Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε greece_gus,ωραία όλα αυτά για τις περιπτώσεις που:"έχουν κλείσει τα θερμαντικά σώματα ή όχι, εάν απουσιάζουν, ταξιδεύουν, πήγαν φαντάροι , αρρώστησαν, πέθαναν ή όχι"!!!!!.Τι γίνεται όμως, όταν ο ιδιοκτήτης αντικαθιστά την θέρμανσή του πετρελαίου με κάποια άλλη???Υπάρχει λόγος να πληρώσει το 30%?Και τι λένε τα δικαστήρια σε αυτό το θέμα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου..ο κανονισμός της πολυκατοικίας είναι υποχρεωτικός για όλους...τι σημαίνει ''ο ιδιοκτήτης αντικαθιστά την θέρμανσή του πετρελαίου με κάποια άλλη''...όταν αγόρασες το διαμέρισμα είχε πρόβλεψη για θέρμανση υγρού καυσίμου...βάλε όποια άλλη θέρμανση θέλεις, αλλά θα πρέπει να πληρώσεις κανονικά...

 

Με το ίδιο σκεπτικό, εάν όλοι παύσουν να πληρώνουν και μείνει μόνο ένας που θέλει να εφαρμόσει τον κανονισμό, θα πληρώνει μόνος του πετρέλαιο και συντήρηση..;

 

Ας δούμε λοιπόν τι λένε και τα Δικαστήρια :

 

Αριθμός 1077/2001

ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ

Δ` Πολιτικό Τμήμα

 

''....Εξάλλου αν διαιρετή ιδιοκτησία πολυόροφης οικοδομής που

διέπεται από τις διατάξεις του νόμου αυτού (3741/1929) εξυπηρετείται από

κοινόχρηστη εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης, ο ιδιοκτήτης αυτής υποχρεούται

στην πληρωμή της σχετικής δαπάνης λειτουργίας αυτής εφόσον του παρέχεται η

δυνατότητα να κάνει χρήση της θέρμανσης που αυτή παρέχει, γιατί αλλιώς θα

παρεμποδιζόταν η ομαλή λειτουργία της εγκατάστασης προς βλάβη των άλλων

συνιδιοκτητών, τυχόν δε αφαίρεση των θερμαντικών σωμάτων που υπάρχουν στην

ιδιοκτησία του δεν τον απαλλάσσει από την υποχρέωση συμμετοχής του στη

σχετική δαπάνη της κεντρικής θέρμανσης...''

 

 

28052/2001 ΜΠΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

''......Η εναγομένη είναι ιδιοκτήτρια του

υπό στοιχεία ΙΣ3 διαμερίσματος, που βρίσκεται στο ισόγειο της πολυκατοικίας

της οδού Π. αριθ. .. ενταύθα, και που διέπεται από τους ειδικότερους όρους

της 6067/31.1.85 πράξης για τη σύσταση κανονισμού πολυκατοικίας, που έχει

συντάξει η συμβολαιογράφος Θεσσαλονίκης Δ.Κ. και έχει νομότυπα μεταγραφεί.

Αποδεικνύεται, επίσης, ότι η εναγομένη έχει αυθαίρετα αφαιρέσει τα σώματα

κεντρικής θέρμανσης από το διαμέρισμά της...

 

Ωστόσο, η

πράξη της αυτή αντιβαίνει στον ανωτέρω ισχύοντα Κανονισμό Πολυκατοικίας (ο

οποίος επιτρέπει μόνον, εάν ένα διαμέρισμα είναι κενό - όπως δεν συμβαίνει

εν προκειμένω - να επιβαρύνεται με το 30% των δαπανών θέρμανσης, άρθρο 5),

ούτε δε αποδεικνύεται ότι η εναγομένη εξασφάλισε για την πράξη της αυτή την

ομοφωνία όλων των συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας, όπως ισχυρίζεται

(εξάλλου, επειδή στην περίπτωση αυτή πρόκειται για τροποποίηση του

Κανονισμού, θα έπρεπε να συνταχθεί με συμβολαιογραφική πράξη και να

μεταγραφεί). Ομως, πρέπει να τονισθεί ότι - ακόμη και μετά την αφαίρεση των

σωμάτων - το διαμέρισμα της εναγομένης εξακολουθεί να θερμαίνεται από την

κοινόχρηστη εγκατάσταση, ως ένα βαθμό, επειδή είναι ισόγειο και όλοι οι

σωλήνες με το καυτό νερό του καλοριφέρ προς τους πάνω ορόφους διέρχονται

μέσα από το διαμέρισμά της (βλ. προσκομιζόμενες φωτογραφίες). Συνακόλουθα, η

εναγομένη σαφώς και βαρύνεται με υποχρέωση συμμετοχής κατά 100% του ποσοστού

της στις κοινόχρηστες δαπάνες θέρμανσης...''

 

bettytsa...δεν αναφέρεται κάτι γραπτώς ανάλογα με το τι επιθυμούμε εμείς προσωπικώς κατά περίσταση..ο κανόνας είναι ότι ο κανονισμός της πολυκατοικίας είναι υποχρεωτικός και δεσμεύει όλους τους ιδιοκτήτες αλλά και τους καθολικους και ειδικούς διαδόχους αυτών..

 

Εάν πάλι νομίζει κάποιος διαφορετικά, δεν έχει παρά να υποστεί την δικαστική βάσανο ώστε να ανακαλύψει την αλήθεια μόνος του...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε greece_gus, δεν έχω σκοπό να πάω σε κανένα δικαστήριο. Απλά, οι αποφάσεις που αναφέρεις είναι για τις περιπτώσεις που αφαιρεί κάποιος τα σώματα ΚΑΙ προφανώς δεν βάζει κάποια άλλη θέρμανση. Υπάρχει κάποια απόφαση για την περίπτωση που λέω εγώ?Και θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου για το παράδειγμα που έδωσα παραπάνω.Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Και κάτι τελευταίο, και κλείνω εδώ το δικό μου θέμα...

Στην ίδια πολυκατοικία του παραδείγματος πιο πάνω, βάζει ένας ιδιοκτήτης ατομικό λέβητα φυσικού αερίου. Είναι υποχρεωμένος να δίνει το 30% της δαπάνης που του αναλογεί?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε greece_gus, δεν έχω σκοπό να πάω σε κανένα δικαστήριο. Απλά, οι αποφάσεις που αναφέρεις είναι για τις περιπτώσεις που αφαιρεί κάποιος τα σώματα ΚΑΙ προφανώς δεν βάζει κάποια άλλη θέρμανση. Υπάρχει κάποια απόφαση για την περίπτωση που λέω εγώ?Και θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου για το παράδειγμα που έδωσα παραπάνω.Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Και κάτι τελευταίο, και κλείνω εδώ το δικό μου θέμα...

Στην ίδια πολυκατοικία του παραδείγματος πιο πάνω, βάζει ένας ιδιοκτήτης ατομικό λέβητα φυσικού αερίου. Είναι υποχρεωμένος να δίνει το 30% της δαπάνης που του αναλογεί?

Ειπαμε και παραπανω.

Για να εχεις εκπτωση, σημειωνω, εκπτωση μονο, απο τα εξοδα θερμανσεως, πρεπει το διαμ/μα να ειναι υποχρεωτικα ΚΕΝΟ, ακατοικητο δηλαδη.

Μονο και μονο τοτε.

Ολα τα αλλα, ειναι ανευ νοηματος. Ας ρωτησει κανενα δικηγορο, η ας αποταθει σε ειδικα γραφεια, που βγαζουν και εφημεριδα, ο διαχειριστης, η καπως ετσι, να του τα πουν πολλες φορες, μπας και τα καταλαβει, γιατι μου φαινεται, η πολυ μπουμπουνας, η πολυ πολυ Ελληναρας. Ακοινωνητο δηλαδη ατομο, που προσπαθει με τον τσαμπουκα του, να κανει το δικο του.

Αμα δεν του αρεσει η κατασταση, να το πουλησει και να παει σαν καλο παιδι, να αγορασει μονοκατοικια, να κανει ο,τι του γουσταρει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε greece_gus, δεν έχω σκοπό να πάω σε κανένα δικαστήριο. Απλά, οι αποφάσεις που αναφέρεις είναι για τις περιπτώσεις που αφαιρεί κάποιος τα σώματα ΚΑΙ προφανώς δεν βάζει κάποια άλλη θέρμανση. Υπάρχει κάποια απόφαση για την περίπτωση που λέω εγώ?Και θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου για το παράδειγμα που έδωσα παραπάνω.Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Και κάτι τελευταίο, και κλείνω εδώ το δικό μου θέμα...

Στην ίδια πολυκατοικία του παραδείγματος πιο πάνω, βάζει ένας ιδιοκτήτης ατομικό λέβητα φυσικού αερίου. Είναι υποχρεωμένος να δίνει το 30% της δαπάνης που του αναλογεί?

 

Δεν έχει σημασία εάν επιλέξεις κάποια άλλης μορφής θέρμανση ή και καθόλου..προφανώς σου έχω παραθέσει αποσπάσματα των αποφάσεων, και εννοείται ότι για να αφαιρέσει κάποιος τα θερμαντικά σώματα, έχει επιλέξει να θερμαίνεται με κάτι άλλο, εκτός εάν έχει διατελέσει εσκιμώος...

 

Νομικώς για να αλλάξει ο τρόπος θέρμανσης από κάυσιμο σε αέριο, χρειάζεται γενική συνέλευση με πλειοψηφία του 50% συν ένας..(Ν. 3175 / 2003)..

 

Επομένως, εάν κάποιος άνευ αποφάσεως Γ.Σ. προβεί μονομερώς σε εγκατάσταση φυσικού αερίου, είναι παράνομος και δικαιούνται οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες να απαιτήσουν την αφαίρεση των πάσης φύσεως εγκαταστάσεων...

 

 

Αρθρο 30 του νόμου 3175 / 2003 … «Με την ίδια πλειοψηφία (πενήντα τοις εκατό συν ένας) λαμβάνεται κάθε άλλη σχετική απόφαση για την υλοποίηση και ρύθμιση των παραπάνω αποφάσεων, όπως ενδεικτικά για την τροποποίηση ή αντικατάσταση των υφιστάμενων εγκαταστάσεων θέρμανσης, για την αλλαγή εξοπλισμού, για επεμβάσεις στις όψεις του κτιρίου, την όδευση σωληνώσεων και αγωγών, την τοποθέτηση καπναγωγών και καπνοδόχων και εν γένει για κάθε απαραίτητη μεταρρύθμιση, μεταβολή ή επέμβαση στους κοινόκτητους και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, λαμβανομένων υπόψη και των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 7 του Ν. 2364/ 1995 (ΦΕΚ 252 Α).Με την ίδια ως άνω πλειοψηφία δύναται να λαμβάνεται απόφαση για τη μόνιμη αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου με χρήση υγρών καυσίμων και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, όσων κυρίων μεμονωμένων ιδιοκτησιών προβαίνουν σε τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής."....

Link to comment
Share on other sites

...

 

Νομικώς για να αλλάξει ο τρόπος θέρμανσης από κάυσιμο σε αέριο, χρειάζεται γενική συνέλευση με πλειοψηφία του 50% συν ένας..(Ν. 3175 / 2003)..

 

...

 

Ευτυχώς δηλαδή που οι παλιές οικοδομές δεν έχουν κανονισμό, γιατί αλλιώς δεν θα είχε βάλει κανείς φυσικό αέριο, αφού για να αποφασίσει το 51% για να βάλει αέριο θα έπρεπε να γίνει η δευτέρα παρουσία πρώτα! :p

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δηλαδή που οι παλιές οικοδομές δεν έχουν κανονισμό, γιατί αλλιώς δεν θα είχε βάλει κανείς φυσικό αέριο, αφού για να αποφασίσει το 51% για να βάλει αέριο θα έπρεπε να γίνει η δευτέρα παρουσία πρώτα! :p

Πως δεν εχουν κανονισμο. Η δικη μας, ειναι του 62 και εχει.

Πιθανον να μη λεει μεσα για αλλγη καυσιμου, γιατι τοτε δεν υπηρχε εναλλακτικη λυση.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ευτυχώς δεν είχε... γιατί την αλλαγή σε φυσικό αέριο την επέβαλλαν ουσιαστικά τα διαμερίσματα στο ρετιρέ που είχαν και το πρόβλημα με την ελαττωματική εγκατάσταση πετρελαίου. Οι υπόλοιποι όροφοι βολευόντουσαν με την κατάσταση, αφού ουσιαστικά το ρετιρέ επιδοτούσε την θέρμανση τους! Τώρα έβαλαν όλοι αέριο και ο καθένας είναι άρχοντας στο σπίτι του!
η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ! Είμαι φοιτητής και νοικιάζω ένα διαμέρισμα σε μια πολυκατοικία. Δεν έχω αυτόνομη θέρμανση αλλά ο διαχειριστής 7-9 το πρωί και 7-9 το βράδυ ανοίγει τα καλοριφέρ. Το πρόβλημα μου είναι ότι εγώ ως φοιτητής τις γιορτές των Χριστουγέννων που πέρασαν έλειπα και πήγα στην οικογένεια μου. Ωστόσο για λόγους ασφαλείας με προειδοποίησε ο διαχειριστής να κλίσω τα σώματα αφού θα λείπω για να μην υπάρξει καμία διαρροή και όντως έτσι έπραξα. Έλειπα 1μήνα σχεδόν και τα σώματα στο διαμέρισμα ήταν κλειστά. Επιστρέφω και μου φέρνουν κοινόχρηστα 80 ο Δεκέμβριος και άλλα 80 ο Ιανουάριος! :wacko: Πάω με την απορία στον διαχειριστή και τον ρωτάω αφού εγώ έλειπα και τα σώματα ήταν κλειστά γιατί να πληρώσω αυτά που στην ουσία κατανάλωσαν οι υπόλοιποι? απάντηση ξεκάθαρη δεν πήρα αλλά επειδή δεν γνωρίζω τι γίνεται στις πολυκατοικίες ακριβώς δεν είπα τίποτα και συμβιβάστηκα για την ώρα με την απάντηση που μου έδωσε : "Εμείς λειτουργούμε βάση του καταστατικού της πολυκατοικίας εδώ και 30χρόνια". Είναι λογικό αυτό ή μόνο εμένα μου φαίνεται παράξενο? Δηλαδή αν για κάποιο λόγο τύχει να βρίσκεται μόνο ο διαχειριστής μέσα στην πολυκατοικία και όλοι οι υπόλοιποι ένοικοι απουσιάζουν και έχουν κλειστά τα σώματα τους θα πληρώσουν όλοι αυτά που έκαψε ο ένας? :blink:
Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ! Είμαι φοιτητής και νοικιάζω ένα διαμέρισμα σε μια πολυκατοικία. Δεν έχω αυτόνομη θέρμανση αλλά ο διαχειριστής 7-9 το πρωί και 7-9 το βράδυ ανοίγει τα καλοριφέρ. Το πρόβλημα μου είναι ότι εγώ ως φοιτητής τις γιορτές των Χριστουγέννων που πέρασαν έλειπα και πήγα στην οικογένεια μου. Ωστόσο για λόγους ασφαλείας με προειδοποίησε ο διαχειριστής να κλίσω τα σώματα αφού θα λείπω για να μην υπάρξει καμία διαρροή και όντως έτσι έπραξα. Έλειπα 1μήνα σχεδόν και τα σώματα στο διαμέρισμα ήταν κλειστά. Επιστρέφω και μου φέρνουν κοινόχρηστα 80 ο Δεκέμβριος και άλλα 80 ο Ιανουάριος! :wacko: Πάω με την απορία στον διαχειριστή και τον ρωτάω αφού εγώ έλειπα και τα σώματα ήταν κλειστά γιατί να πληρώσω αυτά που στην ουσία κατανάλωσαν οι υπόλοιποι? απάντηση ξεκάθαρη δεν πήρα αλλά επειδή δεν γνωρίζω τι γίνεται στις πολυκατοικίες ακριβώς δεν είπα τίποτα και συμβιβάστηκα για την ώρα με την απάντηση που μου έδωσε : "Εμείς λειτουργούμε βάση του καταστατικού της πολυκατοικίας εδώ και 30χρόνια". Είναι λογικό αυτό ή μόνο εμένα μου φαίνεται παράξενο? Δηλαδή αν για κάποιο λόγο τύχει να βρίσκεται μόνο ο διαχειριστής μέσα στην πολυκατοικία και όλοι οι υπόλοιποι ένοικοι απουσιάζουν και έχουν κλειστά τα σώματα τους θα πληρώσουν όλοι αυτά που έκαψε ο ένας? :blink:

Ναι. Λογικότατο.

Είπαμε παραπάνω πια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί για να μη συμπεριληφθείς στα κοινόχρηστα σε ότι αφορά την θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα έχουν αναφερθεί παραπάνω, σαφώς και θα πληρώσεις..

 

Ανεξάρτητα από αυτό όμως, ίσως ήρθε η ώρα να σκεφθεί κάποιος ότι τελικώς η ΔΕΗ συμφέρει περισσότερο..

 

Π.χ. ένα κλιματιστικό το οποίο λειτουργεί σε οκτάωρη βάση στους 23 βαθμούς, καταναλώνει ας πούμε 0,5 κβατώρες την ώρα (υποτιθεται ότι ανοιγοκλείνει κατά την λειτουργία του)..άρα 0,5 κβ χ 8= 4 κβ χ 30= 120κβ μηνιαίως χ 0,08 € = 9,6 € περίπου (άντε 10)...

Link to comment
Share on other sites

H ερώτησή μου είναι η εξής:

Ποιος πληρώνει τα έξοδα των αποκλειστικών χρήσεων κήπου (Νερό και κηπουρός)?

Σας παρακαλώ, θα εκτιμούσα όποιος μου απαντήσει να με παραπέμψει και σε κάποιον νόμο ή απόφαση γιατί κοντεύω να τρελαθώ στην πολυκατοικία μου.

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

H ερώτησή μου είναι η εξής:

Ποιος πληρώνει τα έξοδα των αποκλειστικών χρήσεων κήπου (Νερό και κηπουρός)?

Σας παρακαλώ, θα εκτιμούσα όποιος μου απαντήσει να με παραπέμψει και σε κάποιον νόμο ή απόφαση γιατί κοντεύω να τρελαθώ στην πολυκατοικία μου.

 

Όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας.

 

Να ρωτήσω από πού προκύπτει αυτό? Το σκεπτικό μου έχει ως εξής: "αποκλειστική χρήση" σημαίνει ότι χρησιμοποιείται αποκλειστικά από αυτόν που την έχει. Άμα καταστραφεί κάτι σε αυτόν τον χώρο με υπαιτιότητά του (πχ το γκαζόν), θα αναγκαστούν όλοι οι ιδιοκτήτες να πληρώσουν την ζημιά στα κοινόχρηστα? Λίγο κουφό μου φαίνεται.

Αν σκέφτομαι κάτι λάθος, είμαι πολύ δεκτική να το ακούσω.

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω από πού προκύπτει αυτό? Το σκεπτικό μου έχει ως εξής: "αποκλειστική χρήση" σημαίνει ότι χρησιμοποιείται αποκλειστικά από αυτόν που την έχει. Άμα καταστραφεί κάτι σε αυτόν τον χώρο με υπαιτιότητά του (πχ το γκαζόν), θα αναγκαστούν όλοι οι ιδιοκτήτες να πληρώσουν την ζημιά στα κοινόχρηστα? Λίγο κουφό μου φαίνεται.

Αν σκέφτομαι κάτι λάθος, είμαι πολύ δεκτική να το ακούσω.

 

Τί είναι αυτό που σε προβληματίζει...εάν στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και στον κανονισμό πολυκατοικίας περιγράφεται συγκεκριμένος χώρος ως ιδιόκτητος, τότε δεν έχεις καμμία συμμετοχή στα έξοδα..

 

Να διευκρινήσω όμως κάτι : σε περίπτωση όπου υπάρχει βλάβη κοινόχρηστου μέρους σε ιδιόκτητο χώρο , (όπως π.χ. όταν μέσα από το διαμέρισμά μου διέρχεται κεντρική σωλήνωση θέρμανσης, νερού ή καλωδίωση, ή όταν έχω αποκλειστική χρήση μέρους του δώματος και έχει υποστεί βλάβες, φθορές από υγρασία κ.λ.π.) τότε η συμμετοχή στην επισκευή της είναι υποχρεωτική αναλογικώς με τα χιλιοστά εκάστης ιδιοκτησίας..

 

Τέλος, μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει ακάλυπτος χώρος με γκαζόν ο οποίος να ανήκει στην αποκλειστική χρήση ενός συνιδιοκτήτη..

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πολυκάτοικια, όπως ελέγχθη, έχει το δικό της κανονισμό που συνήθως έχει συμφωνηθεί με τη πράξη σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας, ακόμη και στις παλαιότερες πολυκατοικίες.

 

Τώρα για να βάλουμε σε τάξη περί του τι μπορεί να λέει ο κανονισμος και δη σχετικά με τα κατοικίδια παραθέτω:

Α.Π. 997/1990:" ......'Ετσι, η διάταξη τέτοιου κανονισμού, που απαγορεύει τη διατήρηση κατοικιδίων ζώων εντός των ορόφων ή των διαμερισμάτων αυτών ή στους κοινόχρηστους χώρους είναι έγκυρη και ισχυρή, δεσμεύουσα τους συμβληφθέντες και επικρατεί του άρθρου 17 της υγειονομικής διατάξεως Αιβ/8181/86/1987 του υπουργού υγείας πρόνοιας και κοινωνικών ασφαλίσεων, όπως αυτό αντικαταστάθηκε με την υγειονομική διάταξη Αιβ/Οικ. 7684 της 30.7/21.8.1987 του ιδίου υπουργού, με το οποίο επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε διαμέρισμα πολυκατοικίας ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών υπό τις αναφερόμενες σ'αυτό προϋποθέσεις, ακόμα και εκεί όπου ο κανονισμός τπς πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, ανεξαρτήτως του ότι, οι εν λόγω υγειονομικές διατάξεις ως προς το άνω περιεχόμενά τους εκδόθηκαν άνευ νομοθετικής εξουσιοδοτήσεως και δεν ειναι εφαρμόσιμοι.......ότι η απαγόρευση με τον κανονισμό της ηολυκατοικίας της διατηρήσεως σκύλων στα διαμερίσματα έρχεται σε αντίθεση με το άρθρο 5 παρ 1 του συντάγματος που κατοχυρώνει την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας του ατόμου, είναι αβάσιμος και ως τοιούτος απορριπτέος, διότι στην έννοια της αναπτύξεως της προσωπικότητος, υπό την μορφήν της συμμετοχής του ατόμου στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της χώρας, περί της οποίας διαλαμβάνει η εν λόγω συνταγματική διάταξη, δεν περιλαμβάνεται και η διατήρηση σκύλων στα διαμερίσματα των πολυκατοικιών....."

 

Υπάρχουν και νεότερες όπως Εφ. Αθ. 6584/2001

 

ξερει κάποιος αν τα ζώα μπορουν να ειναι σε κλουβια στην αυλή της πολυκατοικιας?

 

συγκεκριμένα ενοικιαστής του ισογειου εχει δυο σκυλιά και τα εχει σε κλουβι στην αυλη της πολυκατοικιας.

το προβλημα ειναι οτι καθε μερα τα αφηνει βολτα μεσα στην αυλη και αυτα κατουράνε παντου.

κανονισμός δεν υπάρχει και σε συνομιλια μαζι του κατεθεσε οτι δεν το νοιαζει το ζητημα...

 

ενέργειες που μπορουν να γίνουν?

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θελω να σας πω αυτο που συμβαινει στη πολυκατοικια μας να μου πειτε την γνωμη σας. ειμαστε 3 ιδιοκτητες σε μια πολυκατοικια και ο καθενας εχει την δικη του αποθηκη στο γκαραζ. οι αποθυκες εχουν ρευμα κοινοχρηστο οποτε οταν ερχεται το ρευμα το μοιραζουμε αναλογα με τα χιλιοστα. το θεμα ειναι οτι ανακαλυωα οτι εδω και καιρο ενας απο τουσ 4 εχει βαλει καταψυκτη και δεν ξερω τι αλλο ακομα και το καιει ασταματητα. αυτο σημαινει οτι για την δικη του χρηση πληρονουμε ολοι. σας διαχειριστης δεν πρεπει να το σταματησω? ευχαριστω για τισ συμβουλες σας
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θελω να σας πω αυτο που συμβαινει στη πολυκατοικια μας να μου πειτε την γνωμη σας. ειμαστε 3 ιδιοκτητες σε μια πολυκατοικια και ο καθενας εχει την δικη του αποθηκη στο γκαραζ. οι αποθυκες εχουν ρευμα κοινοχρηστο οποτε οταν ερχεται το ρευμα το μοιραζουμε αναλογα με τα χιλιοστα. το θεμα ειναι οτι ανακαλυωα οτι εδω και καιρο ενας απο τουσ 4 εχει βαλει καταψυκτη και δεν ξερω τι αλλο ακομα και το καιει ασταματητα. αυτο σημαινει οτι για την δικη του χρηση πληρονουμε ολοι. σας διαχειριστης δεν πρεπει να το σταματησω? ευχαριστω για τισ συμβουλες σας

 

εκτος απ'το να το σταματήσεις ,

μπορειτε να βαλετε και 3 γνώμονες (μετρητές ,σαν αυτους της δεη) εχει περίπου 10-15 €ο ενας και να ''βλέπετε'' τι καιει ο καθένας (χωρίς να το ξέρει η δεη) (και να το μοιράζεστε αναλογα στην ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω από πού προκύπτει αυτό? Το σκεπτικό μου έχει ως εξής: "αποκλειστική χρήση" σημαίνει ότι χρησιμοποιείται αποκλειστικά από αυτόν που την έχει. Άμα καταστραφεί κάτι σε αυτόν τον χώρο με υπαιτιότητά του (πχ το γκαζόν), θα αναγκαστούν όλοι οι ιδιοκτήτες να πληρώσουν την ζημιά στα κοινόχρηστα? Λίγο κουφό μου φαίνεται.

Αν σκέφτομαι κάτι λάθος, είμαι πολύ δεκτική να το ακούσω.

 

Που να δεις στη δική μας τι γίνεται. Κάποιος "κύριος" προ 5ετίας έκλεισε παράνομα την πρόσβαση στον ακάλυπτο χώρο και με σκάλα ένωσε τα διαμερίσματα του Ισογείου με τον ακάλυπτο για να τον έχουν σαν αυλή. Μετέτρεψε δε τις τρείς αποθήκες, μία για τις ανάγκες της πολυκατοικίας και 2 ιδιόκτητες σε σπίτια των οποίων αυλή έκανε άκουσων άκουσων, τον ακάλυπτο κοινόχρηστο κατά τα άλλα χώρο!!!

 

Το αποτέλεσμα να είναι να μην έχει κανένας πρόσβαση στο χώρο, να πληρώνουμε κηπουρό και καθαριστή, αλλά και επειδή η δεξαμενή της πολυκατοικίας βρίσκεται εκεί πρέπει να πάρουμε άδεια από τους ενοίκους για να βάλουμε πετρέλαιο!!!!

 

Η διαχειρίστρια μένει σε άλλη πολυκατοικία και έχει βάλει εισπρούκτορα μια γιαγιά 70 χρονών που άμα θέλει σου ανοίγει για να πληρωθεί κοινόχρηστα αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό, παίρνει 70 Ευρώ η μία και άλλα τόσα η άλλη ως "διαχειριστικά".

 

Το τελευταίο και καλύτερο, υπάρχουν δύο διαμερίσματα "κλειστά" στο πετρέλαιο, αλλά μόνο κλειστά δεν είναι, αφού τα σώματα είναι συνδεδεμένα κανονικότατα και οι κύριοι ζεσταίνονται χωρίς να πληρώνουν! Αλλά επειδή κάποιος πρέπει να πληρώσει τα κερατιάτικα τα χιλιοστά τους μοιράζονται εξίσου σε όλους μας, πλην βεβαίως της εκτελούσας χρέη εισπράκτορα!!!

 

Και λέω εγώ τώρα, τι θα μπορούσα να κάνω? Όλοι σχεδόν οι ένοικοι δεν έχουν πρόβλημα γιατί απλώς δεν έχουν ψάξει τι γίνεται γύρω τους ή έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα, αλλά επειδή εγώ δεν ανέχομαι να με κοροιδεύουν μπροστά στα μάτια μου θέλω να κάνω κάτι. Ήθελα να αναλάβω τη διαχείρηση αλλά η έξυπνη η διαχειρίστρια ΔΕΝ κάνει συνελεύσεις και φυσικά ΔΕΝ αφήνει το αξίωμα να το πάρει κανένας άλλος. Από τους ενοίκους δεν ενδιαφέρεται κανείς, αφού πληρώνουν όποτε θελουν, από τη στιγμή που η γιαγιά δεν θα τους κυνηγήσει να πάρει τα λεφτά.

 

Μετά από ανακαίνιση του διαμερίσματος επέστρεψα εδώ και ένα χρόνο για ιδιοκατοίκηση, όσο διέρκησαν οι εργασίες και τι δεν άκουσα, παράπονα για θόρυβο ενώ δεν ήταν ώρες κοινής ησυχίας, παράπονα πως η σκόνη έμπαινε στα άλλα διαμερίσματα, παράπονα πως είχα σπασμένο σωλήνα (ενώ ήδη είχαν αλλαχτεί όλοι) και τά κορυφαία, ο διπλανός μου είπε ακριβώς όπως τα παραθέτω: "Κατα τη διάτρηση του τοίχου σας για να περάσετε σωλήνες ξεκόλλησαν 2 πλακάκια από το μπάνιο μου", και το δεύτερο, έτυχε να χαλάσει το δίκτυο του καλοριφέρ εκείνες τις μέρες και μου έριξε το φταίξιμο η διαχείρηση, αναγκάζοντας με να φέρω δικό μου υδραυλικό για κάτι που ήταν η ώρα του να χαλάσει...!!! Εννοείται πως δεν έφερα κανέναν και πως βριστίκαμε άσχημα για κάτι τόσο παράλογο. Πέρα από τις παραπάνω παρατηρήσεις κοντεύω να βρω τον μπελά μου ακόμη και σήμερα! Οι δίπλα μου από τα αριστερά λένε μία ότι το πισι μου κάνει φασαρία, μία ότι ακούω μουσική δυνατά, άσχετα από το αν δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας. Ο άλλος από τα δεξιά παραπονιέται πως βγαίνει υγρασία από τη μεριά μου ενώ η υγρασία προέρχεται από αυτόν και μου έχει καταστρέψει το φρεσκοφτιαγμένο τοίχο!

 

Πολλά τα προβλήματα. Όποιος μπορεί να προτείνει κάποια λύση ας το κάνει, πριν τρελαθούμε εδώ μέσα...!!!

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Καλα 70+70 =140€ για "διαχειριστικά" !!!:wacko: :!: να τα πατε σε εταιρια!

Για τον "κυριο" προ 5ετιας ανώνυμη καταγγελια (Εκτος αν γκρέμισες εσυ τοίχους και σε παρει χαμπαρη και ανταπόδοση)

Τι να πω ! πολλα προβληματα ! sorry αλλα η 8α εκραζα η θα αλλαζα σπιτι !

Για τα 2 σπιτια εστω με χρεωση της οικοδομης απο υδραυλικο να βγουν τα σωματα (αυτο φαντάζομαι μπορεις να το απαιτήσεις στην ''απομακρυσμενη διαχειριστρια" αλλιως απείλησε οτι θα ''κοπεις'' και εσυ απο την θερμανση (ντεμεκ),

Link to comment
Share on other sites

Καλα 70+70 =140€ για "διαχειριστικά" !!!:wacko: :!: να τα πατε σε εταιρια!

Για τον "κυριο" προ 5ετιας ανώνυμη καταγγελια (Εκτος αν γκρέμισες εσυ τοίχους και σε παρει χαμπαρη και ανταπόδοση)

Τι να πω ! πολλα προβληματα ! sorry αλλα η 8α εκραζα η θα αλλαζα σπιτι !

Για τα 2 σπιτια εστω με χρεωση της οικοδομης απο υδραυλικο να βγουν τα σωματα (αυτο φαντάζομαι μπορεις να το απαιτήσεις στην ''απομακρυσμενη διαχειριστρια" αλλιως απείλησε οτι θα ''κοπεις'' και εσυ απο την θερμανση (ντεμεκ),

 

Φίλε μου μιλάμε κοροιδία. Η διαχείρηση είναι ήδη στην εταιρεία που βάζει το πετρέλαιο και από ότι μου είπαν σε σχετική επικοινωνία ΔΕΝ χρεώνεται αλλά παρέχεται δωρεάν όσο βάζουμε από αυτόυς πετρέλαιο!!!! Τι να πώ....

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις στη δική μας τι γίνεται. Κάποιος "κύριος" προ 5ετίας έκλεισε παράνομα την πρόσβαση στον ακάλυπτο χώρο και με σκάλα ένωσε τα διαμερίσματα του Ισογείου με τον ακάλυπτο για να τον έχουν σαν αυλή. Μετέτρεψε δε τις τρείς αποθήκες, μία για τις ανάγκες της πολυκατοικίας και 2 ιδιόκτητες σε σπίτια των οποίων αυλή έκανε άκουσων άκουσων, τον ακάλυπτο κοινόχρηστο κατά τα άλλα χώρο!!!

 

Το αποτέλεσμα να είναι να μην έχει κανένας πρόσβαση στο χώρο, να πληρώνουμε κηπουρό και καθαριστή, αλλά και επειδή η δεξαμενή της πολυκατοικίας βρίσκεται εκεί πρέπει να πάρουμε άδεια από τους ενοίκους για να βάλουμε πετρέλαιο!!!!

 

Η διαχειρίστρια μένει σε άλλη πολυκατοικία και έχει βάλει εισπρούκτορα μια γιαγιά 70 χρονών που άμα θέλει σου ανοίγει για να πληρωθεί κοινόχρηστα αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό, παίρνει 70 Ευρώ η μία και άλλα τόσα η άλλη ως "διαχειριστικά".

 

Το τελευταίο και καλύτερο, υπάρχουν δύο διαμερίσματα "κλειστά" στο πετρέλαιο, αλλά μόνο κλειστά δεν είναι, αφού τα σώματα είναι συνδεδεμένα κανονικότατα και οι κύριοι ζεσταίνονται χωρίς να πληρώνουν! Αλλά επειδή κάποιος πρέπει να πληρώσει τα κερατιάτικα τα χιλιοστά τους μοιράζονται εξίσου σε όλους μας, πλην βεβαίως της εκτελούσας χρέη εισπράκτορα!!!

 

Και λέω εγώ τώρα, τι θα μπορούσα να κάνω? Όλοι σχεδόν οι ένοικοι δεν έχουν πρόβλημα γιατί απλώς δεν έχουν ψάξει τι γίνεται γύρω τους ή έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα, αλλά επειδή εγώ δεν ανέχομαι να με κοροιδεύουν μπροστά στα μάτια μου θέλω να κάνω κάτι. Ήθελα να αναλάβω τη διαχείρηση αλλά η έξυπνη η διαχειρίστρια ΔΕΝ κάνει συνελεύσεις και φυσικά ΔΕΝ αφήνει το αξίωμα να το πάρει κανένας άλλος. Από τους ενοίκους δεν ενδιαφέρεται κανείς, αφού πληρώνουν όποτε θελουν, από τη στιγμή που η γιαγιά δεν θα τους κυνηγήσει να πάρει τα λεφτά.

 

Μετά από ανακαίνιση του διαμερίσματος επέστρεψα εδώ και ένα χρόνο για ιδιοκατοίκηση, όσο διέρκησαν οι εργασίες και τι δεν άκουσα, παράπονα για θόρυβο ενώ δεν ήταν ώρες κοινής ησυχίας, παράπονα πως η σκόνη έμπαινε στα άλλα διαμερίσματα, παράπονα πως είχα σπασμένο σωλήνα (ενώ ήδη είχαν αλλαχτεί όλοι) και τά κορυφαία, ο διπλανός μου είπε ακριβώς όπως τα παραθέτω: "Κατα τη διάτρηση του τοίχου σας για να περάσετε σωλήνες ξεκόλλησαν 2 πλακάκια από το μπάνιο μου", και το δεύτερο, έτυχε να χαλάσει το δίκτυο του καλοριφέρ εκείνες τις μέρες και μου έριξε το φταίξιμο η διαχείρηση, αναγκάζοντας με να φέρω δικό μου υδραυλικό για κάτι που ήταν η ώρα του να χαλάσει...!!! Εννοείται πως δεν έφερα κανέναν και πως βριστίκαμε άσχημα για κάτι τόσο παράλογο. Πέρα από τις παραπάνω παρατηρήσεις κοντεύω να βρω τον μπελά μου ακόμη και σήμερα! Οι δίπλα μου από τα αριστερά λένε μία ότι το πισι μου κάνει φασαρία, μία ότι ακούω μουσική δυνατά, άσχετα από το αν δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας. Ο άλλος από τα δεξιά παραπονιέται πως βγαίνει υγρασία από τη μεριά μου ενώ η υγρασία προέρχεται από αυτόν και μου έχει καταστρέψει το φρεσκοφτιαγμένο τοίχο!

 

Πολλά τα προβλήματα. Όποιος μπορεί να προτείνει κάποια λύση ας το κάνει, πριν τρελαθούμε εδώ μέσα...!!!

 

H παιρνουμε Αλβανους για τα...περαιτερω, η το πουλαμε και φευγουμε. Αλλη λυση δεν υπαρχει, εκτος και αν θελεις να αρρωστησεις τρεχοντας σε δικηγορους.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

H παιρνουμε Αλβανους για τα...περαιτερω, η το πουλαμε και φευγουμε. Αλλη λυση δεν υπαρχει, εκτος και αν θελεις να αρρωστησεις τρεχοντας σε δικηγορους.

 

Και που να πάμε??? Αν βρούμε σπίτι και πέσουμε σε τέτοια κατάσταση... Άστα να πάνε... Θα πιέσω για συνέλευση. Δεν είναι δυνατόν να μας κλέβουν έτσι... Και αν δεν την κάνει με το καλό, θα αναγκαστεί να την κάνει όταν δεν θα της δίνω μία για τα κοινόχρηστα....

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θελω να σας πω αυτο που συμβαινει στη πολυκατοικια μας να μου πειτε την γνωμη σας. ειμαστε 3 ιδιοκτητες σε μια πολυκατοικια και ο καθενας εχει την δικη του αποθηκη στο γκαραζ. οι αποθυκες εχουν ρευμα κοινοχρηστο οποτε οταν ερχεται το ρευμα το μοιραζουμε αναλογα με τα χιλιοστα. το θεμα ειναι οτι ανακαλυωα οτι εδω και καιρο ενας απο τουσ 4 εχει βαλει καταψυκτη και δεν ξερω τι αλλο ακομα και το καιει ασταματητα. αυτο σημαινει οτι για την δικη του χρηση πληρονουμε ολοι. σας διαχειριστης δεν πρεπει να το σταματησω? ευχαριστω για τισ συμβουλες σας

 

Θα στείλεις εν αρχή μία εξώδικο πρόσκληση Διαμαρτυρία και Δήλωση, προσκαλώντας τον να αποσυνδέσει τον καταψύκτη, άλλως θα τον απειλήσεις με προσφυγή στην Δικαιοσύνη..Αν δεν συμμορφωθεί, θα κάνεις τακτική αγωγή με αίτημα την αποσύνδεση του καταψύκτη από το ηλεκτρικό ρεύμα, και θα ενσωματώσεις και αίτημα για καταβολή του χρηματικού ποσού που έχει δοθεί από τους άλλους συνιδιοκτήτες και αναλογεί στο ρεύμα που έχει κάψει.Θα βάλεις όλους τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες να υπογράψουν..

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις στη δική μας τι γίνεται. Κάποιος "κύριος" προ 5ετίας έκλεισε παράνομα την πρόσβαση στον ακάλυπτο χώρο και με σκάλα ένωσε τα διαμερίσματα του Ισογείου με τον ακάλυπτο για να τον έχουν σαν αυλή. Μετέτρεψε δε τις τρείς αποθήκες, μία για τις ανάγκες της πολυκατοικίας και 2 ιδιόκτητες σε σπίτια των οποίων αυλή έκανε άκουσων άκουσων, τον ακάλυπτο κοινόχρηστο κατά τα άλλα χώρο!!!

 

Το αποτέλεσμα να είναι να μην έχει κανένας πρόσβαση στο χώρο, να πληρώνουμε κηπουρό και καθαριστή, αλλά και επειδή η δεξαμενή της πολυκατοικίας βρίσκεται εκεί πρέπει να πάρουμε άδεια από τους ενοίκους για να βάλουμε πετρέλαιο!!!!

 

Καταγγελία στην πολεοδομία και αγωγή στο Μονομελές Πρωτοδικείο κατά την διαδικασία διαφορών ιδιοκτησιών κατ' ορόφους ,με αίτημα την απομάκρυνση των αυθαιρέτων κατασκευών..

 

Η διαχειρίστρια μένει σε άλλη πολυκατοικία και έχει βάλει εισπρούκτορα μια γιαγιά 70 χρονών που άμα θέλει σου ανοίγει για να πληρωθεί κοινόχρηστα αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό, παίρνει 70 Ευρώ η μία και άλλα τόσα η άλλη ως "διαχειριστικά".

 

Μπορείς να προσφύγεις δικαστικώς για τον διορισμό διαχειριστή, προτείνοντας κάποιον τρίτο ή ακόμη και εσένα, ελλείψει διαχειριστού ή μή νόμιμου διαχειριστού..

 

Το τελευταίο και καλύτερο, υπάρχουν δύο διαμερίσματα "κλειστά" στο πετρέλαιο, αλλά μόνο κλειστά δεν είναι, αφού τα σώματα είναι συνδεδεμένα κανονικότατα και οι κύριοι ζεσταίνονται χωρίς να πληρώνουν! Αλλά επειδή κάποιος πρέπει να πληρώσει τα κερατιάτικα τα χιλιοστά τους μοιράζονται εξίσου σε όλους μας, πλην βεβαίως της εκτελούσας χρέη εισπράκτορα!!!

 

Ούτε κλειστά ούτε ξεκλειστά..εξώδικο με το οποίο αρνείσαι να καταβάλεις το ποσοστό των κλειστών διαμερισμάτων, και δηλώνεις ότι από τούδε και στο εξής θα καταβάλεις το πραγματικώς αναλογούν ποσοστό συμμετοχής σου ,σε περίπτωση,δε, αρνήσεως παραλαβής του ποσού από την διαχείριση, το ποσό θα κατατίθεται στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, τα ,δε, γραμμάτια συστάσεως, θα βρίσκονται στα χέρια σου, απ' όπου θα μπορεί να τα παραλάβει η διαχειρίστρια σε εργάσιμες ημέρες και ώρες..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...