Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις κ ζεστό νερό με αυτό το τρόπο??

Δεν το.ηξερα αυτό!!!

 

Εχει λεβητες επιτοιχους αεριου που εχουν μεσα εναλλακτη και χρησιμοποιουν το αεριο για να ζεστανουν νερο που το περνανε απο εκει και βγαζουν στις βρυσες του ζεστο στο σπιτι μας.

Επίσης μπορει να συνδυαστουν με solar kit οπως και εχω βαλει εγω που εχει θερμοστατικη βαλβιδα και ρυθμιζεις την θερμοκρασια που θες και οταν δεν εχει ζεστο νερο απο ηλιακο δινει ο λεβητας με το αεριο, αλλιως απο ηλιακο.

Μπορεις και ψηφιακα να ρυθμισεις την θερμοκρασια ζεστου νερου που θες απο τον λεβητα.

Ειναι φοβερη ευκολια, εγω σπιτι πεταξα ολα τα παλια σωματα με τις φετες και περασα χαλκοσωληνες και νεα σωματα και τον λεβητα στο μπαλκονι.

Επεσε πολυ δουλεια αλλα αξιζε τα λεφτα και τον κοπο.

Ασε που εδω πανω απο τους μισους δεν πληρωνουν καν κοινοχρηστα και εχουμε να αναψουμε δεν ξερω ποσα χρονια!!!

και οταν αναβαμε τι να λεει με 2 ωρες την μερα?

τωρα αναβω οσο θελω και τοτε με τα χιονια ολη μερα ανοιχτο στους 22.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

...και αν η πολυκατοικία είναι παλιά,πριν απο το 99,και ιδίως πριν από το 83,και τη φορτώσετε με ηλιακούς στην ταράτσα αυξάνοντας υπερβολικά το βάρος της,και μάλιστα στο χειρότερο σημείο για τη στατικότητα,δηλαδή ψηλά,έτσι και κάνει καναν δυνατο σεισμό να δεις τι καλά που θάναι...

 

Αλλά θάχετε γλυτώσει μερικές δεκάρες από το ρεύμα...

Επειδή μάλλον είσαι έξυπνούλης.....

Ένας ηλιακός πιάνει εμβαδό περίπου 3 τετραγωνικά και ζυγίζει μαζί με το νερό περίπου 300 κιλά.

Άρα έχουμε 100 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο...

Με την απάντηση που έδωσες όταν κάνεις σεξακι με την σύντροφό σου (αν έχεις) να μην το κάνετε στην πολυκατοικία γιατί ανά τετραγωνικό θα έχετε περισσότερο βάρος από ότι ο ηλιακός και μπορεί να τρυπησετε το ταβάνι ....

Χαιβανι ε χαιβανι

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο φυσικό αέριο με επιτοίχιο λέβητα, δίνει και παροχή για εστίες και για κλιμαστιμό από ότι είδα μόλις τώρα.

https://www.aerioattikis.gr/el/xreisei-kai-ofelh

Link to comment
Share on other sites

Στο φυσικό αέριο με επιτοίχιο λέβητα, δίνει και παροχή για εστίες και για κλιμαστιμό από ότι είδα μόλις τώρα.

https://www.aerioattikis.gr/el/xreisei-kai-ofelh

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι, θελει αλλη αδεια χρησης και αλλα κοστη οταν θες να κανεις και κατι αλλο.

Δλδ οταν κανεις την αιτηση τους λες τι θες να εχεις. Οταν παρεις για θερμανση μονο λεβητα απεξω σου λεει πχ για λεβητα ισχυος 24KW, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οτιδηποτε αλλο. Αν θες να βαλεις κατι αλλο πρεπει να αλλαξεις την αιτηση να παρεις αδεια για κατι αλλο.

Οι εστιες δεν παιρνουν απο τον λεβητα πανω, παιρνουν απο την κεντρικη σωληνα οπως και αλλες συσκευες, ο λεβητας ειναι μονο για θερμανση και ζεστο νερο χρησης. Το ιδιο και αυτο που λεει μοναδα κλιματισμου ειναι κατι σαν FAN COIL (μοναδα ψυξης-θερμανσης) δεν εχω ασχοληθει με αυτες αλλα θα εχουν και συμπιεστη με φρεον για να κανουν και ψυξη γιατι ψυξη με αεριο δεν μπορει να γινει. Και τοτε δεν εχεις λεβητα.

Δες εδω τυχαια σελιδα για να καταλαβεις τι ειναι, αντλια θερμοτητας αντι ρευμα καιει φυσικο αεριο http://www.mecplan.gr/fysiko-aerio/klimatismos-me-fysiko-aerio

Επισης στον ελεγχο ειναι πολυ αυστηρα τα πραγματα μεσα στο σπιτι θελουμε πολλα πραγματα παραπανω.

Να εχεις σωληνες με αεριο μεσα στο σπιτι δεν ειναι οτι καλυτερο σαν ιδεα. Οκ ειναι ωραια αυτα που μπορεις να κανεις αλλα ειναι πολυ ποιο επικυνδυνα τα πραγματα, πχ οι σωληνες αεριου πρεπει να ειναι ΕΜΦΑΝΗΣ!!!! :blink: σε περιπτωση που ειναι κρυμμενες πχ σε γυψοσανιδες κοβεσαι. θελει μπουτον, ηλεκτρομαγνητικη, ανιχνευτη αεριου, προσθετες βανες αποκοπης, αν εισαι σε μερος με σεισμους και βαλβιδα σεισμικης προστασιας κτλ.

Το φυσικο αεριο ειναι καυσιμο καθε συσκευη που βαζουμε συνδεεται ανεξαρτητα πανω στην γραμμη αεριου και στην περιπτωση αυτη θελει και σωληνες ποιο μεγαλης διατομης. Ο λεβητας ειναι ΜΟΝΟ για θερμανση σε σωματα και για ζεστο νερο χρησης δλδ στις βρυσες μας. Τιποτα παραπανω τα αλλα ειναι ανεξαρτητες συσκευες.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Εχει λεβητες επιτοιχους αεριου που εχουν μεσα εναλλακτη και χρησιμοποιουν το αεριο για να ζεστανουν νερο που το περνανε απο εκει και βγαζουν στις βρυσες του ζεστο στο σπιτι μας.

Επίσης μπορει να συνδυαστουν με solar kit οπως και εχω βαλει εγω που εχει θερμοστατικη βαλβιδα και ρυθμιζεις την θερμοκρασια που θες και οταν δεν εχει ζεστο νερο απο ηλιακο δινει ο λεβητας με το αεριο, αλλιως απο ηλιακο.

Μπορεις και ψηφιακα να ρυθμισεις την θερμοκρασια ζεστου νερου που θες απο τον λεβητα.

Ειναι φοβερη ευκολια, εγω σπιτι πεταξα ολα τα παλια σωματα με τις φετες και περασα χαλκοσωληνες και νεα σωματα και τον λεβητα στο μπαλκονι.

Επεσε πολυ δουλεια αλλα αξιζε τα λεφτα και τον κοπο.

Ασε που εδω πανω απο τους μισους δεν πληρωνουν καν κοινοχρηστα και εχουμε να αναψουμε δεν ξερω ποσα χρονια!!!

και οταν αναβαμε τι να λεει με 2 ωρες την μερα?

τωρα αναβω οσο θελω και τοτε με τα χιονια ολη μερα ανοιχτο στους 22.

 

Πρέπει Δλδ οι.σωληνες του νερού να περνούν από την πλευρά που θα τοποθετηθεί κ ο καυστήρας έτσι??

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει Δλδ οι.σωληνες του νερού να περνούν από την πλευρά που θα τοποθετηθεί κ ο καυστήρας έτσι??

 

Εξαρταται που θα μπει ο λεβητας ακριβως θελει πολλες σωληνες 2 θερμανσης και 2 για το ζεστο νερο χρησης.

Χωρια η παροχη του φυσικου αεριου.

Αλλα γενικα ναι σε εκεινη την πλευρα τους παμε κοντα να αποφυγουμε μεγαλες αποστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον είσαι έξυπνούλης.....

Ένας ηλιακός πιάνει εμβαδό περίπου 3 τετραγωνικά και ζυγίζει μαζί με το νερό περίπου 300 κιλά.

Άρα έχουμε 100 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο...

Με την απάντηση που έδωσες όταν κάνεις σεξακι με την σύντροφό σου (αν έχεις) να μην το κάνετε στην πολυκατοικία γιατί ανά τετραγωνικό θα έχετε περισσότερο βάρος από ότι ο ηλιακός και μπορεί να τρυπησετε το ταβάνι ....

Χαιβανι ε χαιβανι

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

πραγματικα το πιο πετυχημενο ποστ σε οοοοοοοολο το φορουμ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...και αν η πολυκατοικία είναι παλιά,πριν απο το 99,και ιδίως πριν από το 83,και τη φορτώσετε με ηλιακούς στην ταράτσα αυξάνοντας υπερβολικά το βάρος της,και μάλιστα στο χειρότερο σημείο για τη στατικότητα,δηλαδή ψηλά,έτσι και κάνει καναν δυνατο σεισμό να δεις τι καλά που θάναι...

Αλλά θάχετε γλυτώσει μερικές δεκάρες από το ρεύμα...

Επειδή μάλλον είσαι έξυπνούλης.....

Ένας ηλιακός πιάνει εμβαδό περίπου 3 τετραγωνικά και ζυγίζει μαζί με το νερό περίπου 300 κιλά.

Άρα έχουμε 100 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο...

Με την απάντηση που έδωσες όταν κάνεις σεξακι με την σύντροφό σου (αν έχεις) να μην το κάνετε στην πολυκατοικία γιατί ανά τετραγωνικό θα έχετε περισσότερο βάρος από ότι ο ηλιακός και μπορεί να τρυπησετε το ταβάνι ....

Χαιβανι ε χαιβανι

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστό και αυτό. Αν πάνε δηλαδή 5-6 σαν κι εμένα (αρκετά πάνω από τα 100 κιλά) τελευταίο όροφο την ώρα σεισμού τον ήπιαμε... :lol:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω το εξής

 

Στο σπίτι που μένω οπού είναι σε νοίκι άλλαξα παροχο στο ρεύμα από ΔΕΗ σε ηρών και μου έστειλε ένα γράμμα η δεδδηε

ότι έχει παρέλθει η υπεύθυνη δήλωση εγκατάστασης το πιστοποιητικό ρεύματος δηλαδή και να γίνει επανέλεγχος από αδειούχο εγκαταστάτη κλπ.

 

και ρωτώ αυτό το έξοδο αφορά εμάς ? η τον ιδιοκτήτη ?

Link to comment
Share on other sites

Τον ιδιοκτήτη εννοείται.

 

Δεν αφορά την αλλαγή σου. Είναι πιστοποιητικό καλής και ασφαλούς λειτουργίας των ηλεκτρικών του σπιτιού και έχει διάρκεια 14 έτη.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τον ιδιοκτήτη εννοείται.

 

Δεν αφορά την αλλαγή σου. Είναι πιστοποιητικό καλής και ασφαλούς λειτουργίας των ηλεκτρικών του σπιτιού και έχει διάρκεια 14 έτη.

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω το εξής

 

Στο σπίτι που μένω οπού είναι σε νοίκι άλλαξα παροχο στο ρεύμα από ΔΕΗ σε ηρών και μου έστειλε ένα γράμμα η δεδδηε

ότι έχει παρέλθει η υπεύθυνη δήλωση εγκατάστασης το πιστοποιητικό ρεύματος δηλαδή και να γίνει επανέλεγχος από αδειούχο εγκαταστάτη κλπ.

 

και ρωτώ αυτό το έξοδο αφορά εμάς ? η τον ιδιοκτήτη ?

 

Από ότι κατάλαβα άλλαξες και το όνομα στο λογαριασμό;

Είχατε έρθει σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ετσι και αλλιως Δεν ηταν ουτε στο δικο μου ονομα πριν ουτε στον δικο του. Καποιου αλλου ενοικιαστη..

Αλλα και παλι δικο μου εξοδο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ετσι και αλλιως Δεν ηταν ουτε στο δικο μου ονομα πριν ουτε στον δικο του. Καποιου αλλου ενοικιαστη..

Αλλα και παλι δικο μου εξοδο ειναι...

 

Σίγουρα του ιδιοκτήτη είναι. Αλλά αν είχει γίνει αλλαγή από τον ενοικιαστή χωρίς να είναι εις γνώσιν του ιδιοκτήτη, σίγουρα δημιουργείται παρεξήγηση

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς, για ατομικό λέβητα πετρελαίου στο μπαλκόνι, πόσο στοιχίζει η ώρα ?

 

τι εννοεις με αυτο? σε ποιον ποσο στοιχιζει η ωρα? ποσο καει την ωρα το πετρελαιο?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα σπίτι (διαμέρισμα τριάρι παλιό 1989) πρόσφατα. Έχω σοβαρό θέμα με την υγράσια αλλά και με την θέρμανση του σπιτιού.

1. Σώματα καλοριφέρ δεν υπάρχουν και να υπήρχαν δεν υπάρχει καυστήρας αλλά και λέβητας γιατί τα ξηλώσαν όλα

2. Το διαμέρισμα είναι εκτεθειμένο στο βορρά νότο και ανατολή

3. Τι θέρμανση να επιλέξω σόμπα πέλλετ, κληματιστικό, σόμπα

4. Το διαμέρισμα είναι 2ου ορόφου Στον 3ο υπάρχουν 2 διαμερισματα οπού πατάνε ένα μηνά στο 1 χρόνο και το διπλάνο σε εμένα κατοικείτε από τον μαρτιο μέχρι τον νοέμβριο Μονό το δικό μου και ο 1ος όροφος κατοικείτε

5. Το διαμερισμα μου είναι 80m2

6. Τι είδους μόνωση να κάνω ?

7. Συμφέρει η εγκατάσταση αυτόνομης θέρμανσης πετρελαίου εν έτη 2019?

8. Θα κάνω ανακαίνιση μόνο στην κουζίνα άρα δεν μπορώ να κάνω πολλά μερεμέτια

9. Μένω στο διαμέρισμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αγόρασα ένα σπίτι (διαμέρισμα τριάρι παλιό 1989) πρόσφατα. Έχω σοβαρό θέμα με την υγράσια αλλά και με την θέρμανση του σπιτιού.

1. Σώματα καλοριφέρ δεν υπάρχουν και να υπήρχαν δεν υπάρχει καυστήρας αλλά και λέβητας γιατί τα ξηλώσαν όλα

2. Το διαμέρισμα είναι εκτεθειμένο στο βορρά νότο και ανατολή

3. Τι θέρμανση να επιλέξω σόμπα πέλλετ, κληματιστικό, σόμπα

4. Το διαμέρισμα είναι 2ου ορόφου Στον 3ο υπάρχουν 2 διαμερισματα οπού πατάνε ένα μηνά στο 1 χρόνο και το διπλάνο σε εμένα κατοικείτε από τον μαρτιο μέχρι τον νοέμβριο Μονό το δικό μου και ο 1ος όροφος κατοικείτε

5. Το διαμερισμα μου είναι 80m2

6. Τι είδους μόνωση να κάνω ?

7. Συμφέρει η εγκατάσταση αυτόνομης θέρμανσης πετρελαίου εν έτη 2019?

8. Θα κάνω ανακαίνιση μόνο στην κουζίνα άρα δεν μπορώ να κάνω πολλά μερεμέτια

9. Μένω στο διαμέρισμα

 

Η πολυκατοικία είναι οικογενειακή

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αγόρασα ένα σπίτι (διαμέρισμα τριάρι παλιό 1989) πρόσφατα. Έχω σοβαρό θέμα με την υγράσια αλλά και με την θέρμανση του σπιτιού.

1. Σώματα καλοριφέρ δεν υπάρχουν και να υπήρχαν δεν υπάρχει καυστήρας αλλά και λέβητας γιατί τα ξηλώσαν όλα

2. Το διαμέρισμα είναι εκτεθειμένο στο βορρά νότο και ανατολή

3. Τι θέρμανση να επιλέξω σόμπα πέλλετ, κληματιστικό, σόμπα

4. Το διαμέρισμα είναι 2ου ορόφου Στον 3ο υπάρχουν 2 διαμερισματα οπού πατάνε ένα μηνά στο 1 χρόνο και το διπλάνο σε εμένα κατοικείτε από τον μαρτιο μέχρι τον νοέμβριο Μονό το δικό μου και ο 1ος όροφος κατοικείτε

5. Το διαμερισμα μου είναι 80m2

6. Τι είδους μόνωση να κάνω ?

7. Συμφέρει η εγκατάσταση αυτόνομης θέρμανσης πετρελαίου εν έτη 2019?

8. Θα κάνω ανακαίνιση μόνο στην κουζίνα άρα δεν μπορώ να κάνω πολλά μερεμέτια

9. Μένω στο διαμέρισμα

 

Η πολυκατοικία είναι οικογενειακή

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή δεν έχει αέριο και ούτε πρόκειται

Στο σπίτι τις μόνο εργασίες που θα κάνω είναι ξήλωμα των ταπετσαριών και σοβατισμα βάψιμο όλο δυστηχώς, ξήλωμα κουζίνας, θέρμανση και μόνωση, βάψιμο πορτών ντουλαπιών υπνοδωματίων και ελεγχος ηλεκτρολογικών και αλλαγη πίνακα

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η περιοχή δεν έχει αέριο και ούτε πρόκειται

Στο σπίτι τις μόνο εργασίες που θα κάνω είναι ξήλωμα των ταπετσαριών και σοβατισμα βάψιμο όλο δυστηχώς, ξήλωμα κουζίνας, θέρμανση και μόνωση, βάψιμο πορτών ντουλαπιών υπνοδωματίων και ελεγχος ηλεκτρολογικών και αλλαγη πίνακα

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μένω επαρχία και το σπίτι είναι Σιβηρία. Σύν οτι με την υγρασία φούσκουσαν οι τοίχοι και έχουν ταπετσαρία και μυρίζει μούχλα τι να αφήσω ανοιχτά τα παράθυρα απο τις 8 μεχρι τις 3 το μεσημέρι τι να θερμανθώ με σομπες τιποτα τιπότα!!! Τα παράθυρα ειναι ξύλινα δρυς με εξαιρεση την κουζίνα κατι ξυλινα της κακίας ώρας. Έκτος απο αυτό εχω πρόβλημα με θυροτηλέφωνο δεν ακούγουμε αλλά. Συν οτι μεν εχει κεντρικη κεραια αλλά δεν πίανω κανάλια μονο αλφα αντ1 και δεν ενδιαφερονται να το φτιάξουν. Έπρεπε να καταλάβω γιατί το αγόρασα για 7.000 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλη εβδομαδα! 7000 ευρω διαβασα? ξεχασες κανα μηδενικο ? :blink:

Πολύ δυσκολα τα πραγματα φιλε μου!!!!

για αρχη για την υγρασια θες αφυγραντηρες! καλη η θερμανση αλλα και ΤΕΛΕΙΑ να ειχες ΔΕΝ μαζευει την υγρασια! ισως να κανει και υγροποιήσεις και να παθεις ακομα χειροτερα με νερα σε τοιχους κτλ.

Οποτε το ιδανικο είναι στα υπνοδωμάτια εστω να βαζετε αφυγραντηρες γιατι η πολύ υγρασια κανει παρα πολύ κακο στην υγεια μας.

Για την θερμανση τωρα, οι σομπες δεν κανουν τιποτα απολυτως, πρεπει να εισαι από πανω τους να ζεσταθείς σε τέτοιες συνθήκες.

Ότι θερμανση και να βαλεις το κοστος είναι μεγαλο σε καταναλώσεις.

Εδώ στην Αθηνα εχω πελατες που δεν εχουν ακομα αεριο και βαζουμε επιτοιχους λέβητες αεριου με μπουκάλες υγραερίου και είναι ολοι ευχαριστημένοι, είναι πολύ ποιο οικονομικα από το πετρελαιο. Αλλα εδώ δεν εχουμε πολύ χαμηλες θερμοκρασίες.

Εγω σπιτι μου εβαλα με φυσικο αεριο και τα σπαει. Με εξωτερικες σωλήνες χαλκου, σωματα όλα μαζι χοντρικα αναλογα τα υλικα κτλ κανα 3.500 ευρω το θες για σπιτι περιπου στα 100μ2. Μπορεις να βαλεις αντλια θερμότητας αλλα δεν πιανει μεγαλες θερμοκρασίες σαν λεβητα εκτος αν πας σε υψηλοθερμη που είναι πολύ ακριβες, μπορεις αν βαλεις fan coils να εχεις και ψυξη με αυτην, ή να εχεις ενδοδαπεδια θερμανση και δροσιμο. Είναι όμως πολύ μεγαλα τα κοστη εδώ.

Μπορεις φυσικα να βαλεις καποιον λεβητα πετρελαιου αυτονομο εχει και επιτοιχους και σαν πλυντηριο στο σχημα όλα σε ένα.

Χοντρικα ο πρωτος μπορει να εχει πανω από 1000 ευρω ο άλλος 700-800 ευρω καπου εκει γυρω πανω κατω.

Παλι θες σωληνώσεις και σωματα.

Ότι και να βαλεις με τοσες απώλειες θα εχεις πολύ μεγαλες καταναλώσεις.

 

Για μονωσεις δεν ξερω να σου πω αλλα αν είναι εκτεθειμενο τοσο πολύ σιγουρα θελει καλα κουφώματα με θερμομονωτικα τζαμια και θερμομονωση-θερμοπροσοψεις. Αν βαλεις μονο κουφώματα οι τοιχοι σου θα κανουν συνεχεια μπανιο. Το εχουν παθει και αλλοι και μιλαμε για υγρασίες να ακουμπάνε το 100% σχεδόν!!! πρεπει να δουλευουν μονιμα αφυγραντηρες αλλιως είναι συνεχεια αρρωστοι. :(

 

Σχετικα με την κεραια τωρα η λυση είναι συνδρομητικη δορυφορικη τηλεοραση και εχεις τα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Νικηφόρο.

Σχετικά με την κεραία, ρώτα αν είναι να κατεβάσεις δικό σου καλώδιο από την ταράτσα και να βάλεις δική σου κεραία.

Εγώ αυτό έκανα πάντως. Αρχικά με δορυφορική (ote tv) και τα τελευταία χρόνια που την κατάργησα, το καλώδιο το σύνδεσα με κεραία για επίγειο

Link to comment
Share on other sites

Στη γενικη συνελευση της πολυκατοικιας τα ποσοστα εκπροσωπησης υπολογιζονται βασει των ποσοστων στο οικοπεδο ή βασει των ποσοστων στην πληρωμη κοινοχρηστων.

EDIT Το βρηκα

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλη εβδομαδα! 7000 ευρω διαβασα? ξεχασες κανα μηδενικο ? :blink:

Πολύ δυσκολα τα πραγματα φιλε μου!!!!

για αρχη για την υγρασια θες αφυγραντηρες! καλη η θερμανση αλλα και ΤΕΛΕΙΑ να ειχες ΔΕΝ μαζευει την υγρασια! ισως να κανει και υγροποιήσεις και να παθεις ακομα χειροτερα με νερα σε τοιχους κτλ.

Οποτε το ιδανικο είναι στα υπνοδωμάτια εστω να βαζετε αφυγραντηρες γιατι η πολύ υγρασια κανει παρα πολύ κακο στην υγεια μας.

Για την θερμανση τωρα, οι σομπες δεν κανουν τιποτα απολυτως, πρεπει να εισαι από πανω τους να ζεσταθείς σε τέτοιες συνθήκες.

Ότι θερμανση και να βαλεις το κοστος είναι μεγαλο σε καταναλώσεις.

Εδώ στην Αθηνα εχω πελατες που δεν εχουν ακομα αεριο και βαζουμε επιτοιχους λέβητες αεριου με μπουκάλες υγραερίου και είναι ολοι ευχαριστημένοι, είναι πολύ ποιο οικονομικα από το πετρελαιο. Αλλα εδώ δεν εχουμε πολύ χαμηλες θερμοκρασίες.

Εγω σπιτι μου εβαλα με φυσικο αεριο και τα σπαει. Με εξωτερικες σωλήνες χαλκου, σωματα όλα μαζι χοντρικα αναλογα τα υλικα κτλ κανα 3.500 ευρω το θες για σπιτι περιπου στα 100μ2. Μπορεις να βαλεις αντλια θερμότητας αλλα δεν πιανει μεγαλες θερμοκρασίες σαν λεβητα εκτος αν πας σε υψηλοθερμη που είναι πολύ ακριβες, μπορεις αν βαλεις fan coils να εχεις και ψυξη με αυτην, ή να εχεις ενδοδαπεδια θερμανση και δροσιμο. Είναι όμως πολύ μεγαλα τα κοστη εδώ.

Μπορεις φυσικα να βαλεις καποιον λεβητα πετρελαιου αυτονομο εχει και επιτοιχους και σαν πλυντηριο στο σχημα όλα σε ένα.

Χοντρικα ο πρωτος μπορει να εχει πανω από 1000 ευρω ο άλλος 700-800 ευρω καπου εκει γυρω πανω κατω.

Παλι θες σωληνώσεις και σωματα.

Ότι και να βαλεις με τοσες απώλειες θα εχεις πολύ μεγαλες καταναλώσεις.

 

Για μονωσεις δεν ξερω να σου πω αλλα αν είναι εκτεθειμενο τοσο πολύ σιγουρα θελει καλα κουφώματα με θερμομονωτικα τζαμια και θερμομονωση-θερμοπροσοψεις. Αν βαλεις μονο κουφώματα οι τοιχοι σου θα κανουν συνεχεια μπανιο. Το εχουν παθει και αλλοι και μιλαμε για υγρασίες να ακουμπάνε το 100% σχεδόν!!! πρεπει να δουλευουν μονιμα αφυγραντηρες αλλιως είναι συνεχεια αρρωστοι. :(

 

Σχετικα με την κεραια τωρα η λυση είναι συνδρομητικη δορυφορικη τηλεοραση και εχεις τα παντα!

 

Δεν έκαναν λάθος στην τιμή το αγόρασα από τράπεζα. Το σκέφτηκα αυτο με την τηλεοραση θα βάλω nova 3play cinema+ Ήρθε σήμερα ενας πολιτικος μηχανικος μου ειπε τα παραθυρα στην κουζινα και στο μπανιο να τα ξηλωσω και τα αλλα να τα κρατησω γιατι ειναι με διπλο τζάμι. Ωστοσο του εδειξα το προβλημα με την μουχλα και μου ειπε γυψοσανιδα εσωτερικά. Την κουζινα θα την αλλάξει με 2.000 ολη η κουζινα μαζι με συσκευες. Και μου ειπε οτι αφου εχω και 30μ2 μπαλκονι να βαλω ηλιακο ωστοσο γιατην θερμανση μου ειπε πετρελαιο και μαζι σομπα πελλετ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκαναν λάθος στην τιμή το αγόρασα από τράπεζα. Το σκέφτηκα αυτο με την τηλεοραση θα βάλω nova 3play cinema+ Ήρθε σήμερα ενας πολιτικος μηχανικος μου ειπε τα παραθυρα στην κουζινα και στο μπανιο να τα ξηλωσω και τα αλλα να τα κρατησω γιατι ειναι με διπλο τζάμι. Ωστοσο του εδειξα το προβλημα με την μουχλα και μου ειπε γυψοσανιδα εσωτερικά. Την κουζινα θα την αλλάξει με 2.000 ολη η κουζινα μαζι με συσκευες. Και μου ειπε οτι αφου εχω και 30μ2 μπαλκονι να βαλω ηλιακο ωστοσο γιατην θερμανση μου ειπε πετρελαιο και μαζι σομπα πελλετ

 

Για τη μούχλα σου είπε γυψοσανίδα;;;;;;;;

Και πως θα λυθεί το πρόβλημα;

 

Για το κρύο κτλ, θες αλλαγή όλα τα κουφώματα (δε λέει απολύτως τίποτα το διπλό τζάμι από μόνο του, ακόμα και το καλύτερο κούφωμα να έχεις), όπως επίσης και θερμοπρόσοψη στους τοίχους εξωτερικά.

Το θέμα είναι πόσα λεφτά θες/έχεις να διαθέσεις. Αν είχες μόνο ~7000 και το αγόρασες, τότε σίγουρα δεν είναι πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις.

Αλλά ό,τι κάνεις, να το κάνεις τώρα (και να στριμωχτείς λίγο παραπάνω αν γίνεται), γιατί μετά δεν υπάρχει περίπτωση (παθών)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και το απογευμα για να μου φτιαξει το ενεργιακο ποιστοποιητικο για ενταξη στο εξοικονομω κατοικον. Μου ειπε την επενδυση που κανουν στην ταρατσα + απο πανω γυψοσανιδα και μου ανεφερε πριν οτι μπορουμε εξω για μονωση αλλα επειδη δεν περιμετρικο το μπαλκονι θα ειναι δυσκολο γιατι εχω μονο ενα μπαλκονι. Ωστοσο επημενει οτι αυτα τα κουφωματ σ με το δρυς δε θα ξυλωθουν γιατι δεν υπαρχει μεγαλη απωλεια. Επιμενει να ξυλωθουν τα ελαττωματικα και στην συνεχεια τα υπολοιπα προταιρεοτητα εχουν τα ελλατωματικα ετσι μου ειπε

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωστοσο για το δορυφορικο θα το βαλω στο πατωμα του μπαλκονιου. Γιατι δεν εχω προσβαση στην ταρατσα δεν με αφηνει εμενα ο ιδιοκτητης του 3ου γιατι ειναι ιδιοκτησια του

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...