Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αρα εσυ λες την S ή την V ?:)

 

Αν δεν σε ενδιαφερει το οικονομικο παρε την V αλλιως και η S προσφερει κορυφαια εικονα με λιγοτερα λεφτα.

 

Οσο για την καταναλωση δειτε εδω:

 

http://blogs.asman-it.com.au/dasman/index.php/20060201/thinking-about-power-consumption-when-buying-a-tv

 

Πρακτικα οι Plasma καινε σχεδον το διπλασιο απο LCD ενω οι CRT ειναι καπου αναμεσα.

Απο οτι θυμαμαι η 32S2010 εχει ισχυ 135 W (οσο δυο μη οικονομικες λαμπες δηλαδη περιπου).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφερει το οικονομικο παρε την V αλλιως και η S προσφερει κορυφαια εικονα με λιγοτερα λεφτα.

 

Οσο για την καταναλωση δειτε εδω:

 

http://blogs.asman-it.com.au/dasman/index.php/20060201/thinking-about-power-consumption-when-buying-a-tv

 

Πρακτικα οι Plasma καινε σχεδον το διπλασιο απο LCD ενω οι CRT ειναι καπου αναμεσα.

Απο οτι θυμαμαι η 32S2010 εχει ισχυ 135 W (οσο δυο μη οικονομικες λαμπες δηλαδη περιπου).

 

Μα η V ειναι ποιο ακριβη απο την S :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μα η V ειναι ποιο ακριβη απο την S :blink:

 

Μα αυτό λέει, "αν δε σε ενδιαφέρει το οικονομικό πάρε τη V". Αν σε ενδιαφέρει, πάρε τη φθηνότερη S συμπληρώνω εγώ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέει, "αν δε σε ενδιαφέρει το οικονομικό πάρε τη V". Αν σε ενδιαφέρει, πάρε τη φθηνότερη S συμπληρώνω εγώ.

 

Τωρα το καταλαβα.:D

Link to comment
Share on other sites

τελικα την δευτερα θα παω επιτελους να παρω νεα Tv,ειμαι μεταξυ sony και samsung,μαλλον για 37 ιντσων με βλεπω ομως εχω μπερδευτει πολυ,πολλοι μου λενε να προτιμησω sony διοτι ειναι λενε καλυτερες κι οτι η samsung απλα εχει διαφημιστει πολυ,δεν ξερω τι να κανω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τελικα την δευτερα θα παω επιτελους να παρω νεα Tv,ειμαι μεταξυ sony και samsung,μαλλον για 37 ιντσων με βλεπω ομως εχω μπερδευτει πολυ,πολλοι μου λενε να προτιμησω sony διοτι ειναι λενε καλυτερες κι οτι η samsung απλα εχει διαφημιστει πολυ,δεν ξερω τι να κανω.

Στις 37 ίνζτες η συμμαχία της Sony & Samsung για την κατασκευή πάνελ δέ παράγει μοντέλο.

Απο τις 32 πάς στις 40 μέτα, δεν έχει ενδιάμεσο...

Προσπάθησε να τις δείς να παίζουν τις ίδιες σκηνές. Μην παραλείψεις να δείς την σειρά V2000 της Sony! Είμαι σίγουρος, αυτή θα πάρεις! :)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

ελεγα γι αυτην http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1201&Nav_Section_Id=1201&Catalog_Id=15&Product_Id=326932&Merchant_Id=1&sts_cid=3 που ειναι στις 37 ιντσες,40 ιντσες δεν ξερω αλλα μου φαινεται μεγαλη πολυ για το δωματιο μου,θα παρακολουθω περιπου στα 3 μετρα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ελεγα γι αυτην http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1201&Nav_Section_Id=1201&Catalog_Id=15&Product_Id=326932&Merchant_Id=1&sts_cid=3 που ειναι στις 37 ιντσες,40 ιντσες δεν ξερω αλλα μου φαινεται μεγαλη πολυ για το δωματιο μου,θα παρακολουθω περιπου στα 3 μετρα.

 

Για τρία μέτρα μπορείς να πάρεις και 32 ιντσών. 40 σίγουρα είναι πολλές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

37 δεν ειναι καλα?απλα σκεφτμαι οτι ηση η τηλεοραση που εχω ειναι 29αρα,αν λοιπον παω σε 32 ιντσες δεν θα δω διαφορα.

ωστοσο δεν καταλαβαινω αυτο που λεει ο skatzoxoiros <<Στις 37 ίνζτες η συμμαχία της Sony & Samsung για την κατασκευή πάνελ δέ παράγει μοντέλο.

Απο τις 32 πάς στις 40 μέτα, δεν έχει ενδιάμεσο>>.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και 37 καλά είναι, απλά λέω ότι μπορείς αν θέλεις να κοιτάξεις και 32, αν υπάρχει 32V2000 μοντέλο από τη Sony. Διαφορά θα καταλάβεις εκτός κι αν και η τηλεόραση που έχεις τώρα είναι widescreen.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

οχ εναι κανονικη φιλε μου.δεν ξερω μεχρι τωρα ειμαι περισσοτερο υπερ της samsung,η sony εχει καλυτερα χρωματα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τις Samsung ειναι αφενος το DNIe που δεν απενεργοποιειται, και το οποιο στο τηλεοπτικο σημα μαλον χειροτερευει την εικονα παρα την καλυτερευει, και αφετερου το dynamic contrast το οποιο ενεργει πολυ αποτομα με αποτελεσμα να φαινονται στην οθονη καποιες αποτομες αυξομειωσεις του φωτισμου.

 

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=381740

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=381435

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=380476

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=380378

Link to comment
Share on other sites

....δεν καταλαβαινω αυτο που λεει ο skatzoxoiros <<Στις 37 ίνζτες η συμμαχία της Sony & Samsung για την κατασκευή πάνελ δέ παράγει μοντέλο.

Απο τις 32 πάς στις 40 μέτα, δεν έχει ενδιάμεσο>>.

Απλά αυτό είναι το πρώτο μοντέλο που βλέπω στις 37 ίνζτες απο την Samsung.

Η Samsung και η Sony εχουν κοινό εργοστάσιο παραγωγής πάνελ, και απο ότι θυμόμουν η σειρά δεν είχε 37αρα!

Πάντως σε Sony δεν υπάρχει σίγουρα 37αρα! :)

Η τηλεόραση που έχεις τώρα είναι 16/9, η 4/3? Γιατι αν είναι 29αρα 4/3, τότε ίσως η 32αρα σου φανεί και μικρότερη απο αυτή που ήδη έχεις!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Εχω μιλησει με κανα δυο ατομα απο Αγγλια απο αυτους που ειχαν τις ελατωματικες 37PF9830 και στη συνεχεια οταν πηραν τα λεφτα τους πισω αγορασαν Sony 40V2000 και συμφωνα με αυτους η Sony εχει καλυτερο μαυρο, πιο ζωντανα χρωματα και γενικα καλυτερη εικονα. Η 9830 μπορει να ηταν καποτε η καλυτερη αλλα η τεχνολογια εξελισεται.

 

 

μην τρελαθουμε κιολας ειχα την 9830 σε 37αρα εβγαλε προβληματα πιεσα την φιλιπς για τα λεφτα κατευθειαν πριν με δωσουν καινουργια και περιμενω τρεισ μηνες να μου ξαναβγαλει προβλημα,με παραπεμψαν στο κωτσοβολο και τελικα μας δωσαν πιστωση 5200(την ειχαμε παρει με διακανονισμο) ευρω και μας ειπαν εως το τελoσ της βδομαδας να εχετε διαλεξει προίοντα εως 5200 ευρω ειπα στον πατερα μοy οτι δεν υπαρχει κατι παρομοιο που να θελω μου ειπε οτι μας πιεζουν απο το κωτσοβωλο ρωτησαμε για τ σονυ την χ2000 και ο παλιομαλα...... πωλητης την εβγαλε 6800 ευρς μειον τα 600 που εχαμε δωσει εωσ τοτε για 2 χρονια δοσεις τον ειπα το πατερα μου οτι δεν αξιζε και μετα απο πολλεσ φασαριες με τον father οτι δεν πρεπει να βαζουν στο καταναλωτη το μαχαιρι στο λαιμο και οτι πρεπει να παει στο κεπκα αλλα που να ακουσει αυτος πηρα τον v2000 αναγκαστικα σε 40αρα και ενα φορητο για να συμπληρωθει το ποσο.καμια μα καμια σχεση με την 9830 μονο τα κλαματα δεν εβαλα οταν την πρωτοανοιξα ,χαμηλη αποκριση σε σχεση με 9830,τα χρωματα πολυ εντονα εκει που μερικεσ φορες δεν χρειαζονται καμια σχεση σε τηλεοπτικο σημα μα καμια σχεση και πολυ λιγοτερες θυρες.τα χρωματα τησ φιλιπσ ηταν παντου ζωντανα και ομορφα και οχι μονο στα φωτεινα πλανα οπωσ η σονυ με απιστευτη λεπτομερια αφου θυμαμαι εβλεπα αλφα με pixel plus 2 hd απο μισο μετρο και ηταν λεπτομερεστατο που εχει και γαμω τον επεξεργαστη μεσα αυτη η τηλεαραση γονατιζει και τους ποιο γρηγορους σημερινους μονοπυρινουσ επεξεργαστες γιατι το pixel plus 2 (hd) oxi to aplo που εχει απαιτει μεγαλη επεξεργαστικη ισχυ.η σονυ θαβει τις λεπτομεριεσ πχ οταν παιζω batelfield modern combat sto xbox live χ360 και εισαι σε σκοτεινο μεροσ εχει και χαμηλη αποκριση σε σκοτεινα πλανα με ιχνος και θαβει λεπτομεριες.εβαζα το fast and furius 1 στην 9830 και φενοταν σαν καινουργια ταινια και τωρα το βαζω στη σονυ και ειναι σαν μια παλια ταινια dvd.και σε εκολιες μενου η 9830 ειχε αυτοματο σχημα που αμα η ταινια δεν επιαινε ολη την οθονη την ανοιγε και μπορουσες με τα βελακια να μετακινησεις πανω κατω το κατω μεροσ της οθονης για να φενονται η υποτιτλοι και ετσι φενοταν μια παρα πολυ μικρη μαυρη γραμμη μονο με ιποτιτλους αντι να μην σου πιανει ολη την οθονη οπως κανουν οι ταινιες στη σονυ και κατι -2 που εχει δεν βοηθαει σχεδον καθολου ακομα και στα γραμματα το μενου της σονυ ειναι πολυ λεπτομερεστατο με με μεγαλη αναλυση και μολισ το ειδα αυτο πρωτη φορα λεω να και ενα καλο αλλα με καταλαβα οτι ηταν επιτηδες ψιλοχοντροκομενα τα γραμματα της φιλιπσ στο μενου για φενονται απο μακρια.

 

και να μην ακουω για τεχνολογια που εξελισεται γιατι πρωτη το backlight to eixe η φιλιπς 9830 για αυτο διπλα στη αντοιστοιχη σονυ τοτε και την τωρινη ειναι ποιο φωτεινη εχει και digital natural motion που εκανε την τηλεοραση να εχει απιστευτη φυσικη κινηση σε επιπεδα crt kai panw αμα δειτε πως λειτουργει αυτο το συστημα θα καταλαβαιτε την ανωτεροτητα της φιλιπσ γενικα.εχει dvi i σονυ?εχει card reader h sony που παιζει μεχρι και τραβιγμενο video apo to n70 moy με πολη καλη ποιοτητα εχει δυνατοτητα να να βαλεισ πανω wi-fi της φιπιπσ και να την συνδεσεις με ασυρματο δυκτιο να κανει μονη της αναβαθμιση/με τη φιλιπσ δεν χρειαζοταν καν να πειραξεισ τισ ριθμισεις για φωτεινοτιτα αντιθεση κτλ. εβγαζε σε 5 διαφορετικα σταδια μια εικονα χωρισμενη στη μεση και σε εβαζε να επιλεξεισ αριστερα η δεξια αναλογα τι προτιμας και μπορουσε να αποθηκευση αυτες τισ ρυθμισεις σε καθε καναλι ξεχωριστα.ακομα και το κουτι και η βαση που ειχε μεσα χωρισ να χρειαζεται να αγορασεισ αλλη ηταν πολυ μα πολυ απλη ευκολη και σιγουρη και πολυ τακτοποιημενα, απο το χειρειστηριο μονο αμα σιγκρινεισ φενεται ποια ειναι καλητερη και τα αλωδια η φιπσ τα επαιρνε απο κατς και ετσι οταν την ειχες κρεμασμενη στον τοιχο εβγαζες και εβαζεσ οτι ηθελες οχι σαν την σονυ και το πολυ μεγαλο πλεονεκτμα που ακομα και γω οταν την ειχα παραγγειλει την φιλιπσ ελεγα οτι το ambilight ειναι κοροιδια μα ακριβως το αντιθετο ξεκοθραζει εωσ 70% τα ματια δημιουργει απιστευτη ατμοσφιρα γιατι πιανει ολο το ευρος που βλεπει το ανθρωπινο ματι και γεμιζει σε μεγαλη αποσταση απο το πριβαλλον διπλα απο τη τηλεοραση χρωματα και ζωντανια.τηλεοραση σαν την 9830 δισκολα θα ξαναβγει γιατι ειχε τον καλυτερο συνδιασμο πανελ thw sharp 1080p και τεχνολογιες της φιλιπσ πο ολοι τησ μιμουνται δεστε το ambilight kai to backlight και θα καταλαβαιτε.αμα εχει συνηθισει το ματι καποιου που πρωτη του τηλεοραση ηταν 9830 καταλαβαινει τισ ατελειες ολων των αλλων τηλεορασεων,και επειδη καποιοι θα με πουν υπρβολικο δεν υπερβαλω καθολου εχω αφιρςσει παραπολυ χρονο και στην 9830 οταν την ειχα και στην σονυ ν2000 και τα ιδια ισχιουν ακομα και για την 32αρα γιατι την ειχα γαι 15μερες αλλα την πηγα και την αλλαξα με την 37αρα.την σονυ για τισ πατεντες που εχει βγλαλε psp umd kai cell epexergastes αλλα πολλεσ φορε πουλαει μονο ονομα.το μαυρο της σονυ ειναι οντως καλυτερο αλλα οχι οτης φιλιπσ δεν ηταν καλο αλλα μερικες φορες αφεινει αναμεικτα συναισθηματα αλλα ειναι και λογικο οταν μια τηλεοραση ειναι ποιο φωτεινη απο την αλλη.η αντιπρωσοπια της ελλαδασ ηταν η μονη που φερθηκε ετσι στουσ καταναλωτες της καμια αλλη αρα δεν φταιει ως ενα σημει η φιλιπσ γιατι σε αλλες χωρες φερθηκαν αψογα εγω θα περιμενω εως τα χριστουγγενα για φιλιπσ με 1080π να ανεβαζει ανλισει και με amilight full που να απλωνεται.σορρυ για το μεγαλο γραμμα δειτε και τα φτηνα μοντελα της φιλιπσ ποσο καλιτερ παιζουν αποτα κοριφαι μοντελα αλλων εταιριων

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτό είναι το πρώτο μοντέλο που βλέπω στις 37 ίνζτες απο την Samsung.

Η Samsung και η Sony εχουν κοινό εργοστάσιο παραγωγής πάνελ, και απο ότι θυμόμουν η σειρά δεν είχε 37αρα!

Πάντως σε Sony δεν υπάρχει σίγουρα 37αρα! :)

 

Η κοινοπραξια Sony-Samsung (S-LCD) δεν βγαζει 37 ιντσων οθονες γιατι ειναι 7ης γενιας οποτε το mother glass κοβεται ειτε σε 32 ειτε σε 40 ιντσες.

 

http://www.pcworld.com/article/123308-1/article.html

 

Μην ξεχναμε ομως οτι η Samsung εχει και δικο της εργοστασιο το οποιο ειναι 6ης γενιας και το οποιο μπορει να παραγει 37αρες.

 

Οσο για το μεγεθος, ,μια LCD 32 ιντσων ειναι μεγαλυτερη απο μια 32 CRT (καλα για 29 εννοειται) γιατι τμημα του καθοδικου σωληνα στα ακρα της τηλεορασης δεν χρησιμοποιειται.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο superfot:

Είναι πολύ άδικο να συγκρίνεις μια τηλεόραση που στοιχίζει 2.250 ευρώ με μία που στοιχίζει τα διπλάσια χρήματα της τουλάχιστον!

Να κάνεις σύγκριση με μοντέλα ίδιας αξίας, δε πάει να συγκρίνεις μια mercedes με μια porche!

Το θέμα είναι οτι η philips βιάστηκε να πουλήσει ενα πρωτοποριακό προίον πριν δοκιμαστεί και εκτέθηκε ανεπανόρθωτα.

Που είναι ο αντικαταστάτης της 9830 που αποσύρθηκε άραγε?

Αντιθέτως, η Sony δε βιάστηκε σε αυτόν το τομέα. LCD true HD κυκλοφόρησε στην αγορά έναν ολόκληρο χρόνο μετά την philips και εγώ δε πιστεύω πως αυτό είναι τυχαίο...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

φυσικα αυτο το πιστευω αν και στο τελος θα πεσω στην καταθλιψη που δεν εχω την φιλιπς και εχω τη σονυ αλλα μην λεμε οτι καποι απο αγγλια ειχαν την 9830 πηραν τα λεφτα τουσ πισω και πηραν την v2000 και τους φανηκε καλητερη ειναι αστειο.παντως καλητερα να μην ειχα παρει απο αρχη την 9830 να επαιρνα μια οποιοδηποτε αλλη γιατι μου φενεται πολυ χαλια η σονυ σε σιγκριση ειδικα σε σκοτεινα πλανα αρε 9830...........

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

φυσικα αυτο το πιστευω αν και στο τελος θα πεσω στην καταθλιψη που δεν εχω την φιλιπς και εχω τη σονυ αλλα μην λεμε οτι καποι απο αγγλια ειχαν την 9830 πηραν τα λεφτα τουσ πισω και πηραν την v2000 και τους φανηκε καλητερη ειναι αστειο.

 

Γιατι ειναι αστειο? Επειδη εσυ εχεις μια αποψη δεν παει να πει οτι ολοι συμφωνουν. Η σειρα V οπως μονος σου το λες οτι εχει καλυτερο μαυρο ενω και για τα χρωματα δεν νομιζω να υπαρχει αμφισβητιση οτι ειναι πιο ζωηρα. Βεβαια κανεις δεν λεει οτι η 9830 δεν εχει τρομερη εικονα αλλα μην ξεχναμε οτι ειχε και την διπλασια τιμη.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον στην sony 40 ιντσων κατεληξα,δεν ξερω αλλα μου δινει την εντυπωση οτι ειναι λιγο καλυτερη απο τη samsung.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι αστειο? Επειδη εσυ εχεις μια αποψη δεν παει να πει οτι ολοι συμφωνουν. Η σειρα V οπως μονος σου το λες οτι εχει καλυτερο μαυρο ενω και για τα χρωματα δεν νομιζω να υπαρχει αμφισβητιση οτι ειναι πιο ζωηρα. Βεβαια κανεις δεν λεει οτι η 9830 δεν εχει τρομερη εικονα αλλα μην ξεχναμε οτι ειχε και την διπλασια τιμη.

 

εχω παρα πολλες φωτο απο το ν70 που εβγαζα την 9830 εχω αφιερωση παρα πολλες ωρες με τιποτα δεν εχει η σονυ ποιο ζωντανα χρωματα οπως ειπα η σονυ εχει μονο στα εντονα ενω η φιλιπς σε ολα και σονυ θαβει πολλες λεπτομεριες στα σκοτεινα πλανα μηπως εκει φενονται ολα μαυρα και νομιζουμε οτι εχει καλυτερο μαυρο γιατι εγω προτιμω λεπτομεριες στα σκοτεινα πλανα οχι να μην βλεπω τη τυφλα μου.ενοειται οτι ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του αλλα τεκμιριωμενη και εχοντας δει και τις 2 τηλεορασεις οχι μονο 5 λεπτα σε ενα καταστημα.εσυ ειπες γενικα καλητερη εικονα............

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά θέλει ρύθμιση το gamma της τηλεόρασης. Η επέμβαση από κάποιον που ξέρει, κάνει θαύματα...
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά θέλει ρύθμιση το gamma της τηλεόρασης. Η επέμβαση από κάποιον που ξέρει, κάνει θαύματα...

 

Υπαρχει και στο μενου "Διορθωση Γαμμα" και μπορει να το βαλει στο "μεγαλη".

Link to comment
Share on other sites

Στο κρυφό (service) μενού σίγουρα θα υπάρχει ρύθμιση για τη διόρθωση της καμπύλης Γ.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...