Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 2/4/2024 at 11:47 ΠΜ, Konstantine73 said:

Μόνο σε μενα (προς το παρόν) φαίνονται άχρηστα και ανούσια αυτού του τύπου ΑΙ που πρόσθεσε η Samsung?

Όπως ήταν πριν έτσι είναι και τώρα για μένα ....

Αν δεν χρησιμοποιείς μια δυνατότητα αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστη και ανούσια. Το OCR απευθείας από την κάμερα για μένα είναι φοβερή δυνατότητα μιας και το χρησιμοποιώ πολύ, το ίδιο και για το circle to search που για μένα είναι τρομερά βολικό. Από την άλλη δεν έχω βγάλει ποτέ σέλφι με τοS23 Ultra. Αυτό σημαίνει ότι η σέλφι κάμερα είναι άχρηστη και ανούσια; Όχι βέβαια αφού χιλιάδες την χρησιμοποιούν. Προσωπικά όταν αποφασίζω να πληρώσω 1.500 ευρώ για ένα smartphone θέλω να έχει διαθέσιμη κάθε δυνατότητα που υπάρχει άσχετα με το αν την χρησιμοποιώ τώρα, θέλω να έχω την δυνατότητα να τη χρησιμοποιήσω εάν μου χρειαστεί. Και επίσης θέλω να αναβαθμίζονται οι δυνατότητές του για όσο το δυνατόν περισσότερο διάστημα. 

Λοιπόν με αυτή την ενημέρωση αισθάνομαι δικαιωμένος που αποφάσισα να επενδύσω στο S23 Ultra διότι η Samsung μας λέει ξεκάθαρα πλέον ότι θα υποστηρίξει τις συσκευές στις οποίες επενδύουν τόσα χρήματα οι καταναλωτές που την εμπιστεύονται για όσο το δυνατόν περισσότερο. Εάν αυτό εσένα δεν σε ενδιαφέρει τότε μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις ένα κινέζικο με full εξοπλισμό hardware και υποστήριξη 2 χρόνια στα μισά λεφτά. 

7 ώρες πριν, jim2019 said:

Κάποιοι επικαλούνται θέμα με το δακτυλικό αποτυπωμα. Το επιβεβαιώνει κάνεις από όσους έχουν το νέο oneui? 

https://techblog.gr/mobile/one-ui-6-1-samsung-galaxy-s23-ektos-ta-provlimata-fortisis-prokalei-zimia-ston-saroti-daktylikon-apotypomaton/

Κανένα απολύτως πρόβλημα και το χρησιμοποιώ συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, anax111 said:

Αν δεν χρησιμοποιείς μια δυνατότητα αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστη και ανούσια. Το OCR απευθείας από την κάμερα για μένα είναι φοβερή δυνατότητα μιας και το χρησιμοποιώ πολύ, το ίδιο και για το circle to search που για μένα είναι τρομερά βολικό. Από την άλλη δεν έχω βγάλει ποτέ σέλφι με τοS23 Ultra. Αυτό σημαίνει ότι η σέλφι κάμερα είναι άχρηστη και ανούσια; Όχι βέβαια αφού χιλιάδες την χρησιμοποιούν. Προσωπικά όταν αποφασίζω να πληρώσω 1.500 ευρώ για ένα smartphone θέλω να έχει διαθέσιμη κάθε δυνατότητα που υπάρχει άσχετα με το αν την χρησιμοποιώ τώρα, θέλω να έχω την δυνατότητα να τη χρησιμοποιήσω εάν μου χρειαστεί. Και επίσης θέλω να αναβαθμίζονται οι δυνατότητές του για όσο το δυνατόν περισσότερο διάστημα. 

Λοιπόν με αυτή την ενημέρωση αισθάνομαι δικαιωμένος που αποφάσισα να επενδύσω στο S23 Ultra διότι η Samsung μας λέει ξεκάθαρα πλέον ότι θα υποστηρίξει τις συσκευές στις οποίες επενδύουν τόσα χρήματα οι καταναλωτές που την εμπιστεύονται για όσο το δυνατόν περισσότερο. Εάν αυτό εσένα δεν σε ενδιαφέρει τότε μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις ένα κινέζικο με full εξοπλισμό hardware και υποστήριξη 2 χρόνια στα μισά λεφτά. 

Κανένα απολύτως πρόβλημα και το χρησιμοποιώ συνέχεια. 

Και ποιος σου είπε ότι εγώ πήρα πέρσι το 23u για τα ΑΙ που έτσι και αλλιώς δεν είχε και δεν ξέραμε καν τις προθέσεις της Samsung.

Εσύ μπορείς να τα δουλεύεις δικαίωμα σου αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα δουλέψει και η πλειοψηφία του κόσμου... όσον αφορά για την καμ σελφι είναι το μόνο σίγουρο ότι την δουλεύουν οι περισσότεροι

Κινέζικα είχα (Xiaomi) αρκετά χρόνια όπως και τα πρώτα galaxy note αγαπητέ.

Edited by Konstantine73
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, jim2019 said:

Κάποιοι επικαλούνται θέμα με το δακτυλικό αποτυπωμα. Το επιβεβαιώνει κάνεις από όσους έχουν το νέο oneui? 

https://techblog.gr/mobile/one-ui-6-1-samsung-galaxy-s23-ektos-ta-provlimata-fortisis-prokalei-zimia-ston-saroti-daktylikon-apotypomaton/

κανένα θέμα (official ζελατίνα samsung...)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

πάντως παιδιά δοκίμασα την AI για αφαίρεση αντικειμένων σε φωτογραφίες....πέρα ότι παίρνει περισσότερη ώρα απο την παλιά αφαίρεση το κάνει και χάλια εκεί που το αφαιρείς δεν το γεμίζει σωστά το κενό. Ευτυχώς πάλι καλά έχουν αφήσει και την παλιά αφαίρεση που έκανε πολύ καλή δουλειά και γινόταν ακαριαία. AI και βλακειες θέλει πολύ δουλειά ακόμα...

Ρε παιδιά και κάτι άλλο να σας ρωτήσω ένα κουλό...ο google assistant ή βοηθός στο κινητό απαντάει πάντα στα αγγλικά το θεώρησα normal αφού δεν έχει ακόμα υποστήριξη ελληνικής γλώσσας, αλλά στον ασφαλή φάκελο που έχω στο κινητό (αν ξέρετε πως δουλεύει ο ασφαλής φάκελος ουσιαστικά μπορείς να έχεις όλες τις εφαρμογές ξανά σαν ένα δεύτερο κινητό) στο ασφαλή φάκελο λοιπόν που μπήκε αυτόματα ο google assistant εκεί σου απαντάει στα ελληνικά πως γίνεται αυτό ? ψάχνω να το γυρίσω να το κάνει και ο βασικός google assistant αλλά δεν υπάρχει πουθενά τέτοια επιλογή για ελληνικά 

Edited by elessar86
Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν είχε κάνει χειροκίνητα την ενημέρωση του navstar ώστε να αφαιρέσει την γραμμή στο τέλος της οθόνης μόλις έσκασε ενημερωση και κάνει τις λοιπές ενέργειες ώστε να φύγει. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, elessar86 said:

πάντως παιδιά δοκίμασα την AI για αφαίρεση αντικειμένων σε φωτογραφίες....πέρα ότι παίρνει περισσότερη ώρα απο την παλιά αφαίρεση το κάνει και χάλια εκεί που το αφαιρείς δεν το γεμίζει σωστά το κενό. Ευτυχώς πάλι καλά έχουν αφήσει και την παλιά αφαίρεση που έκανε πολύ καλή δουλειά και γινόταν ακαριαία. AI και βλακειες θέλει πολύ δουλειά ακόμα...

Ρε παιδιά και κάτι άλλο να σας ρωτήσω ένα κουλό...ο google assistant ή βοηθός στο κινητό απαντάει πάντα στα αγγλικά το θεώρησα normal αφού δεν έχει ακόμα υποστήριξη ελληνικής γλώσσας, αλλά στον ασφαλή φάκελο που έχω στο κινητό (αν ξέρετε πως δουλεύει ο ασφαλής φάκελος ουσιαστικά μπορείς να έχεις όλες τις εφαρμογές ξανά σαν ένα δεύτερο κινητό) στο ασφαλή φάκελο λοιπόν που μπήκε αυτόματα ο google assistant εκεί σου απαντάει στα ελληνικά πως γίνεται αυτό ? ψάχνω να το γυρίσω να το κάνει και ο βασικός google assistant αλλά δεν υπάρχει πουθενά τέτοια επιλογή για ελληνικά 

Δεν μιλάει ελληνικά το google assistance... Πήγα στον ασφαλή φάκελο...

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Konstantine73 said:

Δεν μιλάει ελληνικά το google assistance... Πήγα στον ασφαλή φάκελο...

Και όμως αυτό είναι το κουλό ότι μιλάει... πατάω μια απο τις ερωτήσεις που έχει πχ τι καιρό κάνει και μου απαντάει στα ελληνικά...να τονίσω ότι στον ασφαλή φάκελο δεν έχω κάνει καθόλου login με κανένα λογαριασμό google. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, elessar86 said:

Και όμως αυτό είναι το κουλό ότι μιλάει... πατάω μια απο τις ερωτήσεις που έχει πχ τι καιρό κάνει και μου απαντάει στα ελληνικά...να τονίσω ότι στον ασφαλή φάκελο δεν έχω κάνει καθόλου login με κανένα λογαριασμό google. 

Θα στο πω διαφορετικά…. Δεν υπάρχει ακόμα επίσημη υποστήριξη του Google assistant στην ελληνική γλώσσα… Και μέσα στο μενού που πας για τις γλώσσες δεν υπάρχει καν η δική μας.

Edited by Konstantine73
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Konstantine73 said:

Θα στο πω διαφορετικά…. Δεν υπάρχει ακόμα επίσημη υποστήριξη του Google assistant στην ελληνική γλώσσα… Και μέσα στο μενού που πας για τις γλώσσες δεν υπάρχει καν η δική μας.

ναι ρε το ξέρω αυτό γράφω πιο πάνω ότι δεν το υποστηρίζει αφού δεν υπάρχει καν επιλογή στις γλώσσες γι αυτό το ανέφερα ότι είναι κουλό να μου απαντάει στα ελληνικά 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, elessar86 said:

ναι ρε το ξέρω αυτό γράφω πιο πάνω ότι δεν το υποστηρίζει αφού δεν υπάρχει καν επιλογή στις γλώσσες γι αυτό το ανέφερα ότι είναι κουλό να μου απαντάει στα ελληνικά 

Πώς σου μιλάει όταν δεν γίνεται???

Θας μας τρελάνεις...

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Konstantine73 said:

Πώς σου μιλάει όταν δεν γίνεται???

Θας μας τρελάνεις...

Φίλε μου και όμως γίνεται,θα κοιτάξω να το βγάλω screen recording να σας το ανεβάσω....λες να είμαι τρελός 😁😁😁

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ξαναγράψει κάποιος η εδώ η στο γειτονικό forum, ακριβώς ίδια φάση μιλούσε Ελληνικά ενώ δεν ήταν καν supported. 

Μήπως είναι κάποιο early access bug? Γιατί θεωρώ πως σίγουρα ήδη δουλεύει γλώσσες και διαλέκτους backstage που δεν έχουν βγει επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konstantine73 said:

Πώς σου μιλάει όταν δεν γίνεται???

Θας μας τρελάνεις...

Ορίστε το ανεβάζω να το δείτε και η πλάκα είναι ότι στο google assistant εκτός ασφαλή φακέλου μιλάει μόνο στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ όχι μόνο μιλάει ελληνικά αλλά του μιλάς ελληνικά καταλαβαίνει και απαντάει στα ελληνικά....χαχαχα δείτε το δεύτερο βιντεακι απο κάτω ρωτάω πότε είναι το Πάσχα και την έπιασε λογοδιάρροια...εντάξει πιστεύω μέχρι το τέλος του χρόνου θα έχουμε επίσημη υποστήριξη στα ελληνικά σίγουρα !

Edited by elessar86
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, elessar86 said:

Εντωμεταξύ όχι μόνο μιλάει ελληνικά αλλά του μιλάς ελληνικά καταλαβαίνει και απαντάει στα ελληνικά....χαχαχα θα τρελαθώ !

Και σε εμένα το ίδιο κάνει και χωρίς τον ασφαλή φάκελο κανονικά.Αλλα όταν λες hey google δεν καταλαβαίνει Ελληνικά και δεν δουλεύει. Και δεν δουλεύει γενικά και στα ελληνικά απαντάει μόνο στο τι ώρα είναι και τι καιρό κάνει τπτ άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, theopanatha13 said:

Και σε εμένα το ίδιο κάνει και χωρίς τον ασφαλή φάκελο κανονικά.Αλλα όταν λες hey google δεν καταλαβαίνει Ελληνικά και δεν δουλεύει. Και δεν δουλεύει γενικά και στα ελληνικά απαντάει μόνο στο τι ώρα είναι και τι καιρό κάνει τπτ άλλο. 

Πιστεύω ειναι πως θα κάτσει είναι τελείως στην τυχη, εμενα απανταει σε παρα πολλα. ειδες με το πασχα ολόκληρη ανάλυση εκανε 

Edited by elessar86
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, elessar86 said:

Πιστεύω ειναι πως θα κάτσει είναι τελείως στην τυχη, εμενα απανταει σε παρα πολλα. ειδες με το πασχα ολόκληρη ανάλυση εκανε 

Δεν δουλεύει σαν assistant αυτό που δείχνεις. Δεν του λες πχ. άνοιξε τους χάρτες και να το κάνει ή πάρε τηλέφωνο τον Δημήτρη Παπαδόπουλο. Αυτό σημαίνει βοηθός, όχι μια μηχανή αναζήτησης. Να οδηγείς να του λες άνοιξε τους χάρτες και δείξε μου βενζινάδικα. Αυτό δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ στα ελληνικά. 

1 minute ago, vastegial_74 said:

Δεν δουλεύει σαν assistant αυτό που δείχνεις. Δεν του λες πχ. άνοιξε τους χάρτες και να το κάνει ή πάρε τηλέφωνο τον Δημήτρη Παπαδόπουλο. Αυτό σημαίνει βοηθός, όχι μια μηχανή αναζήτησης. Να οδηγείς και  να του λες άνοιξε τους χάρτες και δείξε μου βενζινάδικα, αυτό είναι assistant. Αυτό δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ στα ελληνικά. 

 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, vastegial_74 said:

Δεν δουλεύει σαν assistant αυτό που δείχνεις. Δεν του λες πχ. άνοιξε τους χάρτες και να το κάνει ή πάρε τηλέφωνο τον Δημήτρη Παπαδόπουλο. Αυτό σημαίνει βοηθός, όχι μια μηχανή αναζήτησης. Να οδηγείς να του λες άνοιξε τους χάρτες και δείξε μου βενζινάδικα. Αυτό δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ στα ελληνικά. 

 

Φίλε μου προφανώς δεν είναι έτοιμο να τα κάνει αυτά, εδώ ούτε αυτές τις λειτουργίες που ανέβασα έχουμε ακόμα. Απλά όπως είπε κ ο φίλος πιο πάνω την ελληνική γλώσσα όπως κ άλλες την έχουν ήδη περασμένη μέσα και κάνουν ελέγχους. Δεν είναι κάτι τρομερό αυτό με τις εντολές που λες άπαξ και μπει επίσημα η ελληνική γλώσσα αυτό είναι πανεύκολο. Το ότι θα μπει είναι σίγουρο το θέμα είναι το πότε.

Link to comment
Share on other sites

Εχει θέματα το update. Βιάστηκαν και δε θα αργήσει καινούριο. Σε εμένα έχει τουλάχιστον 2.

Τελοσπάντων άλλο πιο σημαντικό ήθελα να σας πω. Το android authority έκανε ανάλυση για το αιώνιο, γνωστό και σοβαρό θέμα με το αργό κλείστρο όλων των Samsung και επικεντρώθηκε στα ακριβά όπως τα δικά μας. ΄Οποιος έχει παιδιά ή ζωάκια σίγουρα το έχει διαπιστώσει με τις θολές/κουνημένες φωτογραφίες σε όλες τις συνθήκες φωτισμού και είναι κάτι που όλες οι άλλες γνωστές ναυαρχίδες το έχουν λύσει η απλά δεν υπήρχε ποτέ (apple, xiaomi, huawei).

Λοιπόν αφου φυσικά με μετρήσεις το απέδειξαν δοκίμασαν να το λύσουν. Οι προτάσεις που έχουν κάνει για να βελτιωθεί (όχι να λύθεί) είναι οι εξης 2

- Αυτοί που δεν το έχουν κάνει να πατήσουν το fast shutter από τις επιλογές του google assistant

- (και όμως φταίει και αυτό!) αλλάξτε όσοι έχετε τη ρύθμιση που κρατώντας πατημένο το κουμπί λήψης το γυρίζει αυτόματα στο video. 

Αυτα τα 2 βελτίωσαν πολύ τους σχετικούς χρόνους. 

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yorgos00 said:

 

Λοιπόν αφου φυσικά με μετρήσεις το απέδειξαν δοκίμασαν να το λύσουν. Οι προτάσεις που έχουν κάνει για να βελτιωθεί (όχι να λύθεί) είναι οι εξης 2

- Αυτοί που δεν το έχουν κάνει να πατήσουν το fast shutter από τις επιλογές του google assistant

- (και όμως φταίει και αυτό!) αλλάξτε όσοι έχετε τη ρύθμιση που κρατώντας πατημένο το κουμπί λήψης το γυρίζει αυτόματα στο video. 

Αυτα τα 2 βελτίωσαν πολύ τους σχετικούς χρόνους. 

Καλησπέρα.. εχω το s21 ultra και αυτό που λες δεν το βρίσκω.. βέβαια το google assistant δεν ειναι διαθέσιμο για ρη συσκευή μου..

Υπαρχει τρόπος να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, LELELO said:

Καλησπέρα.. εχω το s21 ultra και αυτό που λες δεν το βρίσκω.. βέβαια το google assistant δεν ειναι διαθέσιμο για ρη συσκευή μου..

Υπαρχει τρόπος να το κάνω;

Δε ξέρω φίλε μου. Αν μπορείς να κατεβάσεις το goodlock μόνο. Εκεί θα το βρεις 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LELELO said:

Καλησπέρα.. εχω το s21 ultra και αυτό που λες δεν το βρίσκω.. βέβαια το google assistant δεν ειναι διαθέσιμο για ρη συσκευή μου..

Υπαρχει τρόπος να το κάνω;

Νομίζω ο συμφορουμίτης εννοεί το camera assistant.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, elessar86 said:

Ορίστε το ανεβάζω να το δείτε και η πλάκα είναι ότι στο google assistant εκτός ασφαλή φακέλου μιλάει μόνο στα αγγλικά

Η φωνή αυτή είναι του google translator... Βλέπεις φυσικα πόσο τραγική είναι...

Όπως είπαν πολύ σωστά στο "ok google" δεν υπάρχουν τα ελληνικά...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, DjTony said:

Μεμβράνη που βάζουμε ρε παιδιά; σε ποιο μαγαζί; Αθήνα πάντα 

Βάλε dome και άσε τις μεμβράνες,  έχω φάει λεφτά σε μεμβράνες πιο πολλά από το να πάρω dome , δεν αξίζει καμια

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...