Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως εχουμε πει άπειρες φορές, το 12/512 έχει ''νόημα'' είτε για αυτόν που θέλει κυρίως τον παραπάνω χώρο, είτε για αυτόν που δεν έχει οικονομικό θέμα και θέλει ψυχολογικά να έχει το καλύτερο.

Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν κανένας δεν έχει πει ότι χρειάζεται την παραπάνω ram πχ για περισσότερες εφαρμογές στο παρασκήνιο.

Το λέω αυτό γιατί και παλιότερα διάβαζα τα περί future proof και πολλοί που τα έγραφαν σε 1χρόνο είχαν αλλάξει κινητό...

Οσο για την μεταπώληση οπως λέει σωστά ο συμφορουμίτης Nikos πιο πάνω,τα περίπου 200ευρώ διαφορά, δεν σημαίνουν ότι θα το πουλήσεις μελλοντικά 200ευρώ παραπάνω...

Αυτό είναι ακόμα πιο έντονο στα ακριβότερα μοντέλα( 12/1TB), που εκει και αν  υπάρχει η μεγαλύτερη χασούρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος κρατήσει 3 χρόνια το κινητό που συμβαίνει με πολύ κόσμο δε θα σου πω 5 αλλά 3 τουλάχιστον. Με δεδομένο ότι οι εφαρμογές συνέχεια μεγαλώνουν και βαραίνουν δεν είναι future proof το 12;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Συνέβη το εξής περίεργο, ενώ μέχρι τώρα πλήρωνα κανονικά ανέπαφα με google wallet ,ξαφνικά μου βγάζει μήνυμα ότι δεν πληροί προϋποθέσεις ασφαλείας και δεν πληρώνει......
Πλήρως ενημερωμένο κινητό και εφαρμογή.
Κάποια ιδέα....?235175a825d2336ba2605b77613a8c5f.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DrFrap said:

Καλημέρα. Συνέβη το εξής περίεργο, ενώ μέχρι τώρα πλήρωνα κανονικά ανέπαφα με google wallet ,ξαφνικά μου βγάζει μήνυμα ότι δεν πληροί προϋποθέσεις ασφαλείας και δεν πληρώνει......
Πλήρως ενημερωμένο κινητό και εφαρμογή.
Κάποια ιδέα....?235175a825d2336ba2605b77613a8c5f.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

αν πατησεις την ερωτηση , τι σημαινει αυτο , τι σου γραφει ?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Linuxisti said:

Αν κάποιος κρατήσει 3 χρόνια το κινητό που συμβαίνει με πολύ κόσμο δε θα σου πω 5 αλλά 3 τουλάχιστον. Με δεδομένο ότι οι εφαρμογές συνέχεια μεγαλώνουν και βαραίνουν δεν είναι future proof το 12;

Προφανώς και είναι αλλά δεν είναι μικρή η χρηματική διαφορά.

Τα 200ευρώ μπορεί φέτος να δείχνουν λίγα σε σχέση με την συνολική αξία του κινητού, αλλά σε 3χρόνια, δεν θα δείχνουν λίγα, μιας και θα μειώσουν αισθητά το κόστος αγοράς του επόμενου κινητού, εξού και οι παραπάνω κατηγορίες που αναφέρω.

Θέλεις να σου πω πχ ένα σενάριο για να πληρώσει κάποιος την παραπάνω Vram σαν futureproof?

Στα φθηνότερα κινητά πχ στο A34. Η βασική έκδοση είναι 6/128 και η ακριβότερη 8/256 έχει μόλις 30ευρώ διαφορά(τιμή skroutz),σε κινητό κοντά 300ευρώ. Ουσιαστική αναβάθμιση το ακριβότερο μοντέλο με πολύ μικρό αναλογικά κόστος.

Link to comment
Share on other sites

αν πατησεις την ερωτηση , τι σημαινει αυτο , τι σου γραφει ?
Δεν συμβαίνει βέβαια καμία από αυτές τις περιπτώσεις.....εξάλλου μέχρι πριν λίγες μέρες δούλευε κανονικά 79c3e9227175238bb8924ee1d11012a7.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν συμβαίνει βέβαια καμία από αυτές τις περιπτώσεις.....εξάλλου μέχρι πριν λίγες μέρες δούλευε κανονικά 79c3e9227175238bb8924ee1d11012a7.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απ'οτι διαβάζω, συμβαίνει σε πολλούς μετά το τupdate του Μαΐου.
Επανεκκίνηση, cleare cache του wallet, δεν δούλεψαν.....
Θα περιμένω να έρθει το update του Ιουνίου να δούμε ένα φτιάξει, αλλιώς θα δοκιμάσω επανεγκατασταση

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διαβάζω, συμβαίνει σε πολλούς μετά το τupdate του Μαΐου.
Επανεκκίνηση, cleare cache του wallet, δεν δούλεψαν.....
Θα περιμένω να έρθει το update του Ιουνίου να δούμε ένα φτιάξει, αλλιώς θα δοκιμάσω επανεγκατασταση

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είχες αλλάξει CSC;

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχες αλλάξει CSC;

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Εντελώς εργοστασιακό, δεν έχω πειράξει τπτ

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς εργοστασιακό, δεν έχω πειράξει τπτ

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αναγκαστικά θα περιμένεις την επόμενη αναβάθμιση. Το έχουμε πάθει πολλοί με αλλαγμένο CSC αλλά δεν περίμενα πως θα προκύψει θέμα και σε όσους το έχουν σε εργοστασιακή κατάσταση...

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι με τις δύο sim επιβαρυνουμε το κινητό?

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης ακούγεται ότι με το ui6 θα μπει και το good lock?

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά θα περιμένεις την επόμενη αναβάθμιση. Το έχουμε πάθει πολλοί με αλλαγμένο CSC αλλά δεν περίμενα πως θα προκύψει θέμα και σε όσους το έχουν σε εργοστασιακή κατάσταση...

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Το περίεργο είναι ότι την αναβάθμιση Μαΐου την έκανα αρχές Μαΐου, το πρόβλημα πρωτοεμφανιστηκε πριν 3 μέρες. Νομίζω και μια μέρα πριν την τελευταία αναβάθμιση της εφαρμογής που βλέπω έγινε 9 Ιουνίου. Εάν φταίει το τελευταίο update της Samsung, δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα εξαρχής από αρχές Μαΐου?

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος κρατήσει 3 χρόνια το κινητό που συμβαίνει με πολύ κόσμο δε θα σου πω 5 αλλά 3 τουλάχιστον. Με δεδομένο ότι οι εφαρμογές συνέχεια μεγαλώνουν και βαραίνουν δεν είναι future proof το 12;
Αντίστοιχα future proof θα ήταν άμα είχε 16 gb ή 32gb. Προσωπικά εδώ και αρκετά χρόνια που μπαίνουν 12 και 16 gb σε κινητά, αν το λογισμικό είναι καλογραμμένο, δεν βλέπω καμία χρησιμότητα. Εδώ να κράξω την samsung που έκανε πισωγύρισμα.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος εύκολος οδηγός για να περάσουμε gcam?
https://forum.xda-developers.com/t/working-gcam-for-s23-ultra.4550019/page-71#post-88407193

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, DrFrap said:

Εντελώς εργοστασιακό, δεν έχω πειράξει τπτ

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αρα δεν έχει να κάνει η αλλαγή του csc με το πρόβλημα των ανέπαφων πληρωμών...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν έχει να κάνει η αλλαγή του csc με το πρόβλημα των ανέπαφων πληρωμών...
https://www.androidpolice.com/google-wallet-security-issue/

Διαβάζοντας, διαπιστώνω ότι υπήρχε εδώ και καιρό αυτό το πρόβλημα.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο αυτό είναι από 25 Σεπτεμβρίου του 2022, σίγουρα θ' αφορά άλλο πρόβλημα που είχαν τότε!
Εγώ που πλήρωσα χθες δεν είχα θέμα, αλλά σίγουρα θυμάμαι πως έχει αναβαθμιστεί το wallet 2 φορές τις τελευταίες μέρες!  Θα σου πρότεινα να κάνεις απεγκατάσταση της εφαρμογής, μετά μια επανεκκίνηση του κινητού και πέρνα ξανά το πρόγραμμα.

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει πτώση στην απόδοση της μπαταρίας. Μου βγάζει στα στατιστικά "χρήση μπαταρίας στις κλήσεις " που από όσο θυμάμαι δεν το έβγαζε παλιότερα. Σε εσάς εμφανίζεται στα στατιστικά της μπαταρίας?

Screenshot_20230611_220654_Device care~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο αυτό είναι από 25 Σεπτεμβρίου του 2022, σίγουρα θ' αφορά άλλο πρόβλημα που είχαν τότε!
Εγώ που πλήρωσα χθες δεν είχα θέμα, αλλά σίγουρα θυμάμαι πως έχει αναβαθμιστεί το wallet 2 φορές τις τελευταίες μέρες!  Θα σου πρότεινα να κάνεις απεγκατάσταση της εφαρμογής, μετά μια επανεκκίνηση του κινητού και πέρνα ξανά το πρόγραμμα.
Το πρόβλημα που αναφέρουν χρήστες τις τελευταίες μέρες είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρει το άρθρο. Η αιτία ποθανολογειται πτο είναι αυτό που γράφεται στο άρθρο. Όπως και να'χει, η επιλογή επανεγκαταστασης είναι στα υπόψιν, θα κάνω μερικές μέρες υπομονή να δω το θα γίνει με το νέο update της Samsung. Επίσης θέλω να δοκιμάσω πληρωμή με το watch 5, διάβασα ότι όσοι είχαν πρόβλημα με το κινητό,με το ρολόι δούλευε κανονικά. Μήπως και γλιτώσουμε τις προσθήκες εκ νέου των καρτών, εν αναμονή της λύσης.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Linuxisti said:

Αν κάποιος κρατήσει 3 χρόνια το κινητό που συμβαίνει με πολύ κόσμο δε θα σου πω 5 αλλά 3 τουλάχιστον. Με δεδομένο ότι οι εφαρμογές συνέχεια μεγαλώνουν και βαραίνουν δεν είναι future proof το 12;

νομιζω οτι οι πιο πολλοι που ρωταμε και το συζηταμε παιζει να μην κλεινουμε χρονο με τη συσκευη..και μονιμως ρωταμε και συμπεριφερομαστε λες και θα το κρατησουμε 5 χρονια. πχ εγω φορτιζω μονο αργα κλειστο νυχτα και τα δινω με μπαταριες σαν καινουριες ενω δεν τα κραταω ουτε χρονο (εκτος αν τα δωσω στη γυναικα μου)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

νομιζω οτι οι πιο πολλοι που ρωταμε και το συζηταμε παιζει να μην κλεινουμε χρονο με τη συσκευη..και μονιμως ρωταμε και συμπεριφερομαστε λες και θα το κρατησουμε 5 χρονια. πχ εγω φορτιζω μονο αργα κλειστο νυχτα και τα δινω με μπαταριες σαν καινουριες ενω δεν τα κραταω ουτε χρονο (εκτος αν τα δωσω στη γυναικα μου)

Και εγώ κάπως έτσι... 

Με ποιο τρόπο πουλάτε τα παλιά; Αγγελία που; Εγώ δε πετυχαίνω τόσο καλές τιμές (πχ μέσω Facebook) Θέλω να πουλήσω ενα  s22+ που είναι σαν καινούριο. Επίσης ξέρετε κάποιο μεγάλο σκρουτζομάγαζο στην Αθήνα που να κάνει ανταλλαγές για να πάρεις καινούριο οπότε να γλυτώσεις το πούλημα; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Εγω που πήρα το 12/1024 με προωθητική της Βονταφον εδώ στη Γερμανία στα 580 ευρώ με σύνδεση στα 35 ευρώ πως σας φαίνεται σαν προσφορά; Το 512 το είχε πιο ακριβό 🤔

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, DrFrap said:

Το πρόβλημα που αναφέρουν χρήστες τις τελευταίες μέρες είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρει το άρθρο. Η αιτία ποθανολογειται πτο είναι αυτό που γράφεται στο άρθρο. Όπως και να'χει, η επιλογή επανεγκαταστασης είναι στα υπόψιν, θα κάνω μερικές μέρες υπομονή να δω το θα γίνει με το νέο update της Samsung. Επίσης θέλω να δοκιμάσω πληρωμή με το watch 5, διάβασα ότι όσοι είχαν πρόβλημα με το κινητό,με το ρολόι δούλευε κανονικά. Μήπως και γλιτώσουμε τις προσθήκες εκ νέου των καρτών, εν αναμονή της λύσης.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η επανεγκατάσταση δεν θα λύση το πρόβλημα απ' ότι λένε στο xda. Μέσω watch πληρώνω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η επανεγκατάσταση δεν θα λύση το πρόβλημα απ' ότι λένε στο xda. Μέσω watch πληρώνω κανονικά.
Εγώ πάλι δεν έχω κανένα πρόβλημα πληρωμής ούτε από το κινητό ούτε από το ρολόι....

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω κανένα πρόβλημα πληρωμής ούτε από το κινητό ούτε από το ρολόι....

sent from my S23Ultra 12/512

Random το κάνει σε χρήστες.....και ενώ είχα διαβάσει ότι σε κάποιους ενώ δεν δούλευε, έφτιαξε για λίγο και ξαναχαλασε......μόλις τώρα διαπίστωσα και σε μένα ότι δείχνει να πληροί τις προϋποθέσεις ασφαλείας.....
Θα δοκιμάσω σε λίγο αν ισχύει...2fbafa445de7d45b8f61f5bb30d4d113.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...