Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το σαλόνι απόσταση 4.5 μέτρα περίπου 40 ιντσών ή 46 προτείνετε? Επίσης προτείνετε κανά καλό μοντέλο να παίζει ταινίες avi, mp4 με υπότιτλους πιο πολύ σε samsung και lg κλίνω.

 

46αρα....!!!!!!

και για καλούος media player,μονο lg+samsung...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους!

Μετα απο 9 χρονια μια σονυ bravia 27' που ειχαμε,καηκαν κατι πιξελ,και ειναι λες και εχει κατσει μια κατσαριδα πανω στην οθονη!:p

Σκεφτομαστε να παρουμε μια καινουρια,αλλα σε αυτα τα θεματα ειμαι λιγο περιεργος και θελω να παρω με τα λεφτα που διαθετω το καλυτερο και ολοι μας πιστευω!

Λοιπον εχω καταληξει σε 2 lg αρκετα παρομοιες μεταξυ τους,απλα δεν ξερω ποια να παρω...

1η: http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/electronics/vision/tv/lg-42lm3450-cinema-3d.php

 

2η:http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/109159-lg-42lm615s

 

Μπορω να διαθεσω μεχρι 600 ευρω...θελω να ειναι πανω απο 40', να εχει ωραια χρωματα και ωραια εικονα,τωρα με τα hz δεν ξερω τι παιζει και αν θα εχει μεγαλη διαφορα η δευτερη απο την πρωτη διοτι η πρωτη εχει 100hz λιγοτερα απο την δευτερη

Υπαρχει καποια αλλη τηλεοραση μεχρι 600 ευρω και να ειναι καλυτερη απο αυτες; αν ναι ποια?

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων!:D

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες να παιζει τα παντα,καλυτερα να πας σε samsung.

 

Δεν ισχυει παντα αυτο.Εχω παρατηρησει οτι σε υπερμεγεθεις τηλεορασεις π.χ. 50-60" χαλαει αρκετα η ποιοτητα της εικονας γιατι αυξανεται πολυ η επιφανεια χωρις να αυξηθει η αναλυση της οθονης με αποτελεσμα να μεγαλωνουν τα pixels και να φαινονται σαν μικρα τετραγωνακια στην εικονα,ιδιαιτερα στα τηλεοπτικα καναλια που ειναι sd.

 

Οπως το ειπες και εσυ δεν ισχυει παντα αυτο , τις περισσοτερες φορες δεν ισχυει , αρα παιζουν μια χαρα , πρεπει να ξερεις και ποια πηγη δινει εικονα στην τηλεοραση ,αλλιως δεν υπηρχε λογος και δεν θα πουλαγαν καμια πολυ μεγαλη τηλεοραση , αλλα για να λεμε και του στραβου το δικιο ,δεν παιρνεις 50αρα για να βλεπεις sd ποιοτητα Αντ1 , που η εικονα του ειναι χαλια μαυρα . Γι αυτο και οταν κανουμε ερευνα αγορας για να δουμε τι τιβι θα παρουμε πρωτα σκεφτομαστε για πιο πραγμα πρωτίστως την θελουμε , πχ για gaming , για κανενα blueray τα βραδυα με την συνοδο μας στον καναπε , ή για να βλεπουμε Σουλειμαν ?Δεν μπορεις να τα εχεις ολα τελεια , πρεπει να δεις και να βαλεις σε προτεραιότητες τις αναγκες σου και μετα διαλεγεις.

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

πχ για gaming , για κανενα blueray τα βραδυα με την συνοδο μας στον καναπε , ή για να βλεπουμε Σουλειμαν ?

 

Φιλικα

Παντως για το 3ο,σιγουρα δεν ενδικνειται μια τεραστια τηλεοραση γιατι ειναι που ειναι για κλαματα η ψηφιακη εικονα του Ant1,αμα το βλεπεις και στην τεραστια τηλεοραση με τις πιξελαρες θα υποβαθμιζεται ακομα περισσοτερο η ποιοτητα της εικονας.Με αλλα λογια οι τεραστιες τηλεορασεις ειναι προτιμοτερες μονο για παρακουλουθηση HD εικονας απο οποιαδειποτε πηγη(π.χ. ΕΡΤ HD,δορυφορικη ή blu-ray).Σε λιγο καιρο ερχεται και η νεα ultra hd τεχνολογια,οπου θα μπορουμε να απολαμβανουμε πραγματικα το θεαμα σε μια πολυ μεγαλη τηλεοραση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μια lcd samsung δεκαετίας (32")και σήμερα που πήγα να την ανοίξω μετά από 3 ημέρες, είχα μόνο ήχο και καθόλου εικόνα.

Την πάω σε τεχνικό, αξίζει ή να δω καλύτερα για καινούρια; Καινούρια θα πάω πάλι σε 32" LG, που βρήκα στα 250 ευρώ.

Κανείς που να το κατέχει το αντικείμενο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια lcd samsung δεκαετίας (32")και σήμερα που πήγα να την ανοίξω μετά από 3 ημέρες, είχα μόνο ήχο και καθόλου εικόνα.

Την πάω σε τεχνικό, αξίζει ή να δω καλύτερα για καινούρια; Καινούρια θα πάω πάλι σε 32" LG, που βρήκα στα 250 ευρώ.

Κανείς που να το κατέχει το αντικείμενο;

To πιθανότερο να έχει χτυπήσει πλακέτα inverter οθόνης, ή την τροφοδοσία της πλακέτας. Προτείνω να την κοιτάξει ένας τεχνικός, αν είναι θέμα τροφοδοσίας μπορεί να είναι και κάποια ασφαλειοαντίσταση οπότε μιλάμε για ευτελές ποσό για επισκευή.

Αν πας για καινούρια προσωπικά θα προτιμούσα πάλι Samsung.

Edited by skatzoxoiros
CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Αν πας για καινούρια προσωπικά θα προτιμούσα πάλι Samsung.

 

συμφωνω αν τα λεφτα δεν ειναι εμποδιο ειναι αρκετα καλυτερες οι samsung απο τις LG αλλα και ακριβοτερες.

αν τα διαθετεις παρε samsung.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αν τα λεφτα δεν ειναι εμποδιο ειναι αρκετα καλυτερες οι samsung απο τις LG αλλα και ακριβοτερες.

αν τα διαθετεις παρε samsung.

 

Δεν είναι ακριβότερες, βρίσκεις το φθηνό μοντέλο της Samsung στα 244 ευρω για την 32αρα!

Χωρίς να θέλω να προωθήσω το συγκεκριμένο μαγαζί απλά να πάρεις μια ιδέα και εσύ ψάξε και αλλού!

http://www.electrostudio.gr/product/catid/1080/pcatid/5747

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

'Εχεις να προτεινεις καμια? ειδα αυτη http://www.e-shop.gr/product?id=PER.157137 τιμη απο 300 βια μεχρι 400 πρεπει να ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα μεταξυ αυτης και των 400...
Link to comment
Share on other sites

'Εχεις να προτεινεις καμια? ειδα αυτη http://www.e-shop.gr/product?id=PER.157137 τιμη απο 300 βια μεχρι 400 πρεπει να ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα μεταξυ αυτης και των 400...

 

Δεν ειναι τεραστια η διαφορα.Απλως των 300 εχει 50 Hz και των 400 100 Hz

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν προβλήματα σε εξωτερικούς δίσκους Western digital (1tb, 2tb) μετά την χρησιμοποίηση τους αρκετό διάστημα αναπαραγωγή video) σε Samsung Smart tv (40αρα και 46αρα d6000, d8000); Ένας 2,5" βγήκε off και δυο 3,5" πότε παίζουν ποτέ όχι (ακόμη και σε PC).

Να είναι τόσο τυχαίο;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν προβλήματα σε εξωτερικούς δίσκους Western digital (1tb, 2tb) μετά την χρησιμοποίηση τους αρκετό διάστημα αναπαραγωγή video) σε Samsung Smart tv (40αρα και 46αρα d6000, d8000); Ένας 2,5" βγήκε off και δυο 3,5" πότε παίζουν ποτέ όχι (ακόμη και σε PC).

Να είναι τόσο τυχαίο;

 

46d7000 εχω και με τους δισκους και τα στικ δεν εχω προβλημα.

σε ενα παλιο laptop που ειχα μου εκαψε 2 στικ .

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν προβλήματα σε εξωτερικούς δίσκους Western digital (1tb, 2tb) μετά την χρησιμοποίηση τους αρκετό διάστημα αναπαραγωγή video) σε Samsung Smart tv (40αρα και 46αρα d6000, d8000); Ένας 2,5" βγήκε off και δυο 3,5" πότε παίζουν ποτέ όχι (ακόμη και σε PC).

Να είναι τόσο τυχαίο;

 

Κοίτα εγώ έχω εναν εξωτερικο δισκο western digital essentials 1tb παλιο με ξεχωριστη τροφοδοσια για ρευμα και τον εχω πανω απο 7 χρονια με πολλα ταξιδια στο ενεργητικο του και τον ειχα μερικους μήνες τώρα συνδεδεμενο στη τηλεοραση που ειχα παρει 37 Lg Lm611s και ξαφνικα δεν τον εβλεπε και στην αρχη τρομοκρατηθηκα γιατι τον συνδεα και στο pc και τιποτα και ειχα μεσα ποσσες σειρες με υποτιτλους ταξινομημενα και δομημενα μεγαλη δουλειά ετών.

Τελωσπάντων σκεφτηκα τοτε το αλλο ολοι οι εξωτερικοι δισκοι αν τους ξεβιδωσεις και τους βγάλεις απο τη θηκη προσεκτικα και τους αποσπασεις απο τη πλακετα μεσα μπορεις να τους χρησιμοποιησεις ως εσωτερικους στο pc. Αυτο λοιπον εκανα τον ξεβιδωσα πρωτα και μετα τον αποσπασα προσεκτικα απο τη πλακετα στην ακρη απο τη μερια που συνδεεις τα βύσματα(εκει βρισκεται η πλακετα απο την αλλη θα τον τραβηξεις απαλα για να τον αποσπασεις) και τον συνδεσα σαν sata στο pc και ειδα το φως ο δισκος ξαναενιωσε και τα ειδε όλα μετα με την ιδια διαδικασια τον εβγαλα απο το pc τον ξαναεβαλα στο κουτι και λειτουργει πλεον κανονικα σαν εξωτερικος!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Guys ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά το πρόβλημα ήταν στο καλώδιο τροφοδοσίας στο δίσκο. Όποτε έπαιρνα το δίσκο από την Samsung για να τον βάλω αλλού δεν έκανε καλή επαφή σε κάποιο σημείο γι αυτό δεν μου τον διάβαζε μετά. Όλο τυχαίως το έκανε μετά από τη χρήση σε TV Samsung. Ίσως επειδή το καλώδιο ήταν ψιλοκάθετα μετά να μην έκανε επαφή ενώ όταν το είχα στην TV ήταν κάπως οριζόντια και έπαιζε.

 

Thanks

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ενας φιλος μου εχει αγορασει μια 27αρα τηλεοραση samsung για το υπνοδωματιο,την οποια χρησημοποιει και σαν οθονη υπολογιστη.Το προβλημα ειναι οταν θελει να εχει διπλη εικονα δηλ.την εικονα του υπολογιστη και σε μικρο παραθυρακι PIP εικονα απο ψηφιακη τηλεοραση,ακουγεται μονο ο ηχος του υπολογιστη και οχι του τηλεοτικου σηματος.Πως γινεται να επιλεγουμε καθε φορα ποιος ηχος να ακουγεται(του υπολογιστη ή της τηλεορασης)?Ψαξαμε στο menu αλλα δεν βρηκαμε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια έχω την συγκεκριμένη τβ http://www.amazon.co.uk/Samsung-LE32A556P-LCD-Television/dp/B0019XZ0WA η οποία ναι μεν έχει Usb θύρα δεν έχει όμως player για να βλεπω ταινίες. τι μπορω να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Να αγοράσεις έναν εξωτερικό media player, να συνδέσεις υπολογιστή, να δεις αν το home theater (αν έχεις) παίζει ταινίες.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

παιδια έχω την συγκεκριμένη τβ http://www.amazon.co.uk/Samsung-LE32A556P-LCD-Television/dp/B0019XZ0WA η οποία ναι μεν έχει Usb θύρα δεν έχει όμως player για να βλεπω ταινίες. τι μπορω να κάνω?

 

Αμα δεν εχει media player για ποιον λογο εχει θυρα usb?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς μια Τηλεόραση 23-24 ίντσες ,κατά προτίμηση Samsung,που να έχει ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ρυθμιση για την ένταση των ακουστικών;
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν εχει media player για ποιον λογο εχει θυρα usb?

 

Για να βλέπεις φωτογραφίες ή για να παίζει μουσική

:O
Link to comment
Share on other sites

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/113714-lg-47lm649s

 

Τι άποψη έχετε γι' αυτή την τηλεόραση; Θέλω 46-47 ίντσες περίπου, παθητικό 3D. Να διαβάζει mp4 και avi με υπότιτλους. Κοιτάω για άτοκες δώσεις με πιστωτική. Φυσικά ακούω και άλλες προτάσεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...