Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

hi kiolas...:)

 

8elo na agoraso mia HDTV 26-28''

alla dn ksero pia na paro eimai anamesa se 2..

stin Sony LCD 26'' Bravia KDL-26S2010

kai tin LCD 26'' LE23R71B aftes einai 26''...alla dn iparxun se afta ta montela 27 kai 28 pu i8ela opote 26...

basika aftes exo bri os pio kales se 26'' piga k se magazia opos plaisio carfour klp klp k aftes itan i 2 top...

kai 8elo na mu pite an kserete ales 26''-28'' kaliteres k pu 8a mporousa na tis bro se pio magazi oxi apo to internet...dn exo problima stin timi apli na mu pite tin-s kaliteri-s... :) , ksero ta problimata apo tin samsung diabasa gia to problima pu exei sto DNle opote dn aksizi alla dn ida ales kaliteres apo aftin kai tin sony....:blink:

 

Help me pite tipota... :cry:

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΝ Sony Bravia KDL-40V2000 ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ POST. ΣΤΙΣ LCD TV ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΚΑΜΜΕΝΑ PIXEL ΩΣΤΕ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ Η ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΥΧΗ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ. ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΓΓΥΑΤΑΙ 0 ΚΑΜΜΕΝΑ PIXEL?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

8elo na agoraso mia HDTV 26-28''

alla dn ksero pia na paro eimai anamesa se 2..

stin Sony LCD 26'' Bravia KDL-26S2010

kai tin LCD 26'' LE23R71B aftes einai 26''...alla dn iparxun se afta ta montela 27 kai 28 pu i8ela opote 26...

basika aftes exo bri os pio kales se 26'' piga k se magazia opos plaisio carfour klp klp k aftes itan i 2 top...

kai 8elo na mu pite an kserete ales 26''-28'' kaliteres k pu 8a mporousa na tis bro se pio magazi oxi apo to internet...dn exo problima stin timi apli na mu pite tin-s kaliteri-s... :) , ksero ta problimata apo tin samsung diabasa gia to problima pu exei sto DNle opote dn aksizi alla dn ida ales kaliteres apo aftin kai tin sony....:blink:

 

28ρες LCD-TVs μάλλον δεν υπάρχουν οπότε τις ξεχνάμε. H Samsung έχει την 27S71B που είναι αισθητά κατώτερη σε ποιότητα από τις δύο που αναφέρεις. Ποικιλία θα βρεις στις 26''

Η Samsung που αναφέρεις είναι 23'', μάλλον ήταν τυπογραφικό και εννοείς την 26R71B.

Στο "ζουμί" τώρα: και οι δύο που αναφέρεις είναι πολύ καλές οπότε αν η τιμή είναι παρόμοια (που μάλλον θα είναι) πάρε όποια σου αρέσει. Εγώ θα έπαιρνα τη Sony που νομίζω ότι κατά κανόνα δίνει καλύτερη εικόνα σε άμεση σύγκριση με τα αντίστοιχα μοντέλα της Samsung. Oι Samsung μου φαίνεται οτι έχουν κάπως υπερβολικά έντονη εικόνα που γίνεται κουραστική, η συγκεκριμένη Sony αντίθετα που την έχω δει (την 32'' αλλά ίδιο μοντέλο) έχει πάρα πολύ ωραία και "ζεστή" εικόνα. Αυτό είναι και θέμα γούστου, άλλοι προτιμούν τις Samsung.

 

Πάντως στη θέση σου θα προτιμούσα μια 32''. Από πλευράς τιμής συμφέρουν σαφώς περισσότερο* (χίλιες φορές καλύτερα μια αρκετά καλή 32'' παρά μια κορυφαία 26''), πρόβλημα απόστασης δεν υπάρχει ούτε και σε μικρό δωμάτιο και τέλος έχει (κάποιο) νόημα να βλέπεις HD στις 32'' ενώ στις 26'' δε θα δεις παρά ελάχιστη διαφορά.

 

*Να δώσω και ένα ακραίο παράδειγμα: η Sony 26S2000 έχει 950 ευρώ στο Πλαίσιο ενώ την εξαιρετική Panasonic 32LX60 την είδα προ ημερών σε προσφορά 850 ευρώ στην Ηλεκτρονική Αθηνών.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

28ρες LCD-TVs μάλλον δεν υπάρχουν οπότε τις ξεχνάμε. H Samsung έχει την 27S71B που είναι αισθητά κατώτερη σε ποιότητα από τις δύο που αναφέρεις. Ποικιλία θα βρεις στις 26''

Η Samsung που αναφέρεις είναι 23'', μάλλον ήταν τυπογραφικό και εννοείς την 26R71B.

Στο "ζουμί" τώρα: και οι δύο που αναφέρεις είναι πολύ καλές οπότε αν η τιμή είναι παρόμοια (που μάλλον θα είναι) πάρε όποια σου αρέσει. Εγώ θα έπαιρνα τη Sony που νομίζω ότι κατά κανόνα δίνει καλύτερη εικόνα σε άμεση σύγκριση με τα αντίστοιχα μοντέλα της Samsung. Oι Samsung μου φαίνεται οτι έχουν κάπως υπερβολικά έντονη εικόνα που γίνεται κουραστική, η συγκεκριμένη Sony αντίθετα που την έχω δει (την 32'' αλλά ίδιο μοντέλο) έχει πάρα πολύ ωραία και "ζεστή" εικόνα. Αυτό είναι και θέμα γούστου, άλλοι προτιμούν τις Samsung.

 

Πάντως στη θέση σου θα προτιμούσα μια 32''. Από πλευράς τιμής συμφέρουν σαφώς περισσότερο* (χίλιες φορές καλύτερα μια αρκετά καλή 32'' παρά μια κορυφαία 26''), πρόβλημα απόστασης δεν υπάρχει ούτε και σε μικρό δωμάτιο και τέλος έχει (κάποιο) νόημα να βλέπεις HD στις 32'' ενώ στις 26'' δε θα δεις παρά ελάχιστη διαφορά.

 

*Να δώσω και ένα ακραίο παράδειγμα: η Sony 26S2000 έχει 950 ευρώ στο Πλαίσιο ενώ την εξαιρετική Panasonic 32LX60 την είδα προ ημερών σε προσφορά 850 ευρώ στην Ηλεκτρονική Αθηνών.

 

oxi i samsung iparxi kai se 26 kai i sony k exun tin idia akribos timi 949 sto plaisio...stin arxi 32 i8ela alla otan rotisa mu ipan oti gia to domatiomu pu einai mikro kiolas dn kanei gt i 32res apo konta dn fenonte kala prepi na eisai makria 3-4metra gia na blepis kala kai + oti xanoun apo konta apostasi 2,5metra pu einai to domatiomu k meta apo poli skepsi k epidi piga kai sto plaisio k tis ida apo koda apofasisa se 26... mono aftes i 2 einai i top i samsung k i sony? epsaksa ligo k ida mia sharp----> http://www.pixmania.com/gr/gr/266182/art/sharp/oceaunaoc-lcd-16-9-26-66.html

den ksero an einai kali omos alla gia emena i sharp einai i kaliteres tileorasis afti pu exo sto domatiomu einai sharp CTR k tin exo 21xronia :p k doulebi katapliktika akoma...

afti i sigkekrimeni einai kali? aki tin pulane sta katastimata plaisio carfour klp klp gt dn 8elo na tin paro apo to internet...:cool: (ty gia to endiaferonsou:) )

Link to comment
Share on other sites

oxi i samsung iparxi kai se 26 kai i sony k exun tin idia akribos timi 949 sto plaisio...stin arxi 32 i8ela alla otan rotisa mu ipan oti gia to domatiomu pu einai mikro kiolas dn kanei gt i 32res apo konta dn fenonte kala prepi na eisai makria 3-4metra gia na blepis kala kai + oti xanoun apo konta apostasi 2,5metra pu einai to domatio mu

 

Αυτά δεν ισχύουν. Στα 2-2,5 μέτρα οι 32'' είναι ιδανικές, στα 3 μέτρα θες παραπάνω. Αν είσαι στα 4 βρίζεις :lol: Δεν πρόκειται αν έχεις κανένα πρόβλημα με 32'' στα 2,5 μέτρα, αυτά που σου είπαν ίσχυαν στις CRT με το έντονο και κουραστικό τρεμόπαιγμα (sic) της εικόνας το οποίο στις LCD δεν υπάρχει. Επίσης στο είπαν γιατί με τα παλιά μπαούλα οι 29'' ήταν λόγω όγκου το "ταβάνι" για τα περισσότερα σαλόνια και δεν μπορούν να αποδεχθούν τη νέα πραγματικότητα ότι πλέον σε ένα δωμάτιο μπαίνουν άνετα 32 ίντσες. Ξανασκέψου το και πάρε 32'', αυτή είναι η γνώμη μου. Όταν εταιρείες όπως Sony, Samsung, Toshiba, Philips, Panasonic και άλλες έχουν στην ελληνική αγορά μοντέλα 32'' μεταξύ 850-950 ευρώ μου φαίνεται ότι δεν έχει νόημα να δώσεις 950 για μια 26''.

 

Η Sharp που αναφέρεις δεν είναι HD Ready, έχει ανάλυση 960x540 και δεν νομίζω ότι αξίζει να την πάρεις. Εξαρτάται και από το πως θα την χρησιμοποιείς βέβαια, για τηλεοπτικό σήμα θα είναι πάρα πολύ καλή - στα υπόλοιπα υποδεέστερη των HD Ready μοντέλων.

Τέλος συμφωνώ και εγώ στο ότι η Sharp βγάζει εξαιρετικά μοντέλα, είναι από τις εταιρείες που αξίζουν την εμπιστοσύνη ενός καταναλωτή.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν ισχύουν. Στα 2-2,5 μέτρα οι 32'' είναι ιδανικές, στα 3 μέτρα θες παραπάνω. Αν είσαι στα 4 βρίζεις :lol: Δεν πρόκειται αν έχεις κανένα πρόβλημα με 32'' στα 2,5 μέτρα, αυτά που σου είπαν ίσχυαν στις CRT με το έντονο και κουραστικό τρεμόπαιγμα (sic) της εικόνας το οποίο στις LCD δεν υπάρχει. Επίσης στο είπαν γιατί με τα παλιά μπαούλα οι 29'' ήταν λόγω όγκου το "ταβάνι" για τα περισσότερα σαλόνια και δεν μπορούν να αποδεχθούν τη νέα πραγματικότητα ότι πλέον σε ένα δωμάτιο μπαίνουν άνετα 32 ίντσες. Ξανασκέψου το και πάρε 32'', αυτή είναι η γνώμη μου. Όταν εταιρείες όπως Sony, Samsung, Toshiba, Philips, Panasonic και άλλες έχουν στην ελληνική αγορά μοντέλα 32'' μεταξύ 850-950 ευρώ μου φαίνεται ότι δεν έχει νόημα να δώσεις 950 για μια 26''.

 

Η Sharp που αναφέρεις δεν είναι HD Ready, έχει ανάλυση 960x540 και δεν νομίζω ότι αξίζει να την πάρεις. Εξαρτάται και από το πως θα την χρησιμοποιείς βέβαια, για τηλεοπτικό σήμα θα είναι πάρα πολύ καλή - στα υπόλοιπα υποδεέστερη των HD Ready μοντέλων.

Τέλος συμφωνώ και εγώ στο ότι η Sharp βγάζει εξαιρετικά μοντέλα, είναι από τις εταιρείες που αξίζουν την εμπιστοσύνη ενός καταναλωτή.

 

Einai HD Ready ksana des tin...oso gia 32'' sto domatiomu mu fenete megali re c piga k tin ida kiolas alla mu fenete megali kai an dn eisai pio makria apo 3metra dn ta blepis kala k se kourazi egw etsi pistebo...allios 32'' 8a eperna opos k stin arxi prin paw na tis do apo konta...

Link to comment
Share on other sites

παιδες θελω τα φωτα σας.σκοπευω να αγορασω τηλ. lcd 32ινστες. τι προτεινεται απο μαρκες?και τι να προσεξω οταν τη διαλεξω?επισης θα παρω και dvd εγγραφης λεω.υπαρχει θεμα συμβατοτητας μεταξυ τους?
Link to comment
Share on other sites

Einai HD Ready ksana des tin...oso gia 32'' sto domatiomu mu fenete megali re c piga k tin ida kiolas alla mu fenete megali kai an dn eisai pio makria apo 3metra dn ta blepis kala k se kourazi egw etsi pistebo...allios 32'' 8a eperna opos k stin arxi prin paw na tis do apo konta...

 

 

Δεν είναι hd ready, στο δικό σου λινκ το είδα. Έχει ανάλυση 960x540, για να είναι hd ready μια τηλεόραση χρειάζεται τουλάχιστον 1280x720. Τηλεοράσεις σαν αυτή λέγονται hd compatible, μπορούν να δεχθούν δηλαδή σήμα υψηλής ευκρίνειας αλλά για να το δείξουν θα το φέρουν στα μέτρα τους ρίχνοντας έτσι την ποιότητα.

Δεν κουράζουν οι 32'' στα 2-2,5 μέτρα κατά γενική ομολογία, αλλά γούστα είναι αυτά.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια η sony v2000 που εχω ειναι στα 1080?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια η sony v2000 που εχω ειναι στα 1080?

 

Είναι HD ready όχι true-Oι νέες σειρές R,A,X είναι -Από αυτές η ΚDL-40Χ2000 εχει πιό "προσιτή" σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ποσες Inches ειναι ?

 

40αρα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους, θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω.

 

προκειται να αγορασω μια 40αρα lcd tv μεχρι την παρασκευη και επειτα απο μελετη των αποψεων σας κατεληξα στην sony kdl 40v2000. το προβλημα ειναι οτι πηγα σε 5 διαφορετικα μεγαλα καταστηματα και ολοι οι πωλητες λες και ηταν συννενοημενοι μου ειπαν οτι αντι για την sony να παρω την samsung le 40r71b.

μαλιστα στο τελευταιο καταστημα ηταν ενας ωραιος τυπακος ο οποιος μου ειπε οτι εκεινος δεν εχει κανενα ωφελος αλλα οτι την εχει αγορασει και ο ιδιος και οτι ειναι καλυτερη απο την sony. (btw, ολες οι tv παιζανε ταυτοχρονα εναν αγωνα απο το sport+ και η εικονα της sony ηταν επιεικως απαραδεκτη - ισα ισα που ξεχωριζες τους παικτες και την μπαλα).

 

επειδη προκειται για μια σημαντικη αγορα και εχω μπερδευτει λιγο οποιος φιλος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα.

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

χμους/γιωργος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους, θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω.

 

προκειται να αγορασω μια 40αρα lcd tv μεχρι την παρασκευη και επειτα απο μελετη των αποψεων σας κατεληξα στην sony kdl 40v2000. το προβλημα ειναι οτι πηγα σε 5 διαφορετικα μεγαλα καταστηματα και ολοι οι πωλητες λες και ηταν συννενοημενοι μου ειπαν οτι αντι για την sony να παρω την samsung le 40r71b.

μαλιστα στο τελευταιο καταστημα ηταν ενας ωραιος τυπακος ο οποιος μου ειπε οτι εκεινος δεν εχει κανενα ωφελος αλλα οτι την εχει αγορασει και ο ιδιος και οτι ειναι καλυτερη απο την sony. (btw, ολες οι tv παιζανε ταυτοχρονα εναν αγωνα απο το sport+ και η εικονα της sony ηταν επιεικως απαραδεκτη - ισα ισα που ξεχωριζες τους παικτες και την μπαλα).

 

επειδη προκειται για μια σημαντικη αγορα και εχω μπερδευτει λιγο οποιος φιλος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα.

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

χμους/γιωργος

φιλε μου σου λενε απλα βλακειες,κι εμενα αυτα που ελεγαν εκτος απο εναν γνωστο πωλητη μου που μου ελεγε να παρω την sony,κι ομως πηρα την sony και δηλωνω οχι απλα ευχαριστημενος αλλα κατενθουσιασμενος,πολυ καλη εικονα και κανενα προβλημα.

την τεσταρα και στο καταστημα με dvd (οι πειρατες της καραιβικης 1) και το αποτελεσμα ηταν καλυτερο απο της samsung.ασε που η sony βραβευτηκε κιολας και σε γενικες μετρησεις κερδιζει την samsung.

οι πωλητες ειναι απαραδεκτοι πραγματικα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν ισχύουν. Στα 2-2,5 μέτρα οι 32'' είναι ιδανικές, στα 3 μέτρα θες παραπάνω. Αν είσαι στα 4 βρίζεις :lol: Δεν πρόκειται αν έχεις κανένα πρόβλημα με 32'' στα 2,5 μέτρα, αυτά που σου είπαν ίσχυαν στις CRT με το έντονο και κουραστικό τρεμόπαιγμα (sic) της εικόνας το οποίο στις LCD δεν υπάρχει. Επίσης στο είπαν γιατί με τα παλιά μπαούλα οι 29'' ήταν λόγω όγκου το "ταβάνι" για τα περισσότερα σαλόνια και δεν μπορούν να αποδεχθούν τη νέα πραγματικότητα ότι πλέον σε ένα δωμάτιο μπαίνουν άνετα 32 ίντσες.

 

Συμφωνω απολυτως. Εκει που μια 29 CRT γεμιζε το δωματιο (λογω ογκου) τωρα μια 32 LCD φαινεται μικρη. :)

Link to comment
Share on other sites

προκειται να αγορασω μια 40αρα lcd tv μεχρι την παρασκευη και επειτα απο μελετη των αποψεων σας κατεληξα στην sony kdl 40v2000. το προβλημα ειναι οτι πηγα σε 5 διαφορετικα μεγαλα καταστηματα και ολοι οι πωλητες λες και ηταν συννενοημενοι μου ειπαν οτι αντι για την sony να παρω την samsung le 40r71b.

 

Τωρα θυμηθηκα πριν απο πολλα χρονια τους πωλητες στο Γερμανο που προσπαθουσαν να μου φορτωσουν ενα απαραδεκτο κινητο Ericsson με το ζορι. Οταν ρωτησα ενα φιλο μου που δουλευει σε εταιρεια κινητης τηλεφωνιας γιατι σπρωχνουν τοσο πολυ αυτο το κινητο μου ειπε οτι η Ericsson δινει τις καλυτερες προμηθειες.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω φιλε ταξιδιωτη, τωρα οτι και να γινει αποφασισα να παρω την sony. Μεχρι την παρασκευη ελπιζω να την εχω οποτε μπορει να επανελθω για ερωτησεις σχετικα με τις ρυθμισεις της εικονας.

 

ευχαριστω και παλι.

 

χμους/γιωργος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους, θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω.

 

προκειται να αγορασω μια 40αρα lcd tv μεχρι την παρασκευη και επειτα απο μελετη των αποψεων σας κατεληξα στην sony kdl 40v2000. το προβλημα ειναι οτι πηγα σε 5 διαφορετικα μεγαλα καταστηματα και ολοι οι πωλητες λες και ηταν συννενοημενοι μου ειπαν οτι αντι για την sony να παρω την samsung le 40r71b.

μαλιστα στο τελευταιο καταστημα ηταν ενας ωραιος τυπακος ο οποιος μου ειπε οτι εκεινος δεν εχει κανενα ωφελος αλλα οτι την εχει αγορασει και ο ιδιος και οτι ειναι καλυτερη απο την sony. (btw, ολες οι tv παιζανε ταυτοχρονα εναν αγωνα απο το sport+ και η εικονα της sony ηταν επιεικως απαραδεκτη - ισα ισα που ξεχωριζες τους παικτες και την μπαλα).

 

επειδη προκειται για μια σημαντικη αγορα και εχω μπερδευτει λιγο οποιος φιλος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα.

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

χμους/γιωργος

 

Tο θέμα είναι ότι σε κάθε τομέα, όποτε συναλλάσσεσαι με επαγγελματία έχεις μειονέκτημα γνώσης/πληροφορίας, και αν αυτός (όπως πολλοί μη σωστοί επαγγελματίες) θεωρεί ότι το συμφέρον του δεν ταυτίζεται με αυτό του πελάτη του μπορεί εύκολα να σε ξεγελάσει.

Νομίζω ότι για καθέναν από εμάς το καλύτερο όπλο είναι η κοινή λογική. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά, αλλά όταν κάποιος προσπαθεί να με πείσει ότι π.χ. το κατά 300 ευρώ φθηνότερο μοντέλο της Samsung (μιας εταιρείας με φήμη καλού value for money και τέτοιο προσανατολισμό) είναι "πολύ καλύτερο" από αυτό της Sony (μιας εταιρείας με φήμη για εξαιρετική ποιότητα για την οποία απαιτεί premium τιμής), και μάλιστα διανθίζει την επιχειρηματολογία του με τα γλοιώδη "εγώ δεν έχω συμφέρον", "γιατί να πληρώσετε παραπάνω χωρίς λόγο" και το αγαπημένο μου "έχω μια ίδια στο σπίτι και είναι καταπληκτική, αυτή να πάρετε" προσωπικά τρέχω μακριά.

Δυστυχώς ούτε τους πωλητές μπορείς να εμπιστευθείς, ούτε τα περιοδικά/forum κατά γράμμα, ούτε και τα μάτια σου γιατί οι ρυθμίσεις στα μαγαζιά είναι άλλα αντι άλλων. Απ' όλα αυτά εγώ προτιμώ να εμπιστευθώ ένα συνδυασμό τους, τη λογική και τις όποιες γνώσεις μου, το brand name βέβαια (να δείτε πως παίζει μια Pioneer στον Κω****ολο Νέας Ερυθραίας και σκεφτείτε πόσοι υποψήφιοι αγοραστές δεν ξέρουν τι εστί plasma της Pioneer :wacko:), στην χειρότερη κάνεις και το σταυρό σου πριν αγοράσεις :p

Νομίζω ότι η V2000 είναι εξαιρετική σε κάθε περίπτωση οπότε συγχαρητήρια για την αγορά σου. Όχι πως η Samsung θα ήταν άσχημη (ο θείος μου έχει την ίδια σε 32''), σαν value for money είναι μάλλον καλύτερη αλλά από αυτό μέχρι το να πεις ότι είναι και αντικειμενικά καλύτερη σε ποιότητα/ απόδοση έχει αρκετή απόσταση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε marvin, και συμπληρωνοντας τα λεγομενα σου τελικα την πιο μεγαλη βοηθεια για την επιλογη που θα κανει καποιος την παιρνει απο ατομα σαν εσενα και σαν ολα τα παιδια εδω μεσα που απλα λενε τις προσωπικες τους εμπειριες/αποψεις/γνωσεις και δεν εχουν καποιο συμφερον για να σε εξαπατησουν σε αντιθεση με τους περισοτερους πωλητες.

 

ευχαριστω και παλι παιδες

 

χμους/γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι χρήστες στα forum είναι ενθουσιώδεις μεν, ψιλοάσχετοι δε (όπως εγώ) οπότε και πάλι δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος. Ακόμη υπάρχουν και διαφορές νοοτροπίας (πριν λίγο καιρό είχαμε χοντρό τσακωμό στο τόπικ μεταξύ "οπαδών" της Philips και της Amoi.) Δεν υπάρχει καμία σιγουριά δυστυχώς. Το καλό είναι ότι οι τεχνολογίες των LCD & plasma έχουν ωριμάσει αρκετά και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους έχουν λίγο πολύ συγκλίνει οπότε ό,τι και να πάρει κανείς από τις γνωστές εταιρείες θα είναι λογικά ευχαριστημένος αν δεν το ψειρίζει υπερβολικά το θέμα ( :lol: ).

Τα φόρουμ όμως είναι πολύ χρήσιμα για να μαθαίνουμε για μοντέλα που παρουσιάζουν σοβαρά προβλήματα (π.χ. Philips 42PF9830) ή για τις απατεωνιές του marketing των εταιρειών όπως το "dynamic contrast", το σηματάκι FullHD σε τηλεοράσεις που δεν δέχονται σήμα 1080p κλπ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν θα το πάρουν κάποιοι ευαίσθητότεροι mods στραβά αλλά το έχω ξαναπεί και σε θέματα υπολογιστών ή ακόμα και PDA (πολύ πριν αυτά αρχίζουν να πλησιάζονται από τον κόσμο του τηλεφώνου), ότι δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάτε τέτοια πράγματα σε ΜΗ εξειδικευμένα fora

 

το κουφό είναι με το thread για GPS... βλέπεις επανειλημμένα ανθρώπους να ρωτάν λεπτομέρειες και προβλήματα για το Destinator ενώ "στο παραδίπλα στενό" υπάρχει το forum της ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ που το φέρνει στην Ελλάδα και φτιάχνει τους χάρτες του... κι όμως, δυσκολεύουν κάποιοι τη ζωή τους επιμένοντας να το αγνοούν

 

λοιπόν τι δουλειά έχει το "myphone" με τις TFT;

δεν υπάρχει καλύτερο site για ενημέρωση πχ. για το επερχόμενο Nokia N95 στην Ελλάδα - αυτό δεν τίθεται θέμα - αλλά ΑΥΤΟΣ είναι ο ρόλος του myphone

 

υπάρχουν αντίστοιχα fora με ανθρώπους που ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ με τηλεοράσεις, hi-fi κλπ. και γενικά για κάθε... ειδίκευση

 

η αλήθεια με χαλά λίγο το "όλα τα σφάζω" αλλά τέσπα πρόβλημα μου υποθέτω (αλλά και εσάς πρόβλημα σας αν ψάχνετε σε λάθος μέρη να βρείτε πράγματα)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι, χθες το απογευμα πηρα την καινουργια μου sony 40v2000 και ενω εχω κανει ολες τις ρυθμισεις δεν μπορω να πιασω τα ψηφιακα καναλια της ερτ.

Ξερει καποιος φιλος πως γινεται? ενημερωτικα οι συνδεσεις που εχω κανει πανω στην tv ειναι 2 scart (av1 και av2) τα οποια συνδεονται με το dvd και και τον ενισχυτη και ενα καλωδιο απλο που υπηρχε στην συσκευασια που ενωνω tv με video. χρειαζεται καποια αλλη συνδεση? δυστυχως οι παρουσες συνδεσεις μου ειναι ψιλομπερδεμα γιατι εχω συνδεσει tv,video,dvd,dreambox,ενισχυτη και ηχεια ολα μεταξυ τους ουτε και εγω ξερω πως.

 

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ:

 

αφου πειραξα λιγο τις ρυθμισεις συμφωνα με οδηγιες σε προηγουμενα posts αλλα και απο ξενα sites ξεκινησα τις δοκιμες.

 

1. DVD

εβαλα να δω το "poseidon" και πραγματικα ηταν απολαυση (ζωντανα χρωματα χωρις ιχνος προβληματισμου σε σκοτεινες σκηνες ή σε γρηγορα πλανα και με απλο dvd χωρις hdmi οποτε φανταζομαι οτι θα μπορουσε να ειναι ακομα καλυτερο).

επισης εβαλα και ενα απλο cd με το τελευταιο επεισοδιο του lost σε dvix και ηταν αρκετα καλο (εικονα, ελληνικοι υποτιτλοι) αν αναλογιστει κανεις οτι

το αρχειο ειναι αρκετα μικρο (350 mb).

 

2. NOVA

πραγματικα δεν ξερω πως να εκφρασω τις αποψεις μου για αυτους τους ανθρωπους. Μας παρεχουν το πιο ακριβο πακετο στην ευρωπη με την πιο χαλια εικονα και παρολο τις κατα καιρους αντιδρασεις απο τους καταναλωτες κανενας υπευθυνος δεν εχει το φιλοτιμο να βελτιωσει την κατασταση. Το μονο που εχω να πω ειναι ντροπη τους αλλα θα δουνε ποσους συνδρομητες θα εχουνε οταν σταματησει αυτη η μονοπωλιακη κατασταση. Το συμπερασμα ειναι οτι η εικονα της NOVA σε σχεση με τα αλλα ξενα δορυφορικα καναλια ειναι για κλαματα και δεν φταει σε καμια περιπτωση η εκαστοτε τηλεοραση.

 

3. ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ

Εαν σας πω οτι τα αναλογικα καναλια εχουν την ιδια ποιοτητα με αυτα της NOVA θα με πιστεψετε? Και ομως ετσι ειναι. Φανταστειτε οτι τα αναλογικα καναλια απο τα οποια δεν εχεις καμια απαιτηση να παιζουν το ιδιο με τα ψηφιακα.

 

Το μονο που απομενει ειναι να το συνδεσω με το pc αν και εχω ακουσει οτι και εκει εχει αριστες επιδοσεις.

 

συμπερασματικα η sony ειναι μια τηλεοραση που αποδιδει εξαιρετκα και μπορεις να παιξεις πολυ με τις ρυθμισεις της για καλυτερο αποτελεσμα και μαζι με το surround συστημα που εχω ειναι απολαυση για ταινιες. Εαν και τα καναλια της NOVA ειχαν καλυτερη ποιοτητα θα ημουν παρα πολυ ευχαριστημενος.

 

ελπιζω να μην σας κουρασα.

 

φιλικα/γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...