Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με HDMI (version 1.3).

 

 

Θα έχει και μια γενική έξοδο AV- παρόμοια με του PS2 αν έχω καταλάβει καλά, που με τα κατάλληλα καλώδια θα μπορεί να συνδεθεί σε εισόδους composite & component των πιο απλών/παλιών τηλεοράσεων (και βέβαια σε scart, s-video μέσω αντάπτορα ή ειδικών καλωδίων όπως υπήρχαν για το PS2). Φυσικά έχεις δίκιο, χωρίς TV με HDMI/DVI ή έστω component μάλλον δεν αξίζει να το πάρει κανείς. Το καλό "νέο" είναι ότι και το φθηνότερο μοντέλο θα έχει απ' ό,τι φαίνεται εξοδο HDMI.

Επίσης θα έχει και οπτική ψηφιακή έξοδο ήχου (TOSLink) για σύνδεση σε home cinema.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

 

θα ηθελα τιγνωμη σας για ποιεσ απο τισ 2 εγκρινετε και για ποιουσ λογουσ?

KDL-26S2010 η΄την αντιστοιχη 26'' τησ σειρας V.

τα panel τουσ ειναι samsung?

βεβαια η διαφορα τουσ ωσ προσ την τιμη ειναι γυρω στα 400 ευρωπουλα.

 

η αποσταση ειναι γυρω στα 2,5 μετρα για αυτο καταφευγω στη λυση των 26''

 

ΒΟΗΘΕΙΑ

ΚΑΝΕΙΣ??

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση,ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να συνδεθει το xbox360?

με vga καλοδιο,αρα θα πρεπει η τηλεοραση να εχει pc inpout?

hdmi καλοδιο νομιζω δεν παιζει,

κ τελος με το τριπλο καλοδιο για hd συνδεση που εχει απ τη μανα του?

 

βασικα εχω προβληματιστει αρκετα με το θεμα του conectivity,σε αλλες βρισκω 2 hdmi αλλα χωρις pc inpout,κ το αντιστροφο.

 

τι με συμφερει καλυτερα?

κανας ειδικος?

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση,ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να συνδεθει το xbox360?

με vga καλοδιο,αρα θα πρεπει η τηλεοραση να εχει pc inpout?

hdmi καλοδιο νομιζω δεν παιζει,

κ τελος με το τριπλο καλοδιο για hd συνδεση που εχει απ τη μανα του?

 

βασικα εχω προβληματιστει αρκετα με το θεμα του conectivity,σε αλλες βρισκω 2 hdmi αλλα χωρις pc inpout,κ το αντιστροφο.

 

τι με συμφερει καλυτερα?

κανας ειδικος?

 

Δεν είμαι ειδικός αλλά αν διαβάσεις εδώ μάλλον θα σου λυθούν οι απορίες.

Σχεδόν όλες οι σύγχρονες flat τηλεοράσεις έχουν είσοδο component (που μάλλον αποτελεί την καλύτερη λύση) ενώ οι περισσότερες έχουν και VGA (D-Sub). HDMI όπως λές και εσύ δυστυχώς δεν παίζει (αλλά αν αγοράσεις καινούρια TV φρόντισε να έχει οπωσδήποτε τέτοια έξοδο γιατί θα το μετανιώσεις).

 

Αλήθεια ελλείψει HDMI το εξωτερικό HD-DVD Drive του XBOX 360 πώς θα συνδέεται όταν αρχίσουν να εφαρμόζονται τα κλειδώματα ανάλυσης;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

το pc μπορει να βγαλει εικονα με hdmi συνδεση?

βασικα θελω να τα εχω ολα συνδεδεμενα κ ψαχνω ενα καλο συνδυασμο.

δηλ xbox με vga η component

dvd με hdmi

κ pc με vga η?

τα καναλια μου ειναι παντελως αδιαφορα ουτε κεραια δεν θα βαλω(εχω κοψει την αποβλακωση 9 χρονια)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι για 37άρα LCD και ήμουν σχεδόν αποφασισμένος να πάρω την Samsung LE37R72B. Διάβασα όμως το συγκριτικό τεστ στο περιοδικό Hitech και άλλαξα γνώμη. Τις κατατάσσει ως εξής ξεκινώντας από την καλύτερη:

1. Philips 37PF9731D (3799e)

2. Sharp LC-37GD9E (1799e)

3. Toshiba 37WL66Z (1490e)

4.J VC LT-37M60BU (1899e)

5. Amoi LC37AF1E (2000e)

6. Samsung LE37R72B (1699e)

7. Philips 37PF5321 (1499e)

8. Panasonic TH-37PA60E (1549e)

Τι έχετε να πείτε? Το κακό είναι ότι δεν έχουν στα τεστ και την LG - 37LC2R (1350e). Ποια μου προτείνετε :happy: ?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι για 37άρα LCD και ήμουν σχεδόν αποφασισμένος να πάρω την Samsung LE37R72B. Διάβασα όμως το συγκριτικό τεστ στο περιοδικό Hitech και άλλαξα γνώμη. Τις κατατάσσει ως εξής ξεκινώντας από την καλύτερη:

1. Philips 37PF9731D (3799e)

2. Sharp LC-37GD9E (1799e)

3. Toshiba 37WL66Z (1490e)

4.J VC LT-37M60BU (1899e)

5. Amoi LC37AF1E (2000e)

6. Samsung LE37R72B (1699e)

7. Philips 37PF5321 (1499e)

8. Panasonic TH-37PA60E (1549e)

Τι έχετε να πείτε? Το κακό είναι ότι δεν έχουν στα τεστ και την LG - 37LC2R (1350e). Ποια μου προτείνετε :happy: ?

ενα παραπλησιο μοντελο η LG 42LC2D στις 42'' ομως εχει αποσπασει αριστες κριτικες σε διαφορα σαιτ που βλεπω.επισης ψαχνοντας γιατι και εγω πατοψαρο ειμαι ανακαλυψα οτι συμφαιρει καλυτερα να κινηθεις στις 42'' και οχι στις 37'' και αν θες καλο και φθηνο πραμα best value for money ειναι οι LG 42LC2R---LG 42LC2D---LG 42LB1R και μια SAMSUNG που δεν θυμαμαι μοντελο.επισης και η ΑΜΟΙ που λενε και τα παιδια πιο πανω.το κακο ειναι οτι εχω διαβασει για ολες καλα λογια αλλα θελω να τις δω και στην πραξη για να αποφασισω.παντως απο γνωμες που πηρα απο αλλους φαινετε να αξιζει στο επακρο τα λεφτα της η LG 42LC2D την οποια την βρισκεις με 1500ε περιπου πανω κατω.δεν ειναι οτι πιο τελειο κυκλοφοραει αλλα για να βλεπεις επιγεια καναλια ΝΟΒΑ και καμια ταινιουλα ειναι αψογη.ασε που δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα και σε 6 μηνες να εχει πεσει στο μισο η τιμη της.δινω 1500ε και σε 3-4 χρονακια που θα εχει τελειοποιηθει η τεχνολογια την αλλαζω.τωρα για την ΑΜΟΙ θα μαθω τιμη και αν ειναι καπου κοντα με την LG και μου αρεσει και σαν εικονα-εμφανιση μπορει και να την παρω αρκει να την δω απο κοντα.λενε οι ειδικοι οτι ειναι πιο καλη με μεγαλυτερη αναλυση αλλα ενα απλο ματι σαν το δικο μου δεν ξεχωριζει την διαφορα.τ

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

το pc μπορει να βγαλει εικονα με hdmi συνδεση?

βασικα θελω να τα εχω ολα συνδεδεμενα κ ψαχνω ενα καλο συνδυασμο.

δηλ xbox με vga η component

dvd με hdmi

κ pc με vga η?

τα καναλια μου ειναι παντελως αδιαφορα ουτε κεραια δεν θα βαλω(εχω κοψει την αποβλακωση 9 χρονια)

 

O καλύτερος συνδυασμός είναι αυτός που γράφεις. Το pc θα μπορεί να συνδεθεί με HDMI αν η κάρτα γραφικών σου έχει έξοδο DVI αλλά είναι κρίμα κατά τη γνώμη μου να τη χαραμίσεις έτσι. Η εικόνα που δίνει ένα καλό DVD player με έξοδο HDMI δε συγκρίνεται με τίποτα.

To xbox σίγουρα με component, έχω διαβάσει ότι έτσι δίνει την καλύτερη εικόνα ούτως ή άλλως. Αν το έχει κάποιος ίσως το επιβεβαιώσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ενα παραπλησιο μοντελο η LG 42LC2D στις 42'' ομως εχει αποσπασει αριστες κριτικες σε διαφορα σαιτ που βλεπω.επισης ψαχνοντας γιατι και εγω πατοψαρο ειμαι ανακαλυψα οτι συμφαιρει καλυτερα να κινηθεις στις 42'' και οχι στις 37'' και αν θες καλο και φθηνο πραμα best value for money ειναι οι LG 42LC2R---LG 42LC2D---LG 42LB1R και μια SAMSUNG που δεν θυμαμαι μοντελο.επισης και η ΑΜΟΙ που λενε και τα παιδια πιο πανω.το κακο ειναι οτι εχω διαβασει για ολες καλα λογια αλλα θελω να τις δω και στην πραξη για να αποφασισω.παντως απο γνωμες που πηρα απο αλλους φαινετε να αξιζει στο επακρο τα λεφτα της η LG 42LC2D την οποια την βρισκεις με 1500ε περιπου πανω κατω.δεν ειναι οτι πιο τελειο κυκλοφοραει αλλα για να βλεπεις επιγεια καναλια ΝΟΒΑ και καμια ταινιουλα ειναι αψογη.ασε που δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα και σε 6 μηνες να εχει πεσει στο μισο η τιμη της.δινω 1500ε και σε 3-4 χρονακια που θα εχει τελειοποιηθει η τεχνολογια την αλλαζω.τωρα για την ΑΜΟΙ θα μαθω τιμη και αν ειναι καπου κοντα με την LG και μου αρεσει και σαν εικονα-εμφανιση μπορει και να την παρω αρκει να την δω απο κοντα.λενε οι ειδικοι οτι ειναι πιο καλη με μεγαλυτερη αναλυση αλλα ενα απλο ματι σαν το δικο μου δεν ξεχωριζει την διαφορα.τ

 

Για 42άρα με τίποτα λόγω χώρου.Απλώς με χαλάει που δεν μπορω να πάω ούτε σε 40άρα. Από τις παραπάνω ποια θα μου προτείνατε,για 37άρα μιλάω :happy:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον λογω του οτι ασχολουμαι πολυ με τον χωρο θελω να πω οτι η σειρα v της sony οντως αξιζει.παρα πολυ καλη.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον λογω του οτι ασχολουμαι πολυ με τον χωρο θελω να πω οτι η σειρα v της sony οντως αξιζει.παρα πολυ καλη.

 

καλημερα

να σου πω κατι ομωσ η 26'' V δεν εχει bravia engine σε σχεση με την 26'' τησ σειρασ S. μηπωσ μπορεισ να μου πεισ τι αξιζει?

KDL-26S2010 η΄την αντιστοιχη 26'' τησ σειρας V?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

να σου πω κατι ομωσ η 26'' V δεν εχει bravia engine σε σχεση με την 26'' τησ σειρασ S. μηπωσ μπορεισ να μου πεισ τι αξιζει?

KDL-26S2010 η΄την αντιστοιχη 26'' τησ σειρας V?

 

Όλες οι V έχουν BRAVIA Engine, ακόμα και τα προηγούμενα μοντέλα (τότε λεγόταν Wega Engine). Μεταξύ της 26S2010 και της 26V2000 προφανώς η δεύτερη είναι καλύτερη και γι' αυτό κοστολογείται ακριβοτερα από τη Sony. Σε σχέση με την παλιά 26VA10 η καινούρια S είναι μάλλον προτιμότερη.

Τόσο που έχουν πέσει οι τιμές γιατί δεν κοιτάς για 32'';

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι V έχουν BRAVIA Engine, ακόμα και τα προηγούμενα μοντέλα (τότε λεγόταν Wega Engine). Μεταξύ της 26S2010 και της 26V2000 προφανώς η δεύτερη είναι καλύτερη και γι' αυτό κοστολογείται ακριβοτερα από τη Sony. Σε σχέση με την παλιά 26VA10 η καινούρια S είναι μάλλον προτιμότερη.

Τόσο που έχουν πέσει οι τιμές γιατί δεν κοιτάς για 32'';

 

O φίλος μας μάλλον είδε την 26U2000 η οποία πράγματι, δεν έχει Bravia Engine.

Επίσης, η σειρά V ξεκινάει απο τις 32 ίντζες άρα μάλλον αυτό έγινε! :)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

To xbox σίγουρα με component, έχω διαβάσει ότι έτσι δίνει την καλύτερη εικόνα ούτως ή άλλως. Αν το έχει κάποιος ίσως το επιβεβαιώσει.

 

Το XBOX 360 μπορει να συνδεθει ειτε με HD component καλωδιο ειτε με VGA. Και στις δυο περιπτωσεις η εικονα ειναι πολυ καλη αλλα προτιμοτερη για πολλους ειναι η component γιατι με τη VGA τα χρωματα φαινονται λιγο ξεθωριασμενα.

 

Πρακτικα HDMI και HD component δινουν την ιδια ποιοτητα εικονας. Μερικοι μαλιστα σε ξενα forum εχουν καθησει και εχουν κανει συγκριση (και υπαρχουν και οι σχετικες φωτογραφιες) απο εικονα απο DVD και με τις δυο συνδεσεις και δεν υπαρχει καμια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να πείτε? Το κακό είναι ότι δεν έχουν στα τεστ και την LG - 37LC2R (1350e). Ποια μου προτείνετε :happy: ?

 

H 37LC2R λογικα σε αυτο το τεστ θα ηταν κατω απο την Samsung.

Συμφωνα με την τιμη η Toshiba 37WL66Z συμφερει αλλα διαβαζω για αρκετα προβληματα με αυτο το μοντελο:

 

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=380061

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μπάμπη, μην εμπιστεύεσαι τις κριτικές των περιοδικών. Υπάρχουν και τα συμφέροντα ξέρεις στην μη αγγελικά πλασμένη κοινωνία μας.

 

rivers, που είδες εσύ οτι ειναι ΧΆΛΙΑ η τηλεοπτική εικόνα της ΑΜΟΙ;

Σου προτείνω να πας να την πετάξεις στα μούτρα τους την συγκεκριμένη δική σου, διοτι οι υπόλοιπες που έχω δεί κάθε άλλο παρά ΧΆΛΙΑ είναι.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω κοιτάξει για αγορά μιας TFT τηλεόρασης και έχω δει την philips 32" 5321 (κωδικός) ,φυσικά αυτά που έχει στα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν τα κατάλαβα όλα (γιατι τα αναλύει κιόλας) πιστεύετε οτι αξίζει η αγορά της ή να κοιτάξω για κάτι άλλο;;; (μιας και γνωρίζετε καλύτερα) :)

 

http://www.consumer.philips.com/catalog/32/32PF5321_12_webImage370.jpg

 

Είχα δει βέβαια και την 5331 , την οποία τώρα πλέον δεν τη βλέπω και μ'άρεσε καλύτερα.

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, η σειρά V ξεκινάει απο τις 32 ίντζες άρα μάλλον αυτό έγινε! :)

 

Σωστό :O :lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Rivers, που είδες εσύ οτι ειναι ΧΆΛΙΑ η τηλεοπτική εικόνα της ΑΜΟΙ;

Σου προτείνω να πας να την πετάξεις στα μούτρα τους την συγκεκριμένη δική σου, διοτι οι υπόλοιπες που έχω δεί κάθε άλλο παρά ΧΆΛΙΑ είναι.

 

Καταρχην δεν ανεφερα την Amoi παραπανω αλλα μιλησα γενικα. Την Amoi την εχω δει στο Praktiker και Μedia Markt και η τηλεοπτικη της εικονα ηταν χειροτερη απο μια Samsung R71.

Πολλοι αλλοι που την ειδαν συμφωνουν μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites

Η 37ρα ΑΜΟΙ πριν την τελευταία αναβάθμιση του λογισμικού ήταν απαράδεκτη με τηλεοπτικό σήμα με τις στάντας ρυθμίσεις. Με την αναβάθμιση όμως και τις ρυθμίσεις του κου Λάμπρου άλλαξε εντελώς πρόσωπο. Στα Media Markt προφανώς έχουν το παλιό λογισμικό και βέβαια είναι αρύθμιστη. Την έχω δει και εγώ και είναι χάλια.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous.

Exei kaneis gnwmi gia tin kainouria Sony Bravia KDL-40X2000 ? irthe tin proigoumeni vdomada kai kanei 3200 euro diladi 1000 peripou parapanw apo ti KDL-40V2000. i erwtisi einai aksizei ayta ta parapanw xrimata? imoun apofasismenos na parw ti V kai pigainontas sti sony sti thisews eida dipla tis tin X (i opoia eixe erthei ekeini ti mera opws mou eipe o pwlitis) kai pragmatika i eikona tis X itan poli kaliteri se sigkrisi me tis V...itan megali i diafora. allaksame tis rithmiseis me ton pwliti pali omws kamia sxesi...exei kaneis allos apopsi ? episis , sto http://www.net-electric.gr ti vriskw 2950 kai thelw na rwtisw einai genika aksiopisti i agora apo tetoiou eidous site se xamiloteres times ?

Sas euxaristw ek twn proterwn

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι V έχουν BRAVIA Engine, ακόμα και τα προηγούμενα μοντέλα (τότε λεγόταν Wega Engine). Μεταξύ της 26S2010 και της 26V2000 προφανώς η δεύτερη είναι καλύτερη και γι' αυτό κοστολογείται ακριβοτερα από τη Sony. Σε σχέση με την παλιά 26VA10 η καινούρια S είναι μάλλον προτιμότερη.

Τόσο που έχουν πέσει οι τιμές γιατί δεν κοιτάς για 32'';

 

βρα παιδια κοιταξα στο site και δενν βρηκα την 26V2000. δεν κοιταω για 32'' γιατι η αποσταση ειναι γυρω 2 με 2,5 μετρα για αυτο.

 

στο site παντωσ δεν λεει οτι η 26'' V σειρασ εχει bravia engine?

 

κανω λαθοσ?

Link to comment
Share on other sites

Το XBOX 360 μπορει να συνδεθει ειτε με HD component καλωδιο ειτε με VGA. Και στις δυο περιπτωσεις η εικονα ειναι πολυ καλη αλλα προτιμοτερη για πολλους ειναι η component γιατι με τη VGA τα χρωματα φαινονται λιγο ξεθωριασμενα.

 

Πρακτικα HDMI και HD component δινουν την ιδια ποιοτητα εικονας. Μερικοι μαλιστα σε ξενα forum εχουν καθησει και εχουν κανει συγκριση (και υπαρχουν και οι σχετικες φωτογραφιες) απο εικονα απο DVD και με τις δυο συνδεσεις και δεν υπαρχει καμια διαφορα.

 

για τη η viera που κοιταω στα specs εχει το component video στα analog inputs.

αυτο ειναι που μας ενδιαφερει?αλλα analog?ψηφιακο δεν θα επρεπε να ειναι?

μην την παρω και την παντρευτω!

 

http://reviews.cnet.co.uk/televisions/0,39030217,49264718,00.htm

Link to comment
Share on other sites

Η 37ρα ΑΜΟΙ πριν την τελευταία αναβάθμιση του λογισμικού ήταν απαράδεκτη με τηλεοπτικό σήμα με τις στάντας ρυθμίσεις. Με την αναβάθμιση όμως και τις ρυθμίσεις του κου Λάμπρου άλλαξε εντελώς πρόσωπο. Στα Media Markt προφανώς έχουν το παλιό λογισμικό και βέβαια είναι αρύθμιστη. Την έχω δει και εγώ και είναι χάλια.

 

Μπορει να ειχεις δικιο σε αυτο. Η αληθεια ειναι οτι στα καταστηματα ολες οι τηλεορασεις δειχνουν χαλια λογω κακων ρυθμισεων και αδυναμου σηματος. Εγω απορω πως πουλανε τηλεορασεις με αυτα τα χαλια. Την πρωτη φορα που πηγα σε καταστημα να δω LCD κοντεψα να παθω ανακοπη, απο ενα DVD player εδιναν σε 20 τηλεορασεις σημα χωρις ενισχυση και με απλα σπλιτερ.:wacko:

 

Ευτυχως που εχω φιλους με LCD και plasma και ηξερα οτι αποκλειεται η εικονα να ειναι τοσο κακη.

Link to comment
Share on other sites

για τη η viera που κοιταω στα specs εχει το component video στα analog inputs.

αυτο ειναι που μας ενδιαφερει?αλλα analog?ψηφιακο δεν θα επρεπε να ειναι?

μην την παρω και την παντρευτω!

 

Την εχω δει την συγκεκριμενη σε ξενα φορουμ να παιζει ΧΒΟΧ 360 (σε φωτογραφιες) οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...