Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειτα απο προτροπες καποιων φιλων που έχουν την SONY KDL40V2000 την έβλεπα διπλα διπλα απο την KDL40S2010 και την PHILIPS 42PFS421/10 και πραγματικα η SONY KDL40V2000 και η PHILIPS 42PFS421/10 εδειχναν πολυ καλυτερη και ζωντανη εικονα. Αφου για μιση και πλεον ώρα ρυθμιζα και τις δυο TV για να δω ποιες διαφορες εχουν σε default settings και το menu τους δεν μπορεσα να πω ποια απο τις δυο ήταν πραγματι καλυτερη.

Εχει καποιος φιλος καποια γνωμη για την PHILIPS 42PFS421/10 ? :!:

 

Όλα αυτά που λες μεταφράζονται σε "pannel 1080p". Και μεγαλύτερη πραγματική ανάλυση και συμμόρφωση με το ανώτερο σημερινό στάνταρ... Τι άλλο θέλεις;

 

Ποια η διαφορα 1080P απο 980p ?:!:

 

Η SONY KDL40V2000 και η PHILIPS 42PFS421 τι panel υποστηριζουν?:!:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ποια η διαφορα 1080P απο 980p ?:!:

 

Η SONY KDL40V2000 και η PHILIPS 42PFS421 τι panel υποστηριζουν?:!:

 

980p δεν υπάρχει. Τα standards της εικόνας υψηλής ευκρίνειας είναι 720p, 1080i και τέλος 1080p. Το τελευταίο είναι το ανώτερο, μεταξύ των πρώτων δύο οι γνώμες διίστανται.

 

H Sony αυτή έχει πάνελ 1366x768, δηλαδή υποστηρίζει εικόνα 720p natively (και 1080i με μετατροπή). Την Philips δεν την ξέρω αλλά κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο αφού μετά τα προβλήματα της 42PF9830 δεν έχει βγάλει ακόμα τηλεόραση με πάνελ ανώτερο από 1366x768.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Από ξένα , pixmania πχ.

 

Thanks! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι καινούργιος σχετικά και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.Διάβασα προσεκτικά τα προηγούμενα post και διάφορα άλλα sites καθώς ενδιαφέρομαι για tv lcd την οποία θα τοποθετήσω σε χώρο με απόσταση περίπου 3,5 μέτρα ,στον τοίχο σαν κάδρο.Κατέληξα ότι μια 32 ιντσών είναι ότι πρέπει καθώς πολλοί λένε ότι η παρακολούθηση σε μεγαλύτερη οθόνη θα είναι κουραστική.Λοιπόν είμαι ανάμεσα στην SONY 32V2000 και την SAMSUNG LE32R71B.Τις είδα σε δύο καταστήματα αλλά είχαν τραγικές ρυθμίσεις με αποτέλεσμα να φαίνεται αστείο όταν ο πωλητής έλεγε για το πόσο καλό πάνελ έχουν(μα καλά δεν θέλουν να τις πουλήσουν,τόσο δύσκολο είναι να τις ρυθμίσουν?).Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια σχετικά με τις δύο επιλογές για να αποφασίσω.Το διαθέσιμο κεφάλαιο είναι σε αυτή την κατηγορία,γύρω στα 1600 ευρώ.Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα σου πω να παρεις την sony,καλυτερη κατα την γνωμη μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Την ίδια απορία με τον tolko21 έχω κι εγώ, μόνο που εγώ προσανατολίζομαι στις 26άρες. Είναι αλήθεια πως βλέποντάς τις στα μαγαζιά δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα για την ποιότητα που σου προσφέρουν. Είδα πολλούς να προτείνουν τη Sony έναντι της Samsung και θα ήθελα να μάθω το λόγο. Είναι απλά για τον ψηφιακό αποκωδικοποιητή που παρέχει η Sony ή υπάρχουν και άλλα σοβαρά πλεονεκτήματα; Η μοναδική που δεν ήταν συνδεδεμένη σήμερα με την ίδια πηγή που ήταν και οι υπόλοιπες LCD του μαγαζιού ήταν μια 40άρα R71 Samsung. Είχαν βάλει το DVD του I, Robot, ταινία στην οποία μπορείς να καταλάβεις διαφορά χρωμάτων κτλ. και η εμπειρία ήταν φανταστική. Θέλω να πω, όταν έχει τόσο καλό αποτέλεσμα η Samsung, τι ακόμη καλύτερο προσφέρει η Sony; Δε σνομπάρω την εταιρία, μια απορία έχω. Βασικά έχω κολλήσει και με τη Samsung στο λευκό χρώμα και λεω αν η Sony δεν έχει σοβαρά πλεονεκτήματα να προτιμήσω αυτή που σκέφτομαι.

Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω για τη Samsung, ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στις R71 και R72 τηλεοράσεις της. Αρχικά υπέθεσα ότι θα είναι το χρώμα της συσκευής (αφού βγαίνει σε λευκό και σε μαύρο), αλλά μετά κατάλαβα ότι αυτά τα συμβολίζουν με W ή με Β ανάλογα. Σε ελληνικά sites είδα να πουλάνε και να αναφέρουν και R71 και R72 χωρίς να είδα κάποια διαφορά στην τιμή (στο ίδιο μέγεθος πάντα). Γνωρίζετε κάτι γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει η Sony KDL -40V2000 απο την Sony KDL-40S2010 ?

Σκεφτομαι να κάνω την αγορά απο το Media markt. Ξερει κανενας εαν εχει ανταγωνιστικές τιμές?

 

Δεν ξέρω διαφορές τεχνικά, όμως για φθηνές τιμές

Sony KDL-40V2000 1.620 ευρώ

Sony KDL-40S2010 1.780 ευρώ

 

Αν δεν έχουν κάνει στην τιμή της Sony KDL-40V2000, νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω διαφορές τεχνικά, όμως για φθηνές τιμές

Sony KDL-40V2000 1.620 ευρώ

Sony KDL-40S2010 1.780 ευρώ

 

Αν δεν έχουν κάνει στην τιμή της Sony KDL-40V2000, νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Πρέπει να έχουν κάνει κάποιο λάθος, η σειρά V2000 είναι πιο ακριβή απο τη σειρά S2010

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχουν κάνει κάποιο λάθος, η σειρά V2000 είναι πιο ακριβή απο τη σειρά S2010

 

Τελικά δικό μου το λάθος είναι σειρά U και όχι V.

SONY KDL-40U2000

 

Τώρα γιατί η SONY βγάζει 2 μοντέλα με τόσο όμοιο όνομα (KDL-40U2000 και KDL-40V2000) μόνο αυτή το ξέρει.

Και στο επίσημο site της SONY ούτε κουβέντα για τη σειρά U...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί η SONY βγάζει 2 μοντέλα με τόσο όμοιο όνομα (KDL-40U2000 και KDL-40V2000) μόνο αυτή το ξέρει.

Και στο επίσημο site της SONY ούτε κουβέντα για τη σειρά U...

 

Και εγώ είχα μπερδευτεί με αυτό, λες και χάθηκαν τα γράμματα. Πάντως την προηγούμενη φορά που είχα επισκεφθεί το sony.gr υπήρχαν τα μοντέλα της σειράς U, τώρα φαίνεται ότι τα έχουν αφαιρέσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...τελικά κατελήξα μετα απο αρκετη αναζήτηση στο να πάρω την Sony KDL-40V2000. Μπορει κάποιος να προτείνει κάποια βάση στηριξης τοιχου?
Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από τον οικονομικό τομέα, στις 32'' η philips ή η sony είναι καλήτερη και ποιο μοντέλο??? Θέλω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να την αγοράσω....

Μήπως είναι να βγεί τώρα τώρα κανένα καινούριο μοντέλο (philips ή sony) που αξίζει να περιμένω? Αλλιώς πείτε μου ποια, να την πάρω μέχρι την παρασκευή!!

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχει κανείς υπόψην του για ένα νέο μοντέλο της SONY 46V2500 που αναμένεται αυτόν τον μήνα, αν θα έρθει στην ελλάδα? Υποστηρίζει Full HD και 1080p πραγματικό.
Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από τον οικονομικό τομέα, στις 32'' η philips ή η sony είναι καλήτερη και ποιο μοντέλο??? Θέλω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να την αγοράσω....

Μήπως είναι να βγεί τώρα τώρα κανένα καινούριο μοντέλο (philips ή sony) που αξίζει να περιμένω? Αλλιώς πείτε μου ποια, να την πάρω μέχρι την παρασκευή!!

Ευχαριστώ....

 

μπα δεν νομιζω να εχουν κατι στα σχεδια τους για τωρα.φιλε μου εγω θα επαιρνα sony.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είμαι σε κατάστημα ηλεκτρονικών και τις έχω κάθε μέρα μπροστά μου σχεδόν όλες τις τηλεοράσεις θα'θελα να σου πω μακριά από Sony.Η Philips είναι πολύ μπροστά σε ποιότητα εικόνας από τις Sony και ειδικά το μοντέλο 32PF9968(6000:1 contrast).Μάλιστα κάποιος είπε πως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι δυο ετών.Η 32PF9986 είναι το παλαιό μοντέλο και όχι η PF9968 η οποία κυκλοφόρησε το καλοκαίρι.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είμαι σε κατάστημα ηλεκτρονικών και τις έχω κάθε μέρα μπροστά μου σχεδόν όλες τις τηλεοράσεις θα'θελα να σου πω μακριά από Sony.Η Philips είναι πολύ μπροστά σε ποιότητα εικόνας από τις Sony και ειδικά το μοντέλο 32PF9968(6000:1 contrast).Μάλιστα κάποιος είπε πως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι δυο ετών.Η 32PF9986 είναι το παλαιό μοντέλο και όχι η PF9968 η οποία κυκλοφόρησε το καλοκαίρι.

 

Μήπως μπορείς να μου τεκμηριώσεις γιατί μακρυά από Sony? Ήμουν έτοιμος να πάω να πάρω την KDL-32S2010 αλλά είχα και μια ψιλοανησυχία μήπως δεν κάνω την καλύτερη δυνατή αγορά. Τι προτείνετε σε αυτή την κατηγορία τιμής και γιατί? Δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις, αρκεί να έχει ικανοποιητικό μαύρο και να συνδέεται χωρίς προβλήματα στον Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είμαι σε κατάστημα ηλεκτρονικών και τις έχω κάθε μέρα μπροστά μου σχεδόν όλες τις τηλεοράσεις θα'θελα να σου πω μακριά από Sony.Η Philips είναι πολύ μπροστά σε ποιότητα εικόνας από τις Sony και ειδικά το μοντέλο 32PF9968(6000:1 contrast).Μάλιστα κάποιος είπε πως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι δυο ετών.Η 32PF9986 είναι το παλαιό μοντέλο και όχι η PF9968 η οποία κυκλοφόρησε το καλοκαίρι.

 

Δε νομίζω ότι έχουν νόημα αυτού του είδους τα αφοριστικά ποστ. Ο καθένας μπορεί να έχει μια εταιρεία που να εμπιστεύεται ή να προτιμά αλλά δεν υπάρχει λόγος να βγάζουμε σκάρτες όλες τις υπόλοιπες.

Επίσης αυτά τα νούμερα contrast είναι πλασματικά, έχει γραφτεί επανειλημμένως σε προηγούμενες σελίδες.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Η Philips είναι πολύ μπροστά σε ποιότητα εικόνας από τις Sony και ειδικά το μοντέλο 32PF9968(6000:1 contrast)

Δηλαδή ΟΛΕΣ οι Philips είναι πιο καλές από ΟΛΕΣ τις Sony;

Μην λέμε υπερβολές... Καμία μάρκα σε κανένα τομέα δεν είναι παντού καλύτερη από μία άλλη... Τέτοιου είδους posts ταιριάζουν σε ποδοσφαιρικά θέματα, όχι εδώ.

Αλήθεια, πόσες 9730 σας επέστρεψαν; :lol:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

9730;καμία δεν μας έχουν επιστρέψει.Αλλά πιστεύω πως έχω το δικαίωμα να κρίνω ποια έχει καλύτερη ποιότητα άμα τις έχει κάθε μέρα στα πόδια σου και τις κοιτάς...Και εγώ στην αρχή ήμουν υπέρ της Sony μέχρι που ήρθε η Philips και συγκεκριμένα η PF9968.Πιστέψτε με δεν έχει καμιά σχέση σε ποιότητα εικόνας με την 32V2000 της Sony.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...