Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το ειδα αυτο αλλα μετα διαβασα τα σχολια των αγοραστων και λεγαν πως δουλευει με samsung και sony τηλεορασεις.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια τηλεόραση πρόσφατα,την samsung ue40d5000 και ήθελα να κάνω ένα δυο ερωτήσεις:

 

1)Καταρχήν τι είναι η λειτουργία pip και πως την ενεργοποιώ;Δηλαδή,μπορώ να βλέπω ταυτόχρονα 2 τηλ. κανάλια έχοντας χωρίσει την οθόνη στα 2;Γι' αυτό με ενδιαφέρει το pip και όχι για το παίξιμο παιχνιδιών. Και πως ενεργοποιείται,γιατί μπαίνω στο μενού,υπάρχει σαν λειτουργία αλλά είναι απενεργοποιημένο.

 

2)Θέλω κάποιες συμβουλές ορθής χρήσης και λειτουργίας της tv.Γιατί, λέει στο manual να μην βλέπω πολλή ώρα στατικές εικόνες, ούτε το ίδιο κανάλι.Επίσης να "ρίξω" τις τιμές της φωτεινότητας και της αντίθεσης κτλ κτλ.

Αν οι led είναι έτσι ευαίσθητες,να ξαναβρώ καμμία παλιά "ντουλάπα"-tv και να μην έχω το άγχος μήπως κανά βράδυ την ανοίξω και δω το απόλυτο μαύρο ...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια τηλεόραση πρόσφατα,την samsung ue40d5000 και ήθελα να κάνω ένα δυο ερωτήσεις:

1)Καταρχήν τι είναι η λειτουργία pip και πως την ενεργοποιώ;Δηλαδή,μπορώ να βλέπω ταυτόχρονα 2 τηλ. κανάλια έχοντας χωρίσει την οθόνη στα 2;Γι' αυτό με ενδιαφέρει το pip και όχι για το παίξιμο παιχνιδιών. Και πως ενεργοποιείται,γιατί μπαίνω στο μενού,υπάρχει σαν λειτουργία αλλά είναι απενεργοποιημένο.

 

οχι εν γινεται.. σωστα καταλαβες τι ειναι το pip αλλα για να βλεπεις 2 καναλια ταυτοχρονα πρεπει να εχει 2 δεκτες.. πραγμα που δεν εχει..

 

2)Θέλω κάποιες συμβουλές ορθής χρήσης και λειτουργίας της tv.Γιατί, λέει στο manual να μην βλέπω πολλή ώρα στατικές εικόνες, ούτε το ίδιο κανάλι.Επίσης να "ρίξω" τις τιμές της φωτεινότητας και της αντίθεσης κτλ κτλ.

Αν οι led είναι έτσι ευαίσθητες,να ξαναβρώ καμμία παλιά "ντουλάπα"-tv και να μην έχω το άγχος μήπως κανά βράδυ την ανοίξω και δω το απόλυτο μαύρο ...

 

οχι οχι lcd ειναι.. δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.. ε ενταξει μην την αφησεις και μια βδομαδα ανοιχτη με το dvd στο Pause!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

2)Θέλω κάποιες συμβουλές ορθής χρήσης και λειτουργίας της tv.Γιατί, λέει στο manual να μην βλέπω πολλή ώρα στατικές εικόνες, ούτε το ίδιο κανάλι.Επίσης να "ρίξω" τις τιμές της φωτεινότητας και της αντίθεσης κτλ κτλ.

Αν οι led είναι έτσι ευαίσθητες,να ξαναβρώ καμμία παλιά "ντουλάπα"-tv και να μην έχω το άγχος μήπως κανά βράδυ την ανοίξω και δω το απόλυτο μαύρο ...

 

Αυτο ισχυει μονο για τις plasma.Οι LED δεν εχουν τετοιο θεμα.Δεν παθαινουν burn in.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

 

Εχω την samsung d8000 και εχω συνδεσει επανω της ενα στικακι για να δω μια ταινια..

Το στικακι μεσα εχει την ταινια κ τους υποτιτλους. (δεν ειναι δηλαδη ενσωματωμενοι)

Το προβλημα ειναι οτι ενω η ταινια παιζει μια χαρα, οι υποτιτλοι αρνουνται να εμφανιστουν...

Με μια αναζητηση διαβασα πως θεωρητικα αν βαλεις το στικ στο pc και φτιαξεις εναν φακελο και βαλεις μεσα το αρχειο της ταινιας κ το srt των υποτιτλων, οταν το συνδεσεις με την τηλεοραση θα παιξουν με τη μια.. Το εκανα κ αυτο κ παλι δεν εμφανιζονται....

 

Τι αλλο να κανω? Εχει κανεις λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

 

Εχω την samsung d8000 και εχω συνδεσει επανω της ενα στικακι για να δω μια ταινια..

Το στικακι μεσα εχει την ταινια κ τους υποτιτλους. (δεν ειναι δηλαδη ενσωματωμενοι)

Το προβλημα ειναι οτι ενω η ταινια παιζει μια χαρα, οι υποτιτλοι αρνουνται να εμφανιστουν...

Με μια αναζητηση διαβασα πως θεωρητικα αν βαλεις το στικ στο pc και φτιαξεις εναν φακελο και βαλεις μεσα το αρχειο της ταινιας κ το srt των υποτιτλων, οταν το συνδεσεις με την τηλεοραση θα παιξουν με τη μια.. Το εκανα κ αυτο κ παλι δεν εμφανιζονται....

 

Τι αλλο να κανω? Εχει κανεις λυση?

 

εχω την d7000, και βλεπω υποτιτλους κανονικα. πρεπει αν ειναι ξεχωριστοι οι υποτιτλοι να εχουν το ιδιο ονομα με την ταινια πχ

 

conan.avi

conan.srt

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα...:)

 

Σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να αγοράσω μια LCD 40''-42''.

Δε γνωρίζω πολλά απο τηλεοράσεις, αλλα ξέρω απο προσωπική εμπειρία ότι οι LG είναι μια χαρά.

Έχω βρει 2 επιλογές που μπορείτε να τις δείτε παρακάτω.

Θα ήθελα τη γνώμη σας ποια απο τις 2 αξίζει την αγορα και επίσης αν έχετε κάποια άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη, σε οποιαδήποτε μάρκα...:)

Απλά να αναφέρω ότι θα ήθελα να ειναι 3D, γύρω στα <900 ευρώ και να βλέπεις άνετα μπαλίτσα (ουσιαστικά λόγω NOVA μόνο μπάλα βλεπω)...:)

 

http://www.skroutz.gr/s/330913/LG-42LW650-42.html

 

http://www.skroutz.gr/s/344843/Philips-42PFL7606H.html

 

Ευχαριστώ.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα...:)

 

Σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να αγοράσω μια LCD 40''-42''.

Δε γνωρίζω πολλά απο τηλεοράσεις, αλλα ξέρω απο προσωπική εμπειρία ότι οι LG είναι μια χαρά.

Έχω βρει 2 επιλογές που μπορείτε να τις δείτε παρακάτω.

Θα ήθελα τη γνώμη σας ποια απο τις 2 αξίζει την αγορα και επίσης αν έχετε κάποια άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη, σε οποιαδήποτε μάρκα...:)

Απλά να αναφέρω ότι θα ήθελα να ειναι 3D, γύρω στα <900 ευρώ και να βλέπεις άνετα μπαλίτσα (ουσιαστικά λόγω NOVA μόνο μπάλα βλεπω)...:)

 

http://www.skroutz.gr/s/330913/LG-42LW650-42.html

 

http://www.skroutz.gr/s/344843/Philips-42PFL7606H.html

 

Ευχαριστώ.

 

πρτοτιμησε κατι σε samsung smart tv

πχ http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html#specs_container

να παιζουν και τα παντα απο flashaki-δισκο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πρτοτιμησε κατι σε samsung smart tv

πχ http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html#specs_container

να παιζουν και τα παντα απο flashaki-δισκο.

 

Ευχαριστω για την απάντηση...:)

Smart tv, flashακια και δισκους δε θα πολυχρησιμοποιω μιας και η τηλεοραση θα ειναι στο πατερα μου, αλλα ηδη την εβαλα στις επιλογες μου...:)

 

Πιτσα-μπαλα-και καρατε που λεει και η διαφημιση!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση...:)

Smart tv, flashακια και δισκους δε θα πολυχρησιμοποιω μιας και η τηλεοραση θα ειναι στο πατερα μου, αλλα ηδη την εβαλα στις επιλογες μου...:)

 

Πιτσα-μπαλα-και καρατε που λεει και η διαφημιση!

 

καλα, εγω στην προτεινα μιας και πιστευω ειναι καλυτερη στα ιδια χρηματα..

απο κει και περα, εισαι σιγουρος οτι θελεις 3d? και στο λεω αυτο, διοτι με χωρις 3d, παιρνεισ 42αρα lg, full hd, led με 450 ευρω.. http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LV3550-LED-TV-42-42LV3550.htm

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλα, εγω στην προτεινα μιας και πιστευω ειναι καλυτερη στα ιδια χρηματα..

απο κει και περα, εισαι σιγουρος οτι θελεις 3d? και στο λεω αυτο, διοτι με χωρις 3d, παιρνεισ 42αρα lg, full hd, led με 450 ευρω.. http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LV3550-LED-TV-42-42LV3550.htm

 

Το θέμα δεν είμαι εγώ, αλλά ο πατέρας μου!Τις ξέρετε τις παραξενιές και τα κολλήματα των μεγαλυτέρων!!!

''Θελω 3D, 40''-42'' για να βλεπω μπαλα!Τελος!!''...lol

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είμαι εγώ, αλλά ο πατέρας μου!Τις ξέρετε τις παραξενιές και τα κολλήματα των μεγαλυτέρων!!!

''Θελω 3D, 40''-42'' για να βλεπω μπαλα!Τελος!!''...lol

 

δες σε samsung καλυτερα, εχει καλυτερη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

δες σε samsung καλυτερα, εχει καλυτερη εικονα.

 

Αρα 1+ στο φιλο παραπανω που προτινε τη samsung....

Και αρα απορρίπτονται η lg-philips που αρχικα ειδα και εκανα post πιο πισω???

 

Παιδια ειμαι σχεδον ασχετος απο τηλεορασεις.Δε το ψαχνω καθολου.Οτι μου πειτε θα το πιστεψω...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αρα 1+ στο φιλο παραπανω που προτινε τη samsung....

Και αρα απορρίπτονται η lg-philips που αρχικα ειδα και εκανα post πιο πισω???

 

Παιδια ειμαι σχεδον ασχετος απο τηλεορασεις.Δε το ψαχνω καθολου.Οτι μου πειτε θα το πιστεψω...

 

δεν ειναι οτι δεν ειναι καλες τηλεορασεις οι υπολοιπες, απλως αυτη την περιοδο οι samsung ειναι value for money σε αυτο το budget. καλυτερο πανελ-εικονα, καλυτερα χρωματα, παιζουν σχεδον τα παντα απο εξωτερικες πηγες, και ειναι και smart tv.. ανεξαρτητα αν θα τα χρησιμοποιησεις καποια απο αυτα η οχι, αφου στα προσφρει, εχετα, και ποτε δεν ξερεις.. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρα 1+ στο φιλο παραπανω που προτινε τη samsung....

Και αρα απορρίπτονται η lg-philips που αρχικα ειδα και εκανα post πιο πισω???

 

Παιδια ειμαι σχεδον ασχετος απο τηλεορασεις.Δε το ψαχνω καθολου.Οτι μου πειτε θα το πιστεψω...

Τις philips ξεχνα τες καλυτερα.Επισεις μεινε μακρυα απο sony.Συμφωνω με τους προαναφερθεντες οτι οι samsung smart tv ειναι η καλυτερη επιλογη.Εχουν καλυτερη εικονα ,καλυτερο 3D και περισσοτερες λειτουργειες.Επισεις εχουν και ενσωματομενο δορυφορικο δεκτη για οσους θελουν να βλεπουν ελευθερα δορυφορικα καναλια,κατι που δεν υπαρχει σε lg,philips κ.τ.λ.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

η samsung αυτη την στιγμη στις τηλεορασεις δεν παιζεται και εχει και το καλυτερο value for money φυσικα με λιγο ψαξιμο γιατι καποιοι τις φουσκωνουν.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

η samsung αυτη την στιγμη στις τηλεορασεις δεν παιζεται και εχει και το καλυτερο value for money φυσικα με λιγο ψαξιμο γιατι καποιοι τις φουσκωνουν.

 

Και πανω που συμφωνουσα με αυτο, μολις μιλησα με ενα γνωστο, απο τα μεγαλα κεφαλια στο service της samsung, οπου μου ειπε οτι η sony εχει βελτιωθει πολυ στις καινουριες σειρες, αλλα επισης οτι ολες (led/lcd) ειναι για το πο%#ο...:X

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Και πανω που συμφωνουσα με αυτο, μολις μιλησα με ενα γνωστο, απο τα μεγαλα κεφαλια στο service της samsung, οπου μου ειπε οτι η sony εχει βελτιωθει πολυ στις καινουριες σειρες, αλλα επισης οτι ολες (led/lcd) ειναι για το πο%#ο...:X

Για τις sony ή για τις samsung σου ειπε οτι ειναι για τον πο%#ο?

Link to comment
Share on other sites

Για τις sony ή για τις samsung σου ειπε οτι ειναι για τον πο%#ο?

 

Γενικά για ολες...:p

Απλα ανεφερε οτι οι νεες sony εχουν βελτιωθει πολυ.

Βασικα απο οσο εχω μαθει, οι lcd/led 3D η οχι μεχρι 1000 euro, ειναι πανω-κατω στο ιδιο επιπεδο.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

η sony ομως πληρωνεις αρκετα για ονομα.ασε που εχει πολλα κλειδωματα. δεν διαβαζει υποτιτλους και αν θες να διαβασει εχει ολοκληρη διαδικασια, το ιντερνετ ειναι μονο για συσκεκριμενες σελιδες κ.α εχει αλλαξει κατι σε αυτα?

απλα μια τηλεοραση των 800 ευρω την πληρωνεις 1000 επειδη ειναι sony. δεν αντιλεγω οτι ειναι παρα πολυ καλες.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

η sony ομως πληρωνεις αρκετα για ονομα.ασε που εχει πολλα κλειδωματα. δεν διαβαζει υποτιτλους και αν θες να διαβασει εχει ολοκληρη διαδικασια, το ιντερνετ ειναι μονο για συσκεκριμενες σελιδες κ.α εχει αλλαξει κατι σε αυτα?

απλα μια τηλεοραση των 800 ευρω την πληρωνεις 1000 επειδη ειναι sony. δεν αντιλεγω οτι ειναι παρα πολυ καλες.

 

Τετοιες λεπτομερειες δε γνωριζα, και σιγουρα ειναι αποτρεπτικες.

Δε γνωριζω επισης αν εχει αλλαξει κατι απο τα παραπανω στα τελευταια μοντελα.Αλλα σιγουρα οι υποτιτλοι ειναι κατι που ενδιαφερουν πολυ...

Πλεον, ειμαι αναμεσα στη samsung και την lg, που 4 χρονια δε με εχει απογοητευσει σε 2 οθονες που εχω.Σιγουρα ομως δεν ειμαι και ο πιο απαιτητικος χρηστης.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τετοιες λεπτομερειες δε γνωριζα, και σιγουρα ειναι αποτρεπτικες.

Δε γνωριζω επισης αν εχει αλλαξει κατι απο τα παραπανω στα τελευταια μοντελα.Αλλα σιγουρα οι υποτιτλοι ειναι κατι που ενδιαφερουν πολυ...

Πλεον, ειμαι αναμεσα στη samsung και την lg, που 4 χρονια δε με εχει απογοητευσει σε 2 οθονες που εχω.Σιγουρα ομως δεν ειμαι και ο πιο απαιτητικος χρηστης.

Οι samsung και οι lg ειναι οι καλυτερες αφου διαβαζουν τα παντα απο αρχεια,υποτιτλους κ.τ.λ.Απλως εγω θα προτυνα samsung γιατι εχει καλυτερο 3D,και περισσοτερες "εξυπνες"λειτουργειες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...