Jump to content

Samsung Galaxy S23


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, emm_stra said:

ευχαριστω πολυ!

Οσον αφορα την θηκη της spiegen μου αρεσε αλλα προτιμω σε διαφανη π.χ. την crystal.

Οσον αφορα την προστασια οθονης εχει και η spiegen παρομοια. Αυτη η που προτεινεις συνεργαζεται με τις θηκες της spiegen ωστε να μην βγαινει λογω της θηκης?

Τα συγκεκριμένα τα έχω και σκέφτομαι να πάρω την crystal αλλά την smoke. 

Το τζαμάκι αν και έδωσα 20€ είναι τόσο λεπτό που προστατεύεται από την θήκη ενώ οι διαστάσεις είναι τέτοιες που κάθεται τέλεια ακόμη και με την spigen. 

Το συγκεκριμένο τζαμάκι έχει εγκοπή στην κάμερα σε αντίθεση με άλλες προτάσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, enigma84 said:

Τα συγκεκριμένα τα έχω και σκέφτομαι να πάρω την crystal αλλά την smoke. 

Το τζαμάκι αν και έδωσα 20€ είναι τόσο λεπτό που προστατεύεται από την θήκη ενώ οι διαστάσεις είναι τέτοιες που κάθεται τέλεια ακόμη και με την spigen. 

Το συγκεκριμένο τζαμάκι έχει εγκοπή στην κάμερα σε αντίθεση με άλλες προτάσεις. 

 

Για προστασια οθονης ηθελα αυτη να παρω

https://spaceboy.io/store/spigen-x2-pack-glas-tr-ez-fit-agl05958-samsung-galaxy-s23-premium-tempered-glass-screen-protector/
αλλα οπως βλεπω δεν εχει εγκοπη στην καμερα.

Για το τζαμακι της nilkin διαβασα οτι ειναι λιγακι δυσκολο να μπει σε σωστη ευθυγραμμιση. Ισχυει? Μαλλον επειδη δεν εχει καποιον οδηγο οπως της spiegen.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, emm_stra said:

Για προστασια οθονης ηθελα αυτη να παρω

https://spaceboy.io/store/spigen-x2-pack-glas-tr-ez-fit-agl05958-samsung-galaxy-s23-premium-tempered-glass-screen-protector/
αλλα οπως βλεπω δεν εχει εγκοπη στην καμερα.

Για το τζαμακι της nilkin διαβασα οτι ειναι λιγακι δυσκολο να μπει σε σωστη ευθυγραμμιση. Ισχυει? Μαλλον επειδη δεν εχει καποιον οδηγο οπως της spiegen.

Ισχύει ότι δεν έχει την εγκοπή αλλά δεν επηρεάζει καθόλου την κάμερα. Ούτως ή άλλως αν θες να τραβήξεις σελφι καθαρίζεις στα γρήγορα τον φακό. Εγώ που την έχω περίπου 20 μέρες είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Περιμένω να δω αντοχή βέβαια στο χρόνο. Το χρησιμοποιώ και χωρίς θήκη μόνο με decal προστατευτικο αυτοκόλλητο στην πλάτη. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Rayden1 said:

Ισχύει ότι δεν έχει την εγκοπή αλλά δεν επηρεάζει καθόλου την κάμερα. Ούτως ή άλλως αν θες να τραβήξεις σελφι καθαρίζεις στα γρήγορα τον φακό. Εγώ που την έχω περίπου 20 μέρες είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Περιμένω να δω αντοχή βέβαια στο χρόνο. Το χρησιμοποιώ και χωρίς θήκη μόνο με decal προστατευτικο αυτοκόλλητο στην πλάτη. 

εσυ δλδ εχεις την spiegen? την nilkin την δοκιμασες ποτε?

Edited by emm_stra
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, emm_stra said:

εσυ δλδ εχεις την spiegen? την nilkin την δοκιμασες ποτε?

Ναι την spigen έχω. Δεν έχω δοκιμάσει την nilkin σε αυτό το κινητό. Είχα nilkin σε s21, όχι το συγκεκριμένο που αναφέρθηκε πιο πάνω. Δεν είχα ενθουσιαστεί. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, emm_stra said:

Για προστασια οθονης ηθελα αυτη να παρω

https://spaceboy.io/store/spigen-x2-pack-glas-tr-ez-fit-agl05958-samsung-galaxy-s23-premium-tempered-glass-screen-protector/
αλλα οπως βλεπω δεν εχει εγκοπη στην καμερα.

Για το τζαμακι της nilkin διαβασα οτι ειναι λιγακι δυσκολο να μπει σε σωστη ευθυγραμμιση. Ισχυει? Μαλλον επειδη δεν εχει καποιον οδηγο οπως της spiegen.

Μου την πέρασαν σε κατάστημα οπότε μπήκε μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω εδώ και ένα μήνα περίπου το s23 δε θα πω για όλα τα καλά του, θα πω για το σήμα του. Σε τυχαία χρονικά σημεία μπορεί να σταματήσει ο συνομιλητής μου να με ακούει. Εγώ τον ακούω κανονικά ή την ώρα της συνομιλίας να ακούγομαι "σα ρομποτ". Παρατήρησα ότι γενικά το κινητό έχει χαμηλότερο σήμα σε σχέση με τα άλλα. Έχω δοκιμάσει μετά από προτροπή της samsung επαναφορά , αλλαγή sim, επαναφορά στις ρυθμίσεις δικτύου αλλά τίποτα. Αντιμετωπίζει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα; Έχει πάει κανένας το κινητό του στο service; 

Ευχαριστώ

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις WiFi calling ενεργό και σου κάνει αυτό την ζημιά; Δοκίμασε να το κλείσεις να δεις πως πάει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό, δυστυχώς τίποτα. Αυτό που φοβάμαι είναι να μη μπλέξω με το service τους πηγαίνω το τηλέφωνο και το παίρνω πίσω στην ίδια κατάσταση χωρίς να έχει αλλάξει κάτι. Στο θέμα με το s23 ultra είδα ότι έχουν τέτοια θέματα.

Edited by lefkal
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Είστε ικανοποιημένοι από τις φωτογραφικές δυνατότητες του κινητού; Ο ήχος των βίντεο πώς είναι; Προσλαμβάνει καθαρά για παράδειγμα τον ήχο σε μία συναυλία; Τωρινό κινητό είναι το Redmi Note 9 Pro και ας μην αναφέρω καλύτερα πώς ακούγονταν ορισμένα βιντεάκια που είχα καταγράψει στο release festival 😝

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, daskalos24 said:

Καλησπέρα! Είστε ικανοποιημένοι από τις φωτογραφικές δυνατότητες του κινητού; Ο ήχος των βίντεο πώς είναι; Προσλαμβάνει καθαρά για παράδειγμα τον ήχο σε μία συναυλία; Τωρινό κινητό είναι το Redmi Note 9 Pro και ας μην αναφέρω καλύτερα πώς ακούγονταν ορισμένα βιντεάκια που είχα καταγράψει στο release festival 😝

 

Το βασικό πρόβλημα μου, είναι πως η διαφημιζόμενη ανάλυση 50 megapixel είναι μεγάλο ψέμα στην μορφή 16/9, στην πραγματικότητα είναι πολύ λιγότερο. Ο ήχος σε συναυλία είναι οκ δεν παρατήρησα προβλήματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο το κράτησα (για ένα μήνα περίπου) δεν με εντυπωσίασε. Βίντεο ήταν καλό θεωρώ, φωτογραφικό δεν μου άρεσε υπερκορεσμένα χρώματα την ημέρα, καλές νυχτερινές λήψεις όμως, γενικά ούτε κρύο ούτε ζέστη για τα γούστα μου. Το ούλτρα πολύ πιο φυσικές αληθινές φωτογραφίες βγάζει, οι συγκρίσεις έγιναν ταυτόχρονα...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος κι εγω εδω και καμια βδομαδα προερχομενος απο xiaomi mi a3 ειναι μερα με τη νυχτα. Το μονο παραπονο μεχρι στιγμης ειναι οτι μου φαινεται λιγο αδυναμο στο σημα σε σχεση με το a3. Στο σπιτι εκει που ειχα φουλ σημα με 4g τωρα εχω 2 με τρεις γραμμες.

Το 5g εχει νοημα να το κλεισω για εξοικονομηση ενεργειας η δεν παιζει ρολο;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, spocky said:

Κατοχος κι εγω εδω και καμια βδομαδα προερχομενος απο xiaomi mi a3 ειναι μερα με τη νυχτα. Το μονο παραπονο μεχρι στιγμης ειναι οτι μου φαινεται λιγο αδυναμο στο σημα σε σχεση με το a3. Στο σπιτι εκει που ειχα φουλ σημα με 4g τωρα εχω 2 με τρεις γραμμες.

Το 5g εχει νοημα να το κλεισω για εξοικονομηση ενεργειας η δεν παιζει ρολο;

Μην δίνεις τόση σημασία στο σήμα. Διαφέρει από συσκευή σε συσκευή μπορεί δηλαδή με μια γραμμή το s23 να έχει πολύ καλύτερη λήψη. Προσωπικά 10 μήνες τώρα δεν θυμάμαι να έχω χάσει κλήση και γενικά δεν έχω παράπονο από την ποιότητα της επικοινωνίας. Το σήμα που μου βγάζει συχνά είναι χαμηλό. Όσον αφορά στο 5g τί να σου πω εγώ ειλικρινά δεν βλέπω πρακτική διαφορά στην ταχύτητα που σέρφαρω και την γενικότερη ταχύτητα του κινητού σε σχέση με το 4g. Πιθανόν αν κατέβαζα μεγάλα αρχεία να έβλεπα αλλά δεν το κάνω στο κινητό. Τώρα αν έχει διαφορά στην μπαταρία φαντάζομαι πως ναι, ειδικά σε περιοχές με αδύναμο σήμα, αλλά επειδή μονίμως το έχω στο 5g δεν μπορώ να πω πόση. 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όλες μου τις συσκευές έχω επιλογή LTE όχι 5g για να μην τρώει πόρους απ'την μπαταρία ψάχνοντας συνεχώς για δίκτυο 5g. Αν βλέπεις ότι δεν πέφτει η μπαταρία τότε άστο εννοείται και στην επιλογή 5g. Στα μέρη που κινούμαι επαρχιακά κυρίως η Νόβα που έχω δεν έχει επεκτείνει το 5g δίκτυο της για αυτό και έχω την επιλογή LTE , το αναφέρω για να μην επηρεάσω αρνητικά κάποιο μέλος με τις δικές μου επιλογές και προτιμήσεις.

Γενικά τα Samsung δείχνουν να έχουν πιο εξασθενημένο σήμα σε γραμμές όμως όπως αναφέρθηκε και παραπάνω κλήσεις δεν χάνεις ούτε με μία ούτε με δύο φυσικά γραμμές. Ο gen2 είναι διαμάντι σε όλα του...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, AroundTheGalaxy said:

 

Το βασικό πρόβλημα μου, είναι πως η διαφημιζόμενη ανάλυση 50 megapixel είναι μεγάλο ψέμα στην μορφή 16/9, στην πραγματικότητα είναι πολύ λιγότερο. Ο ήχος σε συναυλία είναι οκ δεν παρατήρησα προβλήματα.

 

 

6 ώρες πριν, konakis said:

Όσο το κράτησα (για ένα μήνα περίπου) δεν με εντυπωσίασε. Βίντεο ήταν καλό θεωρώ, φωτογραφικό δεν μου άρεσε υπερκορεσμένα χρώματα την ημέρα, καλές νυχτερινές λήψεις όμως, γενικά ούτε κρύο ούτε ζέστη για τα γούστα μου. Το ούλτρα πολύ πιο φυσικές αληθινές φωτογραφίες βγάζει, οι συγκρίσεις έγιναν ταυτόχρονα...

Χμμμ αυτό με τα υπερκορεσμένα, socialmediaκα χρώματα με απωθεί αρκετά! Προτιμώ και γω πιο φυσικό αποτέλεσμα. Με βάλατε σε σκέψεις τώρα...κάτι εξίσου καλό σα συσκευή δίχως τα "μειονεκτήματα" αυτά και σε αυτό το μέγεθος υπάρχει; 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο xiaomi 13 όμως μην το σκέφτεσαι καθόλου μεταξύ των δύο. Απλά η γνώμη μου...εκτός αν δεν δίνεις ιδιαίτερη βάση στην γρήγορη υποστήριξη με άμεσα μηνιαία update, στο Xiaomi σίγουρα θα καθυστερεί ανά τρίμηνο περίπου και σε μεταπώληση φυσικά....επίσης το One Ui το θεωρώ ανώτερο από το λειτουργικό του Κινέζου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το απορρίπτω. Βασική συσκευή S23u και εναλλακτικά ένα Mi 11 το οποίο έχω κρατήσει ως back up εδώ και δύο χρόνια περίπου 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, konakis said:

Μόνο xiaomi 13 όμως μην το σκέφτεσαι καθόλου μεταξύ των δύο. Απλά η γνώμη μου...εκτός αν δεν δίνεις ιδιαίτερη βάση στην γρήγορη υποστήριξη με άμεσα μηνιαία update, στο Xiaomi σίγουρα θα καθυστερεί ανά τρίμηνο περίπου και σε μεταπώληση φυσικά....επίσης το One Ui το θεωρώ ανώτερο από το λειτουργικό του Κινέζου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το απορρίπτω. Βασική συσκευή S23u και εναλλακτικά ένα Mi 11 το οποίο έχω κρατήσει ως back up εδώ και δύο χρόνια περίπου 

Πωλείται αυτό πλέον; Τελευταία φορά που τσέκαρα ήταν στο χιλιάρικο και το S23 τώρα έχει πέσει αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, spocky said:

Κατοχος κι εγω εδω και καμια βδομαδα προερχομενος απο xiaomi mi a3 ειναι μερα με τη νυχτα. Το μονο παραπονο μεχρι στιγμης ειναι οτι μου φαινεται λιγο αδυναμο στο σημα σε σχεση με το a3.

Ισχύει. Το διαπίστωσα στη σύγκριση που έκανα με το 21 το απλό. Κατά τα άλλα είναι εξαιρετική συσκευή (ειδικά για όποιον ψάχνει κάτι "μαζεμένο" σε μέγεθος).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σαν μεταχειρισμένο κυρίως είχα δει σε αγγελίες, απλά λόγω ίδιου επεξεργαστή και παρόμοιων σχεδόν διαστάσεων  το ανέφερα....εδώ και οι συγκρίσεις 

https://nanoreview.net/en/phone-compare/xiaomi-13-vs-samsung-galaxy-s23

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2024 at 6:02 ΜΜ, AroundTheGalaxy said:

 

Το βασικό πρόβλημα μου, είναι πως η διαφημιζόμενη ανάλυση 50 megapixel είναι μεγάλο ψέμα στην μορφή 16/9, στην πραγματικότητα είναι πολύ λιγότερο. Ο ήχος σε συναυλία είναι οκ δεν παρατήρησα προβλήματα.

 

Κανένας αισθητήρας κινητού δεν βγάζει 16/9 με όλα τα megapixel που διαφημίζει καθώς οι αισθητήρες είναι 3/2 η 4/3 aspect ratio.

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, john_shadow said:

Κανένας αισθητήρας κινητού δεν βγάζει 16/9 με όλα τα megapixel που διαφημίζει καθώς οι αισθητήρες είναι 3/2 η 4/3 aspect ratio.

Κάποτε είχε native 16:9 το LG G4 …

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, john_shadow said:

Κανένας αισθητήρας κινητού δεν βγάζει 16/9 με όλα τα megapixel που διαφημίζει καθώς οι αισθητήρες είναι 3/2 η 4/3 aspect ratio.

Σωστά, αυτό είναι το τραγικό που δεν λένε οι γιουτουμπάδες και οι ριβιούερς...

1) Η τηλεόραση είναι τετράγωνη; όχι

2) Το κινητό είναι τετράγωνο; όχι

3) Η οθόνη του υπολογιστή είναι τετράγωνη; όχι

4) Η ανθρώπινη όραση είναι τετράγωνη; όχι

5) Το youtube είναι τετράγωνο; όχι

Όλα τα παραπάνω είναι 16/9 ή κάποιο παρόμοιο wide format, 3/2 ή 4/3 πουθενά!!!!

Για τα μπάζα αισθητήρες και του κ*λου μαρκετιν....

 

ΥΓ:
Όταν αγόρασα το Σ23 τα 16/9 είχαν 9MP (από δήθεν 50MP) αλλά μετά από διάφορες ενημερώσεις το ανέβασαν στα 37MP.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το τελευταίο διάστημα δε μου έρχονται ειδοποιήσεις για μηνύματα στο viber. Δεν συμβαίνει πάντα, αλλά αρκετά συχνά. Είναι γενικότερο το φαινόμενο ή φταίει κάτι στη συσκευή μου;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, pektis7 said:

Το τελευταίο διάστημα δε μου έρχονται ειδοποιήσεις για μηνύματα στο viber. Δεν συμβαίνει πάντα, αλλά αρκετά συχνά. Είναι γενικότερο το φαινόμενο ή φταίει κάτι στη συσκευή μου;

Αν σου έρχονται από όλες τις άλλες εφαρμογές τότε σχεδόν σίγουρα δεν φταίει η συσκευή. Γενικά το viber όπως και το messenger είναι μακράν από τις πιο ασταθείς εφαρμογές. Κατά καιρούς έχω και εγώ θέμα. Αν δεν το είχαν στην δουλειά δεν θα το χρησιμοποίησα ποτέ... Σβήσε δεδομένα cache κάνε επανεκκίνηση, επανεγκατασταση κλπ.. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...