Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν θα αντιδρούσα

 

ο οργανισμός μου βασικά θα σταματούσε να αντιδρά σε κάθε δράση του περιβάλλοντος

 

μετά από χρόνια θα έβγαζαν και τα σωληνάκια...

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Κανεις????

 

Μεταξυ Sony και Samsung την Sony.

 

Οσο για την Philips δεν την εχω δει ουτε εχω διαβασει καποιο τεστ γι' αυτην οποτε δεν ξερω τι να πω. Εμφανισιακα παντως απο κατι φωτογραφιες που εχω δει φαινεται ξεπερασμενη με το ασημι χρωμα και τα ηχεια στις ακρες (design 2-3 χρονια πισω).

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

σε λιγο καιρο σκεφτομαι να αγορασω την SONY KDL 32V2000

η αποσταση θα ειναι 3-4 μετρα.μηπως πρεπει να παω σε 37άρα-40άρα?

καλα η sony δε βγαζει 37άρες?

 

και κατι αλλο

που μπορω-κρυφο μενου- να δω ποσες ωρες λειτουργιας εχει διοτι δεν εμπιστευομαι

και τα καταστηματα....

 

προσθετω και απο ποια χωρα κατασκευης να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Oι Eλληνικές Hitachi έρχονται από Κίνα και Τουρκία με διάφορα panel.

 

Oι περισσότερες Ελληνικές Sony έρχονται από Ισπανία.-Μερικά μοντέλα είναι και Σλοβακίας και (παραεισαγωγής) Μαλαισίας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους . Υπάρχει κανείς που να έχει την PHILIPS 32PF7321/12 ;

 

Ή , γενικά τι έχετε ακούσει για αυτήν ;

 

Ενδιαφέρομαι για philips με τεχνολογία pixel plus και από ότι έψαξα , αυτή

έχει και είναι σε σχετικά καλή τιμή (γύρω στα 1500 €)

 

Γενικότερα , ποια η γνώμη σας για την τεχνολογία pixelplus;

 

Πιστεύετε ότι υπερέχει των άλλων; (π.χ. Bravia Engine κ.τ.λ.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνετε η καινούρια μου LCD???? :p :lol:

 

αλήθεια πως θα αντιδρούσατε? :whistle:

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/538082

 

Πες μου ότι ΔΕΝ είναι φωτομοντάζ :cry:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Αγορασα μια SAMSUNG LE32R71BX πριν μερικες μερες .Ειμαι ευχαριστημενος απο την αποδοση αλλα βλεποντας DVD ΣΕ 16¨9 παρατηρησα στις 4 γωνιες της τηλεορασης να εμφανιζεται ενα μικρο διαχυτο ασπρο φως πανω απο τις μαυρες γραμμες. Γενικα σε μαυρο φοντο οι 4 γωνιες ασπριζουνε καπως αν και καθομαι ευθεια και δεν αλλαζω γωνια θεασης.

Ειναι αναμενομενο αυτο η μπορει να εχει καποιο προβλημα η tv?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ψαχνομαι και εγω για 32αρα τηλεοραση και μετα απο αρκετο ψαξιμο λεω να καταληξω στην Philips 32PF9968 με Pixel Plus 2. Εχει καποιος γνωμη για την συγκεκριμενη τηλεοραση ή για την εν λογω τεχνολογια? Σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Χθές παρουσιάστηκε σε γνωστό μεγάλο εξειδικευμένο Αθηναικό κατάστημα Home cinema, η νέα ΑΜΟΙ 42'' φούλ H.D.

Διάβασα τα καλύτερα σχόλια για την τηλεόραση αυτή, απο τον κόσμο που παραβρέθηκε στην παρουσίαση.

Και φίμες μιλάνε για τιμή γύρο στις 2000 ευρό μόνο.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η TV θα κάνει 2250 retail (με το ΦΠΑ), ενώ φυσικά το power-buy θα έχει χαμηλότερη τιμή

 

γενικά αναμένονται και άλλα μοντέλα από την κινέζα εταιρία (η οποία για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, είναι μια εταιρία τεραστίου μεγέθους, Κινέζικης διοίκησης, ενώ "οι άλλοι" είναι άλλων διοικήσεων, Ιαπωνικών, Ευρωπαϊκών, Αμερικάνικών, αλλά... πάλι κινέζικων κατασκευών, οπότε απορώ με τα κολήματα κάποιων), μια εταιρία που έδωσε την πρώτη 1080P στην Ελλάδα (και μια από τις ελάχιστες ακόμα στον κόσμο - πράγμα που θα αλλάξει), μια εταιρία που δεν βάζει ότι πάνελ να'ναι (αλλά μόνο τα A+ της AUO, ενώ για το συγκεκριμένο 42" έχει το Α+ της CMO)

 

...α και μια και είμαστε στο myphone, μια εταιρία που σύντομα (λογικά) θα δείτε και τα πολύ καλά κινητά της από μεγάλη Ελληνική εταιρία :)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω και εγώ!

Τις νέες Sony Bravia τις έχω βρεί και εδώ στην Ελλάδα με ενσωματωμένο ψηφιακό tuner!

Προσωπικά με ενδιαφέρει η 40αρα (KDL-40S2010) και την εχω βρει ΕΔΩ στην τιμή των 2.160 ευρώ

Επίσης ΕΔΩ πάλι η ίδια τηλεόραση 2100 ευρώ.

Επίσης ΕΔΩ πάλι η ιδια τηλεόραση, με 2295 ευρώ.

Λέτε τελικά να μην έρθει στην Ελλάδα το κομμάτι???:lol: :lol: :lol:

Κάλό θα ήταν να ψάξουν μερικοί πριν μιλήσουν. Η σειρά εχει ήδη έρθει στην Ελλάδα, αλλα φυσικά τα μαγαζία θα κοιτάξουν να "διώξουν" πρώτα τα παλαιότερα μοντέλα...

 

Τα παραπάνω link δε τα έδωσα με καμμία διάθεση να διαφημίσω τα μαγαζιά

 

Επίσης υπάρχει και

ΕΔΩ μόνο με 2030 ευρώ. Αν και είναι υπό κατασευή το site μπορείς να αγοράσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Αγορασα μια SAMSUNG LE32R71BX πριν μερικες μερες .Ειμαι ευχαριστημενος απο την αποδοση αλλα βλεποντας DVD ΣΕ 16¨9 παρατηρησα στις 4 γωνιες της τηλεορασης να εμφανιζεται ενα μικρο διαχυτο ασπρο φως πανω απο τις μαυρες γραμμες. Γενικα σε μαυρο φοντο οι 4 γωνιες ασπριζουνε καπως αν και καθομαι ευθεια και δεν αλλαζω γωνια θεασης.

Ειναι αναμενομενο αυτο η μπορει να εχει καποιο προβλημα η tv?

Αντε ρε παιδια ας απαντησει καποιος :))

Link to comment
Share on other sites

@doctorwho

Αυτό δεν είναι πρόβλημα της συσκεύης φίλε μου.

Σε όλες τις LCD υπάρχουν πίσω απο το πάνελ λυχνίες φθορισμού που παράγουν το φώς. Στα καλύτερα μοντέλα το φαινόμενο δεν είναι τόσο έντονο, οι εταιρίες φροντίζουν να υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή του οπίσθιου φωτισμού. Ίσως έπεσες στην περίπτωση, η την έχεις ψάξει πολύ...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ψαχνομαι και εγω για 32αρα τηλεοραση και μετα απο αρκετο ψαξιμο λεω να καταληξω στην Philips 32PF9968 με Pixel Plus 2. Εχει καποιος γνωμη για την συγκεκριμενη τηλεοραση ή για την εν λογω τεχνολογια? Σας ευχαριστω

 

Η συγκεκριμενη τηλεοραση ειναι εντελως ξεπερασμενη (κυκλοφορει γυρω στα δυο χρονια στην αγορα) οποτε μην πεταξεις τα λεφτα σου.

 

Οσο για την χωρα κατασκευης νομιζω οτι παιζει ρολο οταν μιλαμε για επωνυμα προιοντα (και οχι εταιρειες που δεν τις ξερουν ουτε οι ιδιοι οι Κινεζοι) αλλα τιποτα δεν ειναι απολυτο. Για παραδειγμα τα περισσοτερα Toyota και Renault που κυκλοφορουν στην Ελλαδα ειναι απο την Toυρκια αλλα οι συγκεκριμενες εταιρειες το κρυβουν.

Απο την αλλη μερια και το made in Japan δεν σου εξασφαλιζει τιποτα, ρωτηστε τους κατοχους Sharp LCD για παραδειγμα που σε μεγαλο βαθμο εμφανιζουν προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια σειρά της Sony θεωρείται καλύτερη η U, η V ή η S;

Όπως για παράδειγμα στη Philips καλύτερη και με περισσότερες δυνατότητες θεωρείται η σειρα 9 και έπονται οι 7, 5, 4 κτλ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια σειρά της Sony θεωρείται καλύτερη η U, η V ή η S;

Όπως για παράδειγμα στη Philips καλύτερη και με περισσότερες δυνατότητες θεωρείται η σειρα 9 και έπονται οι 7, 5, 4 κτλ.

 

Αν δεν κάνω λάθος U δεν υπάρχει.

Η πιο απλή (αν και πολύ καλή πια) σειρά της είναι η S και η V είναι η αμέσως ανώτερη. Στα περσινά μοντέλα οι δύο σειρές είχαν μεγάλη απόσταση καθώς η V ήταν εφοδιασμένη με επεξεργαστή εικόνας WEGA Engine ενώ η S όχι. Στα φετινά μοντέλα και οι δύο σειρές διαθέτουν τον ίδιο επεξεργαστή εικόνας που πλέον έχει μετονομαστεί σε Bravia Engine. H διαφορά τους έγκειται πλέον στην νέα ειδική τεχνολογία Wide Colour Gamut που ενσωματώνεται μόνο στις V και βελτιώνει την ακρίβεια των χρωμάτων, ένα από τα γνωστά μειονεκτήματα των LCD. Επίσης οι V είναι πολύ πιο όμορφες :) αν και αυτό είναι υποκειμενικό.

Η κορυφαία σειρά πλέον λέγεται X, έχει μόνο ένα μοντέλο στις 46 ίντσες και διαθέτει πάνελ ανάλυσης 1920x1080 (Full HD), σε αντίθεση με τα HD Ready (1366x768) των υπολοίπων. Η παλιά κορυφαία σειρά ήταν η W, επίσης με μόνο ένα μοντέλο 40 όμως ιντσών, ουσιαστικά ολόιδια με την αντίστοιχη V αλλά με καλύτερα ηχεία και ενσωματωμένο subwoofer (who cares δηλαδή...).

Αυτά.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

η TV θα κάνει 2250 retail (με το ΦΠΑ), ενώ φυσικά το power-buy θα έχει χαμηλότερη τιμή

Πως μπορώ να λάβω μέρος στο power buy;

 

Υ.Γ. Μ'αρέσει που ενώ γράφω και εγώ και ο ΝLS για μια tv super σε απίστευτη τιμή, κανείς δεν το σχολιάζει. Εκεί,όλοι. PHILIPS-SONY.:wacko:

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια σειρά της Sony θεωρείται καλύτερη η U, η V ή η S;

Όπως για παράδειγμα στη Philips καλύτερη και με περισσότερες δυνατότητες θεωρείται η σειρα 9 και έπονται οι 7, 5, 4 κτλ.

 

H U βεβαιως και υπαρχει αλλα ειναι entry level μοντελο με κινεζικα panel (απο ΑU optronics η κατι τετοιο) γι' αυτο εχει και χαμηλη τιμη.

 

Μετα ειναι η S και η V οι οποιες δεν εχουν σημαντικες διαφορες. Η V οντως εχει διαφορετικο backlight για πιο ζωηρα χρωματα το οποιο ομως καμια φορα αλλοιωνει την αρχικη εικονα με αποχρωσεις που δεν υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

H U βεβαιως και υπαρχει αλλα ειναι entry level μοντελο με κινεζικα panel (απο ΑU optronics η κατι τετοιο) γι' αυτο εχει και χαμηλη τιμη.

 

Σωστά, δικό μου το λάθος, sorry jotz

 

Όλες μαζί εδώ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...