Jump to content

Sony Ericsson P990i [old]


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλήθεια ... Software VoIp θα υπάρχει ? γιατί αν δεν θα υπάρχει τότε απλά το κινητό θα ΕΧΕΙ το μεγαλύτερο ΜΕΙΩΝ από οτιδήποτε έχω ακούσει ... ΄

 

Καλά, μήπως το παρακάναμε με τις απαιτήσεις μας; Σιγά βρε παιδιά...

 

:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εξαρτάται τι απαιτεί κανείς ... πχ εγώ το WiFi το θεωρώ χρήσιμο περισσότερο για την VoIP υπηρεσία που μπορεί να επιτελέσει ...

 

Δυστυχώς διάβασα σε ξένα forums πως το UIQ 3.0 δεν θα υποστηρίζει άλλες λειτουργίες πέραν αυτών που δίνει η ίδια η συσκευή (Browsing , Email) για κάποιο χρονικό διάστημα καθώς υπάρχουν προβλήματα ασφάλειας και σταθερότητας που δεν έχουν λύθεί ακόμα.... Δηλαδή VoIP δεν θα έχουμε για κάποιο χρονικό διάστημα ... :(

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Το p990 έχει ενσωματωμένη υλοποίηση των λειτουργιών Word/Excel/PowerPoint (Περιλαμβάνει και editor φυσικά καθώς και πλήθωρα -σχεδόν όλες - λειτουργιών πάω στα έγγραφα) μέσω της εφαρμογής QuickOffice το οποίο είναι ουσιαστικά ένα πακέτο εφαρμογών (QuickWord , QuickExcel , QuickPoint). Μπορείς να δεις την σημερινή έκδοση ( 3 )του QuickOffice [ΕΔΩ] . Φαντάζομαι πως η έκδοση 3 είναι και αυτή που είναι ενσωματωμενη στο P990. Να σημειώσω πως το QuickOffice δίνεται στο πακέτο του p990 εγκατεστημένο . Σχετικά με το PDF viewer φυσικά και έχει και είναι και αυτός ενσωματωμένος . Συγκεκριμένα έχει τον Acrobat PDF+ viewer .

 

Μέχρι σήμερα τα p800 , p900 , p910 είχαν ενσωματωμένες ΜΟΝΟ εφαρμογές που σου επέτρεπαν να ανοίγεις / Διαβάζεις αρχεία PDF , word , excel , PowerPoint και με την εγκατάσταση νέων εφαρμογών (Documents2Go ή QuickOffice) μπορούσες να κάνεις επεξεργασία . Πλέον στο P990 δίνονται δωρεάν

 

Σχετικά με το αν το P990 θα μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως ένα PDA , διατηρώ τις επιφυλαξεις μου. Σίγουρα έχει αρκετά στοιχεία από PDA όπως οθόνη αφής και πληκτρολόγιο QWERΤY , αρκετή μνήμη για επεξεργασία , εφαρμογές office , Διαχείρηση επαφών , αποστολή/Λήψη email αλλά δεν έχει το πλήθος των εφαρμογών που έχει ένα λειτουργικό όπως το Palm OS ή τα Windows Mobile ούτε και έχει (μέχρι στιγμής) κάποια βάση δεδομένων σταθερή όπως Pocket SQL ή MySQL για WM ... Δηλαδή αν θέλεις να πάρεις ένα PDA Που να λειτουργεί και ως τηλέφωνο τότε το P990 ΙΣΩΣ να σου φανεί λίγο και να πρέπει να στραφείς σε κάποια λύση όπως Qtek 9100 και όμοια ή καλύτερα του σε κατηγορία Windows Mobile που υπάρχουν περισσότερες εφαρμογές. Αν ζητάς ένα Τηλέφωνο που να έχει λειτουργίες από PDA τότε ΝΑΙ το P990 ίσως να είναι κορυφαίο ...

 

 

Tna,

ευχαριστώ για τη γρήγορη και εύστοχη απάντησή σου. Πιστεύω οτι η ύπαρξη των δυο εφαρμογών στις οποίες αναφερθήκαμε (Office, PDF Viewer) είναι ιδιαίτερα σημαντική. Βασικό στοιχείο βέβαια η υποστήριξη ελληνικών! Επειδή δεν διαθέτω κάποιον από τους προγόνους του P990i, θα μπορούσε κάποιος να μας αναφέρει αν η ελληνική υποστήριξη είναι πλήρης; Και δεν αναφέρομε σε ελληνικό περιβάλλον εργασίας, αλλά στην ύπαρξη γραμματοσειρών, ελληνικής ταξινόμησης, δυνατότητα ανάγνωσης ελληνικού κειμένου (.doc) χωρίς μετατροπές, σωστός συγχρονισμός με υπολογιστή που έχει ελληνικό λειτουργικό σύστημα κλπ. Αλήθεια τί δουλεύει σωστά μέχρι τώρα και τί όχι;

Η δυνατότητα για VoIP θα ήταν καλοδεχούμενη...

Όπως και η δυνατότητα να μετατρέπεται κατόπιν σύνδεσης με υπολογιστή μέσω USB σε external disk, για την αντιγραφή αρχείων...

Link to comment
Share on other sites

Tna,

ευχαριστώ για τη γρήγορη και εύστοχη απάντησή σου. Πιστεύω οτι η ύπαρξη των δυο εφαρμογών στις οποίες αναφερθήκαμε (Office, PDF Viewer) είναι ιδιαίτερα σημαντική. Βασικό στοιχείο βέβαια η υποστήριξη ελληνικών! Επειδή δεν διαθέτω κάποιον από τους προγόνους του P990i, θα μπορούσε κάποιος να μας αναφέρει αν η ελληνική υποστήριξη είναι πλήρης; Και δεν αναφέρομε σε ελληνικό περιβάλλον εργασίας, αλλά στην ύπαρξη γραμματοσειρών, ελληνικής ταξινόμησης, δυνατότητα ανάγνωσης ελληνικού κειμένου (.doc) χωρίς μετατροπές, σωστός συγχρονισμός με υπολογιστή που έχει ελληνικό λειτουργικό σύστημα κλπ. Αλήθεια τί δουλεύει σωστά μέχρι τώρα και τί όχι;

Η δυνατότητα για VoIP θα ήταν καλοδεχούμενη...

Όπως και η δυνατότητα να μετατρέπεται κατόπιν σύνδεσης με υπολογιστή μέσω USB σε external disk, για την αντιγραφή αρχείων...

απόσο θυμάμαι,ναι!!η υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων είναι πλήρης χωρίς να χρειάζεται καμιά μετατροπή:)

για usb storage device δεν το ξέρουμε ακόμη αλλά το ελπίζουμε:happy:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

xerei kaneis an baleis thn carta mnhmhs poiu exesi sto p900 sto p990 an tha thn dextei?h tha pernei ales cartes
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα, ότι δέχεται MS Duo Pro (όπως το P990) μπορεί να δεχτεί και απλές MS Duo (που χρησιμοποιεί το P900). Το αντίστροφο είναι που δεν ισχύει :)

 

nixx

Link to comment
Share on other sites

Τις ms duo pro high speed τις δέχεται ρε παιδιά;

 

Ναι κανονικά. Δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση για αυτό, με απόλυτη συμβατότητα και πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων της!

 

:D

 

 

Ε οχι ρε!...Αν ειναι δυνατον!

KostaKosta κοιτα κι αυτο...

 

Χε χε χε

 

Τι είναι; Δεν το δείχνει!...

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η υποστήριξη ελληνικών στα p900 , p910 είναι πλήρης. Υπάρχει ελληνικό πρόγραμμα συγχρονισμού το οποίο αναλαμβάνει να συγχρονίσει επαφές , μηνύματα email κτλ με τον υπολογιστή και συνεργάζεται άψογα με το Microsoft Outlook. Επίσης δεν χρειάζεται κάποια μετατροπή στα ελληνικά έγγραφα του word/Excel αφού εγγενώς τα διαχειρίζεται σα να ήταν native greek η γλώσσα του κινητού. Κατ΄επέκταση όλες οι διεργασίες ταξινόμησης / Ανάκτησης δεδομένων με χρήση ελληνικών υποστηρίζονται κανονικά και η λειτουργίες επιτελούνται με βάση το ελληνικό αλφάβητο (Α> Β>Γ>Δ>Ε>Ζ>Η>Θ>Ι>Κ>Λ>Μ>Ν>Ξ>Ο>Π>Ρ>Σ>Τ>Υ>Φ>Χ>Ψ>Ω κτλ....)

 

Μέχρι σήμερα δεν υπήρχε δυνατότητα χρήσης του κινητού ως mass storage συσκευή και δεν έχει ανακοινωθεί κάτι ανάλογο για το p990 χωρίς να μπορούμε με ασφάλεια να απαντήσουμε θετικά ή αρνητικά αν τελικά θα εφαρμοστεί.

 

 

Σχετικά με την χρήση VoIP η Skype έχει ανακοινώσει πως δουλεύει πάνω στο θέμα χωρίς όμως να έχει ανακοινώσει σε πιο στάδιο βρίσκεται ή πότε θα έχει την εφαρμογή έτοιμη. Δυστυχώς φήμες λένε πως το WiFI κομμάτι του λειτουργικού δεν έχει δοθεί "at large" (σε Non official) προγραμματιστές καθότι υπάρχουν κάποια προβλήματα που χρίζουν λύσης. Συνεπάγεται πως ο τομέας VOIP θα αργήσει να υλοποιηθεί για το συγκεκριμένο προϊόν...

 

Ελπίζω να Βοήθησα

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

απόσο θυμάμαι,ναι!!η υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων είναι πλήρης χωρίς να χρειάζεται καμιά μετατροπή:)

για usb storage device δεν το ξέρουμε ακόμη αλλά το ελπίζουμε:happy:

 

Από ότι διάβασα σε ένα γερμανικό Site που έχει τέστ του P990i, το συγκεκριμένο μοντέλο έχει δυνατότητα USB Storage Device!

Σχετικά με τις δυνατότητες VoIP αναφέρουν οτι θεωρητικά είναι εφικτό με το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά το εκθεσιακό τηλέφωνο δεν έφερε κάποια υλοποίηση του VoIP...

 

http://www.areamobile.de/tests/Sony_Ericsson_P990i/teil_I.php

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που αναφέρεται στο ίδιο τέστ είναι οτι το feeling του GUI είναι κλάσεις γρηγορότερο σχετικά με το προηγούμενο P910i...

Προσωπικά, όταν το P910i ενός φίλου έπεσε για λίγο στα χέρια μου, το βρήκα απελπιστικά αργό (Στο feeling!) σε σχέση με κάποιο Palm (T5). Είναι ωραίο νέο σαφώς να διαβάζεις οτί υπάρχει σημαντική διαφορά σε αυτόν τον τομέα...

Βέβαια, δεν σκοπεύω να αγοράσω τη συγκεκριμένη συσκευή (αν τελικά το κάνω) χωρίς να τη δοκιμάσω προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που αναφέρεται στο ίδιο τέστ είναι οτι το feeling του GUI είναι κλάσεις γρηγορότερο σχετικά με το προηγούμενο P910i...

Προσωπικά, όταν το P910i ενός φίλου έπεσε για λίγο στα χέρια μου, το βρήκα απελπιστικά αργό (Στο feeling!) σε σχέση με κάποιο Palm (T5). Είναι ωραίο νέο σαφώς να διαβάζεις οτί υπάρχει σημαντική διαφορά σε αυτόν τον τομέα...

Βέβαια, δεν σκοπεύω να αγοράσω τη συγκεκριμένη συσκευή (αν τελικά το κάνω) χωρίς να τη δοκιμάσω προσωπικά...

 

Πάντως παιδια εγώ αγόρασα ενα μεταχειρισμένο p910i (σε καταπληκτική τιμή και σε αναμονή του p990i) και για 1η φορά κατάλαβα πόσο χρηστικό μπορεί να είναι ενα smartphone , είχα παλια qtek 2020 & s100 αλλα και Νοκια 6600 & N70 , loipon χωρίς να θέλω να αρχίσουμε διαξιφισμους για τα κινητα απλα εκφράζω την προσωπική μου εμπειρία . Το P910i το βρήκα άριστο τόσο στο feeling το οποίο είναι σχεδόν ιδιο με τα qtek που είχα, όσο και σε όλους τους άλλους τομείς (ΤΕΛΕΙΟΣ ΗΧΟΣ, παρα πολλα προγράμματα & games) . Τωρα το p990i με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΚΑΜΕΡΑ, ράδιο , wifi , καλυτερη οθόνη, και ποιο γρήγορο επεξεργαστή, αν διατηρήσει τα υπόλοιπα του p910i τοτε για μενα θα ειναι το απόλυτο smartphone !!!!!!!!!!!!!!! Μέχρι τώρα να βγει , τόσο για την δουλεία μου όσο και για την διασκέδασή μου θα έχω το μικρο του αδελφάκι :lol:

Τωρα το p990 μου ειπε ενας φιλος μου που εχει κατάστημα ΤΙΜ ότι τον ειπαν ότι μέχρι τέλους Γεναρη θα το έχουν τώρα τι να πω ..... ελπίζουμε

 

Α και μια Βοήθεια λίγο εκτος τοπικ

1) έχει κανενας το soundtrak της ταινιας Σειρήνες του Αιγαιου (αυτο που λέει "Πόλεμο να κάνεις στην Μοναξια κλπ "")

2) για το p910 έχει βγει κάποιο πρόγραμμα με χάρτη της Αθήνας που να μήν χρειάζεται GPS (δήλώνεις εσύ που θέλεις να πας και σου λέει τον ποιο συντομο δρόμο ) είχα παλια ένα στο ΝΟΚΙΑ 6600

 

Ευχαριστώ

:rolleyes:

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Το Route 66 μπορείς να το λειτουγήσεις και χωρίς GPS. Επιλέγεις σχεδιασμό διαδρομής , δίνεις ως αρχή το σημείο που είσαι και ως προοιρισμο τον προορισμό σου και στο υπολογίζει ....
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

περιμενετε να το πάρετε στα χέρια σας και μετα σχολιάστε το παιδιά εγω φοβάμαι την φωτογραφική μηχανή που θα έχει πάνω !!!!!!
Music is my life!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να προβληματίσει η κάμερά του, αφού λογικά θα είναι αυτή που "φοράει" και το Κ750... δηλαδή πολύ καλή...

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφική μηχανή είναι το ΑΤΟΥ του P990... κανένα άλλο smartphone / WM δεν έχει τοσο καλή κάμερα όσο αυτό
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής

Νομίζετε ότι θα υπάρχει δυνατότητα να περαστούν από ενα ΝΟΚΙΑ 6600 οι επαφές και οι σημειώσεις στο Ρ990ι η λόγω λειτουργικού θα υπάρξει πρόβλημα ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η καμερα ειναι τρομερη , ολα τα review αυτο λενε και δειχνουν οι φωτο , τωρα οι επαφες μεσω outlook περνουν ολες !!!!!

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους νεότερα....:rotfl: :food:

Απο esato.com

 

''Τhe Sony Showroom in India has confirmed that the P990 will be released the 1st week of Feb. 06 '' !!!

 

Απο howardforums.com

 

''Yes thats right Tsam Communications is taking pre orders for these phones

estimated to be in around January 20th. They are all the final versions and not the prototypes ''!!!

 

Aντε να δουμε...Ποσο εκτιμάτε οτι θα κανει για να βγει και στην Ευρώπη?

 

Υ.Σ.:ΕΣΤΩ ΚΑΙ OFFTOPIC θα εκτιμουσα,αν βεβαια καποιος γνωρίζει,να μου απαντήσει στη ερώτηση που ειχα κανει στην προηγούμενη σελιδα..thanks!....:rotfl:

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!

 

Άντε να δούμε επιτέλους! :D :D

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους νεότερα....:rotfl: :food:

Απο esato.com

 

''Τhe Sony Showroom in India has confirmed that the P990 will be released the 1st week of Feb. 06 '' !!!

 

Απο howardforums.com

 

''Yes thats right Tsam Communications is taking pre orders for these phones

estimated to be in around January 20th. They are all the final versions and not the prototypes ''!!!

 

Aντε να δουμε...Ποσο εκτιμάτε οτι θα κανει για να βγει και στην Ευρώπη?

 

Υ.Σ.:ΕΣΤΩ ΚΑΙ OFFTOPIC θα εκτιμουσα,αν βεβαια καποιος γνωρίζει,να μου απαντήσει στη ερώτηση που ειχα κανει στην προηγούμενη σελιδα..thanks!....:rotfl:

 

 

 

Mporeis na mas doseis ta link gia ayta ta duo???Giati epsaxa kai vrika kati palikarakia ,pou o enas to amfisitei ayto kai o allos emathe oti telika tha vgei to Q2...........

Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...