Jump to content

Samsung Galaxy S23


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 ώρες πριν, Asdf_7 said:

καλησπερα, παρατηρησα σημερα πως το κινητο εχει αρκετα σημαδακια τριγυρω απο το μεταλλικο πλαισιο, στην μερια πιο κατω απο τα πληκτρα. σαν να εχει φυγει το χρωμα

το ειχα μεσα στην θηκη Spigen Optik Armor Back Cover και δεν ειχε ποτε καμια πτωση εκτος θηκης. ειχε πεσει κατω αλλα με την θηκη παντα και δεν ειχε βγει ποτε εκτος θηκης.

μαλλον με την πτωση με καποιον τροπο παρολο που ειναι στη θηκη δεν προστατευεται οπως πρεπει. δεν μου εχει συμβει ποτε σε αλλο κινητο αυτο.

Εγω το έχω 4.5 μήνες χωρίς θήκη. Έχει κάνει μικρά σημαδάκια στο αλουμίνιο όχι κάτι σοβαρό, φυσιολογικό θα έλεγα. Το πρόβλημα είναι στην ανοδίωση για να μπει ο χρώμα. Πάντως επειδή έχουν περάσει αρκετές συσκευές από τα χέρια μου και όλες τις είχα χωρίς θήκη, το s23, μέχρι στιγμής, στέκεται καλά. Έχει φάει λίγες πτώσεις, όχι κάτι σημαντικό βέβαια. 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γινονται απο εγκλωβισμενα σκουπιδακια αναμεσα στη θηκη και το πλαισιο.

Την πατησα στο προηγουμενο κινητο μου (sony). Οσο το ειχα χωρις θηκη δεν παθαινε τιποτα και με τις θηκες γινοταν αυτο.

Τωρα εχω 4 μηνες με το xiaomi χωρις θηκη, δεν εχω το παραμικρο.

Παλιοτερα επισης κανενα προβλημα γυμνο oneplus. Εκεινου οι θηκες οσο τις χρησιμοποιησα ευτυχως δεν μου δημιουργησαν σημαδια και ας ηταν το 1 ευρω.

 

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα φαίνεται το έπαθε απο θηκη επειδη ειναι σημαδια σαν να εχει φυγει το χρωμα. Απο αμμο που μπηκε αναμεσα.

Με την αλλη θηκη της Spigen (spigen tough armor case) δεν το ειχα παθει ποτε αυτο σε κανενα κινητο.

Το P30 Huawei 4ετιας ειναι σε εργοστασιακη κατασταση μεσα στη θηκη. 

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, amagawdz said:

Έχει πάρει κανένας ενημέρωση Αυγούστου?  Εμένα ακόμα τπτ 

Μια από τα ίδια. Και υπόσχονται περαιτέρω βελτίωση στη θολούρα της κάμερας. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια. Και υπόσχονται περαιτέρω βελτίωση στη θολούρα της κάμερας. 
Τι θέμα ακριβώς έχει η κάμερα?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manan69t said:

Τι θέμα ακριβώς έχει η κάμερα?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το γνωστό θέμα με το πρόβλημα εστίασης σε κοντινή απόσταση 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Rayden1 said:

Το γνωστό θέμα με το πρόβλημα εστίασης σε κοντινή απόσταση 

Καλησπέρα, ειμαι νεος κάτοχος της συσκευής. Ειναι οντως θεμα εστίασης και μπορει  να λυθει με software update ;

Ρωταω γιατι παρατηρησα οτι ειδικα σε κειμενο, στο κεντρο ειναι οκ και προς τα εξω τα γράμματα ειναι θολα/διπλα και μεταξύ μας αμφιβάλω αν θα το λύσουν. 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stamatis3133 said:

Καλησπέρα, ειμαι νεος κάτοχος της συσκευής. Ειναι οντως θεμα εστίασης και μπορει  να λυθει με software update ;

Ρωταω γιατι παρατηρησα οτι ειδικα σε κειμενο, στο κεντρο ειναι οκ και προς τα εξω τα γράμματα ειναι θολα/διπλα και μεταξύ μας αμφιβάλω αν θα το λύσουν. 

Ναι αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ούτε εγώ είμαι σίγουρος ότι λύνεται αλλά έτσι διάβασα. Η σίγουρη λύση είναι να πάρεις φωτογραφία από μεγαλύτερη απόσταση με οπτικό ζουμ. Τις βγάζει πεντακάθαρες έτσι, τουλάχιστον τα έγγραφα που εγώ τραβάω συχνά. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, stamatis3133 said:

Καλησπέρα, ειμαι νεος κάτοχος της συσκευής. Ειναι οντως θεμα εστίασης και μπορει  να λυθει με software update ;

Ρωταω γιατι παρατηρησα οτι ειδικα σε κειμενο, στο κεντρο ειναι οκ και προς τα εξω τα γράμματα ειναι θολα/διπλα και μεταξύ μας αμφιβάλω αν θα το λύσουν. 

Όπως γράφουν για το θέμα με τις φωτογραφίες, το ίδιο κάνω και εγώ, βγάζω από μεγαλύτερη απόσταση και οι φωτογραφίες είναι άψογες.

Το βασικό μου πρόβλημα είναι πως οι φωτογραφίες 16/9 είναι μόνο 9 MP... τα διαφημιζόμενα 50MP είναι μόνο για τετράγωνες φωτογραφίες (4/3). Τρελό fail.
 

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, AroundTheGalaxy said:

Το βασικό μου πρόβλημα είναι πως οι φωτογραφίες 16/9 είναι μόνο 9 MP... τα διαφημιζόμενα 50MP είναι μόνο για τετράγωνες φωτογραφίες (4/3). Τρελό fail.

Όλοι οι αισθητήρες είναι 4:3.
Επίσης για να βγάλεις με την φουλ ανάλυση που διαφημίζουν (50,100,200mp) θα πρέπει να πας στο ειδικό μενού, δεν χρησιμοποιεί την φουλ ανάλυση από το απλό shutter.

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβός. Τρελό fail.

Και είναι κάτι που δεν αναφέρουν οι γιουτουμπάδες και τα ρεβιου.

Link to comment
Share on other sites

Αν συνηθισετε ομως να βγαζετε με αυτη την αναλυση σε 4:3, μετα κοβετε πιο ωραιες φωτογραφιες σε 16:9.

Στο κροπαρισμα θα ζουμαριστει η φωτο,θα κοπει οπου ακριβως θες αλλα θα εχει πολλη λεπτομερεια λογω μεγαλης αναλυσης. 

Εγω αυτο κανω σε αλλης μαρκας κινητο με 50mp και τα αποτελεσματα ειναι καλυτερα απο το να βγαζω απευθειας με 16:9.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλη όρεξη δεν είχαμε να κροπάρουμε 20000 φωτογραφίες...

Έχουμε δουλεία, παιδιά, σκυλιά, και ένα σορό άλλα θέματα, σιγά που θα ασχολούμαστε με τις φωτογραφίες και το άθλιο φορματ 4/3.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, AroundTheGalaxy said:

Ναι άλλη όρεξη δεν είχαμε να κροπάρουμε 20000 φωτογραφίες...

Έχουμε δουλεία, παιδιά, σκυλιά, και ένα σορό άλλα θέματα, σιγά που θα ασχολούμαστε με τις φωτογραφίες και το άθλιο φορματ 4/3.

 

Το ίδιο κάνω με την FF Nikon μου .. είναι απίθανο να πετύχεις σε κάθε φώτο σωστό κάδρο εκτός εάν είσαι ο Henri Cartier.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ούτε εγώ είμαι σίγουρος ότι λύνεται αλλά έτσι διάβασα. Η σίγουρη λύση είναι να πάρεις φωτογραφία από μεγαλύτερη απόσταση με οπτικό ζουμ. Τις βγάζει πεντακάθαρες έτσι, τουλάχιστον τα έγγραφα που εγώ τραβάω συχνά. 
Δηλαδή χρησιμοποιείς τον 3x φακό της κάμερας?
Ξέρεις αν το ίδιο θέμα έχουν και τα S23 ultra ?


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, manan69t said:

Δηλαδή χρησιμοποιείς τον 3x φακό της κάμερας?
Ξέρεις αν το ίδιο θέμα έχουν και τα S23 ultra ?


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ακριβώς, με 3x. Δεν έχει ακουστεί το ίδιο πρόβλημα στο ultra έχει διαφορετικούς φακούς. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, με 3x. Δεν έχει ακουστεί το ίδιο πρόβλημα στο ultra έχει διαφορετικούς φακούς. 
Μία ερώτηση ακόμα, το ξεκλείδωμα βάσει προσώπου δουλεύει καλά στη συσκευή σας γιατί σε μένα στο 22 ούλτρα όποτε θέλει πιάνει!!!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, manan69t said:

Μία ερώτηση ακόμα, το ξεκλείδωμα βάσει προσώπου δουλεύει καλά στη συσκευή σας γιατί σε μένα στο 22 ούλτρα όποτε θέλει πιάνει!!!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε αυτό δεν μπορώ να απαντήσω δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

ενημερωση λογισμικου απο το πουθενα . αντε να δουμε εφτιαξαν επιτελους την καμερα 

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stelioz78 said:

ενημερωση λογισμικου απο το πουθενα . αντε να δουμε εφτιαξαν επιτελους την καμερα 

 Ναι την κατεβάζω και εγώ και θα την περάσω μετά την δουλειά. Το περίεργο όμως είναι ότι δεν γράφει 5.1.1. Υποτίθεται αυτή θα περνάμε τώρα όχι απλά μια ενημέρωση ασφαλείας. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Rayden1 said:

 Ναι την κατεβάζω και εγώ και θα την περάσω μετά την δουλειά. Το περίεργο όμως είναι ότι δεν γράφει 5.1.1. Υποτίθεται αυτή θα περνάμε τώρα όχι απλά μια ενημέρωση ασφαλείας. 

δεν υπαρχει 5.1.1 για εμας . αυτη η εκδοση ειναι μονο για τα ταμπλετ και τα fold με ειδικες βελτιωσεις για αυτα . καποια site του εξωτερικου ειχαν γραψει για 5.1.1 αλλα δεν ισχυει .  https://www.samsung.com/gr/one-ui/features/

εμφανιστηκε το 2χ στην καμερα

 

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stelioz78 said:

δεν υπαρχει 5.1.1 για εμας . αυτη η εκδοση ειναι μονο για τα ταμπλετ και τα fold με ειδικες βελτιωσεις για αυτα . καποια site του εξωτερικου ειχαν γραψει για 5.1.1 αλλα δεν ισχυει .  https://www.samsung.com/gr/one-ui/features/

 

Κάτι θα κατάλαβα λάθος τότε. Ας ελπίσουμε να βελτιώσει το πρόβλημα της κάμερας τουλάχιστον. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, stelioz78 said:

ενημερωση λογισμικου απο το πουθενα . αντε να δουμε εφτιαξαν επιτελους την καμερα 

Οχι απο το πουθενα, security update Αυγουστου ειναι, και αργησε. Στο s21 FE πρεπει να την εχω ηδη 2 εβδομαδες.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λοιπόν αφού πέρασα την αναβάθμιση και σήμερα έλεγξα την φωτογραφική σε έγγραφο μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το πρόβλημα της θολούρας σε κοντινή φώτο έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Ακόμα μπορεί κανείς, αν προσέξει πολύ, να την διακρίνει αλλά σε ελάχιστο βαθμό. Έκανε το αυτονόητο η samsung έστω και καθυστερημένα. 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...