Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια και χαρα,

Ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα: lg 32ln575s και ue32f5500aw.

Τα εχει εχει και τα 2 το πλαισιο με την LG 20 € φτηνοτερα.Απο τα λιγα που καταλαβα στα χαρακτηριστικα η LG εχει και ενσωματομενο δορυφορικο δεκτη 1 θυρα USB παραπανω και 1 συστημα που μπορεις να βλεπεις τηλεοραση στο ταμπλετ/σμαρτφον.

 

Αν παίζει ρόλο η συνεργασία με smartphone τότε διαλέγεις την δεύτερη. :rolleyes:

Cry of the Nazgul!

Galaxy 4- / - / - iPad Mini Retina

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε samsung smart τηλεοράσεις, η odeon δίνει 10 ευρώ κουπόνι για ταινίες της εφαρμογής pameodeon, απλά γράφοντας τον κωδικό ''smartcinema'' στην επιλογή ''κουπόνι/προπληρωμένη κάρτα''
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ποιά τηλεόραση προτείνετε στις 47'' και τιμή κάπου στα 800€ ; Έχω ξεχωρίσει τη Samsung UE46F6500 και τη LG 47LA690S. Δε τις έχω δει από κοντά αλλά ενώ έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά (μόνο το 3d διαφέρει) όλοι όσους έχω ρωτήσει επιμένουν στη Samsung. Εχουν ακουστεί τίποτα προβλήματα για τη σειρά της LG και τι παίζει με τα πραγματικά Hz γιατί έχω μπερδευτεί; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή τη τιμή; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ποιά τηλεόραση προτείνετε στις 47'' και τιμή κάπου στα 800€ ; Έχω ξεχωρίσει τη Samsung UE46F6500 και τη LG 47LA690S. Δε τις έχω δει από κοντά αλλά ενώ έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά (μόνο το 3d διαφέρει) όλοι όσους έχω ρωτήσει επιμένουν στη Samsung. Εχουν ακουστεί τίποτα προβλήματα για τη σειρά της LG και τι παίζει με τα πραγματικά Hz γιατί έχω μπερδευτεί; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή τη τιμή; Ευχαριστώ

 

Και οι 2 έχουν 3D καθώς και παρόμοια σχεδόν χαρακτηριστικά. Είναι 2 πολύ καλές τηλεοράσεις και οι δυο. Τυχαίνει να εχω την πρώτη, την Samsung 46'' και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο ολα. Απο κει και πέρα θα σου προτείνω να περιμένεις λιγάκι μέχρι τις γιορτές για να πάρεις όποια επιλέξεις αρκετά φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να πηγαινεις και να βλεπει το ματι σου απο κοντα για να καταλαβεις.εγω αυτο κανω.επισης να ρωτας αν εχουν εργοστασιακες ρυθμισεις στην εκθεση.και θα προτεινα να τις δεις και σε αλλο καταστημα γιαυτο το λογο.εγω παντως ψηφιζω samsung.καποτε δεν θα επαιρνα γιατι εχουν συνηθως πολυ κομπιουτερ ζωντανη οθονη.ομως αν πειραξεις τις ρυθμισεις(αν θες) τοτε γινεται μια οθονη με πολυ ζωντανα και φυσιολογικα χρωματα και δεν θα ξανακοιταξεις ξανα αλλου.
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 έχουν 3D καθώς και παρόμοια σχεδόν χαρακτηριστικά. Είναι 2 πολύ καλές τηλεοράσεις και οι δυο. Τυχαίνει να εχω την πρώτη, την Samsung 46'' και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο ολα. Απο κει και πέρα θα σου προτείνω να περιμένεις λιγάκι μέχρι τις γιορτές για να πάρεις όποια επιλέξεις αρκετά φτηνότερα.

 

Η Smart λειτουργία της, το μενού δηλαδή είναι αργό και laggy όπως και στην 42άρα που έχω;

Cry of the Nazgul!

Galaxy 4- / - / - iPad Mini Retina

Link to comment
Share on other sites

Η Smart λειτουργία της, το μενού δηλαδή είναι αργό και laggy όπως και στην 42άρα που έχω;

 

Καθόλου..είχε κάποια μικροκολλήματα παλιότερα αλλά μετά απο 2-3 update είναι άψογο πια. Υποθέτω τσεκάρεις την ενημέρωση λογισμικού έτσι?

 

Η τρέχουσα έκδοση του λογισμικού σου ποια είναι;;;

Edited by hic_et_nunc
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 έχουν 3D καθώς και παρόμοια σχεδόν χαρακτηριστικά. Είναι 2 πολύ καλές τηλεοράσεις και οι δυο. Τυχαίνει να εχω την πρώτη, την Samsung 46'' και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο ολα. Απο κει και πέρα θα σου προτείνω να περιμένεις λιγάκι μέχρι τις γιορτές για να πάρεις όποια επιλέξεις αρκετά φτηνότερα.

 

Με μία μικρή έρευνα είδα ότι η LG έχει πολύ χαμηλό contrast (620:1), μόνο 50hz πραγματικά και χαμηλή ποιότητα ήχου. οπότε συμπεραίνω ότι η samsung είναι καλύτερη. Επίσης για τις Sony τι γνώμη έχεις (ειδικά από τη σειρά W8 μου άρεσε η Sony KDL-50W805B). Είναι λίγο πιο ακριβές αλλά αν αξίζουν τη διαφορά να τη προτιμήσω. Μετά τις γιορτές θα πέσουν οι τιμές λες; Μήπως να περιμένω να πάρω καποιο φετινό μοντέλο ή θα είναι απλησίαστες;

Link to comment
Share on other sites

Με μία μικρή έρευνα είδα ότι η LG έχει πολύ χαμηλό contrast (620:1), μόνο 50hz πραγματικά και χαμηλή ποιότητα ήχου. οπότε συμπεραίνω ότι η samsung είναι καλύτερη. Επίσης για τις Sony τι γνώμη έχεις (ειδικά από τη σειρά W8 μου άρεσε η Sony KDL-50W805B). Είναι λίγο πιο ακριβές αλλά αν αξίζουν τη διαφορά να τη προτιμήσω. Μετά τις γιορτές θα πέσουν οι τιμές λες; Μήπως να περιμένω να πάρω καποιο φετινό μοντέλο ή θα είναι απλησίαστες;

 

Η sony απ οτι βλέπω έχει 200hz λιγότερα απ τις άλλες. Ο ήχος της samsung είναι απίστευτος, αν θες σου στέλνω αύριο κάποιο full hd music video σε p.m για να έχεις ενα δείγμα και απο ήχο και απο εικόνα.

 

Να ξέρεις ενα πράγμα μόνο, αν παρακολουθείς tv η ανάλυση δεν θα έχει καμιά σχέση με το να παρακολουθείς full hd ταινίες(εκεί φαίνεται η πραγματική αξία της tv). Αυτό συμβαίνει γιατί το πρόγραμμα της tv δεν είναι γραμμένο σε full hd σε αντίθεση με προγράμματα που είναι γραμμένα στη συγκεκριμένη ανάλυση. Προφανώς το γνωρίζεις, απλά το αναφέρω. Στις γιορτές σίγουρα θα υπάρξουν προσφορές και θα γλιτώσεις το λιγότερο 150 ευρώ.

 

Τα φετινά μοντέλα είδα οτι έχουν 800hz(εκεί μιλάμε για απίστευτη καθαρότητα εικόνας) αλλά αν δεν είσαι τόσο τρελαμένος θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος και με κάτι λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Η sony απ οτι βλέπω έχει 200hz λιγότερα απ τις άλλες. Ο ήχος της samsung είναι απίστευτος, αν θες σου στέλνω αύριο κάποιο full hd music video σε p.m για να έχεις ενα δείγμα και απο ήχο και απο εικόνα.

 

Να ξέρεις ενα πράγμα μόνο, αν παρακολουθείς tv η ανάλυση δεν θα έχει καμιά σχέση με το να παρακολουθείς full hd ταινίες(εκεί φαίνεται η πραγματική αξία της tv). Αυτό συμβαίνει γιατί το πρόγραμμα της tv δεν είναι γραμμένο σε full hd σε αντίθεση με προγράμματα που είναι γραμμένα στη συγκεκριμένη ανάλυση. Προφανώς το γνωρίζεις, απλά το αναφέρω. Στις γιορτές σίγουρα θα υπάρξουν προσφορές και θα γλιτώσεις το λιγότερο 150 ευρώ.

 

Τα φετινά μοντέλα είδα οτι έχουν 800hz(εκεί μιλάμε για απίστευτη καθαρότητα εικόνας) αλλά αν δεν είσαι τόσο τρελαμένος θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος και με κάτι λιγότερο.

 

H Sony έχει 400Hz (εκτός αν εννοείς οτι έχει πραγματικά 200Hz) και αν παρατηρήσεις το πλαινό μέρος της είναι αρκετά χοντρή στο κάτω μέρος γιατί έχει πολύ δυνατά ηχεία. Αλλά είναι και αρκετά ακριβότερη από την 6500. Η χρήση είναι κυρίως blu-ray ταινίες και ote tv. οπότε με ενδιαφέρει να έχει καλή αντίθεση, καλό μαύρο και να μη κάνει αντανακλάσεις, ίσως πάρω και κάποιο soundbar γιατί τα home cinema είναι ακριβά.

Μπορώ να δω κάπου τα μοντέλα που θα κυκλοφορήσουν φέτος και τις ενδεικτικές τιμές τους γιατί όπου έψαξα μου βγάζει μόνο κάποιες 4Κ τηλεοράσεις που παρουσιασαν φέτος και από αυτές η φθηνότερη θα έχει 3000€!

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

 

H Sony έχει 400Hz (εκτός αν εννοείς οτι έχει πραγματικά 200Hz) και αν παρατηρήσεις το πλαινό μέρος της είναι αρκετά χοντρή στο κάτω μέρος γιατί έχει πολύ δυνατά ηχεία. Αλλά είναι και αρκετά ακριβότερη από την 6500. Η χρήση είναι κυρίως blu-ray ταινίες και ote tv. οπότε με ενδιαφέρει να έχει καλή αντίθεση, καλό μαύρο και να μη κάνει αντανακλάσεις, ίσως πάρω και κάποιο soundbar γιατί τα home cinema είναι ακριβά.

Μπορώ να δω κάπου τα μοντέλα που θα κυκλοφορήσουν φέτος και τις ενδεικτικές τιμές τους γιατί όπου έψαξα μου βγάζει μόνο κάποιες 4Κ τηλεοράσεις που παρουσιασαν φέτος και από αυτές η φθηνότερη θα έχει 3000€!

 

Η sony που αναφέρεις πιο πάνω έχει ισχύ 16watt ενώ η Samsung 20watt. Λογικά σε κάποιο πολυκατάστημα θα μπορείς να δεις και τις νεες αφίξεις αλλά πιστεύω οτι ξεφεύγουν πολύ οι τιμές, όταν με ενα σεβαστό ποσό μπορείς να αποκτήσεις ενα πολύ καλο κομμάτι. Δε νομίζω οτι θα χρειαστείς εξτρα ήχο καθώς είναι άριστος πίστεψε με.

Link to comment
Share on other sites

Η sony που αναφέρεις πιο πάνω έχει ισχύ 16watt ενώ η Samsung 20watt. Λογικά σε κάποιο πολυκατάστημα θα μπορείς να δεις και τις νεες αφίξεις αλλά πιστεύω οτι ξεφεύγουν πολύ οι τιμές, όταν με ενα σεβαστό ποσό μπορείς να αποκτήσεις ενα πολύ καλο κομμάτι. Δε νομίζω οτι θα χρειαστείς εξτρα ήχο καθώς είναι άριστος πίστεψε με.

 

Δυστυχώς μένω επαρχία και θα τη παραγγείλω από το internet γι'αυτό ρωτάω εδώ για εντυπώσεις των κατόχων. Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μένω επαρχία και θα τη παραγγείλω από το internet γι'αυτό ρωτάω εδώ για εντυπώσεις των κατόχων. Ευχαριστώ πάντως!

 

Φιλε εχω την λα660 την 42αρα της ελτζι και κανει τα παντα.

Εχει και πολυ ωραιο και δυνατο ηχο το σαμπγουφερακι της.

Ειμαι πληρως ικανοποιημενος για τα λεφτα της.

Ό,τι θελεις ρωτα με για τη συγκεκριμενη που κανω κατω τα ιδια πρεπει να ναι με τη 47αρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω την λα660 την 42αρα της ελτζι και κανει τα παντα.

Εχει και πολυ ωραιο και δυνατο ηχο το σαμπγουφερακι της.

Ειμαι πληρως ικανοποιημενος για τα λεφτα της.

Ό,τι θελεις ρωτα με για τη συγκεκριμενη που κανω κατω τα ιδια πρεπει να ναι με τη 47αρα.

 

Είχα την ίδια αλλά το μοντέλο του '12, την lm660 αλλά έσπασε. οπότε έχω μια ιδέα από την εικόνα της. Δε νομίζω να έχει μεγάλες διαφορές πέρα από τον διπύρηνο επεξεργαστή (που απ ότι διάβασα λαγκάρει αρκετά στο ιντερνετ) και το καινούριο χειριστήριο. Απλά όσους ρώτησα μου ειπαν ότι η συγκεκριμένη σειρά της lg έχει μόνο 50hz πραγματικά και πολύ χαμηλή αντίθεση (δλδ το μαύρο της γκριζάρει) γι'αυτό είπα να πάρω Samsung αυτή τη φορά.

Λέω να περιμένω μέχρι το πάσχα να δω τι μοντέλα θα βγουν φέτος αν και είναι τσιμπημένη η τιμή τους...δε θέλω να ξεφύγω πολύ από τα 800€.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ίδια αλλά το μοντέλο του '12, την lm660 αλλά έσπασε. οπότε έχω μια ιδέα από την εικόνα της. Δε νομίζω να έχει μεγάλες διαφορές πέρα από τον διπύρηνο επεξεργαστή (που απ ότι διάβασα λαγκάρει αρκετά στο ιντερνετ) και το καινούριο χειριστήριο. Απλά όσους ρώτησα μου ειπαν ότι η συγκεκριμένη σειρά της lg έχει μόνο 50hz πραγματικά και πολύ χαμηλή αντίθεση (δλδ το μαύρο της γκριζάρει) γι'αυτό είπα να πάρω Samsung αυτή τη φορά.

Λέω να περιμένω μέχρι το πάσχα να δω τι μοντέλα θα βγουν φέτος αν και είναι τσιμπημένη η τιμή τους...δε θέλω να ξεφύγω πολύ από τα 800€.

Ε Δεν νομίζω με την πρόσφατη τεχνολογία του σμαρτ τιβι-ιντερνετ που εχουμε στις τηλεορασεις να υπαρχει καμια που να μην λαγκαρει στο ιντερνετ...

Φυσικά και δεν θα ευχαριστηθείς άνετη και απροβληματιστη πλοηγηση στην τηλεοραση.

Η ελ-τζι που εχω ειναι άριστα στημενη και στο ιντερνετ της, θα δεις βιντεακια στο γιουτιουμπ με πολυ καλη εικονα και χωρις προβληματα,

αλλά εγω για να κανω φεισμπουκ στην τηλεοραση και όχι στο λαπτοπ, δεν θα το εκανα με τιποτα...

Κι αυτο γιατι εχει πολυ αργο σκρολαρισμα, λαγκαρει δηλαδη.

Αν και κραταω μια επιφυλαξη σε αυτα που σου λεω, γιατι αργει με το magic remote στο ιντερνετ.

Αν την δοκιμασω με πληκτρολογιο και κανονικο ποντικι, δεν ξερω αν θα εξακολουθει να κανει αυτη την αργοπορία...

 

Αμα βρεις τιβι που να μην αργει να σκρολαρει στο ιντερνετ παρτην. Αλλά χλωμο μου φαινεται αν δεν διαθεσεις μια περιουσια.

Το καλυτερο που εχω ακουσει ειναι για διπυρηνο επεξεργαστη, οπως και εχει και η ιδια ελ-τζι.

Τωρα δεν εχω βρει πουθενα χαρακτηριστικα και μοντελο επεξεργαστων, ωστε να μπορω να συγκρινω...

 

50hz επισης δεν ειναι με τιποτα...

Αυτο που εχεις ακουσει ειναι καθαρο θαψιμο.

Δηλαδη μια φτηνη λεντ-τιβι που εχω και οντως το βλεπεις οτι αργει να κανει ανανεωση εικονας και γραφει οτι ειναι 100hz, πόσα ειναι 5?

Εμενα γραφει 400hz και πάει τελεια η εικονα, απιστευτα ομαλη και γρηγορη.

 

Και την εχω συγκρινει με αλλη 42αρα που ειχα για λιγο χρονικο διαστημα στα χερια μου, η οποια ειναι πολυ δυνατη μαρκα στα ηλεκτρονικα, ηταν 200hz και ήταν απαίσια σε όλα...

Με την ελ-τζι είδα το φως μου.

Edited by Mihalisgggg
Link to comment
Share on other sites

Η LG690 σε ένα από τα τελευταία update που έλαβε, ενεργοποιήθηκαν τα 100hz. Για περισσότερες και πιο εξειδικευμένες πληροφορίες, προτείνω να κοιτάξεις στο avclub.gr!
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία τηλεόραση samsung le32r86bd και όταν ανοίγει βγάζει κάτι πρασινίλες . Δείτε και την φωτογραφία. Αυτό το εμφανίζει για 2 με 5 δευτερόλεπτα και μετά φεύγει και δείχνει κανονικά.Αυτό θα το κάνει μόνο την πρώτη φορά που θα την ανοίξω ή θα έχω πολύ ώρα να την ανοίξω, δηλαδή αν την ανοίξω, βγάλει τις πρασινίλες, την κλείσω και την ξαναανοίξω ταυτόχρονα δεν θα το βγάλει. Μας αφήνει χρόνους;; Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Απο κει και πέρα θα σου προτείνω να περιμένεις λιγάκι μέχρι τις γιορτές για να πάρεις όποια επιλέξεις αρκετά φτηνότερα.

 

Μετά τις γιορτές θα πέσουν οι τιμές λες; Μήπως να περιμένω να πάρω καποιο φετινό μοντέλο ή θα είναι απλησίαστες;

 

Στις γιορτές σίγουρα θα υπάρξουν προσφορές και θα γλιτώσεις το λιγότερο 150 ευρώ.

 

Τα φετινά μοντέλα είδα οτι έχουν 800hz(εκεί μιλάμε για απίστευτη καθαρότητα εικόνας) αλλά αν δεν είσαι τόσο τρελαμένος θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος και με κάτι λιγότερο.

 

Κατσε γιατι θα τρελλαθω.Σοβαρα θα περιμενετε μεχρι τις γιορτες για να παρετε τηλεοραση σε καλυτερη τιμη?Μεχρι τον Δεκεμβριο εχουμε ακομα 8 μηνες και βαλε.Ζησε μαη μου να φας τριφυλλι δηλαδι.Εκτος κι αν δεν καιγεσαι να την παρεις στο αμεσο μελλον.Αλλα και παλι υπαρχουν και οι καλοκαιρινες εκπτωσεις τον Ιουλιο που βγαινουν αρκετες προσφορες-ευκαιριες,δεν ειναι αναγκη να περιμενεις τις χριστουγεννιατικες προσφορες.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι θα τρελλαθω.Σοβαρα θα περιμενετε μεχρι τις γιορτες για να παρετε τηλεοραση σε καλυτερη τιμη?Μεχρι τον Δεκεμβριο εχουμε ακομα 8 μηνες και βαλε.Ζησε μαη μου να φας τριφυλλι δηλαδι.Εκτος κι αν δεν καιγεσαι να την παρεις στο αμεσο μελλον.Αλλα και παλι υπαρχουν και οι καλοκαιρινες εκπτωσεις τον Ιουλιο που βγαινουν αρκετες προσφορες-ευκαιριες,δεν ειναι αναγκη να περιμενεις τις χριστουγεννιατικες προσφορες.

 

Ελεος ρε φίλε, το Πασχα εννοώ και πιστεύω οτι το κατάλαβαν όλοι. Η μήπως το Πάσχα δεν υπάρχουν προσφορές;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι εντός εγγύησης, πήγαινε για service.

 

Δυστυχώς εγγύηση δεν υπάρχει καθώς αγοράστηκε Χριστούγεννα του 2007. Η οθόνη του έχει το πρόβλημα;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγγύηση δεν υπάρχει καθώς αγοράστηκε Χριστούγεννα του 2007. Η οθόνη του έχει το πρόβλημα;

 

Κάποιο θεματάκι στην οθόνη πρέπει να έχει, χωρίς να είναι ξεκάθαρο, αφού στο βγάζει μόνο συγκεκριμένες στιγμές. Αφου δε στο κάνει συνεχώς μην τρελαθείς. Ετσι κι αλλιώς, απ το 2007 μέχρι σήμερα είναι 7 σχεδόν χρόνια, οπότε όλο και κάποιο θεμα θα παρουσιάζονταν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο θεματάκι στην οθόνη πρέπει να έχει, χωρίς να είναι ξεκάθαρο, αφού στο βγάζει μόνο συγκεκριμένες στιγμές. Αφου δε στο κάνει συνεχώς μην τρελαθείς. Ετσι κι αλλιώς, απ το 2007 μέχρι σήμερα είναι 7 σχεδόν χρόνια, οπότε όλο και κάποιο θεμα θα παρουσιάζονταν.

 

To κάνει μόνο (απ'ότι καταλαβαίνω) όταν είναι κρύα και έχει να ανοίξει πολύ ώρα. Υπάρχει περίπτωση να τα φτύσει τελείως αν συνεχίσει έτσι;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ελεος ρε φίλε, το Πασχα εννοώ και πιστεύω οτι το κατάλαβαν όλοι. Η μήπως το Πάσχα δεν υπάρχουν προσφορές;;;

 

A ok τοτε.Με μπερδεξε η λεξη "γιορτες".Συνηθως οταν λεμε "γιορτες" χωρις να προσδιοριζουμε ποια γιορτη(π.χ. καλες γιορτες),εννοουμε την περιοδο Χριστουγεννων-Πρωτοχρονιας.Αν εγραφες ξεκαθαρα "το Πασχα" δεν θα υπηρχε συγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...