Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη 40V2000;

ναι αυτη λεω φιλε μου αλλα και παλι κατι με τραβαει προς την samsung,την τεταρτη θα παρω την τελικη αποφαση,αχ αυτη η samsung,δεν ξερω τις φοβαμαι λιγο τις bravia κι ωστοσο οι περισσοτεροι μου λενε να παρω την samsung,λιγο ευαισθητη βλεπω την samsung με το πλαστικο της πλαισιο,κανει ευκολα γρατζουνια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη λεω φιλε μου αλλα και παλι κατι με τραβαει προς την samsung,την τεταρτη θα παρω την τελικη αποφαση,αχ αυτη η samsung,δεν ξερω τις φοβαμαι λιγο τις bravia κι ωστοσο οι περισσοτεροι μου λενε να παρω την samsung,λιγο ευαισθητη βλεπω την samsung με το πλαστικο της πλαισιο,κανει ευκολα γρατζουνια.

 

Τη συγκεκριμένη αν δεν κάνω λάθος την έχει πάρει και ο φίλτατος skatzoxoiros. Οπότε μπορεί να σου πει ο ίδιος από πρώτο χέρι την άποψη του για την συγκεκριμένη τηλεόραση.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

απλα το απογευμα που πηγα και τις ειδα ξανα εκανα τελικα λαθος στο θεμα οτι η bravia εχει καλυτερα χρωματα,η samsung εχω την εντυπωση οτι δειχνει πιο ζωντανη καπως την εικονα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και στο μενου "Διορθωση Γαμμα" και μπορει να το βαλει στο "μεγαλη".[/quoteτις εχω ψαξει ολες τις ρυθμισεις και στισ προηγμενες κρυφο μενου η v2000 δεν εχει.απλως οταν η πρωτη σου lcd τηλεοραση ειναι η 9830 βλεπεις τις ατελειες των αλλων μετα.......

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

απλα το απογευμα που πηγα και τις ειδα ξανα εκανα τελικα λαθος στο θεμα οτι η bravia εχει καλυτερα χρωματα,η samsung εχω την εντυπωση οτι δειχνει πιο ζωντανη καπως την εικονα.

 

Όπως θα σου πούνε και αυτοί που κατέχουν περισσότερα από μένα, η εικόνα ίσως να εξαρτάται και από τις ρυθμίσεις της τηλεόρασης... Γι' αυτό μπορεί να φαινόταν καλύτερη η Samsung (όχι πως μπορεί να μην είναι, μην παρεξηγηθούμε).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω παντως δυσκολη η επιλογη κι επειδη ειναι πολλα τα χρηματα που θα δωσω με βλεπεις τοσο αγχωμενο.ξερεις θελω οσο γινεται να παρω κατι καλο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Με το δίκαιο σου φίλε μου, όπως ακριβώς λες και εσύ είναι πολλά τα χρήματα. Καλύτερα να ρωτήσεις και την παραμικρή λεπτομέρεια και να είσαι σίγουρος για αυτό που θα πάρεις, παρά να μετανoιώνεις αργότερα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

απλα το απογευμα που πηγα και τις ειδα ξανα εκανα τελικα λαθος στο θεμα οτι η bravia εχει καλυτερα χρωματα,η samsung εχω την εντυπωση οτι δειχνει πιο ζωντανη καπως την εικονα.

Φίλε μου πρόσεχε τι σε βάζουν να δείς σε κάθε τηλεόραση και απο τι πηγή...

Την συγκεκριμένη samsung δεν την έχω δεί να παίζει για να έχω άποψη, αλλα όσοι έχουν δεί την δικιά μου (Sony KDL 40V2000) με σήμα απο ενα DVD HDMI έχουν πάθει την πλάκα της ζωής τους! :rolleyes:

Επειδή μάλιστα τυγχάνει να έχω δεί και τα χρώματα της περίφημης 9830 σε σπίτι φίλου (όταν δεν κόλλαγε και έβγαζε εκείνη την μπλέ οθόνη :p (κακία ε?)) εγώ θα τολμήσω να πώ πως την χτυπάει στα ίσα.

Επίσης για το μαύρο έχω να πώ πως είναι το καλύτερο που έχω δεί σε LCD ως τώρα και το λέω με μεγάλη σιγουριά!

Επίσης για τον φίλο superfot:

Στην τηλεόραση που με το ζόρι διάλεξε ο πατέρας σου και προτρέχεις να την κατηγορήσεις, έχει μαζί ενα ωραίο βιβλιαράκι, που λέγεται "Βιβλίο χρήστη" ή αλλίως ελληνιστί "User manual"

Μπορείς να πάς λοιπόν στην σελίδα 27 και να δείς πως μπορείς να διορθώσεις το "Γ" και να πετύχεις την μέγιστη απόδοση της τηλεόρασής σου... Δεν είναι στο κρυφό μενού, στο απλό μενού είναι...

 

EDIT:

Ορίστε, στο πίατο, μην ψάχνεις...

 

http://www.jpg.gr/images5/gamma.JPG

 

Φιλικά Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

οι πωλητες μου προτειναν ασυζητητη την sony ομως ξερω οτι εχουν περισσοτερο κερδος απο τις sony παρα απο τις samsung,το ξερω απο εγκυρη πηγη αυτο.

παιζει καλα παντως και η sony σιγουρα,αχ ρε τι εχω παθει.ματι δε θα κλεισω παλι σημερα.

επισης αυτη η v2000 νομιζω οτι εχει βγει τον μαιο,σωστα?γιατι κατι τετοιο μου ειπαν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ναί, τον Μάιο βγήκε αυτή η σειρά...

Άλλο ενα + της σειράς είναι ο ενσωματωμένος ψηφιακός δέκτης...

Μια τέτοια τηλεόραση την αγοράζεις για πολλά χρόνια... Και σε λίγα χρόνια οι αναλογικές εκπομπές θα καταργηθούν! Γιατί να έχεις δυο κοντρόλ στο χέρι? (ένα της τηλεόρασης και ένα του δέκτη) :D

 

ΥΓ Ταξιδιώτη άδειασε τα ΡΜ σου, δε μπορείς να λάβεις νέα! :happy:

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

τις εχω ψαξει ολες τις ρυθμισεις και στισ προηγμενες κρυφο μενου η v2000 δεν εχει.απλως.

Είσαι σίγουρος; Δοκίμασες να την κλείσεις και να πατήσεις i+, 5, Vol+, Power και μετά να κοιτάξεις στο μενού; ΠΡΟΣΟΧΗ, ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ.

Η 9830 ήταν φανταστική τηλεόραση με δύο μειονεκτήματα: Πάρα πολύ ακριβή (παρ' όλα τα μπιχλιμπίδια στυλ card reader αξίας 5€) και συνήθως δεν έπαιζε. Αν δεν σε ενοχλούσε το να δώσεις 3700€ και να μην παίζει, ήταν μούρλια! :lol:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Δοκίμασες να την κλείσεις και να πατήσεις i+, 5, Vol+, Power και μετά να κοιτάξεις στο μενού;

...

...

Αν δεν σε ενοχλούσε το να δώσεις 3700€ και να μην παίζει, ήταν μούρλια! :lol:

 

Φίλε μου εδώ δεν το βρήκε στο απλό μενού, που το γράφουν και οι οδηγίες πως μπορει να το ρυθμίσει...

Όσο για το αλλο... Να τον έβλεπα τον φίλο μας αν τα λεφτά τα είχε δώσει απο την τσέπη του αν θα την υπαρασπιζόταν τόσο... Εγώ ακόμη και τα μισά που έδωσα για την Sony έχω την απαίτηση να μου βγεί καλή, και όχι να τρέχω στις αντιπροσωπίες κάθε 15 μέρες και να χάσω μερικά χρόνια απο την ζωή μου απο το άγχος μου και την ιδέα πως πέταξα τα λεφτά μου σε κάτι άχρηστο...

Είδα τον φίλο μου πως ένιωσε όταν έκανε το πρόβλημα και έτυχε να είμαι μπροστά... Του την είχαν επισκευάσει 2 φορές, και του είχαν δωσει καινούρια (αμφιβάλω αν ήταν καινούρια). Μόνο τα κλάματα που δεν έβαλε...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάς λοιπόν στην σελίδα 27 και να δείς πως μπορείς να διορθώσεις το "Γ" και να πετύχεις την μέγιστη απόδοση της τηλεόρασής σου... Δεν είναι στο κρυφό μενού, στο απλό μενού είναι...

 

Αυτο ακριβως που ειπα και εγω (με λιγοτερα λογια).

 

Αν δει παντως καποιος τις νεες Bravia με τις preset ρυθμισεις η εικονα ειναι κακη προς χαλια. Πρεπει να μειωσει αμεσως η να απενεργοποιησει τα Noise Reduction και MPEG NR καθως επισης να μειωσει την υπερβολικα τονισμενη αντιθεση. Υποψην επισης οτι μεχρι να στρωσουν οι κρυσταλλοι στις LCD χρειαζονται και καμια 100αρια ωρες λειτουργιας οποτε μην περιμενετε την καλυτερη εικονα απο την πρωτη μερα.

 

Εγω τον περασμενο Απριλιο-Μαιο ειχα αποφασισει την αγορα της Samsung 32M61B (τιμη τοτε 1800 ευρω!!!) αλλα η τηλεοπτικη εικονα της Sony ηταν αρκετα καλυτερη (μετα απο τις ρυθμισεις) οποτε τελικα πηρα την Bravia. H Bravia δεν χρειαζεται καμια επεμβαση σε κρυφα μενου καθως και το κανονικο μενου εχει ολες τις ρυθμισεις που χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδημοσιευω τις ρυθμισεις που ειχα προτεινει (λιγο βελτιωμενες). Ισως να μην ειναι τελειες αλλα ειναι μια αρχη ωστε να κανει καποιος τις δικες του με βαση τις προσωπικες προτιμησεις του:

 

Power saving - LOW/OFF

Light sensor - ON

 

Backlight - 5

Contrast -60

Brightness - 60

Colour - 50

Color temp - Neutral/Warm1

Sharpness - 5

NR - OFF / LOW

 

Black corrector - OFF

Contrast Enhancer - LOW

Gamma - Medium

Clear white - OFF

MNR - ΟFF / LOW

 

Ας σημειωσω εδω οτι το black corrector χαλαει τις λεπτομερειες στις σκοτεινες σκηνες οποτε καλυτερα ο φιλος μας που παραπονιεται να το βαλει στο off.:)

Link to comment
Share on other sites

καποιος κατοχος samsung?ωστε να μου πει καμια γνωμη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τωρα διαβαζα το thread και πραγματικα μπερδευτηκα περισσοτερο.κολλαω στην αντιθεση οπου η samsung εχει 5000΄1 ενω η sony 1300'1.δεν ξερω τι νακανω κι αυριο ειναι η μεγαλη μερα,μην χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο μετα.οι νεες bravia εχουν προβληματα?

βαζω και 2 φωτογραφιες.

http://img54.imageshack.us/img54/5593/14082006001my1.th.jpg http://img207.imageshack.us/img207/9294/14082006003wr4.th.jpg

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ταξιδιώτη (συγνώμη κιόλας αλλα θύμισέ μου το όνομά σου)

H μέτρηση του contrast διαφέρει απο εταιρία σε εταιρία. Η τιμή της Samsung ειναι πλασματική!

Μετά τις ρυθμίσεις στο μενού θα δείς εικόνα που δε θα πιστεύεις στα μάτια σου...

Στα μαγαζία δεν έχουν κάτσει να ρυθμίσουν μια μια τις τηλεοράσεις και το αποτέλεσμα όπως λέει και ο φίλος μας ο Γιάννης (Rivers) είναι απλά ικανοποιητικό στις προκαθορισμένες ρυθμίσεις του κατασκευαστή!

Επίσης, εδώ μπορείς να δείς και μερικές φωτό απο την δικιά μου!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1426636#post1426636

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

γιαννη με λενε φιλε μου,δηλαδη μπορει να παιξει λες καλυτερα απο την samsung?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τωρα διαβαζα το thread και πραγματικα μπερδευτηκα περισσοτερο.κολλαω στην αντιθεση οπου η samsung εχει 5000΄1 ενω η sony 1300'1.δεν ξερω τι νακανω κι αυριο ειναι η μεγαλη μερα,μην χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο μετα.οι νεες bravia εχουν προβληματα?

 

Η Samsung εχει dynamic contrast 5000:1 (θεωρητικα παντα) ενω η Sony εχει κανονικο contrast 1300:1. Δεν εχει νοημα να συκρινουμε μηλα με αχλαδια. Το 5000:1 αντιστοιχει περιπου σε 1200 εως 1300:1 πραγματικο contrast οποτε τελικα η Sony μπορει και να ειναι καλυτερη σε αυτον τον τομεα. Κουφο αλλα πραγματικο. Αν γυρισεις μερικες σελιδες πισω θα δεις οτι το εχω ξαναεξηγεισει.

Link to comment
Share on other sites

α ναι καπου το πηρε το ματι μου αυτο που εξηγεις φιλε μου,ξερω οτι εχω καταντησει κουραστικος αλλα καταλαβαινετε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Γιάννη, ρίξε και μια ματιά στο τέστ του περιοδικού ΗΧΟΣ & ΕΙΚΟΝΑ που θα βρείς εδώ...

Είναι για την 46αρα μέν, αλλα είναι η ίδια σειρά (V2000) μόνο το πάνελ αλλάζει ως προς τις διαστάσεις!

Επίσης,εδώ μπορείς να βρείς συγκριτικό τέστ απο το περιοδικό HITECH

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου,σημερα σε λιγες ωρες θα παρω την τελικη αποφαση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

H Samsung δηλωνει Dynamic Contrast το οποιο ειναι εντελως διαφορετικο απο το απλο contrast και επιτυγχανεται τεχνητα με αυξηση του οπισθιου φωτισμου (αυξημενος φωτισμος=μεγαλυτερη αντιθεση).

 

Δες εδω: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=418113

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις οι οποίες ίσως φανούν αφελείς στους γνωρίζοντες αλλά μιας και είμαι άσχετος νομίζω πως έχω δικαίωμα να το κάνω.

Είναι αλήθεια ότι οι LCD υστερούν στα σκούρα χρώματα και κυρίως στο μαύρο; (με μέτρο σύγκρισης μια CRT)

Αυτό είναι κάτι που θεωρείται φυσιολογικό ή απλά όσο πιο προηγμένη και αντίστοιχα ακριβή είναι μια τηλεόραση τόσο περιορίζεται το πρόβλημα; Και επίσης πως ακριβώς απεικονίζεται το μαύρο, λιγότερο έντονο; Είναι θαμπή η εικόνα συνολικά; Ισχύει αυτό που έχω ακούσει από "ειδήμονες" ότι η εικονα στις σκούρες περιοχές φαίνεται σαν "ζωγραφισμένη" και πιξελιάζει υπερβολικά;

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα την sony εχω την εντυπωση κι εγω αλλα και αλλοι που ηταν εκει οτι επαιζε καλυτερα απο την samsung.και πειραξαμε και λιγο τις ρυθμισεις.

λοιπον θα ηθελα να μου πειτε τι ρυθμισεις να κανω ωστε να παιζει οσο γινεται στην μεγιστη ποιοτητα.και ειδικα στα καναλια.ελπιζω η επιλογη να ηταν σωστη και να μην το μετανιωσω.

 

http://img85.imageshack.us/img85/5518/dsc00048ce5.th.jpg

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...