Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα κάτι ΓΤΠ άτομα που υπάρχουν :lol:

Η καθηγήτρια κάνει κοινόχρηστα μαθήματα;

 

Καθαρίστρια ήθελα να γράψω....

 

Το σπίτι δεν είναι κοντά στα πανεπιστήμια και το ενοικιο ειναι απόλυτα φυσιολογικό...

Ο παραλογισμός τους είναι αυτός που στην δίνει ελαφρώς!!!

 

Ούτε το ποσό είναι αξιόλογο, απλά επειδή είπαν πως ρώτησαν και πράττουν έτσι, γι' αυτό αναρωτήθηκα..

 

Μήπως να περιμένω κ τα χειρότερα;;;

Να μου φέρουν την ΔΕΗ του Αυγούστου για να πληρώσω εγώ το παγιο μιας και έλειπαν;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπόν εδώ και δύο αγόρασα το νέο μου σπίτι, διαμέρισμα σε πολυκατοικία. Δεν κατοίκω ακόμη διότι πρέπει να γίνουν κάποιες εργασίες αλλά συμμετέχω κανονικά στην πληρωμή των κοινοχρήστων που μου αναλογούν, στο πάγιο κλπ. Η πολυκατοικία είναι καινούργια και την προηγούμενη τετάρτη κάναμε την πρώτη συνέλευση όπου μεταξύ άλλων αποφασίσαμε ότι αυτοκίνητα θ παρκάρουμε μόνο στις θέσεις πάρκινγκ και όχι στο κοινόχρηστο χώρο.

 

Σήμερα το απόγευμα πήγα για να ελέγξω κάτι και είδα ένα αυτοκίνητο παρκαρισμένο στον κοινόχρηστο χώρο... δεν είμαι μίζερος άνθρωπος αλλά αφού συμφωνήσαμε κάτι γιατί δεν το κάνουμε ειδάλλως τι το θέσαμε το ζήτημα... δεν ξέρω αν πρέπει από τώρα να κάνω θέμα (πολιτισμένα πάντα) ...

 

καμία συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

μπορει απλα να ετυχε,μια φορα..

αν το κανει συστηματικα,τοτε βρες ποιος ειναι και μιλησε του ευγενικα

 

 

δες και το προφιλ μου λιγο,γτ θελω να διαγραψω το μνμ μου...για το κακο το ματι :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τα ενοίκια στις πολυκατοικίες έπεσαν γιατί είχα δει στις ειδήσεις ότι έχει ''παγώσει'' η ενοίκιαση διαμερισμάτων.:)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εδώ και δύο αγόρασα το νέο μου σπίτι, διαμέρισμα σε πολυκατοικία. Δεν κατοίκω ακόμη διότι πρέπει να γίνουν κάποιες εργασίες αλλά συμμετέχω κανονικά στην πληρωμή των κοινοχρήστων που μου αναλογούν, στο πάγιο κλπ. Η πολυκατοικία είναι καινούργια και την προηγούμενη τετάρτη κάναμε την πρώτη συνέλευση όπου μεταξύ άλλων αποφασίσαμε ότι αυτοκίνητα θ παρκάρουμε μόνο στις θέσεις πάρκινγκ και όχι στο κοινόχρηστο χώρο.

 

Σήμερα το απόγευμα πήγα για να ελέγξω κάτι και είδα ένα αυτοκίνητο παρκαρισμένο στον κοινόχρηστο χώρο... δεν είμαι μίζερος άνθρωπος αλλά αφού συμφωνήσαμε κάτι γιατί δεν το κάνουμε ειδάλλως τι το θέσαμε το ζήτημα... δεν ξέρω αν πρέπει από τώρα να κάνω θέμα (πολιτισμένα πάντα) ...

 

καμία συμβουλή?

 

Πολιτισμένα πάντα, να το επισημάνεις στον διαχειριστή και να προτείνεις να μπει ένα διακριτικό εμπόδιο στον κοινόχρηστο χώρο..(ζαρντινιέρα, γλάστρες, αλυσιδίτσα κ.λ.π.)

Λιγότερο πολιτισμένα, μπορείς να προσφύγεις με ασφαλιστικά μέτρα και να αιτηθείς να παύσει να προσβάλλεται η συννομή σου και η συγκυριότητά σου στον κοινόχρηστο χώρο, ως επίσης και να απειληθεί χρηματική ποινή επ' ονόματι του παραβάτου για κάθε διαπιστωμένη παράβαση της αποφάσεως..

Link to comment
Share on other sites

μπαινω απ ευθειας στο θεμα

σε πολυκατοικια ανευ κανονισμου συγκεκριμενος ενοικος(ιδιοκτητης του διαμερισματος),δεν σεβεται ουτε κανονες υγιεινης ουτε τις ωρες κοινης ησυχιας.

συγκεκριμενα.βγαζει σακουλακια με σκουπιδια στα κοινοχρηστα και 2-3 το βραδυ κατα την διαρκεια της ερωτικης πραξης ακουγονται βογγητα,φρασεις κτλ κτλ

 

σε συγκεντρωση που εγινε προσφατα για να αποφασιστουν αλλα ζητηματα της οικοδομης ,ειχαμε σκοπο να κανουμε μια τυπικη παρατηρηση,οχι στο προσωπο του αλλα γενικη.

ο ιδιος ωστοσο δεν κατεβηκε.

ετσι του αφησαμε κατω απο την πορτα ενα χαρτι με ολες τις αποφασεις που παρθηκαν για δικη του ενημερωση.

στο τελος πολυ ευγενικα γραφτηκε "ο καθε ενοικος οφειλει να τηρει τις ωρες κοινης ησυχιας(3-5 και 11-6 το πρωι),να μην αφηνει τα σκουπιδια του σε κοινοχρηστους χωρους " κ.α

 

παρατηρησεις στο παρελθον του εχουν γινει απο αλλους ενοικους.συγκεκριμενα μαλιστα ο γειτονας του(διπλανη πορτα),65 ετων του ειπε "μην κανεις τοσο φασαρια το βραδυ,γιατι εχω τα εγγονακια μου εδω και δεν ειναι σωστο να ακουνε τετοια πραγματα" η απαντηση που εισεπραξε ηταν "τι θες ρε γερο?να σε φωναξω κι εσενα κανα βραδυ να συμμετασχεις?"

και αστυνομια εχουνε καλεσει απο οσο μου ειπανε,αλλα κλασικα,απλα του εγινε συσταση

χτες στις 6 το απογευμα και παλι ειχε show,οπως και αυτη την στιγμη.

τι μπορουμε να κανουμε?

:help:

 

(οι κακες γλωσσες-γιαγιαδες της οκοδομης- λενε πως εχει και πορνογραφικο υλικο μεσα στο σπιτι του και οτι "κατι υποπτο κανει",αλλα αυτο προσωπικα με αφηνει προς το παρον αδιαφορη)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ωράριο κοινής ησυχίας βλέπε την υπ` αριθμ. 13/24.8.1977 διάταξη του Διευθυντή Αστυνομίας Θεσσαλονίκης , δυνάμει της οποίας καθορίσθηκαν οι ώρες κοινής ησυχίας των πολιτών Θεσσαλονίκης για το Χειμώνα από 1 Οκτωβρίου μέχρι 31 Μαρτίου από 14.30 μέχρι 16.30 και 22.00 μέχρι 07.30 και ορίσθηκε περαιτέρω ότι οι παραβάτες αυτής τιμωρούνται με τις προβλε πόμενες από το άρθρο 417 ΠΚ πταισματικές ποινές.(ένα τηλ. σε κάποιο Α.Τ. θα σε ενημερώσει εάν έχει αλλάξει κάτι)

 

Αρθρο 417

 

Οποιος διαταράσσει δημόσια τις ασχολίες, τις τέρψεις ή τη

νυχτερινή ησυχία των κατοίκων με υπερβολικούς κρότους που παράγονται

κατά την άσκηση κάποιου επαγγέλματος ή που προκαλούνται με άλλον τρόπο

ή με θορύβους, διαπληκτισμούς ή με οποιεσδήποτε άλλες πράξεις

τιμωρείται με κράτηση ή πρόστιμο.(μία ημέρα έως ένα μήνα και από 29 έως 590 €).

 

Μπορείτε επομένως να υποβάλλετε μήνυση για διατάραξη κοινής ησυχίας όσον αφορά το ανωτέρω ωράριο. Σε ώρες εκτός κοινής ησυχίας, η εκπομπή υπερβολικού θορύβου προβλέπεται από τον Αστικό Κώδικα υπό μορφήν ασφαλιστικών μέτρων..

Link to comment
Share on other sites

μπαινω απ ευθειας στο θεμα

σε πολυκατοικια ανευ κανονισμου συγκεκριμενος ενοικος(ιδιοκτητης του διαμερισματος),δεν σεβεται ουτε κανονες υγιεινης ουτε τις ωρες κοινης ησυχιας.

συγκεκριμενα.βγαζει σακουλακια με σκουπιδια στα κοινοχρηστα και 2-3 το βραδυ κατα την διαρκεια της ερωτικης πραξης ακουγονται βογγητα,φρασεις κτλ κτλ

 

σε συγκεντρωση που εγινε προσφατα για να αποφασιστουν αλλα ζητηματα της οικοδομης ,ειχαμε σκοπο να κανουμε μια τυπικη παρατηρηση,οχι στο προσωπο του αλλα γενικη.

ο ιδιος ωστοσο δεν κατεβηκε.

ετσι του αφησαμε κατω απο την πορτα ενα χαρτι με ολες τις αποφασεις που παρθηκαν για δικη του ενημερωση.

στο τελος πολυ ευγενικα γραφτηκε "ο καθε ενοικος οφειλει να τηρει τις ωρες κοινης ησυχιας(3-5 και 11-6 το πρωι),να μην αφηνει τα σκουπιδια του σε κοινοχρηστους χωρους " κ.α

 

παρατηρησεις στο παρελθον του εχουν γινει απο αλλους ενοικους.συγκεκριμενα μαλιστα ο γειτονας του(διπλανη πορτα),65 ετων του ειπε "μην κανεις τοσο φασαρια το βραδυ,γιατι εχω τα εγγονακια μου εδω και δεν ειναι σωστο να ακουνε τετοια πραγματα" η απαντηση που εισεπραξε ηταν "τι θες ρε γερο?να σε φωναξω κι εσενα κανα βραδυ να συμμετασχεις?"

και αστυνομια εχουνε καλεσει απο οσο μου ειπανε,αλλα κλασικα,απλα του εγινε συσταση

χτες στις 6 το απογευμα και παλι ειχε show,οπως και αυτη την στιγμη.

τι μπορουμε να κανουμε?

:help:

 

(οι κακες γλωσσες-γιαγιαδες της οκοδομης- λενε πως εχει και πορνογραφικο υλικο μεσα στο σπιτι του και οτι "κατι υποπτο κανει",αλλα αυτο προσωπικα με αφηνει προς το παρον αδιαφορη)

Το οτι η πολυκατοικια δεν εχει κανονισμο δε λεει τιποτα, η μαλλον να το θεσω αλλιως, απλα δεν υπαρχει διαχειριστης να ενεργησει για λογαριασμο των ενοικων. Ο νομος ομως ισχυει. Για το θεμα "κανονες υγιεινης" καλειτε η κανετε καταγγελια στο υγειονομικο. Για το ωραριο κοινης ησυχιας καλειτε την αστυνομια. Εαν βεβαια αναφερεσαι στα βραδυνα παρτυ του τυπου, εφ οσον ενοχλουνται και αλλοι, απο κοινου κανετε σε πρωτη φαση ενα εξωδικο και βαζετε ολα τα θεματα που σας ενοχλουν μηπως καταλαβει οτι δε μπορει να ειναι ασυδοτος, και στη συνεχεια εαν δε συμμορφωθει προχωρατε σε μηνυση

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

το υγειονομικο ερχεται μονο για οτι εχει να κανει με αποχετευσεις.

καλεσε μια αλλη ενοικος και της ειπαν αυτο ακριβως το πραγμα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο τωρα.

Σημερα με φωναξε ιδιοκτητης υπογειου διαμ/τος,(δυστυχως υπαρχουν κι απ αυτα στην Αθηνα, κληρονομια της 10ετιας του 60) οτι τρεχανε νερα στο μπανιο του, απο καπου ψηλα.

Ειδαμε λοιπον, οτι μια σωληνα αποχετευσης,πλαγια, αυτη δηλαδη που ενωνει ενα διαμ/μα του ισογειου, με την κατακορυφη στηλη της αποχετευσης, ειχε σπασει και καθε φορα που τραβαγε το καζανακι ο αποπανω, τρεχανε τα νερα κατω.

Σ αυτη την περιπτωση, ποιος θα πληρωσει τη ζημια; Ο ιδιοκτητης του επανω, διαμ/τος, ή η πολυκατοικια;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον το τμήμα της σωλήνας που έχει σπάσει αποτελεί κοινόχρηστο μέρος της οικοδομής (κοινώς εξυπηρετεί όχι μόνον μία οριζόντιο ιδιοκτησία), τότε η δαπάνη καταλογίζεται σε όλους..
Link to comment
Share on other sites

αχμ.

δεν νομιζω να υπαρχει κανονισμος ή νομος που να απαγορευει τους ηλιακους θερμοσιφωνες.ποσο μαλλον οταν η εγκατασταση ενος,επιδοτειται!!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εφοσον το γραφει ο κανονισμος ναι.

αν και νομιζω πως η εξωτερικη μοναδα θελει αδεια απο την πολεοδομια(τραβηγμενο αλλα κι εγω προσφατα το εμαθα)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εφοσον το γραφει ο κανονισμος ναι.

αν και νομιζω πως η εξωτερικη μοναδα θελει αδεια απο την πολεοδομια(τραβηγμενο αλλα κι εγω προσφατα το εμαθα)

Παλια ηθελε αδεια το aircondition τωρα εχει καταργηθει.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα μιλήσω με τους υπολοιπους της πολυκατοικιας. Να 'στε καλα.
Link to comment
Share on other sites

STIN POLICATIKIA OPOU MOLIS AGORASA DIAMERISMA APAGOREVETE DIA CANONISMOU O ILAKOS KE TO AIR CONDITION ME EXOTERIKI MONADA PSILA STO BALCONI. TI NA KANO NA TOU AGNOISO? BOROUN NA KINITHOUN NOMIKA ENADION MU?

 

βεβαιως και μπορουνε να σε πανε στον δημο, ξερω οτι για την εξωτερικη μοναδα αμα θελουν μπορουν να το τραβηξουν γιατι υπαρχει νομοθεσια που απαγορευονται στην προσοψη της πολυκατοικιας.

 

για τον ηλιακο πρεπει να δεις τι γραφει ο κανονισμος της πολυκατοικιας, και στην δικη μου πολυκατοικια απαγορευονται οι ηλιακοι και αμα συμφωνησουν ολοι τοτε μπορεις να βαλεις

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και μπορουνε να σε πανε στον δημο, ξερω οτι για την εξωτερικη μοναδα αμα θελουν μπορουν να το τραβηξουν γιατι υπαρχει νομοθεσια που απαγορευονται στην προσοψη της πολυκατοικιας.

 

Αδεια για τα κλιματιστικά

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

sorry alla den to katalaveno, otan theleis na to valeis psila stin prosopsi poia einai i diadikasia?

 

Για την τοποθετηση κλιματιστικων απαιτειται αδεια εργασιων δόμησης μικρης κλιμακας και οχι κανονικη αδεια οικοδομης.Εχει χρονικη ισχυ 6 μηνών και δυνατοτητα παρατασης για αλλους 6 Απαραίτητα δικαιολογητικα είναι:

  • Σχετική ειδική αίτηση.
  • Επικυρωμένο αντίγραφο στελέχους οικοδομικής άδειας.
  • Επικυρωμένο αντίγραφο κάτοψης του ορόφου στον οποίο θα γίνουν οι αιτούμενες εργασίες και της αντιστοιχης οψης του κτιριου
  • Τεχνική έκθεση με περιγραφη των εργασιών
  • Φωτογραφιες του κτιριου

Θεωρητικα ειναι μια διαδικασια που μπορει να την κανει ο ιδιοκτητης γιατι δεν απαιτειται απο την πολεοδομια αμοιβη μηχανικου ουτε εχει φορολογικα η συγκεκριμενη αδεια. Τα νεα σχεδια, ομως, στα οποια θα φαινεται το κλιματιστικο-σε κατοψη και οψη καθως και η τεχνικη εκθεση θα πρεπει να ειναι σφραγισμενα απο μηχανικο. Οποτε αναγκαστικα η παρουσια του ειναι απαραιτητη.

Η αδεια αυτη περναει απο ΕΠΑΕ σε καθε περιπτωση καθως θεωρειται οτι γινεται επεμβαση στις οψεις του κτιριου, ένα θέμα στο οποιο οι αρχιτεκτονες δινουν ιδιαιτερη σημασια.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

to esoteriko tou balkoniou theorite prosopsi ke an ne den ine epikindini i topothetisi tou klimatistikou xamila mias ke exi kinita ke ilektrika meli?

O so afora tin poleodomia pu anaferis apetite adia se opiodipote simio gini i topothetisi (psila i xamila)?

Link to comment
Share on other sites

ισχυει ακομα αυτος ο νομος της πολεοδομιας;Γιατι νομιζα οτι τον ειχαν καταργησει στην πραξη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σε περιπτωση που μετα την αναρτηση του πινακα κοινοχρηστων(που ειναι ο μονος τροπος ενημερωσης των ενοικων για τις οφειλες τους(ποσο τους αναλογει δλδ,για ποιο λογο ζητουνται αυτα τα χρηματα κτλ. -υπαρχουν ατομα με 3 φορες απληρωτα κοινοχρηστα- και το αποθεματικο του ταμειου της οικοδομης) αυτος αφαιρειται (2 φορες σε μια μερα) τι μπορουμε να κανουμε?:help:
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...