Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μεχρι 300 (το μεγιστο) ποια ειναι η καλυτερη επιλογη; δε μας απασχολει smart, αρκει να παιζει ταινιες με υποτιτλους απο φλασακια και να εχει hdmi
Link to comment
Share on other sites

μεχρι 300 (το μεγιστο) ποια ειναι η καλυτερη επιλογη; δε μας απασχολει smart, αρκει να παιζει ταινιες με υποτιτλους απο φλασακια και να εχει hdmi

 

Καλημέρα :)μία πρόταση φίλε μου http://www.skroutz.gr/s/6633529/LG-32LF5610.html?from=recommendation

Με μία προσθήκη crhomecast έχεις μια πλήρη smart tv:)

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας ψάχνω tv μαξ 300 μέχρι 350 γιατί το ταβάνι μου ήταν 250... απόσταση θεάσεις 2.5-3m η τηλεόραση είναι για τα πάντα όλα ξέρω είναι λίγα τα λεφτά που διαθέτω για αυτό που πρέπει να πάρω για να είναι σωστό στα 2.5-3m άλλα έχω μείνει χωρίς tv οι καιροί είναι δύσκολοι... όποτε θέλω να μου προτείνετε κάτι κ ας μην είναι τόσο σωστό(για τα m που την θέλω) αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι καλή η τηλεορση(χρωματα κλπ) γιατί αν χρειαστεί στο κάτω κάτω μπορώ να μικρύνω και την απόσταση θέασης να την πάω γύρω στα 2 μέτρα μου είπαν για αυτήν εδώ έχετε άποψη ? έχετε κάτι άλλο να μου προτείνεται ?

 

http://www.skroutz.gr/s/6667890/LG-43LF5400.html?from=autocomplete&keyphrase=lg43lf5400

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να ανέβει το budget και να πάρεις μια νεότερη τηλεόραση με 450Hz, Full HD και ενσωματωμένο δέκτη Wi-Fi, αλλά στις 40 ίντσες. Η τηλεόραση που σου πρότειναν είναι καλή, αλλά λίγο παλιότερο μοντέλο και αν θυμάμαι καλά θέλει έναν εξωτερικό αντάπτορα για το wifi.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ψάχνω tv μαξ 300 μέχρι 350 γιατί το ταβάνι μου ήταν 250... απόσταση θεάσεις 2.5-3m η τηλεόραση είναι για τα πάντα όλα ξέρω είναι λίγα τα λεφτά που διαθέτω για αυτό που πρέπει να πάρω για να είναι σωστό στα 2.5-3m άλλα έχω μείνει χωρίς tv οι καιροί είναι δύσκολοι... όποτε θέλω να μου προτείνετε κάτι κ ας μην είναι τόσο σωστό(για τα m που την θέλω) αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι καλή η τηλεορση(χρωματα κλπ) γιατί αν χρειαστεί στο κάτω κάτω μπορώ να μικρύνω και την απόσταση θέασης να την πάω γύρω στα 2 μέτρα μου είπαν για αυτήν εδώ έχετε άποψη ? έχετε κάτι άλλο να μου προτείνεται ?

 

http://www.skroutz.gr/s/6667890/LG-43LF5400.html?from=autocomplete&keyphrase=lg43lf5400

 

αυτη θα ηταν η ιδανικη επιλογη.

απο κει και περα, αν μικρυνεις την αποσταση μπορεις να δεις και εδω

τελος, αν δεν σε ενδιαφερουν οι smart λειτουργειες, τσεκαρε και αυτη ή αυτη

παντως, εγω θα πηγαινα για την 1η ασυζητητη ακομη και αν περιμενα παραπανω καιρο μεχρι να την παρω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις γνωμη γι αυτην εδω την τηλεοραση που την εχει προσφορα το Eshop;; http://www.e-shop.gr/tv-philips-32pfh5300-88-32-led-full-hd-smart-tv-wifi-p-PER.170607

 

επισης κοιταω και αυτην εδω http://www.e-shop.gr/tv-samsung-ue32j5500-32-led-full-hd-smart-wifi-p-PER.170546

πια απο τις 2 θα διαλεγατε και αξιζει να δωσω παραπανω λεφτα για την σαμη ή οχι

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις γνωμη γι αυτην εδω την τηλεοραση που την εχει προσφορα το Eshop;; http://www.e-shop.gr/tv-philips-32pfh5300-88-32-led-full-hd-smart-tv-wifi-p-PER.170607

 

επισης κοιταω και αυτην εδω http://www.e-shop.gr/tv-samsung-ue32j5500-32-led-full-hd-smart-wifi-p-PER.170546

πια απο τις 2 θα διαλεγατε και αξιζει να δωσω παραπανω λεφτα για την σαμη ή οχι

φυσικά για την Samsung !! καλύτερη τηλεόραση !! Στην αναπαραγωγή ταινιών η Samsung υποστηρίζει και dts ήχο έχω η Philips όχι από τι βλέπω

http://www.skroutz.gr/s/6571772/Samsung-UE32J5500.html?keyphrase=SAMSUNG+UE32J5500

Link to comment
Share on other sites

φυσικά για την Samsung !! καλύτερη τηλεόραση !! Στην αναπαραγωγή ταινιών η Samsung υποστηρίζει και dts ήχο έχω η Philips όχι από τι βλέπω

http://www.skroutz.gr/s/6571772/Samsung-UE32J5500.html?keyphrase=SAMSUNG+UE32J5500

 

σε ευχαριστω φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μια μικρή βοήθεια από όποιον γνωρίζει... Ψάχνω 40αρα tv που να είναι καλύτερη από την Samsung 40H6400 ταβάνι 500 ευρώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ και Καλή Χρονιά ευχομαι στο κάθέ ένα ξεχωριστά...

 

Βρίσκομαι στο myphone καθώς σήμερα αγόρασα μια Sony KDL40R550C Smart TV. ¨Όλα καλά πήγαν με τη γενικότερη εγκατάσταση (ευτυχώς γιατι ειμαι ψιλοάσχετος), το ιντερνετ συνδέθηκε κανονικά με το κωδικό μου όλα, εκτός από 2 θεματάκια που έχω και δε βγάζω άκρη μετά από αρκετές ώρες με το τηλεκοντρόλ στο χέρι και ψάξιμο στο ιντερνετ και γι'αυτο θα ήθελα τις γνωσεις σας αν μπορείτε.

 

Πρώτο,η youtube εφαρμογή μοιάζει να ανοιγει κανονικά, να ψάχνει κανονικά αλλά μολις βρω το βιντεο που θέλω να παίξει, η τηλεόραση αμέσως γυρίζει στα ψηφιακά κανάλια. Τι μπορεί να κάνω λάθος; Στην εγκατάσταση υποτίθεται οτι κατέβασα το τελευταίο λειτουργικό.

Καμία ιδέα;

Δευτερον, στην αυτόματη αναζήτηση καναλιών, τα έχει βάλει στη σειρά όπως να ειναι και θα ήθελα να τους αλλάξω τη σειρά στο τηλεκτοντρολ (όπως καναμε με τα αναλογικά κανάλια παλια). Γινεται αυτό με κάποιο απλό τρόπο; Στις οδηγίες δεν είδα κάτι σχετικό.

 

Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να αφιερώσει λίγο χρόνο να με καθοδηγήσει ή να μου στειλέι κανα λινκ που να μου λύνει τα προβληματα ττον/την ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι το πολυ 300€ ποια ειναι η καλυτερη επιλογη;

δε με ενδιαφερει smart.

θελω οσο πιο μεγαλη γινεται, φουλ hd, 2χΗΔΜΙ, usb να παιζει ταινιες με εξωτερικους υποτιτλους.

ειδα μια τουρμπο εξ 42/43 στα 269/289. αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

μεχρι το πολυ 300€ ποια ειναι η καλυτερη επιλογη;

δε με ενδιαφερει smart.

θελω οσο πιο μεγαλη γινεται, φουλ hd, 2χΗΔΜΙ, usb να παιζει ταινιες με εξωτερικους υποτιτλους.

ειδα μια τουρμπο εξ 42/43 στα 269/289. αξιζει;

ψάξε να δεις εάν παίζει dts ...πολλές μάρκες σε αυτά τα χρήματα δεν .... (Οι Samsung παίζουν τα πάντα )

Link to comment
Share on other sites

ψάξε να δεις εάν παίζει dts ...πολλές μάρκες σε αυτά τα χρήματα δεν .... (Οι Samsung παίζουν τα πάντα )

έχω ένα σύστημα που το media player wdtv είναι συνδεδεμένο με hdmi με την Samsung 6100 40 ιντσών.Επίσης το media player είναι συνδεδεμένο με οπτική απευθείας με τον ενισχυτή ήχου Yamaha.

 

από τον media player μπορώ να διαλέξω ΜΙΑ έξοδο ήχου κάθε φορά.είτε stereo, είτε through optical only, είτε through hdmi only.

 

 

 

επειδή πχ τα παιδικά έργα έχουν απλό ήχο εάν έχω ξεχάσει βλέποντας μια καλή ταινία την έξοδο ήχου στο optical only πρέπει να μπω στις ρυθμίσεις του media player να αλλάξω την έξοδο ήχου στο στέρεο γιατί το παιδικό δεν ακούγεται εάν δεν ανοίξω τον ενισχυτή! .Και το αντίστροφο εάν είναι στο stereo και θέλω να δω μια ταινία με ήχο dolby digital,dts πρέπει να αλλάξω σε optical only!

 

 

επειδή από ότι κατάλαβα η τηλεόραση υποστηρίζει dolby digital,και dts εάν βάλω στην έξοδο ήχου του media player through hdmi only οπότε ΧΩΡΊΣ να ανοίγω τον ενισχυτή θα περνάει ψηφιακός ήχος μες από την τιβι; δηλαδή βλέπει το παιδί ταινία απλή οκ.Θέλω να δω ταινία με dolby digital στην τιβί πρέπει να αλλάξω την έξοδο ηχειου που λέει μέσω "εξωτερικού ηχειου" για να περάσει ο ψηφιακός ήχος;

 

εάν το κάνω ο ενισχυτής δείχνει πάντα dts ακόμα και εάν η ταινία είναι dolby digital!

 

Δεν ξέρω εάν έγινα κατανοητός !

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα σύστημα που το media player wdtv είναι συνδεδεμένο με hdmi με την Samsung 6100 40 ιντσών.Επίσης το media player είναι συνδεδεμένο με οπτική απευθείας με τον ενισχυτή ήχου Yamaha.

 

από τον media player μπορώ να διαλέξω ΜΙΑ έξοδο ήχου κάθε φορά.είτε stereo, είτε through optical only, είτε through hdmi only.

 

 

 

επειδή πχ τα παιδικά έργα έχουν απλό ήχο εάν έχω ξεχάσει βλέποντας μια καλή ταινία την έξοδο ήχου στο optical only πρέπει να μπω στις ρυθμίσεις του media player να αλλάξω την έξοδο ήχου στο στέρεο γιατί το παιδικό δεν ακούγεται εάν δεν ανοίξω τον ενισχυτή! .Και το αντίστροφο εάν είναι στο stereo και θέλω να δω μια ταινία με ήχο dolby digital,dts πρέπει να αλλάξω σε optical only!

 

 

επειδή από ότι κατάλαβα η τηλεόραση υποστηρίζει dolby digital,και dts εάν βάλω στην έξοδο ήχου του media player through hdmi only οπότε ΧΩΡΊΣ να ανοίγω τον ενισχυτή θα περνάει ψηφιακός ήχος μες από την τιβι; δηλαδή βλέπει το παιδί ταινία απλή οκ.Θέλω να δω ταινία με dolby digital στην τιβί πρέπει να αλλάξω την έξοδο ηχειου που λέει μέσω "εξωτερικού ηχειου" για να περάσει ο ψηφιακός ήχος;

 

εάν το κάνω ο ενισχυτής δείχνει πάντα dts ακόμα και εάν η ταινία είναι dolby digital!

 

Δεν ξέρω εάν έγινα κατανοητός !

Αν ο ενισχυτής σου δεν έχει hdmi είσοδο και εννοείς να συνδέσεις το optical out της τηλεόρασης με τον ενισχυτή τότε απλά μεταθετεις το πρόβλημα γιατί πάλι θα πρέπει να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης και να επιλέγεις την έξοδο ήχου.. Η μόνη λυση που βλέπω είναι με κάποιου είδους splitter, από hdmi σε hdmi+optical..

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ενισχυτής σου δεν έχει hdmi είσοδο και εννοείς να συνδέσεις το optical out της τηλεόρασης με τον ενισχυτή τότε απλά μεταθετεις το πρόβλημα γιατί πάλι θα πρέπει να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης και να επιλέγεις την έξοδο ήχου.. Η μόνη λυση που βλέπω είναι με κάποιου είδους splitter, από hdmi σε hdmi+optical..

υπαρχει τετοιος splitter?

αλλα και ο ενισχυτης πρεπει να εχει οχι μονο hdmi αλλα και να ειναι pass through εαν θελω να ΜΗΝ τον ανοιγω καθε φορα ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τετοιος splitter?

αλλα και ο ενισχυτης πρεπει να εχει οχι μονο hdmi αλλα και να ειναι pass through εαν θελω να ΜΗΝ τον ανοιγω καθε φορα ετσι δεν ειναι?

Όχι με τον splitter δεν θα σε νοιάζει γιατί θα παίζει ήχο και η τηλεόραση. Τέτοιο splitter έχω δει μόνο εξωτερικό (δες Amazon π.χ.).

Link to comment
Share on other sites

Όχι με τον splitter δεν θα σε νοιάζει γιατί θα παίζει ήχο και η τηλεόραση. Τέτοιο splitter έχω δει μόνο εξωτερικό (δες Amazon π.χ.).

κάτι τέτοιο λες;

 

http://www.ebay.com/itm/271802547143

 

εάν δεις καλά τις φωτο έχει έναν διακόπτη 2ch/ 5ch ελπίζω να μην θέλει χειροκίνητη εναλλαγή της εξόδου του ήχου αναλόγως την ταινία;

Link to comment
Share on other sites

μεχρι το πολυ 300€ ποια ειναι η καλυτερη επιλογη;

δε με ενδιαφερει smart.

θελω οσο πιο μεγαλη γινεται, φουλ hd, 2χΗΔΜΙ, usb να παιζει ταινιες με εξωτερικους υποτιτλους.

ειδα μια τουρμπο εξ 42/43 στα 269/289. αξιζει;

 

ψάξε να δεις εάν παίζει dts ...πολλές μάρκες σε αυτά τα χρήματα δεν .... (Οι Samsung παίζουν τα πάντα )

 

καποια βοηθεια;:cry:

επισης αν υπαρχει καποιο δωρο προσφορα τυπου 1(μεγαλη)+1(μικρη) εστω με λιγα παραπανω ευρω, ενημερωστε

Link to comment
Share on other sites

καποια βοηθεια;:cry:

επισης αν υπαρχει καποιο δωρο προσφορα τυπου 1(μεγαλη)+1(μικρη) εστω με λιγα παραπανω ευρω, ενημερωστε

http://www.skroutz.gr/s/6891672/Samsung-UE32J5200.html

δυστυχώς 32 ... Αλλά από βλέπω έχει πλούσια χαρακτηριστικά (θα παίζει σχεδόν τα πάντα από usb !! Μόνο το νέο codec x265 δεν θα παίξει !!)

έχει και ...Ρυθμός ανανέωσης 200 PQI. Smart TV, Wireless LAN Built-in, Mobile To TV Mirroring, WiFi Direct, Web Browser, DLNA, Picture-In-Picture. Πολλαπλά κανάλια: Picture-in-picture (PIP). Εφέ ήχου: Dolby Digital Plus, DTS Studio Sound, DTS Premium Sound (πολύ καλή για τα χρήματα που κοστίζει)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα φαίνεται καλη, αλλά ηδη έχω 32 και θέλω μεγαλύτερη

Με αυτά τα χρήματα δύσκολο (υπάρχουν άλλα η ποιότητα εικόνας δεν θα είναι καλή και εάν το θέλεις και για ταινίες από usb δεν θα ακούς ήχο στις ταινίες που έχουν dts ,θα χρειαστεί να τα κάνεις convert σε ac3 η σε aac ,mp3 η να τα ξανακατεβάσεις ...)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

 

Θέλω να μου πείτε ποια απο τις 2 τηλεόρασης θα επιλέγατε και γιατί;

Έχω δει την LG από κοντά... μου άρεσαν τα χρώματα σε 4K video άλλα η αλήθεια είναι ότι έχω δει και καλύτερες... επίσης δεν μου άρεσε το μαύρο... εάν η οθόνη είναι μαύρη και κάπου έχεις ένα φωτεινού πεδίο

τότε το μαύρο από κάτω η από διπλά ασπρίζει....

 

Την samsung την έχω δει μόνο στο ιντερνετ με πολύ καλύτερες κρητικές από την LG

 

κοιτούσα και την 55JU6000 που είναι πιο φθηνή αλλα ειναι πολυ κατώτερη απο την 7000

 

Την τηλεόραση την θελω για ταινιες,σειρες και PS4

μου αρέσει να κάθομαι και να βλέπω σειρες και να παιζω PS με τις ωρες... με λιγα λογια θελω να επενδυσω για την επόμενη

10ετια σε μια καλη τηλεοραση.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

 

Θέλω να μου πείτε ποια απο τις 2 τηλεόρασης θα επιλέγατε και γιατί;

Έχω δει την LG από κοντά... μου άρεσαν τα χρώματα σε 4K video άλλα η αλήθεια είναι ότι έχω δει και καλύτερες... επίσης δεν μου άρεσε το μαύρο... εάν η οθόνη είναι μαύρη και κάπου έχεις ένα φωτεινού πεδίο

τότε το μαύρο από κάτω η από διπλά ασπρίζει....

 

Την samsung την έχω δει μόνο στο ιντερνετ με πολύ καλύτερες κρητικές από την LG

 

κοιτούσα και την 55JU6000 που είναι πιο φθηνή αλλα ειναι πολυ κατώτερη απο την 7000

 

Την τηλεόραση την θελω για ταινιες,σειρες και PS4

μου αρέσει να κάθομαι και να βλέπω σειρες και να παιζω PS με τις ωρες... με λιγα λογια θελω να επενδυσω για την επόμενη

10ετια σε μια καλη τηλεοραση.

Ευχαριστω

λίγα tips ... εάν θέλεις να επενδύσεις.... πρώτα πάνελ Oled - Αmoled!!!!!! (λίγο υπερβολή για 10 χρόνια ...ήμαστε σε μεταβατική περίοδο αλλαγών στην τεχνολογία....) ...HDMI 2.0 (τουλάχιστον 1 για 60hz ..βασικό για παιχνίδια!) . 4κ στην Ελλάδα θα δεις σε 20 χρόνια!! (Ακόμα σε 480p εκπέμπουν) ..καλύτερα λειτουργικό είναι το Android (υπάρχουν με Sony ) ...θα κάνεις παπάδες !! (Καλό είναι να ρωτήσεις ένα παίζει από usb x265 hevc ...είναι η κυρία μορφή που θα επικρατήσει στα επόμενα χρόνια!!)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια μεταφερατε το αρθρο μου σε ενα αρθρο που εχει 314 σελιδες; ποιος θα το δει εδω για να με βοηθησει;

τι ειναι το x265 hevc?

Δεν περιμενω να δω στα καναλια 4κ η θα κατεβαζω τα εργα/σειρες η μπορει να κανω καμια συνδρομη στο netflix...

για OLED το σκεφτηκα και μου αρεσε παρα πολυ η LG 55EC930V που ειδα!! την ειχανε διπλα απο μια 4k και πραγματικα η LG me FULL HD την εσκιζε...

αλλα ειναι πολυ ακριβη για FULL HD ... κοντα στα 2000...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...