Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

37'';; Πφφφφ :p

Πέρα από πλάκα είχα στο μυαλό μου τη 42''. Το 1080p στις 37'' μου φαίνεται κάπως μάταιο.

 

Πάντως το 1080p δεν είναι αυτοσκοπός κατά τη γνώμη μου, ας μην τρελαινόμαστε. Δεν πιστεύω ότι αν κάποιος πάρει σήμερα μια κορυφαία HD ready (σαν τη Bravia V2000 που αναφέρθηκε) θα το μετανιώσει σύντομα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουμε κι εμεις να βαλουμε προσθηκη για 2 η 3 εξοδους hdMi?

Προς το παρόν αυτό μπορεί να γίνει μέσω ακριβών ενισχυτών AV που να έχουν 3 - 4 εισόδους HDMI και μια έξοδο...

Πιστευω πάντως πως σύντομα κάτι θα κυκλοφορίσει στην αγορά... Εγώ ήδη χρησιμοποιώ την μία και μοναδική είσοδο HDMI με ένα DVD player αλλα σύντομα θα χρειαστώ μια ακόμη αφου σκοπέυω να πάρω δορυφορικό δέκτη με έξοδο HDMI... (Toν Dreambox 8000)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Η sony v2000 ειναι 1366Χ768 για αυτο και μάλλον δεν την έχει βάλει μέσα

 

πες με τρελο αλλα την ειδα απο κοντα και δεν μου αρεσε καθολου σαν εικονα...δεν ξερω γιατι..η σαμσουνγκ που ητανε κολλητα της η 71 μου αρεσε πολυ καλυτερα και σαν εικονα και σαν σχεδιο(βεβαια γουστα ειναι αυτα)!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ενδιαφερομαι να αγορασω μια 32αρα LCD για το σαλονι η οποια θα χρησιμοποιειται κατα 75% για τηλεοπτικα προγραμματα και κατα 25% για dvd.Αρα θελω να εχει κυριως καλη εικονα στην τηλεοπτικη ληψη.

Επειδη ειδα την Philips 32pf7331 να παιζει σε ενα καταστημα (dvd βεβαια) και μου φανηκε αρκετα καλη θα ηθελα να ρωτησω αν την εχει δει κανεις να παιζει live για να μου πει εντυπωσεις.

Σημειωτεον επειδη ξερω πως θα μου πειτε οτι ειναι ακριβη για αυτα που προσφερει την βρισκω 1070 euro.Τιμη αρκετα ικανοποιητικη νομιζω.Αν ομως την εχετε δει και δεν αξιζει τα λεφτα της προτεινετε μου καποια αλλη με καλυτερη εικονα σε αυτα ή και λιγοτερα χρηματα στις ιδιες ιντσες.

 

Thanx in advance

Link to comment
Share on other sites

παιδια το καταστημα http://www.net-electric.gr απο αξιοπιστια πωσ παει?????

 

Εγώ που αγόρασα έμεινα ικανοποιημένος. Για τα έξοδα μεταφοράς μόνο έχω παράπονο γιατί ενώ έλεγε ότι θα ήταν

χρέωση δικιά τους, το πλήρωσα εγώ(10€).Βέβαια δεν το έκανα θέμα και ούτε καν τηλέφωνο δεν τους πήρα για να παραπονεθώ.Αρα δεν μπορώ να τους "χρεώσω" γιατί κάτι μπορεί να έγινε και με την μεταφορική.Παντως σε ότι έχει να κάνει με την επικοινωνία και το προιόν που μου δόθηκε είμαι πολύ ευχαριστημένος.

:O
Link to comment
Share on other sites

37'';; Πφφφφ :p

Πέρα από πλάκα είχα στο μυαλό μου τη 42''. Το 1080p στις 37'' μου φαίνεται κάπως μάταιο.

 

Πάντως το 1080p δεν είναι αυτοσκοπός κατά τη γνώμη μου, ας μην τρελαινόμαστε.QUOTE]

 

Δεν έχεις και άδικο αλλά με τα τηλεοπτικά σήματα που έχουμε όσο πιό μεγάλη είναι τόσο πιο χάλια βλέπεις.

Βέβαια αν έχεις μεγαλο χώρο δεν έχεις πρόβλημα!

Και αφού το αναφέραμε HD εσείς πως βλέπετε και ειδικά 1080΄.Πέστε μου από που βλέπετε, γιατί ακόμα, δεν έχω δει και έχω περιέργεια.Ούτε DVD υπάρχουν στην αγορά μα ούτε και ταινίες.Γιατί καλά είναι να αναφέρουμε για κορυφαίες τηλεοράσεις αλλά εγώ δεν τις έχω δει να παίζουν αυτά που μπορούν.Γι αυτό πηρα και την philips9731 για να έχω την καλύτερη τηλεοπτική εικόνα.Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας

:O
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο αλλά με τα τηλεοπτικά σήματα που έχουμε όσο πιό μεγάλη είναι τόσο πιο χάλια βλέπεις.

 

Πολύ σωστό. Βέβαια πρέπει να σκεφτείς από την άλλη ότι αυτό το χάλια σήμα πρέπει να μετατραπεί στη native ανάλυση της τηλεόρασης από το scaler της τελευταίας ώστε να προβληθεί. Το scaling στις 768 γραμμές είναι αρκετά πιο απλή υπόθεση σε σχέση με τις 1080, που σημαίνει ότι μια full HD τηλεόραση θα δείχνει μάλλον χειρότερα τα ελληνικά κανάλια σε σχέση με μια HD ready. (Η 9731 - παρεμπιπτόντως με γειά :) - έχει εκπληκτικά ηλεκτρονικά πάνω της και απ' ότι λένε δείχνει εξαιρετικά αλλά σαν γενική αρχή το πρόβλημα αυτό υπάρχει.)

Είναι ο παραλογισμός της ελληνικής πραγματικότητας: σκέφτεσαι και ξανασκέφτεσαι να πάρεις ή όχι το καλύτερο γιατί ξέρεις ότι αρχικά θα "υποφέρεις". :mad: Και κανείς δεν ξέρει πότε θα βελτιωθούν τα πράγματα σε αυτό το θέμα.

 

Και αφού το αναφέραμε HD εσείς πως βλέπετε και ειδικά 1080΄.Πέστε μου από που βλέπετε, γιατί ακόμα, δεν έχω δει και έχω περιέργεια.Ούτε DVD υπάρχουν στην αγορά μα ούτε και ταινίες.

 

Αυτό είναι πονεμένη ιστορία. Καταρχάς η 9731 δεν δέχεται 1080p αλλά "μόνο" 1080i. Πρακτικά η διαφορά είναι ελάχιστη εως ανύπαρκτη σε πάνελ 1920x1080 αλλά το αναφέρω.

Μπορείς να βρεις σε διαφορα δίκτυα file-sharing κλιπάκια HD. Ταινίες σπανιότερα γιατί τα μεγέθη τους είναι τεράστια, αν και υπάρχουν. Επίσης θα βρεις τρέιλερς ταινιών. Μετά πρέπει να συνδέσεις το PC (το οποίο θα πρέπει να έχει μια αρκετά καλή κάρτα γραφικών και DVI) στην τηλεόραση.

 

Πρακτικά, και αφού η τηλεόρασή μας είναι στο μεσαίωνα ακόμα, η εποχή του HD θα αρχίσει με τον ερχομό των νέας γενιας DVD, των Blu-Ray & HD-DVD. Τα πρώτα ήδη έχουν εμφανισθεί στην Ελλάδα με τις τιμές των players να είναι εξωφρενικές.

Βέβαια είναι μάλλον ανώριμα ακόμα, και υπάρχει και το ρίσκο του format war (τι κάνεις αν επιλέξεις λάθος; :( ) οπότε τα πράγματα δεν είναι ρόδινα.

Τέλος για τους gamers υπάρχει το Xbox 360, σε 720p πάντα. Και παιχνίδια PC βέβαια.

Σου έκανα την καρδιά περιβόλι; :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

πες με τρελο αλλα την ειδα απο κοντα και δεν μου αρεσε καθολου σαν εικονα...δεν ξερω γιατι..η σαμσουνγκ που ητανε κολλητα της η 71 μου αρεσε πολυ καλυτερα και σαν εικονα και σαν σχεδιο(βεβαια γουστα ειναι αυτα)!!!

 

Μετραει και τι ρυθμισεις εχουν οι δυο τηλεορασεις. Ακομα και κατοχοι της R71 λενε οτι δεν εχει τηλεπτικη εικονα σαν την V2000.

Link to comment
Share on other sites

paidia kalhmera autes tis meres skeftomai na provw sthn agora thleorashs kai exw valei sto mati ystera apo arketo psaksimo thn sony 40V2000 to provlhma mou einai oti h apostash theashs einai 2,8m mhpos tha eimai poly konta kai then tha exw kalh eikona eidika sto thleoptiko shma.parakalw opios exei 40ra as voithisei kai eidikotera o george4791 pou exei kai to sugekrimeno montelo ean einai eukolo na mou pei entuposeis pou exei apokomisei oso kairo thn exei euxaristw.
Link to comment
Share on other sites

paidia kalhmera autes tis meres skeftomai na provw sthn agora thleorashs kai exw valei sto mati ystera apo arketo psaksimo thn sony 40V2000 to provlhma mou einai oti h apostash theashs einai 2,8m mhpos tha eimai poly konta kai then tha exw kalh eikona eidika sto thleoptiko shma.parakalw opios exei 40ra as voithisei kai eidikotera o george4791 pou exei kai to sugekrimeno montelo ean einai eukolo na mou pei entuposeis pou exei apokomisei oso kairo thn exei euxaristw.

 

FILE NIKO

ME THN SYGKEKRIMENI TV DEN THA EXIEIS KANENA PROVLIMA

Link to comment
Share on other sites

Και γενικότερα, 40-42 ίντσες για 2,5-3 μέτρα δεν είναι πολλές, καθόλου.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό.

 

Περιληπτικά στο interlaced σήμα οι οριζόντιες γραμμές κάθε frame εμφανίζονται μισές μισές, εναλλάξ. Αυτό δεν γίνεται αντιληπτό από το ανθρώπινο μάτι βέβαια, αλλά η ροή της κινούμενης εικόνας είναι λιγότερο ομαλή απ' ότι όταν κάθε frame εμφανίζεται ολόκληρο, όπως δηλαδή στο progressive scan.

Μια λεπτομέρεια είναι ότι όλες οι σύγχρονες τηλεοράσεις (LCD & Plasma) δείχνουν μόνο progressive και αν τους δώσεις interlaced σήμα το μετατρέπουν για να το δείξουν.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό.

 

Περιληπτικά στο interlaced σήμα οι οριζόντιες γραμμές κάθε frame εμφανίζονται μισές μισές, εναλλάξ. Αυτό δεν γίνεται αντιληπτό από το ανθρώπινο μάτι βέβαια, αλλά η ροή της κινούμενης εικόνας είναι λιγότερο ομαλή απ' ότι όταν κάθε frame εμφανίζεται ολόκληρο, όπως δηλαδή στο progressive scan.

Μια λεπτομέρεια είναι ότι όλες οι σύγχρονες τηλεοράσεις (LCD & Plasma) δείχνουν μόνο progressive και αν τους δώσεις interlaced σήμα το μετατρέπουν για να το δείξουν.

 

SE EYXARISTO FILE MARVIN.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω γυρισει ποσα μαγαζια και οσο κοιταω τοσο μπερδευομαι.μπορειται να μου πειτε σε 42 τι ειναι το καλυτερο που υπαρχει(για την ακριβεια οι 3 καλυτερες επιλογες απο καθε κατηγορια)??τοσο σε LCD οσο PLASMA,παντως το ξαναλεω συμφωνα με αυτα που ακουγα η 40v2000 δεν με αφησε καθολου ικανοποιημενο...τωρα ειπε καποιος φιλος κατι για ρυθμισεις..τι πρεπει να κανω δλδ σε ενα καταστημα που θα παω για να δω πως ειναι η βελτιστη εικονα??

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου πήρε μία Samsung L32M στα 1750ευρώ και παίζει χάλια..

Στα DVD έχει τρομερό ghosting..

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Ο τεχνικός που την είδε είπε οτι ειναι φυσιολογικό..

 

Όταν βάλαμε το DVD σε NTSC το πρόβλημα λύθηκε αλλά τα χρώματα χαλάσανε και η εικόνα έγινε λίγο πιο αργή..

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι,

Αποφάσισα να αγοράσω μια lcd εκ των kdl40v2000, kdl40x2000 και Samsung LE40F71B Διαβάζω σε προηγούμενα posts, ότι η Full HD σε απλό αναλογικό σήμα θα παίζει χειρότερα λόγο του scaler.Αυτή είναι σημαντική διαφορά σε σχέση με μια HDMI ready για κάποιον που θα βλέπει απο απόσταση 3-4 μέτρα? Εαν το σήμα έρχεται απο Nova τι συμβαίνει? Εαν η διαφορά των χρημάτων δεν παίζει ρόλο εσείς ποιά προτείνετε?

 

Σας ευχαριστώ όλους

Salokin2001

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ετοιμάζομαι για μια αγορά 32" lcd οθόνης...

 

μπορείται να μου προτείνεται κάποια μοντέλα περίπου στα 1000€?

 

γι'αυτό το μοντέλο τι γνώμη έχετε?

sony KDL-32U2000

 

το έχω βρει στα 900€...

Να προτιμήσω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

πες με τρελο αλλα την ειδα απο κοντα και δεν μου αρεσε καθολου σαν εικονα...δεν ξερω γιατι..η σαμσουνγκ που ητανε κολλητα της η 71 μου αρεσε πολυ καλυτερα και σαν εικονα και σαν σχεδιο(βεβαια γουστα ειναι αυτα)!!!

κι εγω ειχα κολλημα τρελο με την samsung και τελικα πηρα την sony υστερα απο αρκετο ψαξιμο και αγχος λογω του οτι τα χρηματα ηταν αρκετα και θα ηθελα να κανω σωστη επιλογη γιατι η tv δεν ειναι κινητο που το αλλαζω συνεχως.τελικα η επιλογη μου ηταν 100% σωστη,απλα την απολαμβανω σε καθε ταινια που βλεπω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μια Toshiba 32'' (32wl68) στα 1300€.

 

Την έχει δει-αγοράσει κανείς;

Ποια η γνώμη σας;

Προτείνετε κάποια άλλη μέχρι 1300€;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μια Toshiba 32'' (32wl68) στα 1300€.

 

Την έχει δει-αγοράσει κανείς;

Ποια η γνώμη σας;

Προτείνετε κάποια άλλη μέχρι 1300€;

 

1229 ευρώ...

Η καλύτερη τηλεόραση LCD 32 ιντζών της χρονιάς 2006 - 2007 σύμφωνα με τα βραβεία EISA

 

http://www.eisa-awards.org/history/2006-2007/images/video/Sony_KDL_32V2000.jpg

 

Πληροφορίες για το βραβείο πατώντας εδώ

 

Και πληροφορίες για την τιμή αυτή εδώ...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...