση της νόκια, όπως και με το 7650 και με το 3650, το 6600 είναι γνήσιος διάδοχος.

 

ευκολίες-καινοτομίες:

-δεν είναι ανάγκη να γράφουμε τον αριθμό στο sms απλά γράφουμε το όνομα αυτού που θέλουμε... και στέλνεται :)

-τρομερή οθόνη που κάμει την ανάγνωση πιο εύκολη και χαρούμενη (υπάρχουν σκάλες φωτισμού).

-εφαρμογές για bt printing αλλά και για editing βίντεο και εικόνα.

-true tones... ο grand prix είναι κορυφή.

-ανοιχτή ακρόαση ισάξια με ενός siemens... (αυτό τα λέει όλα)

-δυντότητα διαγραφής αναφορών χωρίς αναγκαστικά την διαγραφή του μητρώου.

-οι εφαρμοές java εμφανίζονται ως ξεχωστά προγράμματα

-6ΜΒ μνήμης αποθήκευσης και 10+ΜΒ heap memory-ram

-μέγεθος, παραγματικά μικρό. το κινητό είναι σχετικά ελαφρή.

 

αυτά για τώρα αν θυμηθώ κάτι θα το γράψω.

 

ότι θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε γιατί απλά δεν είδα το κινητό και είπα 2 πράγματα αλλά το έσκησα για να αποδείξω αυτό που χιλιάδες ευρωπαίοι το ξέρουν ήδη... ότι ο διάδοχος του 7650 ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!

 

ευχαριστώ πολύ, Αλέξης

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akatsim

 

Rotises an exoun Ellinika ta Nokia Club?

 

Ω, ναι... Είπανε ότι θα έχουν το support (δηλαδή το software) σε καμιά βδομάδα αφού κυκλοφορήσει το 6600. Αν υποθέσουμε ότι η άλλη εβδομάδα είναι πιο "επίσημη" για την κυκλοφορία του, ε τότε σε 2 εβδομάδες από σήμερα θα πρέπει να μπορούν να βάλουν Ellinikos...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

SMS με 70 χαρακτήρες!!!!?!?!?!?

 

Α ΠΑ ΡΑ ΔΕ ΚΤΟ!

 

Τι να πω ρε παιδιά...

 

Ήμουν πολύ ζεστός να το πάρω, αλλα για να πω την αλήθεια, ξενέρωσα ...

 

Θυμαμαι ένα έρικσον ενός φίλου παλιά που έκανε τα ίδια και έβριζα το κινητό του...

 

Τι να πω...

 

Εντάξει, μπορεί σε μελλοντικές αναβαθμίσεις να διορθωθεί το πρόβλημα, αλλά ως τότε..

 

Δεν μπορώ να την καταλάβω τη νόκια...Ολο πατάτες κάνει!

 

Και το λέει αυτό κάποιος που μόνο νόκια κινητά είχε..

 

Απλά απαράδεκτοι..

 

Αφού δουλέυει ρε $%^@#$^ στο 7650 μια χαρά το sms με 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά φυσικά, τι στο καλό το πειράζετε;

 

Μη χειρότερα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

 

Ω, ναι... Είπανε ότι θα έχουν το support (δηλαδή το software) σε καμιά βδομάδα αφού κυκλοφορήσει το 6600. Αν υποθέσουμε ότι η άλλη εβδομάδα είναι πιο "επίσημη" για την κυκλοφορία του, ε τότε σε 2 εβδομάδες από σήμερα θα πρέπει να μπορούν να βάλουν Ellinikos...

 

 

 

Μισό λεπτό για να καταλάβω... :worry:

 

Τα 6600 που έχουν πουληθεί από Club Nokia στην Ελλάδα, έστω αυτά τα λίγα κομμάτια, ΕΧΟΥΝ ή δεν ΕΧΟΥΝ Ελληνικά;

 

Απότι ξέρω εσύ το πήρες απ'έξω.

 

Αν αυτά που πωλούνται εδώ έχουν ήδη Ελληνικά, δε βλέπω το λόγο να μην μπορεί να γίνει και στα άλλα, που δεν έχουν Ελληνικά, εδώ και τώρα αναβάθμιση της γλώσσας τους..

 

Αφού το software λογικά υπάρχει...

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lagoudakis

 

ευτυχως το δικο μου ειναι κανονικο :p

 

 

to mono pou ithela na episimano gia auto to thema

einai oti kapoioi (isws na einai 10 atoma h akoma kai mono

autoi pou exoun anaferthei ligo prin me ta posts tous) antimetopizoun

'problima' me tous 70 xaraktires. gia autous alla kai gia tous ypoloipous isws na mporousame

na vgaloume kapoio symperasma afou i syskeyh einai akoma kainouria kai kaneis den leei kati

me apoliti sygouria. akoma kai sthn AC na rwthsei kaneis, mperdeuetai xeirotera.

ayta pros apofygi parexigiseon... kai kaloriziko se osous to agorasan.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

 

Ω, ναι... Είπανε ότι θα έχουν το support (δηλαδή το software) σε καμιά βδομάδα αφού κυκλοφορήσει το 6600. Αν υποθέσουμε ότι η άλλη εβδομάδα είναι πιο "επίσημη" για την κυκλοφορία του, ε τότε σε 2 εβδομάδες από σήμερα θα πρέπει να μπορούν να βάλουν Ellinikos...

 

 

Kαι δηλαδη αν ενα απο αυτα που πουληθηκαν απο την AC, κρασαρει και παει ο ανθρωπος για βοηθεια, θα του το κρατησουν 10 μερες? Δεν μου κανει λογικο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...