Jump to content

Moto G32


polhs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να στειλεις VOW NAI στο 1202. Εάν είναι q το καρτοκινητό σου με παλιά κάρτα SIM ή ακόμα και free to go με παλιά κάρτα SIM μπορεί να μη δουλεύει. Ακόμα επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είναι συμβατό το g32 με nova. Πριν αναφέρθηκα στην cosmote. Εάν δεν δουλέψει με το μήνυμα, θα πρότεινα αλλαγή sim με καινούργια. Περισσότερη βοήθεια στο αναλογο θέμα (wind volte/vowifi)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει κάρτα. Στο παλιό μου κινητό είχα volte. Τώρα με το moto G32 έχω το πρόβλημα. Όταν βάλω την κάρτα στο παλιό κινητό δουλεύει μια χαρά. Έχω στείλει το μήνυμα που είπες και βγάζει αυτό το μήνυμα :H YΠHPEΣIA WiFi Calling ΔEN YΠOΣTHPIZETAI AΠO THN ΣYΣKEYH ΣAΣ. ΠAPAKAΛΩ EΠIΣKEΦΘEITE TO https://wn.gr/vowifi-activation/ ΓIA ΠEPIΣΣOTEPEΣ ΠΛHPOΦOPIEΣ ΣXETIKA ME TIΣ ΣYΣKEYEΣ ΠOY YΠOΣTHPIZOYN THN YΠHPEΣIA. 

On 4/4/2023 at 3:19 ΜΜ, kmpatra said:

Να ενημερώσω ότι σήμερα δοκίμασα να ενεργοποιήσω WiFi calling & voLTE σε cosmote και δουλεύει κανονικότατα με την αποστολή μηνύματος (WIFICALL στο 1333)  απευθείας. Δέχεται κλήσεις και στη λειτουργία πτήσεων εφόσον είναι ανοιχτό το wi-fi. Τελευταία προσπάθεια που είχα κάνει ήταν στις 18 Μαρτίου και μέχρι τότε δεν το δεχόταν σίγουρα. Δεν βλέπω να έχουν ενημερώσει βέβαια τη λίστα των συμβατών συσκευών αλλά από τη στιγμή που το μήνυμα και η ενεργοποίηση της υπηρεσίας έγινε, προφανώς μπήκε και αυτή η συσκευή στις συμβατές.

Παλαιότερα είχα ενεργοποιήσει έμμεσα την υπηρεσία βάζοντας τη SIM σε συμβατή συσκευή. Αλλά με την πρώτη βλάβη που έπαθε η υπηρεσία από πλευράς cosmote έγιναν όλα άνω κάτω και την απενεργοποίησα. Τώρα όμως ενεργοποιείται κανονικά άμεσα και από ότι φαίνεται χωρίς πρόβλημα. Ίσως έπαιξε και ρόλο η τελευταία ενημέρωση από το google store των υπηρεσιών εταιριών κινητής τηλεφωνίας (carrier services) με ημερομηνία 13-03-23 (σήμερα μου εμφανίστηκε και την εγκατέστησα)

 

7 minutes ago, kmpatra said:

Δοκίμασε να στειλεις VOW NAI στο 1202. Εάν είναι q το καρτοκινητό σου με παλιά κάρτα SIM ή ακόμα και free to go με παλιά κάρτα SIM μπορεί να μη δουλεύει. Ακόμα επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είναι συμβατό το g32 με nova. Πριν αναφέρθηκα στην cosmote. Εάν δεν δουλέψει με το μήνυμα, θα πρότεινα αλλαγή sim με καινούργια. Περισσότερη βοήθεια στο αναλογο θέμα (wind volte/vowifi)

Να προσθέσω ότι έχω πάρει τηλέφωνο στην εταιρία κ μου είπαν ότι δεν θα υποστηρίζει volte το κινητό μου. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα δυστυχώς προς το παρόν με τη nova υπάρχει ασυμβατότητα της συσκευής. Ρίξε μία ματιά στο play store αν υπάρχει ενημέρωση του carrier services (υπηρεσίες εταιριών κινητής τηλεφωνίας).  Αν υπάρχει, εγκατάσταση και επανεκκίνηση και προσπάθησε πάλι. Αλλιώς απλά περιμένεις να υποστηρίξει η εταιρεία το κινητό. Στείλε και ένα αίτημα στο chat μήπως και το κοιτάξουν και προγραμματίσουν την υποστήριξη σε επόμενη ενημέρωση...

Στις ρυθμίσεις - Δίκτυο & Διαδικτυο - Δικτυο κινητής τηλεφωνίας - καρτες sim - nova (ή οπως αναγράφει την κάρτα)

Υπαρχει εκεί διακοπτης για κλήσεις 4g ?

Υ.Γ. τώρα ειδα την προσθήκη, ρίξε μια ματιά όμως για τον διακόπτη...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτό από το play store? Δεν μου βγάζει να κάνω ενημέρωση. Θα δω να επικοινωνήσω ξανά με την εταιρεία. Η ενεργοποίηση του volte είναι στις ρυθμίσεις, δίκτυο και διαδίκτυο, δίκτυο κινητής και μετά  ενεργοποιώ το κλήσεις 4G σωστά? Απλά ήθελα επιβεβαίωση ότι δεν έχει το κινητό μου πρόβλημα. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. 

Screenshot_20230406-203554.png

24 minutes ago, kmpatra said:

Άρα δυστυχώς προς το παρόν με τη nova υπάρχει ασυμβατότητα της συσκευής. Ρίξε μία ματιά στο play store αν υπάρχει ενημέρωση του carrier services (υπηρεσίες εταιριών κινητής τηλεφωνίας).  Αν υπάρχει, εγκατάσταση και επανεκκίνηση και προσπάθησε πάλι. Αλλιώς απλά περιμένεις να υποστηρίξει η εταιρεία το κινητό. Στείλε και ένα αίτημα στο chat μήπως και το κοιτάξουν και προγραμματίσουν την υποστήριξη σε επόμενη ενημέρωση...

 

25 minutes ago, kmpatra said:

Άρα δυστυχώς προς το παρόν με τη nova υπάρχει ασυμβατότητα της συσκευής. Ρίξε μία ματιά στο play store αν υπάρχει ενημέρωση του carrier services (υπηρεσίες εταιριών κινητής τηλεφωνίας).  Αν υπάρχει, εγκατάσταση και επανεκκίνηση και προσπάθησε πάλι. Αλλιώς απλά περιμένεις να υποστηρίξει η εταιρεία το κινητό. Στείλε και ένα αίτημα στο chat μήπως και το κοιτάξουν και προγραμματίσουν την υποστήριξη σε επόμενη ενημέρωση...

Στις ρυθμίσεις - Δίκτυο & Διαδικτυο - Δικτυο κινητής τηλεφωνίας - καρτες sim - nova (ή οπως αναγράφει την κάρτα)

Υπαρχει εκεί διακοπτης για κλήσεις 4g ?

Υ.Γ. τώρα ειδα την προσθήκη, ρίξε μια ματιά όμως για τον διακόπτη...

Ναι, είναι ενεργοποιημενο κλήσεις 4g. Σε ευχαριστώ κ πάλι για τον χρόνο σου. Να είσαι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω από το playstore το οποίο προφανώς είναι ενημερωμένο. Επισης ναι, ενεργοποιείς το "κλήσεις 4G" εφόσον υπάρχει. Κάνε μία επανεκκίνηση μετά και δοκίμασε να δεις αν την ώρα που μιλάς διατηρείται το 4G και μπορείς να σερφάρεις κανονικά.

Με βάση το sms που σου έστειλε η ασυμβατότητα αφορά το voice over wi-fi, σύμφωνα όμως με την ιστοσελίδα το volte είναι συμβατό με τις περισσότερες συσκευές της αγοράς χωρίς να διευκρινίσει ποιες ενω στο vowifi έχει λίστα. Λογικά με καινούργια κάρτα sim εφόσον βλέπεις και το διακόπτη το πιο πιθανό είναι να παίξει τουλάχιστον το volte.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είναι θέμα της νοβα, πρέπει να υποστηρίξει τη συσκευή. Η ενημέρωση αλλαζει θέματα ασφαλείας στο android, μάλλον δεν πειράζει τα θέματα δικτύου. Η εφαρμογή με τις υπηρεσίες κινητής που λέγαμε πιο πάνω είναι που τα πειράζει αυτά

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μέχρι 250 ευρώ δεν βλέπω κάτι άλλο εκτός από το G32 Motorola. θα είναι για την μάνα μου βασική χρήση. αλλά δεν θέλω να αργεί να ανοίξει εφαρμογή κλπ. είναι οκ; προχωράω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πήρε η μητέρα μου το κινητό και έναν φορτιστή με εξόδους 5W, 17W ακόμα όμως και στα 17W αργεί παααααρα πολύ να φορτίσει; μου λέει κάνει και 4 ώρες! είναι δυνατόν; έχει κάποια ρύθμιση το κινητό για να φορτίζει πιο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Ρύθμιση δεν υπάρχει έχω προτείνει κάποιον φορτιστή στο τέλος της προηγούμενης σελίδας (6 Απριλίου) δουλεύει άψογα.

Μπορεί να είναι θέμα καλωδίου. Συνδέει το καλώδιο του συγκεκριμένου φορτιστή ή το καλώδιο που υπάρχει στη συσκευασία του κινητού?

Επίσης εμφανίζεται η ένδειξη turbo charging κατά τη σύνδεση ή όχι? Πρέπει ο φορτιστής  και το καλώδιο να είναι συμβατα με γρήγορη φόρτιση...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμιση δεν υπάρχει έχω προτείνει κάποιον φορτιστή στο τέλος της προηγούμενης σελίδας (6 Απριλίου) δουλεύει άψογα.
Μπορεί να είναι θέμα καλωδίου. Συνδέει το καλώδιο του συγκεκριμένου φορτιστή ή το καλώδιο που υπάρχει στη συσκευασία του κινητού?
Επίσης εμφανίζεται η ένδειξη turbo charging κατά τη σύνδεση ή όχι? Πρέπει ο φορτιστής  και το καλώδιο να είναι συμβατα με γρήγορη φόρτιση...
αυτός είναι ο ΦΟΡΤΙΣΤΉΣ.CELLY . λέγεται. από το Γερμανό της τον έδωσαν για γρήγορο 4dc41607d61dd7ac249bc17aebf4db0f.jpg62a6aff3f84ba1c92cc5d6f97995fad1.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile-accessories/mobile-charger/fortistis-taksidiou-celly-turbo-2-usb-3.4a/?productId=20390317&fname=skuColor&fvalue=-128022028068168089

Αυτος ετσι? Απλά το μαύρο βρήκα μπροστά μου άμεσα. Είναι γρήγορος φορτιστής αλλά δεν είναι turbocharge με 10 volt Αν προσέξεις το 3.4 που λέει είναι η συνολική ένταση (TOTAL)  για τις δύο θύρες: 2,4 η πράσινη και ένα ampere η άλλη. Άρα μέγιστο 12 watt στην πράσινη. Δικαιολογούνται οι σχεδόν 4 ώρες ειδικά αν έχει και κάποια μικρή απώλεια το καλώδιο... Με αυτόν που έδειξα στην προηγούμενη σελίδα διαρκεί λιγότερο απο δύο ώρες. με το καλώδιο της συσκευασίας της huawei)

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile-accessories/mobile-charger/fortistis-taksidiou-celly-turbo-2-usb-3.4a/?productId=20390317&fname=skuColor&fvalue=-128022028068168089
Αυτος ετσι? Απλά το μαύρο βρήκα μπροστά μου άμεσα. Είναι γρήγορος φορτιστής αλλά δεν είναι turbocharge με 10 watt. Αν προσέξεις το 3.4 που λέει είναι η συνολική ένταση (TOTAL)  για τις δύο θύρες: 2,4 η πράσινη και ένα ampere η άλλη. Άρα μέγιστο 12 watt στην πράσινη. Δικαιολογούνται οι σχεδόν 4 ώρες ειδικά αν έχει και κάποια μικρή απώλεια το καλώδιο... Με αυτόν που έδειξα στην προηγούμενη σελίδα διαρκεί λιγότερο απο δύο ώρες. με το καλώδιο της συσκευασίας της huawei)
ok κατάλαβα θα της πάρω άλλον.. άρα δεν έχει επιλογή το κινητό στο μενού για ενεργοποίηση /απενεργοποιηση fast charging έτσι;μην ψάχνω..
Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτόματα διαβάζει αυτό που συνδέεις.

Αν έχεις 10βολτο φορτιστή με δικό του καλώδιο από άλλο κινητό κάνε ένα τσεκάρισμα πρώτα.

Προτίμησε κάποιον συμβατό με το πρότυπο qc 3.0 (quick charge)

Edited by kmpatra
να εχει όμως και επιλογή περισσοτερα volt/watt
Link to comment
Share on other sites

οπως σου εγραψα και πριν ειναι και θεμα volt, πρεπει να υποστηρίζει 9-10 volt εκτος από 5 μόνο που υποστηρίζει ο celly. Αν ο samung κανει δουλεια αναζητησε με τον αριθμο μοντελου στο ιντερνετ και παρε τον ιδιο. Πανω στο φορτιστη πρεπει να αναγραφεται και η ταση με τα αντιστοιχα ρευματα που υποστηριζονται. Επισης τσέκαρε και τα αλλα που σου ειχα στειλει με προσωπικό μήνυμα, το οποίο βλέπω οτι δεν το έχεις δει.

Link to comment
Share on other sites

οπως σου εγραψα και πριν ειναι και θεμα volt, πρεπει να υποστηρίζει 9-10 volt εκτος από 5 μόνο που υποστηρίζει ο celly. Αν ο samung κανει δουλεια αναζητησε με τον αριθμο μοντελου στο ιντερνετ και παρε τον ιδιο. Πανω στο φορτιστη πρεπει να αναγραφεται και η ταση με τα αντιστοιχα ρευματα που υποστηριζονται. Επισης τσέκαρε και τα αλλα που σου ειχα στειλει με προσωπικό μήνυμα, το οποίο βλέπω οτι δεν το έχεις δει.
πως βλέπω προσωπικά μηνύματα από Tapatalk;;; οι dev ακόμα να γράφουν και δεν το έχουν φτιάξει!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω. Σου είχα γράψει να τσεκάρεις και το καλώδιο και να σιγουρευτείς ότι συνδέεται στην πράσινη υποδοχή του celly. Τώρα όμως που δοκίμασες και τον άλλο φορτιστή νομίζω ξεκαθάρισε το θέμα.

Ο celly δινει μόνο 5 βολτ που είναι λιγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βγήκε ενημέρωση του android επίπεδο ασφάλειας Μάιος 2023.

Άσχετο με την ενημέρωση. Έχει παρατηρήσει κανένας να τερματίζεται η κλήση την ώρα που η μπαταρία περνάει το 20% δηλαδή όταν μπαίνει στην κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας?

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2023 at 10:30 ΠΜ, kmpatra said:

Βγήκε ενημέρωση του android επίπεδο ασφάλειας Μάιος 2023.

Άσχετο με την ενημέρωση. Έχει παρατηρήσει κανένας να τερματίζεται η κλήση την ώρα που η μπαταρία περνάει το 20% δηλαδή όταν μπαίνει στην κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας?

Σε εμένα δεν μου παρουσίασε μέχρι στιγμής κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν έχει ραδιόφωνο FM;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nikosxeng3 said:

Να ρωτήσω αν έχει ραδιόφωνο FM;

Ναι έχει ράδιο FM, όταν μπεις στο menu με τις εφαρμογές, πληκτρολογείς στην αναζήτηση ράδιο κ θα σου το εμφανίσει. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...