Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πηρα και εγω επιτελους την 32V2000 :D

Παραλαμβανω αυριο το απογευμα!

τελεια η επιλογη σου φιλε μου:) κι εγω τελικα δεν μετανιωσα καθολου που πηρα sony.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τελεια η επιλογη σου φιλε μου:) κι εγω τελικα δεν μετανιωσα καθολου που πηρα sony.

 

Thank you! Αντε να δουμε τι καναμε !

Link to comment
Share on other sites

Thank you! Αντε να δουμε τι καναμε !

θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος,κι εγω στν αρχη αν δεις τα μηνυματα μου ωσπου να αποφασισω και να δω τι θα παρω ειχα πολλες αμφιβολιες,τωρα ομως δηλωνω ενθουσιασμενος:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν αποκλέει την περίπτωση να παραγγείλει την τηλεόραση από ίντερνετ και όχι από μαγαζί εδώ, τότε θα βρει κοντα στα 1000 ευρώ πολύ καλές 32' sharp,samsung και philips σε διάφορα ηλεκτρονικά μαγαζιά.

 

Από ξένα ηλεκτρονικά μαγαζιά ή ελληνικά;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα και εγω επιτελους την 32V2000 :D

Παραλαμβανω αυριο το απογευμα!

Welcome στο V2000 club!!!

:D

Είμαι σίγουρος θα σε ξετρελάνει!!!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια,

 

Και τωρα ειμαι ετοιμος (το ψαχνω δηλαδη ακομα) να παρω το KISS DP-600 http://www.kiss-technology.com/?p=600en&v=users για να απολαυσω 1080p !!:p :p :p

Link to comment
Share on other sites

?

 

πως θα απολαύσεις 1080p με μια TV 1366x768;

με μπέρδεψες

 

Το KISS εχει την δυνατοτητα upscaling σε HD resolution :D

Link to comment
Share on other sites

Welcome στο V2000 club!!!

:D

Είμαι σίγουρος θα σε ξετρελάνει!!!

:lol: πλακα,πλακα μεγαλωνει το club μας φιλε μου.

τι ειναι αυτο το KISS DP-600 για βοηθηστε με γιατι δεν το ξερω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

:lol: πλακα,πλακα μεγαλωνει το club μας φιλε μου.

τι ειναι αυτο το KISS DP-600 για βοηθηστε με γιατι δεν το ξερω.

 

http://aka.fotovista.com/dev/9/9/14140399/l_14140399.jpg

 

Η Linksys παρoυσιάζει DVD με HD δυνατότητα ::..

 

Στο International Consumer Electronics Show 2006, η Linksys®, τμήμα της Cisco Systems, Inc., και κορυφαίος πάροχος λύσεων φωνής και ασύρματου και δικτυακού εξοπλισμού για οικιακούς, Small Office/Home Office (SOHO) και χρήστες μικρών επιχειρήσεων, παρουσίασε το KiSS DP-600, ένα από τα πρώτα DVD players στον κόσμο που αναπαράγουν αρχεία Windows Media Video Υψηλής Ευκρίνειας. Το KiSS DP-600 θέτει ένα νέο πρότυπο στα ασύρματα DVD players, κάνοντας έτσι πραγματικότητα την ψηφιακή ψυχαγωγία μέσω του Internet.

 

Το KiSS DVD player της Linksys, με δυνατότητες δικτύωσης, είναι εξοπλισμένο με ενσωματωμένη σύνδεση WLAN 802.11g για ασύρματη πρόσβαση σε ένα online Ηλεκτρονικό Οδηγό Προγράμματος, με επιλογή 3.000 ραδιοφωνικών σταθμών και διάφορες άλλες on line λειτουργίες στο Internet ή στο ψηφιακό περιεχόμενο ενός οικιακού PC. Εκτός από τη συμβατότητα με το Windows Media Video 9, το DP-600 προσφέρει την πρωτοποριακή τεχνολογία αναζήτησης που βελτιώνει την οπτική εμπειρία, υποστήριξη MPEG-4 καθώς και δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων Nero Digital, DivX HD, XviD, MP3, WMA, WMA Pro και Ogg Vorbis, προηγμένο interface χρήσης και ένα άλμπουμ φωτογραφιών για συλλογές ψηφιακών φωτογραφιών.

 

Το KiSS DP-600 θα είναι διαθέσιμο στα τέλη του πρώτου τριμήνου, ενώ θα είναι το πρώτο από μία σειρά νέων προϊόντων της Linksys με υποστήριξη Windows Media.

 

«Είμαστε περήφανα ανάμεσα στους πρώτους στην Ευρώπη που ανακοίνωσαν την υποστήριξη της σειράς Windows Media 9. Συνεχίζουμε να καινοτομούμε φέρνοντας τους καταναλωτές στο ζενίθ των τεχνολογικών εξελίξεων», δήλωσε ο Robert Auci, Διευθυντής Πωλήσεων της Linksys για την περιοχή της Ευρώπης, Μέσης Ανατολής και Αφρικής. «Συνεχίζουμε να καινοτομούμε, υποστηρίζοντας το Microsoft Windows Media 9 Video και για WLAN στα DVD players. Η νέα σειρά προϊόντων μας είναι ειδικά σχεδιασμένη και έχει αναπτυχθεί για υπηρεσίες βίντεο κατ’ απαίτηση (video on demand), που πιστεύουμε ότι στο μέλλον θα βρεθεί στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος των παρόχων περιεχομένου και των καταναλωτών».

 

 

Το KiSS DP-600 της Linksys προσφέρει:

 

· Αναπαραγωγή αρχείων Windows Media Video 9 HD, DivX HD, Nero Digital, XviD, MPEG-1, 2 και 4, WMA, WMA Pro, MP3, και Ogg Vorbis

 

· Ενσωματωμένη σύνδεση WLAN 802.11g για ασύρματη πρόσβαση σε Internet ή home PC

 

· Τεχνολογία Ethernet 10/100

 

· Σύνδεση HDMI

 

· Online Ηλεκτρονικό Οδηγό Προγράμματος (EPG)

 

· WebRadio 3 με περισσότερους από 3.000 ραδιοφωνικούς σταθμούς

 

· Online μετεωρολογικές προβλέψεις για οποιαδήποτε ήπειρο, χώρα ή πόλη

 

· StockView), για ενημερωση και μετατροπή αξιών νομισμάτων.

 

· Online παιχνίδια

 

· Διαθεσιμότητα Video κατ’ απαίτηση ανάλογα με την περιοχή.

 

 

 

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το KiSS DP-600 της Linksys είναι διαθέσιμες στη διεύθυνση http://www.kiss-technology.com

 

πηγη http://www.hxos.gr/show_page.php?page_id=1189&cat_id=18

Link to comment
Share on other sites

Το KISS εχει την δυνατοτητα upscaling σε HD resolution :D

Φίλε μου θα σε απογοητευσω εδώ...

Η μέγιστη ανάλυση που μπορεί να σου προσφέρει η τηλεόρασή σου (μας) είναι 1366x768. Δίνοντάς της σήμα μεγαλύτερης ανάλυσης απο αυτή, η τηλεόραση θα αναπαράγει μέν, αφού όμως το κάνει downscaling στο 1366x768!

Άρα, μην περιμένεις να δείς τίποτα παραπάνω απο όσα θα έδειχνε ενα απλό DVD με έξοδο HDMI των 150 ευρώ (Όπως αυτό, που αγόρασα και εγώ)

Τώρα, όσον αφορά τις λοιπές δυνοτότητες του μηχανήματος πιστεύω θα αργήσεις πάρα πολύ να τις εκμεταλευτείς, μιας και το streaming video μέσω ιντερνετ απαιτεί ταχύτατες συνδέσεις και πάλι, η ποιότητα της δέν είναι καλή...

Τα υπόλοιπα και πολλά παραπάνω μπορείς να τα κάνεις και με έναν δορυφορικό δέκτη με θύρα ethernet, όπως ο DREAMBOX που είναι πραγματικό ονειροκούτι! :D

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σε απογοητευσω εδώ...

Η μέγιστη ανάλυση που μπορεί να σου προσφέρει η τηλεόρασή σου (μας) είναι 1366x768. Δίνοντάς της σήμα μεγαλύτερης ανάλυσης απο αυτή, η τηλεόραση θα αναπαράγει μέν, αφού όμως το κάνει downscaling στο 1366x768!

Άρα, μην περιμένεις να δείς τίποτα παραπάνω απο όσα θα έδειχνε ενα απλό DVD με έξοδο HDMI των 150 ευρώ (Όπως αυτό, που αγόρασα και εγώ)

Τώρα, όσον αφορά τις λοιπές δυνοτότητες του μηχανήματος πιστεύω θα αργήσεις πάρα πολύ να τις εκμεταλευτείς, μιας και το streaming video μέσω ιντερνετ απαιτεί ταχύτατες συνδέσεις και πάλι, η ποιότητα της δέν είναι καλή...

Τα υπόλοιπα και πολλά παραπάνω μπορείς να τα κάνεις και με έναν δορυφορικό δέκτη με θύρα ethernet, όπως ο DREAMBOX που είναι πραγματικό ονειροκούτι! :D

 

Για την ωρα ομως δεν εχω DVD με HDMI εξοδο, οποτε συγουρα θα δω ζουλερα αποτελεσματα. Επισης, θα μπορω να βλεπω ολα τα avi,mpeg,κλπ που εχω στο PC μου μεσω δικτυου και αυτο ειναι πολυ βολικο.

Το streaming video με 2Mbit παιζει μια χαρουλα για αρχη αλλα και παλι, ειναι καλη επιλογη σαν τιμη/δυνατοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Επισης, θα μπορω να βλεπω ολα τα avi,mpeg,κλπ που εχω στο PC μου μεσω δικτυου και αυτο ειναι πολυ βολικο.

Τα βίντεο που έχεις είναι HD? Γιατι αν εννοείς τα κλιπάκια που κυκλοφορούν στο νέτ, (αστεία παραξενα κτλ) θα απογοητευτείς καθώς η ποιότητά τους είναι χάλια για την απεικόνησή τους σε τηλεόραση σαν αυτή που πήρες! Και εγώ έχω περάσει τα βίντεό μου στον σκληρό του Dreambox αλλα μερικά δε βλέπονται... (pixelαρισματα)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Τα βίντεο που έχεις είναι HD? Γιατι αν εννοείς τα κλιπάκια που κυκλοφορούν στο νέτ, (αστεία παραξενα κτλ) θα απογοητευτείς καθώς η ποιότητά τους είναι χάλια για την απεικόνησή τους σε τηλεόραση σαν αυτή που πήρες! Και εγώ έχω περάσει τα βίντεό μου στον σκληρό του Dreambox αλλα μερικά δε βλέπονται... (pixelαρισματα)

 

Ναι, μερικα video ειναι HD αλλα και τα XviD που κατεβαζω ειναι σε καλη ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σε απογοητευσω εδώ...

Η μέγιστη ανάλυση που μπορεί να σου προσφέρει η τηλεόρασή σου (μας) είναι 1366x768. Δίνοντάς της σήμα μεγαλύτερης ανάλυσης απο αυτή, η τηλεόραση θα αναπαράγει μέν, αφού όμως το κάνει downscaling στο 1366x768!

Άρα, μην περιμένεις να δείς τίποτα παραπάνω απο όσα θα έδειχνε ενα απλό DVD με έξοδο HDMI των 150 ευρώ (Όπως αυτό, που αγόρασα και εγώ)

Τώρα, όσον αφορά τις λοιπές δυνοτότητες του μηχανήματος πιστεύω θα αργήσεις πάρα πολύ να τις εκμεταλευτείς, μιας και το streaming video μέσω ιντερνετ απαιτεί ταχύτατες συνδέσεις και πάλι, η ποιότητα της δέν είναι καλή...

Τα υπόλοιπα και πολλά παραπάνω μπορείς να τα κάνεις και με έναν δορυφορικό δέκτη με θύρα ethernet, όπως ο DREAMBOX που είναι πραγματικό ονειροκούτι! :D

 

Βεβαια με την αναλυση 1366Χ768 τουλαχιστων θα βλεπω στα 720p, ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει η εποχή του HD video. Tι Kiss λέτε τώρα;

Κάντε λίγη υπομονούλα.

 

Καλα κρασια... Μεχρι να ερθει και να ατιμετωπιστουν οι παιδικες ασθενιες θα ειμαστε στο 2008.:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

κι ομως φίλε 'rivers' πήγα και και τις είδα δίπλα διπλα σε καταστημα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ και κάτω από ίδιες συνθήκες η V26A10 διαθέτει πολύ καλύτερη εικόνα , άλλωστε αν και παλιότερο μοντέλο ειναι ακριβότερη απο την 26S2010 και ας μην διαθέτει ενσωματωμένο ψ. δέκτη. συμπερασματικά λέω να πάρω την V26A10.. θά είναι λάθος επιλογή?

 

Ειναι γενικη παραδοχη οτι η 32S2010 ειναι πολυ ανωτερη απο την V32A10. Δες και τα χαρακτηριστικα: καλυτερη αντιθεση και φωτεινοτητα , Bravia engine (αντι για το παλιο Wega Engine) κτλ. Τωρα αν σε ενα καταστημα δειχνει καλυτερα λογω καλωδιοσεων , ρυθμισεων κτλ. αυτο δεν εχει καμια σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Kiss, εκεί που δείχνει τα δόντια του και ρίχνει τα σαγόνια στο πάτωμα, είναι όταν παίζει HD αρχεία, 1080i ή 720p (και πιστέψτε με, υπάρχουν ΠΟΛΛΑ τέτοια, από ταινίες, σερές, αθλητικά, μουσικά μέχρι ντοκυμανταίρ). Καμία σχέση με το DVD με upscale που γνωρίζουμε. Δείχνει τον καλύτερο εαυτό του με streaming από pc, παίζει και από εξωτερικό δίσκο αρκεί το bitrate να μην είναι υπερβολικά μεγάλο (xvid παίζει άνετα), παίζει και υπότιτλους...

Κρίμα που δεν έχω PC στο σαλόνι και το Kiss μου αναπαύεται στο κουτί του... :(

(αν κανένας ενδιαφέρεται, pm)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Το KISS εχει την δυνατοτητα upscaling σε HD resolution :D

 

μα δεν είναι εκεί το θέμα, το θέμα είναι ότι και 5000x3000 pixel να στην κάνει, το panel σου πάλι 1366x768 θα είναι, άρα ΟΧΙ 1080

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

SAMSUNG Electronics Develops First 70-inch LCD TV Panel

 

http://www.samsung.com/PressCenter/PressRelease/images/l_060821.jpg

 

Seoul, Korea - August 21, 2006: Samsung Electronics Co., Ltd., the world's largest provider of thin-film transistor, liquid crystal display (TFT-LCD) panels, has developed the first 70-inch LCD panel for use in the consumer TV market. Currently, the largest LCD TV screen size is 65 inches in diameter. The company will unveil its 70-inch LCD HDTV at the International Meeting on Information Displays (IMID) 2006, which will open in Daegu, Korea on August 23.

 

Executive Vice President Kim Sang-Soo of Samsung Electronics said, "Our new 70-inch LCD is not only significantly larger, but also sets a new benchmark of excellence in terms of video image reproduction, viewing angle and image quality. We've designed it to dramatically enhance the large screen LCD TV user's viewing experience. "

 

Samsung's latest LCD panel boasts full high-definition resolution (1080p) and a conical viewing angle of 180 degrees for multi-viewing audiences. In addition, its video signal is reproduced at 120Hz, compared to a video signal of 60 Hz for a conventional Full HD LCD panel, enabling rapidly moving video images to be reproduced with crystal clarity.

 

Samsung will begin producing the new 70-inch LCD during the first half of 2007, bolstering its position in the ultra-large-screen TV segment. With the introduction of the 70" LCD TV, the company will be in a position to compete head-to-head with PDP (plasma display panel) and projection TV makers.

 

Πηγή Samsung.com

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

μοιραίο είναι ρε παιδιά

 

και σε λίγο με τα LED backlight και ίσως αργότερα με τα OLED display χαιρετήστε αντίο στους προβολείς και τους περιορισμούς τους (και τα περί "αίσθησης" τα ακούω βερεσέ... τα λέμε σε 5 χρόνια)... καλά τα plasma δεν συζητώ... χαιρετήστε τα από φέτος

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είναι εκεί το θέμα, το θέμα είναι ότι και 5000x3000 pixel να στην κάνει, το panel σου πάλι 1366x768 θα είναι, άρα ΟΧΙ 1080

Άλλο όμως να παίρνεις την 720Χ576 του DVD και να την κάνεις 1366Χ768 και άλλο να παίρνεις απ' ευθείας 1280Χ720 και 1920Χ1080 :)

Άσε που το Kiss έχει καλύτερο scaler από τις περισσότερες τηλεοράσεις και προβολείς για να μην πω απ' όλες... Το ίδιο ισχύει βέβαια κια για τα περισσότερα ποιοτικά DVD players...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...