Jump to content

Κοινόχρηστα και Γκαραζόπορτες


Maryboo209
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Σήμερα έμαθα ότι οι το ρεύμα από τις γκαραζόπορτες της πολυκατοικίας μου είναι στα κοινόχρηστα.

το πρόβλημα είναι ότι μόνο δυο - τρία διαμερίσματα έχουν γκαραζόπορτες ενώ οι άλλοι δυο δεν έχουμε. Σημειωτέων οι γκαραζόπορτες είναι αποκλειστικά σε ιδιωτικό χώρο και δεν έχουμε πρόσβαση. Το ρεύμα των κοινόχρηστων είναι πολύ μεγάλο 200€ το μήνα. Το ελάχιστο που πληρώνω είναι 70-80€ το μήνα για ρεύμα καθαριότητα και ασανσέρ.

το ερώτημα μου είναι πως πρέπει να ενέργησω για να αλλάξει αυτό και να μην πληρώνω τις γκαραζόπορτες των άλλων.

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ρεύμα να τραβάνε οι γκαραζοπορτες,? Σχεδόν τίποτα!

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να τραβάνε για ποιο λόγο να το πληρώνω εγω. Επισης είναι κλειστός χώρος το γκαράζ τους μπορεί να έχουν μέσα το οτιδήποτε δεν δικαιολογείτε να πληρώνουμε κάθε μήνα 200€ ρεύμα για 5 διαμερίσματα από κάπου υπάρχει διαρροή.

Link to comment
Share on other sites

πόσα τετραγωνικά αναγράφονται στην ΔΕΗ και πόσες kWh? Απο την στιγμή που πληρώνεις κοινόχρηστα έχεις και δικάιωμα να δεις τον λογαριασμό.

Αποθήκες υπάρχουν?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν και συγκεκριμένα ενα γκαράζ έχει είσοδο στην κανονική  αποθήκη τους. Η άλλη όχι αλλα χρησιμοποιούν το γκαραζ τους ως αποθηκευτικό χώρο.
Θα ζητήσω Λογαριασμό αλλα θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να καλυφθώ και νομικά για να αλλαχθεί αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/12/2022 at 12:37 ΠΜ, Maryboo209 said:

Ναι υπάρχουν και συγκεκριμένα ενα γκαράζ έχει είσοδο στην κανονική  αποθήκη τους. Η άλλη όχι αλλα χρησιμοποιούν το γκαραζ τους ως αποθηκευτικό χώρο.
Θα ζητήσω Λογαριασμό αλλα θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να καλυφθώ και νομικά για να αλλαχθεί αυτό. 

Το κόστος δεν είναι τόσο το ρεύμα της γκαραζοπορτας αλλά ότι πιθανότατα χρεώνεται στα δημοτικά τέλη τα τετραγωνικά των γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση να εχουν υπολογιστει παραπανω χιλιοστα στην αναλογια στην καταναλωση ρευματος ή στα τετραγωνικα?

Σε καθε περιπτωση μπορειτε να κανετε μελετη για την επιβαρυνση καθε διαμερισματος σε χιλιοστα ,και να βαλει καθε διαμερισμα μετρητη για τις αποκλειστικες αναγκες του.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η μεγαλύτερη κατανάλωση στα κοινόχρηστα προέρχεται από το ασανσέρ και τα φώτα. Το μοτέρ της γκαραζόπορτας είναι συνήθως 300-400 watt, οπότε καταλαβαίνεις πως στο λιγότερο από 1 λεπτό που κάνει να ανοιγοκλείνει η πόρτα η κατανάλωση είναι αστεία.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...