Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 4/5/2023 at 8:50 ΜΜ, ktikti said:

ρε μαγκες ψηνομαι πολυ να παρω το τηλεφωνο.δεν αλλαζω συχνα κινητα αλλα παντα ψωνιζω ναυαρχιδες.ειναι ενα ρισκο το μεγεθος..αλλα το κινητο που το επιασα εχει καλο grip και δεν "τρομαζει" το μεγεθος.

κανωντας ερευνα αγορας..ειδικα απο καταστηματα bestprice βρισκω εως και 200 ευρο χαμηλοτερη τιμη παντα για αγορα λιανικης απο τα καταστηματα στο skroutz.γιατι τοσο χααμηλη τιμη?? απ'οτι χωρες τα αγοραζουν αραγε..λετε να παιζει κανα θεμα συμβατοτητας με τα δικτυα η θα μπλεξω με συσκευη κλειδωμενη.

εχω μεγαλη απορια..

Να το πάρεις αδερφέ, είναι πραγματικά ο βασιλιάς αυτή την στιγμή, δεν υπάρχει πιο ολοκληρωμένη συσκευή! Εννοείται να το πάρεις από best price / skroutz απλά να είναι ΕU και να τους πεις στην απόδειξη να γράψουν και το ΙΜΕΙ της συσκευής. ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ απολύτως λόγος να το πάρεις από μεγάλη αλυσίδα και να πληρώσεις 300 - 400 ευρώ παραπάνω καπέλο!
Ίδια συσκευή είναι και με ίδια εγγύηση (2 χρόνια από την Samsung).
Όσο για το μέγεθος, ΝΑΙ είναι μεγάλη συσκευή και θα γίνει ακόμα μεγαλύτερη με την θήκη!

Θα σου πρότεινα να πας σε ένα κατάστημα να το δεις live πως κάθεται στο χέρι σου και στην τσέπη σου.
Εγώ θα το προτιμούσα με καμπύλες, όπως είναι τ' iPhone για παράδειγμα μιας και γλιστράνε καλύτερα μέσα στην τσέπη, αλλά εντάξει το συνηθίζεις μετά από λίγο και όλα κομπλέ.

Σε περιμένουμε στην παρέα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη περίπτωση απόκτησης του τώρα είναι από you.gr για κάποιον που μπορεί να κόψει τιμολόγιο. 1168 το 256 μείον το ΦΠΑ 942. Επίσης παίζει ακόμα το trade in ( το you.gr συμμετεχει και ισχυει για αγορες εως 15/6 ) που με παλιά άχρηστη συσκευή έχεις και -100 ευρώ ακόμη,άρα 842 Ελληνικής εισαγωγής από μεγάλη αλυσίδα. Το έκανα προσωπικά και μου βγήκε τόσο. Δεν έχω κάνει ποτέ τόσο φτηνή αναβάθμιση από χρόνια σε χρονιά ( πουλώντας s22 ultra)

Επίσης λίγα λόγια για την συσκευή ως νεος κάτοχος. Snapdragon παιδιά... Να ξεκαθαρίσω ότι ουδέποτε είχα πρόβλημα με τους exynos, αλλά τουλάχιστον ο φετινός snapdragon ξεχωρίζει σε standby,δύναμη και σήμα. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ γνωστά, κορυφαία οθόνη για άλλη μια φορά, συνεχίζει να ενοχλεί η curved οθόνη σε χρήση spen, σωστά haptics , σωστές κάμερες που περιμένουμε διορθώσεις στις νυχτερινές, άψογο ψηφιακό ζουμ μέχρι 30x ( τουλάχιστον ένα σκαλί πάνω από το περσινό σε ποιοτητα) . Η μόνη ξενερα φέτος είναι ότι νιώθω, οπτικα τουλάχιστον δεν πήρα κάτι καινούργιο . Οι από s21 ultra και πίσω είναι ώρα για αναβάθμιση, οι των s22 αν σας ενδιαφέρει η μπαταρία και ο επεξεργαστής σκεφτείτε το , αλλιώς στα αυγά σας...

Sent from my SM-S918B using Tapatalk









Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, MobilePerson said:

Σχετικά με την ένταση του σήματος, δεν ξέρω εάν έχει σημασία, αλλά αντικατέστησα την SIM και μου φαίνεται λίγο καλύτερα.

Η SIM μου ήταν τουλάχιστον 8 ετών +

Καλησπέρα επειδή κγω έχω ένα θέματακι αραιά κ που.. Τι σημαίνει λίγο καλύτερα;; Μου γράφει Κ μένα κάποιες λίγες ελάχιστες φορές το Ε χάνεται το σήμα ... Κ επανέρχεται μόλις κινηθώ λίγο 

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?
έχω 4 λογαριασμούς email και έλεγα με την αλλαγή κινητού να θυμόταν τις ρυθμίσεις, τους λογαριασμούς κλπ να μην τα ξανά περνάω από την αρχή. όπως κάνουν κάποιες άλλες παρόμοιες εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ilka71 said:
1 hour ago, mips said:
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?

έχω 4 λογαριασμούς email και έλεγα με την αλλαγή κινητού να θυμόταν τις ρυθμίσεις, τους λογαριασμούς κλπ να μην τα ξανά περνάω από την αρχή. όπως κάνουν κάποιες άλλες παρόμοιες εφαρμογές

Δυστυχώς από όσο γνωρίζω πρέπει να τα ξαναπεράσεις από την αρχή ρυθμίσεις-κωδικούς - λογαριασμους. Εκτός αν κάποιο άλλο παιδί από το φόρουμ ξέρει κάποιο άλλο τρόπο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eyezdark said:

Καλησπέρα επειδή κγω έχω ένα θέματακι αραιά κ που.. Τι σημαίνει λίγο καλύτερα;; Μου γράφει Κ μένα κάποιες λίγες ελάχιστες φορές το Ε χάνεται το σήμα ... Κ επανέρχεται μόλις κινηθώ λίγο 

Δεν έχει πολλά σκαμπανεβάσματα, αλλά μην περιμένεις θαύματα.

Ετσι και αλλιώς όμως η αντικατάσταση είναι χωρίς κόστος, οπότε δεν χάνεις και κάτι 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!εχω ενα θεμα.δεν ακουγεται δυνατα ο συνομιλητης.ξαφνικα το εκανε,εκανα επανεκκινηση,τπτ,στις ρυθμισεις κοιταξα ολα στο τερμα.δεν ξερω..καποια γνωμη?

Edited by vasilakis13

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ilka71 said:
6 ώρες πριν, mips said:
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?

έχω 4 λογαριασμούς email και έλεγα με την αλλαγή κινητού να θυμόταν τις ρυθμίσεις, τους λογαριασμούς κλπ να μην τα ξανά περνάω από την αρχή. όπως κάνουν κάποιες άλλες παρόμοιες εφαρμογές

Εγω οταν εκανα μεταφορά απο το προηγούμενο κινητό μου ζήτησε απλα να βάλω τους κωδικούς μου

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν εκανα μεταφορά απο το προηγούμενο κινητό μου ζήτησε απλα να βάλω τους κωδικούς μου
ναι αυτό. μου ζήτησε τους κωδικούς κάθε λογαριασμού αλλά μετά ήθελε ξανά ρύθμιση/ενεργοποίηση του push και των φακέλων που θέλω να γίνονται sync!
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να εφαρμόσω αυτόματα την παρακάτω ρουτίνα, λέτε να προκαλέσω πρόβλημα στην συσκευή  ;

Κατά το άνοιγμα του browser το δίκτυο να είναι 5G, ενώ κατά το κλείσιμο να γυρνά σε 3G

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να εφαρμόσω αυτόματα την παρακάτω ρουτίνα, λέτε να προκαλέσω πρόβλημα στην συσκευή  ;
Κατά το άνοιγμα του browser το δίκτυο να είναι 5G, ενώ κατά το κλείσιμο να γυρνά σε 3G
 
Χρειάζεσαι 5G για τον browser?

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους ταχύτητας κατά το σερφαρισμα 
Δεν σου φτάνει το 4G+ για να σερφαρεις σε έναν mobile browser?

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Μου φτάνει, αλλά μόνο μέσω 3G αυξάνεται το σήμα φίλε μου 
Για πιο 3G μιλάς?

Με 4G+ φτάνω μέχρι και 300mbps...όχι σελίδα φτάνει να ανοίξεις στην σελήνη πας

Εννοείται ότι το 5G το έχω κλειστό... μόνο σε περίπτωση που θέλω να κατεβάσω κάτι πολύ μεγάλο (κάνα game) στο PC

sent from my S23Ultra 12/512


Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, vasilakis13 said:

Καλησπερα!εχω ενα θεμα.δεν ακουγεται δυνατα ο συνομιλητης.ξαφνικα το εκανε,εκανα επανεκκινηση,τπτ,στις ρυθμισεις κοιταξα ολα στο τερμα.δεν ξερω..καποια γνωμη?

Καλησπερα,οταν μιλας στο τηλεφωνο ανεβασαι το volume button

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2023 at 2:17 ΜΜ, kountoura said:
Υπάρχει. Έχω της Samsung. Πολύ καλός. https://www.skroutz.gr/s/23231414/Samsung-Φορτιστής-Αυτοκινήτου-Μαύρος-Γρήγορης-Φόρτισης-με-Θύρες-1xUSB-1xType-C-μαζί-με-Καλώδιο-type-C-EP-L5300XBEGEU.html
Δεν ξέρω αν περιλαμβάνει καλώδιο. 
Όταν τον είχα πάρει, ήταν σε κουτάκι μαζι με type c καλώδιο.. 

υπάρχει κάποιος άλλος γιατί αυτόν τον έχουν 2 καταστήματα και αυτά όχι Αθήνα με παραλαβή από κατάστημα.;Πολυ γρηγορος φορτιστης πρεπει να ειναι 25w?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Update για την μπαταρια: Πάρα πολύ καλά πρώτα δειγματα σε σύνολο 40 ωρών πάρα κάτι. Επειδή σήμερα το ξεζουμισα , για την δικιά μου χρήση με όλα ανοιχτά είναι για 2 ημέρες ανετα. ΤΡΟΜΕΡΟ standby η συσκευή, καμία σχέση με exynos.4cbd4667e8a2e9b87f4a1152d5021c45.jpg

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2023 at 3:21 ΜΜ, bromonano2 said:

Επίσης λίγα λόγια για την συσκευή ως νεος κάτοχος. Snapdragon παιδιά... Να ξεκαθαρίσω ότι ουδέποτε είχα πρόβλημα με τους exynos, αλλά τουλάχιστον ο φετινός snapdragon ξεχωρίζει σε standby,δύναμη και σήμα.
Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το σήμα όπως αναφέρθηκε πιο πίσω, όχι ότι έχω χάσει κλήση, αλλά όσο να ναι θυμάμαι και σε παλιότερες Snapdragon Samsung S συσκευές, το σήμα να ήταν πολύ πιο δυνατό(όπως φαίνεται και στην πιο πίσω φωτο). Γενικά 1-2 μπάρες βλέπω τις περισσότερες φορές(cosmote).

Επίσης στα αρνητικά της οθόνης θα έβαζα και το ότι πέραν της μικρής κυρτότητας, υπάρχει θέμα με τα τζαμάκια και το δακτυλικό και ψιλο μονοδρομος ειναι ή το Whitestone ή μεμβράνες/ζελατινες, για να δουλεύει 100% το δακτυλικό(το οποίο το βρίσκω σχεδόν 2φορές γρηγορότερο/πιο αξιόπιστο από αυτό του S10 που ήταν μετριο προς κακό).

Επίσης ντροπή σε τόσο ακριβή συσκευή που δεν έχει κάν προεγκατεστημένη ζελατίνα. ΕΛΕΟΣ

Τέλος(στα αρνητικά), το bloatware που έρχεται προεγκατεστημένο.

Η κάμερα σηκώνει βελτιώσεις συνολικά, αλλά καμια σχέση με τα παλιά χάλια εποχές S10/S20.

Δικαίως όλο το ιντερνετ φέτος το αποθέωσε τόσο πολύ και μάλιστα ήταν η συσκευή που έκαναν και πολλοί μετάβαση από iphone, όπως και εγώ καλή ώρα.

Ο συνδιασμός Snapdragon μαζί με το καινούργιο UFS 4.0, κάνουν παπάδες. Ακόμα και σε 60hz το κινητό είναι πύραυλος. Οχι ότι οι υπόλοιπες συσκευές με αυτά τα specs όπως Oneplus 11 πχ πάνε πίσω, αλλά παλιότερα με Exynos είχαμε θεματάκια.

Και σε αναβαθμίσεις, καμια σχέση με παλιότερα. Από εκεί που η Samsung ήταν απο τις χειρότερος στα updates, από το S21 και ειδικά από πέρυσι και μετά είναι από τις καλύτερες/πιο γρήγορες.

Και αν ισχύουν οι φήμες ότι του χρόνου πάλι Exynos θα έχουμε στην Ευρώπη, και σε συνδιασμό με την τιμή που όλο πέφτει, βλέπω να έχει ζήτηση μέχρι και του χρόνου.

5 ώρες πριν, MobilePerson said:

Για λόγους ταχύτητας κατά το σερφαρισμα 

Οι παραπάνω ταχύτητες του 5G, μονο σε κατέβασμα μεγάλων αρχείων ή αν χρειάζεσαι το παραπάνω Upload σε βοηθάνε.

Για απλό σερφάρισμα με 5g θα έχεις χωρις λόγο υψηλότερη κατανάλωση σε δεδομένα και υψηλότερη κατανάλωση σε μπαταρία.

Δεν κερδίζεις κάτι σε ταχύτητα στο σερφάρισμα.

1 hour ago, ilka71 said:

Πολυ γρηγορος φορτιστης πρεπει να ειναι 25w?

Η συσκευή υποστηρίζει μέχρι 45W, αλλά οι διαφορές σε ταχύτητες ειναι μικρές από τα 25W, και μιας και οι 25W φορτιστές είναι φθηνότεροι, γιαυτό και προτείνονται.

Αναλυτικά μπορείς να δεις τα νούμερα εδώ κάτω στο κομμάτι Charging Speed

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s23_ultra-review-2526p3.php

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Fulgore1 said:

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το σήμα όπως αναφέρθηκε πιο πίσω, όχι ότι έχω χάσει κλήση, αλλά όσο να ναι θυμάμαι και σε παλιότερες Snapdragon Samsung S συσκευές, το σήμα να ήταν πολύ πιο δυνατό(όπως φαίνεται και στην πιο πίσω φωτο). Γενικά 1-2 μπάρες βλέπω τις περισσότερες φορές(cosmote).

Επίσης στα αρνητικά της οθόνης θα έβαζα και το ότι πέραν της μικρής κυρτότητας, υπάρχει θέμα με τα τζαμάκια και το δακτυλικό και ψιλο μονοδρομος ειναι ή το Whitestone ή μεμβράνες/ζελατινες, για να δουλεύει 100% το δακτυλικό(το οποίο το βρίσκω σχεδόν 2φορές γρηγορότερο/πιο αξιόπιστο από αυτό του S10 που ήταν μετριο προς κακό).

Επίσης ντροπή σε τόσο ακριβή συσκευή που δεν έχει κάν προεγκατεστημένη ζελατίνα. ΕΛΕΟΣ

Τέλος(στα αρνητικά), το bloatware που έρχεται προεγκατεστημένο.

Η κάμερα σηκώνει βελτιώσεις συνολικά, αλλά καμια σχέση με τα παλιά χάλια εποχές S10/S20.

Δικαίως όλο το ιντερνετ φέτος το αποθέωσε τόσο πολύ και μάλιστα ήταν η συσκευή που έκαναν και πολλοί μετάβαση από iphone, όπως και εγώ καλή ώρα.

Ο συνδιασμός Snapdragon μαζί με το καινούργιο UFS 4.0, κάνουν παπάδες. Ακόμα και σε 60hz το κινητό είναι πύραυλος. Οχι ότι οι υπόλοιπες συσκευές με αυτά τα specs όπως Oneplus 11 πχ πάνε πίσω, αλλά παλιότερα με Exynos είχαμε θεματάκια.

Και σε αναβαθμίσεις, καμια σχέση με παλιότερα. Από εκεί που η Samsung ήταν απο τις χειρότερος στα updates, από το S21 και ειδικά από πέρυσι και μετά είναι από τις καλύτερες/πιο γρήγορες.

Και αν ισχύουν οι φήμες ότι του χρόνου πάλι Exynos θα έχουμε στην Ευρώπη, και σε συνδιασμό με την τιμή που όλο πέφτει, βλέπω να έχει ζήτηση μέχρι και του χρόνου.

Οι παραπάνω ταχύτητες του 5G, μονο σε κατέβασμα μεγάλων αρχείων ή αν χρειάζεσαι το παραπάνω Upload σε βοηθάνε.

Για απλό σερφάρισμα με 5g θα έχεις χωρις λόγο υψηλότερη κατανάλωση σε δεδομένα και υψηλότερη κατανάλωση σε μπαταρία.

Δεν κερδίζεις κάτι σε ταχύτητα στο σερφάρισμα.

Η συσκευή υποστηρίζει μέχρι 45W, αλλά οι διαφορές σε ταχύτητες ειναι μικρές από τα 25W, και μιας και οι 25W φορτιστές είναι φθηνότεροι, γιαυτό και προτείνονται.

Αναλυτικά μπορείς να δεις τα νούμερα εδώ κάτω στο κομμάτι Charging Speed

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s23_ultra-review-2526p3.php

αυτος ο φορτιστης αυτοκινητου εχει και μια τιμη 21,76 εκτος απο 29,90. ξερει κανεις την διαφορα τους?

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή υποστηρίζει μέχρι 45W, αλλά οι διαφορές σε ταχύτητες ειναι μικρές από τα 25W, και μιας και οι 25W φορτιστές είναι φθηνότεροι, γιαυτό και προτείνονται.
Αναλυτικά μπορείς να δεις τα νούμερα εδώ κάτω στο κομμάτι Charging Speed
https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s23_ultra-review-2526p3.php
Επειδή έχω εταιρικό cosmote και προσωπικό wind πίστεψε με ότι έχω συχτιρησει με την cosmote. 3 στις 10 κλήσεις σιγουρα χαμένες και 4 στις 10 εξερχόμενες δεν πραγματοποιούνται καν. Σε διάφορες μάρκες όχι μόνο samsung. Από την άλλη η wind , χαμηλότερες ταχύτητες βέβαια αλλά σταθερότατη και σε ομιλία και σε data. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το δίκτυο της cosmote στις περιοχές που κινούμαι εγώ (Αθήνα βόρεια κ δυτικά προαστια). Όσον αφορά το θέμα ζελατινα /τζαμακι γνωστά προβλήματα από όταν έχει μπει ο ultrasonic αισθητήρας, βολεύομαι με ζελατινα που αλλάζω κάθε 2 μήνες για να λειτουργεί απρόσκοπτα το δαχτυλικο. Περισσότερο με ενοχλει, οπως εγραψα και παραπανω η curved οθονη κατα την χρηση του spen. Οσον αφορα την προεγκατεστημενη ζελατινα , ερχοντουσαν μεχρι το s21 .S22 και s23 δεν εχουν , καθως ισχυρίζονται οτι εχασαν μια πατεντα και δεν μπορουν την εφαρμοσουν στο εργοστασιο (δικαιολογια) .Το bloatware από την άλλη δεν με απασχόλησε ποτέ καθώς τα κάνω uninstall με abd και τέλος. Πλέον έχουν ελάχιστο bloatware που στην πλειοψηφία του γίνεται και απλά uninstall. Όσον αφορά το μοντέλο που θα έρθει του χρόνου εάν ο exynos δεν κάνει πολλά βήματα μπροστά και ειδικά στο θέμα του modem , με βλέπω μετά από πολλά χρόνια να μην αλλάζω συσκευή στο χρόνο. (Αν και δεν πιστεύω ότι θα έρθει με exynos του χρόνου)

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Update για την μπαταρια: Πάρα πολύ καλά πρώτα δειγματα σε σύνολο 40 ωρών πάρα κάτι. Επειδή σήμερα το ξεζουμισα , για την δικιά μου χρήση με όλα ανοιχτά είναι για 2 ημέρες ανετα. ΤΡΟΜΕΡΟ standby η συσκευή, καμία σχέση με exynos.4cbd4667e8a2e9b87f4a1152d5021c45.jpg

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Λάθος όμως που άφησες τη συσκευή να φτάσει μέχρι 1%....

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...