Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και λίγες μέρες κάνει κάτι κουλά η τηλεόραση του υπνοδωματίου, κάτι που σημαίνει ότι πρέπει πολύ σύντομα να την αντικαταστήσω.

Επειδή δεν το πολυ-έχω με τις τηλεοράσεις, θα χρειαστώ σίγουρα τη βοήθειά σας!

Αυτό που θέλω είναι μια καλή τηλεόραση, 32", να μην χρειάζεται αποκωδικοποιητή, να μπορεί να παίξει από στικάκι ταινίες, κλπ και φυσικά να μην χρειαστεί να δώσω τον μισό μισθό για να την πάρω.

Δυστυχώς, προέκυψε ως έκτακτη δαπάνη και με βγάζει εκτός καλοκαιρινού οικονομικού προυπολογισμού... :(

Οποία και να πάρεις από τις παρακάτω θα σε καλύψει απόλυτα

 

139d9c332aa4096e6cbf30dc8ae42f83.jpg

62e54dc790377c46473b507d1849c124.jpg

fe2b137c3942e47b01d490f7c1d0f38b.jpg

 

Και σε 40αρα στην ίδια τιμή

 

fcd6139ece8baf223d57202b2f54ef72.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Όλες είναι το ίδιο δηλαδή τεχνολογικά;

Όλες παίζουν στικάκι χωρίς πρόβλημα στην αναγνώριση των αρχείων;

Έχουν όλες το ίδιο ζωντανά χρώματα; Δεν ξεχωρίζει κάποια;

Ρωτάω ως άσχετος...

Σε σχέση με τον νέο αποκωδικοποιητή που θα ισχύσει από το 2019 (αν έχω διαβάσει σωστά); Το διαθέτουν και οι τέσσερις;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Όλες είναι το ίδιο δηλαδή τεχνολογικά;

Όλες παίζουν στικάκι χωρίς πρόβλημα στην αναγνώριση των αρχείων;

Έχουν όλες το ίδιο ζωντανά χρώματα; Δεν ξεχωρίζει κάποια;

Ρωτάω ως άσχετος...

Σε σχέση με τον νέο αποκωδικοποιητή που θα ισχύσει από το 2019 (αν έχω διαβάσει σωστά); Το διαθέτουν και οι τέσσερις;

 

Όλες παίζουν ταινίες. Καλύτερες σε αυτό το κομμάτι είναι Samsung LG. Ζωντανά χρώματα έχει η LG ως ips η Samsung λίγο χειρότερες γωνίες θέασης και καλύτερα μαύρα. T2 έχουν όλες ναι μοντέλα 2017 είναι.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αγορασα μια sharp smart tv. Το σπιτι δεν εχει κεραια οποτε εβαλα εσωτερικη. Καναλια δεν πιάνω δυστυχως παρα μονο με αποκωδικοποιητή για digea. Και ρωταω τωρα ειναι συνδεδεμενο σκαρτ με σκαρτ και δεν μου αρεσει η αναλυση. Αν το κανω σκαρτ hdmi θα δω διαφορα ?

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα μια sharp smart tv. Το σπιτι δεν εχει κεραια οποτε εβαλα εσωτερικη. Καναλια δεν πιάνω δυστυχως παρα μονο με αποκωδικοποιητή για digea. Και ρωταω τωρα ειναι συνδεδεμενο σκαρτ με σκαρτ και δεν μου αρεσει η αναλυση. Αν το κανω σκαρτ hdmi θα δω διαφορα ?

Όχι πάλι το ίδιο θα είναι. Θέλει hdmi to hdmi το scart πάντα θα είναι scart.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σηκωνει hdmi se hdmi το φτηνιαρικο κουτακι ? Εχει θυρα hdmi παντως

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Σηκωνει hdmi se hdmi το φτηνιαρικο κουτακι ? Εχει θυρα hdmi παντως

Προφανώς αν έχει hdmi ο δέκτης θα το συνδέσεις με hdmi.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα μια sharp smart tv. Το σπιτι δεν εχει κεραια οποτε εβαλα εσωτερικη. Καναλια δεν πιάνω δυστυχως παρα μονο με αποκωδικοποιητή για digea. Και ρωταω τωρα ειναι συνδεδεμενο σκαρτ με σκαρτ και δεν μου αρεσει η αναλυση. Αν το κανω σκαρτ hdmi θα δω διαφορα ?

 

Γιατι,ο εσωτερικος δεκτης της τηλεορασης δεν τα πιανει τα ψηφιακα?Περιεργομε καινουρια τηλεοραση!Αποκλειεται να ειναι mpeg-2 αφου ολες οι τηλεορασεις μετα το 2009 εχουν mpeg-4.Αν εχει εγγυηση κανε εναν κοπο να καλεσεις το επισημο service της εταιρειας μηπως και εχει καποιο προβλημα ο δεκτης της τηλεορασης.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά τα χρήματα μπορείς να δεις σε LG αυτή εδώ. Έχω LG UHD 4k τα τελαυταία 3- 4 χρόνια και μπορώ να πω ότι είναι μία πολύ καλή επιλογή. Απλά τα πάνελ της LG είναι πιο απαλά σε χρώματα. Αν θέλεις πιο δυναμικό contrast και πιο έντονο κοίτα σε Samsung.
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω τηλεοραση 4k 49 με 50 inches με budget ως 550 για ταινιες και κανονικη χρηση ως τωρα δεν με ενθουσιασε κατι εσεις τι προτεινετε?

Αμα δεν υπαρχει κατι αξιολογο θα ηθελα μια πολυ δυνατη προταση γισ 43 σε αυτο το budget

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω μια τηλεοραση fu 32 smart στην οποια επειδη ητανε σε ειχα δεν την ειχα με βαση με αποτελεσμα να την χασω που μπορω νσ απευθυνθω για να αγορασω μια καινουργια βαση?

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους...

Μετά από μια δεκαετία με τη ίδια τηλεόραση και θέλοντας και μια τιβι στο εξοχικό σκέφτομαι για την αγορά μαι καινούργιας τηλεόρασης .

οι απαιτήσεις λίγο -πολύ οι βασικές .

Σύνδεση με ίντερνετ ,τελευταίας γενιά δέκτης για να αποφύγω επιπλέον κοντρόλ στο μέλλον αν χρειαστεί

55 ίντσες ,να δέχεται φλασάκι ,να είναι σμαρτ και να έχει καλή απόδοση σε παιχνίδια είτε με σύνδεση κονσόλας είτε με σύνδεση pc με hdmi.

Για όλα τα παραπάνω θα ήθελα να μείνω στα 650 περίπου και αρχικά κοιτάω αυτήν εδώ ,δεκτές γνώμες και άλλα μοντέλα ασφαλώς

 

https://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/LG-TV-55-55SJ800.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αγορασαμε μια samsung 32" smart TV, απο το πλαισιο. Λειτουρργησε για μερικα λεπτα και εσβησε για παντα. Η περιοδος doa παρηλθε μεχρι να παραδοθει απο το καταστημα και του ενδιαμεσου σκ. Εκτοτε παμε για μηνα και η tv βρισκεται σε ενα συνοικιακο σερβις... Samsung. Mια φορα τη βδομαδα ενας (μια) χαρουμενος τυπος απο τη samsung μας τηλεφωνει μας ζητα να περιγραψουμε τι επαθε η τν και μας λεει το αιτημα σας προωθειται!!! Γραψαμε το ιδιο μνμ στην αιτιολογηση προιοντος στο πλαισιο και δεν το ανεβασαν ποτε. Ποτε πλαισιο και samsung!
Link to comment
Share on other sites

Αγορασαμε μια samsung 32" smart TV, απο το πλαισιο. Λειτουρργησε για μερικα λεπτα και εσβησε για παντα. Η περιοδος doa παρηλθε μεχρι να παραδοθει απο το καταστημα και του ενδιαμεσου σκ. Εκτοτε παμε για μηνα και η tv βρισκεται σε ενα συνοικιακο σερβις... Samsung. Mια φορα τη βδομαδα ενας (μια) χαρουμενος τυπος απο τη samsung μας τηλεφωνει μας ζητα να περιγραψουμε τι επαθε η τν και μας λεει το αιτημα σας προωθειται!!! Γραψαμε το ιδιο μνμ στην αιτιολογηση προιοντος στο πλαισιο και δεν το ανεβασαν ποτε. Ποτε πλαισιο και samsung!

 

μισο λεπτο, πως παρτηλθε ο χρονος? 7 μερες ειναι.. απο τη στιγμη που παραλαμβανεις οχι απο το ποτε γινεται η παραγγελεια.. επισης, αφου την πηρες απο το πλαισιο γιατι δεν την εδωσες εκει για επισκευη ή αντικατασταση??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με προσοχή τα συνοικιακά service εμενα service της Samsung στη Ραφήνα αντι να αντικαταστήσει την πλακέτα την επιδιορθωσε με κανονικούς πυκνωτες (σαν μανιταρια πετουσαν) αντι για smd και αντε μετα που ξαναχαλασε να βγαλεις άκρη.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την πληροτητα του θεματος, το πλαισιο δεν εμπλεκεται καθολου!

Η τν επισκευαστηκε μετα ενα μηνα μετα απο δυο προσπαθειες. Στην πρωτη εσταλει η κυρια πλακετα με χαλασμενο wi fi... Με τη δευτερη απστολη πλακετας δειχνει να λειτουργει. Σας λεει τιποτσ το refurbised? Ολα ειναι θεμα τυχης.... Ομως το εχω ξαναγραψει, Πριν χρονια μου χαλασε μια canon s1is ΕΚΤΟΣ εγγυησης και επειδη δεν επισκευαζοταν η εταιρεια μου εστειλε ΔΩΡΕΑΝ την s5is 3 μοντελα νεωτερη, και με ρωτησαν και αν δεχομαι!!! Καλα να περνατε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω στην κατοχή μου εδώ και κοντά 4 χρόνια μια τηλεόραση SONY KDL-829B και πρώτη φορά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

 

Δεν μου ανοίγει η γιουτιουμπ εφαρμογή εδώ και περίπου τέσσερις ημέρες, απλά όταν την ανοίγω κολλάει στο εικονίδιο της γιουτιουμπ και μένει εκεί... Έχω απεγκαταστησει και επανεγκαστησει την εφαρμογή, έχω ελέγξει την τηλεόραση για ενημερώσεις λογισμικού... Αλλά μάταια.. Τίποτα.

 

Έχει κάποιος ιδέα τι γίνεται;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου εδώ και κοντά 4 χρόνια μια τηλεόραση SONY KDL-829B και πρώτη φορά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

 

Δεν μου ανοίγει η γιουτιουμπ εφαρμογή εδώ και περίπου τέσσερις ημέρες, απλά όταν την ανοίγω κολλάει στο εικονίδιο της γιουτιουμπ και μένει εκεί... Έχω απεγκαταστησει και επανεγκαστησει την εφαρμογή, έχω ελέγξει την τηλεόραση για ενημερώσεις λογισμικού... Αλλά μάταια.. Τίποτα.

 

Έχει κάποιος ιδέα τι γίνεται;

Κάνε ένα ολικό format λογικά θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου εδώ και κοντά 4 χρόνια μια τηλεόραση SONY KDL-829B και πρώτη φορά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

 

Δεν μου ανοίγει η γιουτιουμπ εφαρμογή εδώ και περίπου τέσσερις ημέρες, απλά όταν την ανοίγω κολλάει στο εικονίδιο της γιουτιουμπ και μένει εκεί... Έχω απεγκαταστησει και επανεγκαστησει την εφαρμογή, έχω ελέγξει την τηλεόραση για ενημερώσεις λογισμικού... Αλλά μάταια.. Τίποτα.

 

Έχει κάποιος ιδέα τι γίνεται;

Έχω κι εγώ τι ίδιο θέμα με το YouTube εδώ και 5-6 μηνες, δοκίμασα πολλά άλλα τίποτα μόνο ολικό φορματ δεν έκανα.

Είναι η Sony KDL 48w605b!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με μια αναζήτηση στο νετ βρήκα τη λύση!

Μπαίνουμε στο πρόγραμμά περιήγησης(www)παμε επιλογές, cookies και διαγράφουμε τα cookies και μετά εγκατάσταση το YouTube και είμαστε οκ!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Κίνγκ!! Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και έγινε!!

 

Ντίμη τώρα είδα το μύνημά σου, καλή λύση απλά τώρα ξέρω ότι "καθάρισε" από bugs η smartivi μου.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Κίνγκ!! Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και έγινε!!

 

Ντίμη τώρα είδα το μύνημά σου, καλή λύση απλά τώρα ξέρω ότι "καθάρισε" από bugs η smartivi μου.

 

Το πρόβλημα συνεχίζει να εμφανίζεται δυστυχώς... Άλλες τρεις φορές χρειάστηκε να κάνω factory reset γιατί πάλι κόλλησε η εφαρμογή του YouTube.

Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν διορθώνεται έτσι το πρόβλημα, η τηλεόραση πρέπει να πάρει ενημέρωση λογισμικού για να στρώσει, κάτι που η Σονυ αγνοεί εδώ και κοντά δύο χρόνια...

Οπότε άλλη λύση διαφαίνεται στον ορίζοντα;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα συνεχίζει να εμφανίζεται δυστυχώς... Άλλες τρεις φορές χρειάστηκε να κάνω factory reset γιατί πάλι κόλλησε η εφαρμογή του YouTube.

Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν διορθώνεται έτσι το πρόβλημα, η τηλεόραση πρέπει να πάρει ενημέρωση λογισμικού για να στρώσει, κάτι που η Σονυ αγνοεί εδώ και κοντά δύο χρόνια...

Οπότε άλλη λύση διαφαίνεται στον ορίζοντα;

Θα μου πεις λίγο μοντέλο τηλεόρασης?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...