Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγιές, μεγιές. Δεν νομίζω να μετανιώσεις την επιλογή σου...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις οι οποίες ίσως φανούν αφελείς στους γνωρίζοντες αλλά μιας και είμαι άσχετος νομίζω πως έχω δικαίωμα να το κάνω.

Είναι αλήθεια ότι οι LCD υστερούν στα σκούρα χρώματα και κυρίως στο μαύρο; (με μέτρο σύγκρισης μια CRT)

 

Φιλε jotz ειναι αληθεια οτι το μαυρο των LCD δεν φθανει σαν απολυτη τιμη αυτο των CRT και plasma αλλα στα τελευταια μοντελα το θεμα αυτο εχει βελτιωθει αρκετα οποτε με γυμνο ματι αποκλειεται να καταλαβεις κατι καθως το μαυρο φαινεται καταμαυρο.

Οι ποιοτικες LCD σε σχεση με τις CRT παντως εχουν πλεον πιο καλη εικονα ,πιο ξεκουραστη (χωρις flicker) και το σημαντικοτερο χωρις επικινδυνες ακτινοβολιες που δεν εχουν εξαλιφθει στις CRT ακομη και σημερα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα την sony εχω την εντυπωση κι εγω αλλα και αλλοι που ηταν εκει οτι επαιζε καλυτερα απο την samsung.και πειραξαμε και λιγο τις ρυθμισεις.

λοιπον θα ηθελα να μου πειτε τι ρυθμισεις να κανω ωστε να παιζει οσο γινεται στην μεγιστη ποιοτητα.και ειδικα στα καναλια.ελπιζω η επιλογη να ηταν σωστη και να μην το μετανιωσω.

 

Καλορίζικη Γιάννη!

Είμαι σίγουρος πως θα μας θυμηθείς πολλές φορές, χαρούμενος που σε βοηθήσαμε να την διαλέξεις

(Ελπίζω η Sony να μου δώσει τα ποσοστά μου :lol: )

Ρυθμίσεις εφάρμοσε αυτές που έχει δημοσιεύσει λίγο πρίν ο άλλος Γιάννης της παρέας μας, αλλα μην φοβηθείς να τα αλλάξεις αν σου "κάθεται" στο μάτι καλύτερα κάποια άλλη ρύθμιση!

Την τέλεια απόδοση θα την έχεις με χρήση DVD που να συνδέεται με την HDMI είσοδο της τηλεόρασής σου, ή έναν HD δορυφορικό δέκτη που όμως ακόμη είναι ακριβοί.

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη συνονοματε, και για να βεβαιωθεις οτι εκανες τη σωστη επιλογη ριξε μια ματια στα φετινα EISA awards:

 

http://www.eisa-awards.org/history/2006-2007/video.html

 

Απο οτι βλεπεις η 32V2000 ανακυρηχθηκε κορυφαια τηλεοραση.:)

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα πιστευω οτι θα την χαρω πολυ αυτην την τηλεοραση,παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια σας,αλλος ενας στο bravia club.και καποιες φωτο απο τους αγαπημενους μου scorpions που απολαμβανω τωρα.

http://img179.imageshack.us/img179/1571/dsc00054md8.th.jpg http://img54.imageshack.us/img54/2658/dsc00055od0.th.jpg

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρόσεχε τι σε βάζουν να δείς σε κάθε τηλεόραση και απο τι πηγή...

Την συγκεκριμένη samsung δεν την έχω δεί να παίζει για να έχω άποψη, αλλα όσοι έχουν δεί την δικιά μου (Sony KDL 40V2000) με σήμα απο ενα DVD HDMI έχουν πάθει την πλάκα της ζωής τους! :rolleyes:

Επειδή μάλιστα τυγχάνει να έχω δεί και τα χρώματα της περίφημης 9830 σε σπίτι φίλου (όταν δεν κόλλαγε και έβγαζε εκείνη την μπλέ οθόνη :p (κακία ε?)) εγώ θα τολμήσω να πώ πως την χτυπάει στα ίσα.

Επίσης για το μαύρο έχω να πώ πως είναι το καλύτερο που έχω δεί σε LCD ως τώρα και το λέω με μεγάλη σιγουριά!

Επίσης για τον φίλο superfot:

Στην τηλεόραση που με το ζόρι διάλεξε ο πατέρας σου και προτρέχεις να την κατηγορήσεις, έχει μαζί ενα ωραίο βιβλιαράκι, που λέγεται "Βιβλίο χρήστη" ή αλλίως ελληνιστί "User manual"

Μπορείς να πάς λοιπόν στην σελίδα 27 και να δείς πως μπορείς να διορθώσεις το "Γ" και να πετύχεις την μέγιστη απόδοση της τηλεόρασής σου... Δεν είναι στο κρυφό μενού, στο απλό μενού είναι...

 

EDIT:

Ορίστε, στο πίατο, μην ψάχνεις...

 

http://www.jpg.gr/images5/gamma.JPG

 

Φιλικά Κώστας

 

nai re mpika sto proigmeno menoy sou lew to epsaksa oso mporoysa kai to diorthosa oso mporousa den ftanei 9830 allo na exeis afierwsei wre se mia tv kai allo na tin exeis dei merikes fores

filika fotis

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εδώ δεν το βρήκε στο απλό μενού, που το γράφουν και οι οδηγίες πως μπορει να το ρυθμίσει...

Όσο για το αλλο... Να τον έβλεπα τον φίλο μας αν τα λεφτά τα είχε δώσει απο την τσέπη του αν θα την υπαρασπιζόταν τόσο... Εγώ ακόμη και τα μισά που έδωσα για την Sony έχω την απαίτηση να μου βγεί καλή, και όχι να τρέχω στις αντιπροσωπίες κάθε 15 μέρες και να χάσω μερικά χρόνια απο την ζωή μου απο το άγχος μου και την ιδέα πως πέταξα τα λεφτά μου σε κάτι άχρηστο...

Είδα τον φίλο μου πως ένιωσε όταν έκανε το πρόβλημα και έτυχε να είμαι μπροστά... Του την είχαν επισκευάσει 2 φορές, και του είχαν δωσει καινούρια (αμφιβάλω αν ήταν καινούρια). Μόνο τα κλάματα που δεν έβαλε...

 

re file eixa kai gw eia simetoxi sta xrimata gia autin tin tileorasi giati o father moy ixe xekinisei gia le32r51 iperspistika ta xrimata oso mporousa kai as eixa kai panelinies alla otan mou legan mas kourase auti i istoria kai tetoia egw ti na kana eixa kai me panelinies na asxolithw kai to afisa sto xeri tou father moy me kapoies simboules alla oi dieuthintes kotsovoloy kai philips xeroyn na ekmetaleyontai anthrwpouspoy exoyn agnoia.....

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Δοκίμασες να την κλείσεις και να πατήσεις i+, 5, Vol+, Power και μετά να κοιτάξεις στο μενού; ΠΡΟΣΟΧΗ, ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ.

Η 9830 ήταν φανταστική τηλεόραση με δύο μειονεκτήματα: Πάρα πολύ ακριβή (παρ' όλα τα μπιχλιμπίδια στυλ card reader αξίας 5€) και συνήθως δεν έπαιζε. Αν δεν σε ενοχλούσε το να δώσεις 3700€ και να μην παίζει, ήταν μούρλια! :lol:

 

to akrivi to dexomai alla ektos card reader(to opoio paizei kai video apo n70 edw to windows media player den paizei apo mono toy thelei codecs) exei kai alla polla xaraktiristia diavase to terastio moy minima liges selides prin kai tha katalaveis,emena to gnwsto provlima to ebgaze mia fora ti vdomada to poli kai meta po ligo exaanizota alla den goustara na katsw kai na peimenw pote tha tis kapnisei tis tileorasesi mono stin ellada eixa tetoia talaipwria o teios moy sti galia poy tin eixe parei kia autos tin 42ara egw eixa tin 37ara meta tin prwti anavathmisei zitise eugenikata lefta toy pisw kai toy ta dwsan den mpor na katigorw tin philips an oi antiprwswpies stin ellada einai pare ton ena vara ton allo....

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω nova ωστε να παιζουν ολα τα ελληνικα καναλια καθαρα,θε δω πιστευω αρκετη διαφορα σε σχεση με την κεραια που εχω,θα ηθελα τα φωτα σας,επισης ο εξοπλισμος ποσο περιπου εχει?και τι χρειαζεται για να αποκτησω συνδρομη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω nova ωστε να παιζουν ολα τα ελληνικα καναλια καθαρα,θε δω πιστευω αρκετη διαφορα σε σχεση με την κεραια που εχω,θα ηθελα τα φωτα σας,επισης ο εξοπλισμος ποσο περιπου εχει?και τι χρειαζεται για να αποκτησω συνδρομη.

 

Υπαρχει thread "τα παντα για την NOVA" ή καπως ετσι. Ψαξε το εκει!:)

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλο που ρωταει για την Νοβα, ειναι 149 € με δωδεκαμηνη συμβαση και τον εξοπλισμο. (Οχι τον νεο δεκτη PVR...τρελη απατεωνια). Ο νεος δεκτης εχει 499 € και 7.5 € / μηνα επιπλεον συνδρομη. Οσο για την τηλεοραση η δικια μου η 37αρα PHilips με ΝοΒα ειναι αστερατη. Δεν εχει καμια σχεση η εικονα της αναλογικης κεραιας απο την δορυφορικη.
Link to comment
Share on other sites

to akrivi to dexomai alla ektos card reader(to opoio paizei kai video apo n70 edw to windows media player den paizei apo mono toy thelei codecs) exei kai alla polla xaraktiristia diavase to terastio moy minima liges selides prin kai tha katalaveis,emena to gnwsto provlima to ebgaze mia fora ti vdomada to poli kai meta po ligo exaanizota alla den goustara na katsw kai na peimenw pote tha tis kapnisei tis tileorasesi mono stin ellada eixa tetoia talaipwria o teios moy sti galia poy tin eixe parei kia autos tin 42ara egw eixa tin 37ara meta tin prwti anavathmisei zitise eugenikata lefta toy pisw kai toy ta dwsan den mpor na katigorw tin philips an oi antiprwswpies stin ellada einai pare ton ena vara ton allo....

Όλα τα μαραφέτια που έχει είναι υπερεκτιμημένα. Το ότι έπαιζε video από κινητό δεν είναι κάτι το φοβερό ώστε να το πληρώσεις έναν σκασμό λεφτά, ούτε η περιστρεφόμενη βάση. Το γεγονός παραμένει ότι η Philips έβγαλε μια τηλεόραση που δεν μπορούσε να δουλέψει, και το παραδέχτηκε με το να δέχεται επιστροφές και αργότερα με την κατάργησή της. Άσε που κόστιζε τα διπλάσια από άλλες και δεν έπαιζε καν 1080p...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μαραφέτια που έχει είναι υπερεκτιμημένα. Το ότι έπαιζε video από κινητό δεν είναι κάτι το φοβερό ώστε να το πληρώσεις έναν σκασμό λεφτά, ούτε η περιστρεφόμενη βάση. Το γεγονός παραμένει ότι η Philips έβγαλε μια τηλεόραση που δεν μπορούσε να δουλέψει, και το παραδέχτηκε με το να δέχεται επιστροφές και αργότερα με την κατάργησή της. Άσε που κόστιζε τα διπλάσια από άλλες και δεν έπαιζε καν 1080p...

 

re divase to megalo minima kai tha deis ti texnologies kaii eukolies eixe eidika otan anoige tin taineia na pianei oli tin othoni kai to 1080i itan pentakatharo 1080i oxi 720p giati tariaze me tin fisiki tis analisi diavase to megalo moy minima oute kan anaferw gia basi

 

gia mena itan mazi me ta alla kati fovero goiati to n70 pou to exw kathe mera(to lew giati kapoioi tha milisoyn gia videocamera alla de tin exoyn kathimerina mazi toys) mazi kai grafw ta video girnousa spiti kai poli eukola ebaza tin karta mnimis eblepa video kai foto se megali othoni me poli kali poiotita sto video apo ena metro kai meta apostasi enw twra prepei na anoixw to pc poy exei codecs alliws den paizei mp4 kai se mikri othoni edw ht-tp75 home theater pou exw den ta paizei

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

re divase to megalo minima kai tha deis ti texnologies kaii eukolies eixe eidika otan anoige tin taineia na pianei oli tin othoni kai to 1080i itan pentakatharo 1080i oxi 720p giati tariaze me tin fisiki tis analisi diavase to megalo moy minima oute kan anaferw gia basi

 

gia mena itan mazi me ta alla kati fovero goiati to n70 pou to exw kathe mera(to lew giati kapoioi tha milisoyn gia videocamera alla de tin exoyn kathimerina mazi toys) mazi kai grafw ta video girnousa spiti kai poli eukola ebaza tin karta mnimis eblepa video kai foto se megali othoni me poli kali poiotita sto video apo ena metro kai meta apostasi enw twra prepei na anoixw to pc poy exei codecs alliws den paizei mp4 kai se mikri othoni edw ht-tp75 home theater pou exw den ta paizei

Όλα αυτά που λες "για τις ευκολίες που είχε όταν άνοιγε την ταινία" τις έχουν πολλές, ακόμα και μια Sony 32 CRT... Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, άλλωστε οι τηλεοράσεις αυτές προορίζονται περισσότερο για DVD και HD παρά για παρακολούθηση τηλεοπτικών προγραμμάτων. Άλλωστε όλες αυτές οι "ευκολίες" που λες παραμορφώνουν την εικόνα και για μένα είναι άχρηστες.

Η ανάλυση της οθόνης της ήταν 1080, αλλά έπαιζε μόνο i και όχι p, όπως θα δικαιολογούσε η τιμή της.

Και το "περίφημο" PP HD αποδείχθηκε μεγάλη μούφα, μιας και αποκαλύφθηκε ότι λόγω περιορισμένης υπολογιστικής ισχύος, έκανε πρώτα downscale για να κάνει απόπλεξη και μετά πάλι upscale...

Το ότι βρήκες μια τηλεόραση που παίζει τα βιντεάκια από το κινητό σου, αυτό αφορά εσένα. Μάλιστα το θεωρείς και θεμελιώδους σημασίας, σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες. Εγώ πχ δεν θα το έκανα ποτέ. Και αν άλλαζες κινητό, τι θα γινόταν; :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ξανακοίταξα τις "ευκολίες" που λες ότι έχει η Philips, όπως τις είχες γράψει...

Μην μου πεις ότι πείραζες την εικόνα όταν η ταινία από το DVD ήταν πιο "μακρόστενη" από 16/9 και είχε μικρές μπάρες πάνω-κάτω (2.35:1) :wacko: :X

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω nova ωστε να παιζουν ολα τα ελληνικα καναλια καθαρα,θε δω πιστευω αρκετη διαφορα σε σχεση με την κεραια που εχω,θα ηθελα τα φωτα σας,επισης ο εξοπλισμος ποσο περιπου εχει?και τι χρειαζεται για να αποκτησω συνδρομη.

Γιάννη αν και εκτός θέματος απο το παρόν θα σε πληροφορίσω:

Οπωσδήποτε τα κανάλια μέσω του μπουκέτου της ΝΟΒΑ παίζουν καλύτερα, λογω του ότι το σήμα είναι ψηφιακό... Εδώ όμως υπάρχει και ένας άλλος βασικός για την ποιότητα παράγοντας... Η ΝΟΒΑ "συμπιέζει" πολλά κανάλια στην ίδια συχνότητα με αποτέλεσμα να κάνει τα λεγόμενα pixelαρίσματα στις γρήγορες σκηνές... Αυτό το πρόβλημα είναι ακόμη πιο εμφανές στις μεγάλες τηλεοράσεις όπως τις δικές μας...

Εγώ σαν ειδικός του χώρου θα σου πρότεινα ενα πακέτο δορυφορικού δέκτη με ένα κάτοπτρο διαμέτρου 1.20 ωστε να κάνεις λήψη απο δύο δορυφόρους και όχι απο έναν όπως το πακέτο της NOVA. Επίσης, να ξέρεις, πως της χειρότερης ποιότητας δέκτη να αγοράσεις, σίγουρα θα είναι καλύτερος απο τον Panasat... Αρκεί να έχει ο δέκτης smart card reader για να αγοράσεις μόνο την κάρτα αν θές να βάλεις ΝΟΒΑ. Επίσης ψάξε λίγο το θέμα, μερικοί δέκτες "πειράζονται"! Μπορείς να το βρείς πολύ ενδιαφέρον...

Στον astra στις 19.2 θα βρείς τρομέρα κανάλια σε ποιότητα εικόνας (και ας εκπέμπουν ελεύθερα...)

Αυτά τα λίγα!:D

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ξανακοίταξα τις "ευκολίες" που λες ότι έχει η Philips, όπως τις είχες γράψει...

Μην μου πεις ότι πείραζες την εικόνα όταν η ταινία από το DVD ήταν πιο "μακρόστενη" από 16/9 και είχε μικρές μπάρες πάνω-κάτω (2.35:1) :wacko: :X

 

gia tin akrivia den peiraza tipota apo moni tis i tileorasi anoige tin tainia se oli tin othoni apo akri se akri tin tainia kai an merikes fores i ipotitloi fenotan oi misoi meta velakia poli eukola anebazes ligo mono to katw meros tis tainias gia na fenontai olokliri oi i ipotitloi kai eixe mia poli lepti grami mauri sto katw meros enw se oles tis alles tileoraseis eite to afineis opws einai me 2 megales mpares maures panw kai katw eite me tin sony patas apo to menoy mono to -2 poy mikrainei to makros tis tainias kai auxanei to ipsos kai gia tis tainies den exei alles rithmiseis mono gia tileoptiko sima kai autes einai......

 

kai xwris paramorfwsi tis eikonas akoma kai otan i tainia itan poli mikroteri sto ipsos apo tin tileorasi.twra gia peite den sas tin spaei otan blepete kainourgies tainies kai afinei megales mpares maures panw kai katw kai otan patas tis rithmiseis leei xaraktiristiko mi diathesimo.......se olous anaferomai

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

gia tin akrivia den peiraza tipota apo monoi tis i tileorasi anoige tin tainia se oli apo akri se akri tin tainia kai an merikes fores i ipotitloi fenotan oi misoi meta velakia poli eukola anebaze ligo mono to katw meros tis tainias gia na fenontai olokliri oi i ipotitloi kai eixe mia poli lepti grami mauri sto katw meros enw se oles tis alles tileoraseis eite to afineis opws einai me 2 megales mpares maures panw kai katw eite me tin sony patas apo to menoy mono to -2 poy mikrainei to makros tis tainias kai auxanei to ipsos kai gia tis tainies den exei alles rithmiseis mono gia tileoptiko sima kai autes einai......

 

kai xwris paramorfwsi tis eikonas akoma kai otan i tainia itan poli mikroteri sto ipsos apo tin tileorasi.twra gia peite den sas tin spaei otan blepete kainourgies tainies kai afinei megales mpares maures panw kai katw kai otan patas tis rithmiseis leei xaraktiristiko mi diathesimo.......se olous anaferomai

Μαγικά δεν γίνονται, ούτε από τηλεοράσεις που κοστίζουν το διπλάσιο του ανταγωνισμού... :p

Το 2.35:1 ΔΕΝ γίνεται 16:9 χωρίς παραμόρφωση ή/και χωρίς να κοπούν τα άκρα της εικόνας...

Ο παραγωγός, ο σκηνοθέτης, ο διευθυντής φωτογραφίας έχουν δουλέψει πάνω στο συγκεκριμένο κάδρο και έχουν στήσει την ταινία γι΄ αυτό το φορμά. Και έρχεται μετά η Philips και η κάθε Philips και κόβει τα άκρα για να γεμίσει η οθόνη και να μην νιώθουμε άσχημα, εξαφανίζοντας τα άκρα του κάδρου.... ανεπίτρεπτο! :mad:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μαγικά δεν γίνονται, ούτε από τηλεοράσεις που κοστίζουν το διπλάσιο του ανταγωνισμού... :p

Το 2.35:1 ΔΕΝ γίνεται 16:9 χωρίς παραμόρφωση ή/και χωρίς να κοπούν τα άκρα της εικόνας...

Ο παραγωγός, ο σκηνοθέτης, ο διευθυντής φωτογραφίας έχουν δουλέψει πάνω στο συγκεκριμένο κάδρο και έχουν στήσει την ταινία γι΄ αυτό το φορμά. Και έρχεται μετά η Philips και η κάθε Philips και κόβει τα άκρα για να γεμίσει η οθόνη και να μην νιώθουμε άσχημα, εξαφανίζοντας τα άκρα του κάδρου.... ανεπίτρεπτο! :mad:

 

twra ti mou les oti se lew psemata afou thimamai opoia tainia kai an epairna kai de epiane oli tin othoni meta apo 3-4 duterolepta otan arxize i tainia tin anoige xwris na kopoi i tainia emena den fanike pote aisthiti i paramorfosi twra to ti paizei den xerw.....poio einai to e-mail sou steile pm na se steilw foto an exw xrono giati tha dokimasw mia idia tainia kai stin sony na deis tin diafora twn dio fotografiwn mia palia me tin 9830 kai mia me tin sony

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

twra ti mou les oti se lew psemata afou thimamai opoia tainia kai an epairna kai de epiane oli tin othoni meta apo 3-4 duterolepta otan arxize i tainia tin anoige xwris na kopoi i tainia emena den fanike pote aisthiti i paramorfosi twra to ti paizei den xerw.....poio einai to e-mail sou steile pm na se steilw foto an exw xrono giati tha dokimasw mia idia tainia kai stin sony na deis tin diafora twn dio fotografiwn mia palia me tin 9830 kai mia me tin sony

Βρε, δεν χρειάζεται να μου στείλεις φωτό! :)

Κατά τη γνώμη μου, και όχι μόνο τη δική μου, θεωρείται ανεπίτρεπτη οποιαδήποτε παρέμβαση στις αναλογίες του κάδρου. Αν δεν σου παραμόρφωνε καθόλου, τότε σίγουρα σου έκοωε τα άκρα και δεν μπορούσες να το καταλάβεις γιατί δεν είχες μέτρο σύγκρισης. Κάποιος βέβαια που γνώριζε σκηνοθεσία θα καταλάβαινε αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά στο καδράρισμα. Θα σου πρότεινα να το αφήσεις όπως είναι. Τις ίδιες "πατέντες" έκαναν πολλοί για να προσαρμόσουν τα 16/9 στις 4:3 τηλεοράσεις και το μισό κάδρο έμενε απ' έξω!

Προσπάθησε να ρυθμίσεις τη Sony σου και απόλαυσέ την :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Βρε, δεν χρειάζεται να μου στείλεις φωτό! :)

Κατά τη γνώμη μου, και όχι μόνο τη δική μου, θεωρείται ανεπίτρεπτη οποιαδήποτε παρέμβαση στις αναλογίες του κάδρου. Αν δεν σου παραμόρφωνε καθόλου, τότε σίγουρα σου έκοωε τα άκρα και δεν μπορούσες να το καταλάβεις γιατί δεν είχες μέτρο σύγκρισης. Κάποιος βέβαια που γνώριζε σκηνοθεσία θα καταλάβαινε αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά στο καδράρισμα. Θα σου πρότεινα να το αφήσεις όπως είναι. Τις ίδιες "πατέντες" έκαναν πολλοί για να προσαρμόσουν τα 16/9 στις 4:3 τηλεοράσεις και το μισό κάδρο έμενε απ' έξω!

Προσπάθησε να ρυθμίσεις τη Sony σου και απόλαυσέ την :)

 

den xerw isws den to eixa paratirisei gia paramorfwsei gia kopsimo stis akres to eixa dokimasei xwwris automato sxima kai me automato,pantws den xerw ama to exeis paratiriseis merikes tainies pou eina stenoteres apo 16:9 fenontai patimenoi oi anthropoi kia auto sou lew pou ekane i philips voithouse na min fenontai patimenoi......tha kanw ipomoni ews ta xristoygena me tin sony kai meta tha parw philips me 1080p ipostirixi kai fws pou na aplwnetai oxi san tin 9831

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

tha kanw ipomoni ews ta xristoygena me tin sony kai meta tha parw philips me 1080p ipostirixi kai fws pou na aplwnetai oxi san tin 9831

Δεν νομίζω να έχει μέχρι τα Χριστούγεννα 1080p η Philips... Επιπλέον, θα έχεις πηγή εσύ για να βλέπεις 1080p;

Προσωπικά, η Philips είναι η τελευταία μου επιλογή, μιας και τη θεωρώ πανάκριβη και αναξιόπιστη.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει μέχρι τα Χριστούγεννα 1080p η Philips... Επιπλέον, θα έχεις πηγή εσύ για να βλέπεις 1080p;

Προσωπικά, η Philips είναι η τελευταία μου επιλογή, μιας και τη θεωρώ πανάκριβη και αναξιόπιστη.

 

xereis tipota gia philips me 1080p to panakrivi nai alla etsi kai eixes mia vdomada tin 9830 me x360 kai ht-tp75 home theater tha katalavaines oti axizei kai to teleutaio euro.......den nomizw na xankanoun kamia idia vlakia sto katw katw mono stin ellada ferthikan etsi stous katanalwtes sto exwteriko mia xara ferthikan oi anthrwpoi an kai ti poio swsto tha itan aposirsi alla ta lefta einai polla.......to onoma den thimamai apo mia palia elliniki tainia

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

xereis tipota gia philips me 1080p to panakrivi nai alla etsi kai eixes mia vdomada tin 9830 me x360 kai ht-tp75 home theater tha katalavaines oti axizei kai to teleutaio euro.......den nomizw na xankanoun kamia idia vlakia sto katw katw mono stin ellada ferthikan etsi stous katanalwtes sto exwteriko mia xara ferthikan oi anthrwpoi an kai ti poio swsto tha itan aposirsi alla ta lefta einai polla.......to onoma den thimamai apo mia palia elliniki tainia

Όχι, δεν ξέρω κάτι για 1080p Philips. Έχω την τύχη να έχω δει πολύ καλύτερη εικόνα από της 9830, οπότε δεν δελεάζομαι :)

Και να σου πω κάτι; Ούτε με την επιστροφή χρημάτων είμαι ευχαριστημένος. Όταν πληρώνω τα διπλάσια από μια τηλεόραση του ανταγωνισμού, απαιτώ να είναι άψογη και όχι να με ταλαιπωρούν με επιστροφές χρημάτων... Και μόνο που έβγαλε μοντέλο ενώ δεν μπορούσε να το κάνει να παίξει, έριξε την Philips πολύ χαμηλά στα μάτια μου...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...