Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Xρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τους Dailies AquaComfort Plus

 

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41U6ieEdfYL.jpg

 

Είναι πραγματικά ξεκούραστοι και καλής ποιότητας φακοί. Στο κουτί των 90 πολύ σπάνια θα βρω έναν ελαττωματικό.

Στο εξωτερικό το βρίσκω ~$30 το κουτί των 90.

 

ποσο; 30 δολλαρια μονο; δηλαδη κατω απο 22 ευρω; συμφερει θελω και εγω ; αν μπορεις στειλε μου το λινκ; . επισης στην καταστηματα mark alen στο μολ που ειχα παει στην νεραντζωτισα ειχε φακους με 17 ευρω τα 6 τεμαχια συμφερουνε ειναι απλοι φακοι αλλα σε πληροφορω απο τους purevision 2 που σε υπολογιστη καπως με κουραζαν αυτοι δεν καταλαβα διαφορα οτι ημουνα μπροστα σε υπολογιστη , τωρα με την οικονομικη κριση κοιταμε κατι οικονομικο... διοτι τα 50 ευρω στους purevision δεν παιζει να ξανα δωσω... οποτε σταματησα τους φακους και τους γυρισα στους ημερησιους και τους βαζω μονο σε ιδιαιτερες περιπτωσεις εξοδους , αθληματα , για μπανιο στην θαλασσα , για καφε γενικα σε διαφορες περιστασεις .. αν και μου αρεσουν πολυ οι φακοι διοτι εχει τεραστια διαφορα και αισθηση στην οραση απο τα γυαλια οταν κοιμασαι λιγες ωρες και το πρωι σε ξυπνανε αποτομα και καλα καλα δεν μπορεις να ξυπνησεις και να ανοιξεις το ματι σου δεν ειναι για φακους...

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Amazon

Mια στο τόσο έχει special με free shipping, παίρνω 6 κουτιά και μου τα φέρνει συγγενικό μου πρόσωπο κάθε καλοκαίρι.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Amazon

Mια στο τόσο έχει special με free shipping, παίρνω 6 κουτιά και μου τα φέρνει συγγενικό μου πρόσωπο κάθε καλοκαίρι.

 

6 κουτια των φακων ; ποσο χρονο κανουνε να ερθουνε ; διοτι συνηθως το free shiping αργει πολυ να ερθει , εγω που ειχα παραγγειλει μια θηκη κινητου απο την συγκαπουρη εκανε 1,5 μηνα να ερθει .. τι καμπυλοτητα εναι οι aqua comfort plus ? .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν στέλνουν Ελλάδα. Πρέπει κάποιος να σου τους φέρει. Παίρνω 6 κουτιά των 90, 270 για κάθε μάτι. Δεν φοράω κάθε μέρα φακούς οπότε με βγάζουν άνετα για το χρόνο, αν και πάντα υπάρχει στοκ απο 30-40 φακούς just in case.

Οι συγκεκριμένοι έχουν BC 8.7 και DIA 14.0

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν στέλνουν Ελλάδα. Πρέπει κάποιος να σου τους φέρει. Παίρνω 6 κουτιά των 90, 270 για κάθε μάτι. Δεν φοράω κάθε μέρα φακούς οπότε με βγάζουν άνετα για το χρόνο, αν και πάντα υπάρχει στοκ απο 30-40 φακούς just in case.

Οι συγκεκριμένοι έχουν BC 8.7 και DIA 14.0

 

δηλαδη πρεπει να εχεις καποιον γνωστο που πηγαινει εκει να σου τους φερει; . ή οχι; . υπαρχει αλλος τρόπος ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ να δοκιμάσω φακούς επαφής. Δωρεάν δείγματα ο οπτικός μου, μου είπε ότι δίνει πια μόνο μια εταιρία η stand gema και μου έφερε τελικά τους παρακάτω:

http://www.standgema.gr/products.asp

Κλασσικά προσπάθησα να τους ψάξω μιας και ήταν παγκοσμίως άφαντοι και μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ότι τελικά η "μαμά" εταιρία είναι Κορεάτικη με παράρτημα στην Ολλανδία που παράγει ΟΕΜ φακούς για εταιρίες.

http://www.stshine.com.tw/p3-4.asp

Τους φόρεσα από την πρώτη ημέρα αρκετές ώρες και ημέρα και νύχτα δεν είχα κανένα θέμα. Μάλιστα την ημέρα δεν ένιωθα ανάγκη να βάλω γυαλιά ηλίου (δεν είχα εξάλλου, είναι με βαθμούς αυτά που έχω). Οι φακοί φαίνονταν να κόβουν σημαντικά τις ανακλάσεις και την αντηλιά. Επίσης ένιωθα σαν να βλέπω με αυξημένη οξύτητα σε σχέση με τα γυαλιά μου, πιο καθαρά. Και βράδυ σε θερινό σινεμά μια χαρά ήταν.

Σήμερα όμως που κάθισα αρκετές ώρες σε γραφείο μπροστά από τον υπολογιστή και με κεντρικό κλιματισμό νιώθω σαν να αργούν ελάχιστα τα μάτια να κάνουν φόκους σε κοντινές αποστάσεις, ειδικά αν κοιτάξω έξω από παράθυρο (όλα τέλεια) και μετά να κοιτάξω γρήγορα στην οθόνη του υπολογιστή. Είναι φυσιολογικό? Υπάρχουν φακοί που να βελτιώνουν αυτό?

Το κακό είναι ότι επειδή είναι οι μοναδικοί που έχω δοκιμάσει και οι καλύτεροι να είναι και οι χειρότεροι, δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω τους purevision2 HD, αλλά επειδή έχω διαφορετική μυωπία στα 2 μάτια θα μου κοστίσει τρελά η δοκιμή για 2 κουτιά. Για τους Air Optix Aqua που αναφέρθηκαν πιο πάνω ξέρει κανείς αν υπάρχουν δείγματα? Ή για κάποιους άλλους φακούς πάλι δείγματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..μια απορια και απο εμενα!

Εχω 1,25 αστιγματισμο στο καθε ματι και σχετικα χαμηλη μυωπια (1,75 και 1,25). Μπορω να παρω φακους μονο μυωπιας (θα τους προτιμουσα λογο χαμηλοτερης τιμης και ευκολιας στην ευρεση) ; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιουσα παλια τους softlens 59(Bausch & Lomb) με αναμικτες εντυπωσεις.

Παμφθηνοι φακοι επαφης αλλα απο καποιο σημειο και μετα και πριν ολοκληρωθει ο μηνας, ειχε θολωματα στην οραση.

Αλλαγη σε Air Optix Aqua(Ciba Vision/Alcon) οπου θεωρω πως ειναι καλυτεροι μηνιαιοι φακοι που εχω δοκιμασει.

 

Και τελος εκανα παραγγελια για πρωτη φορα ημερησιους φακους λογο ταξιδιου που θα κανω και θελω να εχω καθε μερα καινουργιο φακο. Πηρα τους Aqualens Oxygen Plus One Day(Meyers) και μεχρι στιγμης οι εντυπωσεις ειναι αρνητικοτατες. 3 ωρες εχουν περασει απο τη πρωτη εφαρμογη και στο δεξι ματι εχω μικρες θολουρες :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..μια απορια και απο εμενα!

Εχω 1,25 αστιγματισμο στο καθε ματι και σχετικα χαμηλη μυωπια (1,75 και 1,25). Μπορω να παρω φακους μονο μυωπιας (θα τους προτιμουσα λογο χαμηλοτερης τιμης και ευκολιας στην ευρεση) ; Ευχαριστω!

 

Αυτό θα στο πει ο οφθαλμίατρος αλλά με τόσο αστιγματισμό θέλεις αστιγματικούς σίγουρα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Γεια,

τώρα είδα το μήνυμα σου. Αν δεν έχεις βρει ήδη φακοί επαφής με μεγάλη διάμετρο υπάρχουν οι freshlook (έγχρωμοι) 14.6 διάμετρος και οι Alpha Vision φακοί επαφής από Cyprolens με διάμετρο 14.4. Έχω φορέσει και τους δύο φακούς επαφής και μπορώ να σου πω ότι οι Alpha Vision είναι αρκετά καλύτεροι από τους soflens, αλλά εδώ και πολύ καιρό φοράω biofinity που είναι σούπερ (έχουν διάμετρο όμως 14.0).. Το κατάστημα που αναφέρω είναι αξιόπιστο, πολύ οικονομικό και γρήγορο και υποστηρίζει και αγορές χωρίς κάρτα.

Edited by _spirit_
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δε μου αρέσει όταν διαφημίζουν καταστήματα σε forum αλλά έψαξα αυτούς τους φακούς τους Alpha Vision αλλά μόνο το συγκεκριμένο κατάστημα τους έχει κανένα άλλο πουθενά. Οπότε κάτι παίζει. Όσο για το οικονομικό σου κατάστημα, έχω βρει και πιο φθηνά από Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά κανένας δεν χρησιμοποιεί ετήσιους φακούς? Γιατί?

 

Χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια τους Bausch & Lomb Optima-38 και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Τους αλλάζω κάθε 1,5-2 χρόνια. Το κόστος είναι 35 ευρώ έκαστος, δηλαδή 70 ευρώ ανά διετία.

 

http://www.contactlenses.gr/media/catalog/product/cache/1/image/800x800/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/o/p/optima_38.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μπορούν να μείνουν συνεχόμενα στα μάτι?

 

Εγώ προτιμώ να παίρνω φακούς που μπορείς να τους φοράς συνεχόμενα για 2-4 εβδομάδες, ώστε κι αν κάποια μέρα δεν μπορέσω να τους βγάλω το βράδυ να μην έχω πρόβλημα.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν φορουσα φακους (γιατι μετα εκανα την επεμβαση), ετησιους προτιμουσα.

Ισως, επειδη συνηθισα ετσι απο παλια.

Κι επειδη το βρισκω σπαστικό να εχω 'αναλωσιμους' φακους και καθε λιγο να πηγαινω να αγορασω, λες κι ειναι τσιχλες.

 

Παντως, τα τελευταια χρονια η οπτικος συνεχεια μου 'τονιζε' οτι οι ετησιοι θελουν ειδικη παραγγελια, 'κι αν τους βγαζουν για τους βαθμους σου', κι ειναι 'δυσκολο', κι αν συμφερει οικονομικα κλπ.

Προσπαθουσε να με αποτρεψει απο τους ετησιους; Ήθελε απλα 'αλτρουιστικά' να περασει στα νεα δεδομενα των μηνιαιων; Ήθελα να τα 'σκαω' καθε μηνα;

Ή ήταν οντως πλεον, 'δυσκολο' να προμηθευτει κανεις ετήσιους;

Η αληθεια πιστευω ειναι καπου στη μεση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν φορουσα φακους (γιατι μετα εκανα την επεμβαση), ετησιους προτιμουσα.

Ισως, επειδη συνηθισα ετσι απο παλια.

Κι επειδη το βρισκω σπαστικό να εχω 'αναλωσιμους' φακους και καθε λιγο να πηγαινω να αγορασω, λες κι ειναι τσιχλες.

 

Παντως, τα τελευταια χρονια η οπτικος συνεχεια μου 'τονιζε' οτι οι ετησιοι θελουν ειδικη παραγγελια, 'κι αν τους βγαζουν για τους βαθμους σου', κι ειναι 'δυσκολο', κι αν συμφερει οικονομικα κλπ.

Προσπαθουσε να με αποτρεψει απο τους ετησιους; Ήθελε απλα 'αλτρουιστικά' να περασει στα νεα δεδομενα των μηνιαιων; Ήθελα να τα 'σκαω' καθε μηνα;

Ή ήταν οντως πλεον, 'δυσκολο' να προμηθευτει κανεις ετήσιους;

Η αληθεια πιστευω ειναι καπου στη μεση.

 

να πω την αληθεια οταν περασα ελκος στο ματι ελεγα γιατι να μην ειχα παρει ημερησιους .. να μην το παθαινα ποτε αυτο .. γενικα οσο καθαρος ειναι ο φακος ειναι καλυτερα . Οποτε προτείνω κατι που να αλλαζει συχνα παρα κατι που μπορει να μην καθαριζει καλα, θα μου πεις το υγρο φακων που δινουν για τους ετησιους ειναι πολυ καλυτερο απο τα υγρα των μηναιων και παλι δεν το ρισκαρω.. διοτι αμα τυχει ξανα να κολλησω κατι στο ματι θα πρεπει να τον πεταξω και πανε ολα αυτα τα λεφτα. ενα αυτο , επισης στην ομονοια εχει φακους μηναιους με 7 ευρω το ζευγαρι αλλα και ημερησιους με 1 ευρω τον ενα. δεν διαφημιζω το καταστημα προς θεου δεν τους ξερω τους ανθρωπους αλλα καλυτερα συχνης αντικαταστασης αυτο εχω να πω.. διοτι ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ειναι το κυριαρχο σημειο της ορασης μας.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εχει λογική αυτο που λες.

Απο την αλλη ομως, γιατι να μην πιστεψω οτι οι 'ετησιοι' εχουν καλυτερη και ποιοτικοτερη κατασκευη, από τους 'αναλωσιμους' μηνιαιους;

Το εχεις σκεφτει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Εχει λογική αυτο που λες.

Απο την αλλη ομως, γιατι να μην πιστεψω οτι οι 'ετησιοι' εχουν καλυτερη και ποιοτικοτερη κατασκευη, από τους 'αναλωσιμους' μηνιαιους;

Το εχεις σκεφτει αυτο;

 

Εχουν καλυτερη ποιοτητα αλλα υφιστανται μεγαλη ταλαιπωριακατατη διαρκεια του ετους. Ειχα ετησιους αλλα παιδευτηκα πολυ, το υγρο μαζι με τηθηκη με τον αστερισκο μου εκαναν πολυ κακο, ειχα ευαισθητα ματια βεβαια. Ασε που το καλοκαιρι στη θαλασσα ειχα θεμα με το αλατι που δεν ξεκολλαει απο τους φακους με τιποτα. Οποτε εχοντας μηνιαιο φακο, εχεις καθαροτερο φακο, μιας και δεν προλαβαινουν να κολλησουν οι πρωτεινες του ματιου πανω στο φακο, αρα και καθαροτερο φακο. Ναι εχει αυξημενο κοστος ο μηνιαιος, αλλα αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα πηγαινα ακομα και σε ημερισιους. Εδω και 5 χρονια εχω βολευτει με φακους υδρογελης, οι οποιοι ειναι πολυ βολικοι και υγροι στο ματι, συγκεκριμενα της acuvue oasys απο την johnson, με κοστος αν τους παρεις σε πακετα των 6 ζευγων, 6,7€ το μηνα για καθε ζευγαρι.

Edited by Gataros
Link to comment
Share on other sites

Στο ποιους φακους θα παρετε, καταληξατε (δεν μιλω γι'αυτους που θα φορεσουν για πρωτη φορα, αλλα για παλιους χρονιους χρηστες) μονοι σας μεσα απο έρευνα με γνωστους, γιατρους, internet κλπ, ή μονο οτι σας προτεινε ο οφθαλμιατρος σας;

Εγω μεχρι ενα σημειο πηγαινα χερι-χερι με οτι μου λεγε ο οφθαλμιατρος. Καλο και κακο, θελει αναλυση...κατι κερδιζεις κατι χανεις...

Απο μια εποχη κι επειτα, αποφασιζα μονος μου (με βαση τους βαθμους μου) με εναν οπτικο της απολυτης εμπιστοσυνης μου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ξεκίνησα με B&L Purevision και έμεινα με αυτούς. Τους φόρεσα, με βόλεψαν, τους τσέκαρε στο μάτι μου και ο οφθαλμίατρός μου και τέλος. Αυτό τον μήνα φοράω ένα ζευγάρι σιλικόνης Air Optix Aqua που μου έδωσε δώρο ο οπτικός επειδή πήρα αρκετά κουτιά Purevision. :lol: Το υλικό του διαφέρει σε αίσθηση με τον Purevision. Λαστιχίζει κάπως και μου θυμίζει τους απλούς Soflens 59. Αλλά στο μάτι κάθονται μια χαρά. Είναι και λίγο ακριβότεροι από της B&L. Δεν τους αλλάζω τους Purevision. Ειδικά από την στιγμή που φοράω τους φακούς κατά μέσο όρο 12-15 ώρες/ημέρα. Επίσης κορυφαίο υγρό το Biotrue. Κοστίζει 12€ τα 300ml αλλά αξίζει μέχρι και το τελευταίο ml του.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Στο ποιους φακους θα παρετε, καταληξατε (δεν μιλω γι'αυτους που θα φορεσουν για πρωτη φορα, αλλα για παλιους χρονιους χρηστες) μονοι σας μεσα απο έρευνα με γνωστους, γιατρους, internet κλπ, ή μονο οτι σας προτεινε ο οφθαλμιατρος σας;

Εγω μεχρι ενα σημειο πηγαινα χερι-χερι με οτι μου λεγε ο οφθαλμιατρος. Καλο και κακο, θελει αναλυση...κατι κερδιζεις κατι χανεις...

Απο μια εποχη κι επειτα, αποφασιζα μονος μου (με βαση τους βαθμους μου) με εναν οπτικο της απολυτης εμπιστοσυνης μου.

 

Αν δεν εχεις καποιο ιδιαιτερο θεμα στα ματια, κοινως εχεις απλη μυωπια, δεν νομιζω οτι χρειαζεται η αποψη του οφθαλμιατρου, οποτε μονος κριτης ειναι τα ματια σου. Πχ δεν μπορεσα ποτε να βολευτω φακους της Bosch and Lomb, αρα δεν τους προτιμω. Θα χρειαστεις να πειραματιστεις και να ξοδεψεις καποια χρηματα, αλλα οταν βρεις τον φακο που σου ταιριαζει δεν θα τον αλλαξεις για πολλα χρονια. Παλια οι οφθαλμιατροι ειχαν την ταση να πωλουν οι ιδιοι φακους ή να συστηνουν και σε ποιο οπτικο καταστημα να πας για να τους αγορασεις προκειμενου να παιρνουν τις προμηθειες τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις καποιο ιδιαιτερο θεμα στα ματια, κοινως εχεις απλη μυωπια, δεν νομιζω οτι χρειαζεται η αποψη του οφθαλμιατρου, οποτε μονος κριτης ειναι τα ματια σου. Πχ δεν μπορεσα ποτε να βολευτω φακους της Bosch and Lomb, αρα δεν τους προτιμω. Θα χρειαστεις να πειραματιστεις και να ξοδεψεις καποια χρηματα, αλλα οταν βρεις τον φακο που σου ταιριαζει δεν θα τον αλλαξεις για πολλα χρονια. Παλια οι οφθαλμιατροι ειχαν την ταση να πωλουν οι ιδιοι φακους ή να συστηνουν και σε ποιο οπτικο καταστημα να πας για να τους αγορασεις προκειμενου να παιρνουν τις προμηθειες τους.

 

ακομα σου φορανε φακους επαφης οι οθφαλμιατροι και σου πωλουν οι ιδιοι.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ακομα σου φορανε φακους επαφης οι οθφαλμιατροι και σου πωλουν οι ιδιοι.

 

Απλως να ξερεις οτι δεν ειναι νομιμο να πωλουν φακους επαφης οφθαλμιατροι οπως και καθε ειδικοτητας γιατρος δεν επιτρεπεται να πωλει οτιδηποτε παραιατρικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ακομα σου φορανε φακους επαφης οι οθφαλμιατροι και σου πωλουν οι ιδιοι.

 

ναι, έτσι ξεκίνησα και εγώ, μέχρι που βούτηξα την συσκευασία (μπουκαλάκι) που πέταξε ο οφθαλμίατρος στα σκουπίδια αφού μου τους φόρεσε. Από τότε (πάνε 15 χρόνια!) τους αγοράζω μόνος μου στο 1/4 της τιμής! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...